KIEUWSBODE Gebr. WIEB0LS MAANDAG 30 MEI 1938 OPGENOl Z1ER1KZEESCHE COURANT WAARSCHUWING De Kern ABONNEMENT 1707 - 1889 Prijs p. 3 maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur: A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13739 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en' daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de Commissaris van den Justitiedienst aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam in het Al gemeen Politieblad er de aandacht op vestigt, dat MARIE VAN WEERDEN, ge boren te Zaltbommel 15 Januari 1901, wonende Schiedamseheweg 252a te Rot terdam, blijkens tal van aanvragen uit de provincie onder den handelsnaam „Spoarcredietkantoor Rotterdam" spaar- credieten van f 800 en hooger aanbiedt. Gezien v. Weerden's reputatie moet het in relatie treden met hem ien/of Zijln on dernemingen ten sterkste worden ont raden. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije Henlein matigt zich op Hitler's verzoek De verkiezingen van Zondag zlijln in geheel het land in volkomen kalmte ver- loopen. De eerste belangwekkende uit slagen zijn die van Steeken in het Duit- sche eilandje van Iglau, in het zuid oostelijke centrum van Bohemen. De Tsjechen hebben daar tien zetels ver overd tegen acht in 1931. De Duitschers kregen er acht in plaats van tien in 1931. In Napajdela, een industriestad in Slo wakije, waar zich gasmaskerfabrieken be vinden, nabij' Llin de stad van Bata, heb ben de sociaal-democraten 12.4 procent der stemmen verkregen, tegen 11 procent in 1981. De Agrariërs kregen 15 procent in plaats van 27.5 procent. De commu nisten 13.2 procent inplaats van 10.6 pro cent. De handwerkers 18.6 procent tegien 14 procent. In Friewaldow in SileZië hebben de Heinleinisten 14.302 stemmen gekregen, tegen 3550 in 1931, de sociaal-democraten kregen hier 432 stemmen. In Friedland in Noord-Bohemen kreeg de partijl van Henlein 3489 stemmen, d.w.z. 83 procent in plaats van 2821 of 68 procent. De Tsjechische partijlen kregen hier 364 st. tegen 318, de communisten 260 tegen 385 en de Duitsch© sociaal-democraten 98 te gen 172. In Janof, in Moravië heeft de partij1 van Henlein 492 stemmen of 65 procent der stemmen gekregen. De Duit- sche sociaal-democraten kregen hier 260 stemmen stemmen of 34 procenten in plaats van 46 procent. In een onderhoud, dat Hodza Za terdagavond heeft gehad met de Sudeten- duitsche afgevaardigden Kundt en Pe ters, is opnieuw de ontspanning gebleken, welke sedert eenige dagen merkbaar is. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat zij' brieven van Henlein met eischen van de partijl brachten. Het schijnt, dat nu de Sokols en de nationale garde ont wapend Zijln, de garanties, welke de re geering heeft gegevien, voldoende Zijd voor de Sudeten. Blijkbaar heeft Hitier de leiders van de Sudeten-Duitschiers be vel gegeven zich te matigen. Achteruitgang van drankverbruik Oorzaken Sport, ijs en loondaling In de Mei-aflevering van De Nedier- landsche Conjunctuur, uitgave vap hiet Centraal Bureau voor de Statistiek, is een artikel opgenomen vami de hand' van dr. J. B. D. Derksen en Th. L. M- van Lottitmi, oecjon. docits., gietitelid: „Statis tische analyse van den afzet van bier en gedistilleerd", waaraajn het volgende wordt ontleend: De sterke daling, welke de domsumpti© van bier en gedistilleerd sedert 1930 te zien heeft gegeven, heeft opk buiten de kringen van brouwers >ejm distillateurs sterk de aandacht getrokken. Vopr de oorzaak van dezen achteruitgang zijp di verse mogelijkheden geoppperd, zooails