Wij moeten handhaven! LuchtVerdediqinqs Fonds TARZAN, DE AAP KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Dinsdag 22 Maart. 4.50 Droitwich 6.20 London Regional; 6.45 Droitwich; 7 Eigen gram.uitzending; 7.50 Brussel VI.; 10.45 London Regional. Woensdag 23 Maart. 8 Brussel Vlaams-, 9.20 Luxemburg; 11.05 London Regional; 12.20 Brussel Vlaams; 2.20 Lon don Regional; 2.55 Diversen; 4.05 Lon don Regional; 4.50 Keulen; 5.20 Droit wich; 6.20 London Regional); 7 Eigen gr.- uitzending; 7.50 Brussel Vlaams; 8.15 Brussel Frans; 8.35 Diversen; 9.05 Brus sel Frans; 9.35 Brussel Vlaams; 10.50 Droitwich. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 23 Maart HILVERSUM I 1875 en 415.5 Meter. VARA-uitzending. 10—10.20 v.m. VPRO. 6-307 RVU. 7.30-8 VPRO 8 gram.; 9.30 „Onze keuken", Causerie; 10 morgen wijding; 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven; 1L30- -,,De vesti gingswet en de werkloozen."12 gram'.; 12.30 VARA-orkest; 1.15—1.45 igram.; 2 kniples; 2.30 voor de vrouw; 3 vopr de kinderen; 5.30 De Ramblers; 6 grata-; 6.10 orgelspel; 6.30 „Wat maken wij! van onze woning*?"; 7 gram.7.10 zang; 7.30 „Ons werk en ons geloof"; 8 (herhaling SOS-berichten; 8-03 berichten ANP, VARA Varia; 8.15 Residentie-orkest; 10 berichten ANP; 10.05 declamatie; 10.20 VARA-or kest; 11—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV-,uitzen ding. 6.30—7 Onderwijsjfonlds voor de Scheepvaart 8 schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.); 8.30 gïa|mi; 9.30 gelukwenschen9.45 gram.; 10.30 anlorgen- dienst11 gram:; 11.15 cello 'en piano; 12 berichten; 12.15 gram.; 12.30 orgel spel; 1.30 gram'.; 2 Iziang en piano; 2.45 gram.; 3.15 Hollandsdh Kajntermluziékjein- s,emble; 4.40 kinderuurtje; 5.45 gram'.; 6 land- len tuinbouwpraatje; 6.30 Het bin- TLenaanvarinigsreglement7 beriChtejni; 7.15 boekbespreking; 7.45 reportage; 8 berich ten ANP, herhaling SOS-bericihten; 8.15 NCRV-Propaganda-Avond; 10.10 berichten ANP; 10.15 damles; 10.30 NCRV-orkest; 10.45 gymnastiekles; 11 grata'.; C.a. 11.50 —12 schriftlezing. RECHTZAKEN Kantongerecht Bergen-op-Zoom Na behandeling werd o.m. uitspraak gedaan in de volgende zaken: L. S. te St.-Ann a land, wegens over treding van het Motor- en Rijwielregle ment, tot f 2 bi s. 2 d. h. A. D. te Oud-Vossemeer, ter zake als voren, tot f 3 b|. s. 3 d. h. M. v. A. te Poortvliet, wiens rij wiel niet was voorzien van een bel, tot f 2 b: s. 2 d. h. J. Q. en K. L., beiden te St.-Filips- 1 a n d, wegens overtreding van de Spoor wegwet, (het zich bevinden binnen de verboden kring van de trambaan), ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. Rechtbank te Breda Voor den Bredaschen politierechter wer den Maandag 21 Maart niet minder dan 86 smokkelzaken behandeld, o.a. tegen den 45jarigen koopman P. A. E. uit Zier ik zee, die op 18 December j.l. op den Wouwschen weg onder Bergen op Zoom werd aangehouden met 450 gesmokkelde boekjes sigarettenpapier, welke hij! alstoen ongedekt op zijn rij wiel vervoerde. Dit feit werd door den Bredaschen politierechter gestraft met 3 weken gev.str., eveneens met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen. Vervolgens werd nog een zaak tegen voornoemden E. behandeld. Thans betrof het een bekeuring, die hij had opge- loopen op 2 Januari j,l. Dien dag werd' hij n.l. op het perron te Roosendaal aan gehouden en gevisiteerd en alstoen wer den op hem bevonden 301 boekjes on gezegeld sigarettenpapier. Dit geval kwam hem te staan op éért maand gev.str. met verbeurdverklaring der boekjes sigarettenpapier. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. De circulaire-actie van de plaatselijke afdeeling der Ned. Vereen. voor Luchtbescherming belooft een groot succes te worden. Hoewel het uit den aard der zaak nog wel enkele dagen zal duren voor de werkcommissie met het ophalen der invulbiljetten klaar kan rijm, kan men reeds nu zeggen, dat het resultaat zeer bevredigend is. Het is een verheugend verschijnsel, dat onze stadgenooten in dezen voor Europa en dus ook voor Nederland zoo ernstigen1 tijd, beseffen, dat het van het grootste belang is, dat men weet hoe men zich! kan beveiligen tegen luchtgevaar. Daar men immers bij1 de luchtbescherming uit- it van het principe: zelfbescher ming, dient ook ieder zich op de hoog te te stellen van doelmatige en eenvou dige maatregelen tegen scherf- en instor tingsgevaar, tegen gasgevaar, tegen brand gevaar. Bovendien moet men op de hoog te rijn van de regeling van den Lucht beschermingsdienst. Daar het juist het 'doel der NVL is haar leden hieroveil in te lichten en verder de zelfbescher ming te organiseeren, is het vanzelf sprekend dat men propageert: „ïedei^ Nederlander lid van de Nederl. Vereen., voor Luchtbescherming". We kunnen niet anders doen, dan onze stadgenooten nogmaals wijzen op het groote belang van de Luchtbescherming van ons land en onze stad. HAAMSTEDE. De werkzaamheden vo,or de restauratie aan het kerkgebouw der Nëd|. Herv. Gemeente Vorderen goed, Dezer dagen is men begonnen jmtet de pannea te leggen op het middengedeelte, hetgeen erg mee valt, 'want velen 'waren van meenitng, Idjat een pannendak op een dergelijk gebouw1 niet mooi zfou zijn. Het Sierlijke torentje nadert ioiok zijtn voltooi ing len Waanneer binnenkort Idle stelling daarom heen verdwenen Zal zijn, Zal het nog veel beter tot zijn recht ikomenj. In deze toren komen twee klokken te hangen, waarvan de grootste elektrisch geluid zal w'orden, terwijl ook het uur werk, Idat ook in de toren wordt aange bracht, 'daarop Zal slaan, hetgeen voor dien geschiedde op de kleine klok. Deze laatste kan bij: bizond'ere gelegenheden, met een touw1 geluid! worden, zoodat dan met twee klokken igelijik geluid kan wor den. Binnen in het gebouw is men iook imiet man len talacht bezig om alles /zioio mogelijk half Apiril klaar te hebben. De pilaren Zijn van de pleisterlaag ontdaan.', zoodat het oorspronkelijke metselwerk to voor- Schijn is gekomen. De pilaren bestaan uit baksteen, afgewisseld met banden zandsteen. Wanneer zij igoied Schoonge maakt Zijn, zal Idit het kerkgebouw aan merkelijk in schoonheid veiihpptgen. Opk i|S men reedis aangevangen- lm/et het 'witten waardoor het geboiuw aanzienlijk opknapt. Als binnenkort dan nog het glas in lood zal zijn aiangebradht, is het inwenldige voor een groot gedeelte klaar. Wanneer de inwijding van het gebouw Zal plaats hebben is nog niet nauwkeurig bekend', 'daar dit van Verschillende omstandighe den zal afhangen. NOORD WELLE. In onS Vorig bericht omtrent oprichting van een afdeeling vafra Landbouw en Maatschappij; is een ver gissing begaan. Het moest Zijn 16 nieuwe leden traden toe ten brachten het aantal op 72. De reeds, aangesloten leden Waren lid van 1de afdeeling, die geheel Schouwen len Duiveland beslaat- NIEUWERKERK. Door de dames. M. de Bil, L. Stoutjesdijk, M. Tierie, L. Flik- w'eert, L. Clariisee en L. Pollie, die zich bela/sit h ebben met de speldjes verkoop voor 'de vereenigimg „Hat Hoogelainld"' is leen bedrag van f20.20 Voor die vereeni ging gecollecteerd. ST.