ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GROTE KERK 5 tot en met 8 October op het overdekt Havenplein. 40 JAREN ZATERDAG 1 OCTOBER 1938 OPGEH ZIERIKZEE5CHÈ COUDAKT 1707-1880 PRAAG BERUST ONDER PROTEST Inschrijving voor den Dienstplicht De Kern Ds. Pijnacker Hordijk ABONNEMENT Prijs p. S maanden 11.B0, buiten Zlerikzse 11.80 Voor het buitenland p. Jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. TeL Na 31. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13844 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 oent, van 4 regels eol daarboven 2Q oent p. regel. Reclames 40 cent p. regeL Bi) contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10. aar. Wat de ZIMITO U biedt, zag U hier nog niet!! «Een belegerd kasteel omringd door een geweldige macht» Praag werd aan haar lot over gelaten Men moest het hoofd in den schoot leggen Vrijdagavond 5 ujjr heeft generaal Sy- rovy, de Tsj edhoslow a aiksche imiin is ter- president, voor de radio-imderofoioin een rede tot de inwoners van Zijsn verdrukt land gehouden, teneinde het besluit van. de regeering te Praag, dat ze toe ;gaf aan de eischen, door de Müncheaier con ferentie gesteld, te verklaren. Synovy beweerde, dat hij een Mam is, die gehoor zaamt aan de discipline en streeft maar de vrijwillige eendracht, uit welke twee een sterk leger is opgebouw d. Mijn vrien den hebben hun leven geofferd voor het land. Als soldaat en minister-presidieint tmbest ik er evenwel op bedacht zijn |het leven van u allen te redden. Als leger leider was ik er mlij van bewust, dat wij' stonden tegenover een Macht, welke I grooter Was dan de onze en ik incest dienovereenkomlstig handelen. Het w'as I onze plicht het land te redden. Onze va- deren, $Jie dit testalmient hebben nage laten, hebben een harder lot gehad. Afslachten of aannemen De Minister-p resident verklaarde ver der, dat hij' alles had afgewogen en tot de overtuiging was gekomen, dat de ge kozen weg de eenig juiste is. De verte genwoordigers van de vier mogendheden welke te Miinchen bijeen w'aren, ver zochten nieuwe grenzen te aanvaarden, Spr. stond voor een alternatief: of wel een wanhopige verdediging Met opoffe ring van een geheel geslacht, Wjaaronder de vrouwen en kinderen, of wel het aannemen van voorwiaarden, welke eenig Zijn üi de geschiedenis. Tsjechoslowakije Werd aian Zijn lot overgelaten. Het is alleen gebleven, lalle buren waren gewiapend en de toestand was gelijk aam die van een belegerd ka steel, omringd door een overweldigende SYROVY, de Tsjecho-Slowaaksche minister-president Meerderheid. Onder deze omstandigheden Was een ander besluit uiet (mogelijk. De 'regeering der Tsjechoslo'w aaksdhe republiek protesteert tegen deze beslis sing, welke op 'Unilaterale Wijze werd genpimiem en zonder dat Zij! deelnam aan de besprekingen. Bulgen voor overmacht Syrovy dankte vervolgens het leger, dat door zijn paraatheid het leven van 't vlofik heeft gered. Het is niet pnteerend den raad van vrienden te aanvaarden en te buigen voor een overweldigend! sterke Macht. Spr. deed vervolgens een beroep op bet gehieele land ofrai kalm en eensgezind te blijven. Het leger, zoo ging hij1 voort, zal onzen staat blijven verdedigen. Deze staalt zal gezond zijn. Met hulp van ,u allen 'Zullen we dit bereiken, Wöj rekenen op u, hebt gi'j vertrouwen in ons. Na deze rede vtain den Minister-presi dent sprak generaal Krejdi, de opperbe velhebber van het leger. Een ontelbare Menigte luisterde in de straten naar beide toespraken. Vervolgens werden vader landslievende betoogingien georganiseerd De „crisis"-onkosten bedroegen 1 milliard Engeland heeft de hoogste rekening De „erisisonkosten" van Europa hebben bijna 500 millioen dollar bereikt; de te- genwoordigie crisis kostte zoodoende 30 millioen dollar per dag en heeft iedierön Engelschman totnutoe ruim vijf dollar gekost. Volgens berichten van United Press- correspondenten te Londen, Parijs, Ber lijn -en Rome, heeft de oorlogsdreiging Engeland het meest gekost, n.l. 223 millioen dollar. Dit