ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE OPENT DE „ZIMITO" HAAR POORTEN DINSDAG 4 OCTOBER 1938 OPGENOf Z1ERIKZEESCHE COURAMT WILLEM REMER EN ZIJN BAND Chamberlain verklaart zijn houding De Kern Kennisgeving. ABONNEMENT Prijs p. S maanden fl.60, bulten Zlerlkzee 11.80 Voor het buitenland p. Jaar 110. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. TeL No. 33. - Giro 137677 Directeur Uitgave 1707- 1880 A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13846 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels col daarboven 20 cent p* regel. Reclames 40 cent p. regel. Bi) contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 aar MORGEN WOENSDAGMIDDAG HALF ZES ENTREE f 0.25 (stedelijke belasting inbegrepen) VAN HALF ZES TOT 11 UUR TER OPLUISTERING Naar München om oorlog te te voorkomen Hitier heeft eenige eischen geschrapt De invloed van de sterkste mogendheid Het vredes- verlangen der volkeren be- heerschte de atmosfeer In het Engelsche Lagerhuis, dat gister middag bijeenkwam, heeft Chamberlain verslag uitgebracht over de viermogend- hedenconferentie te Münchiem, die de zoo zeer gewenschte opluchting in den inter nationalen toestand heeft gebracht. Toen het Huis vorige week Woensdag bijeen kwam, leefden we allen aldus begon de premier zijn rede onder de schaduw van een groote en naderende dreiging. Vandaag zijn allen in dankbaar heid vereenigd, omdat degebeden van millioenen zijn beantwoord en de wolken van bezorgdheid zijn weggetrokken. De premier bracht hulde aan den moed het geduld en het beleid van Halifax ien verzocht het huis, zich bij het bestudee- ren van de overeenkomst van München, te willen herinneren, dat hij niet naar München was gegaan om te overwegen of de overwegend Duitsche gebieden naar het Duitsche rijk zouden overgaan, aan gezien daartoe reeds besloten was, toen de Tsjechische regeering de Engelsch- Fransche voorstellen had aanvaard. Wat overwogen moest worden, wa ren de voorwaarden en de tijd van overdracht. Alle elementen waren voorhanden voor het uitbreken van een conflict, dat tot een catastrophe zou hebben geleid. Van Godesberg tot München In het memorandum van Godesberg had Hitier onmiddellijke bezetting van alle Sudetengebieden geëischt. Te München heeft hij echter genoegen genomen miet een geleidelijke bezetting, die eerst op 10 October voltooid zal zijn. De nieuwe grenzen tot waaraan de Duitsche troepen zullen optrekken moesten volgens bet Go- desbergsche memorandum door Duitsch- land zelf worden vastgesteld. In het nieuwe plan is de definitieve grensbepa ling aan de internationale commissie over gelaten. De gebieden, waarin een volks stemming gehouden zal worden, moesten volgens het memorandum van Godesberg door een Duitsch-Tsjechische commissie worden vastgesteld. In het nieuwe plan zal de internationale commissie hierover beslidsen. De interna tionale bezetting van de plebiscietgebieden vormde geen deel van de eischen van Godesberg. In dit memorandum werdf voorts niet gesproken over een interna tionale garantie, uitwisseling van bevol kingsgroepen en verschillende andere pun ten uit het Engelsch-Fransohe plan, die nu ook in de nieuwe overeenkomst zijn belichaamd. NEVILLE CHAMBERLAIN Alles bij elkaar was er reden te zeggen, dat het nieuwe plan veel beter voorwaarden voor de Tsje chen inhoudt dan het memorandum van Godesberg en- dat Frankrijk >en Engeland er in zijn geslaagd Hitier tot schrapping van een aan tal eischen ever te halen. Daladier's zware taak De Fransche minister-president had de moeilijkste taak, aangezien speciale ban den zijn land met Tsjechoslowakije ver bonden. Ik moet zeggen dat zijn moed, zijn bereidheid om een groote verant woordelijkheid op zich te nemen, zijn doortastendheid en zijn altijd goed|e hu meur van onschatbare waarde zijn ge bleken bij de onderhandelingen. De regeering van de Vereenigde Sta ten, aldus ging Chamberlain voort, heeft een steeds sterker wordenden invloed uitgeoefend. De boodschap viarn Roosevelt heeft aangetoond, dat de inzichten van de krachtigste mogendheid van de wereld over drieduizend mijl ode- aan heen hun invloed doen gelden op de meening van de menschen in Europa* Volgens Chamberlain was de machtig ste kracht echter bet onmiskenbare ge voel van eensgezindheid van alle men. schen ter wereld geweest, dat oorlog op de een of andere manier moest wor den voorkomen en de bevolking van het Britsche empire was één met die van Duitsdhland, Italië, en Frankrijk, en haar intense verlangen naar vrede beheersohte de atmosfeer van de conferentie. Ik ge loof dat niet de bedreiging, doch deze laatste