ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 13 APRIL 1938 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT JACHTAKTEN. VISCH AKTEN. De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 «tanden f 1,60, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het boitenl. p, jttr f 10,Afzonderlijke au««ora 5 eent. Yersohijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 T707 - 1889 Directeur i A. J. DB LOOZB SHtgever-Redectear i H. K KOSTEN Uitgavei H.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13701 ADVERTENTIES i ren 14 regels 80 eent, ren 4 regels ea daarboven 20 eent per regel. Reoltmcs 40 oent per regel. Bij contract belangrijke korting Inzending op den dag van uitgara vóór 10 uur Daladier krijgt een kans Verzoening en arbitrage in het stakingsprobleem De nieuwe Fransche premier heeft, doordat de Kamer een motie van ver trouwen met 576 tegen 5 stemmen aan nam, voorloopig de geheel© Kamer ach ter zich. Als straks Kamer en Senaat zijn financieele ontwerp hebben goedge keurd en met vacantie vertrokken zijn, dan zal Daladier in zij'n plannen de eerste 5 a 6 weken niet gehinderd worden. Voor een Fransch ministerie een aardige tijd. Ten aanzien van de stakingen is de nieuwe regeering reeds met vrucht werk zaam geweest, want zij' heeft bereikt, door middel van de procedure van ver zoening en arbitrage, dat naar alle waarr schijnlijkheid het werk hervat zal wor den in genationaliseerde fabrieken, die voor de verdediging werken. De staking in de vliegtuigfabrieken is reeds geëin digd en de fabrieken ontruimd. Wat de overige fabrieken betreft, Da ladier heeft aan Vincent Auriol verklaard', die het in de socialistische groepsverga dering mededeelde, dat 'hij1 de ontruiming zal zien de verkrijgen door middel van overreding en dergelijke zachtere midde len en geen geweld zal gebruiken. On der deze omstandigheden en gegeven de houding door de communisten en socia listen in de Kamer ten aanzien vaff het ministerie ingenomen, terwijl bovendien de staking lang niet door alle werklie den wordt goedgekeurd, is het niet on mogelijk dat de arbeid in de metaal industrie geleidelijk zal worden hervat. Herstel der finsndën en de economie Wat het financieele ontwerp betreft, dit brengt weinig of niets onverwachts. Ook ditmaal is het artikel zelf, waarin tot 31 Juli uitgebreide volmachten ge vraagd worden, zeer ruim gesteld; het machtigt de regeering de maatregelen te nemen, die zij' noodig acht voor de nationale verdediging en (het herstel van de financiën en van het economische le ven. Uit de Memorie van Toelichting blijkt dat aan de voorstellen van het kabinet Blum zeer veel ontleend is. Da ladier vraagt verhooging van het „pla fond" der voorschotten van de Banque de France met fr. 10 milliard, alleen, te gebruiken voorzoover de uit te schrij ven leening niet genoeg oplevert. Verschillende tarieven van belastingen en invoerrechtenzullen worden herzien; de leveranciers van het Rijk, die vorde- j ringen hebben, zullen daarop mogen lee- J nen bij' de Banque de France en een speciale belasting wordt gelegd op de extra winsten der oorlogsfabrieken. Daar tegenover zullen onder bepaalde voor- waarden industrieën verlichting van den belastingdruk kunnen krij'gen om de na tionale productie aan te wakkeren. Het ziet er naar uit alsof de heer Daladier er wel in slagen zal dit ont werp in de beide Kamers aangenomen te krijgen. Onzen omroep krijgt een nieuwen krachtigen zender Het imlodennste station Ivan Europa. Het is een mijlpaal in de ontwikkeling van den Nederlandsehen om'roep, dat de reeds lang bestaande plannen Van de Noz'enna, oimi een nieuwen modernen, krachtigen zender te bouwen, thans door haar opdracht aan Philips een definitjie- ven vorm! hebben gekregen. Alle luis teraars in Nederland zullen dan ook mét enthousiasme vian dit feit kennis netnen. Nederland, dat op het gebied der radio techniek van meet af aan een zoo ge wichtige rol heeft vervuld en ook over steeds beter