ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WKm OPOEN^^H WOENSDAG 15 JUNI 1938 ZIERIKZEESCHE COURANT 17S7 - Tandpasta Ivorol (volgens nieuw recept) geeft volop volwaardig schuim, D© Kern bij uw examen ABONNEMENT: Prijs p. 3 maanden f 1.60, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar £10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13752 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 8(1 cent, van 4 regels en' daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uw LICHT OVER OSS I Mr. Wendelaar verdedigt zijn voorstel Aan de Memorie van Antwoord van den hoer Wendelaar op het Voorloopig Verslag over zijd initiatief-voorstel in zake een enquête oveir Oss wordt het volgende ontleend: Bi| de indiening van mijn voorstel ben ik, schrijft mr. Wendelaar, er blijkens de Memorie van Toelichting van uitge gaan, dat de Kamer in haar groote meer derheid de inlichtingen, gegeven naar aanleiding van de interpellatie-Drop op 7 April j.l. voldoende achtte. Pijhlijkl verrast zullen dan ook naar mijin mee ning zoowel de minister als vele leden der Kamer zijn geewest, toen zij reeds spoedig daarna bemerkten, dat de pu blieke opinie he timet de conclusie der Kamer niet eens was. De loop van Zaken eischt, dat deze zaak opnieuw in behandeling komt. De eisch, dat deze zaak opnieuw in behandeling moet komen, doet de vraag rijzen, waarom deze zaak niet als af gehandeld mag worden beschouwd en alsnog nadere opheldering noodig heeft. Uit de rede van den minister van Jus titie blijkt, dat deze zich persoonlijk dag aan dag op de hoogte heeft gesteld van de (binnenkomende rapporten en verba len over hetgeen te Oss geschiedde, dat hij1 op grond van die rapporten en ver balen zijn meening heeft gfevonmld e|m zijn maatregelen heeft genomen en dat hij aan de hand daarvan op 7 April zijn inlichtingen aan de Kamer heeft verstrekt. Als desniettemin bij! vele leden der Kamer nog vragen zijh gerezen en de meening heeft postgevat, dat niet alle feiten geacht mogen worden vast te staan, dan blijken de inlichtingen van den minister niet bevredigend te zijln ge weest. Hadden deze wiel een blijvende bevrediging geschonken, dan ware er thans geep aanleiding om de noodzake lijkheid te uiten, dat over de onderwer,-, pelijke zaak het volle licht komt te schijnen. Dit had de minister dan op 7 April al moeten ontsteken. Het voorstel tot het houden van een enquête is nog de eenigle ewig, die voor de Tweede Kamer openstaat om meer licht in deZe zaak te laten doordringen. De „Karimata" een technisch wonder Het ideale werktuig voor de „Lutine"-schatten Rustig werken de machtige machines docr, daig en nacht zonder ophouden en het mag zeker wel als iets heel] bijzonders worden beschouwd, dat de ge heele, zeer ingewikkelde installatie der „Karimiata" nog gieen oogenblik heeft gehaperd. Het gevaarte is zoo van die werf naar het Lutine-terrein gesleept, zonder practisoh te hebben proefgedraaid Een woord van hulde aan de N.V. J. en K. Smits Scheepswerven, die dezen grootsten tinbaggermolen ter wereld in acht maanden hebben gebouwd, is hier zeker op zijn plaats. Al het zand, nu al 40.000 M3., dat bo ven wordt gebracht, wordt in de ko lossale waschinricht'ng zorgvuldig onder zocht. Alles wat geen zand is wordt af gezonderd. Een groote hoeveelheid kleine Lu'inespijkerj, s.ukkien koper van dehjurd- bedekking, alsmede een zilverstuk werden reeds uitgediept. Alles op die „Karimata" is uitermate sterk en zwaar. De zware ^aggeremmers, die van speciaal staal zijn gemaakt, zijn zóó sterk dat zij dwars.' door een wrak heen kunnen baggeren en de stukken hiervan bovenbrengen. Het vaartuig zelf is buitengewoon zeewaardig. Zelfs toen er hooge golven stonden, kon er