KIEUWSBODE DONDERDAG 5 MEI 1938 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT DRANKWET HINDERWET De Kern ABONNEMENTi Prijs pet 3 meenden f 1,50, buiten Zierikeee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke inmmeri 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 -1880 Directeur i A. J. DE LOOZI Oltgever-Redacteur i H. J; KOSTEN Oltgevei B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13719 ADVERTENTIES ven 14 regels 80 eent, ven 4 regels en deerbores 20 eeet per regel. Reolemes 40 oent per regel. Bij eontreet belengrijke korting Inzending op den deg ren aitgere vóór 10 uur De stabilisatie van de franc Daladier vraagt in zijn radiorede het vertrouwen van het land Woensdagavond heeft Daladier, :dfö Fransche minister-president, vopir de ra dio een toespraak gehouden, waarin hij' o-Jmu mededeelde, (dat de regeering be slaten heeft den franc' te stabiliseeren op een basis, welke de regeering in staat zal stellen hem; doeltreffend te verdedi gen. Dit besluit, aldus Daladier, is geno men in volledige overeenstemming ttn'et de Engelsche en Aim'erikaansdhe regeerin- gen, welken spreker dank Zegtdie voor haar medewerking. Dalaidier deelldi'e niet onlede op welken koers de franc gesta biliseerd zal wonden. Hij: stelde zich er mniede tevreden aan te duiden, dat men den koers, dien hij voor imlorgen heeft vastgesteld, niet zal te boven gaan. Het bloedarme huishouden Onze oecionomische huishouding is diep getroffen, aldus Daladier. De wettige winst heeft de neiging te verdwijnen, de gedeeltelijke werkloosheid in de fabrie ken neemt toe, onze handelsbalans ver armt, onze productie-statistieken blijven een onderwerp van vernedering voor de Franschen vormien. De waarheid is, dat met deze bloedarme huishouding 'Je staatsbegrooting onvermijdelijk een tekort oplevert, dat de behoeften van de schat kist de spaarders uitputten, het openbare orediet schaden, het particulier crediet doen verzanden en het monetaire crediet bedreigen. De voor het lot van het land verant woordelijke regeering kan niet dulden, dat een zoo, ernstige toestand voortduurt Er kan geen sprake zijn van leerstellingen of proefnemingen. Orthodox of stoutmoe dig. edelmoedig of w'reed, iedere maatre gel, welke rechtstreeks moet medewer ken tot het welzijn van. het land, is een noodzakelijkheid, iedere (maatregel, die niet rechtstreeks van belang is voor het openbaar welzijn, is overbodig. Aan onze actie ligt een beroep op het vertrouwen des lands ten grondslag. Voor een politiek van duurzaam vertrouwen echter moot eerst een monetair peil wor den vastgesteld, dat in overeenstemming is (met onze lasten en dat niet telkens weer in twijfel wordt getrokken, een peil, dat eindelijk den franc' beveiligt tegen de sinds jaren tegen hem! ontke tende aanvallen. Wat Frankrijk noodig heeft Te Londen gelooft men, dat Frankrijk voor het economisch en financieel herstel in de eerste plaats aan drie dingen be hoefte heeft: a. Een energieke en op een. meerder heid gebaseerde regeering; b. De zekerheid, dat de franc' door aan vallen van de baissiers en door stetmi- imin gs invloeden piet hoe langer hoe ster ker worden gedrukt; cl. Uitbreiding van de productie. Wlat het eerste punt betreft, kan wor den gezegd, dat idie regeering-Daladier althans voorloopig nog twee maand en de vrije hand heeft. Men hoo.pt, dat vroeg of laat toch de vorming van een nationale regeering in Frankrijk motgelijk zal zijp.. Wat het twee punt betreft kan worden gezegd, dat nu de stabilisatie vlan iden franc wordt aangekondigd, aan die voor waarde voor het terugvloeien van ge vluchte kapitalen is voldaan. Hierdoor moet de in Frankrijk bestaande