Een Huwelijk om geld FEUILLETON Uit Stad en Provincie KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. V r ij d a g 8 April. 8 Keulen8.50 Luxemburg; 11.05 London Regional; 11150 Brussel Vlaams; 1.20 London Regional; 3-20 Deutecdilandsenider; 4.20 Parijs; 5.20 Deutisichlandsender; 6.20 Midland Regio nal; 6.50 Brussel Vlaams; 7.10 Eigen igram1. uitz.; 8 Boedapest; 8.30 Diversen; 8.40 Droitwidh; 9.20 Brussel Vlaams; 10.20 Danmarks Radio. RADIO-PROGRAMMA Vrydcig 8 April HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M., Al gemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8 schriftlezing, meditatie, gewijde muziek, gram.; 8.30 gram.; 9.30 geluk- wensehen; 9.45 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram).; 11.15 celloi en piano; 12 berich ten; 12.15 gram.; 1 ensemble van der Horst; 2.30 chr. lectuur; 3 zang, piano; 4 gram.; 4.45 De Gooilanders; 6.30 tuin- bouwpraatje; 7 berichten; 7.15 literair halfuur; 7.45 reportage; 8 berichten ANP, herhaling SOS-berichten; 8.15 NCRV-or- kest; 9 Wat de Bijbel zelf zegt; 9.30 vervolg concert; 10 berichten ANP; 10.45 sportpraatje; 11 gram.; c.a. 11.50—12 schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M„ 8 VARA, 10 VPRO, 10.20 VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 7.30 VPRO, 9 VARA, 10.40 VPRO. 11—12 VARA. 8 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 declamatie; 10.40 cello en piano; 11.10 vervolg declamatie; 11.30 orgelspel; 12 De Palladians; 1 gram.; 1.45 vioolvoor- dracht; 2.15 declamatie; 2.35 AVRO-dans- orkest; 4 gram.; 5 voor de kinderen: 5.30 orgelspel; 6.05 gram.; 6.30 radiojour naal; 6.50 orgelspel; 7 Honderd jaar Bur gerlijk Wetboek; 7.20 berichten ANP; 7.30 Pinkster 1938; 7.40 literaire causerie; 8.05 Waleson-kwartet; 8.30 De oecumenische beweging; 9 VARA-orkest; Rotterdamsch Philharmonisch Koor; 10 Fantasia; 10.30 berichten; 10.40 avondwijlding; 11 piano duetten; 11.45—12 gram. TWEEDE KAMER De belastingvoorstellen voor Defensie aanvaard In de vergadering van gistermiddag heeft minister De Wilde niet veel moeite gehad met de verdediging zijnjer belas ting-voorstellen. Nu men het vrijwel al gemeen over eens wias, dat Vo,o;r de on wendbare defensie-uitgaven „dekking" noodzakelijk is, was de taak vp,or een slagvaardig debater als minister De Wilde uitermate "gemakkelijk. En zoo kon het gebeuren, dat de mini- sterieele rede naast duidelijke onder streping der argumenten, vopral uitmunt te door beknoptheid. Tevoren hadden onder (meer de heeren Van den Tempel (sdap), Van Houten (cfhrisft.-dem.) en De Visser (ComJmJ. p.) de verhoogde defensie-uitgaven in ver band gebracht met sociale voorzieningen en bestrijding der werkloosheid. Nadruk kelijk verklaarde de minister, dat de re geering zich geenszins blind staart op de defensie, maar ook bet werkloosheids vraagstuk van het hoogste belang acht* Trok de sociaal-democratische fractie door vóór te stemimien de eenig-juiste Consequentie uit de aanvaarding der de fensie-voorstellen, de communisten ge zamenlijk imet de staatkundig-gerefor meerden en de nsb lieten bij de eind beslissing aanteekenen, tegen te zijn. Merkwaardig genoeg sprak de heer De Visser (comm.) over een dpor hem1 ge- Wienschte concentratie der democratie. Deze afgevaardigde heeft er echter niet Velen hebben het voorrecht met be roemdheden te mogen omgaan. Weinigen is het vergund, te verkeeren met gees* tige lieden. Naar het Engelsch 9 Nadruk verboden) U (beeft ook tijd noodig, om! uw' uitzet gereed te krijgen. Ik zal er wel voor gaan zorgen en Dorothy luisterde niet langer, want Dick was het vertrek binnengekomen. Ze hoorden hem1 antwoorden op de ge- lukwenschen van haar imoeder en op de luidruchtige begroeting van Mh. Tyre. Zonder dat z*y hoefde opkijken, Wist zij, dat hij' haar kant uitkwam. Ze voelden zich geen van drieën op hun gemak, maar toch hadden Dorothy en Dick nog wat te zeggen, terwijl Flo rence niet anders dan «net bewonderende blikken naar he'mi kijken kon. Gelukkig kwamen er nieuwe gasten en werd de thee rondgediend, zioodit Dick vanzelf weer door anderen im be slag genomen werd. Florence werd voorgesteld, de gasten wenschten beide jongelui geluk en Mr. Tyre keek nog stralender vergenoegd! dan ooit en maakte Miss Barbara zulke .tastbare complimenten, dat zij er ver bij vermeld, dat in zijn oer-\sporbeeld Rusland, een afschuwelijke tirannie hoog tij viert. De staatkundig gereformeerden, die zich bij monde van ds. Kersten voor een doeltreffende en krachtige landsver dediging verklaarden, tmeenen toch de re geering niet te kunnen volgen, omdat er niet krachtig genoeg op den Staatsdiensit bezuinigd wordt. De gedachte, van .regeerinigiszijde opge worpen, om: de extra-voorzieningen voor onze weermacht onder te brengen ki een nationaal defenisie-fonds, werd verschil lend beoordeeld. De heeren Van den Tempel (sdap) en Wagenaar (ar) stonden daartegenover sympathiek, o/mldat de offervaardigheid van het publiek kan worden gestimuleerd. Minister De Wilde meent, dat fonds-vor ming voordeelen heeft, omdat het volk, dat weet, dat er extra uitgaven voor de defensie worden gedaan, dan ook' kan zien waar die extra-offers blijven. Tegen een heffing ineens zijn va|n ver schillende zijden zoo door de heeren De Geer (ch) en Oud (vd) bezwaren geuit. Inderdaad, hierdoor kunnen belan gen van kleine spaarders ernstig in het nauw komen. Een zelfde nadeel heeft dr. Bierema (lib) terecht ais consequentie van een verhooging der vermpigensbelasting genoemd. Een rentelopze leening vond bij den christelijk-historischen woordvoer der, jhr. De Geer, evenmin een gunstig onthaal. De aflossing z|o,u op verschillen de tijden |m|o.eten plaats vinden. Wie daar na dan els eerste weer rente va;n zijn geld kan mlaken, |m|oet door het loit wor den beslist. Zoo- mpemit jfor. DeGeer de ge'heele rentelopZe leejiing >een staatslo terij in groeten stijl. Heden zal de heer Drpp (sdap) die minister van justitie interpelleeren over de vpprlpopige beslissing in zalke de imlarie- chau'Ssee te Oss. KORTE BERICHTEN De 'bewaking van Schus^chnigg, den vroegeren Oostenrijksohen bondskanselier, is opnieuw' verzladht. In of' voor zijn hp)i>S bevinden Zich geen geuniformide beaimlb- ten «lieer: Vain een gebouw' bij het htmis uit bewiaken politie-ambtenaren op on opvallende wij'zte de woning. Schussclh- nigg heeft zijln radiotoestel behouden, hiji ontvangt al Zijn post, waaronder bui- tenlandsdhe bladen. Zijn zoon verblijft te Kalksburg in een pensionaat van de orde der Jezjuïten. Een aantal Catalanen, .wajarftiji ver wanten van offitieele personen Zijn gis teren in talrijke automobielen te Cerbère aan de Fransche grens aangekomen. Hier onder bevonden zich de vrouw1 en doch ter vlam Coimpanys, familieleden van Ar- guadar, de nieiuiwe minister van arbeid en familieleden van ex-minister' Garcias. 20 Russische technici Zijn eveneens' de grens gepasseerd. Ze verklaarden naar Rusland te gaainj. 