f600,11; op reserve gebïachte winst Inhoud der kas op 31 Dec. f338384,75; f 1083,14. Balans bezittingen: Inhoud der kas op 31 Dec. f3015,09; uitstaande hypotheek f 37688,43uitstaande borgstelling f9884,98 bij rekeninghouders f70059,53; bij de Cen trale Bank f56863,17; aa^deelen Centrale Bank f70; aandeelen Coöp. Grondcrediet- bank f100; deposito obligatie Centrale Bank 6000; overige waardepapieren f 12983,75; meubilair f 18,22; een post f 1297,94; totaal f 197981,21. Balans smulden: Verschuldigd aan de spaarbank f 141974,59- schuld aan reke- ninghouders f 35921,58; aan het reserve fonds f 19059,13; saldo winst f 1025,91; totaal f 197981,21. Aftredend was dhr. Q. K. Krijger, die wederom imiet 33 st. werd herkomen. Ver- j volgens had1 verkiezing plaats van een i lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van dhr. J. A. van Nieuwenhuijzen, welke met 27 st. werd' herkozen. De twee plaatsvervangende be- i stuursleden de heeren Johs. Deurloo en C. M. v. id, Slikke, welke aftredend waren, j werden wederom' herkozen. Aftredend als 1 lid van de Commissie tot nazien der re- 1 kening was 'dhr. C. Geuze. In zijn plaats werd benoemd dhr. W. J. Gunter. Voorts werd! nog medegedeeld dat de winst bij het reservefonds werd gevoegd. De voor zitter deelde ten slotte mede dat dië rente wordt gehandhaafd als volgt: miet- leden 2/64 pet., voor leden 2.76 pet. De betaalde rente 4 Jptelt. Hierop volgt sluiting THOLEN. Tijdelijk benoemd aan de O.L, school te Pijnacker, mej. C. Smits, waclht- geldister alhier. j Vorige week zijn van hier verzon den voor het buiten- en 'binnenland 3304 ton of 330400 kg geknipte en onigekhjijpt© mosselen. De besomming dier botvisschers welke vorige week zijn uitgevaren, is weer zeer gering geweest, die vangst der bot was» miniem. Door een der visschers werd nog -een partijtje kleine zalm ge- vangen, pl.m. totaal 40 pond. j Naast de RJK. kerk alhier, zal door 1 het kerkbestuur een patronaat worden gebouwd'. Het wierk zal worden uitge voerd' door de Firma M. V. Noort alhier., STAVENISSE. Dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt mlet het ©galiseeren van bouwland in den Scheldschen polder. Aan 'dit w-erk, dat in werkverschaffing wordt uitgevoerd, zijin een 40-tal werk- loozen tewerk gesteld. RECHTZAKEN Kantongerecht Bergen-op-Zoom O.m. werd uitspraak gedaan in de vol gende behandelde zaken J. Q. te St-Philipslanld, wegens overtreding van de vuurwapen wet, tot f10 of 10 ld!. C. v. O. te Tholen, wegens overtre ding van het drisis-zuivelbesluit tot f8 sof 4 idt Vleeschknoeiers veroordeeld De kantonrechter van Delft heeft twee directeuren van de vleeschfabriek der firmia Sch. te P o e 1 d ij' k, gemeente Mon ster, tot vierm'aal twee weken hechtenis straf veroordeeld, met bevel tot publi catie van het vonnis op kosten der ver dachten. De andere directeur is vrijge sproken. De kantonrechter achtte de feiten, overtredingen van de vleeschkeuringswet zieer ernstig en kwalificeerde, hetgeen verdachten hadden gedaan, als schan delijk. Zij hebben, zeide de kantonrech ter, de 'justitie reeds heel wat last be- horgd en moeten Iroaar eens een gevoe lige les hebben. Tijdens de zitting kwam) ook tot uiting dat er in de gemeente Monster op het slachthuis hoogst ongewensdhte en vjoior de volksgezondheid lang niet ongevaar lijke toestanden heerschen. Als de keurmeesters naar huis waren, begaven het personeel van de fabriek en de directeuren zich naar de vaten -mlet vleeschafval. Zij haalden uit den afval bedorven longen, -milten, nieren, uiers, en wat dies meer zij1 te voorschijn en brachten ze naar de erwtensoepmla-chine of naar de gehaktmiachine of naar de worstmachine, waar zijkalm werden ver werkt. Een luguber er naargeestig be drijf, dat jaren "heeft geduurd. KERKNIEUWS ST.