Zierikzee-Rotterdam ADVERTENTIES. Algem. Vergadering CARTONS Nu volgt een voorstel om de z.gii* „Platte Kreek" en de goot loopen de langs de woningen vanaf W. Ligten- dag, naar den hoek bij' mej. P. den Bra- ber te rioleeren. Dezie verbetering wordt voorgesteld, omdat de Ouden Polder den weg aldaar wenscht te teren. De kos ten worden begroot op f 1500. Hierover wordt nog uitvoerig van gedachten ge wisseld, waarbij de hoop wordt uitge sproken, dat de werkloozen hieraan zoo veel mogelijk te werk worden gesteld'. Hierna wordt ditvoorstel goedgekeurd. Een voorstel tot verbetering der be stra ting in de Achterstraat komt nu ter tafel. De voorzitter doet; daarbij mededeeling van een en ander en zégt daarbij, dat aanvankelijk de be doeling had voorgezeten om de weg inlet „Bidofkix" te verbeteren, mlaar dit leverde bezwaren op, omdat in dien weg de waterleiding enz. ligt. De bedoeling is nu de straat zoo te verbreeden, dat de bestrating tot de palen van het elec- trisch net komt. Er zijn twee planner^ iv.1. Ie. een breedte van 4 M. en een lengte van 226 M», begroot op f 1950; 2e. het vorenomschreven plan, waarbij': de bestrating dus breeder wordt, hetwelk op f 2175 wordt begroot. De voorzitter deelt nog mede, dat met de uitkomende keien straatjes zullen wor den gemaakt bij de schuren van de beide gebr Verwijs, alsmede bij andere schu ren, waaruit vervoer zal kunnen geschie den. Voor de huizen zullen klinker straatjes worden gelegd, terwijl langs de Oud-Gerf. Kerk eveneens een klinker- beestrating zal worden gelegd'. Tevens wordt voorgesteld om de klin kers uit het trottoir, van de oude cen trale tot bij1 de Ruijter, er uit te breken', deze te -vervangen door tegels en de klin kers te gebruiken in het eerste slop in het Karreveld. Dhr. de Ruijter vraagt of dit alles m eigen beheer geschieden zal. De voorz. zegt, dat hierover nog niet is gesproken', maar hij: raadt aan het leggen der straat door vaklui te laten geschieden. Dhr. de Ruijter oppert de mogelijk heid om het aan te besteden onder voor waarde, dat één of meer opperlui uit de gemeente moeten worden genomen. Daarna wordt dit voorstel in dien zin aangenomen, dat plan moi. 2 zal worden uitgevoerd, met vernieuwing van het trot toir met betontegels. Eveneens wordt aan genomen om het trottoir in de «Voor straat te vervangen door tegels. De leng te daarvan bedraagt 175 M., de breedte 2.10 M. Het zal komen te liggen van bakkler Clarisse tot op den hoek bij den oprit. De begroeting is hier f 850. De voorzitter zegt daarop, dat hij1 een wenk van den gemeente-opzichter heeft gekregen, dat het dan een goede ge legenheid zou zijn om het wegdek in de Voorstraat wat te verlagen. Dhr. de Ruijter vraagt of het niet mogelijk is dit wat aan te houden, waarop w'eth. Mol zegt, dat de gedachte voor zit om (mJet dit werk de werkloosheid te hel pen bestrijden, omdat de steunverleening en werkverschaffing weer zullen worden stopgezet. Weth. van Dijke voegt hier aan nog toe, dat dit voorstel wotrdtj gedaan, mede, omdat men een bestem ming voor deze grond heeft, n.l. in het Karreveld voor de rioleering. De voorz. vindt goed dat punt nog aan te houdenB want als de werkloosheid' nijpender wordt kan de raad er toch gauw genoeg over beslissen. Men besluit daarna m.a.st. dit werk nog aan te houden tot later. Op voorstel van B. en W. wordt goedge vonden een post op de begrooting te brengen voor materiaal voor de lucht bescherming ter grootte van f 100. M.aJst,. wordt voorts goedgevonden aan de beide afdeelingen van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming, n.l. de kom der gemeente en den AJ.