toch nog worden doorgewerkt. Maandagnacht echter kwam er te veel. Windstooten van veel kracht werden ge- geregistreerd. De zee was zoo hoog, dat het vóór- en achterschip werden bedol ven. Toen m'oest het baggeren worden gestaakt en ook Dinsdag kon wegens hooge zee niet worden gewerkt. De „Ka rimiata" blijft echter op [iet „Luitine"-ter rein liggen. Dinsdagavond brak plotseling door een opkomenden breker de ketting- schijf, bestaande uit een tweeduimsket- ring met een vijftons anker. Gelukkig lagen er echter nog een aantal ankers bit, Zoodat er geen gevaar was voor op drift slaan. Doch ook wanneer deze staaldraden waren gebroken, zou meat moeilijk van gevaar hebben kunnen spra ken. Immers de sleepbooten „Holland", „Texel", „Volharding" en „Neptunes", te zamen meer dan 3000 PK lagen in de onmiddellijke nabijheid gereed om op het dat tandaanslag en apijsresten absorbeert en emulgeert. Daardoor worden de tanden wérkelijk wit en de mond bijzonder frisoh en rein. Tube 25 en 40 ot. Extra groote tube 60 ot. leerste sein vast te maken. De „Kari mata" is hét schip voor de „Lutine'". Het personeel van de BillitonmpijL is bij uitstek deskundig. De kans dat de Lu,- tineschatten nu eindelijk zullen worden geborgen, is ongetwijfeld zeer groot. RAADSOVERZICHT Zierikzee, 14 Ju,m 1938 Nadat de raad op 8 ,Maart IJ. vergia^ derd had, kwam' het college 'hedenimiid, dag! voltallig, bijeen. Twee korte plech tigheden waren allereerst aan de orde. In de eerste plaats herdacht de burge meester zijn ambtsvoorganger, die in Maart overleden is. Bij zijn graf sprak de 'burgemeester, namens Zierikzee, woor den van afscheid en da^k voor de beste krachten, die burgemeester Rannink aa|n deze ge|meente gaf. De tweede plechtigheid betrof de in stallatie van den heer A. v. d. Houten, die de plaats van dr. Bongerd inneemlt. Met een hartelijk woord heeft de bur gemeester hem geïnstalHeerd. De vereeniging} „Volkswoningen" blijft het smiartekind van Zierikzee. Het te kort 'bedraagt meer dan de waarde van de woningen, die men per stuk op1 nog geen f2000 schat! Ze z'ijn indertijd ge bouwd (onder Rijkstoezicht, wat niet deugdelijk is geweest. Dat de gemeente Zierikzee er nu voor opdraait, populair gesproken, is dan ook niet juist. Precies de verhouding, tussdhen Rijk, gemeente en vereeniging kent m'ein niet en daarom is de vraag gewettigd, wat de fin in cieele consequentie Zou zijn, indien het tot Jiquidatie kwajmi van de vereeniging'. „Sarn.saim" met het tekort op de reke ning, voor Rijk en Gemeente, ieder even veel was billijk. Maar hoe denken de heeren in Den Haag daarover? Inlusschen gaan de gebouw,en er niet op vooruit, lokmdat imen ook te weinig voor onderhoud toucheert. Met de verwanmlingsinstariatie vian de school in 't Vrije is 't mis. De buizen Zijn versleten. Geen wonder. Ze lagen letterlijk in de modder. En dat is olm roesten te voorkomen niet de 'plaats. Maar wie Zal een nieuw buizenstelsel betalen van 'plUmi. f3200. Het school be stuur Zag niets liever dan dat de ge meente zulks deed, (maar de gebeente legt de hand op- de wet en op de beurs. Voo.r constructiefouten schijnt het niet noodig te Zijn gelden te voteeren. Hoogere instanties zullen uitspraak moe- ten doen. De eofenim-., welke onlangs een inspectietocht door somlmiige stadsdeelen hield, om onhoudbare woningtoestanden op- te nemen, heeft succes gelhad. Eenige woningen zuilen het sdhandbbrd op den mkiur krijgen, dat zhlks g|een imenschelijke onderkomens inteer zijn. Van dierlijke wordt niet gerept. De huisvrouwen van onze goede stede, die de kraakzindeldjkheid vara Nederland I i-n d-ein vreemde, méde helpen hoog hou den, zul lm in dat streven worden belém'- Imétfd. De onin|0|0dige, spuit-, schuur- en schrobfestijnemi, op Vrijdag en Zaterdag gaan tot het verleden behopren. Het zand 'wordt bij idiiie plaspart ij-en vian tusschen de straatsteen-en gespoten, geschuurd of geschrobd, waardiop-r het plaveisel aan deugdelijkheid Inboet en nieuw onder houd vraagt, wat der gemeente geld kost. I Om1 aan deze nieuwe wettelijke bepaling te wennen, zal tijld vorderen! 