ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE! GROTE KERK ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 OPGEH< ZIERIKZEESCHE COURANT CHAMBERLAIN IN LONDEN TERUG Concertzaal-Bioscoop De Graaf van Monte Cristo De Kern Ds. REDDINGIUS. ABONNEMENT 1707.-1888 Prijs p. 3 maanden fl.BO, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f 10. Afzonderlijke nummers vijf cent Verschijnt dagelijks, TeL Na Sa. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 95STE JAARGANG No. 13832 i ADVERTENTIEN: van 1—4 regels 80 cent, van 1 regels eol daarboven 2Q cent p. regel. Reclames 40 ceot p. regel. BIJ contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Vrijdagavond hall acht kwam Chamberlain aan Runelman arriveerde een minuut vroeger De premier bracht aan den Koning verslag uit Heden zitting van het Kabinet Praag gelast ontbinding van Henleln's partij Nieuw onderhoud met Hitier aangekondigd Onmiddellijk na zijn aankomst te half acht op het vliegveld Heston Runciman was een minuut eerder op Croydon ge arriveerd heeft Chamberlain de vol gende verklaring afgelegd: „Ik ben vroeger dan verwacht werd teruggekomen na een reis, die, als mijn geest niet door zooveel zorgen in beslag was genomen, buitengewoon aangenaam zou zijln geweest. Ik heb een lang ge sprek met Hitler gehad. Het was eenj openhartig, maar vriendschappelijk on derhoud en ik heb thans het voldane gevoel, dat wij wederzijds een volledig begrip hebben van eikaars opvattingen. U verwacht natuurlijk niet van mij, dat ik thans al over mogelijke resultaten) spreek. Ik ga nu eerst met mijn collega's be raadslagen en ik raad u aan geen voor barige en on-officieele verslagen over de conferentie te Berchtesgaden te aanvaarden. Over eenigen tijki, mis schien binnen enkele dagen, Zal ik leen nieuw tynderhoud met Hitier hebben. Hij heeft mij gezegd, dat het dan zijn bedoeling is mij' halverwege tegemoet te komen". Komt Daladier naar Londen 7 Bijl zijn aankomst in Downingstreet werd Chamberlain door de daar wachtende me nigte toegejuicht. Om 7 uur verscheen) Runciman in Downingstreet, waarna een conferentie tusschen Chamberlain, Hali fax, Hoare, Simon, Cadogan, Van Sittart, Wilson, Strang en eerstgenoemde begon. Te half tien begaf Chamberlain zich naar den Koning, teneinde dezen vierslag van zijfn missie uit te brengen. Te kwart voor acht is Runciman weer uit Downingstreet vertrokken; tien minu ten later volgden Hoare, Van Sittart. Ha lifax en Cadogan. De twee laatstgenoem den gingen het Foreign Office binnen. Op verzoek van Halifax hebben de Labourafgevaardigden Attiee en Green wood een onderhoud met den minister gehad, dat ruim 25 minuten duurde. Hedenmorgen elf uur komt het Kabi net weer bijleen. Nog steeds wordt geloofd, dat Dala dier en Bonnet naar Londen Zullen ko men en dat zijl alleen wachten op een uitnoodiging, die evenwel naar alle waar- schijnlijkheid niet zal worden verzonden voor het Kabinet heeft vergaderd. Hanlein's arrestatie door Praag gelast j Of het Tsjeehoslowaaksche vraagstuk langs den vredelievenden wieg der inter- I nationale diplomatie nog valt op te los sen', is lang niet Zeker. In de ejerstef j plaats spreekt Praag nog altijd een be- f langrijk woord mede. Terwijl Chamberlain te Berchtesgaden met Htiler confereerde, heeft Henlein formeel geproclameerd, dat de Sudetendiuitscbers zich bijl het Derde Rijk wenschen aan te sluiten en de gehoorzaamheid voor de wet van hemzelf en zijln volgelingen aan Praag opgezegd. In het Sudetenduitsche gebied heerscht een latente staat van burgeroorlog. Het gevaar kan ontstaan, dat de inter nationale diplomatieke gedachtenwisselihg door den feitelijken gang van zaken in het Sudetenduitsche gebied zal worden teniet gedaan. Het gaat thans in het Su detenduitsche gebied hard tegen hard. Alles hangt ervan af, hoe Berlijln staat tegenover de maatregelen, die de Tsje chen tegen de rebellie