geoutilleerde en meer ge perfectioneerde omhoepstudio's de be schikking heeft gekregen, had dringend behoefte aan een nieuwe krachtige aether- stem). Het kleine Nederland, dat 'met Zijn kortegolf-zenders groote landen, wat de techniek betreft, reeds jaren geleden en onlangs nog door .de verbouwing van den kortegolfzender PCJ tot een krach tig station 'mlet een nieuw draaibaar riieht- antenne-systeem overtrof, zal thans een 125 K.W. station krijgen, dat, wat zijn vooruitstrev enden opbouw betreft, door geen zender in Europa wordt geëvenaard. Deze nieuwe zender, die eenmaal in gereedheid, vermoedelijk de 301,5 «nieter installatie te Hilversum! zal vervangen}, zal te Jaarsveld, wiaar zich thans reeds de procfzender, werkend op een golf lengte van 415 toeter bevindt, worden op gericht. Het draaggolfverm!og(en van den zender bedraagt 125 K.W. Allerlei maatregelen worden genomen om! vervorming, zoowel in den modulator (die daartoe o.a. van tegenkoplpeling is voorzien) als in de hoogfrequent verster- k'ertrap.pui tegen te gaan. Zelfstralende antennemast De nieuw© zender krijgt een zelfs tra lende antennemast, v'an het type, zooals ook bij' den huidigen middengolfzen der (301.5 M.) te Hilversum wordt ge bruikt. Hel mieest -typische van een zelf- stralenden antennemlast is wel, dat het stalen geraamlte van den mlast zelf als antenne fungeert. Daarom' is het nood zakelijk den geheelen must van het fun- daimlent electrisCh te isoleeren. Het ke gelvormig onderstuk van den mlast ein digt in en rust op een isolator, welke heit geheele gewicht van den mast, die door tuidraden overeind 'wórdt gehouden, draagt. Het voordeel van den zelfstra- lenden antennemast, waarvan die te Hil- Versv/m' de eerste jn Europa was, is een zoo gunst/g toogplijk stralingsdiagram/, w'aardoor het bij' middengolven vaak zoo hinderlijke fadingversehijnsel belangrijk wordt gereduceerd. Zop zal met dezen nieuwen zender de Nederlandsche oiml- roep ook in technisch opzicht zidh we derom) in de eerste gelederen scharer(, een plaats, waarop ten volle aanspraak I kan worden gejmlaakt als toen bedenkt, I hoeveel ons land heeft bijgedragen toii de evolutie van den radio-oimiroep en de radiotechniek. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol- Bij alle Drogisten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Met de Noorderzon vertrokken Een 57-jarige horlogemaker, die Zijh werkplaats had aan de Nieuwe K,aimjp te Utrecht, een klein straatje in de bujurt vian het Servaas Rolwerk, is sedert eeni- gen tijd verdwenen. Klanten, die heni horloges en klokken ter reparatie had den gegeven en die niets imeer van hem hoorden, vonden bij onderzoek de werk plaats verlaten. Ook zij'n vrouw is ver dwenen. De politie heeft tal van klach ten wiegens verduistering "in ontvainglsi genomen en heeft nu Zij'n ops'poring ver zocht. Venmbed wordt, dat 'hij' de horlo ges heeft verkocht of beleend en er stil 'van door i|S gegaan. Tot nu toe 'heeft men hem niet gevonden. Als de stuurstang breekt Gistermiddag reed de 22-j. Zoon van den heer de Vos te Koewacht toet den vrachtauto van zijn vader op den weg van Koewacht naar Moerbeekpolder, toen plotseling de stuurstang brak. Hef ge volg wias, dat de auto van richting ver anderde en recht op een huis aanreed. Doordat de wagen jn de eerste versnel ling stond, kon de bestuurder het porfier opengooien en uit de aiuito springen. De V. meende, dat hij' bij deze gang de wie len van den wagen in een andere rich ting '2ou kunnen duwen, oto op deze wijze te voorkotoen, dat de outo tegen het huis Zo|u rijden. Deze 'manoeuvre slaagde echter niet; de V. geraakte |tu£- schen auto en muur bekneld en liep daarbij ernstige kneuzingen op. Zijn toe stand is zeer ernstig. Boerderij afgebrand Gistermiddag ijs brand uitgebroken aan de achterzijde van de kapitale boerderij; bewoond door den veehouder G. Vink gelegen jn Oud-A l'blas (Z.