ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AKKERTJE DINSDAG 27 SEPTEMBER 1938 OPGEMOr ZIERIKZEESCHE COURANT (DE ZIERIKZEESE MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING) OP HET OVERDEKT HAVENPIEIN. W ZIE ACHTERPAGINA. EEN OCTOBER DE FATALE DATUM Beëindiging Zomertijd Uit Stad en Provincie Nationale Film „Veertig Jaren" ABONNEMENT Prijs p. S maanden fl.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f 10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. TeL Na 32. - Giro 137677 Directeur Uitgave 1797 - 1880 A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: [M. J. KOSTEN N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 1384 0 ADVERTENTIEN van 14 regels 80 cent, van 4 regels en daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regeL Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur 5 tot en mel 8 Oct, de „ZIMITO" Hitler's eischen aan Tsjecho- Slowakije Benesj, de zondebok Tsjecho-Slowakije, Duitschland's laatste territoriale eisch in Europa Onschendbaarheid van West- Europa blijft gehandhaafd Ingeleid door zijn propaganda-chef, Jo- neph Göbbels, heeft Adolf Hitler gister avond in het Berlijnsche Sportpaleis, ten aanhoore van haast heel de wereld, zijn met spanning verwachte rede gehouden, waarvan de kernpunten hieronder mogen volgen „Duitschland's geduld is ten, einde. Ik neem niets meer terug van de in het aan Praag overhandigde memorandum ge stelde eischen. Als Tsjechojslowakije deze eischen vóór 1 October niet inwilligt, marcheert op 1 October het Duitsdie leger binnen en bevrijdt Duitschland de Sudetenduitschers zelf. Hitier noemt dit zijn laatsten territoria- len eisch in Europa, doch een eisch. waar van hij niet zal afzien. Hij aanvaardt bij de volksstemming, die in enkele gebieden zal worden gehouden, internationale controle, op de zelfde basis als bij de volksstemming in het Saargebied en is bereid hierbij Britsch toezicht te acoepteeren. Ten aaiinzien van den Poolse hen corridor stelt Hitier geen eischen meer. Polen moet vrijen toegang tot de zee behouden. Verder verklaarde hij al leen voor de Duitschers te spreken, hoe wel hij natuurlijk voelt voor de Slowa- feen, Hongaren en Polen. „Tsjechoslowakije is ontstaan uit een leugen en de vader van deze leugen was Benesj. Ten tijde van Versailles be stond er geen Tsjechoslowaaksch volk, maar waren er slechts Tsjechen en Slo-4 waken" Hitier zeide de hand te reiken aan En geland en F r a n k r ij k. De vriend schappelijke houding van Italië zal nooit worden vergeten. Indien Italië ooit in een dergelijke situatie zou komen,, zou Duitschland te hulp snellen. „Het volk moet nu weten, dat ik m 11- liarden heb uitgegeven voor een bewapening, zooals de wereld nog ADOLF HITLER niet heeft aanschouwd. Gedurende al dien tijd heb ik tevens een practische vredes politiek gevoerd, die onbeantwoord is ge bleven". De onschendbaarheid van alle staten van West-Europa blijft wat Duitschland betreft gegarandeerd. Da Sudf»ten-Duitschers goed- of kwaadschiks bij Duitschland Na uitvoerig de buifcenlantische politiek van de laatste jaren te hebben uitgestip peld, waarbij Hitier herinnerde aan de oplossing van diverse problemen aan Duitschland gesteld, kwam hij tot het huidige vraagstuk Tsjechoslowa kije, dat. zooals hij het uitdrukte op gelost moet en opgelost zal wo rden. Dit is de laatste territoriale eisch van Duitschland in Europa, waarvan Hitjer geen afstanld wenscht te doen. „Het Duitsche gebied", zoo verzekerde de Führer, „komt thans aan Duitschland. „Nu en spoedig", en) niet als Benesj eerst nog een of twee millioen Duit schers heeft verdreven. Bij de voorge stelde regeling heb ik"., aldus Hitier, „het Saar-statuut als grondslag genomen en een internationale controle aanvaard. Mijn geduld is thans ten einde. Ik heb Benesj ieen aanbod gedaan. Hij heeft te beslissen over vrede of oorlog. Of hij geeft den Duitschers de vrijheid óf Duitschland zal deze vrijheid halen!" Al dus Hitier. De reactie op Duitschland's oogmerken Vrijwel onmiddellijk na het einde van Hitler's rede, gaf de zender