IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 MEI 1938 OPGENOI Z1ERIKZEESCHE COURANT PRINSES BEATRIX IN DE GROOTE KERK GEDOOPT INGANG ZOMERTIJD De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 Meenden f 1,50, balten Zieriksee f 1,80 Voor bet baitenl. p. jeer f 10,—. Afsonderlijke eaMMori 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 - 1880 Directeur 1 I. DE LOOJI Uitgever-Redacteur B. li KOSTEN Uitga.*H.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13725 ADVERTENTIEN', ren 1—4 rejela 80 eent, ren 4 regel, deerbovee 20 eeet per regel. Reolene, 40 oeet per regel. Bij eontreet belangrijk. korting Intending ep den deg ren nitgere vóór 10 uur De doopelinge op den schoot van haar moeder Koning Leopold door Koningin Wilhelmina op Ypenburg afgehaald Ds. Weiter doopte de kleine Prinses Groote publieke belangstelling DE KERK WAARIN PRINSES BEATRIX ISCGEDOOPT Duizenden en duizelden Hagenaars en van elders gekomenen hebben heden Prinses Beatrix iop haar rit naar de kerk en terug naar het paleis Noordeinde, op dein schoot van 'haar moeder, in id'e gou den koets gezeten, op uitbundige wijze toegejuicht. Prinses Juliana en prins Bernhard dankten telkens glimlachend' voor deze ovationeele hulde, voor dit grenzenlooze enthousiasme, dat zich uitte in vroolijke hoera's, in blijde gezichten, kortom in oprechte liefde voor oinze kroonprinses, den prins der Nederlanden, en beider dochter. Niet minder luid en oprecht klonken de jubelkreten toen de Koninigin, gezeten naast koning Leopold van België, voorbijt reed en ook Hare Majesteit dankte steedis glimlachend voor de hartelijke hulde Haar op dezen blijden idiag in die geschiedenis van haar vorstenhuis bereid. Langs den geheelen weg stonden soldaten, die voor de afzetting zorgden en het geweer pre senteerden, toen de vorstelijke persoden voorbiji reden. Bij het Paleis Noordeinde Al vroeg in den mlorgen stond 't zwart van de mienschen voor het paleis Noord einde. Veel bekijks had het aantreden van de eerewacht voor het paleis, welke bestond uit grenadiers en jagers te zamen 100 man waarbij: de Koninklijke Militaire Kapel was ingedeeld. Telkens reden hof auto's voor om leden dier hof houding in gala-uniformiemi af te zetten. Even half tien reed de Koningin met Prins Bernhard uit, uitbundig toegejuicht door de wachtenden, olm zich naar het vliegveld Ypenburg te beigeven ter be groeting van koning Leopold. Met den koning keerden 'Hare Majesteit en prins Bernhard omstreeks half elf terug en boven de jubelkreten klonk toen de „Bra- bancionmne", gespeeld door de Konink lijke Militaire Kapel. Om elf uur rijdt de gotuden koets het voorplein op: bespannen met zes paar den, gaande een koetsier naast elk paard ien drie lakeien naast elk paard, de wit- gepruikte koetsier op den bok. Ook de beide galarijtuigen en het eskadron hu zaren zullen nu aanwezig en vol bewon dering voor deze sprookjesachtige en kleurrijke praal zien de honderden be langstellenden stil toe. De stoet reed uit Als om kwart over elf de groote gla zen deuren van het paleis geopend wor den en het prinselijk paar en het prin sesje zichtbaar worden juicht de schare wachtende hen luide toe. Prinses Juliana en prins Bennhard, die gekleed1 was in het groot tenu van kapitein der grena diers, nemen in de koets plaats en jomik- vrouwe Feith, de verpleegster van prin ses Beatrix legt het prinsesje voorzichtig in den schoot van haar imloeder. Even later zetde sto et zich langzaam in be- weging. In het eerste galarijtuig hebben plaatsgenomen mr, J. C. baron B,'aud, ka merheer van de Prinses en jhr. mr. C. Dedel, 's Prinsen particuliere secretaris. Het tweede galarijtuig bood plaats aan imievrouw' Stnouck Hurgronjevan Tets, d.d. grootmeesteres van HKH en E. H Juckemia van Burmania baron Rangers van Wiarmienhuizen, d.d. grootmeester van HKH. Achter het tweede galarijtuig reed een half eskadron huzaren, dan