ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE „GRAZIGE WEIDEN" kleine kerk iMnmn mid ZATERDAG 26 MAART 1938 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT INDIEN GIJ MAAGLIJDER Z IJ T Henlein eischt nieuwe verkiezingen in Tsjechow-Slowakije De Kern TPPnAn OA MAABT 101ft WAAK IW ABONNEMENT. Prijs per 3 Meenden f 1,50, bniten Zieriksee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke eoMMera 5 eent. Verschijnt degelijke. Tel. No. 32. - Giro 137677 17Q7 -188S Directeur i A J. DE LOOZfi Öltgavar-RedacUur i M. i, KOSTEN Ultgavai N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13686 ADVERTENTIES i Ten 1—4 regel» 80 eent, ren 4 regele en deerboren 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij eontreot belengrijke korting Inzending op den deg ren nitgere vóór 10 uur Handelskennis voor den winkelier Minimum diploma-eischen lager Bij, ondier leiding vam id'r. Groeneveld Meyer ten departement© gevoerde, be sprekingen inzake de toepassing der Ves tigingswet voor het kruideniersbedrijf is van de zijde van eenige vakorganisaties met kracht stelling genpmen tegen de veel te hooge eisdhen die de midden" standsbondesii hebben gestelid voor het verkrijgen van het diploma handelskennis Zeifis ging men zoover te verklaren, dat men zou weigeren de toepassing der wiet in deze branche aam te vragen indiei| de leisdhen niet belangrijk wierden gema tigd Als gevolg van deze Idreiging heb ben de middenstandsbonden ten slotte besloten om de immiimlum-eischen voor dit diploma veel lager te zullen stellien). Eindexamens H.B.S.'en Overzicht der uitslagen De „Staatscourant" van 24 Maart bevat een tabellarisch overzicht van den uit slag van de in 1937 afgenomen eindexa mens van hoogere burgerscholen imlet vijfjarigen cursus (B en A.) Aan de ge zamenlijke totalen van B en A otnitleenlen wiji, dat aan de Rijks H.B.S.-sen van de 804 mannelijke en1 278 vrouwelijke ciandi- daten ier resp. 656 en 216 geslaagd zijn (in 1936 van de 805 en 234, reSp- 650 en 197); aan de .gemeentelijke H.Bi.S.nen en lycea (afd- H-Bi.S.): van de 1429 manne lijke en £*)9 vrouwelijke, resp. 1216 en 435 (in 1936: van de 1316 en 409 reppt» 1099 en 333); aan de bijzondere hoogere burgerscholen en lycea (afd. H.R.S.) van de 1407 mannelijke en 399 vrouwelijke rqsp. 1186 .en 352 (in 1936: van de 1342 en 344, resp. 1089 en 298). Het >aigemeem(e fataal van alle H.R.S.-tsen en afd. H.B.S- aan lyöea bedroeg 3640 mannelijke en 1186 vrouwelijke candidates van wie er 3056 en 1003 geslaagd zijn (voior 1936 waren deze aantallen 3463 en 987, ;ge- $38 en 828). Laat dan Uw eten weer smaken: Hoe kunt U eten en drinken zonder er last van te hebben 7 Lees wat hier volgt! Een wetenschappelijk saamgesteld medicijn heeft wonderen op medisch gebied verricht, in zoo vergevorderde ziekte stadia, dat de lijders zioh aan een operatie zouden moeten onderwerpen. Duizenden zijn er nu die getuigen dat ze zioh voorstelden niet meer te kunnen genezen, totdat ze begonnen met C. R. Maagtabletten, die spoedig hun pijnen lenigden, en hen brachten op den weg der genezing. Het medicijn verlost van de folterende pijnen, veroorzaakt door brandend maagzuur, waardoor zeer dikwijls darm- en maagzweer ontstaat, welke in korten tijd genezen na trouw gebruik der maagtabletten. Door het innemen der tabletten kunt U weer een hartig maal gebruiken, zonder last van hinderlijke gevolgen te hebben. Als U last hebt van Uw maag, is dit een waarschuwing van de natuur, dat het belangrijkste oorgaan van Uw lichaam niet in orde is, dat het voedsel inplaats