der Sudetenduit^ schers nemen. Praag heeft de arrestatie gelast van Henlein, die zich in feite aan hoogverraad heeft schuldig gemaakt. Voorts heeft het den Sudetenduitschiers gelast, binnen 24 uur hun clandestien in gevoerde wapens in te leveren en het bevel gegeven de Sudietenduitsche partij te ontbinden. De eischen van Hitier De politieke redacteur van de Engel- scbe Daily Express schrijft: „Het fplani dat de besprekingen te Berchtesgaden zou hebben opgeleverd en waaraan Hitier zijn goedkeuring zou hebben gehecht, zou als volgt luiden: le. Afstand door Tsjechoslowakijle aan Duitschland der Sudetenduitsche gebiedjen, waar de bevolking voor vijftig procent of meer uit Duitsehers bestaat; 2e. Instelling van een systeem van auto nome kantons in de streken waar de be volking een belangrijke Duitsohe minder heid telt, doch in een verhouding van minder dan vijftig prooetnt; 3e. Waarborg van de nieuwe Tsjeeho slowaaksche grenzen door Duitschland, land, Hongarije, Roemenië, Zuid-Slavië en Polen; 4e. Supergarantie dezer grenzjen door Engeland, Frankrijk en Italië." Wanneer mocht blijken, dat deze me- dedeeling waarheid bevat, dan ziet die toestand er minder rooskleurig uit, want [het is niet te verwachten dat Engeland en Frankrijk en wellicht ook Rusland, hoewel een onberekenbare factor, daar mede voetstoots genoegen züllien nemen. Rotterdamsche Havendag «Economische isolatie leidt tot nieuwen oorlog» Voor de vierde maal dit jaar heeft Rotterdam een havendag gehouden, wlelke haar waarde ontleent aan het persoon lijke contact, dat Zij' legt tusschen zaken relaties uit verschillende landen. Dit jaar namen 470 personen aan den havendag1 deel. Na verwelkoming in de burgerzaal van het stadhuis door den wind. burge meester, weth. A. B. de Zeeuw, heeft, tijdens het noenmaal, de minister-presi dent, dr. H. Colijfn een rede gehouden, waarin hij er bij den aanvang op wees, hoe heel de wereld een rede zou hebben tot een vreugdekreet, wanneer men den betrekkelijk vrijen handel van voor den oorlog zou kunnen terugroepen. Terugkeer tot den vooroorlogschen toe stand is niet mogelijk. Moet men even wel den huidigen toestand als onveran derlijk beschouwen en de autarkie hou den voor de haven van rust, door ons begeerd? Openlijk wordt de autarkie als beginsel gepredikt, elders, hoewel niet gepredikt, toch in practijk gebracht. Zelf kan spr. zich van autarkie niet vrijplei ten, de houding van het eene land be ïnvloedt nu eenmaal die van het andere En slechts Zelden kan de schuldige, die den bal aan bet rollen bracht, gevon den worden. Het grootste gevaar der economi sche isolatie is, dat zijl op den lan gen duur tot een nieuwen wereld oorlog moet leiden. Zij! is zoo mis plaatst in een interdependentie we reld, dat zöji gevaar wordt voor den wereldvrede. Ik ben pddus spr. realist genoeg om met de huidige omstandigheden re kening te houden, maar ook idealist ge noeg om te zeggen: die stand van zaken is volkomen verkeerd. In het belang van den wereldvrede en in het belang van de volken moet de wereld haar autar kisch streven laten varen. Als ik Zeg moet bedoel ik behoort. Het kan, Zoo vervolgde spreker verder, dus ook niet gebeuren. Maar juist op de onhoudbaarheid van den huidigen toestand grondt spr. Zijn hoop', dat het juiste inzicht eens zal wederkeeren. Voor er echter verbetering kan komen, moet een aantal problemen worden op gelost. Het eerste is, dat der internatio nale schulden, waarvan de regeling on vermijdelijk is, wil Europa ooit tot rust komen. Dit probleem plaatst spr. op den voorgrond, omdat Zijln oplossing geacht kan worden binnen het rijk der moge lijkheden van een niet al te verre toe komst te liggen. Het gezond verstand eischt voorts de oogem niet te sluiten voor de gevolgen van de politieke onrust. De bewapening der naties kan niet beschouwd worden als het uiteinde lijke middel om een vreedzame en