VIM Go klanken langs de lijn UDEN BRUG Wij moeten handhaven! Lucht Verdediqinqs Fonds Derde programma Z. R. C. Woensdag 16 Maart. 8 Brussel Vlaams; 9.20 Luxemburg; 11.05 London Regional; 12.20 Brussel Vlaams; 2.20 Lon don Regional; 3.50 Keulen; 5.20 Droit- wich; 6.20 London Regional; 7 Eiigen gra- mofoonuitzending; 7.60 Brussel Vlaams; 8.15 Droitwich; 9.40 London Regional; 10.20 Brussel Vlaams; 10.45 London Re gional. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 17 Maart HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M., VARA- uitzending; 10—10.20 v.m. VPRO. 11— 11.30 v.m. en 6.30—7 RVU, 7.30—8 VPROj 8 gram.; 9.30 keukenpraatje; 10 morgen wijding; 10.20 voor arbeiders in de con tinu-bedrijven; 11 kinderen van geschei den ouders; 11.30 voor de werkloozen; 12 gram.12.30 VARA-orkest; 1.30—1.45 gram.; 2 kniples; *2.30 voor de vrouw; 3 voor de kinderen; 5.30 gram.; 6 de Rem- blers; 6.30 Wat maken wij van onze woning? 7 gram.; 7.10 zang; 7.30 Ons werk en ons geloof; 8 herhaling SOS- berichten; 8.03 berichten ANP, VARA- varia; 8.15 gram.; 8.45 radiotooneel; 9.10 VARA-orkest; mannenkoor; 10 berichten ANP; 10.05 Esmeralda-septet; 10.30 so listenconcert; 11 viool en piano; 11.30— 12 gram. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-uit- zending; 6.30—7 onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8 schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gram.); 8.30 gram.; 9.30 gelukwenschen; 9.45 gram.; 10.30 morgen dienst; 11 gram.; 11.15 ensemble van der Horst; 12 berichten; 12.15 gtam.; 12.30 vervolg concert; 1.30 gram.; 2 bas-ba riton; 3 chr. lectuur; 3.25 gram.; 3.40 zang, piano en gram.; 4.40 felicitaties; 5 kinderuurtje; 5.45 gram,.; 6 land- en tuin- bouwcauserie; 6.30 het binnenaanvarings- reglement; 7 berichten; 7.15 boekbespre king; 7.45 reportage; 8 berichten ANP, herhaling SOS-berichten; 8.10 zangavond Bond van chr. zangverenigingen; 9.10— 9.40 Petrus Dathenus; 10.10 berichten ANP 10.15 dampraatje; 10.30 gram.; 10.45 gym nastiekles; 11 gram.; c.a. 11.50—12 schrift lezing. De Jaarbeurs geopend Een record aan deelnemers gebracht De 38e Jaarbeurs is heden te Utrecht geopend. De jaarbeurs-outillage heeft een uitbreiding ondergaan, waarvan de be hoefte reeds eerder was besproken en die thans dan toch een feit is geworden. Wij bedoelen de nieuwe machinehal. De nieuwe hal is voor de jaarbeurs stellig een groote aanwinst. Zij maakt het mogelijk verschillende inzendingen,, die tot dusver over de bestaande vaste gebouwen verdeeld of, wat sommige be treft, ook in de open lucht geplaatst' moesten worden, bij1 elkaar te brengen. Met deze voorjaarsbeurs slaat de jaar beurs ook haar records van tot dusver. Zij heeft het grootste aantal deelnemers, dat ooit is bereikt: 2005 (voorjaarsbeurs 1937: 1779) en het hoogste aantal vier- U ontvangt het dubbele en U betaalt minder reinigt i alles op elke bus een bon voor geschenken Gij verloochent het goddelijkste, als de wenken des harten niets voor U be duiden. FEUILLETON DE 65 ROMAN VAN HANNO PLESSEN „Dag oom.... Wat ziet u er stralend uit!" Renate is nog niet vetgeten, dat graaf Ferdinand Karl Franz een derge lijk compliment boven alle andere be- groetingsphrases prefereert „Ach ja", zlegt hij, nu ook onmiddel lijk uitermate vriendelijk, „een mensch doet wat hij kan hm dat geldt trou wens ook voor die kwestie van jou, kindGa zittenom direct m^ar met de deur in hiuis te vallen: ik fe liciteer je met je ontdekking. Een groot tailenteen zeer groot talent zelfs, die manhm hoe is zijn naa|m ook weer7 „Vonberg Sylvester Vonberg, oom". „Hmdien naam zal ik onthouden". „Hebt u de symphonie zelf „Natuurlijk, kind! Ondanks de vleiende critiek van Rung, die je me met de muziek zond, zou ik er nooit werk van jiebben gemaakt, als ik niet zelf van kante meters verhuurde ruimte: 17.301 (voorjaarsbeurs 1937: 