-ANNALAND. Voor de vacfante be trekking van sedr.-rentmeiestor van' het Weezen-Armbestuur alhier hebben zich 4 Sollicitanten aangemeld. Biijt de igebiroddfers van. Luïjk breidde de Schapenfamilie zich plotseling uit, doordat een schaap 3 .en een ander 4 levende lamtaleten ter Wereld bracht. STAVENISSE. De restauratiewerken aan het orgel der Ned. Herv. Kerk vorderen, goed. Het orgel is weer van de fabriek, waar het geheel hersteld en verbouwd is, terug. Thans is men bezig het in elkaar te zetten, terwijl ook een electro motor wordt geplaatst, om straks de windvoorziening langs electrischen weg mogelijk te (maken. Binnen enkele weken zal het gerestaureerde orgel weer in gebruik genomen kunnen worden. Ouders of verzorgers, die voor hun kinderen of pupillen toelating wenschen als leerling o»p de openbare lag. school alhier, kunnen hiervan voor 25 Maart a.s. aangifte doen bij het hofd der open bare school, dhr. J. Oudesluijs. De kin deren, voor wie toelating verlangd wordt, moeten vóór 1 April a.s. den leeftijd! van zes jaar hebben bereikt. Naar wij vernemen zullen binnen kort weer eenige werkloozen naar Duitschland vertrekken, om aldaar in het landbouwbedrijf te werk gesteld te wor den. Behalve zij, die verleden jaar reeds naar Duitschland trokken, zullen er nog eenige andere vertrekken. Een tweetal personen trekken er zelfs met hun ge- heele gezin heen. GEMEENTERAAD TE NOORDWELLE Het Stra vieren herleeft «Melodia» krijgt subsidie Openbare vergadering van den gemeen teraad op Maandagnamiddag 21 Maart. Afwezig de leden Hanse, Klompe en Hart; de laatste met kennisgeving. Bij' de opening der vergadering spreekt de burgemeester zijln vreugde uit over het welslagen van het laatstgehouden; strafeest. Tot spreker's genoegen trof hij onder het groot aantal ruiters ook een 3-tal raadsleden aan. Spreker hoopt dat er het volgend jaar nog meer rui ters aan zullen deelnemen. Ten aanzien van een ingekomen ver zoek van de vereeniging van oud-leer lingen van den tuinbouwwintercursus te ZierikZee, om een bijdrage voor een te te houden tuinbouwtentoonstelling aldaar deelen B. en W. mee, dat op het eiland) Schouwen en Duiveland nog meer tuin- bouwvereenigingen bestaan, 'die echter bij de organisatie voor de te houden ten toonstelling niet zijln ingeschakeld en dat de verzoekende vereemiiging isiledhts eemi groep tuinders uit Zierikzee en omstre ken lomvat. Op grond hiervan meenen B. en W,., dat niet de tuinb'ouw vani het geheele eiland en in het bijzonder niet die vasi Westelijk Schouwen wordt vertegenwoordigd', weshalve rijl voorstel len het verzoek af te wüj'zen. Z,!h.