5 a 6000 Spaansche vluchtelingen bevonden zich gister avond te Val Aran, om over de grenO te trekken. Men treft vOor Voorbereid selen oimi Ze naar een klamp te Merignao te brengen. Gistermiddag hervatte de Fransche sche Kamer de beraadslagingen. Uit de omstandigheid, dat zoowel de publieke tribunes ais de banken der afgevaar digden slecht bezet waren, bleek, dat de belangstelling in de financieéle debatten grootendeels1 uitgepit was. Na de rede van Reynaud ging de Kam!er over tpt stemming over het wetsontwerp. Het wetsontwerp 'bleek in zijn geheel te Zijn goedgekeurd 'met 311 tegen 250 stemmen. Ongeveer de helft van het aantal soc. radicalen stemde voor het ontwerp. De Baskische nationalist I r u j o is in het ministerie -Negrin tot minister 20nder portefeuille benoemd. Het kabi net heeft gisternacht vergaderd; waarna een verklaring werd gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de gereorganiseerde regeerinig d§r republiek zich tot iade Spanjaarden wendt, die aan de fronten en legen onder werd en, toen de gasten weg waren, slechts zluchten kon: Arme Dick! Arme jongen! Er was in 't minst geein. reden, olm! te wachten; vandaar dat twee makelden later Richard Dee ver il en Florence Susamine in het huwelijk traden en een reis maakten naar Parijs. Florence veriieugde er Zich op, Parijs te zien, onder geleide van haar knappen echtgenoot, op wien z'ijl zeer trotech was. Hun .huwelijksreis werd langer dam ze zich hadden voorgesteld; na zes weken Waren ze noig in het buitenland. Na Pa rijs bezochten ze nog enkele belangrijke streken van Frankrijk en gingen toen na air Berlijn. Dick verlangde niet haar Purley terug te gaan; hij, zag er tegenop, dat ze beiden zoo feestelijk ingehaald zouden worden door pachters' .en bedienden. Ze bleven dus OP het vaste land, tot de zomer voorbij was, de natuur im herfst dos prijkte em idie jadht reeds geopend w'ais. Op Old Court was op een prachtigen dag in September Lord Caraven bezig een 1 ijlst van de .gasten, [oip te biiaiken; Lady Caraven zat bij. het Venster em nog wa ren zij' ©en knap paar te noemlen. Zal ik Bramford vragen, SylVia? Ja, dat 'zou ik miaar doen. In Lon den is hij Dorothy al miet een aanzoek te voorschijn gekomen, weet je wel? Ja, 'miaar wat heeft Ziji daarop ge" antwoord Ze heeft „neen" gelegd, miaar ik daarachter, op het grondgebied der re geering en op dat der opstandelingen!, tegen de legers van den overweldiger strijden, ojm! uiting te geven aan haar vasten wil, den strijd voor onafhanke; lijkheid van Spanje voort -te zetten. Te Hankoiu zijn op doorreis naar het gevechtsterrein uit de provincie Kwangsi aangekomen 150 Ch ine.esch e ama zonen in de uniform van gewoon sol daat. Onder deze meisjes bevindt zich geen enkele, die ouder is dan 23 jaar. Den afstand van Kweillin, de hoofdstad van Kwangsi, naar Hangkau, in rechte lijm 800 km; hebben zij' geheel te voet afgelegd. Ieder draagt een gewicht van 50 pond en is gewapend met een revolver. Dit „meisjesleger van Kwangsi" is 't (keur corps van de provincie. ZIERIK2EE. Tot gouvernements-psy- chiater, J>elast met de leiding van het gouverriements - krankzinnigengesticht te Curasao is benoemd de zenuwarts W. W. de Regt te Middelburg. Dokter De Regt vertrekt, naar wij' vernemen, nog voor het einde dezer maand herwaarts. Tot leden van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen zijln be noemd de heer W. G. B o ot, oud-burge meester der