ilaZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 OPGENOl Z1ER1KZEESCHE COURANT Dg Kern [üul.QUO VADIS ABONNEMENT: Prils p. 3 maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. Jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks, TeL Na 81. - Giro 137677 1707-1880 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13861 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. BI) contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10. aar. Voorlichting oefening luchtbescherming Het HOOFD VAN DEN LUCHTBE SCHERMINGSDIENST zal met eenige .technische deskundigen der Veneen. van Luchtbescherming gelegenheid geven tot 't bekomen van Inlichtingen omtrent tijdens de luchtbeschermimgsoefie- iniing op 27 dezer te nemen maatregelen.. Deze inlichtingen zijn bij voorkeur te bekomen op Zaterdag 22 October 2 2 October a.s. des avonds van 8—101 ten Stadhuize. Zierikzee, 21 October 1938. Het Hoofd l.b.d. voornoemd, P. VERBEEK. ZIERIKZEE IN HET DUISTER De boste raad BLIJFT THUIS I Op Donderdag 27 October zal in geheel Zeeland een groote oefening worden ge houden in het doov-em en afschermen van alle verlichting. De medewerking van de geheele bevol king is moodig om de oefening te doen( slagen. Van 8 tot 10 uur 's avonds zal het in Zierikzee duister zijn. Twee volle uren zal geen lichtschijnsel naar buiten mogen uitstralen. Van alle voertuigen moet de verlichting zijn gedoofd endaar- om is het, ter voorkoming van ongeluk ken, gewenscht dat ieder, die zich niet op straat behoeft te bevinden, thuis blijft en in zijn woning de noodzakelijke maat regelen neemt. De oefening duurt twee volle uren. Veiligheidsmaatregelen Alle openbare verlichting Zal dien avond zijn gedoofd. Om het hoogst noodige ver keer toch gaande te houden, zullen ech ter op enkele punten der stad richtlam;- pen worden geplaatst, welke wel het verkeer van nut kunnen zijn, doch van de lucht uit niet worden waargenomen. Van de perrons op het station, dat even eens in het duister wordt gezet, zullen de randen met kalklijnen worden aange geven. De verlichting in de tramwagons wordt geheel gedoofd. Hoe te handelen Alle aan een pand aanwezige buiten verlichting, ook portiek-, trappenhuis- en reclameverlichting moet worden gedoofd. Elke lichtuitstralin'g van 'een paind of pandgedeelte naar buiten moet worden voorkomen. In alle gebouwen, huizen, schuren enz. moet het uitstralen van licht en de zichtbaarheid vam vensters ook aan de achter- en aan de bovenzijde worden tegengegaan. Hoe kan men nu hieraan voldoen? Een eerste eisch is gordijnen, blinden, rolluiken, jaiouziën e.d. te sluiten en ook dakvensters af te dekken. Overgordijnen van zware stof vormen een goede afsluiting. De gordijnen moe ten natuurlijk zoo hoog mogelijk zijn op gehangen en ook zóó lang zijn, dat zij de onderzijde van het raam goed af sluiten. Lei op kleinigheden Bij' het ontbreken van dergelijke over gordijnen verdienen rolgordijnen van dich te donkere stof of van dik donkerblauw of zwart papier de voorkeur. Is het gordijn neergelaten, dan moeten de zij kanten met punaises e.d. zijn vastgezet of door latten afgesloten. Kleine vensters, vensters in deuren en openingen in buitenmuren, Zooals lucht roosters e.d. kunnen goedkoop en af doende met triplex, karton e.d. worden afgeschermd. Bovenlichten' met zwart of donkerblauw papier worden beplakt. Vooral moet ook de noodige aandacht worden gewijd aan W.C.-raampjes, gang raampjes, dankvensters, op de binnen plaatsen uitkomende raampjes, glaztem dakpannen e.d. Deuren, welke op straat of elders aan de buitenzijde uitkomen, (m'oeten van een lichtsluis worden voorzien. Deze moeten zoodanig Zijn ingericht, dat bij het openen van die deuren geen licht schijnsel van uit daarachter gelegen (ruim ten naar buiten kan uitstralen. Blijft thuis I Zooals reeds gezegd, verdient het aan beveling zich op dien avond tusschen 8 en 10 uur niet op straat te begeven/, I tenzij de omstandigheden dit noodzakelijk maken. In dit laatste geval wordt aan geraden de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen. Want van over heidswege wordt geen enkele aansprake- kelijkheid aanvaard voor schade, welke voortvloeit uit het zich buitenshuis be geven of bevinden. De beste" raad is: blijft thuis! Wijziging Motorrijtuigenbelasting Verdubbeling voor dieselauto's De regeering, heeft bij' de Tweede Ka mer een wetsontwerp tot 'wijziging! van de motorrijtuigenbelasticigfwet ingediend. Zij wijst in de toelichting op (het feit, dat een steeds stijgend aantal motorrij tuigen van dieselmotoren wordt voor zien, welke motoren niet imiet benzine doch met niet aan belasting onderwor pen olie worden gedreven. Reeds th-amis wordt hierdoor een bedrag van ongeveer V-fa millioen gulden aan de schatkist onttrokken, welk bedrag in de naaste toekomst nog aanmerkelijk Zal stijgen. 