-ANNALAND. Woensdag 16 Maart, Ned. Herv. Kerk. Biddag. Voorin. 9.30 uur, ds. van Griet- hu ijzen, nanV. 2 uur, -ds. Batelaan. Geref. Gem. Voorm. 9.30, oa|m:. 2 en nam'. 5.30 uur, d-s. Fraanje, STAVENISSE. A.s. Woensdag 16 Maart 'zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bidstond voor het gewas gehouden wiordon. Des voormiddags 9.30 uur, ds. Batelaan alhier en des namiddajgls 2 uur, ds. Griet- huijzen van St.-Ainnalamd1. In de Oud-Geref. Kerk biddag op Don derdag 17 Maart aJS. Voorm1. 9.30 en nam'. 2 en 5.30 uur, ds. Fraanje van BarneVeld. NAAR EN IN AMERIKA. Een Amerikaans huishouden (n.s.) Naast de kachel in de keuken, heeft de huisvrouw tevens een gaskachel voor den zomer en hierbij' behoort bijna vanzelfsprekend de frigidaire. Heeft in Holland een winkelier een frigidaire, dan is dit iets bijzonders en moet dit in de krant geadverteerd wor den; in Amerika behoort de frigidaire tot de noodwendige keukeninventaris. De grootte van dit keukenmeubel hangt af van de financieele draagkracht van zijh eigenaar. Een frigidaire moet men in Amerika hebben in verband met de lange hete zomers. Het verbruik van snel aan bederf onderhevige levensmiddelen, zoals vlees, boter en room, is belang rijk groter dan hier, zodat het gebruik van koelkasten noodzakelijk is. Velen der lezers zullen zich misschien afvragen hoe een en ander bekostigd kan worden; dit gebeurt met behulp der financierings maatschappijen, waarover ik het later nog zal hebben. Verder is in bijna -elk huis telefoon aanwezig. De telefoon wordt door een particuliere maatschappij1 the Bell Com pany geëxploiteerd gelijk een gewone handelszaak met het doel winst te maken. De goedkope tarieven, welke naar afstand berekend worden, mak-en -de vele aanslui tingen mogelijk. Ofschoon ik persoonlijk yan het vol gende geen verklaring kan geven, wil ik een bizonder iets van de telefoon ver tellen. Zijtn in een private woning meer dere aansluitingen en wordt een ervan met een zeker nummer verbonden, dan hoort men ook d-e bellen der overige aangeslotenen en door geluidsoefeningen leert men aan de wijze van het bellen of de oproep voor ons of een onzeq buren bestemdis. Het spreekt vanzelf, dat elke Amerikaanse huisvrouw een stof zuiger heeft, zodat wij' deze anti-stof-, machine stilzwijgend kunnen passeren. Niet alle, maar toch de meeste Ameri kaanse huisvrouwen hebben een luxe auto tot haar beschikking om boodschap pen te doen. Elke Zaterdagmiddag ziet men lange rijien auto's naar de levens middelen - of andere magazijln-en rijden. Aan het stuur zit mevrouw of meneer, achterin familieleden of kennissen, die zelf geen auto bezitten of te lui zijn die uit de garage te hajen. Vele grote magazijlnen hebben aan de achterzijde hunner hoofdgebouwen eigen parkeerterreinen, waar de auto gratis geparkeerd kan worden, zonder dat men voor vernieling of ontvreemding be vreesd behoeft te zijh, want de wagen blijft onder deskundig toezicht van daar