-Polder, ieder f 25 subsidie te verleenen. Hierna worden de begrooting 1937 en 1938 gewijzigd. Een voorstel tot aangaan van een geld- leening groot f 4000, af te lossen in 10 jaar, wordt goedgekeurd. Bij1 de rondvraag informeert dhr. Ver wijs naar de kosten van het ophalen van het huisvuil. Het is 5 Maart j.l. juist een jaar geleden, dat daarmee werd begonnen. De voorzitter zegt, dat hij' over 1937 wel cijfers kan noemen(, n.l. voor de kom f 135 en voor den A.J.-Polder f 45. In dit laatste is niet begrepen het ledigen van den vuilnis bak. Dhr. de Ruijter vraagt den voorz. nog eens een beroep te doen op de di rectie, .welke den nieuwen weg aanlegt^ om meer menschen uit deze gemeente tewerk te stellen. Hij1 ziet veel menschen uit andere gemeenten daaraan werken,. De voorzitter zal zich nogmaals met de directie in verbinding stellen. Dhr. Verwijs vraagt of er al iets be kend is over het loonpeil in de werkverschaffing. De voorz'. deelt mede, dat hij daarover reeds vroeger heeft gesproken, maar toen werd mede- deeld' nog wat af te wachten, tot den Inspecteur hier kwam. Die is nu deze week geweest en dat heeft tot resul taat gehad, dat het loon op 22 cent is gekomen. Nadat hierover nog van gedachten is gewisseld, sluit de voorzitter de verga dering, waarna men overgaat in geheime zitting. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking tvajn 4 April. f 1000: 1692, 7521, 20384. - f 400: 11700, 15442, 17812. f 200: 1929, 4037, 14254. - f 100: 1006, 2371, 4547, 9264 17115, 18868, 20718. SPORT DAMMEN Woensdagavond 30 Maart j.l. speelden alhier jjn de Soditeit „Concordia", 6 ledeip der „Damclub Zierikzee" tegen 6 genoo- digjde damspelers van Burgh. De uitslag is als volgt: F. Roggeband— G. Lazonder 0—2; R. de Waal—J. Rade- miaker 0—2; A. Ha ge—I. C. G, Boot 1—1; A. den Boer—P. Rademaker 0—2; Chr. Sehouls-J. M. van Vessem 2—0; F. Bran denburg—N. Steur 2—0. De einduitslag is Idius 5 tegen 7 in het voordeel van ide Burghspelers. VOETBAL. België Nederland 1—1 Meer spannende dan fraaie kamp Tamelijk onbevredigend spel van Holland Ongunstige weersom standigheden Ruststand 0-1 v. Male (N) en Braine (B) blinken uit De 60ste interlandwedstrijd, Zondag in het Stadion te Antwerpen tuissdhen Bel gië an Nederland gespeeld, is, na, een uiterst spannende kamp, in een gelijk spel (1—1) geëindigd, een uitslag, dia na de klinkende 7—2 zege der Nederlan ders, voor ^enkele weken te Rotterdam behaald, Idpor velen wel niet verwacht zal zijn. De op verschillende plaatseinj gewijzigde Belgische ploèg speelde even wel ongeveer een klasse beter dan toen. Had haar voorhoede wat schotviaardigeir geweest, dan had de uitslag zeker in haar voordeel uitgevallen. Daar staat echter tegenover dat 'Zijl doelman van Male in een buitengewionen vorm1 aantrof, terwijl anderzijds' ook de HaUandscbe vpprhoede enkele goede scoringskansen niet wist te benutten. Bovendien deed de felle wind verbazend veel afbreuk aan het spel', ter