$h wordt aldus besloten. Naar aanleiding van een verzoek van de mondharmonicaclub' „Melodia" om gra tis gebruik van een schoollokaal voor haar repetities, wordt besloten dit ver zoek niet toe te staan, doch in de plaato daarvan haar een jaarllijksch subsidie toe te kennen van f 10. Een verzoek van P. G. Boot alhier, om vergoeding uit de gemeentekas voor* vervoer van Zijn leer plichtige kinderen naar de blij'Z. lagere school te Scharen d'ijke, wordt gedeelte lijk ingewilligd. Verder wordt op voor stel van B. en W. een bedrag beschik baar gesteld voor begrinding van Kaat- jesweegje, terwlijl tenslotte nog wordt besloten overtollig kasgeld te beleggen j bij' de rijkspostspaarbank. Bij de hierop j volgende rondvraag spreekt dhr. M. Da lebout Zijn voldoening uit over de goede 1 en degelijke leiding van A. G. van de Sande Sr. als voorman bij1 de werkver- schaffimg en beveelt hem gaarne in voor komende gevallen voor de leiding aan. Daarna sluiting. De 750.000 dollar van den even excentrieken, als rijken Canadees Charles j Vance Millar, die in Zijln testament be- paald had, dat dit bedrag zou worden toegekend aan de moeder, die in de j tien jaar volgende op rijn dood in j 1926 de meeste kinderen zou hebben I gekregen, Zullen over vier moeders ver- i deeld worden. Deze vier vrouwen heb- 1 ben haar kindertal in het tijdsverloop}, dat in het testament bepaald was, met negen vergroot gezien. Thans ligt er 187.500 dollar voor elk te wachten b'iji een bank te Toronto, die het b'edragj beheerd heeft in afwachting van de rech terlijke uitspraak. Voortdurend komesri ter versterking oinzer weermachtgiften in, ail dan1 niet vergeZeld van betuigingen ivan' vader landsliefde. Ben Indisch (Ouderpaar gaf f 2000,—, met de bepaling, dat vop;r elke f 5 miillioen, die Wbrdt bijeengebracht, opnieuw f1000 'z|al worden gestort. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. NOORDGOUWE. Biij de Maandag ge houden herstemming voor Notabel werd] gekozen de heer M. L. v,an Ast. Geref. Gem. ST.-ANNALAND. Woensdag 23 Maart, nam. 6.30 uur, ds. Kok van Veenienldiaal. Vrijzinnig Protestantsche Landdag In September van dit jaar zal het 12V2 jaar geleden rijn, dat de V.P.R.O. werd opgericht. Het V.P.R.O.-besjluur koestert het voornemen, ota' op Zoiudag 25 Sepit de leden van deze omroep santen te roe pen op een groote nationale Vrijrintriig Pirotestandsche landdag in de gebouwen van Houtrui&t iai Den Haag. De deelnemers-, die reeds vroegtijdig in Den Haag kunnen Zijtn, zullen de mor genuren in de verschillende kerkgebou wen van de residentie de morgendienst kunnen bijwonen. Detsi middags heeft in Houtrust een groote samenkofmfst plaats. Na een ope ningstoespraak van de V.P.R.iO.-v]oprzit- isiter, Dr. Niiclolette A. Bruining, zal Prof. R. Ca'simir van Den Haag een rede uit spreken. Door miclrofoon en luidspreker Zullen .giroeten gewisseld Worden met een gelijktijdige isamenkoimlst van Vrijzinnige Protestanten 'en leden, van de V.P.R.O. in Bandoiesig. Ook de istem van Zuid-Afrika en van Amerika zal weerklinken. Na de pauze volgt een uiting Van Vrij zinnig Proteistandsdhe verbondenheid. Ver tegenwoordigers uit verschillende provin ciën zullen het woiord vtoeren, afgewisseld d'oior koorz'ang, waarvppjr de medewerking Van zangkoren uit het geheele land zal worden ingeroepen. Prof. Ir. W. Sdber- merhoim z'al dit gedeelte van de landdag openen. Ds;. B'. J. Aris uit Amsterdam/ •spreekt een slojtwoprd. De geheele samen komst staat pnder leiding van Ds. E. D. Spelberg. 