15.000). Iets nieuws voor de jaarbeurs is een inzending van de Nederlandsche Vereen, j voor Luchtbescherming, een propaganda- 1 stand, waarvan men mettertijd het mid- 1 delpunt wil maken van een nieuwe groep luchtbescherming, alle industrieën omvat tende, die zich met een of ander artikel op dit terrein bewegen en thans nog over verschillende afdeelingen verspreid zijn. Een belangrijke primeur van de jaar- beurs is bij Philips te vinden. De jaar- heurs heeft indertijd de eerste radio-uit- zendingen gebracht. Philips vertoont er thans voor het eerst (in het openbaar) proefzendingen op het gebied van de meest-verrassende der moderne uitvindin gen, de televisie. Ondanks de teleurstelling, dat het met de opleving in de zakenwereld niet zoo vlot gaat, als men dat wel gaarne had gewenscht, is de» stemming, onder de zakenmenschen in ons land, over het algemeen niet slecht, verklaarde de secr. generaal van de beurs, de heer W. Graadt van Roggen in een inleiding tot de Jaarbeurs. Men is gereserveerd, men kijkt bezorgd naar den politieken baro meter, maar men is over het algemeen er blijven natuurlijk altijd uitzonderin gen niet ontevreden over den directen gang van zaken. Het zakendoen beweegt zich op een niveau, dat wel al in dern loop van 1937 hóóger heeft gelegen, maar dat thans nog steeds héél wat hooger ligt dan het diepste punt van de zeven jarige depressie. Want dit staat wel vast: het jaar 1937 heeft menigen zakenman een hart onder den riem gestoken en het Nederlandsche volk in zijm geheel heeft weer eens kunnen ervaren, hoeveel in nerlijke veerkracht onze volkshuishouding na de zware crisisjaren nog bezat. Uit Stad en Provincie HAAMSTEDE. De afd. Haamstede-Burgh van 'de Nationale Bood „Het Mobilisatie- kruis" kwam in een zeer druk bezodhte jaarlijksdh© gezellige avond bijeen. In zijn openingswoord heette de voorzitter, 'dhr. A. F. K. Brandes, speciaal welkom 'de voorzitter van het Hoofdbestuur Lui tenant-Generaal Cramer, oud' Coimlman- dant van het Indische Leger, benevens •den Beschermheer der afdeeling en den Eere-Voorzitter. Na dé opening werd op verzoek van 'den voorzitter staande het le couplet van het Wilhelmus gezongen. De secretaris der afdeeling gaf een over zicht van den igroei >en bloei der afdee ling; begonnen werd met 18 leden, ter wijl thans 'de 90 is overschreden. Nieuwe leden kunnen zich bij hem', dhr. W. J. van der Maas, opgeven. Hierna verkreeg Z-E. Gramier 't woofrd, d'ie allereerst hartelijk dank bracht aan burgemeester Jhr. Röell voor 'de zeer gastvrije ontvangst welke deze hem heeft bereid. Het doet hem genoegen te nrid,- 'den dezer bloeiende afdeeling te mogen zijn, welke prodentsgewljs een zeer sterke afdeeling vertegenwoordigt. Verder werd 'door hem de doelstelling van het Mobi- lisatiekruis uiteengezet. Waar ook deze avond: zich een nieuw lid heeft aangemeld (dhr. J. D. Lindhout), geniet deze het bijzondere voorrecht het Mobilisati^kruis op 'de borst te worden gespeld door den Bondsvoorzitter. Staande wordt hier na het 2e 'couplet van het Wilhelmus gezongen. Hierna worden door burgemeester Jhtt*. Röell en burgemeester Jhr. van Citters, ©enige smalfilmpjes vertoond, waaronder ook uit onze omgeving, en welke ge tuige het krachtige applaus zeer in 'den smaak van het publiek vielen. De afdeeling bleef hierna geruimen tijd gezellig bijeen, waarna aan het slot de voorzitter de avond sloot onder dank zegging aan allen die hadden medege werkt tot het welslagen van dezen avond. Vermelden wij echter nog dat op dezen avond een verloting werd gehouden met vele mooie prijzen, welke alle kosteloos waren beschikbaar gesteld door leden der afdeeling. HAAMSTEDE-BURGH. Nu door het zeer gunstige weer der laatste dagen, de ma de bijzondere beteekenis overtuigd was. Protectie in de kunst, dat bestaat bij mij niet, weet je. Daarvoor staatkunst me te hoog. 