E Gouden brug hvvfclpJjtv eti /zi^s/w^7z„MIJNHARDTjES*' rrc (J ZIJN HARTVORMIGE CACHETS RADIO-PROGRAMMA Dondtrdag 17 Maart HILVERSUM I 1875 en 415.5 Meter. AVRO-uitzending. 8 graml.; 10 morgen wijding; 10.15 gram.; 10.30 omroeporkest; 11 kniples; 11.30 omroeporkest; 12,30 gram).; 1 De Palladians; 2 voor de vrouw'; 2.30 zang en piano; 3 kniples; 3.45 or gelconcert; 4 voor zieken en thuiszit tenden; 4.30 groin.; 4.50 radiotoneel; 6.30 omroeporkest; 6.30 sportpraatje; 7 voor de kinderen; 7.06 AVRO-dansorkest7.30 Engelsche les; 8 berichten AtyP; 8.20 Concertgebouw-orkest; 10.30 giraro.; 11 be richten ANP, hierna het AVRO-dansor kest; 11.40—12 orgelspel. HILVERSUM II 301.5 M. 8-9 15 KRO, 10 NCRV, 11 KRO, 2-12 NCRV 8—9.15 en 10 gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 gram.; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12 be richten; 12.15 KRO-orkest; 12.45—1 en 1.30—1.40 gram.; 2 handwerkuurtje; 3 orgelconcert; 3.45 bijbellezing; 4.45gram. 5 handenarbeid; 5.30 solistenconcert;6.15 gram1.; 6.45 CN V-kwartiert je; 7 berichten; 7.15 gram.; 7.30 berichten ANP; herh. SOS-berichten; 7.45 Chr. Oratorium-veree- niging Haarlem'; 9.15 Lijdensmeditatie; 9.35 vervolg van 7.45; 11 berichten ANP; 911.05 gram'.; ca. 11.50—12 schriftlezing. KORTE BERICHTEN De president van de Duitsche Rijks bank Schacht, is in gezelschap van staats secretaris Reinhardt te Weenen aange komen. Goud en deviezen van de bank van Oostenrijk, tot een bedrag van 410 nril- lioen schillingen zullen in den loop van de week naar Berlijn worden overge bracht. Alle achttien ter dood veroordeel den in hel Moskousche proceis, met inbegrip van Rosengolz', die geen gratie had verzocht, zijn terechtgesteld. In het officieele communiqué wordt niet gezegd hoe de executie is geschied, doch vermoedelijk heeft dat plaats gehad in de Loebjanka-gevangenis door een schot achter het oor. Men heeft naar Havas uit Berlijn meldt, aldaar, op grond van inlichtingen uit verschillende bronnen, den indruk, dat Polen een ultimatum aan de Li- tausche regeering zal snellen, waarin ge- ëiseht zou worden, dat de normale diplo matieke, oeconcmische en spoorweg-be trekkingen hersteld worden. Deze be trekkingen werden twintig jaar geleden verbroken, toen Polen zich van Wilna meester maakte. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gasverstikking te Vlissingen Zaterdagmorgen is in de Badhuisstraat te Vlissingen een echtpaar bewus teloos in de huiskamer aangetroffen. Men slaagde er in de levensgeesten bij den man weer op te wekken, doch zijn 30- jarige vrouw1 bleek overleden te zijn. Aanvankelijk was imen de meening toege daan, dat het ongeval was te wijten aan een defect aan de gaskachel in de huis- kamler. Het parket 'bij de rechtbank te Middelburg vond echter later termen aan wezig om' een nader onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waar onder de vrouw is overleden. Dr.. Hulst uit Leiden heeft sectie op het lijk ver richt. Oude munten gevonden Bijl hét ploegen van een akker heeft een landbouwer te V e in r a y (L.) een steenen kruik gevonden, waarvan de in houd bestond uft 872 pude munten rait de jaren 1400 en 1500. De gevonden imluin- ten z'ijn van verschillenden vorm: rond, vierkant, zeskant, enz. De kruik is evenwel "stukgeploegd. Bij 't spel gedood Dinsdagmiddag meed ©en kapelaan uit Nijmegen rniet zijn auto op den rijksweg Grave—'s-Hertogeinbosch in ide richting 's-Hertogenbosdh. Ondier de gemeente Berg hem wilde Siij" een bakkerskar pas- seeren. Voor dit voertuig waren eemige kinderen aan het stoeien en een van hen, M. Reuvers, kwam onverwachts te voorschijn, zoodat de kapelaan een aan rijding niet meer voorkoimien kon. De jon gen werd1 door het spatbord geraakt en in ieen sloot langs 'dien weg geslingerd. Het ventje moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. Uit Stad en Provincie ZIErIKZEE. Morgen (Donderdagavond) wordt in het Ned. Herv. Vereen, gebouw' een Bazar gehouden, door de Vereenigirig