bedrag is daarom zoo hoog, omdat Engeland zijn maatregelen geheel onverwacht moest nemjem, terwijl anderen zich reeds lang van te voren hadden voorbereid. Italië heeft de geringste onkosten gemaakt, n.l. niet meer dan 16000 dollar, want ten eerste heeft mien te Rome al tijd aangenomen, dat er geen oorlog zou komen en ten tweede is die geheele mo bilisatie-organisatie sinds langen tijd per fect in orde. De op éiên na grootste som werd door Duitsehland besteed, n.l. 145 millioen dollar, hierbij inbegre pen 90 millioen voor de manoeuvres van anderhalve maand voor een millioen sol daten, vijftig millioen voor 270.000 ar beiders aan de Siegfriedlinie en vijf mil lioen voor 250.000 Sudeten-vluchtelingen en het Sudeten-vrijcorps. Verder neemt men aan, dat de Duitsche stoombootmaat schappijen totnutoe ruim een half mil lioen dollar hebben verloren aan terug getrokken passages. F r a n k r ij k heeft de crisistijd der laatste dagen tot nu toe 63 millioqn; dollar gekost. De spoorwagmkosben voor de voorloopige mobilisatie hebben ruim 30 millioen gekost, terwijl de 2 miljlioen man, die onder de wapenen! 'werden ge houden, bijna vier millioen dollar per dag ikSostten. De oorlogsvoorbereidingen van 't Brit- sche ministerie van oorlog hebben tot nutoe ruim 21 millioen dollar gekost, waarbij inbegrepen de onkosten voor de mobilisatie van de vloot, de luchtafweer en de kustwachtdiénsten en de voorbe reidende werkzaamheden bij die Royal; Air Force. Meer dan vijftigduizend dol lars kosten de „gravers" in de parken en ©en half millioen dollar kostte het eva- cueeren van families uit de gevaren-zóne. Ook de verliezen aan de beurs in die van vele families, wier familiehoofd werd opgeroepen, moeten mediegeteld worden. Sinds de afkondiging van den toestand! van oorlogsgevaar werden Zeker onge veer tweehonderd millioen dollar in het geheel© koninkrijk besteed aan particu liere luchtbeschermingsbezighedien. EINDE ZOMERTIJD In den nacht ran heden op morgen eindigt de zomertijd. Men late hedenavond voor het ter ruste gaan de klokken een uur stil staan. Achteruitzetten is nadeelig voor het uurwerk De BURGEMEESTER van ZierikZee maakt bekend, dat in October 1938 voor den dienstplicht moeten worden in geschreven personen, die geboren zijh in 1 9 20. Voor de aangifte ter inschrijving z'al in het [bijzonder gelegenheid worden ge geven ter gemeentesecretarie op Donder dag 13 October tr.s., tusschen 9.30 uur voormiddag en 3.30 uur namiddag. Omtrent diezte inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moiet plaats hebben, gelden de bepalingen van de dienstplichtwet en van het dienstplicht besluit, bekend gemaakt op het aanplak bord van het Stadhuis. ZierikZee, 30 September 1938. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. Chamberlain in Londen terug Met groote geestdrift toegejuicht Ministerpresident Chamberlain is Vrij dagmiddag olm' tien minuten over zes op het vliegveld Heston giedaald. De premier heeft zich vandaar per auto. naar Buckingham Palace begeven, waar hij, evenals mevrouw Chamberlain, door den Koning en de Koningin is ont vangen en gelukgewemscht. Van Buckingham Palace z'ijn de premier en zijn echtgenoot© mar Downing; Street gereden, wa.ar iktort na hun aankomst het kabinet is bijeengekomen. De rit van den premier naar Bucking ham P al ace, en later naar Downing S treet is een ware triomftocht geworden. Hon derdduizenden hebben Chamberlain1 Met onbeschrijfelijke geestdrift toegejuicht. Op verschillende plaatsen is het politiecor- don verbroken en werd de wagens van. den premier door het enthousiaste pu bliek zóó dicht omringd, dat deze zich niet of slechts zeer langzaam een wegl door de jubelende menigte kon banen. Chamberlain, zichtbaar getroffen door de hartelijke ontvangst, wuifde de me nigte toe en hield het document van de gemeenschappelijke verklaring, van Hitier en hem ©Mjhoog. Nadat het gejuich eenigjermate ver stomd was, zei de preMier: „lik! dank u allen voor de hartelijke ontvangst. Op het ooglenblik wil ik u slechts