samenwerkende wereld te scheppen. Integendeel, Zij is een probleem te meer, dat op een oplossing wacht. Heden en morgen DE RIJKSMIDDELEN Opbrengst hooger dan de raming Opbrengst directe bel. gunstig Evenals de maand Juli bij nadere be schouwing va;n den stand der Rijksmid delen een ongunstig beeld vertoonde in vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar moet thans van de „Overige Middelen", welke op den staat over de maand Augustus voorhoimien, hetzelfde gezegd worden bij' een vergelijking met Augustajs 1937, hoewel de raming over het loopende jaar (L/12 van het totaal) tamelijk digjit benaderd werd. De Overige Middelen 'blijken dan in Augustus 1938 f 1.437.000 minder opgebracht te hebben dan over Augustus 1937. Deze vermindering too!m!t in hoofdzaak voer rekening van de volgende posten: dividend- en tantième-belasting (f97.086 minder), rechten op den invoer (f 274.656) aücÜjins op geslacht (f43.763), accijns o|p' 'gedistilleerd ,(f 49.081), accijns op bier/ (f53.639), acdijns op suiker (f 113.420)* coxipon-belastinig (f143.999), rechten en boeten van Zegel (f 362.479). Daartegen over staan enkele posten, die een betere opbrengst vertoonden, n.l. accijns op1 Zout (f35.210 meer), acdijns op tabak (f123.195) omzetbelasting f 289.220), rechten en boe ten van jegistratie (f95.862). Doch de meeropbrengst van deze poisten heeft de ongunstige beweging niet kunnen neu- traliseeren. Vergelijkt men de maand Augustus met de voorgaande, dan ziet men, dat Juli f3.772.043 meer heeft opgebracht. De om zetbelasting leverde echter in Augustus een .aanmerkelijk bedrag meer op dan in Juli (Aug. f7.553.560, Juli f4.814.256). De belangstelling ghat echter, hu twee derde deel van het belastingjaar is ver streken, in de eerste plaats pit naar de Vraag1: hoe staat het met de opbrengst over de eerste acht maanden in verge lijking met de raming? Gelukkig; kan dan geconstateerd worden, dat de reëele op- br#.igst nqg met f 6.222.232 boven 8/x2 der raming over het loopende jaar ligt en zelfs in vergelijking met dezelfde periode van het voorafgaande jaar nog een voorsprong van f2.419.596 behoudt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Aangereden en gedood Donderdagavond is pp den Kaldenker- kerweg bij Venlo< de 50-jari|ge arbeider L. Driessen, die midden op den weg liep hiiet een 'vriend, aangereden door een [hem! tegemoet komenden auto bestuurd door zekeren L. K. aldaar. Het slachtoffer werd door den aiutp opgenomen, tegen de voorruit gesmakt en vervolgens op den weg (geworpen, Iwlaar de man bewus teloos bleef liggen. Onmiddeüliijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch men kon slechts den dopd cömstateeren. De autoi is vpprloopig in beslag! genomen. Een student van vijftien jaar Gistermorgen heeft de secretaris van curatoren der Universiteit te Utrecht in een persconferentie verteld, dat zich een vijftienjarige jongen, die (meteenigle tienen voor de wiskunde-groep) eind examen H.B.S. heeft gedaan en thans natuiurkluinde igaat studeeren, aan de Uni versiteit heeft laten inschrijven. Op zijn tiende jaar had hij de lagere school door- loo pen. Die secretaris wilde niet meer inlichtingen over den betrokkene geven, mi-ar was zelf Zoo verbaasd over dit ongewone feit, dat hiji het niet kan laten het ais curiosum imlede te deelen. Het bedoelde jongmensen is pas in Maart van dit jaar vijftien jaar geworden. Boerderij afgebrand Gistermiddag om 5 uur is, vermoede lijk doordat kinderen met lucifers speel- den, brand ontstaan op het erf van een landbouwer te Rilland Bath. Eerst i vloog een kleine schuur in brand, waarna WEERBERICHT Hoogste barometerst. 