toenemende sportbeoefening, de gewij zigde Drankwet, de hooge prijs (als ge volg van den hop gen adcijlns) de ver schijning van pieuwe zomerdranken, stij gend verbruik van cJoinsumptie-ijs, tocpe- Imiende werkloosheid, loondaling, epz. Door het bestaan vain den adcijlns heeft het vraagstuk een ruiipier belang dan al leen voor de betrokken producenten. De hoogte van de consumptie bepaalt tevens één der inkomstenbronnen van den fis- pus- Bedroeg de opbrengst van den bier- adcijms in 1930 nog bijPa 16 'milllioen gul den, over 1936 leverde hiji slechts een bate van ruim| 7 Imlillioen gulden (ip 1937 bijina 8 puiliioen gulden). Zomermantels Complets Japonnen Mantelcostumes Blousen Wij ontvingen de laatste Nouveauté's in groote ver scheidenheid, in prijzen voor iedere beurs Mysterieuze aanslag te Rotterdam opgelost Eugen Konovalec, de leider der Oekraïnische beweging, het slachtoffer van een Sovjet-agent Na een onderzoek, dat czes dagen heeft geduurd, is de Rotterdamisdhe po litie er in geslaagd, mede dank z'ij de bijzondere medewerking van politiecen- trales in geheel Europa, voflledigie op heldering te brengen in de zaak 'betref fende de zeer geheimzinnige explosie op: den Coolsingel. Het is nu gebleken, dat Novadks juiste naaml was Eu,geen Konovalec, de leider van een O ekra'ini sohe b e w e g i n g, Wier streven het is, de 'deelen van Oekraïne, welke thans tot andere landen behoorep, tot een zelfstain- digen staat tezamen te brengen- Konovalec, 'die twens leider van een Oekraïnische persbureau te Berlijn was, was staatsvijand nr. 1 Ivan de Sow jet Unie. Maandag is bij het slachtoffer ge worden van een zeer geraffineerd opgie- zetten moordaanslag, die reeds eenige jaren geleden was beraamd, doch die Imien nu eerst tot uitvoering heeft kun nen brengen, nadat een zijner tejgleln- standers 'zijn (vertrouwen had kunnen winnen. De naapii ivan den dader, een Oekraïner, is bekend. Het is de 30-jarige Sowjetagent Waluck. Of mien er ooit in zal slagen, den dader te .arresteeren1, Ivlalt sterk te betwijfelen. Het is gebjle- ken, dat Bora, die thans in het hoofd bureau van politie te Rotterdam! is op gesloten, een wel zeer ondergeschikte rol in dit drama heeft gespeeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Motorschip omhoog gevaren Zaterdagavond is het motorschip „Ro bert", schipper Hawber, in het Nooirder- gat bij1 gasboei no. 7 omboog gevaren. Het schip was geladen met bindtouw en van Maassluis op weg naar Frankrijk. Het schip maakte direct zooveel water, dat de opvarenden zich in de sloep be gaven. Het bergingsvaartuig „Zeehond", kapitein H. Breon, van Van der Tak's Ber gingsbedrijf, heeft eerst de sloep opge pikt en de opvarenden, te Zijlpe aan land gezet. Hij! is er daarna in geslaagd het schip vlot te brengen. Het is in zinkenden toestand' in de Vluchthaven te Zijpe binnengebracht. Het schip is ge broken en wordt door aanhoudend pom pen boven water gehouden. De «Nieuw Amsterdam» terug van haar reis Gepavoiseerd Imiet vlaggen en de pas sagiers tegen de creeling hangend zooi verscheen de „Nieuw Amsterdam1' Za terdagmiddag,' dirie uur, op de rivier vopr Rotterdam. De passagiers keken naair Rotterdam, Rotterdammers op de kaden keken naar de „Nieuw Amsterdam''. Het .groote schip, geassisteerd id'oor 4 sleepbpoten, z/waaide heel gemakkelijk en vlug. Met het voor den wal komen was echter een uurtje gemoeid. Er w'aren noig 460 reizigers 170 ka- juits-, 140 toeristen- en 150 derde klas aan boord. Te Plymouth waren 20 auto's (hetwelk vee] oponthoud gaf), 250 passagiers en 750 