ZIERIKZEESCHEl B—ui NIEUWSBODE OPOENOL Z1ERIKZEE5CHE COURANT De Kern [DINSDAG 5 JULI ionn WAAK1W ABONNEMENT Prijs p. S maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.8Q Voor het buitenland p. jaar f 10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. TeL No, 3a. - Giro 137677 1707 - 1880 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13769 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 8Q cent, van daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 oejnt p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op. den dag van uitgave vóór 10. uur Het Chineesch-Japanneesche conflict Massa-mobilisatie in Japan In politieke kringen te Tokio verluidt dat minister-president Konoj;e in een con ferentie anlet den minister vam oorlog, generaal Oekagi, dje houding van het le ger besproken heeft. Vrede tusslchen Ja pan en de regeering te Harikau is, zoo lang maarschalk Tsjiang Kai-sjek op treedt, onmogelijk. Dte afzetting van Tsjiang Kai-sjek is in verband hiermede het uiteindelijke doel van den oorlog en inmenging door derdie staten mag deze doelstelling niet op leenigelrlei wijze trach ten te infjuenoeere(n. Verder zou minis ter Oekagi den inzet van alle militaire krachten, die het land kan opbrengen, geëischt hebben om Hankou te verove ren, aangezien die tegenstand van Tsjiang Kai-sjek geen andiere oplossing laat. Men neemt daarom in politieke kringen aan dat de toekomstige besluiten van de re geering te Tokio duidelijk 'zullen miaken dat in de komende maandien een mobi lisatie op zeer groote schaal zal worden uitgevoerd, die iederen twijfjel aan de vasthoudendheid van Japan weg motet nemen. Geen inmenging gewenscht De woordvoerder van hiet Japansebe ministerie van oorlog heeft in verband met de mogelijke bezetting van de Zui delijk van Hainan gelegen Paracelsus- eilanden door Fransche of Anamiietische troepen verklaard dat die Japansche vloot de gebeurfceniissen met groote aandacht volgt en de Japansche bewoners van, deze eilanden tot iederen prijs zal be schermden desnoods door de gelande bui- tenlandsChe troepen te ontwapenen. Ja pan bestrijdt derde staten het recht deze Chineesche eilanden te bezetten of zich daar op eenigeriei wijze te laten gelden. Aangezien voorloopig slechts kleine Fran sche of Indo-Chineeschie politietroepen op de eilanden geland zijn beoordeelt men in politieke kringen te Tokio den toe stand nog rustig. Intusschen wijst men er toch met nadruk op, dat de straten gische en politieke beteekenis van alle eilanden, Hainan inbegrepen, in aanmer king genomen, buitenlandsche mogendhe den alles imloeten veHmlijden (om de dpion den oorlog toch reeds gespannen toestand te verscherpen. Terreur verwacht De Japanneezen verwachten een golf van terreur op Donderdag a.s., den, verjaardag van het uitbreken van de vijandelijkheden. Volgens de plaatselijke Japansche pers zijn geheime orders uit gevaardigd door de Ghineiezen om ze kere personen te vermoorden en inciden ten te verwekken om de Japansche troe pen er toe te dwingen geheel Sjanghai te bezetten, zoodat het tot een conflict zou komen met buitenlandsche mogend heden. Hankau wordt krachtig verdedigd Naar van Chineesche militaire zijde verluidt, is de regeering vastbesloten, Hankau te verdedigen. Het gros der Chi neesche troepen is in het gebied van Hankau samengetrokken en legt op het oogenblik sterke verdedigingswerken aan. De Japansche vloot stoomt voorts lang zaam de Jangtse op. Zij heeft Chineesche stellingen beschoten, die ongeveer 50 KM ten Oosten van Kioekiang zijn gelegen. Japansche motorbooten passeerden de ri vierversperring bij Matang, die door de Japanners wordt opgeruimd om het mo gelijk te maken, dat ook grootere sche pen kunnen passeeren. Aan den Zuide lijken oever betrekken de Japanners on der bescherming van het scheepsgeschut hun stellingen. Op den Noordelijken oever zouden nabij Tsiensjan deelen van het Japansche leger teruggedrongen zijn. In het proces tegen de weduwe Becker te Luik heeft de adv.