OVER HET RECHT VAN DEN WIND LUCHTVAART Het luchtverkeer in Amerika. Op l Januari 1938 waren er 17 681 ge brevetteerde vliegers en 9152 vliegtuigen in de Ver. Staten. Op 1 Januari 1937 bedroegen deze getallen reap. 15.952 vliegers ee 7452 vliegtuigen. Van de 17.1581 vliegers waren er 7475 ia het bezit van het ver- keersbrevet, 971 in het bezit van het beperkt verbeersbrevet, 8604 hadden eigen toestellen en 631 waren amateur-vliegers. Onder hen waren 4$4 vrouwen, van wie 72 in het bezit waren van het verheers- vliegbrevet, 343 vrouwen bezaten een eigen vliegtuig. Een Douglas DC 3-vliegiuig van United Air-Lines vloog onlangs met vijf passagiers en een ladiDg post van Denver (Coloiado) naar New York zonder tussohenlanding. Teze »fstand bedraagt ongeveer 2735 K.M. De vlucht, welke is gedaan ter gelegenheid van de Luehtpost-week, teneinde de ont wikkeling van het vervoer vaD post en passagiers door de lucht aau te toonen, behoorde tot de normale dienstregeling van den dienst CaliforniëNew York. Om middernacht wa3 het vliegtuig uit Californië vertrokken. De drie tusschen- landingen tusschen Denver en New York had men laten vervallen. Aan benzine had het vliegtuig bij de opstijging voor een gewioht van 2l/2 ton 'aan boord. De ge middelde snelheid bedroeg 290 K.M. op 3600 meter hoogte gedurende 8 uren en 50 minuten. Eastern Airlines behoort tot de weinige Amerikaan8ohe luchtvaartmaatschappijen, welke winst opleveren. Zij was zelfs de eenige, welke in 1937 winst heeft gemaakt. Dit is uitsluitend te danken aan het ge bied, dat zij exploiteert. Zij heeft n.l. luchtlijnen tussohen New York en Chicago in het Noorden en New-Orleans en Miami in het Zuiden. Eenige maanden geleden was er sprake van dat de onderneming voor 3V4 millinen dollars aan Transcon tinental and Western Air zou worden overgedaan. Eastern Airlines vormt nm.l een onderdeel van North American Avia tion Ine, een bekende Amerikaansohe vliegtuigfabriek, waarin General Motors Corp. een belangrijke aandeelhoudster is, LANDBOUW EN VEETEELT De wereld-Wwevooruitzichten Volgens berioht van het Intern. Land bouw Instituut te Rome wijst de huidige conditie van den tarwe-oogst op een waar schijnlijk zeer groote produotie in vrijwel alle export-landenterwijl de opbrengst in de niet exporteerende landen over het geheel gemiddeld zal zijn. Id weerwil van de door de zwarte roest aan de wintertarwe in de Ver. Staten aangerichte schade gaven de vooruitzichten op 20 Juni nog steeds grond voor de ver wachting, dat de totale tarwe-productie van N.-Amerika aanmerkelijk grootèr zal zijn dan vorig jaar. Ook wordt gemeld, dat de wintertarwe-opbrengst in Rusland groot zal zijn, terwijl de vooruitzichten voor de voorjaarstarwe eveneens gunstig zijn. In de zes Europeesehe landen, die ge woonlijk exporteeren, zijn de vooruit- ziohten uitstekend. De gezamenlijke raming van de opbrengst in deze landen werd per midden Juni geraamd op 13.200.000 ton, d. i. 10 pot. hooger dan vorig jaar en 26 pet. hooger dan het gemiddelde van de jaren 1932—36. De vooruitzichten in de landen die gewoonlijk importeeren zijn zeer ongelijkmatig, doch zijn aanmerkelijk verbeterd in die landenzooals Italië, waar het seizoen ongunstig inzette. Voor het oogenblik is het Internationaal Landbouw Instituut van meening, dat slechts een buitengewone samenloop