ZIERIKZEESCHEl NIEUWSBODE .DONDERDA^^MAARMgSS^^ZSMS b OPGENOl Z1ER1KZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 Maanden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afionderlijke nummert 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 - 1880 Dlr.ct.ur, A. i. DE LOOZB «tltg.T.r-R.d.ciear M KOSTER Ultgav*R.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13678 ADVERTENTIEN. Tan 1—4 regelt 80 cent, ran 4 regels en daarboven 20 tent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Oud-Burgemeester Bannink In den ouderdoom van ruien' 60 jan* is Dinsdag te Eibergen (Geld.) overleden de heer Joh an Ca rel Anne Bannink, oud-burgemeester van Zierikzee van 17 September 1929 tot 1 October 1934. De heer Bannink werd den 19 Septem ber 1877 te Lochemi geboren. Hij' door liep na !d'e lagere school een 5-jarige ULO, een kostschool, welke opleidde voor adelborst of cadet. Hij1 koos de laatste richting, omldat hij' Indisch offidier wilde worden en studeerde van 1894— 1896 op de Cadettenschool te Alkmaar en. van 1896—1899 aan de militaire Aca demie te Breda. In 1899, dus 22 jaar oud, werd hij bevorderd tot tweede luit. waarop in Mei 1900, via Harderwijk zijn uitzending naar ïndië volgde. Daar aan gekomen, begonnen de omzwervingen van het eene garnizoen naar het andere. Na deelgenomen te "hebben 'aan de Djambi expeditie in 1903, behaalde hij de akte voor Maleisch, om! in 1907 toelatings examen te doen voor den 3-jarigen cursus aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gra- •venhage, wat gelukte, omdat hij als post- comkmandant van Bianka overvloed van tijd had. Gerepatrieerd volgde hij aan deze school de lessen. Eind 1910 ging hij jveer terug haar Indië, kwam! daar vrij spoedig op' Atjeh, waar hij als di- visie-comferandant bij! hqj. corps maré chaussee werd geplaatst en daarna op RiouW. In 1915 vertrok hij naar Java, waar hij' tijdelijk gedetacheerd werd aan het departement van het Bmnenlandsch Bestuur en als zoodanig o.a. Celebes be- zlocht. In 1919 vertrok hij naar het Moe derland, via Australië en dwars door Amerika. Begin 1920 werd hij aan het Departement van Koloniën geplaatst, waar hij' 3 jaar dienst deed. In 1922 vertrok hij weer naar Indië. Te Sabang werd h,ij' van boord geroepen en weer in Atjeh geplaatst. Na eenige jaren mbei- lijk werk te Kota Radjah, werd hij naar Malang (Java) overgeplaatst, w'aiar hij1 garn iZoenscomlm'andant w:as. Midden 1926 verliet hij! Indië Vo,or goed. In Den Haag ging hij een cursus volgen in de gemeen te-administratie en werd volontair op de secretarie te Monster. De verbintenis als reserve-officier bracht hem! naar Zee land, waar zijn regiment lag, totdat in 1929 ijfljm benoeming volgde als burge meester van Zierikzee. Bij' Kon. Besluit van 22 Aug. 1936 werd heml de Titu laire rang van Generaal-Majopr bij! het Ned. Indisch Leger verleend. Hij' was drager Van het eereteeken voor belang rijke krijgsverrichtingen miet de gesp Djambi 1901—1904. Oud-burgemeester Bannink' was een eenigszins vreemlde verschijning in de lange rij' der deftige magistraten, welke over onze gioede stede in den loop der tijden waakten. Geen deftig ziwart, of het moest raadsvergadering zijn, sierde z'ij'n kwieke, korte gestalte; in een licht dostuumi, mjet een bloem in het knoops gat, kon mlen hemi overal vinden. Hij had de beweeglijkheid van een Franséh officier; kwiek en vlot, ook in den om gang met anderen, die aan dien vreenniden burgemeester moesten wennen. Maar hij wierd spoedig populair, misschien te be kend, wat hem vaak last bezorgd heeft. Letterlijk alles had zijn