toe speciaal aangesteld personeel. Een kleine reparatie wordt zelfs zonder enige kostenberekening gedaan. Amerikaanse service! Heeft meneer geen zin mevrouw op haar zwerftocht door het warenhuis te volgen, dan blijft hij kalm in de auto zitten, de auto-radio verkort en veraan genaamt zijtn wachten. Het is echter niet uitgesloten, dat hij het geroezemoes, dat hij! getracht heeft te ontvluchten, in werkelijkheid ontvlucht heeft, want wenst hij1 het plaatselijk sta tion te beluisteren, dan zal hij! in vele gevallen en wel speciaal op Zaterdag door de muziek heen van de reclame chef van het warenhuis horen waar zijh echtgenote langs de aanbevolen artikelen slentert. Dit zijn in het kort de technische mid delen, die de Amerikaanse vrouw bij haar dagelijks terugkerende hisuhoude- lijke werkzaamheden bijstaan. Behalve door. de technische faciliteiten, wordt verder aan de Amerikaanse vrouw buitenshuis vele harer werkzaamheden overgenomen of vergemakkelijkt. Ik denk hierbij voornamelijk aan de levensmidde lenvoorziening. Zonder uitzondering wordt elk artikel verpakt afgeleverd; hiervan wordt b.v. alleen afgeweken bij' groenten, fruit, vlees en melk. Zelfs brood wordt verpakt ver kocht en dikwijls zelfs gesneden, want 's morgens komt het brood als warme toast op de ontbijttafel... De schaarste in groentensoorten kent men er niet. Door de grootte van het land heeft elke streek zijn eigen klimaat. Is het winter in de staat New York, dan is het zomer in Califomië. Hierdoor heeft men het ge hele jaar door een grote verscheidenheid in verse groenten en vers fruit. Natuurlijk varieeren de prijzen naar ge lang van het jaargetijde. Onnoemelijk veel groenten en fruit in blik wordt geconsumeerd. Een Amerikaanse provisie kast zonder een uitgebreide sortering cans, is ten enen male ondenkbaar. Deze vereenvoudiging vap het gezins leven heeft in grote mate zijh stempel gedrukt op de sociale en zedelijke ver houding van Man en Vrouw, De v-ele vrije tijd waarover de Amerikaanse vrouw te beschikken krijgt, heeft dikwijls tot wantoestanden aanleiding gegeven, waar over men zich in Europa geen denk-' beeld kan vormen. Vanzelfsprekend zijn er ook lichtzijden. Op deze licht- en schaduwzijden van dit Amerikaanse sys teem hoop ik in mijh volgend' artikel uitvoerig terug te komen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt, 15 Maart. Toi- taal aanvoer 4657 stuks vee. 186 paard-en; 8 veulens; 1265 magere runderen; 795 vette runderen; 63 vette kalveren; 81 graskalveren; 2023 nuchtere kalveren; 128 schapen en lammeren; 10 varkens; 98 bokken en geit-en. Vette koeien, le tot 75, 2e tot 65, 3e 50—54; vette ossen, le tot 68, 2e tot 64, 3e 52—54; stieren, le tot 66, 2e tot 60, 3e tot 56; vette kalveren, le tot 100, 2e tot 90, 3e 60—65; schapen, le tot 50, 2e tot 45, 3e tot 40; lammeren, le tot 60, 2e tot 55, 3e tot 50; graskalveren,1 le tot 110, 2e tot 80, 3e tot 50; nuchU slachtkalveren, ie tot 34, 2e tot 30, 3e tot 25; slachtpaarden, 1© tot 60, 2e tot tot 53, 3e tot 45 cent per kilogram. Schapen, 1-e tot 28, 2e tot 25, 3e tot 20; lammeren, le tot 21, 2e tot 18, 3e tot 15; nuchtere slachtkalveren, le tot 8, 2e tot 6, 3e tot 4; nuchtere fokkal- veren, le tot 18, 2e tot 16, 3e tot 14; slachtpaarden, 1-e tot 245, 2e tot 195, 3e tot 145; werkpaard-en, 1-e tot 360, 2e tot 350, 3e tot 200; hitten, 1© tot 240, 2e tot 