1 Teneinde deze bevoorrechting van ge bruikers van dieselmotoren boven de ge bruikers van benzine opi te heffen, stelt de regeering voor de motorrijtuigenbe lasting te verdubbelen voor alle motor rijtuigen, die voorzien Zijn van andere dan benzinemotoren. Dat deze heffing matig kan worden genoemd, blijkt volgens de regeering .uit het feit, dat de daaruit voortvloeiende verhooging van de motorrijtuigenbelas ting voorloopig niet meer dan f 800.000 per jaar zal bedragen. Omzetbelasting op benzine Voorts stelt de regeering in uitzicht een zoodanige wijziging van de omzetbe- lastingwet, dat voor de berekening' van de ingevolgie die wet te heffen belasting, zoowel ten aanzien van ingevoerde als' van hier te lande vervaardigde benzine, het krachtens de Benzinebela'Stingwet gte- heven bijzonder invoerrecht ad f8.60 per 100 k.g. met een accijns gelijk gesteld wordt, hetgeen dan zal medebrengen, dat in de waarde der benzine waarvan de omzetbelasting en haar equivalent gehe ven wordt dit bedrag van f 8.60 niet meer begrepen behoeft te worden. Het automobielverkeer als geheel be-' schouwd, zal door deze combinatie van extra-heffing en belastingverlaging met meer dan een half millioen gulden wor den ontlast. Rotterdam's nieuwe burgemeester geïnstalleerd Hsrte'ijke ontvangst De ontvangst, welke den miauwen bur gemeester van Rotterdam!, mr. P. J. Oud, in den raad' gisteren is ten deel gevallen, was hartelijk. Wethouder De Zeeuw als lo ooi-burgemeester en de heer Schalekalm'p ;aïs nestor van den raad, Zij' hebben bei den den heer Oud niet in het onzekere gelaten over de gevoelens welke j-eigens zijln persoon Worden gekoesterd. Geen spoor van spijtigheid klonk in de rede van den wethouder door. Hoewel de so,- ciaail-democraten, Zooals bekend, aller minst gesticht Zijn over wat zij' ails het piasseeren van een hunttier zien, wist de heer Die Zeeuw zich daar geheel boven te verbeffien. Hij' bood loyale samenwer king aan in bet belang van, de (gemeente, vergezeld van den inmigen w'ensch, dat de burgemeester en Rotter daim.' het goed met elkaar z-Ullen (mogen vinden. Zeilfs waar de heer De Zeeuw 'zin speelde op de politieke richting van den benoemde, bleef hïj| in de sfeer van Vrien delijkheid en hartelijkheid, welke zijln ge heele rede kenmerkte. De heer Oud wist deze houding, blijkens zijn antwoord, op de juiste waarde te schatten. En de dank, welken zoowel hiji als de heer Scihalte- kamp' den heer De Zeeuw brachten voor de wijZe waarop hiji het burgemeester schap, heeft waargenomen, fmioet zich ook uitstrekken tot de manier, waarop de in stallatie van burgemeester Oud werd in geleid. De inaugurale bed© van den burge meester gaf 'blijk van overtuiging en 'ernst, schrijft de N.R.C. Zij beantwoordde ge heel aam de verwachtingen, welke te zijoen aanzien worden gekoesterd. Wie den pro pagandist Oud, het Kamerlid Oud en den minister Oud am het werk hebben gezien, Zijln overtuigd van den ernst en de dege lijkheid van Zijn arbeid- Ook de rede gaf daarvan blijk; Ziji was serieus en zij, had meer inhoud dan gemeenlijk' de intree rede van een burgemeester bevat. Dezte indruk werd nog versterkt door de over tuiging waarmede Zijl werd uitgesproken- VERSCHILLENDE BERICHTEN Monteur door stroom van 5000 volt getroffen Op het terrein van de oude gasfabriek aan den Oostzeedijk te Rotterdam is een ernstig ongeluk gebeurd, dat dien 51- jarigen monteur J. Scheffer het leven heeft gekost. Op het betreffende terrein is in de na bijheid van het oude transformatorhuisje een nieuw, groot transformatorhuis opge trokken en Donderdagmorgen was men bezig om kabels ie verleggen van het oude gebouw naar het nieuwe. Men werk te in een cel in het nieuwe transforma torhuis, waar de stroom, in