wijl vooral na de rust, toen Holland tegen den wind speelde, regen- en hagelbuien dit nog meer bemoeilijkten. Ongeveer 8 [minuten vpor de rust Wist Holland de leiding te ménnen, to,en na een voorzet van Smit, Vemte den bal mooi naar van Spaendondk plaatste, die met ieen kogel in den linkerbenedenhoek keeper Badjou geen kans- gaf. Ondanks de heftige pogingen Ider Belgen1 o|m nog voor halftime gelijk te maken, wisten onze landgenppten |dezen vpprsprong te behouden. Na de rust waren de Ropde Duivels, jnede idank 'Zijl den wind, vele analen geducht in iden aanval, maar pinze ver dediging Wias paraat, totdat in de 19e minuut van de 2e helft rechtsbinnen Voor hoof van een misverstand tussdhen Calide- hove ien van Male gebruik maakte oinr den gelijkmaker in het leege idoel te koppen. Afgezien van' enkele HollandSche uitvallen wias hierna het overige deel van den wedstrijd vppir de gastheeren, doch, mede fdoor een weinig pech, wisten Zij het net niet meer te vinden, zooidat toen de Engelsche scheidsrechter Jewell, die geen moeilijke taak had, het einde aan kondigde de puntjes' gedeeld waren'. Was het spel der Bielgen bijzonder mee gevallen, daar het meestal zij' waren die het tempo aangaven, het spel der Hollan ders (behalve ide verdediging) viel teigien. Naast van Male, die uitblonk, vielen' bij Nederland alleen Web er, Vente en van Spaendondk iop. Bijl België wias Braine de mian, waarnaast ide debutant v. Alphen ien Stijnem ook bijzonder ppviean, Dppr de zen uitslag staat Nederland in zijn groep van de voorronde van1 'het Wereldkam pioenschap bovenaan'. In de strijd tussdhen de beide Jeugd- •elftallen deed Nederland het beter wianjt met 7—1 bleven de Hollanidsebe jongens de Belgische ide baas, (maar in de ste- denwiedstrijden verLopr Amsterdam! met 3—2 van Brussel en R,o,tterdalmi (mlet 3—0 van Antwerpen1. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 April 1938. Aanvoer totaal 1627 stuks1 (Vee. 568 vette renderen; 24S vette kalveren; 9 nuchtere kalveren; 350 schapen en lammeren; 446 varkens; 6 hokken of geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. tot 76, 2e tot 66, 3e 50—54; ivejtte ossen le tot 70, 2e tot 66, 3e 54—56; viejtte kal veren le tot 115, 2e tot 100, 3e 65—75; varkens (levend gewicht) le tot 56, 2e tot 55, 3e tot 54; schapen le tot 50f, 2e tot 45, 3e tot 40lammeren ie tot 60, 2e tot 55, 3e tot 50 cent. Prijzen per stuk: Schapen le kw'. tot 27, 2e tot 24, 3e tot 20; laimlmieren le ti.t 21, 2e tot 18, 3e tot 15 gulden. Vette koeien en ossen, aanvloer kor ter, handel Zeer kalm, prijzen onveran derd; vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen prijshou dend; schapen en lamknieren, laanVoer korter, handel slecht, prij'zlen eerste la ger, tweede moeilijk te handhaven; var kens, aanvoer kleiner, handel tamelijk, prijzen iets hooger; van de schapen wer den er lm>aar zeer weinig voor export gekocht. AARDAPPELEN. Brielsche Eigenh. f 2.50 —2.75; Zeeuwsche id. f 2.20—2.50; Bonte id. f 2.80—3.20; Blauwe id. f 2.80—3.20; Eigen'h. Drielingen f 1.70—1.80; Bonte en Blauwe poters f 1.70—1.80; Bevelanders f 2—2.30; Red Star f 2.25—2.50; Bintjes f 1.60—1.90. Met redelijken aanvoer, kalmen 'handel. VLAS. Aanvoer 15220 k.g. blauw schoon 63—72; 8900 k.g. Hollandsch geel 63—72; 2300 k.g. dauwroot 