1 Onze haven slibt dennfate aan, dat er binnen afzienbaren tijd weer gebaggerd zal moeten worden. Er is sedert de laat ste baggerpartij' 75 c;.M. slib meer in de haven gekomen-. Hoe dat kjojmlt? 1 Wel, de ingewijidew geven d-e Provin ciale Boot de schuld. Deze Zwaait met draaiende schroef aan 't Luitje, waar door de losgewoelde modder bij hoog water verder de haven in wiordt gevoerd. Was d-e „Karimiata" maar beschik baar, dan w|as de Imodder in enkele da gen verwijderd. Maar zoo vlug zal het w-el ini-et gaan. Nu we het toch over modder hebben, denken we onmiddellijk aan 't Halve Maantje, welker Schoonheid bedreigd l|eek, om'dat (mlen het als mOdderdepiot s'cbeen te zullen bestemlmlen. De schoon heidsminnaars kunnen gerust zijn. Het „Halve Maantje" blijft! Er komt Voorlioopig, wel mpd-der in, tot 30 c.M. beneden het m'aaiveld, maar die miodider wlo-rdt er later weer uitge haald. De disöussies over de rioleering pas ten zich wonderwel aan bijl d-e mOdder- d-ebatten. Een ingenieur van de MABEG heeft plannen voorgelegd omtrent be tere en afdoende riplieering. der stede lijke ongerechtigdheden, en om. het aan leggen van irin-grlolen en een zuigpers- pomplnstallati-e bij1 de Miereweg, die het vuil zeewaarts Zal voeren, aanbevolen. Mochten -die ongerechtigheden schadelijk zijn voor de vopr demi oever liggende visscherijen, dam zal een andere instal latie de bacteriën tapeten dlopden, viopr ien aljeer het vieze water de haven in wordt gepompt. Eer Imen echter Zop v-er is, zal er nog wel (Wat water het Havenhoofd schuren. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij In de gisteren in het Schuttershof te Goes gehouden hoofdbestuürsvergadering van de ZLM, deelde de voorzitter, mr. P. Dieleman mede, dat het Dag. Bestuur het landbouwcomité verzocht heeft met kleni -er bij! -de regeering op aan te dringen om d-e oude aardappelreg-eling welke voor 1936 heeft gegolden, weer in te stellen, en tevens de denaturatie- vergoeding voor de betere soorten con sumptie-aardappelen op een vroeger tijd stip, bLv. op' 1 November te doen ingaan. Wat betreft de aardappelenteelt-rege ling 1938 heeft het dagelijksch béstuur zich niet kunnen vereenigen met de ver hooging der teeltheffing van f 30—50 p. H.A. Ten aanzien van de overneming der consumptie-aardappelregeling door den georganiseerden landbouw, verklaard-e het Dag. Bestuur zich in beginsel hiermede accoord-, mits de teeltheffing belangrijk lager wordt gesteld dan .hans het geval is en een. eventueel tekort voor rekening zal komen van het landbouwcrisisfonds. Besloten werd1 nogmaals pogingen aan te wenden om te komen tot v-erhooging van den tarweriefhtprijls. Als de tarwerichtprijé niet hooger wordt gesteld Zal de met tarwe bebouwde oppervlakte in Zeeland' nog verder worden inge krompen. Inzake den steun aan kleine boe ren is verzocht de huidige steunrege ling te wijzigen. Thans is dé toestand zoo, dat verschillende grondgebtuikers niet van de regeling ku-nnen profiteeren, omdat het gemeentebestuur geen mede werking wil verleenen. Wederom z'ijh pogingen aangewend om te komen tot wederinstelling va-n dei tweede postbestelling op het geheele platteland. Bezorgdheid werd uit gesproken over het voortdurend oploo- pen der p ach tpr ijl zen. Dit feit, dat geenszins kan worden gemotiveerd door de huidige prijzen der landbouwproduc ten, wordt