igem'eente Burg en Jhr. A. van Citiers, burgemeester der gemeente Burg. De Staatscourant van Maandag 4 April 1938 no. 66, bevatte de statuten der Coöperatieve Kolenvereeniging „Zie rikzee" G.A. te Zierikzee, opgericht b'ij! akte 26 Februari 1938 verleden, voor den notaris H. F. van 't Haaff alhier. Bijl Kon. besluit van 4 April is be paald, dat de gemeenten Burg en Re- nesse worden aangewezen als gemeen ten, waar de bediening van ontvangen door denZelfden persoon wordt bekleed. De Woensdagavond in de groote bovenzaal van het „Huis van Nassau" gehouden vergadering, waar als spreker optrad, de heer H.- P. Staal, Directeur van de Districtsarbeidsbeurs te Middel burg, met het onderwerp „Plaatsing land arbeiders in Duitschland" was heel druk' bezocht. Ook velen van buiten de stad waren opgekomen. De bijleenkomst werd geopend door Burgemeester Boeijle, die een hartelijk woord van welkom sprak tot de aan wezigen, in het bijlzonder ook tot den spreker, waarbij' Z.Ed, de hoop uitsprak dat deZe vergadering tot het gewemsehte resultaat zou leiden, nJ. het vinden van vrijwilligers, 'daar, indien zulks niet ge lukt, 'de regeering tot minder aangename maatregelen kan overgaan. Spr. hoopte dat het hier zoover niet zou. komen en gaf de aanwezigen den raad deze zaak niet van den politieleen kant te bezien en verder te bedenken dat degenen, die vertrekken het groote aanbod van land arbeiders hier doen afnemen, wat aan hun kameraden die hier blijven ten goede komt. Na deze inleiding gaf spreker het woord aan den heer Staal, welke zijln uiteenzetting begon met er den nadruk op te leggen dat, waar hij' van avond voor het eerst in Zijln nieuwe district Schouwen-Duiveland optrad', het vertrou wen noodig heeft zoowel van de werk gevers en de werknemers, wat hij' dan ook in alle opzichten zal 'trachten te verwerven en waaraan hij! de verzeke ring vastknoopte, dat hij. de zaken niet hnooier of slechter zou voorstellen dan Zij' in werkelijkheid Zijn. Vervolgens komende tot Zijln onder werp, besprak de 'heer Staal allereerst de vroegere emigratie-mogelijkheden naar Noord-Amerika en Canada, die echter door den Wereldoorlog zijln te niet ge daan, reden waarom men ging uitzien naar gebieden dichter bij! huis, zooald Noord-Frankrijk, België en Duitschland'. Wat Noord-Frankrijk aangaat zijn daar vooral voor de Zeeuwen, tal van moei;- gelolof niet zoo heel beslist. Daaromi Zou ik hem! miaar uitnoodigen, manlief. Wie komien er verder? De Maimerönigfer, de Beverley's Anthony Lennox heb ik pok beloofd te vragen, len misschien dait de Generaal nog wel ieen paar dagen komt, als; het weer zooi blijft. Ja, dat lijkt mij' took een heel geschikt gezelschapje. Ik zal 't eens even aan de meisjes gaan vertellen, en orders ge ven, wat betreft het: iri gereedheid' bren gen van de kamers1. Haar Ladyschap liep den tuin im, pmi Dorothy te zoeken. Zijl zou nooit gedwon gen het vertrouwen vaftu haar 'dochkdr willen bezitten, im'aar ze Zou er heel wat vioor gegeven hebben, als ze eens had geweten, wat er in 't 'hart vajw het jonge Imièisje omging; In hoe verre zij wog vast hield aan haar .eerste liefde en hoe ze mu dacht over Lord Bramfoirdl Dic'kS maaimi was nooit 'meer tusschan haar beidew ge noemd, dan alleen eens heel toevallig in een algemeen gesprek; en Lady Cara van Was' oiok blij., dat de jongelui zooveel langer buitenlands blieven; des te eerdler 'zou Dorothy besluiten tot een [huwelijk (mlet Lord Braimifprd; imiaar