50—60; per kilogram1. De markt was gedrukt en de koop lust matig. De prij'zen waren terugloo pend. Het gewone vlas wordt onder de 10 gulden verkocht. Alleen de beste soor ten kunnen iets meer bedingen. De aan voer bleef gedeeltelijk onverkocht. Binnenl. Granen en Peulvruchten. Gerst (Chevalier) f7.25—7.85; Haver f6.25 6.75; Rogge tot f 7.50; Kleine groene Erwten f 8.50—10.75; Schokkers f 11— 13.75—14; Bruine Boonen f 8.75—11.25. Coöp Veiling Zierikzee. Veiling van 1 April. Witlof 4—5; Spinazie 11—15; Spruiten 12; Ermgaard 8—14; Hollaert 10; per k.g.; Kropsla f 3.80—5; Bloemkool f 2.10 17; per 100 stuks; Radijs f 2—3.60 per 100 bos. CHICHOREI KORTRIJK, 2 April. Er is eindelijk wat meer leven te bespeuren op de markten dezer week. Disponibele koop waar steeg tot fr. 94, terwijl de nieuwe oogst een sprong deed' tot fr. 100. Deze verbetering in de noteeringen komt wel te pas, zoo. niet zou er nog al wat min der gezaaid worden dit jaar. TELEGRAMMEN Brand In een dancing Maan dagmioirgien, omstreeks half vier, heeft een Zwiare brand gewoed in de bekende Dancing „Gliarid'ge", gelegen aan de Lange Houtstraat te 's-Gravenhage- Het was leen felle brand, die een krachtig optreden van Ide brandweer noodzakelijk maakte. B.ij het sluiten van de Ü;auCing had ide portier nog zijh gewone Tonde gemaakt ien niets verdachts bespeurd'. Uit gezonderd de zolderverdieping is het ge- heele groiote pand uitgebrand'. Omtrent de oorzaak kan men voprioopig slechts gissingen maken. Het veumloeden bestaat .echter dat idopr een achteloos wegge worpen sigaret een tapijt in de bar is gaan smeulen. De schade, die zeer aan zienlijk is, wprdt doof verzekering gedekt Drama aan de grens Zaterdagavond heeft zich aan de Ne- derlandseh-Duitsche grens onder de ge meente Swalmen een drama afgespeeld', dat aan idem 54-jarigen W. Luijlten uit Swalmen (Limburg), vader van 9 kin deren het leven heeft gekost. Omstreeks half vijf dien middag is Luijten van huis gegaan, voorgevende dat 'hij! na,ar het bosch ging. Hijl trof daar aan de grens den 37-jarigen Hendrikx aan ,uit dezelf de plaats afkomstig. Beide wandelden langs de grens. Omstreeks zeven uur zijn zij! over de z.g. scheidingsweg huiswaarts gegaan. Tusschen de grenspalen 414 en 415 klonk op Duitsch gebied op een af stand van ongeveer acht meter het ge roep: „Halt, stehen bleiben", waarop on middellijk een schot uit een jachtgeweer klonk. Hendrikx bleef staan, doch Luijl ten zakte in elkander. Twee Duitschers bleven met hun geweer in den aanslag op Duitsch gebied staan. Hendrikx wist in een naburige weide te ontkomen, maar Luijten moet op de plaats waar 'hij neer viel onmiddellijk dood zijn geweest. 1 Volgens verklaringen van Hendrikx j |m|o,et het slachtoffer op Nederlanidedrj gebied zlijtn doodgeschoten. Een plas bloed j bevond Zich echter op DuitsCh gebied, I 'miaar de pet van Luyten w'eiid 8 «peter verder op NederlandsCh 'gebied gevonden. De situatie olmltrent de grenissCheiidingl ter plaatse is niet zoo eenvoudig. Rijksi- en Gemleenteveldwachters hébben een uit gebreid onderzoek ingesteld. Het stoffe- lijk overschot van Luyten is naar Elimipt in DuitsChlamd vervoerd. De prijzen van tarwe en rogge i De Coimmiissie-Geibrandy, bedoeld in de algem'eene verkoopsvoorwaarden voor tarwebloem1 en