't Is heel wat anders, of ik een of anderen kennis, al is het nog zoo'n kameel, door m'n relaties aan een baantje help „Ja, dat weet ik en daarom héb ik ook juist m'n verzoek tot w gericht en ik ben u zeef dankbaarj „Nou, ik heb het gra,ag voor je gedam, Renat'want eigenlijk heoben we ons tot dusver jmaar bitter weinig aan je gelegen laten liggen „Kom oom „Nee, nee't is zOo. Ik zie ons iamilieongelijk wel in Ik héb nu wat meer den tijd dan vroeger om over een en ander na te denkenen met de jaren leer je Zooveel, ook anders oordeelenJ „Het is mij imkers altijd goed gegaan, oomik heb nooit iets noodig ge had „Ja, jaje hebt het kranig Zonder ons klaar gespeeld, kindhet goede ras verloochent zich nu eenmaal niet Ik hoop van harte, dat het je verder l ook steeds goed zal gaan in je leven Renate glimlacht. Graaf Royter verzet zich tegen de ont- kleine, moedig lachende vrouw, in wier maakt bij' het aanschouwen van deze tuur tot nieuw leven gewekt wordt, kun nen wij dit allerwege reeds waarnemen. Alles begint te ontbotten of staat reeds in bloei. Dé katjes van els* en wilg ver tellen ons van het komende nieuwe le ven, speenkruid en madeliefje kondigen alsmede de lente aan. En gaan wij' in; onze tuinen kijken, dan zijn het daar sneeuwklokjes hoewel reeds uitgebloeid, crocussen en narcissen, die wij' begroe ten als de brengers van fleur en geur. Dit alles stemt de mensch, die oog heeft voor al dat schoons gelukkig en wi} willen gaarne dat van al dat moois zooveel mogelijk gespaard wordt Daar om doen wij langs dezen weg een be roep op allen, die oog hebb'en voor na tuurschoon, mee te werken, dit zooveel mogelijk te sparen. Vooral ouders en onderwijzers kunnen in dit verband daar aan veel doen, door de kinderen er op te wijzen, niet onnadenkend bloemen of planten te vernielen. Mét genoegen con- stateeren wij; dat het schenden van bloe men en planten de laatsté jaren steeds minder wordt. Doch omdat er toch# al tijd nog wel wat geschiedt op dit ter rein, wekken wij ook nu weer de be woners van onze mooie omgeving op mee te werken, onze streek nog meer te verfraaien of te doen' behouden wat reeds bestaat. Velen knappen hun tuintjes dp, hetgeen zeer is toe te juicheni, doch ook noodzakelijk is, de in het wild groeiende planten, besparen, om dat deze aan de streek een bepaald! karakter geven. Tot slot zouden wij! willen opwekken om dit bij' de politie mee te deelenj, wanneer men planten ziet vernielen, het geen ook nog vaak gebeurt door men- schen, die niet in onze omgeving wonen, doch die eens voor een oogenblik onze mooie streek komen bezoeken en dan van dat moois mee willen nemen naar huis, maar waardoor ons bezit aan na tuurschoon achteruit gaat. NOORDWELLE. Naar wij vernemen is er thans alhier een afdeeling van Landbouw en Maatschappij1 opgericht met 16 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. Dalebout en L. Bosloper, Noordwelle; C. J. Hart en J. M. Dale- b'out, Ellemeet; N. H. Blom, Renesse; J. Klompe, Serooskerke; G. v. Sluis, El- kerzee. Zaterdagavond hield de Coöp. Boe renleenbank „Noordwelle" haar ledenver gadering in de zaal van dhr. de Jonge!., De vergadering, die door een 32 leden bezocht werd, werd door ontstentenis! van den directeur H. Steur, gepresideerd door den heer M. Steur. Uit het verslag van den kassier over het 22ste boek jaar, stippen we aan, dat 66 Rekening- Couranthouders zijln inéschreven, terwijl het ledental 117 bedradgt. In het bestuur kwam geen verandering. De rekening over 1937 gaf aan de debetzijde de volgende cijfers te zien: door de spaarbank ontV, gelden f 69.974.73; terugbetaalde voor schotten f 3245; ontvangsten in loopen- de rekening: a. rekeninghouders f 87.489.40 b. Centrale bank f 102967.q7; c. Tarwe- Centrale f 79.091.13; d. Verkochte waar den f 1000; e. kleine boeren f 1706.67; f. op de reserve gebrachte winst f 1492- Ontv. rentenvan