van te verteren, gist. Dat vergiftige stoffen in Uw bloed geraken, die allerlei kwalen teweeg kunnen brengen. Evenwel is dit een van de meest voorkomende kwalen, maar ze kèn genezen worden. Dit is Het groote NATUURLIJKE geneesmiddel, het heeft uitkomst gebracht aan duizenden Maaglijders, en is door H.H. Medici erkend als het meest afdoende middel tegen maag kwalen en kunnen ten zeerste worden aanbevolen, daar er geen medioijn bekend is, dat genezender werkt dan deze C. R. tabletten. Prijs per doos van 20 tabletten f 1.90 plus 15 cent porto, per doos van 60 tablettenf 5,50, porto vrij. Giro 281457 of Postwissel Gebruiksaanwijzing bij elke doos ingesloten Alleen verkoop Imp. M. C. GERMAN, Havenstraat 99, Rotterdam. Odk inlichtingen verkrijgbaar bij fa. J. B. VAN BALEN, Burgh (Zld.) Telefoon 53. Margarine-accijns nog niet verlaagd Men vraagt ons, of nu de boter, zooveel in prijls is gedaald' als gevolg der heffingsverlaging óók de mar- garineprijs door de regeering omlaag is gezet door accijlns-verlaging. Dit is, tot dusver, niet het geval. De margarine kost nog steeds 52 a £8 cents per pond', waar van 28 cent crisisacdijlns. De boter Zal volgende week (van Dins dag af) in den kleinhandel kosten 72 a 82 cents per pond, waarvan 25 cents orisisheffing. Tusschen den winkelprijs van de duur ste margarine en van de goedkoopste boter bestaat dus nog slechts een ver schil van 14 cent per pond; tusschen) de beste margarine en de duurste b'oter van 24 cents per pond. Henlein, de leider van de Sudeten-Duitschers in Tsje- chow-Slowakije, is van oor deel, dat allen staatsburgers de gelegenheid moet worden geboden hun standpunt t.o.v. de laatste gebeurtenissen te bepalen De éénwording der Sudeten-Duitschers Onder voorzitterschap van Konrad Hen lein is gister de politieke commissie van de centrale leiding der Sudeten-Duitsche Partijl bijeengekomen; in deze vergade ring werden de instructies ter verwezen lijking van de noodige politieke en or ganisatorische maatregelen opgesteld. Henlein hield een rede, waarin hij o.a. zeide, dat door de definitieve een wording en oriënteering van alle Su deten-Duitsche volkskrachten, op één en kelen politieken wil, thans 1.600.000 Duit- sche kiezersstemmen op één politiek doel worden geconcentreerd en met een volks vertegenwoordiging van in het geheel 81 parlementsleden (Kamer en Senaat) ver reweg de grootste partij: van Tsjecho- slowakije wordt gevormd. Het is voortaan uitgesloten den Duitschen wil, inzake orde rechtvaardigheid en medezeggenschap voor politieke doeleinden te misbruiken, een definitieve oplossing van het natio naliteitenprobleem te ontwijken en de ideologie van den Tsjechischen nationalen. staat door de toepassing van een spits vondige politieke tactiek te willen ver wezenlijken. Haar beslissende werking voor de toekomst De overeenkomst van 18 Februari, die de laatste poging van dezen aard heeft gevormd, is definitief mislukt. De door de opneming van den „Bund der Land- wirte", de Duitsche christelijke sociale KONRAD HENLEIN, volkspartij en de „Gewerbe"-partij vol trokken algeheele unificatie van de Su deten-Duitsche politiek, onder leiding van Henlein, is ook een zaak van het Tsje chische volk, van den staat en van die Europeesche mogendheden, welke door I haar belangen ot verdragen geïnteresseerd I zijln bij de gebeurtenissen binnen deze I staat De Zonder eenig middel van ge weld of dwang geschapen eenheid van de Duitsche volksgroep, verschaft aan die groep de beteekenis van een poli tiek krachtveld, van waar sterker nog dan tot