tarwemeel, Roggebloem en Rpggem'eel en van de fabrikanten van dezie prodtuCten, heeft beslist, dat de prijzen van alle Tarwebloem en Tar wemeel, Roggebloem! en Roggemeel, wel ke nai 3 April 1938 nog te leveren is op grond van voorverkoopsüointracten taf- gesloten, voor dien datum1 verhoogd worden: a. voor zoover betreft Tarwebloem A, inclusief Zeeuwsche bloem A met 27 ct. per 100 kilogram; b. voor zicover betreft Tarwebloem! B, inclusief Zeeuwsche Bloem) B miet 50 ct. per 100 kilogram; c. voor zoover betreft Tarwemeel A met 32i/2 ct. per 100 kilogram; d. voor zoover betreft Tarwemeel D met 50 ct. per 100 kilogram; e. voor zoover betreft Roggebloem met 50 ct. per 100 kilogram en f. voor zoover betreft Roggemeel met 50 ct. per 100 kilogram. De R?ad van State 300 jaar Men meldt uit Den Haag, dat H.M. de Koningin voornem'ens is op Dopder- Idag1 7 April ter gelegenheid van de 300- jarige herdenking van -den datum), wiaar- op de Raad van State zlijin Nationale taak in het Nederlandische staatsbestel heeft .aanvaard, een feestmlaal te zijoner eere te geven. Auto-ongeluk elscht twee dooden Zondagnacht, io|m)sttreeks één, uur is een pensionenmtio', Waarin 6 jongelui zaten te Pieistse (gemeente Hooigeveen) verongelukt Wlaardoioir 2 Van hen werden igedopd. De overigen liepen 'ernstige verwondingen op1. De jongelui wiaren Zondag met een huur auto van Hp'OigieVieen naar Assen gere den. In ideni nacht keerden zijl huiswaarts. Door nog niet bekende pprzaak jj& ide wa gen met groiote snelheid tegen 'een booimi gereden. De gevplgen waren verschrikke lijk. Twee der inzittenden, de 21-jarige Arie Hagen en de 25-jarige Marinus Prins werden op slag gediopd. Van de 4 overi gen wierd W. Nieuwenhof zeer 'ernstig gewlond- Zijn toestand is zorgwekkend. Hl Loiopers, J- Klever -en H. Prins kregen eveneens ernstige verwondingen. De slachtoffers waren alle uit Hoogeveen af komstig. Dr. van der Wal uit HoogeVeen verleende ide 'eerste geneeskundige hulp. De .gewonden werden naar een ziekenhuis vervoerd. De lijken Zijn naar Pesse over gebracht. De auto werd geheel vernield. De marechaussee stelt een onderzpiek iio. De komende volksstemming in Duitschland Algemleen had (mlen verwacht Idat in de R.K. kerken van Duifeschlamd Zondag een verklaring zou worden voorgelezen, waar- j in zou worden aangespoord: voor de in lijving van Oostenrijk te stemlmlen, doch deze verwachting is niet bewaarheid1. Geheim dossier verdwenen Naar uit Londen wordt gemeld, z|o|u het aan Sdhusschnigg béhoorend geheim! dossier, 'dat op clandestiene wijze uit Oostenrijk is gebracht,. Zich volgens den diploimatieken redacteur van de „Daily Herald", op het oogenblik te Praag be vinden. Dit dossier, dat hoogst belangrijke do,- COlmtenten bevat, zop binnenkort paar Engeland worden gébracht, daar de Tsjechische regeering verklaard had niet de veiligheid te kunnen waarborgen van dien .persoon, die het doissier onder zijn berusting heeft, en die door de Diuit- sche spionnagedienst bedreigd wordt. In het dossier bevindt Zich een gedetailleerd rapport over het onderhoud te Berdh- tesgaden, alsimiede ee'n plan, dat in het Weensebe hoofdkwartier is in beslag ge nomen. Dit plan dat vooruitloopt op ide annexa tie van Oostenrijk, gaat oVer het optre den van Duitsidhlamld in Tsjecho