ze willde er Dorothy op geen enkele manier toe aan zetten. Ze vond ide meisjes in den tuin bezig een schets te maken van het huis. OVeral bloeiden nog ide late herfstrozen. -— Het is hier zoo (heerlijk, moeder! lijkheden te overwinnen, zoodat spreker het werkzoeken daar niet in de eersto plaats kon aanbevelen. Beter gaat dat in België, waar in de steenfabrieken bo ven Antwerpen een 120—140 Zeeuwsche arbeiders werkzaam zijln, terwijl in do toekomst in de omgeving van Luik een groot aantal bouwvakarbeiders, vooral grondwerkers, te plaatsen zal zijn. Hierna ging spreker over tot de be spreking van de werkgelegenheid in Duitschland en hiervoor willen we ver,- wij'zen naar het verslag van de bespre king in Hotel van Oppen, voorkomende in ons nummer van 31 Maart en het interview met den heer Staal, opgeno men in ons nummer van jl. Dinsdag. Spr. wees nog eens extra op de er varingen door de 20 Zeeuwsche arbei ders het vorige jaar opgedaan, die nu alle weer vrijwillig terugkeeren en ver schillende hunner kameraden meenemen. Hij: betoogde nadrukkelijk dat, indien hij niet zeker wist dat alles er 100 procent safe was, hij| geen enkele arbeider zou adviseeren er heen te gaan. In het bij zonder richtte bijl zich ook tot de be stuurders van vakorganisaties om deze zaak eens ernstig met hun leden te be spreken. Hijl deed een krachtig beroep op de ongehuwden, van wien hijl zeide dathij! niet kon begrijpen,- dat deZe liever voor een klein loon thuis bleven, dan even over de grens ongeveer het dubbele te gaan verdienen. Spr. weer legde 'hierbij1 verschillende beweringen over minder goede behandeling enZ., die wellicht in Mecklenburg zijln voorgekoi- men, doch niet in het Rijhiland, waarheen de Zeeuwsche arbeiders gaan, terwijll bh- i ven dien, indien Zulks mocht voorkomen), de arbeidsbeurzen direct ingrijpen. Spr. eindigde Zijn vlot uitgesproken en aan dachtig gevolgd' betoog met een uiteen- Zetting van de manier van reizen, welke van hieruit per autobus over Venlo ge schiedt en deelde nog miede, dat 't ver trek vermo edelijk izjojo. spoedig mogelijk na Paisiehen plaats vindt. «Hierna werd gepau- 'zfeeird, terwijl na de pauze de gelegenheid werd opengesteld tot 't sitelljen van viragen en het wisselen van gedachten. Hiervan maakten slechts 2 der aanwezigen ge bruik, welke beide afdoende door dien: heer Staal werden beantwoord waarna burgemeester Boeïjle met een woord van dank tot spreker en aanwezigen de ver gadering sloot. Woensdagavond vergaderde de Mid- denstandsvereeniging Zierikzee, waarvoor kortgeleden vrijwel alle, toen nog niet georganiseerde Zierikzeesöhe winkeliers, zich als lid hadden opgegeven. Allereerst werd een definitief bestuur gekozen, dat nu als volgt is samengesteld: G. C.i Anker, voorzitter; P. Klok, vice-voorz,; W. P. A. Brouwer, secretaris; A. D. Con- standse, penningm.; J. Leeuwe, W. van .der Maas, J. Viergever, commissarissen. Vervolgens werd het reglement vastge steld. Met het oog op de in den aan vang te maken extra onkosten, is de contributie voor het eerste jaar vastge,- steld op drie gulden. Nadat het bestuur was gemachtigd' om voor de op te richten cursus een bestuur, te benoemen en ieder door de voorZ« was 'oipgewekt om Dinsdag 12 April a.s. den heer F. L. v. d. Leeuw, Directeur van het Bondsbüreau en secretaris van het Instituut van Middenstandsontwikke ling, bij zijn hier te houden spreekbeurt te komen beluisteren, werd de vergade ring gesloten. Ieder