voorschotten f 1744.91 in loopende rekening f 4708.89; van ef fecten f 835.35; van de centrale bank f 855.32. De Credit-zijde gaf te zien, o.a.: Door de Spaarbank terugbetaalde gelden f 51.907.46. Gegeven voorschotten f 500. Uitgaven in loopende rekennig. a. Re keninghouders f 89017.11; b. Centr. Bank f 114545.90; c. jaar-deposito's Centr. Bank f 81653.42; d. gekochte waarden f 5000; c. kleine boeren f 1706.67. Uitgegeven rente: a. aan de spaarbank van spaargelden f 4497.46; b. in loopen de rekening f 871.33. De balans gaf het volgende beeld. Be zittingen. Voorschotten. Tegoed in loo pende rekening f 38790; a. rekeninghou ders f 103138.95; b'. Centr, bank f54.266.40 d. aandeelen C.B. f 100; e. aandeelen Coöp. Grondk. bank f 100; f. deposito Obl. C.B. f 23.990; g. meubilair fl. Schul den: Spaargelden, versch a.d. Spaarbank f 184692.09; Schuld in loopende rekening: Rekeninghouders f 26527.91; Reservefonds f 16163.18; Saldowinst f 1712. Tot bestuurslid en lid van den Raad van Toezicht werden met bijha algemeene stemmen herkozen resp. de heeren J. C. Goemans en W. Moelker. Hierna volgde sluiting. SCHAREND1JKE. Begunstigd door bij uitstek mooi voorjaarsweer, werd j.l. Za terdag onze „Stra", het jaarlijksche folk- löristische feest, dat zlich hoe langer hoe imieer in de algemeene belangstelling mag verheugen, met igroote opgewektheid gevierd. De ouderen onder ons waan- j den zich in de dagen van ouds, toen wij len „Nol" dit feest imiet zijn draaiorgel opluisterde. Thans genoten we van het i pierement der firma, Rossen; we hoorden j het betitelen „ons muziekgezelschap oip Wielen", dat de stemming er al spoe- 1 dig in bracht. Een 13-tal ruiters op fraai versierde paarden het getal zou grooter zijn geweest, wanneer de land- bouwwerkzaamheden, niet ©enigszins rem mend hadden gewerkt meldde zich oimi twee uur op de verzamelplaats aan, waar z'ijl door den heer Everwijn, den voorzitter, werden welkom! geheeten. Voor de versiering der paarden kende de jury de volgende prijzen toe: 1. een tulband, geschenk van bakker Koolmfan, aan J. de Glopiper; 2. een krentenbrood, eveneens door bakker Koeman verstrekt, aan P. van de Panne Jz'.3. een singel, geschenk 'van sheoenmaker Hage, iaan L. de Mes meester; 4. een doos sigaren, aan Dorus en 5. eveneens sigaren, aan L. Houtman. Hierna volgde de gebruikelijke rond rit, waarna werd aangevangen irnet de ringrijderij. Een talrijk publiek, zooals We sinds jaren niet bij dit feest hadden aangetroffen, woonde deze eVolutiën bij'. De eerste prijs: een rijtoolmi en een me daille, geschenk van de korfbalclub „De Zwaluwen" viel ten deel aan L. de Meul- imteester; de overige prijzen werden ge wonnen door: T. van der Schelde; rij- Wiellamtaarn 'met achterlicht; L. van de Panne Jz!., polshorloge; M. van de Panne 'Pzl., een paar schoenenJae. v:an de Panne Jz!., een paar 'pantoffels; J. v,an "de Panne Pz1., een kist sigaren; J. de Glopper, fiets banden; L. Houtman, krantenhanger; Dorus, smeerdoos; J. Frederikis, borstel hanger; J. Kristelijn, kist sigaren; A. Bevelander, overhemd; P. van de Panne Jzl., een kistsigaren. Des avon'dls te half acht werden met leen gepast woord! door den voorzitter 'die prijzen uitgereikt, waarna een gezel lige dansavond volgde. Eemig&zins ontij dig werd hieraan een einde gemaakt, idiaar ongeveer half elf de electrische ver lichting ons in d!en steek liet. Misschien stond! dit in verband met het aantal paar den, dat aan het feest had deelgenomen,. We mogen tot ons genoegen ©oinistateeren het feest iis uitstekend' geslaagd. Ter ge deeltelijke bestrijding der kosten was een kleine verloting gehoudenwe meenten nog goed! te doen belangstellenden, mede te 'deelen, dat als penningmeester der Stra-öomim'issie nog steedis fungeert M. V. d. Panne Jz., die gaarne de financieel© blijken van 'belangstelling in ontvangst