dusver, een belangrijke en be slissende werking op het toekoimlstig lot van Tsjechowslowakije moet uitstralen. De noodzakelijke consequenties getrokken Het is de taak van de staatsleiding den nieuwen toestand, die geschapen is, door een radicale wijziging van haar tot dusver gevolgde politiek recht te doen wedervaren. In iedere echte democratie leidden structueele wijzigingen in het po litieke gebouw van den staat, zoodat deze thans in het Duitsche kamp zij'n, geschied, tot even vanzelfsprekende als noodzakelijke consequenties. Heinlein eischte daarom in de eerste plaats het uitschrijVen van politieke ver kiezingen voor alle wetgevende en be sturende lichamen. Naar recht en wet moet aan alle staatsburgers, in de eerste plaats echter aan de Sudeten-Duitschers, de gelegenheid worden geboden hun standpunt te bepalen ten aanzien der gebeurtenissen der laatste weken. Een BEPERKT aanfal plaatsen is thans nog verkrijgbaar. Voorverkoop L. J. VERSTRATE, Telefoon 161 De belangen der dienstplichtigen Toekenning kostwinnersvergoeding De minister van defensie heeft miaat- regelen bekend gemaakt, op w'elke wij'zie rekening moet worden gehouden met de belangen van de dienstplichtigen, die 51/2I maand langer in dienst moeten blijven. Het geval, zoo schrijft de minister, kan zich voordoen, dat de verwanten van een dienstplichtige door het langer ver blijven in werkelijken dienst in ernstige ongelegenheid zouden geraken wegens 't gemis van de verdiensten van den dienst plichtige indien deze n.l. in den tijld van het verlengde verblijf als hun kostwin ner of medekostwinner had' moeten op treden en idaartoe inderdaad gelegenheid zou hebben bestaan. In zulk een geval' zal getracht worden door toekenning van kostwinnersvergoeding, die bij den bur gemeester moet worden aangevraagd, aan hun belangen tegemoet te komien. Mocht zich het geval voordoen, dat de persoonlijke aanwezigheid van een dienstplichtige noodzakelijk is voor het in stand houden van het middel van bestaan van zijn verwanten, dan zal wor den overwogen de moeilijkheden zooveel mogelijk op te heffen door het laatste gedeelte van de eerste oefening op een anderen tijld te laten vervullen of des noods door gedeeltelijke vrijstelling te verleenen. Het spreekt wel vanzelf, dat dergelijke gevallen tot de uitzonderingen dienen te behooren. VERSCHILLENDE BERICHTEN Op 't kantje af Het 4-jarig zoontje van den. heer Br te Bi o is k O io p, had het ongeluk in de diiepe watering van de Rozemlaan aldaar te geraken. Het kind, dat reeds, zinkend wöis, kon dopT dhr. Verjaal, onderwijzer aldaar, die zich gekleed te water begaf, gered worden. Vrouw door messteek gewond In een hotel in het centrum van Am sterdam vond gistermiddag in ver band met ieen echtsdheidingsproees een conferentie plaats tusschen een man en een vrouw met een advocaat. De man wond zich daarb'ijl zóó op, dat hij een mes greep en de vrouw een steek toe bracht. De wond is niet gevaarlijk; de politie heeft den man aangehouden. De man, een 35-jarige rijwielhersteller, was eerst onlangs uit de gevangenis ont slagen. Zijn 22-jarige vrouw had tijdens Zijln verblijf in de gevangenis echtschei ding aangevraagd, en daarover zou nu gistermiddag in tegenwoordigheid van den advocaat der vrouw in bovenbedoeld, hotel geconfereerd warden. Tevoren had de man op den Zeedijk een dolkmes gekocht en dit geopend bij' zich gestoken. Nauwelijks was het drietal in gesprek geraakt of de man greep de vrouw beet en bracht haar; met het mes steken toe in schouder en arm. De advocaat, die geen kans zag den woesten