770.3 te Praag Laagste 749.6 te Blacksod Verwacht tot den avond van 18 Sept.: Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke Wind, half- tot zwaar bewolkt of betrok ken, aanvankelijk droog weer, later in het Westen 'en Noorden tpeniemende kans op regen, Zachter. Zon op: Zon ohder: 18 Sept. 5,40 6,09 19 Sept. 5,41 6,06 Maan op: Maan onder: 18 Sept. 2,53 19 Sept. 0,01 3,33 Chamberlain brengt den Koning verslag uit Praag beveelt de ontbinding der Sudeten-Duitschepartij De Rijksmiddelen brachten minder aan niet-directe belastingen op George Eyston ontneemt Cobb het wereldsnelheidsrecord De stand der landbouw gewassen op 12 September '38 Zachter het vluur oversloeg naar de groote schujur, waarin de oogst lag opgeslagen. In kor ten tijd gingen de gebouwen met hun waardevol len inhoud geheel in vlammen op- Met groote moeite kon het vee ge red worden. De plaatselijke brandweer die spoedig aanwezig was, slaagde er in het nabïjigelegen woonhuis te behouden. Een compagnie imiilitairen van het I4e regiment infanterie uit Bergen op Zoom die in de buurt een oefening hield, ver leende onmiddellijk assistentie. Verzeke ring dekt de schade, die op een 'halve ton ^geschat wordt. Truck rijdt tegen boom te pletter Gisteravond is onder de gemeente Vlaigtwedde (Gron.) een ernstig on geluk! gebeurd, dat aan een 34-jarig,en expediteur het leven heeft gekost. De expediteur was met een truck met trailer, geladen met kunstmest, op weg van Ter Apel in de richting van Win schoten. Onder Laude liep plotseling het linkervoorwiel van de truck, Waardoor het voertuig een zwenking maakte en tegen een boom botste. De zware volg- wagien verbrijzelde de truck, Waarin drie personen waren gezeten. Die bestuurder was op slag dood, zijn 20-jarige broeder kreeg ernstigle hoofd wonden, de derde inzittende kwam unlet den schrik vrij'. Die overledene was ge huwd en vader van drie kinderen. Zondag 18 September, voorm. 10 uur, TekstPsalm 121-5. Onderwerp,/God met ons". VEREEN. IStiJjinnLCf HERVORMDEN Een Miinhardfje bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct. 12 stuks 50 ct. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 Sept. 8,17 20,59 1,41 14,18 19 Sept. 9,45 22,34 2,56 15,46 BOEKEN EN BROCHURES „NATUUR EN MENS". „De Hofstad", Den Haag. Aan den tijder der Zee, de haai, welke vooral in de tropische wateren komt, wijdt J. W. B. van der Stigchef een interessant artikel. „Waarvan uw handen getuigen" gaf G. D. Lutke Meijer aanleiding tot het schrijiven van een bijdrage over handlijlnkundigen en hun uitleggingen. „Het onderzoek der hoogere luchtlagen", met be hulp van vliegmachines, van de hand van Chr. A. C. Nell, vormt een lezenswaardig artikel over een materie die tegenwoor dig midden in de belangstelling staat. VRE DES.MOED Toen steeg er een vliegtuig omhoog in de lucht, 't Gevaar voor een oorlog was groot en geducht, De wereld door spanning bevangen. Het overleg bood steeds geen kans op sUcces, En ver in, het rond floot een schril "S.O.S. Vol dreiging voor 't vredesverlangen! Het floot door de landen steeds hooger van toon, Wel raakte men oneer aan gevaren gewoon, Maar zóó was 't geluid nooit gegeven, En toen ging een vliegtuig tot redding omboog. Het vatte zijn koers vastberaden in 't oog, Door plicht om te helpen gedreven! Een eerste minister vloog recht n^ar ^ijn doel, Bezield door het hoogste maatschapipTijk gevoel, Dat zóó de ontspanning mocht kómen, Die als een weldadig vernieuwende kracht, Als 't levende licht, na een donkeren nacht, Opnieuw door Éurolpa Zal stroomen Hiji vloog over linies tot afweer gtereed Van staal en beton en zoo machtig en breed, Dat alles onneembaar moest Ijjken, En tóch in zijn hart leefde 't hoog ideaal, Dat eerlijk! vertrouwen en duid'l ijltóe taal Per slot toch nag sterker zou bjjjken! Minister, die zóó thans Uw roeping: verstaat, O, moge Uw Jirachtige, prachtige *jaad 't Succes van Uw leven U schenken! Alom brengt de wereld bewond'rend haar groet, En wat thans de geest- van de tijden ootk! doet, Men zal voor Uw hoogen en geest'lijlken moed U imlmler vol1 eerbied gedenken!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1