van ongunstige omstandigheden zal kunnen verhinderen dat de wereldproductie die van vorig jaar overtreft. TOONEEL EN FILM DE NATIONALE FILM Einde Juli gereed. De nationale film wVeertig jaar", die wordt vervaardigd ter gelegenheid van het komende regeeriDgejubileum van H.M. de Koningin, nadert haar voltooiing. Allescènes die in ons land spelen, zijn thans opgenomen Zooals men weet, bevindt de cameraman Otto van Neijenhof zich op het oogenblik in Nederlandsch-Indië, om daar op ver schillende plaatsen aanvullende opnamen te maken. Deze zullen de eerstkomende weken in gedeelten per vliegtuig naar Nederland worden overgebracht HedeD zal de eerste zending tfimstrooken met het Indië-toestel op 8ehiphol arriveeren. In de tweede week van Juli zal de synchronisatie der muziek haar beslag krijgen. Daarna volgt het mengen van het geluid, waarna tot de montage kan worden overgegaan. Men hoopt de fi'm eind Juli klaar te hebben. Op 4 Augustus zullen de medewerkenden te 'e Graven- hage in een besloten voorstelling van het resultaat kunnen kennis nemen. Het publiek krijgt de film voor bet eerst in de feestweek in September te zieD, tijdens welke de rolprent gelijktijdig in alle bioscopen zal draaien. In totaal heeft men ruim zeven maanden aan de film gearbeid. Y ERKOOPIN GEN STAVENI88E. Notaris Meulenberg ver kocht ten verzoeke van den Heer H. J. Dorst te Halsteren in het Koffiehuis van de wed. Potappel de navolgende onroerende goe" deren 2 ha. 43 a. 51 oa. of 6 gem. 61VS roeden bouwland en zijkantweg aan deD Buurtweg in den O K.-polder alhier. Kooper werd dhr. Joh.s van 't Hof alhier voor f 1040 per gemet. 51 a. 20 ca. of 1 gem. 91 roeden bouwland en zijkantweg aan den Oostelijken Zandweg in den O.K.-polder. Kooper werd dhr. Joh.s A. Dorst alhier voor f 1032 per gemet. 70 a. 50 oa. of 1 gem. 2421/„ roeden weiland in den Anna- dijkpolder te St.-Annaland. Kooper werd dhr. C. M. Elenbaas te St.-Annaland voor f 400 per gemet. ST. ANNALAND. Notaris A. J. Bierens verkocht in het openbaar Een huis met erf en zijkantweg aan den Hoenderweg, groot 1 A. 85 oA., bewoond geweest door Mej. de Wed. H. Slager-Fierens. Kooper werd de heer P. A. Ha ge Jz. voor f 1600. PREDIKBEURTEN Zondag 3 Juli. Kerkwerve. 3 ure, ds. Ruijsch van Dugteren van Zonnemaire. Serooskerke. 3 ure, ds. Bosohloo van Eikerzee. Burgh. 10.30 ure, ds. Saraber. Renesse. 3 ure, ds. Faber. Evangelisatie. 8 ure, ds. Bosohloo van Eikerzee. Noordwelle. 10.30 ure, ds. Faber. Haamstede. 10.30 ure, ds. den Hollander. Ver. v. Vrijz. 8 ure, ds. Pijnaoker Hordijk van Zierikzee, in het clublokaal. Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Mulder. Geref. gem. 10.30 en 3 ure, Leesdienst. Eikerzee. 10.30 ure, ds. Bosohloo. Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Vogelaar. Brouwershaven. 10.30 ure, ds. Siooama; Geref. kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Meester. Zonnemaire. 10.30 ure, ds. Ruijsch v. Dugteren. Geref. kerk. 10.30, ds. v. Sluijs (Bed. H. Av.) en 3.30 ure, idem (Dankz.) Noordgouwe. 10.30 ure, ds. v. Griet- huijsen. Dreischor. 7.30 ure, ds. Marsman van Bruinisse (Coll. v. d. schraalste predikants- traotementen). Ouwerkerk. 10.30 ure, ds. Heijboer. Nieuwerkerk. 10.30 en 7 ure, ds. Westerhof. Geref. kerk. 10.30, cand. G. Spijker van Moerdijk, 3 Leesdienst en 7 ure, cand. G. Spijker. Geref. gem. 10, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Oosterland. 