man meester te worden, ging in het hotel hulp halen. Ben in specteur van politie, die in dat hotel woont, wist den aanvaller te overmees teren en te ontwapenen. De vrouw werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. De toegebrachte wonden bleken niet van ge vaarlijken aard te zijn. Het dolkmes is in beslag genomen en de messenheld zal nu ter beschikking van de justitie worden gesteld, wegens poging tot doodslag, c.q. zware mishan deling. KORTE BERICHTEN Niet minder dan 33 pet. bedroeg het aantal bezoekers meer dan dat van de vorige Jaarbeurs. Het buitengewoon gunstige weer zal hiertoe hebben mee gewerkt en natuurlijk hebben de nieuwe machinehal en de televisie-demonstratie daar evenzeer toe bijgedragen. Het za ken-doen is echter betrekkelijk matig ge weest als gevolg van de internationale politiek. De handel was willig genoeg om transacties af te sluiten, doch de menschen durfden niet. De staking en de bezetting van de gezamenlijke Citroën-fabrieken te Parijs en omgeving omvat ongeveer 20.000 arbeiders. Het geval is ernstig, omdat het den politieken toestand, die op zich zelf al weinig bevredigend was, nog verergert. Bij' de financieele moei lijkheden komen dus nu weer sociale, in den ernstigen vorm, te Parijs zelf. Aan S'c'hussc'hn igg op wien te Weenen afdeeliiugen vajm de S.S. toezicht houden, zijn officieele voorstellen gedaan met het aanbod van een Vrijgeleide naar de grens van zijn keuze. Hij heeft dit aanbod van de ham|d! gewezen. Hij* legde er den nadruk op, |d|at biji in Zijn lajnd wenschte te blijven en dat hij' had kun nen vluchten vóór de komst der matio- naalisocialisten, indien hij' dit voorne mens was geweest. Naar Havas uit Rome meldt, zal Hitier Zijln bezoek ami Italië in Mei a.s. brengen in Zijn hoedanigheid van staatshoofd. Aan het station te Romcj zal hij' door den Koning verwelkomd worden. De Koning zal ook aanwezig Zij'n te Napels, waar Hitier de gast van den prins van Piemont zal zijtn. Musso lini zal den Duitschen rijkskanselier ver gezellen naar Florence, waar een groote militaire parade wordt gehouden. Groote vreugde te Parijs, kalmte te Berlijn, voldoening te Rome en Praag, gereserveerde beoordeeling te Washing ton en teleurstelling te Genève. Dit is, kort samengevat, de reactie op Cham berlain's rede in de direct biji de be sproken vraagstukken betrokken hoofd steden. Met ingang van Maandag zullen de Engelsdhe posterijen er toe overgaan de voor Nederland bestemde poststukken zonder heffing van luchtrecht te verzen den. Bovendien heeft het General Post Office beslaten een deel van het post vervoer van Engeland naar Nederland aan de KLM toe te wijfzen. IZondag 27i;Maart; 10 uuriv.m.; [Ds. pijnacker hoSdïTR HERVORMDEN Na het rooken. Henlein eischt algemeene ver kiezingen in Tsjechow-Slowakije Toekenning kostwinners vergoeding voor dienstplichtigen Lagere minimum-eischen voor handelskennis winkeliers Financieel overzicht van deze week, 2126 Maart Regenbuien Barometerstand van hedenmiddag 12 u,ur. WEERBERICHT Hoogste banometerst. 767.2 te Valentia Laagste 740-8 te Hernösand Verwacht tot den avond vain 27 Maart: Meest matige Noordwestel ijike tot Zuid- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op regenbuien', ©en koude macht, overdag iets, zachter. Zon op: Zon onder: 27 Maart 28 Maart 27 Maart 28 Maart 5,50 5,47 Maan onder: 1,43 2,53 6.23 6.24 Maan op: 3,42 4,05 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 27 Maart 11,43 - 5,09 17,45 28 Maart 0,17 12,48 6,15 18,38

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1