IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 23 MEI 1938 OPGER ZIERIKZEESCHÊ COURANT De Kern ABONNEMENT 1707 - 188S PrijS p. 3 maanden f 1.50, buiten Zierikzee f 1.80 Voor het buitenland p. jaar f10. Afzonderlijke nummers vijf cent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur: A. J. DEILOOZE Uitgever-Redacteur: M. J. KOSTEN Uitgave: N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13734 ADVERTENTIEN van 1—4 regels 80 cent, van 4 regels en' daarboven 20 cent p. regel. Reclames 40 cent p. regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgave vóór 10 uur Spanning in Midden-Europa Tsjecho-Slowakije treft veiligheids maatregelen Grensincident ver oorzaakt opschudding Benesj maant tot kalmte De uitslag der gem.-raadsverkiezingen van Zondag Wat in Oostenrijk zidh Imlet verbazing Wekkende sfielheid heeft afgespeeld n.l. de aansluiting bij Duitschland, 2ja,l in TsjiechorSlowakije minder vlug gebeuren hoewel de pogingen, oen op den duur daartoe te gerakjen nogj wel niet zuljlelra worden opgegieven. Men kent de aainllopip!! De DuitsCh sprekende bevolking van het Südeten-6ergland heeft eischen ,gle- steld, omi hun minderheidspositie op te heffenConrad H e n 1 e i n voert de burgers aan, iviolgiens een m'ethode, die in soortgelijke gevallen successen pleeigt op te leveren. Nu is Tsjecho-SlowUkije een nieuwe staat, gesmeed1 door Masarijk en Benesj, die zich den steun wisten fce verwerven van Engeland en Frank rijk, w'elke het niet spoedig toe zul len laten, dat Praiag een tweede Weenen wordt, tn'aar die president Benesj den raad geven het hoofd koel en het kruit droog te houden en den schreeuwers iets toe te geven, terwille ivan den lieven vrede i,n Tsj echo-Slowakije en in Europa Zaterdag is een critieke dag. geweest. Twee Sudeten-Diuitschers, die, zich niet storend aan de somfmlatie vian die grens wacht, met hun imiO'tor doorreden, Wer den door Tsjeclhsche beajmbten neerge schoten. Het incident w'as er! Maar Rer- Ijijn bleef kalm. Kalmer dan (mlen ver wachtte, hoewel de Duitsche pers scher pe critiek gaf. De bezoeken v;an den Britschen gezant, Henderson, aan von Ribbentrop, schijnen niet Zonder invloed te zijn geweest! Ook Praag; werd gead viseerd kalm. te blijven. President Benesj heeft dan oiok te Tabor een rede gehouden, waarin hij er op aandrong, de discipline te handhaven in deze dagen vian onrust, waaraan de bron in het buitenland gezocht mioet CONRAD HENLEIN worden! Omi die rust te verzekeren tij dens de gemeenteraadsverkiezingen, wel ke Zondag gehouden werden, riep de regeering, twee res erve-1 ichti ngen onder de wiapenen (voor. .een buitengewonen diensttijd. Dreigende wolken dus boven het centrum! Van Europa. Maar Zonidlajg Was er eenigie ontspanning) in de poli tieke atmosfeer Waarneembaar. Waarschijnlijk Zal de Dfuitsche regee ring, die totnoigjtoe geen stelling nami, in verband jmlet het incident te Cheb (Eger), thans Wachten haar standpujnt te doen kennen, tot de uitslagen van de gekneen t e raadsVerkiezin,gjen in Tsjecho- Slowlakije openbaar gemlaiakt zijn. Zioio- als mien weet, stemde het eerste derde Van het land Zondag den 22en Mei. Het tweede derde stemt den 29en Mei en het derde den 12en Juni. Op grond van de eerste uitslagen zal Berlijn wellicht he den; Maandag of Dinsdag, Zijn onmiddel lijke politiek befrajlen. De verkiezingisuitslagien, die tot nu toe bekend zijn, wijzen op girooite successen Voor de Sudeten-Diuitschers. John Roosevelt trouwt een dollarprinses De ongekroonde Koningen van de Vereenigde Staten Dezer dagen is in Amerika bekend ge worden, dat