190, 3é tot 100; stieren, le tot 350, 2e tot 270, 3e tot 190; kalf koeien* le tot 315, 2e tot 270, 3e tot 195"; melk-" koeien, le tot 310, 2e tot 275, 3e tot 200; varekoeien, 1-e tot 205, 2e tot 170, 3e tot 140; vaarzen, 1-e tot 220, 2 e tot 165, 3e tot 120; pinken, 1© tot 180, 2e tot 140, 3e tot 100; bokken en geiten, le tot HV2, 2e tot 7, 3e tot 4 gulden; per stuk. Vette koeien ©n ossen, aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen iets vaster; Stieren, aanvoer als vlor. week, handel! matig, prijzen iets hooger; Vette kal veren, aanvoer gewoion, handel traag, prij zen als gisteren; Nuchtere slacht- en fok- aanvoer iets kleiner, handel slecht, prij zen als gisteren; Nuchtere sacht- en fok- kalv1., aanvoer groot, handel redelijk, prij zen goe-di prijshoudend; Paarden, aanvoer flink, handel kalm', prijzen werk- ensladht paarden iets hooger, hitten onveranderd; Kalf- en melkkoeien, aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen iets hooger; Vare koeien, aanvoer gewoon, handel redelijk, pr ijlZen goed te handhavenVaarzen en pinken, aanvoer iets grooter, handel stil, p rijzen stationna-ir; Graskalveren, a amvlo er matig, handel kalm, prijzen iets stijver; Bokken en1 geiten, aanvoer als Ver. week', handel matig, prijzen stationnair. AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM Veel vraag is er voor alle soorten po ters, als deze maar grof zijh. Betere prijs voor Bonten en ook andere soor ten. Spuische en Flakkeesche eigenhei mers zijn niet jmieer aan de markt. Ze zijn te duur geworden. 14 Maart zijn de volgende prijzen ge maakt, per 70 k.g.: Zeeuwsche bonten f 3.40—3.60; id. Blauwen f 3.40—3.60; id. Eigenh'. f 2|.40—2.60; id. Redstar f 2.30— 2.60; id. bonte poters f 2.202.40; id, blauwe poters f 2.20—2.40; id. Bevelan ders f 2.20—2.30; id. Bintjes f 2.10—2.20; id. Klei-Industrie f.2.20—2.30. TELEGRAMMEN Nieuwe Jaarbeurshal door Prins Bernhard geopend Heden (Dinsdag)miorgen te 11 uur is Z.K.H. Prins Bernhard aan het Jaarbeurs gebouw1 \e Utrecht gearriveerd ter 'ge legenheid van de opening van de 38ste Nederlandsc-he Jaarbeurs. N,a een ver gadering van het Algemeen Bestuur der Jaarbeurs, waaraan zich een ledenver gadering aansloot, werd- een bezoek ge bracht aan het Televisiedemonstratie- lokaal in het Jaarbeursgebouw, waar Z.KJL in een besloten voorstelling een korte' demonstratie heeft 'bijgewoond. Te half drie des middags heeft in te genwoordigheid van Vele belangstellen delnl in de groote zaal van het Jaarsbeursre- staurant Z.K.H. die nieuwe Jaarbeurshal in het bijzonder 'bestemd yojor d© Imladhime industrie, officieel geopend. De president van het Jaarbeursbestuur, Dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, hield' ter opening der plechtigheden een rede, waarin spre ker het verzoek tot Prins Bernhard' richt te omi aam de nieuwe hal den na,a|mj „Bieatrixhal" te mogen geven. Dr. Colijn hedenavond voor de radio De Minister-President Dir. H. Colijn zal heden (Dinsdag)avomd te 7 uur 50 een Radiorede houden welke door de beide zenders zal worden uitgezonden. De ontvangst van Hitler te Weenen Op de Heldenplatz te Weenen is Dins dagmorgen te 11 uur de plechtige ont vangst van Hitier door de stad Weenen begonnen. In zijin rede heeft Hitier Dins dagmiddag bekend gemaakt, dat hij Dr. Seiss Inquart, tot dusverre Bondskanse lier van Oostenrijk heeft