10.30 en 3 ure, dr. Weeda. Geref. kerk. 10.30, Leesdienst en 3 ure, cand. Spijker van Moerdijk. Geref, Gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leesdienst. Sirjansland. 3 ure, ds. Bunjes. Bruinisse. 9,30 en 2 ure, ds. Marsman. Geref. kerk. 10 en 5 ure, ds. Unger. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud- Geref. kerk. 10, 3 en 6 ure, Leeskerk. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 10.30 cn 3 ure, ds. Spoelstra. St.-Filipsland. 10 30 en 3 ure, ds. Ver schoor (Bed. II, Doop). Geref. gem. 10 30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Oad-geret. kerk. 10, 3 en 6.30 ure, ds. Blaak. Tolen. 10 en 2.30 ure, ds. Wolfens- berger. Geref. kerk. 10 en 6 ure, dr. Velte- naar. Gerei. gem. 10, 2.30 en 6 30 ure, Leesdienst. Vrije geref. gem. 10, 2 30 en 6.30 ure, Leesdienst. St.-Maartensdijjk. 10.30 en 3 ure, ds. de Bres. Ned. Geref. gem. 10 30, 3 en 7 ure, dhr. Weststrate uit Rotterdam. Oud- Geref. gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 10.30 en 3 ure, ds. v. Eist. Geref. kerk. 10.30 en 3 ure, ds. Vreug- denhil. Oud-Geref. kerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Baaij. Poortvliet. 10.30 en 3 ure, ds. v. d. Heuvel (Bed. H. Doop) Beide diensten coll. centrale verwarming. Geref. kerk. 10.30, 3 en 7 ure, ds. Ozinga te Benoekom. Gerei, gem, 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. 8ch0rpenisse. 10.30 en 3 ure, ds. de Haan (Coll. ziekenf.) Gerei. gem. 10.30, 3 en 7 ure, Leesdienst. Stavenisse. 10.30, ds. Batelaan (H. P.) en 7 ure, idefaa. Oud-Geref. kerk. 10 30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. St.-Annaland. 10 30, ds. v. Griethuysen en 3 ure, idem (Doopsbed.) Gerei gem. 10.30, 3 en 6.30 ure, Leeskerk. MARKTBERICHTEN Coöp. Veiling Zierikzse. Groote veiling Kipeieren f3.—. Kleine veiling: Kipeieren f 3—3.10. Eendeieren f 3.50—3.60. Boter f 0.70—0.78. Bioterprijs Gotalmlissie 72 c't. per ppnd ST.rANNALAND. Aardappelveiling van 29 Juni. 650 k.g. eerstelingen (gewone) f 8.51; 550 k'.g. id. (driel.) f 61.52; 225 k.g. kriel f 3; alles per 100 kilogram. Veilingsyereen. «De Eendracht» Tolen Eerstelingen 8.86; Poters f 5.59—6.50; Krielen f 3.40—3.49; per 100 kilogranii Geveild 20.000 kilogram. SPORT KORFBAL SDKB - 29 Juni. Ie klasse. HDS ISSS' I uitgesteld. 4e klasse. Rapide II—RÓDA III: 4—0. In vorige tijden behoorde tot een van de inkomsten van vele Amlbachtsheerl ijk- heden een reclognitie of „windgeld", dioor den.molenaar telken jare te betalen aan den Ambachtsheer. Het recht van den wind scheen m'ede te 'brengen dat zonder verlof van den Ambachtsheer geen imlolen imlocht worden opgericht binnen het betrekkelijke am- j bacht, en dat er voior het verleen en 'van I de toestemming tot het oprichten en het in exploitatie houden van een mplen een jaarlijkste recognitie werd betaald. Uit een tmiiji bekend schrijven gedag- teekend 24 Juni 1808 is (mtfjl gebleken', dat ook in één van de dorpen op Schou wen toentertijd een „Windgeld', werd be taald. Of tegenwoordig npig .w'indgbld wiordt betaald is Imlij. niet bekend. i Volgens Beektalah was het iredht van (maalderij een heerlijk recht, dat pan. den landsheer kon ontleend worden, als ko- taiende deze de beschikking over den Wind