zakken post aan land gezet. Te Boulogne inpg eens 250 pas sagiers. De heer F. C. Boumian, directeur der Holland-Amerikalijm, idie als gastheer der maatschappij! miee geweest is naar New York, was uiterst tevreden over den tocht. De snel(beid van het schip, de vaste DE BANANESCHIL Twee knapen liepen saam de stad door Het was er druk, de straat zag zwart. Ze praatten en gesticuleerden, Ze kwanfèn naar de Paardenmarkt. Ze lachten naar een aardig meisje, Daar klonk opeens een rauwe gil Dat lieve, jonge, mooie meisje Gleed iftt op een bananeschil. Het arme kind werd weggedragen En onze vrienden gingen door. Daar was warempel weer een oploop. En wel vlak bij het Postkantoor. Nieuwsgierig, w'at er hier gebeurd was, Stond 't tweetal daarom even stil; Ze hoorden 't ras: een ouwe stakker Gleed uit op een bananeschil. Moet Woensdag doo iets weer gebeuren? Komt, menschen, volgt nu eens mijn raad: Als gij' dien dag| bananen peuzelt, Werpt dan de schillen niet op straat. Het Stadsbestuur zorgt voor de manden, Daar kunt ge al uw schillen kwijt. Zie, zoo voorkomt ge ongelukken. En U treft dan ook geen verwijt. Gij, Ouders, Leeraars, Onderwijzers, Een enkel woordje tot de Jeugd, En zieker is 't, dat van dit woordje Gij niets beleeft dan louter vreugd. l?ggin|g, hebben de ireis aangenaam ge maakt. Toen op de uitreis d'e kracht van den wind toenam tot 6, behield het schip ten volle zijn vaart, waardoor het dan opk needs op Maandagmiddag te New' York aankwami. Uit de gesprekken jntet Amerikanen heeft de heer Bonman den indruk ge kregen, dat de 'reis van de „Nieuw Am sterdam" als demonstratie van wat Ne- derliand vermag, haai- nut heeft afge- woirpen. De samenwerking, op flnahleiee! ge bied, wiaardoor de bouw1 van de „Nieuw Amsterdam" mogelijk werd, Was een on derwerp twiaarvopr vele Amerikanen Zich interesseerden. De schatten op den zeebodem De Rotterdaimsdhe uitvinder Stobbe, die needs jaren lang proeven neemt met een tank, die als Zij. in het water lw|ondlt neergelaten, zichzelf den bodem ingraaft, die mien oiok weer kan id|oen stijgen jen waarin -men kan afdalen', heeft op deze vinding oictnooi verkregen. Dit werktuig, in hoofdzaak bestemld olm! gezonken schepen en ladingen te lich ten, zal worden beproefd op een schoe ner geladen met tin en koper, die 70 jaren geleden 3' Lm. uit de kust, tuis- schen Goeree en Voprtne, is gezonken De tank zal binnenkort te Rotterdam gedemonstreerd worden. Behalve voor 't bergen van schepen en ladingen zou zij; ook voor den bouw van brugpijlers kun nen worden gebezigd'. Padvinders defileeren voor Prins Bernhard Zaterdagmiddag heeft te 's-Gravenhagie ZKK Prins Bernhard een gecombineer de vergadering van den Raad derVer- eeniging en 'het bestuur der Nederlands sche padvinders gepresideerd. Daar dit het eerste bezoek gold aan het Natioi- naal Hoofdkwartier, na het ongeval, dat ZKH op het einde van het vorige jaar heeft getroffen heeft het district 's-Gra- venhage hem een aardige ontvangst be reid. Het geheele district, ongeveer 2000 verkenners en voortrekkers lem ongeveer 1500 welpen, stond aangetreden. ZKH inspecteerde de groepen der onder-dis tricten I en II en begaf zich .daarna; naar het Monument op het plein 1813, alwaar de welpen in een grooten kring opgesteld stonden. ZKH bétrad de raads- rots en nam den horderoep af. Enthou siast blaften de jonge wolven den „ouden wolf" toe, dat Zijl hun best zouden doen. Kano-zeiler verdronken Zondagmiddag ongeveer dirie uur wias de 23-jarige A. J. Pb. wonende te Dein Helder, met 'Zijn kano in de binnen haven aan