verband met de werkzaamheden, was uitgeschakeld. De monteur Scheffer, die blijkbaar niet wist, dat in de andere cellen de stroom] van 5000 volts niet was uitgeschakeld, begaf zich in een andere cel ©n nog vóór men eenige waarschuwing tot den man kon richten, zagen de andere arbeiders ©en groote vlam1, waaruit het lichaam van S. totaal verkoold te voorschijn, kwam', 1 De bomaanslag te Rotterdam Op' de vragen van het Tweede Kamer lid De Visser (comm.) in verband met} den te Rotterdam gepleegdiem bomaanslag op den vreemdeling Konowalee, hebben de minister van justitie en van buitenl!. zaken het volgende geantwoord: Dat de bij de bomontploffing te Rot terdam omgekomen E. Konowalee een „fascistisch terrorist" wa(s, is niet komen vast te staan. Evenmin is gebleken of waarschijnlijk geworden dat de reden) van de uitwijzing van dezen Konowa lee uit Polen ©n Zwitserland is gewees* dat hij' zich zo-u hebben bezig gehouden met de voorbereiding van aanslagen op' bekende persoonlijkheden. Dat er te Ge neve wel eens door Volkenbondsdelega- tien tegen Konolaweo is gewaarschuwd, is mogelijk, met zekerheid is dit thans! niet meer vast te stellen'. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 22 Oot. 1,42 13,55 7,08 19,31 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 23 October. Ned. flerv. Kerk, Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Valeton. Kleine Kerk. 10, ds. Reddingius en 7 ure, ds. Valeton. Luth. Kerk. Geen dienst. Gerei. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluohtwerk (bij ODgunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst, onder leiding van kapt. A. G. Schram. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem, 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Als gevolg van de nieuwe oriën teering van de politiek van1 Tsj echo- slow la'kij1© is de communistische partij ontbonden en is de publicatie van commu nistische organen verboden. De comlmlu- nistische leden van het parlement en in de gemeenteraden verliezen automa tisch hun mandaat De 'Slowaaksche eri Roetheen&che mi nisters zijn uit Munchem teruggekomen, waar de onderhandelingen met de Duit- sche, naar wordt verklaard, zeer vriend schappelijk zijn verloopen. Zij' zullen de Hongaren thans meer bieden dan te Ko- m-arno is De Amerikaamsche militaire auto riteiten- nemen op het oogemblik de noo dige maatregelen om de defensie van het Pianamabanaal te beveiligen tegen spi onnen,. De eerste maatregel, die onder oiogen wordt gezien, is de verwijdering van -alle Duitsehers, en Italianen uit de militaire kanaalzone. Een Oostenrijker, Fielmoser geheeten, die de laatste twee jaar -een bierzaak leidde bij- het militaire vliegveld, Ajbrook Field, is zonder vorm van proces verwijderd. Hongkong In moeilijkheden De handel lamgelegd Wijkplaats voor rijke Chineezen Opvolgster van Sjanghai Hongkong is een klein bergachtig eiland aan de uitmonding van de Pearl-rivier. De kolonie omvat bovendien op het vas teland het paehtgebied van Kowloon en eenige kleine rotseilanden. Aan een schit terend© natuurlijke haven is de uiterst' moderne stad Victoria gelegen, die meer dan 1 millioen inwoners telt. Hongkong is in de laatste honderd jaren de voor naamste opslagplaats voor Zuid-China ge weest. De Pearl-rivier, waaraan Kanton ligt, kan slechts door kleinere schepen worden bevaren. De oceaanreuzen moes ten derhalve in Hongkong lossen; de waren werden van daar met den in de laatste dagen zoo dikwijls genoemden! spoorweg of met rivierschepen naar Kan ton ien de overige groote steden vam het Zuiden vervoerd. Langs deze wegen- gingen tot nog toe ook de meeste wapenleveranties voor de Chineezen' met uitzondering van de vliegtuigen en vrachtauto's, die op eigen kracht naar het Ohineesche hoofdkwar tier gaan. Handelsverkeer lamgelegd Door het Japansehe offensief in de richting van Kanton is thans het handels verkeer bijna geheel lam gelegd. Slechts nog de levensmiddelentransporten van de Philippijnen- hoofdzakelijk bestaande uit versche groenten- worden gelost. Alle andere schepen wachten op verdere aan wijzingen om hun oorlogsmateriaal even tueel naar een haven van Fransch Indo- China te brengen. Met het doel het trans port van oorlogsmateriaal te vergemak kelijken, werden reeds in dien zomer van