Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest akkers Abdijsiroop Uit Stad en Provincie is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kiu-yden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddell Per flacon 90 ct.f f 1.50, f. 2.40. Overal verkri|gbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het gebruik. g .r KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Zaterdag 2 April. 8 Keulen; 8.50 Luxemburg; 10.20 Parijs; 11.05 London Regional; 11.85 Brussel Vlaams; 1.20 Lon don Regional; 2.05 Keulen; 2.35 DeutsCh- landsender; 4.20 Stuttgart; 5.20 Droijt- wich; 6.05 Brussel Franis; 6.20 Br.uissel VI.; 7.10 eigen grami. uitzlending; 8 Briuis- sel VI.; 10.20 Parijs. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 2 April HILVERSUM I 1875 en 415.5 Meter. KRO-uitzending. 4—5 HIRO. 8—9.15 en 10 gram'.; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12.15 KRO-orkest; 1 graimi.; 2 voor de jeugd; 2.30 de KRO-melodisten; 3 kinderuur; 4 gra|m'.; 4.05 „De positie van den handeLsreizBger"; 4.25 gram1.; 4.30 HIRO-post; 4.35 gralm'.; 4.40 „Een riiciml onder het hart van de mo'bilisatie-slacfh.t-. offers"; 5 graim'.5.30 esperantonieuwis 5.45 de KRO-nachtegaaltjes; 6.20 week overzicht; 6.45 gram.; 7 berichten; 7.15 „Het goddelijke moederschap"; 7.35 ac tueel e aetherflitsen8 'berichten ANP, mededeelingen; 8.15 overpeinzing mlet mu zikale omlijsting; 8.35 KRO-orkest, grams, Samethmi's Cello-septet, de KRO-melodis- ten en de Twinkling Three; 10.30 berich ten ANP; 10.40 sportrevue10.5512 gram'. HILVERSUM II 301.5 M. VARA-uitzjen- ding. 10—10.20 v.lm'. en 7.30—8 VPRO. 8 graim1.; 10 morgenwijding; 10.20 arbei ders in de continubedrijven; 12 gralm!/; 12.30 orgelspel; 1.151.45 gracnj.2 „Naar welke-school? Een moeilijke keus"; 2.15 gram'.; 3.15 schaakles; 3.30 VARA-orkest 4.30 esperanto; 4.50 residentie-oirkeisft; 5.40 letterkundig overzicht; 6.05 orgelspel; 6.30 uit de roode Jeugdbeweging; 7.00 filmland; 7.30 bijbeivertellingen; 8 her haling SOS-beriditeo; 8.03 berichten ANP; VARA-varia; 8.15 koor en orkestensemble; 9.05 declamatie; 9.15 „En nuOké"; 10.30 berichten #NP; 10.35 graml; 11 es- meralda-septet; 11.25 berichten; 11.30— 12 orgelspel. ZIERIKZEE. Ons wordt vatn de jz'ijlde der Middenstandsvereeoiging Zierikzee verzocht mede te deelen dat er zeer groote animo blijkt te zijn voor de in Zierikzee door haar in te richten cunsus* Waar er nu reeds kans bestaat dat een parallel-klas zal moeten worden opge richt, wordt ieder die wel aan deze cur sus wil deelnemen, verzocht zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk op te geven bij W. P. A. Brouwer óf G. C. Anker. Er bestaat natuurlijk kans dat de toe loop voor één klas te groot is, terwijl? er voor een parallel-klas eigenlijk weer te wéinig zijn. Mochten er twee klassen komen dan zal er wellicht gekozen kun nen worden tusschen een klas van twee avonden per week van 7 tot 10 uur en een klas van drie avonden per week ivan 8 tot 10 uur. Het is echter van be lang dat de oprichters zeer spoedig we ten njet hoeveel leerlingen zijl ihiebben te rekenen. KERKWERVE. De burgemeester heeft alle autobezitters uit de gemeente aange zocht hunne medewerking te willen ver- leenen om dezen zonner de puden van dagen een rijtoer door het eiland aan te bieden. Het ligt in de bedoeling ook enkele gelden in te zamelen, oan daarvan tevens ©enige versnaperingen te kunnen verstrekken. Als voorloppige