beschouwd als gevolg van de groote vraag naar grond. Inzake d-e stichting van een Zeeuwsch pachtbureau werd' medegedeeld, dat de moeilijkheden, die met de andere organisaties in Zeeland- Zijh gerezen over de benoeming van -een secretaris, nog niet zijn opgelost. De onderhandelingen duren -echter nog voort. De instelling van een landbouw raad wordt geacht niet in het belang van den landbouw te Zijln. Besloten werd bij! het landbbuwcomité aan te dringen op verlaging der keurloo- nen, dje volgens de vleeschkeuringiswet worden geheven. In verband- met het 100-jarig bestaan der ZLM in 1943 werd besloten een ge denkboek te doen samenstellen. Het hoofdbestuur besloot mej. L. H. S. Biermasz te Zierikzee, leerar.es aan de Prinses Juliana-school, een vaste aanstel ling te geven. In de algemeene vergadering der ZLM hedenmorgen te Goes gehouden, heeft de algemeen voorzitter, mr. P. Dieleman, een rede gehouden tover: „De jonge boer en zijn medewerking aan de reconstructie van ons volk" Door den overgangstoestand, die er on twijfelbaar Zeker is, k-olmén er allerlei nieuwe organisaties naar voren en vol gens spreker zullen er zich grootere een heden gaan afteeken-em op breed en grond slag. Er is alom stórm en niet alleeni in Vlaanderenland. „De Blauwvoet" vliegt overal in de wereld en d-e Roland luidt ook overal d-e Zwaarste klok. Waar is, waar staat de jonge boer in dezén storm? De jeugd heeft aan den opbouw d-er maatschappij: zulk een belangrijke taak te vervullen. Zulks overeenkomstig het karakter vain een bepaalde provincie. De ook bijl de ZLM in wording zijnde jeugdorganisatie zal daarvan meer en meer doordringen en een heilzame wer king uitoefenen, nieuwe wijh en nieuwie lederen zakken gevend, maar tevens de waardeering der ouden niet uit -het oog verliezende en haar blesparen voor den tijid, waarin zij noodig is. De liefde voor den bodem van Zee land', tot dat oude en trouwe, dat altijd' weer nieuwe, jonge, blijldle, God ver- eerend, volk der Zeeuw-en, spore allen aan tot eenheid', tot samen staan en -strijden tegen elke poging tot versplin tering, al moet dé strijld bloedig zijn tegen het eigen bloed, de eigen familie soms. Vooral dé landbouw-er weet, dat hijl nuchter de Zaken als zaken moet beschouwen. De feiten als feiten moet nemen. Toen het leidend beginsel werd, dat „alles geoorloofd is, wat niet is ver- boden de vrije ontplooiing der persoon lijkheid noemde -mén dat was 't .ge volg de grootste verwarring en versplin tering en tuchteloosheid. Verwarring ook tusschen d-e goederen die God in de natuur aan allen gaf, en die welke die mensch in vereeniging daarmede voort bracht. 1914 kon niet uitblijven. Zek-er bracht dé wereldoorlog die crisis mede, doch men mag toch niet verge ten, dat ook zonder dat de toestand on houdbaar was. De bezitters en beheer ders van het kapitaal, klein in aantal stonden tegenover de btezitlooze arbei ders, de arbeiders ook die van hoofd met die van de hand. Dit leidde tot de revolutie in Rusland, waartegenover zich een heel andere kracht ontplooide, die eerst in Italië en daarna in Duitschland zich deed gei lden. Men greep er naar de dictatuur, en kwam niet tot samenwerking van verschillende politieke partijlen, maar een vernietiging daarvan. Beide systemen heb ben hetzelfde principe: „De gemeenschap eerst". Zijl staat boven het particuliere. Gemeen nut gaat voor eigen baat. Een beginsel, dat zeer zekier, ook ten onzent meer in acht mocht genomen worden, wanneer daarbij! de gewetensvrijheid en de hoogere. wetten, die de mensch aan God binden, ni-et worden vertreden. Vroeger was: veroorloofd1 is all-es, wat niet verboden is; nu wordt het méér en m-eer, verboden is, alles wat niet is toegestaan. Dat is een even