benoemd tot Rijlksstadhouder voor het land Oostenrijk. Schusschnlg nog te Weenen Van welingelichte Zijde te Weenen wordt vernomen dat oud-Bpndskanselier Dr. Schusschnigg zich nog steeds in zijn woning te Weenen 'bevindt als gevangene op ©erewoord. Men heeft plechtig ver zekerd dat sedert Jiet overnemen van de macht door de Nationaal Socialisten igeen enkele aanhanger van de vorige regeering ter dood is gebracht. Buiteniandsche journalisten In hun werk gehinderd De leidende 'buiteniandsche journalis ten, id'ie zich te Weenen bevinden, waren verzocht zich hedenochtend naar het mi nisterie van buiteniandsche zaken te be geven voor het afhalen van een vertegeni- woordiger om de ontvangst van Hitier te verslaan. Ze zijh daar vastgehouden. Toen 'de journalisten, in wier gezelschap zich een hoog Oostenrijksdi officier bevond', zich naar dien gewonen uitgang begaven, wees 'n Duitsch soldaat hen barsch terug, Deze vertelaarde dat hij order had ge kregen onmiddellijk te schieten, indien de trap niet werd ontruimd. De Oosten- rijksche officier scheen zeer vernederd; doch, evenals de journalisten, achtte hij het heter aan het bevel gevolg te geven. Er waren strenge orders gegeven, om iederen uitgang van de kanselarij te slui ten en practisch bevonden de journalis ten zich in arrest. Nadat zij! een uur wa ren vastgehouden kregen zij verlof het ministerie te verlaten. Duitsche troepen aan de Hongaarsche grens Uit Eisenstadt wordt aan de bladen gemeld, dat de Duitsohe troepen in aeZe stad worden verwacht, welke stad ligt in het Burgenland in de nabijheid van de Hongaarsche grens. Het Oo@tenrijk&che garnizoen heeft den eed van trouwi ann Hitier afgelegd. Engelsche stappan te Berlijn Butler, de Onderstaatssecretaris van Buiteniandsche Zaken heelt, tijdens de debatten in het Engelsche Lagerhuis, m'edegedeeld, dat door de Britsehe regee- iring te Berlijn stappen zijn gedaan, inzake het terugtrekken van de Duitsche troe pen uit Oostenrijk en ten aanzien van de Katholieken, Joden en Socialisten in Oostenrijk. De Britsehe regeering heeft vernomen, dat het Duitsche leger terug getrokken Zou worden, nadat de normale toestand zal zijn hersteld, Butler ver klaarde verder, dat op het ©ogenblik geen succes zou voortvloeien uit het voor den Volkenbond brengen van de Oostenrijksche kwestie. Het toepassen van geweld is niet mogelijk. Onderhoud Beek-Hitier? Volgens een telegram! uit Rome aan de „Neue Wiener Zeitung" zou de Poolsche Minister van Buiteniandsche Zaken Beek te Weenen een onderhoud hebben mlet Adolf Hitler. Alcanlz door de rechtschen bezet Het officieele c©m|muniqué van het reohtsche hoofdkwartier te Salamianoa deelt miede, dat de troepen yan gene raal Franco falie hoogten rond Alcantiz in Aragon alsmede deze belangrijke stad z'elve hebben bezet. In het communiqué van het Spaansdhe Ministerie van Landsverdediging wordt medegedeeld, dat de vijand tot Alcaniz is genaderd en dat de stad door een Ita- liaansche gemotoriseerde colonne werd beziet. Het Poolsch-Llttausche grensincident Het geloof dat de Buiteniandsche pers hecht aan de Poolsche lezing van het Poclsch-Littausche grensincident en het bericht volgens hetwelk Beek niet in verband met de gebeurtenissen in Oos tenrijk doch als gevolg van dit incident naar WTarschau "zou zijn teruggekeerd, heeft te Kaunas groote beroering ge- Wekt. Tot nu tpe zijn 2 