-generaal zijn requisitoir beëindigd, Waarhij hij elk deT vergiftigingsgevallen, waarvan de beklaag de wordt beschuldigd, afzonderlijk behan delde. Hij vroeg de jury een vonnis uit te spreken, dat de maatschappij tegeni deze vrouw beveiligt. Mgr. Gurie, de orthodoxe aartsbis schop van Kisjinef (Roemenië) is door de vereenigde senaten van het opperste hof van cassatie en het opperste gerechts hof in staat van beschuldiging ge steld, wegens hiet verduisteren van open bare gelden en misbruik van zijn ambt. Het onderzoek heeft twee jaar geduurd en de aartsbisschop heeft reeds getruimiem tijd geleden veirlof moeten nemen. Koning Carol van Roemenië die, naar het gerucht gaiatt zich miet Ex-Koningin Helena zijn vroegere gemialin vier Zoenen wil. Weer spanning tusschen Bolivia en Paraguay Het Chaco-conflict hei leeft Ofschoon de vredes-confierentie inzake het Gra-Chaclordonflict tusschen Para guay en Bolivia nu al drie jaar lang te Buenos Aires bijeen is, is nog steeds geen oplossing bereikt voor het voor naamste geschilpunt, dat daarin bestaat, dat Bolivia een haven aan d|e rivier de Paraguay wenscht. Op 26 Juni j.l. is de situatie zelfs* critiek geworden nadat dr. Diiez de Me dina, de Boliviaansehe minister van bui tenlandsche zaken, dreigde de conferentie te verlaten len naar La Paz terug te keeren. Sinds eenige maanden worden de ge ruchten, die te Buienos Aires de ronde doen, steeds sterker, dat beide partijen de voorwaarden van het vredesverdrag van 12 Juni 1935, wat betreft de beper-J king tot het handhaven van een leger macht vari niet meer dan 5000 man en de belofte geen nieuw1 oorlogsmateriaal aan te schaffen, schenden. Verder werden de troepen van beide landen door buitenlandsche officieren ge drild. Eenige maanden geleden is een Fransche militaire trnfissie vami 5 pfficliiéren in Paraguay aangekomen en het schijnt dat niet minder dan 40 Italiaansche of ficieren als instructeurs bij het Boliviaan sehe leger wierkzaam zijn. Uit Bolivia wordt voorts gemeld, dat de Paraguanen de waterbronnen in den Gran Chaco vergiftigen. Zal de conferentie mislukken De Boliviaansehe Minister van Buiten landsche Zaken heeft verklaard dat als de laatste poging om tot overeenstemming te komen die onlangs door den Argen- tijnschen Minister van Buitenlandsche Za ken Dr. Cantilo is gedaan zou mislukken Bolivia de conferentie zou verlaten. De Paraguanen zeiden toen, dat zij dit als een ultimatum opvatten. De neu trale gedelegeerden ter conferentie heb ben Paraguay naar aanleiding daarvan de vraag gesteld of het de voorgestelde» grens wilde aanvaarden, als Bolivia bo vendien nog zijn aanspraak op een haven aan de rivier de Paraguay zou opgeven. Op dat oogenblik kwam het bericht dat Bolivia vliegtuigen in Italië heieft besteld. Het grootste gevaar ligt natuurlijk in de kans op botsingen en incidenten in de zóne, welke de vijandelijke troepen scheidt, hetgeen gemakkelijk zou kunnen leiden tot een hervatting van den oorlog. Onteigening in Mexico van olieterreinen Nederland pleit voor haar belanghebbenden De Regeeririgspersdewst maakt bekend, dat de tijdelijke zaakgelastigde te Mexi'do, in opdracht van de Nederiiandsdhe Regee ring, op 29 Juni aam den Mexiciaiajnlschen, minister vam BiUitenlandsohe Zakem een mota heeft (overhandigd, wiaairin er aan wöirdt herinnerd, dat de Nederlamdsclhe Regeering zich in een op 4 April over handigde nota alle rechten haa voorbe houden ten, aandien va|m de pirpiciessem nopens de onteigening der olieterreinien J in Mexido en de arbeidsgeschillen in ji I oji/o-industrie daar te laffioe. I In aahsluitlng daarop wordt er ver der op gewezen, dat de uitspraak in eersten aanleg in het onteige|njin)g|spror icies, welke vopir Nederlandsche belang hebbenden bij: de betrokken (maatschap pijen ongunstig wias, de Nederlamdsfche Regeering imlet ernstige ztorg vervult, te meer, wijl reeds dppr de MexaöaanSche Regeering tot een uitvo(er van petroleum Werd overgegaan, voiordat in deze zaïak uiteindelijk een beslissing weird getroffen Zul'ks heeft de Nederlandsiche Regee ring aanleiding gegeven om iin het hui dige stadium der zaak, alvorens dus nog de uiteindelijke uitspraak is gevallen, der Mexi'daansche Regeering dringend te ver zoeken alle aandacht te schenken aalnl de argumenten der Nederlandsche belang hebbenden en dezien vol recht te dpen wedervaren. Tot deze démlarche is de Regeering overgegaan, ub^Jhitend |gieleid door de belangen van de Nederlandsche geïnte resseerden. Kleuren nummerborden voor auto's Eerlang invoering van nieuw type Op verzoek van de Oomfmissie iypor Normalisatie Van Voorschriften en onder- deelen