die vragen heeft, gelieve die op schrift te stellen en op die vergadering in de pauze in te leveren, dan zullen' deze allen worden beantwoord. DUIVENDIJKE, 6 April, Ten verzoeke van den heer J. Pimmejaar en ten over staan van notaris J. J. van den Einde!, werden alhier op heden in het open baar verkocht: koeien voor f 256 en f210; kalveren voor f 26 en f 20. NOORDWELLE. Woensdagavond ver gaderden de middenstanders van Noord- welle en Serooskerke. Er werd in prin cipe besloten om een vereeniging op te richten met als voorloopig bestuur de iriep Gladyis. Toe, kjofmlt n evein bijl ons zitteen. Vader heeft juist de lijst klaar voor de jacht van de volgende 'Week. Willie|n jullie leenis hopiren1, wie er kplmt? Hè ja! De Beverley's. O, die mag ik graag, zei Dorpfhy; De Manneriings; de generaal Zou die oude heer ppk nog apn de jaicht doen? t Zéker 'wel. En dah Lord Bira|mfo|rd en Lennox Lady Caraven sloeg eens goed de uit drukking gade op het gezicht van haar oudste dochter; (maar Dorothy verschopt niet van kleur. Had zijl. echter wat meer aandacht geschonken aan haair jongste dochter dan zou zij' gezien jhebben, dat een gloeiend iropld' Glady's jeugdig ge zichtje overtopg. Wel een aardig gezelschap zei Do rothy. Komien ze al Maandag? Ja, vooir de jacht van Dinsdag ien Woensdag. Nu ga ik gauw pirders geven vopir de logeerkamers. Dien volgenden pichtend in de pastorie zag Rachel Gray, hoe Anthony's gelaat straalde, toen hij een brief ppem/muakte imiet het wapen van de CaraVen® er op- Zij begreep, dat dit Schrijven een uit- noodiging beduidde op Old Court. Dat beml dit zulk een vreugde schonk, deed haar niet aangenaam' aan; Ze had wel ge merkt, hoe Anthony in de laatste weken in een soort vap aanbidding verkeerde heeren L. Boslooper, voorz., M. C. Ge luk, secr., P. van Popering, penningm. en M. Polderman, commissaris. In de vergadering van Vrijdagavond a.s. te Se rooskerke zal getracht worden tot een definitieve oprichting te geraken. ELLEMEET. Burgerlijke Stand over Maart. Geboren: 8. Izak, z. van Cornells van der Maas en Jakomina de Wit. Ge huwd: 25. Pieter van Huizen, 46 j„ wedn. en Maatje Janna Bakker, 33 j. j.d. Over leden: 22. Tannetje Blom, 86 j., echtg.e van Comelis Hanse. OUWERKERK. Vergadering van de Boeren'eenbank op Dinsdag 5 April. Voor zitter'de heer G. L. Klompe. Deze spreekt er bij de opening zijn spijt over uit, dat niet meer 'leden aanwezig zijn, slechts 24 van de 44. Te meer vindt hij.- dit jammer, omdat ditmaal het 25ste jaarverslag zal worden uitgebracht. Hij1 roept een bijzonder woord van wel kom toe aan den heer A. C. v. cl: Have, die een der oprichters van de bank is geweest en 'haar eerste kassier welke betrekking hij steeds met de groot ste nauwgezetheid vervulde, tot hij door zijn benoeming tot burgemeester.-vcr, öos- terland gedwongen was, af te treden. Te vens richt de voorzitter een hartelijk woord tot den heer P. Lönke, die ge durende al deze 25 jaren als lid van. den Raad van Toezicht en plaatsvervan gend bestuurslid de belangen der Bank met groote toewijding heeft behartigd. Hij! wijst er op, van hoeveel nut de Bank is geweest, al was het alleen om de groote rentebesparing, die haar le den genoten hebban. Wat het afgeloopen jaar betreft, 'heeft de Bank niet slecht geboerd, wat o.m. blijkt uit de behoor lijke winst, die zij heeft kunnen maken. De naaste toekomst is nog wel niet erg rooskleurig, we Zullen o.a. de rente der spaargelden moeten