-H.) Ten gevolge van den vonkenregen geraakte een tweede boerderij, bewoond door den veehouder J. Boon, eveneens in brand. Direct toen de brand gealanmleerd werd, rukte de imotorbrandsphuit der gemeente Oud-Alblas uit. Toen zij bij de boerderij' van Vink kwaimi, stond al vast, dat deze niet irneer kon worden behouden, daar ook inmiddels de andere, met riet gedek te boerderij' was gaan branden, werd op order van den burgemeester een der slangen door de Graafstroom' getrokken en vrij spoedig had imen dezen brand onder de knie. Het HOOFD VAN PLAATSELIJKE PO LITIE te Zierikzee maakt bekend, dat aan het politiebureau verkrijgbaar zijn blanco aanvraagformulieren ter bekoming van jachtakten, voor het tijdvak, aan vangende 1 Juli aa ïstaande en eindi gende 30 Juni van het volgende jaar. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun aanvragen ter bekoming dier akten, zooveel mogelijk, vóór 1 Juni e.k, in te dienen. Voor minderjarigen van acht tien jaar en ouder worden de jachtakten aangevraagd door hun ouders of voogden. Ingezetenen van het Rijk, houders van een groote jachtakte, kunnen ten be hoeve van niet in het Rijk woionachtige personen, onder overlegging van dezer portret, een jachtakte, logeerakte ge naamd, verkrij'gen, geldig gedurende veer tien opeenvolgende dagen. Betaald moet worden: voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, dertig gulden; b. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf, met uitzondering van de valkenjacht, vijftien gulden; c. voor een logeerakte, tien gulden; id. voor een kleine jachtakte tot het vangen van waterwild met netten, waar van het gebruik geoorloofd is, vijf gulden. Bovendien moet de aanvrager betalen het zegelrecht, dat, ook bijl niet-afhaling van de aangevraagde jachtakte, ten laste des verzoekers blijft, alsmede gemeen telijke leges. Zierikzee, 12 April 1938. Het Hoofd van plaatselijke politie voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. BINNEN VISSCHERIJ. Het HOOFD VAN PLAATSELIJKE PO- LITIE te Zierikzee maakt bekend, dat aan het politiebureau kosteloos verkrijg baar zijn formulieren voor de aanvragen tot het bekomen van een visch- of heni gelakte, voor het jaar, aanvangende 1 Juli aanstaande en eindigende 30 Juni daaropvolgende. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun aanvragen zooveel mo gelijk vóór 1 Juni e.k. aan hem in te dienen. De aanvraag van een minder jarige wordt mede onderteekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt; a. GROOTE VISCHAKTEN A tot het visschen in de binnenwateren en de ri vieren met alle geoorloofde vischtuigert, tegen betaling van f 7.50; b. GROOTE VISCHAKTEN B tot het visschen uitsluitend in de rivieren met alle geoorloofde visohtuigen, tegen beta ling van 2 50; c. KLEINE VISCHAKTEN tot het vis schen, hetzij met één peur, hetzij met één hangel geaasd met visch of met étjn sleephengel, tegen betaling van f id. HENGELAKTEN tot het visschen met meer dan één hengel, tegen betaling van 0.50. Zierikzee, 12 April 1938. Het Hoofd van plaatselijke politie voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. In de stal van de boerderij v;an Vink, welke geheel is afgebrand, bevonden zich 2 'koeieru; 1 daarvian wist toen te redden1, de andere, die toet een ketting w'as vast gebonden, is verbrand. Als oorzaak wordt genoemd kortsluiting. De eerste 'boer derij is verzekerd, behalve wat eigen dom! van Vink is, bij de tweede i® alles verzekerd. Voor de mioto'riiseering van het leger Zullen 400 B.M.W.-motonrijiwielien worden aangekocht, welke door bemiddeling van die n.v. Handelmiaatsidhappij1 R. S. Stokvis •en Zonen te Rotterdam zullen worden geleverd. Er zullen 200 Solo-machines en 200 machines! jm|et zijspan wionden aange schaft. De heer en mevrouw Henry Ford hebben gisteren hun gouden bruiloft ge vierd. De feestelijke bijeenkomst vond plaats ten huize van Fords Zoon, Edsel Ben rol niet handteeketongen van hon derdduizenden gioede vrienden werd aan geboden. De rol was drie kilometer lang. Ford iisi 74, mevrouw Ford 71 en beidien verheugen zijl zich in een zeer gojede gezondheid. WEERBERICHT Hoogste barpimeterst. 