tóapitaalf- anmoede verminderen, waardoor de eim'is- sie van de nieuwe staatsleeninjgen wordt vergemakkel ijkt. Ten aanzien va|n het derde punt hoopt Imien, dat de regeering-Daladier door ae noodzakelijke herziening van de veertig uren-week vergroot ing van de proidiuctie zal weten te bewerkstelligen. De Minister van Economische Zaken heeft, teneinde de situatie op de Con- siumip ti eaard appel markt te ver gemakkelijken, besloten, de verhooging van het in'voerprijsversehil op vroege aardappelen van f3 tot f5 per 100 kg. niet op 16 Mei a.s, te doen ingaan, doch ajp 1 Juni a.s. Naar het Belgische Telegraafagent- schap verneemt, heeft Koning Leo pold de uitnoodiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard om' peetvader te zijn van Prinses Beatrix aanvaard. Koning Leopold zal de doopplechtig heid op 12 Mei te 's-Gravenhage bij wonen. ANDRÉ CORBIN, de Fransehe gezant te Londen, welke een werkzaam aandeel neemt aan de Engelsch-Fransche besprekingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat ter gemeente-secretarie ter inzage zïjin ge legd, tegen betaling der kosten in af schrift verkrijgbaar zijn gesteld en aan het aanplakbord van het Raadhuis Zijd aangeplakt de opgaven bedoeld in de artikelen 35 en 51 der Drankwet (Staats blad 1931, no. 476). Zierikzee, 5 Mei 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van EDUARD AART DE LOOFF, brood bakker alhier, om vergunning tot het uitbreiden van zijln broodbakkerij met twee electromotoren, resp. 21/2 en 1/2 P.K., in het perceel aan de Nieuwe Ha ven, wijk C no. 208, kadastraal bekend in sectie B, no. 661. Op Donderdag 19 Mei a.s., des namid dags 2.30 uur, zal ten Raadhuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als Zijl, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudentie niet tot beroep ge. rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinderwet OP DEN BOVEN- BEPAALDEN DAG VOOR HET GEM.- BESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TEN EINDE HUN BEZWAREN MONDE LING TOE TE LICHTEN. Zierikzee, 5 Mei 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Uitgifte boerderijen in de Wieringermeer Dit jaar 51 stuks te verwachten Per 1 November a.s. zullen wederom 51 boerderijen iin idie Wieringealmleer wior- den verpacht aan particuliere boeren en Wel: 26 akkerbouw-, 23 gemengde en 2 weidebedrijven, tezamen groot rond 2000 hectare. Alsdan zullen reeds 213 boerde rijen in particuliere exploitatie zijln. Van de 20.000 ha oppervlakte van den polder wloibdt 2000 ha ingenomen, door dorpen, wegen en kanalen, terwijl 500 ha is beboiseiht, zioodat 17.500 ha cultuurland overblijft, 'waarin 1000 ha in staatsexploi tatie wordt gehouden. Van de resteerende 16.500 ha is reeds 9600 ha in particuliere exploitatie uitgegeven, welk oppervlak dit jaar dus zal toenemen tot 11.600 haf De overige 4900 ha zullen worden ver- 1 paidht in de jaren 1939 en 1940. Aan den bouw der bedrijfsgebouwen j J op de id.it jaar te verpachten bedrijven zal I binnenkort wprdepi begonnen. ROOSEVELT EN DE CRISIS Hij ging uit om dejjhausse te bestrijden, maar moest zich tegen de depressie verweren „Na langen, afmiattenden strijd had Don Quichote zich gejruimen tijd ter ruste begeven, totdat hij in het voorjaar van 1937 weder ontwaakte en opnieuw het zwaard aangordde, met dezelfde edele gezindheid van weleer en tegen dezelfde ongewisse tegenstanders. Ditmaal gold het den stralenden Merciurius, die, naar het oordeel van onzen Ridder, te krach tig werd en de wereld door steeds toenemende Welvaart in een paradijs dreigde te herschapen, waarvoor hij ae aardbewoners evenwel nog niet rijp achtte. Don Quiohote was thans niet