het zeilen. Door eeni windvlaag slioeg, het iranke vaartuigje om- De jonge man die wel kon zwemmen, trachtte den wal te bereiken, do<ch dit gelukte hejmi niet. Benige voorbijgangers, die te Wiater waren gesprongen, brachten het slacht offer, dat intusschen buiten kennis was geraakt, op het droge, waarna pnimiddel- llijk kunstmatige ademhaling werd toe gepast. Dit mocht echter niet mleer ba ten. Het lijk is later naar de ouderlijke woning overgebracht. WATERSCHAP „SCHOUWEN" Aigemeene Vergadering Zaterdag 28 Mei Voorzitter de heer S. J. Gast. Aan wezig 17 hoofdingelanden* Afwezig de beeren R. Gerritsen, WL den Boier, 'M* de Glopper en A. J. van Schelven, welke liaatste als hoofdingeland heeft bedankt, Na opening deelt de voorzitter miede, dat enkele jaren geleden een lee ning van twee ton voor de iwegen is aangegaan, welke leening het vorig jaar October is omg102®* m een leening van 31/2 0/0 Op het ooigenblik kan het res- teerend deel omgezet worden in een lieening van 3 o/0. M'eermalen is ge tracht enkele leeningen tot één bedrag bijieen te voegen, maar dat mocht tot dit oogenblik nimmer gelukken. Voorge steld wordt thans de leening vpor de wegen, per resto groot f 173000 in een drie procents leening om te zetten, wat voor het waterschap een voordeel be- teekent van plm. f 3000. Niemand van de hoofdingelanden maakt daartegen be zwaar, twaarop zonder 'hoofdelijke stem ming goedkeuring van het bestuursvoor stel volgt. Hiet tweede agenda punt bevat het voorstel van het bestuur tot het aan wijzen van ambten en betrekkingen, Welke met uitsluiting van andere gegadig den slechts kunnen worden vervuld door militairen 'of gewezen militairen, die ingevolge een wettelijke regeling aan spraak hebben op benoeming tot ambte naar in dienst van een der lichamen» genoemd in art. 3 en 4 der Pensioen wet 1922, zulks ter uitvoering van de Poldercapitulanten-verordening 1937 De voorzitter zegt, dat hierover enkele brieven van Ged. Staten zijn ingekomen, als aansporing dat deze verordening moet worden uitgevoerd, omdat het Dag. Bestuur in het begin der inwerking-tre ding dier verordening, meende nog wel wat te kunnen Wachten* De griffier leest daarop eenige brieven van G.S. daarop betrekking hebbend voor, waaruit, zoo- als de voorzitter opmerkt, blijkt, dat het bestuur iets van zijn vrijheden heeft in geboet De ambten, die Schouwen zou willen aanwijzen, Zijn de 'betrekkingen van tweede machinist, stoker en klerk- De betrekking van bode wenscht men liever niet in de verordening, op te ne men. Verschillende hoofdingelanden vra gen hieromtrent nadere inlichtingen, die de voorzitter 'verstrekt. Uit die mie- dedeelingen blijkt dat er niet aan is te ontkomen, weshalve de aigemeene ver gadering er zijn sanctie aan hecht. Dan geeft de voorzitter, oimldiat de in genieur miet verlof is, het woord aan heemraad Boot, over een belangrijke me- dedieeling betreffende de Zuidkant. Deze deelt mede, dat in de raaien 23, 24 en 25, maar het meest in 24, een verdieping is geconstateerd oip 100 M uit de laagW&terlijn. Bijl de peiling vorig jaar was een verdieping van 32 d!M* geconstateerd; de laatste peilingen ge ven een nog groptere verdieping aan, Zoiodat er een verschil van 6 M. is ge constateerd in twee jaar. De verdieping bevindt zich aan het zee- eind van ide betonzinkwerken van de Muralt, waar twee zinkstokken naast el kaar liggen in de richting van den Plotmu pentoiren, vlak vppr de woning van dhr. Quist. Misschien is de oorzaak van deze ver dieping het feit, dat de twee zinkstok ken iets langer werden