gevaar lijke stelling, wier toepassing op den duur zedelijk en stoffelijk ruïnelus zal Zijh voor een volk. Dit alles dringt te streven, ook in het eigen land1, naar een betere maatschappijl-inrichting. VooTial voor ons land komt daarbij' het hoogst belangrijk feit, dat de sameinwer- king der volkeren geheel verstoord is en ied-eren staat tra-cht, vooral voior het geval van oorlog, zich zelf te kunnen heljpen. Dit imoet vooral de jonge land bouw-er ten strengste in het oog vatten, Het autarkisch streven zou Zeeland toit een ongekende hoogte kunnen bren!g|en, oimldat 't het lan'dbouivl-and bij uitnemmd- heid is er voor tientallen-, zoo niet hon derden nog een bestaan zou kunnen wor d-en igevopiden. De ZLM zal gloed doen in vereeniging met de jongeren-organisa ties, vooral pok dit vraagstuk -dpor te denken- fn daarna uit te 'werken. Spr. roept allen, ouderen en jongeren, daar voor pp tot eenheid, en 'wijlst er mét voldoening op, dat leden van Landbou-w en Maatschappijl in geenemdeel-e de ZLM •willen ondermijnen', taiaa'r integendeel' hun led-en aansporen tot het lidmaatschap daarvan. Er Imtoet dian ppk alles gedaan borden Iwlat Imiaar mlotgellijk is, o(ml ver splintering en verwarring te doen op houden. Hijl moet begrijpen, dat zijn organisa ties het vereenigingspunt moeten Zijln van allen, -die ten plattelande wonen en daar in belang stellen of daarbij belang heb ben. Om b.v. op deze wijlze te zor gen voor onderwijs. Ook vakonderwijs, moet worden gestreefd naar vak- of be drijfsorganisatie en daarbij moet vooral de jonge landbouw nieuwe positie kie zen en leiding geven. Spr. wil nu geen oplossing geven hoe organisatie-ordening en plan moeten Zijln, maar aller studiën en gedachten moeten hierop gespannen blijlven en worden. Men mag zek-er niet zeggen: „Het is altijld zoo of zoo ge weest en het zal mijh tijd wel uithou den". Met alle onderscheidingen in ge loof en levensopvatting is te rekenen, Mr. Wendelaar verdedigt zijn beleid in de zaak-Oss De «Karimata», hèt werktuig om de «Lutin*»-schatten te bergen De Zeeuwsche Landbouw-Maat schappij vergaderde te Goes Gemeenteraad van Zierikzee .'t Halve Maantje" blijft bestaan Eenige regen Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 772.9 te Valencia Laagste 748 3 te Stockholm Verwacht tot den avond van 16 Juni: Meest matige, in het Noorden tijdelijk toenemende, Noordwestelijke tot Noor delijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt, later opklarend, aanvankelijk eeni ge regen, later afnemende regenkans, iets koeler, vooral des nachts. Zon op: Zon onder: 16 Juni 3,39 8,22 16 Juni Maan op: 10,14 Maan onder: 7,03 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Juni 4,52 17,03 10,16 22,48 Een trouwe vriend Neem 'n "Akkertje" is ook vóór het examen terecht hel gebruikelijke gezegde. imiaar imén mag die niet uitbuiten en veeleer moet men Zoeken naar harmo nie in deze verdeeldheid om uit alle die het beste te puren voor het volksgeheel. Inzake den strijld over het pachtbu reau steke ieder d-e hand in eigen boe zem -en zoeke eerst schuld bijl zichzelf. Men -heeft noodig, mannen met kennis en onafhankelijkheidsgevoel; men moet samen trachten invloed uit te oefeneni bij"! <je mannen der politiek, dat zij zor gen, -dat er in de wetten geen belemme ringen Zijn voor de ontwikkeling en voor de inneming van den landbouwenden stand van de hem passende positie in het volskgeheel. Daarnaast kan niet ge noeg nadruk gelegd worden op de op voeding. Van buitenge wonen invloed is de vrouw en dus ook haar vorming voor het leven van het gezin van d-en boer en dies voor het geheele platteland. Ook de verhoudingen in het gezin word-en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1