belangstelling; ook en dikwijls ons blad, waarin hij viaak artikelen schreef, die graag gelezien w'er- den, ook toen hij den burgem'eestersketen had afgelegd en uit Den Haag nog; lang contact met de bewioners van dezb om geving Tlield. Burgemeester Bannink, die mlaar vijf jaar 'burgemeester bleef, kwam in een periode, waarin belangrijke werken tot stand kwamen, waarvoor jaren gewerkt en gestreden was: de waterleiding en, in mindere mate, de electrische ver lichting, bei,de van zoo grpote betee- kenis voor ons eiland. Bij' de plechtige ingebruikstelling van waterlevering en electriciteitsvooriie- ning voerde de heer Bannink het woord. Maar niet alleen daar. Ook bij' de ont vangst van gezelschappen die Zierikzee en Schouwen bezochten, op hoogtijdagen van de luchtvaart, bij' de opening van het Badhuis en, toen hij! al rustend wiais, bijl (j.e ingebruikstelling van het Sport park, zijn geesteskind, dat hij' zelf ten doop hield. 'Wat hij' voor de minder en misdeelden deed, zal nooit heelemaai bekend worden, maar w'e weten, dat hij meermalen met gulle hand in eigen buidel greep, wiaar het er om) ging, nood te voorkomen of te leenigen. Spontaan werd szlijh kb mist op 17 Sept. gevierd en treffend w!as het afscheid, dat de raad en heel de burgerij hem! op 15 Sept. 1934 bereidde. Bij een bezoek §an zijn gastvrije woning in de Berkstraat in Den Haag, bleek ons, hoe zeer hij' verknocht was geweest aan stad en eiland waarin menig souvenir herinnerde. Velen zullen zijn onverwacht ver scheiden met weemoed hebben v:erno- mien. Zijn nagedachtenis Zal hier in eere worden gehouden. Lord Halifax over den internationalen toestand Engeland erkent de inlijving van Oostenrijk De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, lord Halifax, heeft in het Hoogerhuis een verklaring afgelegd over den internationalen toestand. Lord Hali fax zeide, dat hoewel hij niet geloofde, dat iemand ervan overtuigd was, dat de status quo van Europa eeuwig was, een gewelddadige verandering van de be staande verhoudingen sterk moest wor den afgekeurd. De wereld is tot de ontdekking geko men, dat noch verdragen, noch het in ternationale recht, eenigen invloed heb ben op de politiek van sommige staten. In dergelijke omstandigheden is de kracht de beslissende factor. Het zou op het oogenblik niets op leveren, wanneer men de Oostenrijksche kwestie voor den Volkenbond zou bren gen. De leden van den Bond zijn niet bereid voor deze kwestie een oorlof te ontketenen. De Bond zou dan ook niets kunnen doen om de Duitsche re* geering te dwingen haar ingrijpen on gedaan te maken. De Britsche regeering moet dus erken nen, dat Oostenrijk verdwenen is als zelfstandige staat en dat het is ingelijfd bij! Duitschland, Sprekende over Tsjeehoslowakijie, zeide Halifax, dat de Duitsche regeering ver scheidene keeren geruststellende verkla ringen heeft afgelegd. Wij verwachten natuurlijk, dat de Duitsche regeering deze gelofte gestand zal doen. Indien de Duit sche regeering inderdaad den Europee- schen vrede wenscht te handhaven j en ik hoop ernstig, dat zijl zulks wenscht dan moet zijl weten dat er geen deel in Europa is, waar het van meer belang is om eens gegeven beloften na te ko men, dan juist in' Tsjechoslowakije. Chamberlain blijft zwijgen over de houding van Engeland inzake Tsjecho-Slowakije In het Lagerhuis is het gisteren ru- mberig toegegaan, toen de mlinister-pre- sident weigerde een Vraag van miss Ellen Wilkinson te beantwoorden. Zij had Chamberlain gevraagd of de Britsche re geering eenige waarborg) aan Tsjecho slowakije dacht te geven. De 'minister president antwoordde, dat