dan het betonnen zinkwerk van ir. de Muralt. Ir Ilcken heeft enkele jaren geleden reeds gezegd dat hier op den duur iets zou moeten gebeuren. Verleden jaar gaf de toestand aldaar te denken; nu kan het niet langer zoo blijVen. Men heeft daar nergens de grootste diepte kunnen aan- zinken; de Roggeplaat komt meer naar den wal, waardoor de stroomgeul smal ler wordt. Twee bunder zal gestort moe ten worden, wat pl.m. f 40.000 zal kosten. De voorzitter zegt, dat het bestuur nog niet weet, of het direct gebeuren Zal. Een nadere kostenberekening zal volgen, waarop dan een buitengewone aigemeene vergadering de beslissing zal moeten geven. Ook aan den Noord kant gaat het rrue^: den vooroever nieit naar wensch. De Kloosternol en Langen- dijk igaan achteruit. Binnen; enkele jaren Zal ook daar ingegrepen moeten worden- Schouwen ziet daarom1 uit "naar Ged. Staten, die het te hulp kan komten, he)tzij door verhpoging( van de suatiepenningen of door samenvoegingl van de achter liggende polders. De heer ten Haaf wijst op de nood zakelijkheid van het delven van de wa- Henlein zou zich op Hitler's verzoek hebben ingebonden De geheimzinnige aanslag op de Coolsingel te R'dam opgehelderd Achteruitgang van het gebruik van bier en gedistilleerd De «Nieuw Amsterdam» terug van haar Amerikaansche reis Aigemeene Vergadering van het Waterschap .Schouwen" Iets warmer WEERBERICHT Hoogste barometerst. 766.1 te Toulouse Laagste 743.5 te Shields Verwacht tot den avond van 31 Mei: Krachtige tot matige, tijdelijk afnemen de wind1 uit Westelijke richtingen, half- tot zwaar bewolkt, later weer toenemen de bewolking, aanvankelijk opklarend, later weer kans op regenbuien, koude naöht, overdag iets warmer. Zon op: Zon onder: 31 Mei 3,47 8,08 31 Mei Maan op: Maan onder: 5,45 10,02 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 31 Mei 3,48 16.18 9,09 21,35 terleiding aan den Steenen dijk, wiat wellicht zou kunnen gebeuren met eigen personeel van het waterschap. De voorzitter wijst er op, dat zkilks aan den Langendijk al is geschied. Als de gelegenheid er is, zal ihet ook aan den Steenendijk gebeuren» maar tevoren dienen aangelanden te worden aange schreven. De heer Hocke zou de dorpel onder de brug bij dhr. Veth weg willen hebben, teneinde een betere bem'aling te krijgen. De vooi'rzitter lacht zulks niet noodig- Practisch komt het niet meer voor dat Schouwen last van het binnenwater heeft. Na deze en enkele iandere mdnder be langrijke opmerkingen sluit de voorzitter deze vergaderring^ Generaal Vuillemin, de chef van den Franschen generalen luchtvaartstaf en 5 officieren zlijln te Londen aangekomen om met de autoriteiten van het Britsche mi nisterie van luchtvaart voorloopig niet-officieele besprekingen te voeren over de organisatie van een nauwe samen werking tusschen de Fransche en de Britsche luchtmacht. Binnenkort zal een regeling worden getroffen voor het uit wisselen van Britsche en Fransche pilo ten, die bezoeken zullen brengen aan de Fransche, respectievelijk Engelsche lucht vaart-centra. De „Evening Standard" verneemt, dat de Engelsche regeering ondier groote geheimhouding een plan uitwerkt om in geval van oorlog alle vrouwen, die haar land willen dienen te recruteeren voor arbeid, waarvoor Zijl het meeste geschikt zijn, dus niet alleen bij voorzorgen tegen luchtaanvallen, maar in el- ken denkbaren vorm van dienst. Alle be staande organisaties zullen in een lichaam de liga voor persoonlijken dienst, onder leiding van lady Reading worden sa mengebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1