eensgezindheid de concessies heb ben mogelijk gemiaiaikt waartoe besloten werd. De Tsjechoslowiaaiksdhe kwestie Was mogelijk de laatste hindernis op het pad van internationale toe nadering, nu deze laatste hinder paal uit den weg is geruimd, is het misschien mogelijk verdere yor. deringen te maken. Critiek op Engeland's houding te München De democratische beginselen verzwakt Nadat Chamberlain Zijn verklaring be ëindigd had, nam A111 e e, de leidjer dier oppositie, het woord. Deze zeide dat, terwijl allen zich erdoor opgelucht ge voelden, dat er geen oorlog is gekomen, zij1 zich hierover niet onbezorgd konden verheugen. „Dit is niet een overwinning geweest voor de rede ten de menschheid, het is een overwinning geweest van het brute geweld", aldus Attlee. „De gebeur tenissen der laatste paar dagen vormen een der grootste diplomatieke nederla gen, die dit land en Frankrijk ooit te boeken hebben gehad en bet lijdt geen twijfel, dat het een enorme zege is voor Hitier". Sir Archibald S in c 1 a i r, leider der oppositieliberalen, Zeide, dat hij de groot ste achting had voor den betoonden moed en doorzettingsvermogen van den premier in de dagen der crisis, maar spr. twij felde ten zeerste of een duurzame vrede kon opgebouwd worden op een politiek van steeds verder terugdeinzen voor de eischen der dictators. De democratische beginselen waren wel erg verzwakt uit dezen strijd te voorschijn gekomen. Eden bracht lof aan de zelfbeheer- sching van Tsjechoslowakije en de kalme waardigheid en den standvastigen moed; van president Benesj. Men zal moeten nagaan wa,t Engeland er toe gebracht heeft zoo'n druk uit te oefenen op een natie waarmede vriendschappelijke be trekkingen worden onderhouden en dat stappen ondernomen moesten worden om te voorkomen dat Engeland in de toe komst een dergelijke onplezierige houding moest aannemen. De Engelsch-Fransche plannen boden meer dan volledige tege- KOFFIE THEE AZIJN MOSTERD LUCIFERS ledereen moet kennis maken met de uitstekende kwaliteit van de Ster-producten, die bij bijna alle winkeliers op Schouwen-Duiveland ver krijgbaar zijn I Daarvoor ontvangt Iedere 10e bezoeker of bezoekster van de „Zimito" tegen inwisseling van het toegangsbewijs gratis een Va pond Ster-Excelsior koffie l Bezoekt de Zimito bezoekt de stand der Ster-producten overtuigt U van de voor treffelijke kwaliteit van deze prima producten voor de huisvrouw I FIRMA J. v. d. VALK ZIERIKZEE ST.-DOMUSSTRAAT STER Producten voor de huisvrouw I moetkoming aan de wenschen van de Sudeten, niettemin gingen de protocollen van München nog verder. Ik veronderstel dat niemand zou willen beweren dat deze voorstellen rechtvaardig zijn. Lausbury (onafhankelijk) zeide, dat Tsjechoslowakije de eenig waarlijk Chris telijke natie in Europa geweest was, die na een klap op de rechterwang te heb ben ontvangen ook de linker nog opge houden had. Maar daarom verdiende het allen steun dien de groote rijken het konden verleen en en spreker zou gaarne zien dat de regeering zich in verbinding stelde met de regeeringen der groote dominions om Tsjechische vluchtelingen die niet onder het Duitsche regiem) wenschten te leven en voor welke in het zoozeer verkleinde Tsjechoslowakije wel nauwelijks plaats te vinden zou zijn een wijkplaats en een nieuw vaderland in de koloniën aan te bieden. Duff Cooper, de minister van ma rine, die ontslag heeft gevraagd, erkende de groote verdiensten1 van den premier voor het behoud van den vrede, hij er kende zijn doortastendheid en volhouden voor een schier hopeloos schijnende zaak, maar desondanks lag het niet op den weg van een Britschen eersten minister om een verklaring te teekenen zooals te München, waarin noch zijn ambtgemooten noch het volk, door middel van het par lement, gekend waren. Dit was niet de weg waarop de zaken van het Britsche gemeenbest moesten behartigd worden. De vrede is voor het oogenblik bewaard en niemand die daarvoor niet dankbaar zal zijn, maar de eenige waarborg dien de regeering gekregen heeft, is het woord van Hitier, dat hij na de verkrijging van het Sudetenland geen aspiraties in Europa meer heeft. De belastingdruk in ons land Laatste jaren belangrijk toegenomen Het centraal Bureau voor de Statistiek heeft weder de nieuwste gegevens np belastinggebied vereenigd tot een publi catie, die onder den naam van „Belasting druk in Nederland 1938—1939" het licht heeft gezien. De inleiding somt allereerst op, welke wijzigingen in de jaren 1934 tot en met 1938 in de belastingen gebracht zijn. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de gemeentefondsbelasting, rechtstreeks worden geheven, is giednald van 81 over 1934—1935 tot 14 over 1938 —1939, terwijl het aantal gemeenten invet het hoogst mogelijke aantal opcenten in dit tijdvak is gestegen van 427 tot 708. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de vermogensbelasting; worden geheven, die rechtstreeks aan de gemeen te ten goede komen, is gjedaald van 208 over 1934—1935 tot 61 over 1938—1939. Daarentegen is het aantal gemeenten imiet het hoogst mogelijke aantal opcenten op deze belastingen gestegen van 784 tot 941* Over de jaren 1934—1935 tot 1938—1939 wordt verder een vergelijking gemaakt tu&sdhen den totalen belastingdruk op het inkomen in de verschillende gemeenten. De voor enkele belastingen geldende pro gressie blijkt duidelijk hieruit, dat over 1938—1989 bij een inkomen van f1000 de hoogste totale druk 1.33 pCt. en bij een inkomen van f 10.000 13.06 pCt. van dit inkomen bedraagt. Deze progressie blijkt ook hieruit, dat ovei laatstgenoemd jaar een gehuwde zonder kinderen bij eetn inkomen van f800 minstens 0.46 en hoogstens 1.67 pCt. van dit inkomen aan inlkolmlsten- en ge meentefondsbelasting tezahnsn behaalt, Ifcer- wijl bij; een inkomen van f500.000 min stens 36.88 en hoogstens 45.12 pCt. van. dit inkomen Imtoet worden betaald. Bij een vermogen van f20.000 iraloet aan vermo gens-belasting tezamen 'minstens 0.13 en hoogstens 0.16 pCt. van dit vermogen be taald worden, terwijl bij' een vermogen van fl millioen dit het gevlal is voor resp. 0.46 en 0.55 pCt. van dit vermogen,. Ooi-.' betreffende andere belastingen worde- in de inleiding vergelijkingen ge maakt, waaruit duidelijk blijkt, dat de be lastingdruk in de laatste jaren mo,gf be langrijk is toegenomen. HERFSTDRADEN Een herfstdraad (zweeft Imijin raam voorbij, Een lange streep van witte zij, Waarop de zon kom't blinken. Hij! wentelt mond eni daalt en rijst, Langs weigen, die de wind hem Wijst, Om! eind'lijk neer te zinken. Dit is het jaarlijksclh teeken Weer Van zonnewende en ommekeer Naar andere getijden, Waarbij' -een laatste afscheidsgroet Van zomergeur en overvloed, Heel langzaam1 Igiaat verglijdien! Soims blijven w'even peinzend staan, En zien verrast het teeken aam, Als doiOir ons eigen leven, Vaak niet vermoed en ongedacht, Van heel dichtbij, onmerkbaar Zacht Een herfstdraad iaja,m koimlt Zweven! Dan weten we, het lentefeest Is éénmaal slechts ons doel geweest, Vol jeugd en toekomstdroomen, En ook de zomer is voorbij), Thans is de herfst (met allerlei In ons bestaan gekoimen! Maar ook de herfst Icon prachtig zijn, Vpl licht en kleur en zonneschijn, Die 't sdhoiome weet te binden! Zoo. bied het leven, wijs en goed, Ons alles uit zijn overvloed VOOR WIE HpT WEET TE VINDEN!! Chamberlain verdedigt zijn hou ding te München Critiek op Engeland's standpunt te München ingenomen De belastingdruk de laatste jaren belangrijk toegenomen De eerste opkomst der dienst plichtigen op 10 October Marktberichten en Sport- resultaten Iets kouder Barometerst. van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 764.3 te Marseille Laagste 718.5 te Aberdeen Verwacht tot den avond van 5 Oct.: Stormachhtige tot krachtige, later verder afnemende, meest Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt met aanvan-* kelijk nog regenbuien, later opklarend, iets kouder. De BURGEMEESTER van Zierikzea brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag dm 11 October a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raad huis, een Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Agenda 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Aanbieding rekening burgerweeshuis 1937. 4. Aanbieding gemeemtebegrooting 1939 met bijlagen. 5. Aanbieding rekening 1937 Harmoinie- gezelschap „Kunst en Eer". 6. Voorloopige vaststelling gemeente-re kening 1937. 7. Voorstel adhaesiebetuiging adres di verse onderwijsbonden inzake leerlin- genschaal. 8. Vaststelling nieuwe rekening-courant overeenkomst. 9. Verpachting perceeltje grond. 10. Levering bespannen gemeente-reini ging. 11. Wijziging gemeentebegroting 1938. 12. Aanleg centrale verwarming politie bureau. 14. Vaststelling rekening Burgerlijk Arm bestuur. 14. Voorstel tot heffing van 75 opc. op hoofdsom gem. fondsbelasting. 15. Vaststelling verordening op de hef fing van kaaigeld. 16. Vaststelling verordening regelende de gemeente-politie. 17. Benoeming archivaris. 18. Subsidie tuinbouwwintercursus. 19. Abonnement plaatsing advertenties. 20. Verkoop gemeentegrond en -hoornen (P.rov. voetpad Zzee-Brouwershaven). Zierikzee, den 3 October 1938. De Burgemeester, SCHUURBEQUE BOEIJE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1