de kanselier vaai de schatkist op Februari j.l. had verklaard, dat Groot-Brittanmië tegenover Tsjechoslowakije dezelfde verplichtingen had als alle andere leden van den Vojl- kenbond. Hij1 zeide, dat hij aan die ver klaring niets had toe te voegen, maar dat de toestand de nauwkeurige aan dacht van de regeering had. Daarop zeide I miss Wilkinson: „Gezien hetgeen er mot j Oostenrijk gebeurd is, moeten wij dan aannemen dat Groot-Brittannië niets zal doen indien Tsjechoslowakije wordt aan gevallen." De zaak' is van groot belang. De minister-president heeft tnlijn, eerste vraag in het geheel niet beantwoord. Op de banken der oppositie pntstond een geweldig rumoer. Daarna stond de leider van de oppositie Attlee op en vroeg den .minister-president wanneer ©en nieuwe regeeringsverklaring over de bui- tenlandsche politiek 'kon worden ver wacht, daar klaarblijkelijk met de oude politiek was gebroken. Mag ik den minister-president Vragen (aldus Attlee) óf hij wel begrijpt, dat in dit land groote onrust heerseht over de mogelijkheid, dat de regeering er in het geheel geen politiek op na houdt? Het wordt imeer en meer "duidelijk', dat een steeds grooter deel van de .aan hangers van de regeering thans ook de inzichten van Churchill, Sinclair en Attlee beginnen te deelen, dat de beste politiek Zou zijn een krachtige volkenbondspoji- tiek te voeren. Het voortdurende uitstel van Chamberlain omi te -zeggen wat de politiek van ae regeering zal zijn wekt onrust. Chamberlain evenwel schijnt geen haast te hebben. In de wandelgangen loopt het gerucht dat de ministerpresident erover denkt den leider der oppositie uit te noodigen imlet hem; een nieuwe nationale regeering te vormen, oml de groote problemen van het oogenblik op te lossen. De Duce over-het gebeurde met Oostenrijk De volksstemming een bom, die verkeerd sprong Gistermiddag heeft Mussolini in de Ita- liaanjsiche Kamer een redevoering gehou* iden, welke aan "de .gebeurtenissen in Oostenrijk en aan Italië5? verhouding tot Duitsldhland was gewijd. De Duce gaf een overzicht Van de ontwikkeling van den OoStenrijkscheci po litteken toestand sinds den Wereldoorlog. Hiji verklaarde dat Rome die onafhankelijkheid van Oostenrijk Steeds als een zuiver Oostenrijksche kwestie had' beschouwd >en dat hij; Schusisctonigg ier voor had gewaarschuwd, idat het voorgenomen plebisciet een „hel- Sche machine zou blijken te zijn, welke in diens, eigen handen zou ontploffen"'.; „In min of imleer .officieuze kringen aan de overzijde der Alpen heeft men tmlij .gevraagd", aldus Mussolini, „waarom wij niet tusschenbeilden zijfn. .gekomen. Wij antwoorden dat wij nimimler verplichtin gen hebben aangegaan, direct noch indi rect, noch schriftelijk, nog mondeling. Oostenrijk heeft ons nimimler gewapende interventie gevraagd om met geweld zijn eigen onafhankelijkheid te verdedigen. Een land, dat militaire hulp no o dig heeft tegen zijn eigen.' volk, ijs miet meer waard 'zich zoo te noemen". Hetgeen z'ich in Oostenrijk afspeelt, is het bewijs, van de innige aspiratie van het Oostenrijksche vplk naar „Anschluss" Op .alle argumenten, die het spoor dragen van een zeker nationalisme, antwoorden wijl, dat wjanneer een .gebeurtenis onaf wendbaar is, het beter is dat Zij", zi'dh voordoet met u, 'dan ondanks, u of erger nog tegen u. „Het uur is thans gekomen", Zoo be sloot Mussolini, „van hetgeen men zou kunnen noemen, (het op de proef stellen van de as Rome Ber 1 ij n. Welnu, Ide Duit&chers weten dat de as geen di plomatiek maaksel is, hetwelk alleen doel treffend is, voor normale gelegenheden, doch dat het zich vooral