776,3 te Blackspd 746.5 te Vardö Verwacht tot den avond van 14 April: Meeist matige Noordwestelijke tot Noor delijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 14 April 2,27 14,57 7,57 20,07 Witter dan wit worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Dons 20 ot. IVOROL De minister van oecOnoimische zaken heeft bepaald, dat voor 1938 aan impor teurs van of handelaren in tarwe bloem b., die aangesloten zijn bij de vereeniging Distributiekantoor voor tar webloem b. of bij de vereeniging Gonsen- tenbureaiu voor den imeelhandel, ter te gemoetkoming in het dopr hen geleden nadeel tengevolge van de maatregelen, gepoimen ter zake van den import van en den handel in tarwebloem b. uit het Landbouw-orisisfionds steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hopgste f300.000. Om zich te kunnen verweren tegen bandieten, die de laatste jiaren op het platteland zich aan veie overvallen hebben schuldig gemaakt, zullen de postboden in Tisjechoslowakijie gewapend worden. Bijna 2500 revolvers, 800 gummistokken, 1000 knuppels en 700 waarsdhuwingsflui- ten zijn naar de postkantoren op het platteland verzonden pirn onder de be ambten te verdeelen. In de streken, waar de postboden door heuvelachtig en bosch rijk terrein mioeten, zullen zij door een politiehond vergezeld wptden. Daladier krijgt een kans om het evenwicht te herstellen De Douglas D.C. 4 het best door dachte vliegtuig ter wereld De Nozema wordt het modernste radio-station van Europa De noodzakelijkheid van Midden standsorganisatie in dezen tijd Fedor Sjaljapin, de groote Russische operazanger, overleden Weinig of geen regen Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. 14 April 14 April Zon op: Zon onder: 5,08 6,55 Maan onder: Maan op: 4,35 7,04 Volle Maan 6,41 nam. DE WERELD IN KAART SPANJE Het hierhSjl afgedrukte kaartje geeft een beeld van de huidige machtsverho|uding* in Spanje. Ook al schijnen de republikei nen thans weer mieer tegenstand te bie den, tóch krijgt toen in het algemeen den indruk, dat de burgeroorlog reeds door Franco gewennen is. Intusschen is niet deze overwinning voor Europa van zoo groot belang; wel echter haar strategische gevolgenIn Londen en in mindere miate ook te Parijs schijnt men te dien aanzien gerust geste ld te zij'n. Vooral de Engelsehe regeering heeft te kennen gegeven, dat van een overwin ning van Franco Duitsehland noch Italië voordeel zulien hebben, waarbij' uien ove rigens minder waarde gehecht zal heb ben aan de verschillende verklaringen van Berlijn en Rolmle, dat zij in Spanje geen territoriale doeleinden najagen, dan aan den trots van het Spaansche volk!, dat zich tegen een vreemde overheer- sching zeer zeker zou verzetten. En de ze trots, waarop innen in Londen en Parijs bouwt, als, naar de geschiedenis van Spanje geleerd heeft, waarlijk geen looze factor. In den sector ten Noorden van den Ebro en ten Zuiden van Fraga hebben de regeeringstroepen Maandag, aanvallen gericht op den rechteroever van de ri vier de Segre. Van Granja de Escarpe tot Se ros in de nabijhei d van de hy dro- electrische ecntrale is den geheelen mor gen fel gestreden, evenals des middags zonder dat een der beide partijen een (merkbare vordering heeft kunnen maken. Gisterenmorgen werd -de slag voortgezet. De regeeringstroepen hebben voorts de stellingen gebombardeerd van Villibona, in den sector van Morella, die zij ver volgens hevig aanvielen. Zij sjaagplen er in de réchtschen, die de Sierra deï Monte Turmell 'binnengedrongen waren, te ver drijven en heroverden de hoogte van Bail Ion,a, hetgeen hen in staat stelt den weg van Morella naar zee te beheerschen. Na een verbitterden strijd namen de regeeringstroepen vervolgens de hoogten van Vallibona. Het doel der rechtschen schijnt hier de stad San Mateo te zijn,, •ngeveer 30 k.to. van de kustplaats Vi- naroz gelegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1