twee dingen zeggen. Mijn vrouw en ik hebben in de afgeloiopen dagjem van spanning een onnoemelijk aantal brie ven ontvangen, brieven die spraken van dankbaarheid en goedkeuring. Ik kan u niet v eg gen welk een steun deze voor mij zijn geweest. Ik dank het Britstóhe volk, voor wat het heeft gedaan. Verder verklaar ik, dat de regeling van het Tsjechotslowiaaks'dhe probleem, die thans tot stand is gebracht, volgens mijn meening slechts ihet voorspel beteekent van een breedere regeling, waarbij geheel Europa den vrede zou kunnen vinden. Vanmorgen heb ik nog een bespreking gevoerd met Hitier en hier is een papier, dat zoowel zijn naam draagt als de mijne", „Wij hebben een verdere bespreking gehad en zijh het met elkaar eens, dat de kwestie der Duitsch-Engelsche betrek kingen van de allereerste beteekenis is voor beide landen en voor Europa. Wij beschouwen het onderteekende ver drag en bet Duitsch-Engelsche vlootver- drag als symbolisch voor den wenscb van onze beide volken, nooit weer oor log tegen elkander te voeren. Wij Zijn vastbesloten ook andere vra gen, die onze beide landen aangaan, te behandelen volgens de methode van over leg en er verder naar te striven even tueel© oorzaken van meeningsverschillen uit den weg te ruimen, teneinde op) deZe wijze bij te dragen tot de verze kering van den vrede van Europa". Praag berust onder protest in de beslissing van München De onkosten van de «crisis» bedroegen 1 milliard gulden Chamberlain met geestdrift te Londen ontvangen Engeland en Duitschland vonden elkaar in München Het binnenlandsch luchtverkeer wordt hervat Waarschijnlijk eenige regen WEERBERICHT Hoogste baroMefcerst. 770,0 te Helsingfors Laagste 751,8 te Jan May en Verwacht tot den. laVpnid yau 2 October: Z'w'akke tot imfatige Zuidelijke tot Weste lijke "wind, tijdelijk betrokken Met plaat selijk nog eenige negen, overdag opkla ringen, weinig verandering in temp era- tuur. ZENKL, burgemeester van Praag, lid van de nieuwe Tsjecho-Slowaaksche regeering TOONEEL EN EILM «VEERTIG JAREN» Voor de eerste maal werd gisteravond in de Concertzaal de jubileum film' ver toond, welke met hizondere aandacht werd gevolgd en een blijvende© indruk maakte. Wellicht ook' door de ontspan ning in den internationalen politieken toestand oefende deze, door en door Nederlandsdie film een groote bekéring uit. Wanneer men ziet, wat in de achter ons liggjende jaren is gepasseerd, wat tot stand kwam, zoowel hier, als in ons mooi Insulinde, dan koMt een gevoel van dankbaarheid en trots waar voren, dat wij leefden onder het regime van Koningin Wilhelmina. Wie in de gelegenheid is verzuim© niet deze rolprent te gaan zien. CONCERTZAAL-BIOSCOOP BEZOEKT DE NATIONALE FILM Zondag 2 October, voorm. 10 uur, VEREEN. HERVORMDEN Voor Uw spijsvertering. 2 Oot. 3 Oot. 2 Oot. 3 Oot. Zon op: 6.03 6.04 Maan op: 2,22 2,51 Zon onder: 5,36 5,33 Maan onder: 11,20 EINDE VAN DEN ZOMERTIJD Wielrijders en motorrijtuigbestuur ders controleert uw lichten Na de beëindiging van den zomertijd op 2 October zal weer een belangrijk deel van het verkeer bij duisternis plaats plaats vinden. Velen, zoowel wielrijders als motorrijders en automobilisten, Zullen hun verlichtingsinstallatie weer moodig hebben. De ANWB wijst in dit verband op de groote gevaren, welke een miet-bram- dend koplicht of een gedoofd achtern licht met zich brengen en geeft aan al len den raad tijdig de lichtinstallatie te controleeren. Dit geldt speciaal ook voor wielrijders Sedert de invoering van het rijWielach- terlicht is de automobilist nog mijnden verdacht op een ntet-verlichte fiets van vroeger. Ongevallen bij duisternis kunnen worden voorkomen, indien ieder dagelijks, wan neer hij zijh lichten voor het eerst ont steekt, even nagaat of alles in orde is. Dit is ©en kleine moeite, die weldra ge woonte wordt. De verkeersveiligheid bij duisternis wordt er in hoog© mate bij gebaat, terwijl de'kans op aanhoudingen en bekeuringen er zeer sterk door wordt verkleind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1