van Rechtzinnig Hervormden georgani seerd. De opening heeft plaats 2.30 uur 's middags. De gebruikelijke attracties zul len voor dé noodige afwisseling zorgen. Een bijzondere attractie is op het too- neel aangebracht. Aan de bazar is ook een verloting verbonden met mooie prijzen. Hedenavond draait im de zaal van het Leger des Heils de nieuwe leger- film, die o.a. een opname vertoont van den grooten marsch door Amsterdam, ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Leger des Heils. De nieuwe, overvette Rinso is inderdaad „een wonder in de wasmachine" Eén pak Rlnso op 40 liter water geeft een ongelofelijke hoeveelheid sop. En een sop met zeer bijzondere hoedanigheden. Zo volmaakt reinigend, dat Uw wasgoed een ongekende helderheid krijgt. Boven dien werkt het prachtige, overvette Rinso sop veel sneller dan ge wone zeeppoeders. En het sop kan, na het witte goed, nog uitstekend dienen om het gekleurde goed in te wassen. De nieuwe Rinso is werkelijk een wonder van doelmatigheid en zuinigheid. En i niet alleen in elke wasmachine maar ook in elke tobbel De prijs is slechts 12 j ct. en bovendien een bon voor geschenken. ERVETTË" Rinso SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN Maakt u zich daarover maar niet on gerust, meneer Schwarzer. Laat het u genoeg zijn, als ik u verzeker, dat ik Stefan Szartossy's bezorgdheid voor mij op de juiste waarde weet te schatten. En dat ik mij uw achtervolging als die van een trouwen beschermengel, gaarne heb laten welgevallen, heb ik immierS bewezen. Het is noodig, dat u een en ander weet.... en als ik bepaalde details voor u verborgen wilde houden, zou dat dom en kinderachtig zijln. Ik ben tenslotte een vrouw, die het leven kent, oud en ervaren genoeg om te wetert wat nuttig en noödig is, een vrouw van over de veertig...." „Een koningin bent u....", ontglipt het Gabriel Schwarzer. En nu hij dit een maal gezegd heeft, is er ook geen hou den meer aan. Hij' moet zijn vereering onder woorden brengen, zijn vereering voor de vrouw in haar meest idealen vorm. Zijn beroep heeft hem meestal in aanraking gebracht met den zelfkant van het leven. Voor het eerst ontmoet hij hier den zielenadel in zijn smettelooze reinheid Renate laat hem rustig uitspreken. Als hij eindeijk een pauze maakt in zijn hul debetuiging zegt ze met een fijln glim lachje: „Een koningin ben/ ik toch heusch niet. Slechts een zeer eenvoudige.... bruggen- bouwster, die een brug van wederzijds begrijpen slaat van mensch tot mensch. En aangezien men nu eenmaal niet kan bouwen, zoolang het puin niet is weg geruimd, was deze reis, waarop u mijn trouwe Ekkehart bent geweest, noodza kelijk. Ik 'dank u daarvoor. En nog maals: schrijft u vooral aan Stefan Szar- tossy. Schrijf hem alles. Ook dat en hoe wij elkaar hebben ontmoet en ons hebbén uitgesproken". „Ik zal het hem liever telefoneeren". „Net zoo u \vilt.... maar nu is mijln tijd helaas om. Ik moet terug naar mjn hotel". „Mag ik u vergezellen.....?" „Nee... liever niet... ik verwacht na melijk bezoek... een familielid, de jonge barones Geitler-Hattorf...." Gabriel Schwarzer weet genoeg en Re nate Lien verlaat het restaurant om aan de brug, die zij' voor Sylvester Vonbërg bouwt, den sluitsteen toe te voegen. Den sluitsteen, waardoor zijl eerst haar draag kracht zal vérkrijgen OUD-VOSSEMEER. Hoewel het uitpon- den van vleesch onder de Vestigingswet is komen te vallen en per geval daartoe vergunning moet worden aangevraagd!, schijnt een oud-uitponder nog eens een kansje gewaagd te hebben. Naar ver luidt is zonder de vereischte vergunning een varken geslacht en uitgepond, in verband waarm'ede pnooes-verbaal is op gemaakt. ST.