hecht heeft betoond in dit uitzonderlijke uur in de geschiedenis van Duitschland en van Eu ropa. Twee naties, welker formatie pa rallel liep, zooals zijl ook één zijn in, haar analoge politieke en levensbeschou wing, kunnen gezamenlijk opimiarclheeremi teneinde onze bewogen wereld een hieuw evenwicht te geven, dat ten slotte eed vreedzame en vruchtbare samenwerking 'der beide volken zal mogelijk imlaikeei. KORTE BERICHTEN De Weensche correspondent van „Paris Soir" meldt, dat o.a. prof. Sig- mu.nd Freud, de vader der psycho analyse en prof. Neumann', de bekende chirurg, die verleden jaar zou hebben geweigerd Hitier te opereeren, zouden zijn gearresteerd. De Weensche bla den melden, volgens Reuter, dat de be kende bankier baron Louis de Rothschild is, gearresteerde De snelle o p mars ld Hiüer re ch t- S'Chen in Ax agon is thans gestaakt om ide veroveringen te cioinsolideeren. Te Caspe, idat nog niet geheel bezet is, heb ben ide republikeinsche troepen krachti ger tegenstand' geboden dan op eenijg ander punt van den' opmarsdh. De Duitsche ambassade te Londen pu bliceert een mededeeling, waarin wordt tegengesproken, dat 30.000 man van de S.A. en deskundigen van de weermacht naar Spanje zijn gezonden, zoo als de Spaansdhe .ambassade gisteravond had medegedeeld. Naar „Hiet Volk" meldt, zal ToS- danini op Woensdagavond 23 Maart as, een studio-doneert van het Residen tie-orkest te 's-Gravenhagie voor de Vara dirigeeren. Tot dit 'doneert, dat derhalve wordt uitgezonden, zal igeen publiek wor den toegelaten. De nieuwe Lockheed Super Elec'tra van ide K.L.M. is gisterochtend op Schip hol geland na een vlucht van Rotterdam' naar Amsterdam1, B.estuurder was de Amerikaansche vlieger Headle. Er bestond natuurlijk groote b el&ngis,telling op Schiphol. De landing werd o.a. gade geslagen door den onderdirecteur van de K.L.M., den heer P. Guilonard. De Engelsche off icier-vlieger Clou- ston, heeft vergezeld door den sport vlieger-journalist Victor Ricketts, Dins dagavond te half negen Gravesiewd ver laten voor een poging om het record voor een vlucht Engeland1 Nieuw Zeel and te verbeteren. Woensdagoch tend is het vliegtuig oml 8 uur 20 te Cairo; gedaald. De vliegers hopen Nieuw- Ze eland binnen vier dagen te bereiken. De Duce over de gebeurtenissen in Centraal Europa De Engelsche houding t.o.v. Tsjechow-Slowakije is onduidelijk De Rijksmiddelen-opbrengst over Februari valt tegen Verlenging van den eersten oefentijd met 5l/2 maand Oud-burgem. J. C. A. Bannink op 60-jarigen leeftijd overleden Weinig of geen regen WEERBERICHT Hoogste baromsterst. 772,3 Laagste 734,9 Verwacht tot den avond zwakke tof miafige, meest wind. gedeeltelijk bewolkt, regen, des nachts kouder, den overdag iets zachter, zachter. Zon op: 18 Maart 6,10 te Lyon. te Reykjavik, van 18 Maart: Zuidwestelijke weinig of geen in het Noor- in het Zuiden 18 Maart Maan onder: 6,33 Zon onder: 6,07 Maan op: 9,23 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laag water: 18 Maart 4,03 16,34 9,33 21,39 Wegens, het heersdhende tekort aan. ijz>er en staal in Italië, zijn scherpe beperkingen opgelegd aan het gebruik van metaal in de bouwvakken. Het ge bruik van ijzeren staven, traliewerken, poorten, borstweringen, balkons en vloe ren is streng verboden. Ook het bouwen in gewapend1 beton is, verboden, tenziji het absoluut noodzakelijk is. Men is bezig ijzeren hekken en poorten in parken en tuinen weg te halen, ten behoeve van de» Staat I Z.ICMi Prins Bernhavd verrichtte de opening van de Beatrix-hall op de Jaarbeurs te Utrecht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1