zich thans ook Joihn Roose velt, de Benjamin uit het gezin van den president, heeft verloofd en wel met een meisje, dat tot een van de 60 rijkste* families van de Vereenigde Staten behoort President Roosevelt heeft in dat op zicht niet veel geluk. Zijn zoons hou den zich niet aan de oecomoimisch-pol'itieke richtsnoeren, welke hun vader in de heet ste gevechten met de dollararistoc'raten van de Vereenigde Staten hebban gewik keld! Eerst trouwde idie oudste zoon Jim- my Roosevelt, een meisje uit een der eerste families van den staat Massachu setts. Dan trad Franklin im het huwelijk en wel met Ethel Dupont, Wier faimlilie de fiinahc'ieele meerderheid van die General) Motors in handen heeft, een. aantal banken en industrieele instellingen controleert en slechts één oeconoirnisch-politieken vijand kende: president Roosevelt. Maar Zoo.als tmien weet, is de oude veete, wielke jaren lang bestond tusschem de Dupoirvts en de Roosevelts, bij. het huwelijk van de jonge miensohen uit den weg gerui'mld. Dit jaar, 18 Juni, zal Roosevel/t's jong ste zoon, Johny, mieit een doll|hrpriinses in het huwelijk treden. De uitverkorene zijns harten is miss Ann Clark, een. char mante brunette, behoorend tot Bostons society. Amerika leent wel geen koning, zoo lang het zelfstandig is, maar de familie aangelegenheden vain den president en de presidentsvrouw, de „first Lady ot America" en alle zoons en dochters, spe len in de Vereenigde Staten bijina de roj, welke in de koninkrijken der wereld de koningen, koninginnen, kroonprinsen en-prinsessen spelen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Noodlottige autobotsing in Tegelon Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is op den rijksweg Belfeld—Te g e 1©en, een auto-ongeluk gebeurd, dat een persoon het leven heeft gekost, terwijl drie per sonen werden gewond. Op genoemd tijldstip reed een Belgi sche auto, toebehoorende aan den heer R. uit Flèron, nabij Luik, met een flinke vaart op den rijksweg Belfeld—Tegel,en (Limburg). Vermoedelijk doordat een fietser plotseling van het rijwielpad den irijWeg overstak, week de auto uit en reed met groote vaart tegen een boom. De wagen werd grootendeels vernield. Van de vier inzittenden werd mievrou)wl R. zoo ernstig gewond, dat zijl vrijWel terstond overleed. De drie andere inzit tenden werden licht gewlouid en zijn op medisch advies naar het R.K. Ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Behalve medische hulp was ook de po litie spoedig ter plaatse. Botsing tusschen auto en motorrijwiel Nadat Zaterdagmiddag het gedeelte van den nieuwen rijksweg tusschen Vianen en Utrecht voor het verkeer was open gesteld, is daar Zondag om haj(f 7 reeds een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Vianen kwam van de Lekbrug af een personen auto, bestirturd door den 20-jarigen J. van Vliet, die op het kruispunt links den weg naar Lopik wilde opdraaien. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Utrecht een mo torrijwiel, dat den voorrang had, door reed en tegen den Zijkant van die auto botste. De motorrijder, de heer H. van R., wonende te Vught (N.B.) liep daar bij leen schedelbaisisfractuur en verschei dene verwondingen op. De duo-passa- giere roej. S. G. uit Haren (N.