1 LANDBOUW EK VEETEELT Bewaringsproef met uien Met de uien van het Interprovinciaal Uienp roef veld, dat verleden jaar aange legd was door de Vereeniging van Oud- Leerl. b'iji LWC op het bedrijf van dhr. P. J. v. d. Slikke te St^Maartensdijk, is door den Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst een bewaringsproef genomen. Van de 13 uitgezaaide variëteiten werd be gin October van elk ras 50 k.g. in een ren gedaan. Op 2 Maart j.l. werden de partijen uitgezocht en gewogen. De offieieele uitslag is als volgt: sel. Van Loon 31.6 k.g. leverbare uien en 12 k.g. zachte uien, matig vast; Jong'si West Frisia 28.2 ©n 15:5 k.g., matig vast; sel. Van Nieuwenhuij'Zen 29.9 en 13.5 k.g., vrij: vast; Zeeuwsche bruine 30 en 12.5 k.g., vriji vast; Perijka 30.7, en 13 k.g. vast; Produka 27 en 18 k.g., hardheid onvoldoende; sel. D. Piemani 40.2 en 5.6 k.g. vast; sel. Van Zielsi» 32.5 en 10.5 k.g., vrij1 zacht; sel. C. Baki ker, 33 ©n 10.5 k.g., matig vast; self, P. Voogd 36 en 8 k.g., matig vast; teel. De Zeeuw 35 en 8.2 k.g., matig vast; Favoriet 39 en 6 k.g., vrij; vast: Het verlies aan zachte uien is vrij groot, doch dat aan uitgeloopen uien daarentegen klein, n.l. van 0.2 tot 1.5 k.g. De grootste hoeveelheid leverbare uien gaf de selectie van D. Pieman, doch het verschil met Favoriet is gering. VOOR DE HUISVROUW Vleeschlooze maaltijden Of lederen dag. vleeseh noodzakelijk is? Weineen, volstrekt niet. De gezondheid •wordt er werkelijk ta'ee gediend, als W'e wekelijks een paar vleeschlooze da gen instellen. Het vleeseh kan met succes door andere eiwitrijke levensmiddelen vervangen worden. Maggi's Aroma, dat uitsluitend plantensappen bevat, kan dan aangewend worden om! spijzen en sauzen iets pikants' te geven. Uiensaus: Een halve liter kokend Water, 2 a 3 theelepels Aroimla, 1 volle eetlepel bloem', 1 volle eetlepel boter of vet, 1 groote ui, klein beetje zfout (4 personen) Buk de fijngesnipperde ui in het vet of de boter bruin, vOegi de bloem! toe, Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: L <4 mè L. "Postgiro 287177 Den Haag. :£rten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. daarna onder roeren het water, een tikje zout en laat de m'assa even doorkoken. Roer er Van het vuur af de Maggi's Aromia door. Pikante sla: een halve stronk Brus- selsch lof, 1 kleine selderijknol, 1 kleine biet, 1 handvol veldsla, 1 eetlepel azijn, 1 eetlepel slaolie, 1 theelepel zout, 1 a 2 theelepels Aroma (4 personen). Kook de selderijkniol en de biet gaar, snijd tie in kleine stukjes, vermeng ze met de veldsla, het geraspte lof, zout olie, azijn en Maggi's Aroimla. Maak ze eenige uren van te voren aan. Stamppot. 1 k.g. aardappelen, 1 kleine savoijekool, l1/^ pond kabeljauw;, 1 eetlepel zoute, 2 a 3 theelepels Aroma, het sap van een halve citroen, paneer meel, stukje boter. (4 personen). Snijd de kool fijn, kook ze 10 minu ten in een beetje water. Leg b'enedeni in een pan de geschilde en in schrijfjesj gesneden aardappelen, hierop stukken visch, waar men Jhet citroensap op drup pelt ©n wat zout, dan een laag kool. Druppel hierop de Maggi's Aroma, ver volgens weer aardappelen enz. Voeg 1/4 liter van het koolwater toe en laat het gerecht heel zachtjes 1/2 uur koken. Strooi er