datum is 13 Juli genoemd- De nieuwe verordening op de hon denbelasting is door Geid. St. goedge keurd. Voortaan zal aan elk, die hiervoor im aanmerking komt, een formulier worden gezonden, waarop hij aangifte moet doen van het houden van zijn hond(en). Het niet ontvangen van een formulier ont heft echter niet het doen van een aan gifte. Deze aangifte moet binnen 20 ua- gen na ontvangst worden ingeleverd op de secretarie. HAAMSTEDE. De jaarlijksche ledenver gadering der Boerenleenbank, Dinsdag avond in Hötel Bom gehouden, was be zocht door 144 leden. De voorzitter, de heer C. Blom1, wees er in zijn openingsrede op, dat de toe stand voor Land- en Tuinbopw nog wei nig rooskleurig is. In dit verband iweeisf hij op de plaats, welke de bank in dezb beide takken van bestaan inneemt. Ver der wees hij er op, dat door conversie en uit loting de geldriurn'te zeer groot is geworden. Het klinkt imtslschien vreemd, invaar deze toevloed van gelden miaakt de taak van het bestulur soimis zeer moei lijk. Vervolgens deelde hij imiee, dat ae bank in 1937 haar gunstige positie ten volle heeft behouden. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1937, 317, een toeken, dat de bank zich in een groote belangstelling 'mag- verheugen. Met de hoop, dat de tijden beter mogen worden., besloot de voorzitter zijn schitterende en uitvoerige rede. In oimloqp zijn thans 631 spaarbank boekjes, im'et een totaal tegoed v,ain 1463.594,84. De rentevergoeding bedroeg voor leden 2 o/0 en voor niet-leden 2i/3 o/o. Aan spaargelden werd ontviangen f 173,591,30 en terugbetaald f 187,771,88. Voorschotten: uitgegeven f19280, teipg ontvangen f26855,50; in totaal staat uit f197,051,50, verdeeld over 116 voorsehot- nemers. Rekeningoouranthoiuders totaal 105. Ontvangsten in rekening-courant to taal f 684,590,53, waarvan van de Cen trale Bank f 318,382,87. Uitgaven in reke ning-courant totaal f673.675,95, wiaarvpn aan de Centrale Bank f 156,945,47. Totaal tegoed vin de Centrale Bank f213,957,70. Her reservefonds zal na toevoeging van de rente en dé winst over 1937 (winst f 1431,14) stijgen tot f33.657,36. Uitbetaald werden aan tarwegelden f 67853,69. Steun aan kleine boeren f 290—, bloemboilensur- plusfonds f 199,45, landboulWcriisiislfomd f 799,62. Het totaal geboekte posten door spaar- en leenbank bedroeg 3021. Bij Imlonde van den heer A. L. Van Zuijen werd tnamlens de financieele com missie rapport uitgebracht en tof goed keuring vian de rekening geadviseerd;, waarna laldus besloten werd en dank ge bracht aan commissie en kaïsistier voor hun werkzaamheden. Als lid vian het be- stupr van de raad van toezicht Werden resp. benoemd de hoeren R. Steur en W. G. Boot Wz)., terwijl als waarnemend bestuursleden werden herkozien de hee ren W. G. Boot WZ. en G. A. v'. Zul jen. De financieele commissie, die de rekening van 1938 zal hazien werd samengested, uit de heeren W. D. Moelijker, M. Slager én I. C. Boot. Hierna volgde sluiting. NIEUWERKERK. Maandagavond j.l. hield de Damclub, onder voorzitterschap van M. van Dijke, in het Clublokaal ha;re algemieene vergadering. De Voorzitter herinnerde tot zijn genoegen aan het feit dat tot op den laatsten speelavond' de leden steeds met lust het ed'ele damspel hebben beoefend. De secretaris, de heer J. J. van Zweden, memoreerde in zijn jaarverslag, dat alle wedstrijden die te gen verschillende vereeoigimgen inSchou- wen-Duiveland zijn gespeeld, allen dloor de vereeniging zijn 'gewonnen, een bewijs dat het spelpeil der vereenigmg zeer is vooruit gegaan. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, de heer I. C. v. d. Male, bleek, dat het jaar sloot ;met een batig 'Saldo- van f 12,50. Aam, de beurt van af treden waren de heeren I. C. v. ld. Male en J. J. van Zweden. Herkozen werd de heer I. C. v. d. Male, terwijl in Ida plaat» vam dhr. J. J. Van Zwieden, tdie zich niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd dhr. L. Tieleman. Tot secreta ris werd benoemd dhr. J. van Dijke Wz. Aangenomen werd het voorstel om ge durende de zomermaanden ook contribu tie te heffen waardoor het mogelijk zal zijn alle reiskosten bij verschillende wed strijden uit de kas te betalen. Eveneens werd aangenomen^ oml ook elke laatste Maandagavond vam de maand in den zo mer samen te komen in het speellokaal,. Na de bespreking van enkele huishoude lijke zaken werd onder gezellig samen zijn. nog een partij1 geschoven op het honderdruitige bond', waarna de voorzit ter de vergadering sloot. OUD-VOSMEER. Een dezer dagen zal wederom een aanvang worden gemlaakt ïraiet bet in werkverschaffing ophoogem, van de Algemieene Begraafplaats. Aan dit object kan door miiml 20 werkloozen werk Worden verschaft. Het voor ophooging benoodigde zand wioirdt aangevoerd van de zandplaten gelegen nabij de gemeente St-Filipsland. Naar we vernemen i|s. bijl enkele Var kens de gevreesde vlekziekte geconsta teerd. SCHERPENISSE. Biji den correspondent der arbeidsbemiddeling staan nog 43 werkloozen ingeschreven. Met ingang van Maandag 1.1. ils de imelkprijls imlet 2 cent per liter verhoogd en daardoor gebracht op 10 et. per L. Werkloozen 'worden opmerkzaam ge- jmiaakt dat alls zij1 werk in het vrije be drijf hebben gevonden, züj' verplicht zijn gezinjsinkomstenbriefjes ter gemeentese cretarie in te leveren. Bij nalatigheid hier van kan uitsluiting van steun het gevolg zijln. ST.-MAARTENSDIJK. In de alhier ge houden algemeene jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank waren slechts 38 leden tegenwoordig. De rekening en verantwoordig over het afgeloopen jaar werd m.ast. goedgekeurd. Als bestuursleden die aan de beurt aftreding waren werden de heeren I. M. Hage en J. M. Muller met bijha alg. stemmen herkozen. Eveneens werden her kozen de pl.v.v. bestuursleden, de heeren P. V. van Splunter en Chr, Hoek Mzj. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeni- ging 190 leden telde. Het aantal spaar ders bedroeg 725, terwijl 294 sp aarbusjes in gebruik waren gegeven. Met betrekking tot de ontvangsten bleek dat was ontvangen aan spaargelden 4:223793.98. De ontvangsten in rekening, courant hebben bedragen f 241103.27. Aan rente was ontv. f 13821.06; provisie en kosten f 414.81; diverse ontv. f 82.11. Wegens terugbetaalde spaargelden werd uitgekeerd f 182246.28. Het bedrag der verstrekte voorschotten was f 76475, ter wijl in rekening-courant aan voorschotten was uitgekeerd f 224944.88. Aan renten was betaald f 10461.24; diverse uitgaven f 2137.78. Voor afschrijving was een be drag van f 75 gereserveerd. TOLEN. Burgerlijke Stand over Maart- Geboren: 7, Gilles Jaclobus, z. van J. de Heer en C. J. de Kok. Gehuwd: 24, L. P. v. d. Hoofd, 49 j. en M. J. Baaij, 35 j.; P. Bogert, 28 j. ien S. M. Lindhout, 21 j.; 30, J. M. Schot, 28 j. en A. Roggeband, 24 j. Overleden: 3, C. W. Geluk, 63 j., lechtgen. van M- Geluk; 11, LevemliooiSi kind van M- v. Zetten en L. H. Baaij'. Woensdagavond j.l. hield de afd. Tolen van de B.VL, im de zaal Van mej. wed Hoek alhier, haar gewone jaarlijk sche vergadering, die idoor Velen Werd bijgewoonde Onder |de aanwezigen merk ten wijl op pastoor de Groot, dr. Velte naar, die burgemeester van St.