verlagen, doch onze Bank staat er niet slecht voor. Tot secr. wordt de kassier aangewezen en tot stemopnemers de heeren Joh. Hage en M. C. Kuijper. De rekening van den kassier, grondig toegelicht, wordt hierop m.a.st. goedge keurd. Als lid' van het Bestuur wordt herkozen de heer J. L. Kuijlper, als Lid van den Raad van Toezicht de heer A. J. Dalebout, en als plaatsvervangende bestuursleden de heeren P. Lonke en J. Romeijin Cz. Al deze herkiezingen geschie den. met de grootst mogelijke meerder heid. De voorzitter deelt hierna mede, dat nog is ingekomen een gelukwenseh met ons jubileum - van Nieuwerkerk. (Ap plaus). Nu geeft de kassier, de heer J. Romeijn Jz. een overzicht van het wel en wee der Bank sedert de oprichting. Wijl stippen daaruit het volgende aan. De oprichting geschiedde op 19 November 1913. Tot bestuursleden werden gekozen de 'heeren A. N. van Langeraad, J. J. Romëijln en A. J. Ro meijin. Tot leden van den Raad van Toe zicht de heeren B. Giljam, K. van der Stolpe en P. Lonke. Tot plaatsvervan gende bestuursleden de heeren K. v. d. Stolpe en P. Lonke. Directeur werd de heer A. N. van Langeraad. Al kort na haar ontstaan geraakte de Bank in (moeilijkheden. Men deake aan de oorlogsjaren. Op 1 Aug. 1914 werld' besloten geen gelden mleer aan de leden te verstrekken. De Centrale Baink in Utrecht vergde toen 81/2 0/0 In 1918 wierd de Ring van Boerenleenbanken op SchouWen-Duiveland opgericht, waar pok Ohze Bank bijl toetrad. In 1922 verdween de halve cent uit de administratie, in '23 Werd besloten, 2 miajal per jaar de kas te controleeren, in '24 kregen we de Spaar- en Rek.-couxanfboekjes. In 1925 werden nieuwe Statuten vastge steld, in '26 nam de heer A. C. v. d. Have ontslag als kassier en werd in diens' plaats de heer J. Romeijn Jz. be noemd. In 1928 was aan onze bank door .rekeninghouders1 en spaarders een bedrag van f 100.000 toevertrouwd. Toen kwam de 'crisis, imiet het gevolg, dat Wij! in 1931 bij de Centr. Bank een schuld had den van f60.000. Toen werden de cire- dieten ingeperkt tot 70 0/0 In dezen tijd wa® 't besturen lang geen sinecure. voo|r Dorothy, wat hem; echter noo.it ge luk kon aanbrengen. Lady Dorothy Tres- silian zou imjmlers nooit denken over een armen jongen, die nog slechts cand'idaat- reaitmieester was! Rachel wist ook, dat Anthony al een goed aanbod' voor een betrekking van de hand' gewezen had, omdat dit een afstand van honderd mijlen van Old Court b'eteekende. Zij: had1 hem' nooit laten blij ken, dat ziji hiervan afwist en Anthony Zelve dacht, idat alleen aan imr. Powell die weigering bekend was. Er wiaren wel opgesnblikken, dat hijl het zelve ppk een dwaasheid1 vond, imaar als Dorothy dan wCer eens: bijzonder vriendelijk tegen hem w'als geweest, of hij Iwleer een beleefdheid1 ondervonden had van de familie Caraven, dan stond1 zijd besluit vast, dat de voor- deeligSte aanbieding hem nog niet zou verlokken ote weg te gaan uit de oimlge- ving Van de vrouw, die hiji vergoodde. Een uitnpodigimg van Old' Cpurt, An thony, vroeg Rachel. Ja, voor de jacht van Dinsdlag. Ilc denk, fdjat ik vanmiddag ilu persoon miiju antwoord ga brengeni Rachel Zei niets; ze was bereid zlich- zelve ige'heel weg te denken, ter wille vaw hem, maar ze had hem zoo graag eens» op het onbereikbare van zijn Streven ge wezen; wist echter, dat er in de ste'm1- khing, waarin hij verkeerde, geen' rede- neeren met hem! wlaS. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2