uit Praag een kort overzicht van den inhoud, het welk bestoten werd met de woorden „Onze eerste indruk is, dat de heer Hit ier thans niet één, maar twee doelstel lingen nastreeft. De eerste is de afstand van het Sudeten duitsche gebied zonder eenigen vorm van proces, de tweede is de volkomen vernietiging van den Tsje- choslowaakschen staat". Na ieen zorgvuldig onderzoek van de evoluties der internationale politiek besloot de Belgische regeer in g de re servisten van het corps Ardensche jagers, van de gemotoriseerde corpsen en van de vestingstroepen die miet onbepaa'd ver lof zijn onmiddellijk onder de wapenen te roepen. Ho re Bel is ha, de Britsche minister van oorlog, heeft de reservisten, offi cieren en manschappen van de eenheden der lucht- en kustverdediging, onder de wapenen geroepen. De minister heeft daarbij met nadruk verklaard, dat dit een voorzorgsmaatregel is, welke niets te 'maken heeft met een algemieene mobi lisatie. Aan het slot zijner rede te Verona Zeide Mussolini: „De gebeurtenissen kunnen zich thans langs de volgende lij nen ontwikkelen: Er zijn nog eenige re spijtdagen voor het vinden van een vreedzame oplossing. Indien die niet wordt gevonden zou er een bijna boven- miensche'.ijke inspanning noodiig zijn om een conflict te verhinderen. Als een con flict uitbreekt, kan dat in den eersten tijd nog igelocaliseerd worden. Ik voor hiij geloof niet, dat Europa zich in vuur ien vlami zal willen zetten vopr Praag"' De BURGEMEESTER- van Zierikzee brengt onder de aandacht, dat de ver vroeging met een uur van den wette- lijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 Staatsblno. 236), zal eindigen Zondag 2 October a.s. te drie uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom inge steld de tijdregeling naar den middel baren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voormiddag. Op uitnoodiging van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal ten aanzien van de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentebestuur beheerde klok ken met het vorenstaande rekening ge houden worden. Zierikzee, 26 September 1938. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. De rede van Hitler is te Washing ton aandachtig aangehoord. De heftige taal van den Führer werd vrij ernstig geacht. De meening is in afwachting van commentaar uit gezaghebbende kringen, dat de rede geen wijziging in de grond- gegevens van deze crisis brengt. Uit Belgrado wordt gemeld, dat men daar in bevoegde kringen verzekert dat Zuid-Slavië tot nu toe geen militaire maatregelen heeft genomen en dat de contingenten reservisten, welke eenigen tijd geleden in de richting van de Hon- gaarsche grens zijn samengetrokken, tot dusverre niet zijn vermeerderd. Men meent te weten, dat niettemin voorzorgs maatregelen zijn beraamd en dat de ge nerale staf van hpt Zuid-Slavische leger zich op alle eventualiteiten voorbereidt. Het Tsjechische gezantschap te Lon den heeft aan Reuter meegedeeld, dat de mobilisatie in de geheele republiek in volkomen orde en met geestdrift is uitgevoerd. In de Duitsche districten heeft een groot aantal mannen aan den. op roep gehoor gegeven. Ze waren in hoofd zaak democraten. Alleen in de districten welke onder invloed van Henlein zijn, zijn weigeringen voorgekomen. In zijn antwoord op de bood schap van Roosevelt, zegt de pre sident van de Tsjechoslowaaksche repu bliek, Benesjdat Tsjechoslowakije zich zal verdedigen wanneer het wordt aan gevallen. Tsjechoslowakije is er, met u diep van overtuigd dat een oor'.oig geen problemen oplost en dat in dit geval rede, verstand, menschel ij kheid en de be ginselen van recht behooren te overwin nen. Nu in Tsjechoslowakije ongeveer een millioen mcnschen de militaire uniform dragen, biedt Bratislava een volledig mi litairen aanblik. Van het millioen mannen onder de wapenen, is meer dan de helft bestaande uit miliciens, van 20 tot 40 jaar oud. Onder hen zijn allerlei lands aarden, ook S'owaken, die als gevolg van het aanbod van concessies door Praag, een wat gunstiger houding1 tegen over de regeerinig