van motorrijtuigen, ingesteld door de hopfdc|oim(m!issie voor de normalisatie in Nederland heeft het Psychotechnisch: Laboratoiriuim van het Staatsbedrijf der PTT het vorige jaar kleurencombinaties en indeeling van mumjmlerborden; aan een onderzoek pmderwpirpen. Op grond van de resultaten van dit onderzoek, die in een uitvoerig rapport Zijn neergelegd en die gepubliceerd w'er- den in het tijdschrift „Wiegen" van 16 Januari jl'., zijn de volgende Conclusies getrokken: Als kleurencombinatie voor de nulml- Imlerhorden kan de Cojmbinatie witte cijL fers en letters op blauwen ondergrond worden gehandhaafd. Het nuimlmlerboird van bet (type AB, dus het type jniet twiee letters en vier Cijfers, Iwiaarb'ij de letters boven de Cijfers Zijn geplaatst, is het snelst waarneembaar en kan duS vopir invoering in de eerste plaats wor den aanbevolen. Het verluidt dat aie betrokken instan ties Zich ImJet bovenstaande 'Conclusies heb ben vereemigd en dat het Departement, van Waterstaat heeft besloten vopr auto's ien motorrijwielen eerlang nummerborden, van genoemd type te Zullen voorschrijjven Het visscherijconflict te Scheveningen Ernstige ongeregeldheden Scheveningen is in zijn vollen omvang Maandag het terrein gieweest van vrij ernstige ongeregeldheden, waarbij de po litie herhaaldelijk, van den bpnken sabel en van de gummistok gjebruik heeft moe ten mlaklen, o)m ernstige 'botsingen tus schen twee partijen, betrokken bij het VisscherijConflicit te voorkomen. Die aanleid[ng tot dit alles wias een vergadering, wel'kle de Christelijke schip- persvereenigjngt had belegd. Voor deze vergadering; was de oudminister van waterstaat, ir. Bongaierts verzocht .en be reid gevonden te spreken. De bedoeling hiervan was, dat de heer Bonglaerts even tueel als bemiddelaar in het conflict speciaal wat betreft Scheveningen, zou optreden, nu de rijksbemiddelaar tot dus verre geen sucöes heeft weten te 'behalen. Bemiddelingspogingen ingesteld In de vergaderingj, waar verschillende sprekers het woord voerden, werden spijkers met koppen geslagen en toen men uiteen ging, was het besluit geval len, dat de christelijke schippers nog een® alles in hetwer'kl z/ouden stellen om' hun bemanning tot toegpven in het conflict aam te sporen en dat in jeder gevlal de schippers zelf Woensdagmorgen aan het werk zullen gann. Zoo noodigl zal hierbij onderlinge samenwertóngf wor den verleend, teneinde de schepen zoo spoedig mtagplijk zeilree te maken. Men hoopt en verwacht, dat zich reeds Woens dag, miaar stellig- op de Volgende dagen, werkwillige visschers zullen aamimlelden. Publiek contra politie Reeds bij den aanvang Van de vergade ring had zich buiten het wijkJgebouw een mlenigte van honderden, hoofdzakelijk le den van diverse bemannningein, doch ook veel opgeschoten Scheveningsche jeugd, belust op een relletje, verzameld. Dit was natujuriijk al spoedig bij de politie bek;end en te ruim acht uur rukte een overvalwagen en een aantal motoren mlet zijspan uit, om zopi nopdig de orde te handhaven. Dat dit noodig was, 'bleek reeds vóór de politieimiajnnen ter plaatse waren, toen het publiek poogde een wat laat baar de vergadering (gaande schipper te 'beletten het gebouw te be treden. Toen de man het wijkjgëbouw naderde, drong het publiek op en slechts het kordaat optreden van een der gestja- tionnesrde agenten wist te ycptkcmen, d|ait de man gemolesteerd werd. Tcjgiea"' het einde der vergadering jhajd zich eer. grooite politiemacht in de buurt Van het wifklgebouw verzameld. Diat deze maatregelen niet overbodig of overvloedig waren, zou maar ial te snel blijken. De bedoeling was, de schippers, die de vergadering hadden bijgewoond, door de Maaswijkschestrajat te laten af: trekken en deze straat aan de Zijde van den Gevers Deyinootweg af te sluiten. Krachtig optreden gewenscht Die opzet gelukte vrijwel, doch niet dan nadat de politie op den Gevers Deynootweg eenige charges met de blan ke sabel en den gummistok had moeten uitvoeren, om het opdringende pulbliek! op eenigen afstand te houden. Een ooglen- bli'k d^ejgde zelfs even een doorbraak, doch (d(e politie wist de situatie meester te blijven. V;a!n de Maas wijksches treat ging, het naar de Dirk Hoogenraadstraat, welke op den hoek van de havenkade eveneens was afgezet. De mtenschen- jmiassa was echter langjs de