kwam! de gouden koets en daarachter een half eskadron huzaren. De Koningin naast Koning Leopold Tegen half tw'aalf reden vijf hofauto's het voorplein van het paleis op. H.M. de Koningin em de Belgische koning namen in de eerste auto plaats, prins Bemhard's moeder en prinses Alice van Groot-Birit- tanië in de tweede auto, vorstin voin) Brbach—Schönberg en hertog Adolf Frie- gfe'1 '--n Mecklenburg in de idierde auto, |n Mecklenburg, gravin Kot- schwin in de vierde Erbach Igjay Zoodra de Koning idler Belgen op het bordes verscheen speelde die kapel do „Brabanponne" en het muziekkorps van het 6e regiment infanterie:voor het stand beeld van Koning Willem II op het Bui tenhof opgesteld speelde eveneens het Belgische Volkslied toen de koning voor bijreed. Bij den ingang der Kerk werd het prinselijk paar en prinses Bea trix door mir. W. J. baron van Lijnden, opperkamerheer, mr. R. Ridder Pau'W van Wieldrecht, kamerheer an R. A. baron van Hardenbroek van Hjardenlbroek', kerk voogd der Ned'. Hervormde gemeente en commissaris van de Groote Kerk, ont vangen. Biji den ingang vafh de consistoriekamer wachtte een oommissie uit den kerke- raad, bestaande uit ds. H. J. Dijickmiees- ter, voorzitter; dr. W. J- de Wilde, sdri- ba; j hr. mir. J. M. M^ van Asc|h v Wlij'ck, advocaat-diaken en L. Slagter, de oud ste ouderling. Hunne Koninklijke Hoog heden op. In de consistoriekamer werd op de kornlst van H.M. de Koningin en de overige vorstelijke personen van den stoet gewacht. Voor de kerk stond een eerewacht van mariniers opgesteld met de. marinekapel, die het Wilhelmus voor Prinses Juliana, prins Bernhard en prin ses Beatrix speelde en voor den Belgi schen koning de „Brabapoune". In het Kerkgebouw De kerk was oml elf uur geheel gevuld hiet igenoodigden. De rijke met goud en decoraties bezette uniformen boden een schitterenden aanblik. Nadat de vorstelijke personen hun plaat sen hadden ingenomen en het Excelsior- koor „Lof z'iji den Heer" gezongen had, sprak ds. Blauwiendraald het votum en den zegen uit. De gemeente zong daarna „Juich aarde, juicht aloim den Heer". De predikant las vervolgens uit den bijbel voor (Marcus 10 13—16), waarna hij; in gebed voorging en de preek hield. Ds. Blauwendraad ha|d tot tekst gekozen I Johannes 4:8b: „God is liefde". Na 'de preek zong de gemeente: „Zie op ons neer naar Uw barmhartigheid". Onder dezen zang droeg mevrouw1 Smouek Hur gronjevan Tets het prinsesje binnen. Aller loogen wendden zich naar idle baby, die in prachtig kanten doopkleed ge huld wias. In hetzelfde kleed' zijin de Koningin ien prinses Juliana ten doop gehouden. De doop van Beatrix Voorzichtig reikte de dienstdoende grootmieesteresse van HKH het kindje aam haar moeder over. Ds. Blauwendraad'stel de daarop |de gebruikelijke vragen aan de moeder en vader van de idoopelinge. Nadat deze bevestigend beantwoord wa ren, trad Prinses Juliana maar voren en de oud-hofpredikant Ds. Wlelter diende aan prinses Beatrix den doop toe. De grijze oud-hofpredikant sprak dlaarna de zegenbede uit. „Dat 'sHeeren zegen op U daal" zong de gemeente, dlie zich daar na met ds. Blauwendraad' in het dank gebed vereenigde. Na |dlen slotzang „Waar liefde woont" sprak ds. Blau wendraad iden zegen uit. Naar het Paleis De dienst welke ongeveer drie kwar tier duurde, had op alle aanwezigen gropr- ten indruk gemiaakt. De vorstelijke per sonen verlieten het eerst het kerkgebouw', waarna de overige aanwezigen verlof kregen het kerkgebouw' te verlaten. Ook op den terugweg kende het enthousiasme van de duizenden langs dien weg ge schaard geen grenzen. Den geheelen dag bleef het zeer druk in de stad'. Groote belangstelling bestond er voor de zang- hulde, welke bijna 10.000 schoolkinderen voor het paleis brachten. Er heersclhte den geheelen dag een vroolijke stemming in de hofstad ter ge legenheid vam dezen belangrijken dag en duidelijk bleek het alom' heersdhende me