ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE SCHUDT UW LEVER WAKKER VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 OPOENOr Z1ERIKZEESCHE COURANT 5 tot en met 8 October voor ons eiland. Overeenstemming te München bereikt De Kern Vleeschcroquetten ABONNEMENT 17Q7 - 1880 Prijs p. 8 maanden fl.50, buiten ZIerikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks. TeL Na 38. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13843 ADVERTENTIEN vail 1—1 regels 80 cent, Tan 4 regels e<U daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regeL Bi] contract belangri]ke korting Inzending op dein dag van uitgave vóór 10. aar DE ZIMIT0 Iets zeer bijzonders Zaterdag ontruiming van Sudetenland De bezetting geschiedt In etappes Zooals nog in den loop van Donderdag avond uit de uit München ontvangen berichten te verwachten was, is in de 4 mogendheden- conferentie volledige overeenstemming bereikt. De conferentie is Donderdagnacht te I uur 50 (Nederlandsche Tijd) geëindigd, nadat een protocol was onderteekend, bestaande uit 8 artikelen en 3 bijvoegsels. Genoemd besluit werd terstond aan de Tsjecho Slo~ waaksche regeering toegezonden. in de tusschen Engeland, Frankrijk, Duitsch- land en Italië tot stand gekomen overeen komst werd bepaald, dat de ontruiming van het Sudeten-Duitsche gebied morgen, den Isten October, zal beginnen en den (Oden October voltooid moet zijn. De modaliteiten der ontruiming worden in bijzonderheden vastgesteld door een inter nationale commissie, die zal bestaan uit den Duitschen Onderstaatssecretaris van Buiten- landsche Zaken en de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Italië te Berlijn en een door Tsjecho Slowakije aan te wijzen vertegenwoordiger. De bezetting van het overwegend Duitsche gebied zal geschieden in 4 etappes, begin nende op I October. De genoemde interna tionale commissie zal de gebieden bepalen, waarin een volksstemming moet worden ge houden. De gebieden zullen vóór het einde der volksstemming door internationale troepen worden bezet. Dezelfde commissie zal even eens den dag bepalen, waarop de volks stemming plaats vindt. Deze zal echter niet later dan einde November a.s. mogen worden gehouden. Ook de definitieve vaststelling der grenzen zal geschieden door de internationale commissie. De Tsjecho Slowaaksche regeering zal binnen 4 weken al de Sudeten Duitschers, die zulks wenschen, uit de militaire en poli tieke organisaties ontslaan en de Sudeten Duitsche gevangenen, die wegens politieke delicten vrijheidsstraffen ondergaan, op vrijen voet stellen. In een afzonderlijke verklaring wordt gezegd, dat het probleem der Poolsche en Hongaarsche minderheden in Tsjecho Slowakije, voor zoover het niet binnen drie maanden door een overeenkomst tusschen de betrokken regeeringen worden geregeld, het voorwerp zal vormen van een nieuwe bijeenkomst der 4 regeeringshoofden. Frankrijk en Engeland zullen onmiddellijk de nieuwe grens van Tsjecho Slowakije garandeeren en zoodra de kwestie van de Poolsche en Hongaarsche minderheden in Tsjecho Slowakije is geregeld, zullen Duitsch- land en Italië van hun kant eveneens Tsjecho Slowakije een garantie geven. Verdere voorzorgsmaatregelen in ons land Dienstplichtigen blijven order de wapenen Gisteravond is in de Staatscourant een Kom. Biesluit van 29 Septem'ber afgekon digd, Waarin op Eirond. van de overwe ging, dat de politieke spanning tusschen sommige staben in Europa het noodzake lijk maakt om Maatregelen te treffen ter beveiliging van de landsgrenzen en oM bovendien te beschikken over een grooter aantal geoefende troepen, wordt bepaald dat de voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die na de da'g- teekening van dit besluit in aanmerking Zouden kolmten voor groot verlof, tot na der order in werkel ijken dienst blijven* Uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen De opkomst voor herhalingsoefeningen van dienstplichtigen, behoorende tot uie Koninklijke landmacht, die in 1938 op Of na 29 September in werkel ijken dienst moeten komen, is tot nader order uitge steld. Het Vorenstaande is thians ook Van toe passing verklaard vpor officieren, onder officieren, korporaals en soldaten, die behooren tot het reserve- en overige per soneel der landmacht. Opkomst voor eerste oefening uitgesteld Eveneens Worden tot nader order uit gesteld de inlijving van dienstplichtigen en de opkomist van dienstplichtigen, die reeds Zijn ingelijfd, doch wegens het ver strijken van verleend uitstel, enz., de eerste oefening nio|g mloeten volbrengen- Dit laatste in afwijking van de geldende voorschriften. Al het vorengenoemde personeel volgt vanzelfsprekend bij vóórmobilisatie en bij algemeene mobilisatie zijn bestemming, zooals in de lastgeving in het zakboekje is aangegeven. Vpor de zeemilitie blijft de oproeping vpor herhalin gsoefen iogen voprhands ge handhaafd. Binnenlandsch luchtverkeer gestaakt tot 1 October In verband met bijzondere omstandig heden zal tot en me\t 1 October het ver keer op de binnenlandsche luiahtlijtoeei zijn stilgele;g(d, met uitzondering van den avonddienst naar Groningen en Leeuw arden, welke van Schiphol te 16.50 uur vertrekt en van Groningen te 17.35 upr via Leeuwarden, terug vliegt. De dienst op de Indië route en het Europeesche verkeer wordt normaal uit gevoerd. TWEEDE KAMER Speciale wetten alle goedgekeurd Gisteravond heeft de Kamer de spoed- ontwerpen, welke in verband met het oorlogsgevaar z'ijn ingediend, goedgekeurd Aan de regeeringstafel zaten de minis ters Golijp,, Van Dijk, Steenberghe en De Wilde. Die heer Steenberghe, Minister van Eco nomische zaken, verklaarde, dat de regee ring bereidf is voor alle wetten, behalvle voor de aanvulling van de Lamdbouwcri- siswet (voedselvoorziening) den afloop- termijn van 1 Maart 1939 aan te nem|en. De minister deelde verder mlede, dat het in de bedoeling ligt een speciale wet op de voorraadvorming in te dienen. Men was het in de Kamer over het algerreen roerend eens over de ;dooir de regeerimgi genomen maatregelen, die alle een tijdelijk1 karajklter zullen dragen. De heer do Visser (Cbmml.) vopid het noodig de regeerimig, een vierkanten poliliekeni omzwaai te Genève te verwijten, zooa's uit de rede va|ni minister Patijn is geble ken: De heer Albarda (s.d.) had ook ernstige bezwaren tegen de Volkenbondspoliltiek der regeerimig. Maar het is thans niet mogelijk olm daarover te praten.. Wij' moe- tem 'thans handelend optredend. Biij1 de stemming over eenige imjot 's lands defensie salmlenhiamgendie ontwier pen hebben prlneipieele algeheele ont- w'apenaars als de Chris ten-Diejnlociraten laten aamteekenen tegen te zijn. Opk KONOYE, de Japansche premier, heeft de porte feuille van buitenland en overzeesche zaken van Oegaki, die aftrad, over genomen, wat tot verscherping van Japan'8 politiek dreigt te leiden. Imlevr. De Vries—Biruiins (sdap) heeft aan het ontwierp betreffende de honderd mil- lioien voor defensie haar stem onthouden evenals de communist ide Visser. Het is thans waarlijk minder dan ooit de tijid vooir de zoo.veelste mteal de be toio gen der pcicipieele ontwapenaairs te weerleggen. Want ook zonder hen was de Meerderheid vootr die'bijna eenstemimig aanvaiairde Regeerinjgisvpioirstellien treffend en in dezen tijid van spanning een ver heugend toeken van nationale eenheid! Barometerst. van hedenmiddag 2 uiur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770.4 te Reval Laagste 752.4 te Isafjord Verwacht tot iden avond van 1 Oct.:? Zwakke tot matige Westelijke tot Zui delijke wind, gedeeltelijk bewolkt, plaat selijk regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 1 Oot. 6,01 5,38 Maan op: Maan onder: 1 Oot. 1,48 10,28 Eerste kwartier 0,05 nam. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagtwiater: 1 Oot. 7,03 19,33 0,46 13,12 DE STRATEGISCHE POSITIE VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Hoe is het toch mogelijk geweest, dat de gedelegeerden der vredesconferentie te Parijs een zoo weinig homogenen staat schiepen als de Tsjecho-Slowaaksche re publiek? Dit is de vraag, die op het oogen van de bergmuren echter bijna geheel in het bezit der Duitschers waren en r. het oostelijke Karpatenland, die beide door het Moravische doorgangsland verbonden en gescheiden zijn. Wilde men nu een ge makkelijk te verdedigen staat in het leven roepen, dan moest deze meester zijn over de bergkammen, die als vestingwallen om het land liggen. Masaryk eischte bovendien nog een verbinding met den bondgenoot Zuid-Slavië door middel van een corridor, die op het hierbij afgedrukte kaartje aan gegeven staat. Aan dezen laatsten wensch werd echter niet voldaan, maar wel kreeg de nieuwe republiek de beschikking over de bergkammen van het Bohemerwoud, de blik op de lippen is van een ieder, die weet hoeveel verschillende volken hier binnen een staatsgrens samenwonen. Zag men te Parijs niet in, dat hierdoor op den duur een onhoudbare toestand zou moeten ontstaan? Inderdaad is men er van het begin af van overtuigd geweest, dat aan de schepping van den Tsjecho-Slowaak- schen staat fouten kleefden en ook de Tsjechen wisten dat. Dat men deson danks aan het land grenzen gaf, die zoo'n mengelmoes van volken omsloten, heeft zijn bijzondere redenen. De werkelijk door het Tsjechische en Slowaaksche volk bewoonde gebieden waren, naar men uit het verleden reeds tot zijn schade had ondervonden, uiterst moeilijk te verdedigen. Zij bestonden uit z.g. Boheemsche natuurvesting, waar- Sudeten, het Ertsgebergte en de Karpaten. Op het hierbij afgedrukte kaartje vindt men nu door middel van de dikke zwarte lijnen de bergketens aangegeven, die bij een aanval op Tsjecho-Slowakije tactische en strategische hindernissen vormen. De lichtgrijze plekken buiten de grenzen van het land geven de plaatsen aan, van waar vijandelijke legers (in de richting van de pijlen) een aanval op Tsjecho-Slowakije zouden kunnen ondernemen. De donker grijze plekken binnen de grenzen duiden de plaatsen aan, waar de Tsjecho-Slo waaksche legers geconcentreerd zouden worden. Duidelijk is hier te zien, hoe Tsjecho- Slowakije na een afstaan der strategisch zoo belangrijke bergketens voor de invallen van den vijand geheel open ligt. 9 i 9 De 4 mogendheden zijn het te München eens geworden Het Sudetenland zal in vier etappes worden bezet De dienstplichtigen blijven voor- loopig nog onder de wapenen De Kamer heeft met spoed de speciale wetten goedgekeurd Het luchtvaartverkeer op de binnenlandsche lijnen stilgelegd Kans op regen óanlellallezL, C. J. J. VERTON Gevulde Koeken 6 ct. Roomsoezen6 ct. Macronen 5 ct. Iedere Donderdag en Zaterdag VERRENIEUWSTRAAT ZIERIKZEE ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. Voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U beht humeurig, voélt U ellendig en ziet allés somber in. uMSsSSffigsr: een 11 tér gal vrij te doeii stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on- overtroffen om de gal te doen stroo'men. drogisten f o 75 ^Gverpill^tjes apothekers en Predikbeurten te Zierikzee Zondag 2 October Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hordijk Kleine Kerk. 10 en 7 ure, ds. Valeton. Geen dienst. Luth. Kerk. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen (Dank en Bedestond voor den vrede). Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn (Gebedsure voor den nood in Europa), 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluohtwerk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst, onder leiding van kapt. A. G. Schram. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem, 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1