en de lucht toe. Het wend in Brabant r onder de regale rechten gerekend, (m'aar wias o.a. in Holland len Zeelpnd aimbalchts- gevol'g. (Zie A. A. Beekman „Het Dijk- en Waterschapsrecht). I Sotms 'was een kdxenjmjolen opk een dwangimlolem; de bewloners vah een be paalde plaats of heerlijkheid waren dan verplicht in een bepaalde (molen hun gravin te laten (malen. j In het archief van de gemeente Rot terdam schijnt een afschrift te zijn van i een o.ude vergunning tot het oprichten en 'gaande houden van een „doiohniwind- ImloHe". Ik v|ond de inhoud van die ver gunning als bijlage opgemolmen to het boekje „Ambacht en Gemeente". Deze vergunning liuidt als voljgit: „Wiijl Pieter Adriaenz. de With, stihout in den Ambagte van Cralingen, Klaas Kl|2. Vuijk en de Jan Coirmjelisz. de Vrijer, (scha penen in denzel'ffden Ambagte vam Ora- lingeai, dertificeeren en de Verklaren bijl dezen waaragtig fe Wiesen', diat ons een bezegelde brieff is igeexhibeert en vejr- noond, luijdende aldus: „Johan van Assendelfft, heare tot Crar- lingen, Besooijen, Heijinenoord, etc-, doen clondt eenen yegel'ijken, dat ik gejgiumlt ende toiegelaaten hebben, zO;o ik gimme ende tqeliaate hij' deden, Pieter Gerbrands, imb leraar, dat hij, zijnen toorn windmolen zal' opregten in mijten Ambagte van Crar lirngen op land in de Voprpiolider aam de zuijdzijide van den Oudendijk gelegen, '1 Welk hij' van Joost van Zioelem gekdgt heeft, omtm'e dezelffde imlolen. bijl den vopirsz. Pieter Gerbrands ende z'ijne nae- cbjmelïmgan tot dienst lende igerieff valn de imwopmders van Cralingen te m|ogen gie- bruijken, ztoplange den tppm vam den vopTsz'. (molen staan zlal, ende (mits, dat den voprsd. Pieter Gerbrands ende z'ijne maedolmlel togen mijl yopir 't regt ende vrij heid van de wind gehouden zal z'ijin te betalen de sommie vah agt guldens, -tot 40 Gropten Haahils den gulden, j aairlijc'x togaende Jac'obi anno 1605 ende dal' het eerste jaar verschenen wesen Jacob! daaraan volgende, in den jaare amte 1606, ende dit alles vrij! geld, alies zonder be- drogh. Des te oirconden hebben ik deze irnet mijnen zegel' hieraan- gehangen1 be vestigt op den 25en Julijl des jaars 1605, stiloi curiae. Tot verseekeriege van de jvOprz. beta ling v,an agt (gulden 's jaars compareer den voio'r ons, schout ende schepenen voiornt., Pieter Gerbrands, cbom'wmdmö- lienaar voprsz., de welke special ijk daar- Voioren verbint iende hypothecqueert zijne Voo'rsz'. cioorinwindmloien (met het erff, daar de yoio'rsz. cioiorwindimlolen op staande is, staende ende gelegen aan de Groene War teringe in de Voiorpol'der van Cralingen. mitsgaders op het vrij! ende pnbelet uit- padt, strekkende van de vopirsz. cborn- wtodtaiolen noordwaarts op tot het 's- Gravenwegh of te Oudendijk tpe, ende voorts op he'm' cloim^ürants andere .goede ren roerende, onroerende, jegeniwoordig ende toekotoiende, subjeefcerende dezelve ende keur van dien tot bedwang van allen heeren regten ende regterem, duim expensis. Alles 'Zonder fraude." In piircJotndein vian dezejni zoo hebbe ik, s'chout vop.rnt, dezen brieff uithan gende bezegelt ende hij: de vopirsz. öche- penien, respectieve onderteiekent op' den. 22e Augusti anno 1625, ende Was get. Jan X Coirnelisz. de Vrije, bekent dit talerk, Klaes KLaaszu, P. C. van der Licht", Tot Zoover de oude vergunning tot hel