deleven in het geluk van ons vorstenhuis. Intérieur van de Groote Kerk te 's-Gravenhage. Gezicht op de preekstoel. BLINDE MUUR INGESTORT Zeven dooden en twee zwaar gewonden Gistermiddag vier uur, is op den hoek van de Hoogstraat en de Valkensteeg te Rotterdam een ongeluk gebeurd', dat een wel zeer emstigen omvang heeft aangenomen. De blinde muur, welke even wijdig aan de Valkensteeg stond langs den Zijgevel van het hoekpand, en welke muur het eigendom van de gemeente was, is ingestort en ten deele in de Valkensteeg en voor de rest in het café van de firma D. Reese, dat op den! anderen hoek is gelegen, terecht gekomen. Zeven voorbijgangers werden door het neerstortende puin op slag gedood. Twee anderen Zijtn zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Voorts Zij'n nog en kele voorbijgangers en een paar per sonen, die ziöh in het café bevonden!, licht gewond geraakt. De onderpui van het café is weggeslagen of ontzet, met het gevolg, dat dit hoekpand ernstig ge vaar voor instorting oplevert. Het café en de daarboven gelegen woningen Zijtn dan ook in allerijl ontruimd1. De geheele steeg was gehuld in een ontzaglijke stofwolk en zij bood den aanblik van een ontzettende ravage. Zoodra het publiek van den eersten schrik was bekomen, kwam er van alle kanten hulp toesnellen. Toen eerst kon men vaststellen welke vreesel'ijkie gevol gen de instorting had gehad. Tusschen de puinhoopen lagen zeven dooden en zes gewonden. Een moeder, die, een sportwagentje voorttrekkend waarin een kind van eenige maanden, was gezeten, passeerde toen de muur neerviel, werd door den lucht druk in het aan de overzijde van het pand gelegen café van de firma Reese geslingerd. Zij! was op slag dood, even als het kind, dat in den wagen op. straat bleef en tonder het puin werd1 bedolven. Met man en macht begon men onmid dellijk met het bergen van de slacht-* offers en het helpen van de gewonden. Moeilijk werk wanneer men weet,- dat er tusschen het puin brokstukken van 100 kilogram gewicht lagen. Het bleek weldra, dat het ongeluk 7 dooden 'had geëischt. De namen der dooden Zijln: S. Kok, 34 jaar; W. Rotmans, 47 jaar, kranteni- verkooper bij' de „Arbeiderspers", broe der van het gemeenteraadslid; mej. J. Offermeijer, geb. Bouwens en haar baby van drie maanden; mej. A. Roelants, geb. Nuijten en de 18-jarige L. P. van de Walle, allen uit Rotterdam. Voorts was een doode, waarschijnlijk niet uit Rot terdam, nog niet geïdentificeerd. De zwaargewonden zijn A. Cornet, 36 jaar, en de 76-jarige H. R. Jught, bei den te Rotterdam. Amerika heeft besloten igeen heli- luiml (het onbrandbare gas voor lucht schepen) aan Duitsc'hland te leveren. De pogingen van dr. Eckener om de Ameri- kaansche regeering te bewegen het ver langde gjas te leveren, zijn dus mislukt. Marinevliegtuig afgegleden en in brand gevlogen De inzittenden gedood en verkoold De luchtvuiartdemoristraties op Eelde en boven Groningen zijn gisteren op wreede wijze verstoord door een vliegongeluk, diat aan twee millitairen het leven heeft gekost. Een landiviiegtuig van den Marine Luchtvaartdienst deKooy een Koolhoven FK 51 en met als re- jgistratieteekens E 1, is kort na den stadt toen de vlieger op ongeveer vijftig M. hoogte een stunt 'wilde uitvoeren, over trokken en afgegleden. Onmiddellijk na de aanraking met den girond vloog het toestel in brand. De beide inzittenden w'aren de eerste- luitenant Düsseldorf uit Amsterdam, die een half jaar geleden uit Indië in Neder land is teruggekeerd en de 25-jarige korporaal-waarnemer Hoekstra (gehuwd) uit Den Helder. Zij waren op slag dood. Het stoffelijk overschot van de beide verongelukten is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebrracht. Er ontstond onder het publiek een paniek en het is een wonder, dat niet mieer mensöhenlevens te betreuren zijn. Bijna een uur lang bleef de hitte zoo hevig, dat men de plaats des onheils niet kon