Slowakije Volgensi dit Idocpment zou het plan in den loop Idezer maand to-t uitvoering wor den gebracht, naar men (mieent, kort na de volksstemlm'ing. Lor Ida bezet De troepen van Generaal Franco heb ben Lerida Zondagavond te 7 uur geheel bezet. Generaal Miaja heeft Zondagavond medegedeeld, dat de operaties aan het Guadalajarafront door de regeeringstroe- pen methodisch worden voortgezet. Ten aanzien van het bombardement door de rechtsche artillerie van Zondagavond, zei- de hij1, dat dit alleen ten doel had de bevolking te demoraliseeren en slachtof fers te maken. Buitenlandsch Weeroverzicht De diepe depressie, die gisteren over Scandinavië lag, trok naar Finland. Langs de Westzijde kwam een koude Noord- westerstorm tot ontwikkeling, die arcti sche luchtmassa's tot in Centraal Europa meevoerde. Terwijl in onze omgeving de storm bedaard is, duurt hijl nog voort langs Noorsche kust, Denemarken, de Oostzee en Oost-Duitséhland, Inmiddels heeft zich bij: IJsland een nieuwe depressie ontwikkeld, die de ba rometerstanden daar doet dalen en stij ging van temperatuur bracht. Het hooge- drukgebied in het Westen breidde zich naar het Noord-Oosten uit. In Engeland', Frankrijk en in de West-Alpen is het prachtig weer. De arctische luchtmassa's brachten in het Oosten daar sneeuw bij lage temperaturen. Het is te verwachten dat de koude in onze omgeving spoedig zal verdwijnen en de wind naar het Zuid-Westen zal draaien, met toenemen de bewolking en zachter weer, Stoombootdlenst en luischengelegen plaatsen. APRIL 1938. Tan Zieriksee1: Van Rotterdam: D. 5 D. 7 'am. 8,30 T. 8 M. 11 8,30 D. 5 'sm. 12,- D. 7 V. 8 12,- M. 11 Geboren LEONORA, Dochter van M. J. SNOEK en N. SNOEK—Leupe. Zierikzee, 1 April 1938. Heden overleed, te Zierik zee, tot onze diepe droefheid, na een laDgdurig lijden, onze geliefde Zwager en Oom, de Heer H. J. BATENBURG, in den ouderdom van 59 jaar. Fam. C. HAGE. 's-Gravendeel (Z.H.), 31 Maart 1938. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer JACOBUS DEKKER, in den gezegenden ouderdom van raim 89 jaar. Uit aller naam, Wed. M. DEKKER— De Glopper. Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. Noordgouwe, 2 April 1938. Heden overleed, na een ge duldig gedragen lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, WILHELMINA CRISTINA DE SMIDT, Wed. van Gerardus van Wanrooij, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Zierikzee, 4 April 1938. Familie VAN WANROOIJ. Eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw FABER- Chabot betuigen langs dezen weg hun vriendelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, die hen bereikten bij de geboorte van hun zoon Renesse, April 1938. Voor de belangstelling 28 Maart ontvangen, onzen hartelljken dank. Zonnemaire, April 1938. J. DEL8T. C. DEL8T—Klompe. Voor de zeer vele bewijzen van belangstelling en deelneming, be toond gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, JANNETJE PIETERNELLA HAGEB0S, Wed. van Johannes Gaanderse, betuigen wij onzen Jiartelyken dank. Dreisohor, 4 April 1938. Familie GAANDERSE. Boerenleenbank Ouwerkerk op Dinsdag 5 April 1938, 's avonds half 8 bij M. SLAGER. Opkomst gewenscht. HET BESTUUR. verkrijgbaar 3 ets. per stuk, aan het Bureau vandit Blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3