vergezeld van Zijn trouwen schildknaap, Sancho PanZa, doch het volk (had een kleine 400 edelknapen uitverkoren,, waarvan althans de meerderheid hem in Zijn strijd imloest bijstaan. Toen de ridder Zijn tegenstander was genaderd, bleek echter de slimlme MercUrius, wiens kracht moest worden geremd, zich van een krijgslist te heb ben bediend: hij was namelijk van ge daante veranderd en onze Ridder vond •een afzichtelijk crisismonster in Zijn plaats. Zonder ook maar in het minst te ver sagen, aanvaardde de Ridder ook dit gevecht, want, aldus redeneerde hij, al Zijn de bewoners dezer aarde nog niet rijp voor het paradijs, Zoo zijn ze ivoor de onderwereld toch weer te goed. Het Werd thans een strijd op leven en dood, waarbij1 zich het merkwaardige feit voor deed, dat het crisismonster in kracht en omlvang toenam, naarmate onze Rid der ziph in steeds fellere aanvallen uit putte. Weliswaar zocht hij af en toe ver- poozing orp de rustige wateren en be kwaamde hij Zich verder in de strategie door te trachten de bewoners van het waterrijk te verschalken, doch het cri- sismlonster groeide steeds en nam een dergelijken omvang aan, dat de kans op een overwinning van onzen Ridder steeds meer verbleekte. Het werd niet moeilijk het droeve einde vlan den on- gelijken strijd te voorspellen en tenslotte verdween onze ridder, mitsgaders Zijn keurkorps van edelknalpen, in de open gesperde m(uil Vlan het monster. „En alle verre verwanten van Don Quiohote, zoowel in het land van Qo- 1/umhus als daarbuiten, verzonken iingroo- te droefenis over den afloolp van den strijd", aldus vangt een beursoiverzicht van een Rotterdamische firma aan. Men zal de bedoeling van het sprookje hebben begrepen. Niet Roosevelt zal de crisis, doch integendeel, de crisis zal tenslotte Roosevelt overwinnen. Reeds zien we de meerderheid in het corps der edelknapen, het Congres, slinken, ter wijl tegelijk met de welvaart, de po pulariteit van den president dreigt te verdwijnen. Heeft men Zich wel voldoende reken schap 'gegeven (van het tragi-komische feit, jlat Roosevelt uitging om de hausse te bestrijden en zich genoodzaakt zag zich tegen de depressie te verweren?... EERSTE KAMER Het spellingsdebat eindigde remise Minister Slotemaker de Bruine meent,, dat men niet met een nieuw spellings- besluit kan wachten, totdat de wette lijke regeling in kannen en kruiken is. Voor het laatste is onder meer overleg met de gebiedsdeelen over zee noodza kelijk. Daar gaat dus tijd mee heen. En hoe langer men op de scholen niet al leen het vereenvoudigd woordbeeld dat de minister handhaaft maar ook de andere regels MarChant onderwijst, zal gedeeltelijke terugkeer tot De Vries en Te Winkel veel moeilijker worden. Het herstel van het woordgeslacht en van de pronominale aanduidingen is immers als compromis-voorstel bedoeld. Prof. Woltjer (AR) heeft onder meer tegen over den minister verdedigd, waarom hijl den onwettigen toestand in dien over gangstijd gedeeltelijk wil laten voort bestaan. Zijn suggestie, pin. gedurende die periode de scholen de vrijie keuze te laten tusschen de nieuwe en de oude spelling, spruit slechts voorts uit den wensch, om de kinderen geen slacht offers van het voortdurende spellings',- tournooi te maken. Drie spellingsmoties verworpen Na voortgezette bespreking heeft de Kaïmier de eerste motie-De Rijk (NSB), luidende ..d® Eerste Kaïmier der St.-Generaal alcht 't be leid der regeering ten aanzien van de spelling onjuist", verworpen met 32—4 stemmen (alleen NSB voor).' De tweede luidende: „De Eerste Ka mer acht het gewenscht, dat de re geering in afwachting eener definitieve regeling der spelling van de Nederiand- sche taal, de besluiten, waardoor bij' het onderwijs een andere dan de spel-* ling.