benaderen. Toen dit eindelijk mogelijk was, vond men van de onge lukkige vliegers niets dan de verkool de resten. Van de machine wlas slechts! een verwrongen geraamte overgebleven terw'ijl allerlei onderdeelen tot ver in den omtrek verspreid lagen. Er was een groot gat in den grond geslagen. De oorzaak mloet geweten worden aan het feit, dat de vlieger op te geringe hoogte gestunt heeft. Toen Zijn toesjtél afgleed, had hij in de 50 mieter, die be schikbaar w'aren, geen gelegenheid m'eer Zijn machine te redresseeren. De vlieg- dienst van Soesterberg heeft het ge raamte uit elkaar gezaagd, terwijl de stukken later in het duister begrraven Zijn. DE M.U.L.O.-STROOM Steeds nog stijgend Aan het schriftelijk examen MULO dat dit jaar wordt afgenomen op 31 Mei en 1 Juni op 76 plaatsen in het land) en wel in 165 zalen, zullen van de; beide samenwerkende vereen., Openbaar en Ohr. MULO, benevens van eenige neu trale bijzondere scholen, ruim 10.000 can didaten deelnemen. De mondelinge examens hebben plaats tusschen 4 en 30 Juli op een 50-tal: centrale punten. Aan de examens der Katholieke MULO- scholen, die afzonderlijk worden gehou den in de maand Juli, nemen om en bijl de 5000 candidaten deel, zoodat er dit jaar 15.000 MULO-leerlingen van de 96.698 die op 1 Janiuari 1938 te MULO-schoilen bezochten, hun eind-examen zullen af leggen. Afgaande op de resultaten der laatste 10 jaar, waarin steeds ruim 80 procent der candidaten slaagden, zullen er dit jaar dus ruim 12.000 diploma's kunnen worden uitgereikt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, DAT DE VERVROEGING MET EEN UUR VAN DEN WETTELIJKEN TIJD zal aanvan gen den 15 Mei 193 8. De overgang geschiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd op den dag, waarop de vervroeging aan vangt, twee uur aanwijlst, in den voor middag, het wordt geacht te 2fljh drie uur op dien voormiddag. Zierikzee, 12 Mei 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. DEN BOER, loco-Burgemeester. F. NAEREBOUT, loco-Secretaris. Prinses Béitrix heden in de Groote Kerk te 's-Gravenhage gedoopt Op het Groninasche vliegveld Eelde is een Koolhoven verbrand Een instortende muur te Rotter dam eischte zeven dooden en 8 gewonden Noorderlicht in verschillende plaatsen van ons land waar genomen Dit jaar zullen 12000 M.U L.O.- diploma's worden uitgereikt Kans op regen WEERBERICHT Hoogste barometers! 772.9 te Posen Laagste 747.7 te Thorshavn Verwacht tot den avond van 13 Mei: Zwakke, later toenemende, Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind, aanvankelijk licht bewolkt, later toenemende bewolking, in het Zuidoosten weinig of geen regen, overigens kans op regen, aanvankelijk I iets warmer, overdag iets koeler, i Zon op: Zon onder: 13 Mei 4,11 7,43 Maan op: Maan onder: l31Mei 7,08 3,29 j Hoog- en laagwater te Zierikzee 13 Mei Hoogwater: 1,57 14,29 Laagwater: 7,38 19,51 De Belgische Kamer heeft gisteren de motie van vertrouwen in de regee- iring- Janson met 101 tegen 76 stem- [mien en 8 onthoudimigen aangenomen, zoo dat een regeeringsorisis weird vermeden* Morgen komt de Kamer opnieuw bijeen* De Japanners hebben in de laatste helft van April aan de Chineesefic fronten 26.300 dooden en het dubbele van dit aantal gewonden verloren, aldus volgens het Chineesche telegraafagent- schap, de officieele statistieken. Een be langrijk deel dezer aan idle Japanners toegebrachte verliezen wordt toegeschre ven aan het optreden van de z.g. vlie gende colonnes. De negus van Abessinië is gister avond omi half tien met den trein uit Parijs de volkenbondsstaid' binnengekomen. Het was stampvol op het station en op het plein daarvooT. De negus is onmiddel lijk naar zijn hotel gereden.. Hij was te vermoeid om de pers nog. te ontvangen- Hij verzekerde slechts, dat hij hedenoch tend omi tién uur in de zaal van dien Volkenbondsraad aanwezig zou zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1