-Maartems- dijk, de irijiksontvanger ide heer P. W. Ornee, en de secr. van de gewestelijke afd. de heer Eckhart. In zijn openings woord deelde de win. vpprz., de heer W. Moelker, imede, dat door famüie-olm- standigheden burgemeester vam der Hoe ven. ten overste Bruins, niet aanwezig kon den zijn. In een pittig wöo'rd weeis de heer MpéL- ker op de noodzakelijkheid van de Land storm, opdat „als het nppdig is", p|en een .macht heeft op welke im|en staat kam maken. Indien, rnien defileert in de groote •oentra doet men goed preventief 'werk, olmdat de elementen die verkeerd willen, dan zien, dat de BVL een. instituut is, waarmee (men niet kan spotten. Vervolgens had de prijsuitreiking voor de wedstrijden plaats. Ie prijs C. Zacha- riasse, 2e J. Quaak, 3e A. M'oeliker, 4e K. Kurvink, 5e A. de Korte, 6e Johis. Schot, 7e H. Jansen, 8e Johs. Nelisse, 9e G4 Contant, 10e S. Potter, lie G. de Kok en 4 troostprijzen aan J. Kot, J. Deur too, L. Laban en J. Jansen. Allen leden werd de prachtige kleurendruk van de Larnd- stormidag in Barneveld uitgereikt. Het brevet van scherpschutter kon worden uitgereikt aan J. Quaak, Johs. Nelisse en A. de Korte. Vervolgens hield de heer Eckhart een lezing over Sovjet-Rusland toegelicht door lichtbeelden. Spr. schilderde de schrille tegenstelling tusschen Rusland en de ze geningen hier onder de regeering van het Oranje Huis. Een hartelijk applaus betoonde spr. voor zijn met glped uit gesproken rede. Dr. Veltenaar en de voorzitter dankten Spr. voor zijn imiooie lezing. Niet rusten, aldus dr. Veltenaar, voordat iedere jonge man zich door wioord en daad geeft vóór het Vaderland ©n Vorstenhuis, tegen id© .revolutie. De hear Di. Rijnberg bepleitte ook in Tolen over te gaan tot oprichting van een afd. der vereemiging „H,et ttijobi- lisatiekruis". De burgemeester van St.-Maartensdijk wieas oip het goede doel van deze vereeni- igimg, n.l. niet alleen versterking van den. band tusschen hen, die van 1914 tot 1918 onder de wapenen waren., doch. bovenal, opdat lahm'e weduwen en weezen, slacht offers. der mobilisatie worden gesteund- In een uitvoerig slotwoord wees de voorzitter op de groote voorrechten van een democratisch |mlomardhie boven, dicta tuur. Hij achtte het een groot geluk, Wiat tot dankbaarheid mag stamlmen, dat wij: Nederlanders zijin. Hij1 wees, in verband hiermede op nabuumstaten, waar het pa rool iis: „Gehoorzaam .en zwijg". Spreker 'hoopte dat het niet noodig zal wezen dat de B.VL daadwerkelijk behoeft op te treden, doclh ais het noodig is, zijp. wij1 paraat en staan als éém |man achter .ons geliefd Oranjehuis. ONDERWIJS Nieuw toelatingsexamen H.B.S. Een Kon. besluit is verschenen, bevat tende een nieuwe regeling voor de HBS(. Ook nu wordt dit toelatingsexamen ver plicht gesteld. De inhoud van het exa menprogramma gaat in de richting van het rapport-Bolkestein van het Nutssemi- narie voor de Paedagogiek, want het onderzoek naar het denkvermogen van de jeugdige candidaten komt nu meer tot zijn recht. Aan de commissie voior toelating, die bestaat uit den directeur der HBS en de door dezen aan te wij'zen leeraren, kunnen ten hoogste vier hoofden of on derwijzers