-Br.) kreeg eveneens ernstige verwondingen. Met 2 ziekenauto's zijn de beide slachtoffers naar de Rijkskliniek te Utrecht overge bracht. Diefstal van collectebussen In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de Ned'. Herv. Kerk te Wisse- kerke een brutale diefstal gepleegd. Twee collectebussen van de Zending zijh opengebroken en van den inhoud, onge veer f25 a f 30, beroofd. De koster heeft onmiddellijk na het ontdekken van den diefstal aangifte gedaan bij het hoofd van de politie. Een onderzoek met een politiehond is ingesteld, dat echter geen resultaat opleverde. De dief, die vermoedelijk is binnenge drongen door een raam, is waarschijnlijk gestoord, daar andere collectebussen niet aangeroerd werden en de brandkast ook niet onder handen is genomen. Vader ging met drie zoons op roof uit In de vroege ochtenduren van Zon dagmorgen heeft een politie een 4-tal personen aangehouden bij een poging tot diefstal in het filiaal van de fa. Vroom Dreesmann aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam. Drie van de vier ge arresteerden zijln jongens van 14, 16 en 18 jaar, terwijl de vierde aangehoudene de vader van deze jongens is. In den nacht van Zaterdag op Zondag bemerkten surveilleenende agenten, dat er iets niet in orde was in het magaZijh van genoemde firma. De surveilleerendc agenten vroegen dan ook om assistentie teneinde de verschil lende uitgangen in het oog te kunnen houden. Een man, die in de omgeving slenterde en die ervan verdacht werd als waarschuwingspost voor de inbrekers te fungeeren, kon. worden ingerekend voordat (bijl gelegenheid had een waar schuwingssignaal te geven. Zoo moet het verklaard worden, dat ondanks de poli tiebewaking, tegen zes uur twee jongens met koffers, waarin zij; verscheidene voor werpen uit het warenhuis bijleen hadden gepakt, het gebouw wilden verlaten. Zij werden terstond ingerekend en toen bleek dat zich nog ieen of twee personen in het gebouw moesten btevinden. Deze wa- ap uappeq na p.MnipsjeeMoS jajqpai uau vlucht igenojnien. Doch opk zijl liepen spoedig in de vajh „Draagt Elkanders Lasten" In de Zaterdagmiddag in het „Huis van Nassau" te. Zierikzee gehouden al- gemeene vergadering der vieeverzekerings- maatsdhappïj, sprak de directeur, de heer M. K. Krepel, na opening, een inleidend woord, waarin hij! wiees op 't snelle tempo, waarmede de tij'd voortsnelt, een tijld, welke zooveel evoluties te zien geeft, dat men zich elkèn dag opnieuw) moet instellen om den wedloop blij' te houden. De algemeene toestand1 in land bouw en veeteelt brengt bij1 groote schom melingen, gro.ote risico's mede, welke niet te omzeilen zijn. Ziekte en ongeval zijn in het verstreken jaar ook niet achter-1 wege gebleven. Het mond- en klauw zeer heeft gelukkig geen zware verliezen meegebracht. De verliezen aan rundvee schommelden, vergeleken bij1 het vorig jaar, niet ver uit elkaar. De onteigenings- gevallen bij1 paarden verminderden niet vieel. De ajutotracttie van landbouwproduc ten over langen afstand is daaraan niet vreemd. De agent Beijb herdacht Zijln 40- jarige ambtsvervulling in dienst van DEL, waarmede de voorz. hem gelukwenscht ion releveert dat de jubilaris steedis tot tevredenheid van bestuur en leden Zijn taak verder zal mogen vervullen. De ver diensten van de dierenartsen voor de ver zekering worden zeer gewaardeerd. Aan den heer Hoogstra werd1 bij' diens zil veren jubileum, in samenwerking met de ZLM, een souvenir aangeboden. Na de notulen bracht de heer P. S. Vis, namens de financieele commissie rapport uit, adviseerend tot goedkeuring van de rekening, opgemaakt door den secretaris-penningmeester, de hieer F. C. Hanse. De saldo winst op de afdeeling Paarden bedroeg f 745,20 en het saldo Verlies op de afd. Rundvee f 13.58. De schade geleden op de afd. Paarden be droeg f 15776: de onkosten daarop val lende f 2064.35. De omslag van de paar den beliep f 12253.84; de opbrengst van paarden f 