oprichten ien gaande houden valn een „Cbioirnwindmblen". Ben ander voorbeeld hier pimtrentvond ik in de keur van „Graef Wlillem van He negouwen op den jaire 1310, Heere van Doim'burch". In punt VII van die keur is het vol gende bepaald: „Hem, als Wij(, of te pnse maerkblm'e- linghen eenen (mloleUi tot Dolmburdh heb ben, soio en sal gheen poorter tot nier man ds mfolenimaelen gaen, dan tot pnser mblen, oiJ de boete en verbeurte van Iwtotech ende dat meel' verbeurt, alsop groot ials sijit malen. Bilde daer hij willen Wijl, dat onsen Rentmeester heimi eenen. Imlouwiërvat sette op die tmlolen, als scbe- peneni van Domburch dat redelij'c'k duhe- ken sal, naör dat Imlen elders neemit". Boxhorn, deell, blz. 291 mier'.kt hierbij op: „Hetgeen hier ghesecht ende bedonighien werdt van den (mfolen van den Grave, op den welleken de togbeseteneln ghehpu- den souden 'Zijn te miafe te gaen, wierde doe tertijd imeest overal' biji de Graven, of te bijsondere Heeren van Steden ende vlecken bevoorwiaerdt. Ende hieiivan 'kblmt het oude woort Maelstede, tmet het welcke des inghesetenen WppnpLaets1© be- duijdt werdt". B. W. G. B. UIT VROEGER DAGEN. «Blauwkous» De verschillende kleuren kregen reeds in lang vervlogen dagen een of andere beteekenis. Op allerlei gebied heeft iriai een bepaalde kleur genomen om iets „sprekend" te maken, o.a. in de herall- diek, in de politiek, „zegt het met bloe- men" in zekere kleur, als men geschen ken geeft enz., maar dan vaak in af-- wisselende beteekenis, want zwart moge :r.ouw of droefheid aangeven, het som bere daaraan verbonden, gaf aanleiding tot het ontstaan van uitdrukkingen, die vaak voor de betrokkenen niet prettig zijn, als daar zijn: met een zwarte kool aangeschreven, iemand zwart maken, overloopen van zwarte gal, een zwarte daad, enz. en zoo zou men dit kunnen voortzetten met andere kleuren in gun stiger zin. We 'kregen het oog op het woord „blauwkous" en vroegen ons af, hoe men toch gekomen is aan het woord, dat wij als motto kozen. Blauw is toch de kleur der trouw en standvastigheid, door schrijvers en dichters alomme verkoni- digd. Maar dan dat „blauwkous", een woord, waarmede men een vrouw aam- duidt, die voor geleerd wil doorgaan en dit op allerlei wijze tracht te uiten en bijl de 'mlaminen zopwel' als bij fliinlke huisvrouwen antipathie Wekt? Dit woord is in vroeger dagen in En geland ontstaan en vond weldra zijn weg, opk buiten dat land. In 1870 was te Londen een litterarische club' opge richt onder leiding van zekeren Dr. Stili- lingfleet die de eigenaardigheid had, zoo- als dikwijls onder Bngelschen 'bijzondere afwijkende eigenschappen of gewoonten voorkwamen of nog misschien voorko men, blauwe kousen te dragen, wat nog al in het oogvallend was, omdat an deren dit niet als mode beschouwden en het zich kleeden met kuitbroek en lage schoenen, wat wel mode was, een en ander sterk opviel. Als onze genoemden Dr. Stillingfleet toevallig als leider eens afwezig was, had men opgemerkt, dat het niet zoo gpied igim|g( met een plaatsvervanger. De bezieling ontbrak dan en men merkte op, dat dit vast aan de ontbrekende blauwe kousen lag en talen zeide, dat het niet ging zonder die beenbekleeding, en de club 'besloot zich te noemen Blue StocP kings. Of er onder de leden nu veel' dames waren, die haar geleerdheid graag luchtten en de