feiten vast gesteld: le. een Poolsche ©oldaat heeft de grens tusschen de beide landen over schreden en een zevental schoten od vluchtelingen gelost, waarna hij zelf op Littausch gebied werd doodgeschoten en 2e. de Poolsche autoriteiten hebben de Littausche voorstellen om) een gemengde commissie van- onderzoek in te stellen ontweken. Somkn'igen vergelijken dezte situatie reeds 'm'et die van Oostenrijk. Buitenlandsch Weeroverzicht Het gebied van hoogen druk is aan de Noordzijde in beteekenis afgenomen. De kern ligt over Zuid-Duitschland en Zuid-Oost-Frankrijk. Over Duitschland, ons land, Frankrijk en Zwitserland bleef het helder en vrijl rustig weer met lage ochtendtemperaturen. Vooral in Midden- Duitsehland heeft het vannacht flink ge vroren. Over het Noorden van de Brit sehe eilanden is de luchtdruk gedaald en het luchtdrukverval toegenomen bij krim pende Zuidwestenwind. Ook het Zuidwes ten van ons land komt onder den in vloed van deze depressie. Over de Fa- roër, IJsland en Schotland viel veel neer slag. Over Scandinavië is de barometer flink dalende. Aan de Zuidkust waaien krachtige Zuidwestenwinden. Het is te voorzien, dat bij' de ontwikkeling van de depressie, de wind ten onzent wat toe zal nemen en Zuidwest zal worden, met kans op toenemende bewolking en hoo ger© temperaturen des nachts en lagere overdag. De weerstoestand ontwikkelt, zich voor de volgende dagen in ongun- stigen zin. De staud van de 3e klasse C luidt thans als volgt -j .j bc bo bc 0. "3 G.U.D.O.K. IS 14 3 1 31 70—18 18 13 4 1 30 67—17 Boeimeer 17 11 3 3 25 57-24 D.O.S.K.O. 17 8 2 7 18 51-29 Z.S C. Zierikzee 18 9 0 9 18 41—43 E.K.C 18 7 3 8 (7 34—44 17 6 1 10 13 19—36 S.E.T 16 4 3 9 11 25—47 Burgh 17 4 0 13 8 26—58 Din tel Boys. 16 0 1 15 1 16—90 TARZAN, DE AAP Geïllustreerd vervolg verhaal voor de jeugd door Edgar Rice Burroughs 1.) In het jaar 1888 vertrokken Lord Greystoke ten zijn vrouw Alice met een zeilschip van Dover mar Afrika, waar Lord Greystoke benoemd was tot gou verneur van de Britsehe koloniën, ge legen aan de Westkust van Afrika. Hiji heeft ideze poist echter nooit bekleed, om dat hiji nimim'er te plaatsi van bestemming bereikte. In Afrika aangekomen, gingen. Lord en Lady Greystoke op een ander zeilschip de „Fuwalda" over, dat hen naar (die Westkust moest brengen. Op geheimzinnige wijze verdwenen beide menschen echter voor altijd' van de aard bodem1. Na enkele dagen zeilens, toen id© kust uit het gezicht verdwenen was, sloeg de bemanning aan het «duiten. De woedende kapitein trok zijn revolver en wild© Zwarte Michael, de aanvoerder der muiters, neerschieten. Lord Greystoke, die dit zag, sloeg de arm' van de kapitein naar beneden en redde daardoor het leven van Zwarte Michael. Dit was echter het begin van een reeks van gebeurtenissen, die later een rol zouden spelen in het leven van de zoon van Lord Greystoke, een leven, dat zijns gelijke op de aarde nog niet heeft gevonden. De muiters ver nielden alle voorwerpen op het schipf- Lor-d Greystoke haalde zijin vrouw uit de Salon en samen gingen zijl naar hun hut- Daar lagen al hun bezittingen idoor elkaar, zelfs d'e matrassen der bedden waren stukgesneden; en alle geweren en ammu nitie van Lord Greystoke waren weg gehaald. Deze kwamen de muiters te pas bijl de strijd, die zich ontketende op het dek. 1 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3