-De Vries en Te Winkel is inge voerd, inntrekke", wordt verworpen met 16 tegen 21 stemmen. Vóór stemden de A.R., de CH, de NSB, de heer van Rappard' (Lib.) en, de voorzitter, baron De Vos van Steen- wijk. De derde motie-De Rijke, betref fende de schadevergoeding aan de uit gevers en het verhaal dezer schade op hen, die ervoor verantwoordelijk moeten worden gesteld, werd verworpen met 224 stemmen (alleen de NSB voor),, Zoo eindigde de zooveelste ronde van het spellingsdebat tusschen Regeering en Kamer met gelijk spel. Bij zoo veel verschil van meening zal of men er van houdt of niet een compromis- oplossing de eenige uitweg zijln. Het onderhoud dat Hit Ier met Mussolini in diens werkkamer in het Palazzo Venezia heeft gehad, duurde van twaalf uur tot half twee. In een ander vertrek bespraken tegelijkertijd de Duit- sche ministers met hun Italiaansche col lega's verschillende vraagstukken, waar bij1 de beide landen belang hebben. Ook de generale staven hebben besprekingen met elkaar gevoerd. Vermpiedelijk idpoir kortsluiting is brand uitgebroken in de kapitale boer derij van den heer H. H. Nijboff, geleglen te Wiederholthuis, bij Heimoi (O.) De gebeele boerderij 'brandde tot den grond toe-af. Die vrouw des huizes, die ziek te bed lag, kon nog tijdig uit het huis Worden gebracht. Ook het vee dat ,op stal stond kon worden gered. De schade, die ongeveer f 10.000 bedraagt, wprdt door verzekering gedekt. De dienst der Zuiderzeewerken heeft aanbesteed het shaken van een deel van den Meerdijk van den Noordoo;St- Polder tusschen het Zwolsche Ddep en het aamsluiitingspunt aan de Overijssel- sche kust alsmede van een omringdaih voor een fundeeringsput en geulen. Laag ste inschrijver was O. J. Bosker te Wie- ringen V(Opr f186400. Aanval en verdediging van de crisis door Roosevelt Koning Leopold van België peet vader van Prinses Béatrix De Eerste Kamer verwerpt de drie ingediende spellingsmoties Op „Huize Doorn" vond gisteren een huwelijks-inzegening plaats Het Schotsche aHtal voor de match op 21 Mei samengesteld Iets koeler WEERBERICHT Hoogste barometerst. 771.4 te Stornoway Laagste 750.6 te Ingö Verwacht tot den avond1 van 6 Mei: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noordwestelijke wind', gedeeltelijk be wolkt, in het Noorden weinig of geen. regen, in het Zuiden waarschijnlijk droog weer, overdag iets koeler. Zon op: Zon onder: 6 Mei 4,23 7,31 6 Mei Maan onder: Maian op: 10,40 0,42 Hoog- en iaagwater te Zierikzee Hoogwater: Laag water: 6 Mei 7,12 19,34 0,24 13.0J DE PALEST1JNSCHE MOEILIJKHEDEN John Buil zit al vele jaren Met een netelig g(eval En Jiij weet nog steeds niet duidelijk Hoe hij daarmee handelen zal; Waint een eerlijke verdeeling Van de Palestijnsche taart Is John Bull, in deze tijden Vol van onrust, heel wat waard. Evenwel, al wat hij aanwendt Wordt onmogelijk geacht, Arabieren en ook Joden Protesteeren steeds met kracht, Nog geen enkele beslissing Vond men bij benadering goed John Buil weet nog steeds geen uitweg Uit dit eeuwige giewroet. Beide rassen hebben rechten, En die rechten zijn al oud, Beide vechten met verbitt'ring Voor hun nationaal behoud, John Buil wil hun beider vriendschap Graag behouden als het kan, En hij broedt onafgebroken Op een hieuw verzoeningsplan. John Buil laat ze maar wat praten Want hij heeft vooreerst den tijd; Zijn geduld in zulke zaken Is de kracht van zijn beleid. „Zachtjes aan" is sleeds zijn leuze Want dan breekt het lijntje niet En zoo blijft hij haast onmerkbaar, Meester over zijn gebied. J.S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1