schijnen in te nemen Hernieuwde Britsche waarschuwing Bylegging geschil nog mogelyk In officieele kringen te Londen, wordt erop gewezen, dat gedurende de afge- loopen week Chamberlain getracht heeft met den Duitschen rijkskanselier te ko men tot een vreedzame op'ossing van de Tsjechoslowaaksche kwestie. Het is nog mogelijk dit te doen door middel Van onderhandelingen. De Duitschers eischen, dat hun het Sudetenduitsohe ge bied, dat hun reeds is toegezegd, door de Fransdhe, Britsche en Tsjechoslowaak sche regeerinig, zal worden overgedragen- Maar indien in spijt van alle pogingen van den Britschen 'eersten minister een Duitsche aanval wordt gedaan op Tsje choslowakije, dan moet het onmiddellijke resultaat daarvan zijn, dat Frankrijk ge houden is Tsjechoslowakije te hulp te komen en Groot-Brittannië en Rusiajndi zullen stellig Frankrijk bijstaan. Het is niet te laat een einde te maken aan deze groote tragedie en voor de volkan van alle naties blijft de mogelijik- heid open aan te dringen op een bijlegt- gimjgi van het igeschil dpjor vrije onder handeling. OUWERKERK. Van de Centrale Ver- eeniging voor Reizende Bibliotheken is ook in onze gemeente weer een kist boeken gearriveerd, welke tegen een geringe ver goeding aan het leesgrage publiek wor den uitgereikt. De verzameling bievat naast 20 boeken voor de jeugd een 80-tal ro mans en populair-wetenschappelijke wer ken, dus „voor elek wat wils". De boek- beheerder, de heer M. Slager, geeft el- ken Zaterdagmiddag gelegenheid tot af halen en omwisseling der boeken. POORTVLIET. Aan de bazar die op 29, 30 September etp 1 October zal plaats hebben -werd van alle kanten medege werkt, zoo dat ze een succes beloofd te worden. Aan attracties zal het niet ont breken. Zoo zal er voor iedere bezoeker wat te vinden zijn, zooals het bekende rad van avontuur, een schiettent, en een hen- geltent. Verder zal men kunnen grabbe len, trekken en sjoelbakken naar harte lust. Ben theeschenkerij is aanwezig in een (pwachtige stand, waarin de geschon ken handwerkjes te koop zullen worden aangeboden. De duizend loten, die deze bazar ten verkoop heeft beschikbaar ge ste;d, zijn. allen verkocht. In deze gemeente heerscht ook de vlekziekte onder de varkens. lederen dag komen er nieuwe gevallen binnen van het imiondr en klauwzeer. THOLEN. Door het te kort nemen van de bocht, is de vrachtauto van den heer A. uit Oud-Vossemeer, na eerst een gra nieten paal te hebben stuk gereden, te gen den hoek van het huis van den heer H. D. aan de Vosmeersche poort alhier aangebotst. De botsing was zoo hevig, dat de muur werd ontzet, zoodat de voordeur niet gesloten kon worden. De Zaterdag j.l. gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft al hier de som van f 32.50 opgebracht. In den ouderdom van 84 jaar is gisteren alhier overleden dhr- C. H. A. Stoutjesdijk. De overledene was een zeer bekend persoon in landbouwkringen en om zijn verdienste op landbouwgebied vereerd met de ridderorde van Oranje- Nassau. Hij was in leven oud-Voorzitter van den kring Tholen der ZLM, lid van het hoofdbestuur der ZLM, Voorz. der Coöp. Boerenleenbank, Voorz. der Vei- lingsvereeniging en Landbouwvereeniging enz. enz. Wegens het beëindigen van den zo mertijd zullen Zondag in alle kerken de diensten een half uur vroeger aan vangen. Bij de Geref. Kerk vervalt de avonddienst en treedt er een namiddag- dienst te 2.30 voor in de plaats. Vrijdag, Zaterdag en Zondag loopt de groote 'n overweldigend suooes in den lande Neem 'i bij Gevatte Kou, Griep, Influenza, Koorts, Onbehaaglijkheid enz.-. Barometerst. van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, in het Noordoosten gedeelte lijk bewolkt en vrij warm weer, overi gens zwaar bewolkt tot betrokken, wei nig verandering in temperatuur, in het Zuiden waarschijnlijk eenige regen, in het Noorden weinig of geen regen. Zon op: Zon onder: 28 8ept. 5 56 5 45 Maan op: Maan onder: 28 8ept. 11.21 7 54 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 28 8ept. 5,22 17,31 10,40 23,12

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1