plichten als huismoeder verzaakten, laten wij maar blauwi-blauw. Maar in elk geval „de Blauwkous" was ontstaan en komt nog voor als spotnaam. En blauw als trouw en standvastigheid handhaafde zich daardoor ook in deze 'minder gunstige beteekenis. i Trouwens ook in anderen zin kreeg men uitdrukkingen, waarop de naamdrager nu juist niet trotsch behoefde te zijn. De „Blauwbaard" uit de sprookjeswereld was een wreedaardig monster en die nu nog zoo genoemd worden, steken in elk ge val nog uit boven de blauwkousen in on gunstige bekendheid. De oude „blauwl- boekjes" waren schotschriften, een „blauwtje loopen" is evenmin aangenaam. „Een blauwe Maandag" in het vak te zijn geweest is ook al geen gunstige aanbeveling. En „blauwe Maandag hou den", wie oordeelt daar goed over? Oorspronkelijk dateert dez'e dag uit de 16e eeuw, toen op den eersten Maandag als de „Vasten" begonnen was de kerken met blauw werden versierd en de leden der Ambachtsgilden niet behoefden te 'werken en dien dag alsdan op labjdere wijze werd doorgebracht, wat aanleiding gaf om langzamerhand al de Maandagen .gedurende den Vastentijd als niet-werk- dagen te maken. Zou het „Maandaghou- den", dat in elk geval in sommige haven plaatsen nog niet zoolang geleden in „eere" werd gehouden door sommige werklieden met dien „Blauwen Maandiaig" soms verband houden? Maar laten wij ook dat maar „blauwpblauw" laten. SMAKELIJK TIPS VOOR UW SLASAUS doioir H. W|itt|op Koning Er moest 'sZo:m|ers eigenlijk geen clag voorbijgaan, Zonder dat de een of andere sla op tafel is geweest. Kropsla, ikiolmikoimlmer tomaten, ook «hengsels daarvan of zelfs nog' injgiewi'ki 'kielder samenstellingen, waarin koiutde aardappelenpla'kjes, een restje gesnip perde worteltjes, wat overgehouden dop erwtjes enz. enz', een rol' spelen, lee- nen zich voor zoo'n 'ktopiden .groentesdhloi tel (uitstekend. Gedeeltelijk zal de Eim'aak van der-' gelijke gerechten afha!n|gen van de 'ge kozen groentesoort(en), voor een groot deel echter werkt ook de biji het aan mengen gebruikte saus imee tot de Sma kelijkheid. Grondstoffen van slasaus zijn gewoon lijk olie en azijn, naar verkiezing nog aangevuld (mlet mosterd of peper. Maar 't kan ook anders; het gaat er slechts om, de groente te vermiengen limiet een sausje, dat er de „schraalheid" van wegneemt en dat het laroimla ver-i hoogt. Olie kan niet die beide rollen op zich nemen: ze voorziet het gerecht van Yet en neemt dus het schrale weg, imiaar ze vraagt de hulp van tazijn en van 'krui den otaj de sla ,oP smaak1" te maken. De Duitsche huisvrouw (kent een hulp- knïdde], dat wel het vette van de olie paart aan het frischzure van den azijn: ze gebruikt voor haar doel Zure room en haar sudces is groot, vooral als ze nog verschillende gehakte „toekmiden" (dragon, bora^je, pimpernel, bieslook!) aan den room' toevoegt. Het resultaat is een z'aehtzure fijn.aromlatische sla, het zij de grondstof bestaat uit kropsla dan wel uit tomaat, komkommer, aardappel of een miengsel van dit alles. Wie niet beschikt over zuren room', die k!an ook gewonen room: gebruiken en er wat citroensap door kloppen. Trouwens, een paar lepels dikke hang, op hoewel het vetgehalte daarvan natuurlijk lager is kunnen ,als slasaus ook goede diensten bewijzen: door gje- brek aan vet behoeft het middagmaal dan toch niet te lijden, want