-ANNALAND. In de plaats van H. Slager is tot bestuurslid van de voetbal- vereeniging WHS alhier benoemd, Mat- theus van Dijke A.Bz. Luchtbeschermingsdienst ten plattenlande D i t n a j aar g.roote oefening. Dinsdagnamiddag had te Zierikzee plaats een door den Commissaris der Koningin in Zeeland bijeengeroepen vergadering, van alle burgemeesters en hoofden lucht beschermingsdienst op Schouwen-Duive- land. Mede waren aanwezig de Inspecteur voor de luchtbescherming, Generaal b.d. De Ridder en de heer H. Bierman, hoofd bestuurslid der Ned. Ver. v. Luchtbe scherming. Na een inleidend woord van den Commissaris der Koningin, waarin deze in de huidige gespannen toestand een dubbele aansporing ziet om! thans met spoed de luchtbescherming ten plat- telande aan te vatten of tot uitvoering te brengen, sprak vervolgens de Inspec teur over de maatregelen, die de Bur gemeesters aan de hand van de luchtbe- schermingswet verplicht zijln te nemen, waaronder in de eerste plaats het ma ken van een luchtbeschermingsplan voor de gemeente. Aan de hand van de wet, Kon. be sluiten ien de Richtlijlnen besprak de Ge neraal wat thans moet geschieden en op welke wij'ze hierin door de burgemees ters moet worden voorzien, en uit te voeren door de hoofden van dienst. Een. zekere geruststelling was het te ver nemen dat in ons .eiland' geen gevaar aantrekkend object voor vijandelijke -vlie gers wordt gezien, zoodat men bij! het opmaken van het plan in hoofdzaak re kening dient te houden met het plaats hebben van luchtgevechten boven het eiland, waarbijl vliegers, om aan hun, aanvallers te ontkomen zich zullen ont doen van hun bommenlast, of neerge schoten kunnen worden, terwijl ook de bomaanval op Zierikzee in 1917 leerde, dat vergissingen niet uitgesloten moeten worden geacht. Hierna sprak de heer Bierman een kort woord over de noodzakelijkheid van de voorlichting der bevolking door hulp van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, waarvoor krachtige toename van leden en afdeelingen noodzakelijk is en aan toonde welke groote voorlichting de le den voor hun minimum contributie van 25 cent kunnen verkrijgen. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen aan den Inspecteur van algemeen of bijzon der plaatselijk belang werd door velen gebruik gemaakt. De Commissaris der Koningin stelde hierbij' in uitzicht een groote medewerking van de hoogere col leges inzake het uittrekken van de noo dige gelden op de gemeente-begrootin gen. Tot slot deelde de Commissaris! mede, dat het in het voornemen ligt in het najaar weer e en g r o o te oef e- ning voor Zeeland te houden. Hij stelde als termijn waarbinnen door alle gemeenten het luchtbeschermingsplan moet ingezonden worden 1 Mei a.s. Met de woorden: „Moge God verhoeden dat ons land in een oorlog verwikkeld' wor de", sloot deze spreker de belangrijke vergadering. ONDERWIJS Bij' de te '§-Gravenhage gehouden ma chinisten-examens slaagde voor het prak tijk diploma C Oi.a. de heer L. A. v. d. Steen. Den gebeelen middag breqgen Jo hanna en Renate teziamen door; zij zeg gen elkaar dingen, Welke men slechts met zPin beiden kan bespreken en ook dan nog maar miet halve woorden. Zioioi komt het, dat de beide vrouwen ook eigenlijk niet zoo heel veel praten. Kjorte aanduidingen zijn reeds voldoende een enkeil gébaar af en toe een blik Zij begrijpen elkaar onmiddellijk tot in de kleinste bijzonderheden. De avond is reeds ge vallen, als Johanna eindelijk van de lage poef, waarop zij heefi plaats genomen, o'pstaat. „Hartelijk dank, Renate „Dank...? Wgarvoor „Wat je voor me gedaan hebt, is „Nee, mee Jiohainna>, je vergist jeJk heb niets voor je gedaanook voor mezleflf niet. Wat ik gedaan héb, was vanzelfsprekend dat moest ik doen van binnen uit eenvoudig volgens het gebod van m'n natuur". „Ja, RenateJij bent, zloóals je zijn moet. Dat is het. Eenvoudig noem je het mij schijnt het wionderbaaijlijk. Maar ik geloof, dat er eigenlijk geen woord bestaat, dat ooit het wezien van den mensch voïkomen kan weergeven In zulke gevallen is onze taal dat wat ziich 'binnen in den metosch bevindt, dèt wat pijn doetdaardoor leeft men immers en dringt tot je bewustzijn door dat men leeft De automatiseering van de telefoon in Zeeland In 1944 een feit De automatische telefoon, die langzaam maar zeker het