van lagere scholen met ad- viseerende stem worden toegevoegd, daar toe door den minister uitgenoodigd. De voorzitter der toelatingscommissie informeert door middel van een vragen lijst bij het hoofd der lagere school}, naar den candidaat, en vraagt een af schrift der rapporten; voor deze vragen- lijlst is een formulier aan het K.B. toe gevoegd. Rijkslandbouwwinterschool Goes Aan de Rijkslandbouwwinterschool wer den heden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse C. A. Bakker, Wissenkerke; A. C. Blok, Wolf aartsdijk; C. W. Brakman, Nieuw en St.-Joosland; W. P. Brouwer, Oosi terland; K. de Buck, Grijpskerke; A. D. J. Dees en D. J. A. Dees, Waarde; P. J. Dieleman, Ellewoutsdijk; M. de Feijiter, A^cel; J. J. van Gastel, Noord- gouwe; C. M. Geluk, Nieuwvliet; M. de Groene, Wemeldinge; P. Hoogenboom, Noordwelle; J. I de Hullu, Groede B. W. van Keulen, Bergen op Zoom; J. P. Klompe, Wissekerke; E. L. de Koeyer, lerseke; J. Leendertse, Hoede- kenskerke; D. van Liere, Ovezand; J. A. Lindenbergh, Wolf aartsdijk; L. A. Nieu- wenhuijse, Kruiningen; J. van Overbeeke, Kapelle; H. C. Poleij, Kruiningen; A. J. Remijnse, Kamperland; J. W. Romeijn, Ouwerkerk; C. Steendijk, Nieuwer- kerk; C. Verburg, Kamperland; D. Vis, Zonnemaire, en J. A. Wiskerke, Kortgene. Brieven uit Bergen-op-Zoom XI. Ik ben nogal nieuwsgierig uitgevallen en doe zioodoende wel eons wat op; wat imoet iemand, die niets te doen heeft, aanpakken ouni zich niet te vervelen, en ik verveel «m4j niet graag, „luiheid is des duivels oiork|u|sisien". Bovendien, als im'en belangstelt in verschillende dingen, is mien gewoonlijk gaarne tot inlichtin gen bereid. Maar terzlake. In mijn jeugd werd op de aardrijks- lcundeles, wanneer het Bergen-op-Zooim 'betrof, steeds gesproken van potten- en panneribakkerijen. Zonder eenige interesse werd het door ons opgenomen; wat was 2po'n potje of pannetje bij ons in tel en wat is het bij de imeesten in tel, dat .stukje gebakken aarde? Men. heeft iimlumers al jaren lang de ©m'aille-art^ke- len 'in verschillende vorm'en. en grootten? Ik betwist het U iniet, rni'aar neernlt dan de goede .emiaille en denkt eens, wat stoofde Uw groente toch heerlijk '2?idht in het steenen pannetje. Och trap het op den groni liggende en misschien vuile bloempotje niet stuk, oimldat ge het mogelijk m^r beschouwt als een toegift van den bloemist, die U de plant leverde, want ge vernietigt een stuik kpnstwerk. 'k Had nooit gedacht een pottenbak kerij te zullen bezoeken, imiaar het ge!|U|k is im'ij dienstig geweest. Ik meldde mij' eenige dagen geleden aan het kantoor van de aardewerkfabriek „De Kat", eigenaar de heer G. de Leeuw te Hal steren. Een der heeren de Leeuw ontving tm'ij zeer beusc'h en bood mij. zijn geleide aan, 'wat ik dankbaar aanvaardde. Ik z|ag en hoorde veel. De heer de Leeuwi vertelde 'mij een en ander van de bakkerij' „de Kat", die o.p "t moment de eenigst o'vergebLeven pottenbakkerij is van de vlele, die eertijids in Bergen op ZoOml waren. Destijds stond in de omgeving van „De Kat" tFe eene pottenbakkerij tegen de andere, vandaar, dat oudere menschen deze omgeving heden ten dage nog niet anders noemen dan „de potte- ricus". De Po tt en bakker ij „De Kat" Al deZe pottenbakkerijen hebben het in den loop der jaren door velerlei oor zaken !mb>eten opgeven, terwijl alleen „De Kat" zich reeds sedert 1504 nog heeft kunnen staande houden, dat dus ook dezle fabriek zijn ups and downs