5668.90. De schade op de afd. deeling Rundvee bedroeg f 4712.75, on kosten f 476.48; Omslag rundvee f 4082.31 opbrengst f 991. f 16000 a 3 pet. werd belegd in den polder Dreischor, van welk bedrag in 1942 eerst de aflossing begint. In het jaarverslag over het 41ste boek jaar releveerde de siecretaris de lotge vallen der maatschappijl, die tevreden over de resultaten mag zijn. De omslag voor de paarden bedroeg 80, voor het rundvee 621/2 per f 100 verzekerd1 ka pitaal. Voor 61 paarden en 39 runderen werd uitkeering verleend. Het verzekerd kapitaal voor paarden bedroeg f 396.000, voor runderen f 196.000, samen f 592.000 of f 100.000 meer dan verleden jaar. 391 leden maakten in 1937 deel uit der vee- verzekering. De aftredende bestuursleden, de heeren C. van Schelven, P. M. Viergever. J. L, Kuij'per en A. J. Steendijk werden ver kozen verklaard. Tot lid der financieele commissie, werd, in de plaats van den heer W. A. de Vrieze, die niet herkies baar was, gekozen de heer B. A. Steen- dijk te Nieuwerkerk. Uit den boezem der vergadering kwam een voorstel naar voren, om den agent Reije, als aandenken aan zijn 40-jarig ju bileum een souvenir te schenken, welk! voorstel z.h^t. werd aangenomen. Aan het bestuur werd de uitvoering van dit voorstel overgelaten. Na rondvraag volgde sluiting. Mengelberg te Middelburg Het is voor de muziekliefhebbers in Zeeland Zaterdag een middag van onge kend groot genot geweest, toen het Con certgebouworkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg in de Concert en Gehoorzaal voor een 500-tal personen een jubileumuitvoering gaf. Voor deze uitvoering ter eere van het 50-jarig bestaan van het orkest, had zich begin Februari een comité gevormd, dat den Commissaris der Koningin, en de burgemeesters van Middelburg, Vlissin- gen, Goes, Zierikzee en Terneuzen be reid vond' zitting te nemen in een eere comité. Een garantiefonds werd1 gevormd en toen het bleek, dat dit niet te zwaar zou moeten worden aangesproken, met andere woorden, idlat er aia enkele weken een voldoend1 aantal plaatsbewijizen voor verkocht was, werd tot doorgaan van het concert besloten. Van heinde en ver, Zelfs uit België,, kwamen de bewonderaars van prof. Men gelberg naar Zeeland's hoofdstad. Een kleine 500 personen vulden de Concert- en Gehoorzaal, toen prof. dr. Mengelberg op het podium verscheen en met luid applaus werd1 verwelkomd. Hij beantwoordde dit met een buiging en deed' toen direct het Wilhelmus in zetten, dat men staande mede zong. Hierna werd voor de pauze eerst ten gehoiore gebracht de Eerste symphonie C. igr. t. van .Ludw'ig van Bieethoven, en vervolgens „Der Hirt auf den Felsen" van Frans Schubert, waarbij de sopraan solo was toevertrouwd aan To van der Sluijls en de clarinet solo van Rudolf, Call. Biji ontstentenis van dien Commis saris der Koningin, heeft de burgemees ter van Middelburg, de heer M. Ferm- hout, dirigent, soliste en koor toege sproken, dat Middelburg, dat Zeeland thans ook het orkest van Mengelburg van nabij1 heeft kunnen hooren en zien. Na de pauze heeft To van der Sluijs ook haar medewerking verleend1 bij de uitvoering van de vierde symphonie G. gr, t. van Gustav Mahler, waarmede dit belangrijk feit voor Zeeland werd1 bë>- ëindigd1. DE OPPERVLAKTE v.o. N. O. POLDER VERGELEKEN m. GEDEELTE v. Z-H0LLAND 1 <-7.M 'Voorscholen i\GRAVENHAGE «Zoekroitcr Tsjecho-Slowakije het brandpunt der Europeesche politiek Roosevelt's jongste zoon trouwt met een dollarprinses Amsterdammer ging met zijn drie zoons op roof uit De toekomst onzer fruitteelt Goed product, tegen bill, prijs De uitslagen