geheele land gaat ver overen, verschijnt thans ook eenigermate in het zicht van de bewoners van onze provincie. In Goes komt het omvangrijke gebouw, dat in de naaste toekomst Zee- land's hoofdcentrale zal bevatten, in Mei gereed, en ook in Terneuzen vordert de bouw van de centrale naar wensch. In een onderhoud, dat de Zeeuwsche corr. van het Hdbi. had met het hoofd van het telefoondistrict Vlissingen, die belast is met de leiding der werkzaam heden voor de automatiseering van de Ln Zeeland, heeft deze een. en ander me degedeeld over den stand van zaken en over de bijzondere eischen, die Zeeland, gelijk aan zoovele andere werkzaamhe den, ook aan de automatiseering van het telefoonbedrijf stelt. Ten behoeve der automatiseering is de provincie verdeeld in de sectoren Goes (omvattend Noord- en Zuid-Beveland, met uitzondering van Kruiningen en omgeving van Kruiningen), Kruiningen, Middelburg, (geheel Walcheren bestrijkend), Zierik zee, Hulst, Terneuzen, IJzendijke en Oostburg. Het eiland T h o 1 e n valt onder Breda. De hoofdcentrale wordt geplaatst in den sector Goes, die eerst gereed wordt gemaakt. Onmiddellijk daarna is de sec tor Middelburg aan de beurt. Op de Be- 1 velanden en op Walcheren zal de auto matische telefoon vermoedelijk in den loop van 1940 in gebruik kunnen worden genomen. Vervolgens komen de sectoren Kruiningen en Terneuzen aan de b'eurt. Welke volgorde daarna zal worden toe gepast, staat thans nog niet vast. Kabels van Zuid-Bsvelard naar Schouwen Bijzondere eischen aan de automati.- j seering stellen ook de door water ge- scheiden gedeelten der provincie, en dit geldt speciaal de verbinding met Z. Vlaanderen. In den loop der jaren is n.L meermalen gebleken, dat telefoonkabels in de Westerschelde zeer kwetsbaar zijn. Ook Noord-Beveland en Schouwen- Duivelamd zullen doo,r middel van kabels onder water met de hoofdcentrale verbonden worden, doch omdat in de Zandkreek en iin de Oosterschelde sche- pen zoo goed als niet voor anker gaan, leveren deze verbindingen niet de moei- i lijkheden op, die de verbinding met Z. Vlaanderen tot een technisch probleem verheffen. Tot de voorbereiding der automatisee ring behoort ook het vervangen van de bovengrondsche telefoon-routen door ka bel-routen. Behalve de uitloopers naar geïsoleerde hofsteden, zijn thans nage noeg alle netten in de Middengroep ver- kabeld. Ook het vaststellen der minimum-ta rieven voor geheel Zeeland, een om vangrijke administratieve aangelegenheid met velerlei mogelijkheden, waarbij alle plaatselijke toestanden in oogenschouw moesten worden genomen, behoort tot het verleden. Er komt schot in de automatiseering van de telefoon in Zeeland. Maar voor dat de bewoners van Walcheren en van de Bevelanden aan de telefoon-schijf kunnen draaien, zal het toch wel 1940 worden, en voordat de laatste plaatse lijke telefoniste in Zeeland haar taak heeft beëindigd, zullen we vermoedelijk 1944 schrijven. "n Lichtstraal bij KINKHOEST leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: Hoest-Griep-Bronchitis-Aslhma \BMSIROM rri""Ty^^grooter f lesch I hoe voSggd] mingen, die in de kajuit van een ver keersvliegtuig tijdens de vlucht optreden, bemerkt dat in het vliegtuig gerookt' werd. Het bleek, dat een der passagiers zich naar het toilet achter in de kajuit had begeven en daar een sigaret had opgestoken, ondanks de voorschriften, die het rooken aan boord van Nederlandsche vliegtuigen verbieden. De rookende passagier zag zich tot zijn verrassing betrapt en moest zijln sigaret natuurlijk weggooien. Maar Von Weyrother meende, dat te gen ©en zoo onverantwoordelijke over treding der reglementen maatregelen ge nomen moesten worden en weigerde met dezen passagier de vlucht voort te zet ten. Dus landde hij' op het Brusselsche vliegveld Haeren, waar de passagier uit het vliegtuig werd gezet en rapport werd uitgebracht aan de Belgische luchtvaart autoriteiten, die den rooklustigen lucht reiziger een verhoor afnamen. Het KLM-vliegtuig