heeft gehad, behoeft geen betoog. De verschillende artikelen der Bergen op Zoomsche pot- tenbaikkerskunst werden in vroeger tij den verzonden naar verschillende Euvo- peesche landen, terwijl het zelfs is voor gekomen, dat er schippers met dit aarde werk zijn gesignaleerd in de Middelland- sche Zee. Dat de aard der artikelen, die nu nog vervaardigd worden, is veranderd, spreekt v'anizlelf. Momenteel worden dan ook hoofdzakelijk bloempotten en ander cou rant aardewerk vervaardigd, o.a. speci aal geconstrueerde draineerbuisjes voor het draineeren van vochtige imuren, welke buisjes naar verschillende Euiropeesche landen Worden verzonden. In de „pot- terie" z'ag ik verder nog diverse gebak ken en ongebakken voorwerpen, als: tei len, broodschotels, enz. Op verschillen de deZer voorwerpen was reeds een laagje glazulujr aangebracht. Leelm', de grondstof- De grondstof (de leem) wordt betrok ken uit de leemputten onder Halsteren, waar vrij dikke leemlagen voorkomen, soimis wel van 2 1fo(t 3 meter lik. De leem wordt daar al gedeeltelijk bewerkt en blijft dan ongeveer een jaar daar liggen oiml de invloed der natuur daarop goed te laten inwerken. Vervolgens wordt zij vervoerd naar de fabriek ter verdere bewerking in de kelders, want er imioger. geen harde stukjes of andere ongerech tigheden in de leem blijven. Op het bo venvlak vóór de kelders wordt zij nog- muads bewerkt en gaat dain in een grooter. ijzteren, cylindrischen troimmel, waarin zij' door een schroefvormige winding nog eens extra wordt fijngemalen, dan tus schen de ijizjaren rollen van een pers oim) de leemi zoo homogeen mogelijk te innaken en de grondstof is gereed. Daarna gaat zij in blokken naar den draaier, die deze blokken op de daarvoor bestemde Nu de volkomen eenzaamheid over hen was gekomen, kreeg Alice Greystoke het te kwaad. „O, John, wat vreeselijk is dit. Wij moeten wij beginnen? Als wij' nu maar samen waren, zou het nog te verdragen Zijh, maar de baby Hij stelde alles in het werk om zijin vrouw? gerust te stellen. Nadat zij' gekalmeerd; was, opende hij' een kist, waarin geweren en kogels zaten, zoodat zij zich bij een mogelijke aanval zouden kunnen verde digen. Zijn eerste gedachte was, een slaapplaats voor den nacht in te richten, die hen beschermen zou tegen de over val van wilde dieren. Samen zochten zij nu naar een geschikte verblijfplaats., Zij' vonden vier boomen, die zóó dicht bij elkaar stonden, dat zij als het ware een vierkant vormden en nadat de man van andere boomen lange takken afge sneden had, maakte hij' een soort raam werk, waarvan hij de uiteinden stevig aan de boomen vastbond met de touwen, die Zwarte Michael hem van de Fuwalda had meegegeven. Gelukkig was deze voorraad touw tamelijk groot. Gedurende de dag was het om hen heen vol vreem de geluiden van vogels met schitterende veeren, dansende, schreeuwende apen, die naar de nieuw aangekomenen kelten en hun wonderlijke manier van nestbouwen met groote belangstelling gadesloegen. Bij' het invallen van de duisternis was de voorloopige legerstede gereed. Zij had den scherp uitgekeken, terwijl zij aan het werk waren en op een gegeven oogen- blik zagen zij' de kleine apen in de buurt schreeuwend over de boomen wogvluch- ten. Ze keken angstig over hun schou ders heen, alsof zij elkaar vertelden dal zij een vreselijke vijand zagen, die op de loer lagen. Wat kon dat nu weer Zijn?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2