van de afstands- marschen op Zaterdag en Zondag Iets koeler WAAR EEN VOLK BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST. Nog te weinig leeft ons Nederlandsche volk mee in het grootsche werk dat in het vroegere Zuiderzeegebied door de inge nieurs tot stand wordt gebracht In April 1936 werd een aanvang ge maakt met de voorbereiding van de uit voering van den Noordoostelijken Polder. Na goedkeuring door den Minister van Waterstaat werd een bestek opgemaakt en aanbesteed, zoodat reeds in Mei het werk begonnen kon worden. Dat eerste werk bestond uit het graven van een werkhaven, het inrichten, van opslagterreinen en het maken van een fundeeringsput met om- ringdam. Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEEKBERICHT Hoogste barometerst. 772.9 te Riga Laagste 757,7 te Seydis- fjord Verwacht tot den avond1 van 24 Mei Meest matige naar West of Noordwest ruimende wind, aanvankelijk toenemende bewolking, later weer opklarend, weinig of geen regen, overdag iets koeler. Het strekt de regeering tot eer, dat zij door haar streven naar bezuiniging en aanpassing zich er niet toe heeft laten ver leiden, dit grootsche, nationale werk stop te zetten. Van juist inzicht gaf zij blijk, toen zij bij monde van den minister van Waterstaat in de Memorie van Antwoord op de ontwerpbegrooting voor het Zuider- zeefonds in 1936 verklaarde, dat „de uit voering van een nationaal werk van zeer bijzondere beteekenis, als de(- eerdere droogmaking van de Zuiderzefc, ook met het oog op de economische weerkracht van ons land in een verderaf liggende toe komst, te prefereeren is boven werken, die weliswaar stuk voor stuk beter in hun financieele gevolgen te overzien zijn, maar anderzijds veelal minder blijvende betee kenis hebben". Zooals vanzelf spreekt zijn de gronden, die hier „uit de golven zullen verrijzen", aan nauwkeurig onderzoek onderworpen aangaande hun kwaliteiten. Aan het be langwekkende rapport van den directeur van het Bodemkundig Instituut te Gronin gen, Dr. D. J. Hisselink, uitgebracht over het bodemonderzoek ter plaatse, ontleenen wij het volgende om eenigen indruk te geven van de beteekenis van den in wor ding zijnden N.O. Polder. „De gronden van den toekomstigen Noord Oostelijken Polder maken een zeer gelijkmatigen indruk. Het is lang niet on mogelijk, dat zij tot de homogeenste gron den van Nederland zullen behooren: deze gelijkmatigheid is een groot voordeel voor de cultuur." „De groote middelmoot van dezen pol der, bijna 60 wordt gevormd door een vrij gelijkmatig gebied van rond 28.000 ha van niet al te zware kleigronden, rijk aan koolzure kalk en met voldoende humus, phosphorzuur en kali, om een lan gen tijd groote oogsten op te leveren. De rest van den polder bestaat uit rond 10.000 ha lichte zavelgronden en rond 8.000 ha goede zandige gronden, alle eveneens rijk aan koolzure kalk." Het bijgaande vergelijkingskaartje geeft een duidelijk beeld van de oppervlakte grond, welke gemoeid is met de droogleg ging van dezen N.O. Polder. De risico's ver bonden aan dit gedeelte van het werk zijn heel wat geringer dan die welke verbonden waren aan de drooglegging van de Wie- ringermeer. Immers toen beschikte men niet over de practische ervaring van derge lijke werken in open zee. Thans is die ervaring er zooals vanzelf spreekt wel. De oogen der wereld zijn op ons gericht, juist vanwege dezen reuzenai-beid. Moge ook het Nederlandsche volk, meer dan tot heden het geval was, belangstelling toonen voor de kranige prestaties van de Nedei'landsche ingenieurs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1