paneermeel op met kluitjes boter en laat het in den oven dan nog even lichtbruin worden. THOOLSCHE BRIEF We binne ie'r in ons Eilamidje toch oak zoo langzaemerand, zoo as de ge léérde mensdien zegge, uut ons isole ment voor 'n groot déél verlost in ver gel ieking mit vroeger, en de Ollanders meuge dun ienke, dat wulder nog ac'hter- leke boertjes binne, dat Jappe we an onze laezen; we leve mee en da's a vee gez'eid. We doen ook an sport op '11 gepaste wieze, we ebbe voetbal-, korf bal-, damclubs en nog wel andere. Ja, a'k de krante naekieke, dan zoue we d'r nog bie motte tebbe Hockey, Rugby, Golf Lawlntennis, Antbul enz'. mUr dat komt nog wè. Er binne d'r die wel's naer 't Stadion guen in Rotterdam en Antwer- pe, mar dat binne ienkelingem. Gelukkig dat we thuus of bie kennissen bie zoo'n gelegendeid naer de Radio kunne luus- tere en zie je niks dan por je toch en as Den Ollamder daerbie verslag uut- 'briengt, dan geniet je oak en as wullie dan an de winnende and binme onder 't geroep „Hup Olland", dan komt er vier in z'n verslag ien 't is net êêlnder of we d'r bie binne. En 't mooiste is. as de tegenpartij/ 't goed maekt, priest ie 'Ze net zo©' goed: Ja, daerbie kommie oinz'e voetbaljongers van 't durp mar kieke; dat neemt toch nie weg, dat de liefebbers van 't spil graeg de clubs van d'andere plaetsen in 't Eiland in d'n strijd zieni 't Geeft dta jongens afleiding en daer kan gêê» m©n$ch anstoat an neme. Alléén Zondagts mot je er nie ta'ee kotmlme, want 't gros van de lui kan dat nie ebbe en dan mot je 'daer êêrbied voor ebbe, al binne d'r die daer nie Izoo over dienke. Er binne iai 'den lesten tied ook op somimlige dur- pen bie ons 'damclubs opgericht en die Schiene in de smaek te valle. Ze ebble Id'e reisjiejs er graeg vopf over, om' imekaere op dto tand te voele. Ja, dat damlmlen is mooi spil, net Zoo goed als 't sChae- ken, want 'daer komjmle liefebbers bie ons, die ziclh meugelek al tot Euwe'si zien groeië. Geïllustreerd vervolg verhaal voor de jeugd door Edgar Rice Burroughs Plotseling werd er een stuk papier on der de deur der hut geschoven. Lorcf nreystoke vouwde het open en las de boodschap, die door een ongeschoolde hand was geschreven. Hij! werd er voor gewaarschuwd, geen rapport op te ma ken van het verdwijnen der wapens. Zijn vrouw, die het briefje meegelezen had, verbleekte, beducht als rij was voor het lot, dat hen wachtte. Een paar uur la ter was het gevecht nog steeds aart de gang en hetgeen Lord Greystoke toen op het dak zag, deed hem het ergste vreezen. Onophoudelijk werd er gescho ten, vijf officieren waren reeds gesneu veld. Aan het hoofd der muiters vocht de Zwarte Michael. De woede der mui ters was niet meer te temmen en de officieren konden, hoewel zij' dapper vochten, tegen deze overmacht tenslotte niets uitrichten. Aan beide zijden vochten de mannen met de moed der wanhoop en hun leven, zoodat het dek al spoedig met gewonden overdekt was. Ofschoon Lord Greystoke uiterlijk kalm was, was hij innerlijk hevig opgewonden, want hij vreesde voor de veiligheid van het leven van zijn vrouw in de handen van deze wilde bende. „Hier zijn er nog twee voor de haaien", brulde een der muiters en rende naar voren, op Lord en Lady Greystoke af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2