dit jaar moderne autowegen- tusschen de Fransche kolonie en China aangelegd. Op het oogenblik bestaat voor Hong kong het gevaar, weer in den toestand, van ©en- eeuw geleden terug te vallen. In het jaar 1842 toch was Hongkong slechts een toevluchtsoord voor zeeroo- vers en visschers. Wat er in dit geval' van de enorme havenwerken daar onder droogdokken voor schepen van 30.000 ton, 16 verdiepingen hooge wolken krabbers, ©nZ. moet worden, weet} niemand, Vluchtelingen en avonturiers Nog slechts weinige maanden geleden w-as Hongkong een typische Engelsöhe koloniale stad. Plotseling is dit alles veranderd. Heden vindt men er avontu riers uit alle doelen van -de wereld. Bo vendien hebben zich in Honkong bijna 500.000 Ohineesche vluchtelingen -gievesi- tjgd- Het onmiddellijke gevolg) daarvan was een enorme verh-ooging van de koot ten voor het levensonderhoud. Een Aider gevolg was de uitbreiding van 'besmettelijke ziekten, die echter, dank zij het ^tergieke optreden van de regeering, tot de Ghineesche armenwijken beperkt werd. Een gebrek aan levensmid delen heeft men tot voor eenige dagen- in Honkong niet gekend, hoewel men de levensmiddelen niet tenteer uit China kon halen. De leveranties kwamen van de Philippijnen en uit Indo-China, Siam, Bir ma, Canada en Australië. In Honkong is nog nooit zoioveel ver diend ails in de laatste maanden. Onder de vluchtelingen bevinden zich vele rijke Chineezen, die hun geld medegebracht hebben. Reeds in Augustus van het vo rige jaar hebben vele firma's, die in Sjanghai en andere groote Chineescbe steden gevestigd waren, hun zetel naar hier verlegd. Hun pakhuizen zijn boor devol en zij' hebben tot v-oor kort steeds de mogelijkheid gehad, hu-11 waren naar het binnenland te vervoeren. Spionnen en agenten Buiten de vertegenwoordigers vara ge vestigde ondernemingen, verschenen in Honkong echter ook spoedig menis-chan, die overal daar aangetroffen worden, waar kans bestaat, snel rijk te worden. Dat zijn spionnen, o-.w.-ertsi en agenten der wapenfabrieken, die alles verkno penChineescbe uniformen, bommen werpers, kanonnen en staatsgeheimen. Deze lieden hebben gewioomlïjk geen kan toren. Zij' wikkelen hun zaken af in d© donkere hoeken van hotels en restaurants In Hongkong kan men wiaar-nemien ho-e Hongkong er tnaiar streeft, de rol van Sjanghai iin dten Oostaziatischen halldel over te nemen. Op het oogenblik heeft Hongkong zich zejfs tot het financieel© middelpunt van China ontwikkeld, wijl -de regeering van Tsjianjg Kai-sjek een igroot deel van zijh goudschat naar hier heeft laten brengen. Zal Hongkong de rol van Sjanghai in Oost-Azië overnemen De nieuwe burgemeester van Rotterdam geïnstalleerd Gunstiger berekening van de omzetbelasting op benzine De steun verleening van de kleine boeren in 1939 De komende verduisteringsproef op 27 October a.s. Droog weer 'tuJwtlaUiexij C. J. J. VERTON Neemt proef met mijn Si-Nicolaas met amandelen, 14 ct. per ons. Fijne Pariser Soezen met banket bakkersroom, 6 ct. per stuk. Iedere Donderdag en Zaterdag de bekende CROQUETTE N. verrenïeuwstraat zierikzee Het fruit, dat uitgeschoten wordt als (ondeugdelijk of niet versch. wordt „vernietigd". Alleen zóó blijft de jj boomgaard frisch en rijkdragend. zóó 1 voorkomt men. dat de bloesem afvalt 2 en vertrapt wordt, of dat de takken Ien twijgen breken. Doch wat het voor naamste is: zóó blijft de plukker sterk en gezond, zóó behoudt hij zijn levens- I vreugde en arbeidsdrangzóó blijft Z hij tevreden en zal het leven blijven liefhebben. - Bldz. 17 (10) W.C. Sickcsz WEERBERICHT Hoogste barometerst. 773,8 te München Laagste 739,2 te Isafjord Verwacht tot den avond van 22 Oct.: Meest matige, in het Oiosten, tijdelijk zlwiakke, Zuidoostelijke tot Oostelijke wind beveilig tot licht- of halfbewolkt, dnoog weer, koude macht, overdag weinig ver andering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 22 Oot. 6,38 4,51 22 Oot. Maan op: Maan onder: 5.33 4,12 Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 15- Joseph Amtonius Corne lls, 2. van R. Appels en J. M. E. deni j Boer; 19. Maria, d. van P. KouijZer en J. M. Peute; 20. Cornelis Pieter, z. vam C. Kloet en N. W. Flohil. Overleden: 17. Theodora Johamma Sa4 man, 4 j J j^i ^ti

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1