heeft met geringe vertraging zijln tocht voortgezet. KERKNIEUWS LUCHTVAART Een rookende passagier uit het toestel gezet Het KLM-vliegtuig PH—AKJ, de Doug las, die in aansluiting op den dienst Malmö—Amsterdam gistermiddag tegen 4 uur uit Amsterdam naar Parijs vertrok, heeft te Brussel een niet in de dienst regeling opgenomen tusschenlanding ge maakt. Gezagvoerder Von Weyrother had n.l. door de merkwaardige luchtstroo- „Hel is igoed, dat je dat inziet, Jo hanna. Je zult dat besef noodig hebben. Het huwelijk met den kunstenaar be- teekent geen eeuwigen Zondag. Het kent alls geen ander, naast onvergelijkelijk mooie uren ook tallooze, die slechts van strijd vervuld zlijn. Hef stelt, vóór alles zé er hooge eischen aan, het zielsbegrip van de vrouw". Ln een pjotselingle impuls werpt Jo hanna zich aan Renate's hals. Zacht streelen de vingers van de vrouw het blonde hoofd aan haar schouder. Dan zegt ze: j,Maar je bent zelf immers ook kun stenares" en overgaande in een losseren toon, welke alleen in staat is de walj verlegen stemming te verbreken, laat ze er op volgen: „Maar één ding verlang ik persé van je: dat je morgen je lessen bii professor Schuhmacher hervat. Je hebt nu lang genoeg geluierd. Waarvoor denk je eigenlijk, dat je je stem hebt gekregen....?" „Laat tante Sophie het maar niet hoo- ren!" lacht Johanna. „Tante Sophie....? Tante Sophie is een engél", antwoordt Renate, „maar van kunst heeft ze geen verstand. Overigens.v. 't is goed, dat je me er aan herinnert..» Ik heb nu eindelijk tijd om haar eens eens te gaan opzoeken. Zeg haar, dat ik morgen kom, ja?" Steeds weer opnieuw leest Sylvester Vonberg de regels op het ivoorkleurige Ned. Herv. Kerk. Na een vacature van ongeveer 5 maan den mocht de gemeente van Sin t-A n- n a 1 a n d Zondag in den persoon van Ds. W. van Griethuijéen, overgekomen van Lopikerkapel, een nieuwen Herder en Leeraar ontvangen. In de morgengodsdienstoefening werd Ds. van Griethuijsen bevestigd door den Consulent Ds. J. Batelaan van Stave- nisse, die tot tekst van zijln predikatie had gekozen: Ezechiël 3 vers 17: „Men- schenkind, ik heb U tot een wachtel gesteld over het huis Israëls; zoo zult gijl het woord uit mijnen mond hooren en hun van Mijnentwege waarschuwen". Bij deze predikatie stond Z.Eerw. stil bijl drie punten: le. ziende oogen; 2e. hoorende oogen; 3e. een sprekende mond Na de bevestiging zong de gemeente Psalm 90 vers 9, waarna Ds. Batelaan een persoonlijk woord richtte tot den nieuwen Leeraar, dien hij' namens de ringbroeders hartelijk welkom heette. Voor een overvolle kerk hield Ds. van Griethuijzen vervolgens des middags zijn intrede. Z.Eerw. koos hierbij' zijn tekst (uit EfèZe 2 JlO—22, waarin staat, dal- het Woord God's is: „Gebouwd op het fundament der Apostelen en Profeten, De scheiding van het kwaad is het beste afscheid, dat men kan nemen. papier, dat in den rechterbovenhoek het naamcliché van Hotel Imperial te Wee nen draagt: - a san Lieve Sylvester! Nu je, dank zij' de goede zorgen van zuster Elisabeth, weer hersteld bent, is het oogenblik gekomen om te starten, da, ja, want 'dit is nu de start van je leven, dat op 1 Januari 1936 begon en waarin ik nu eenmaal zoo'n belangrijk aandeel heb' gehad. Daarom heb ik dan ook min of meer de voorzienigheid ge speeld en je symphonic voor het juiste forum gebracht. En daar heeft je werk tenslotte voor zichzelf gesproken. Het Weensche Philharmonisch orkest zal hel in zijn Mei-concert als feestelijk besluit van het seizoen ten gehoore brengen. De dirigent, Julius Seeger, verwacht ie zoo spoedig mogelijk. Pak dus je koffer en ga naar Weenen. Mij zul je hier niet meer aantreffen. Ik reis verder en verdwijn voor een paar weken uit je leven tot je concert. Dat zal dan een mooi weerzien worden, niet alleen met jou, maar ook met je lieve, jonge verloofde Johanna verwacht je. Zij' ver wacht je in een grenzenlooze, alles be grijpende liefde. 1 (Slot volg t).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2