andere zijde naar de Haringkjade getrokken en van hier werden de schippers luide uitge jouwd. Ook op de Havenkade was mag eem „charge noodig, om het publiek op een afstand te houden. Zooals steeds bij dergelijke gelegen heden, waren het ook' nu de op een relletje beluste opgeschoten jongens, die de politje den meesten last veroorzaak ten. Bij1 het begin van de Badhuisstraiat kwamen de beide partijen weer in el kanders onmiddellijke nabijheid en het 'kon wel niet uitblijven, of ook hier mioest de blanke sabel, zoowel als de gummi stok er weer aan te pas komen. Zoo bleef het een lijdensweg tot aan Duin dorp toe. Den geheelen aVond 'bleef het in deze buurt uiterst rumoerig en de politie had voortdurend handen vol werk] om de orde tè handhaven. Voor zoover tot nu toe is kunnen blij ken is er bij de verschillende Charges niemand ernstig gewond. Wel zullen er een miassa schrammen en bllauwe plekken te constateeren zijn. Zooais steeds werden ook nu natuurlijk enkele personen ge troffen, die met het gelheeje geval niets te maiklen badder.. VERSCHILLENDE BERICHTEN Huwelijksdrama Maandagimiorgien vroeg is de U t recht- schedwarsstraat te Amsterdam in rep en roer gébracht dopr een huwelijks drama. Daar woont een gezin, bestaande uit een 31-jarigen man, een 23-jarigle vrouw en twee kindereini, 5 jen 3 jaar oud. Er wairen Vaak ruZie's en er bleek op nieuw een hevige twist tusschen man en vrouw te Zijn ontstaan. Ruren hoor den hem schreeuwen en de kinderen gil len. Even later sprong de m!an drie hui zen verder van het dak op straat, waar hij hulpeloos bleef liggen Buren snelden toe, politie G.G.D. en brandweer werden gewaarschulw'd. Uit het onderzoek bleek, dat de man, die zenuwpatiënt is, zijn vroiuw, die te bed lag, met een metselaarshamer eenige hevige slagen op het hoofd had toege bracht. Het geheele slaap vertrék was met 'bloed bespat. In levensgevaarlijken toestand werd de Vpouw aangetroffen Japan bereidt massa-mobilisatie voor Het Chaco-conflict herleeft weer Verdediging der Nederlandsche Petroleumbelangen in Mexico Nieuw type nummerborden voor automobielen te verwachten Ontevreden visschers te Scheve ningen en mosselkweekers te Bruinisse Nog weinig verandering WEERBERICHT Hoogste barometerst. 763.4 te Biarritz Laagste 748.5 te Blaavand- shukj Verwacht tot den avond van 6 Juli: Meest matige Zuidwestelijke tot Weste lijke, tijdelijk wellicht verder ruimende wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk eenige regen buien, weinig verandering in temperatuur. 6 Juli Juli Zon op: 3.47 Zon onder: 8,21 Maan op: Mann onder: 2,51 12,— Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 6 Juli 9,18 2,42 2,44 15,18 en maar het Binnengasthuis overgebracht Na zijn aanval was de man naar het dak geloop on en drie huizen verder op straat gesprongen, een hooigte van ruim 15 M. Met een gebroken heup en in wendige kneuzingen werd de man op genomen en eveneens naar het gasthuis vervoerd. De politie heeft in de woning, waar het drama z'ich had afgespeeld, een on derzoek ingesteld en opk de buren on dervraagd. De hajmler, waarmoe de man gesla,g|em heeft, is pi beslag genomen. De kinderen zijn voorloopig bij fa milieleden ondergebracht. Het drama te Echteld De verdachte van het misdrijf te Ech teld is Maandag onder strenge bewaking van het gemeentehuis te Lienden naar het huis van bewaring te Arnhem over gebracht. Na door den rechter-oommisj saris te zijn verhoord, is hij in voorloo- pige hechtenis gesteld. Tijdens een huiszoeking, die iin een woning te Echteld is gehouden, heeft men eenige gedeeltelijk verbrande bank biljetten van f 25 en nog andere bank biljetten waaraan muizen geknabbeld had den, gevonden. Zooals men weet, heeft de verdachte verklaard, dat hij een deel van het ge stolen geld verbrand had. Vierder heeft men een stuk touw gevonden, dat over eenkomst vertoont miet het touw, waar mede het lijk van miej. van Hattem ge bonden was. Onomstootelijk valt de over eenkomst niet vast te stellen, want de broeder van juffrouw van Hattem heeft het lijk losgesneden en het touw, voor de politie dit in beslag kon miemen, im een brandende klachel geworpen. Als een bezwarende omstandigheid, is echter kun nen worden vastgesteld, dat de lus van het touw om den nek van die vrouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1