allichit worden bij de sla gekookte aardappelen gepresenteerd mfet jus of imfet giesmolten boter of anders gebakken aardappelen, die uit de Ikloekepan reeds een behoor lijke hoeveelheid vet meebrengen. TELEGRAMMEN Verklaring van den Ministerraad Inzake de zaak-Oss In verband met de overplaatsing der Brigade der Kon. Maréchaussee te Oss en behandeling hiervan voor het Ambte narengerecht te Den Haag, heeft de Raad van Ministers een verklaring gepubliceerd waarin wordt medegedeeld, dat tusschen den Minister van Justitie en den Minis ter van Defensie in verband met deze overplaatsing steeds overeenstemming heeft bestaan en dat vaststaat dat deze overeenstemming reeds op 1 April j.l. bestond. Pastoor Perquin ernstig ziek Pastoptr L. H. Perquin, de Voorzitter van de KRO, die zich, in verband met), zijn gezondheidstoestand, onder behande ling had gesteld van een hem bevriend, geneesheer in het St.-Franci#cusziekenhuis te Rotterdam, is aldaar hedenmorgen votoirzien van de Heilige Sa'dram'enten der Stervenden. Stijgende vlschomzet In IJmulden De omzet van visch op de Rijksafslag in IJmuiden bedroeg over de maand Juni 1938 f 455.734 tegen f 374.458 in Juni 1937. In de eerste 6 maanden van 1938 be droeg de omzet f 3.309.348 tegen f 3.012.811 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Do „Oehoe" naar Indië Donderdagm'orgfen te 6 uur is het KLM vliegtuig; „Oehoe" mlet 7 passagiers ver- troikken van Schiphol voor den tocht naar Nederlandsch-Indië. Meegenomen werd 347 k.g. briefpost, 9 kilo, pakketpost en 119 iklilo, Vracht. Gestrande zeelichter vlot De gestrande 'zeelichter „Theemis III" is Donderdagmorgen door de sleepboot „Holland" vam Muller's Sleepdienst te TerneuZen vlot gesleept. De „Theems III" en de „Theems VI" zijn daarna door de sleepboot „Security" op sleep gs- nomen en naar Londen vertrokken. Cholera-epidemie In Britsch-lnd Volgens berichten uit Allahabad heeft de in Britsch Indië Iheersdhende cho lera-epidemie i'n de afgeloopen 11 we ken ongeveer 30.000 m'enschenlevens g(e- eischt. Niettegenstaande alle tegeinnlaat- regeeln is men er nog niet in geslaagd de epidemie tot staan te brengen. Spoorwegmagnaat overleden Woensdag is op 82-jarigen leeftijd overleden, Frederic Wiïfiism Vanderbilt, een (kleinzoon van Gornalius Vanderb^Vt, den spoorwegpionier. De overledene woonde te Hydepark, in den Amierikaacn- schen staat New York en was d1rë^teiti!-~--w^ van 22 spoorwegmaatschappijen en lid van het syndicaat dat het jacht „Rain bow" heeft gebouwd dat in 1934 den America-eUp heeft verdedigd. Buitenlandsch Weeroverzicht De depressiekern welke Woensdag storm in onze omgeving veroorzaakte, trok Noordoostwaarts en vulde gedeelte lijk op. Een uitlooper van het geb'iedi van hoogen luchtdruk op den Oceaan, welke Woennsdag al over Zuidwest,- Fraaikrijk' lag, breidde zich over geheel Frankrijk, Zuid-Duitschland en Midden- Europa uit. In het geheele waarnemings gebied, uitgezonderd Zuid-Franicrijk, Mid den-Europa en Noord-Scandinavië is de temperatuur onder normaal. De wind is over het algemeen matig uit het Zuid westen en de bewolking zwaar. Voor morgen wordt voor ons land nog weinig verandering in de weersgesteld heid verwacht. Overdag moet wel met de mogelijkheid van lichte regenbuitjes wor den gerekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3