neemt. NIEUWERKERK. Op Vrijdag 11 Maart lil. werd in de OJL. school alhier een Ou 'der a v on d gehouden welke flink be* Izocht was. De tafels in de beide lokalen waren schier bedolven onder een schat geurige seringen, het speciaal Aalsmeer- sdhe product, een attentie van de families Eveleens en Vreeken, wat 'door de aan wezigen op hooigen prijs werd gesteld. De voorzitter, de heer C. Steendijk, ver welkomde de aanwezigen, waarna hijl de j leiding overdroeg aan het hoofd der school de heer Eveleens. De heer Eveleens. j hield een inleiding over het onderwijs en bracht woorden van dank aam allen d'ie bijdroegen aan het fonds ter salari- j eering van een kw'eekeling miet akte, wier werk algemeen geprezen werd. Bij acclamatie werden de heeren Jacs. Heij- boer, P. Stoutjesdijk en A. Sies hér- kozen tot leden van de Oudérdomimüssie. Mej. Hartog hield een opvoedkundige lezing, waaTmede zij1 een enorm succes had. De heer Eveleens dankte haar na mens de vergadering voor haar fijn ge- teekende voordracht en Voor de buiten gewone wijzie waarop -zij dit heeft voor gedragen. Duidelijk kwam daarin uit de roering, welke zich van hem meester maakte bij1 het aanschouwen vian deze kleine, moedig, lachende vrouw', in wier teere, van geest bezielde trekken zich de gelijkenis van vele generaties openbaart. Hij reinigt ©enigszins verstrooid het glas van zijln monocle. Welnu, sper je ooren maar open Eerst heb' ik mijln oordeel over de sym- phonie getoest aan die van mijln vriend Berlinger. Nou, en die was er zoo totaal weg van, dat hij stante pede naar de Philharmonie is gerendEnfin, om kort te gaan, het stuk is aangenomen en z'al reeds in het komende Mei-concert wor den uitgevoerd". „Ach, oom.... wat is dat heerlijk..'." Heel zachtjes komt het over de lippen van Renate, terwijl zij den ouden heer stralend aanziet. .„Ja, kind, het doet me zelf ook bui tengewoon genoegen... Zorg er dus maar voor, dat die monsieur Vonberg zich zoo spoedig mogelijk met directeur Seeger in verbinding stelt. Maar wij tweeën drinken nu eerst eens gezellig een glas Tokayer...." Renate's bezoek aan de woning van de familie Royter duurt veel langer dan den buiten in de kou wachtenden Ga- 'briel Schwarz'er lief is. En juist hier, in deze deftige wijk, bevindt zich geen enkele van die gezellige Weensche café's welke zich zoo bij' uitstek leenen om degeen, die hij' volgt, in het oog te houden. Hij steekt juist min of meer wanhopig zijn achtste sigaret op, als me- vruuw Lien eindelijk verschijnt. Lachend steekt zij; de straat over, loopt regelrecht op den detective toe en reikt hem stralend de hand. 1 „Dag meneer Schwarzer...." De aangesprokene weet niet wat hem overkomt. Hij' laat zijn sigaret vallen en staart Renate aan, te verbaasd om een woord over zijn lippen te brengen. Deze echter zegt vroolijk: i „Ik stel voor om den terugweg samen te doen. U heeft moeite genoeg gehad om me op de hielen te blijven. Ik meen uw zware taak, waarv,an u zich zoo trouw hebt gekweten, nu wel wat te mogen verlichten". Schwarzer drukt Renate's hand met hetzelfde enthousiasme, waarmee hij ver zekert „Ik heb van het begin af gezien, dat u de voortreffelijkste vrouw van de we reld bent". I Daarvoor bent u ook de beroemde detective met den scherpen blik", plaagt Renate, terwijl ze opgewekt vervolgt: „En mu gaan we naar Sacher. Daar laten we ons een uitstekend maal klaar maken. Dat hebbén we toch wel verdiend, waar?" Te land en ter zee, maar ook in de lucht. Steunt het: ff A Postgiro 287177 Den Haag. ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. belangrijke taak voor de opvoeders thuis en op de school. In de pauze was ge legenheid' het werk der kinderen te be zichtigen, waarvan een dankbaar gebruik werd' gemaakt. Dr. Vleugels Schutter ver toonde een serie prachtige films o.a. de feestelijkheden te Nieuwerkerk op 30 April 1.1. Deze inlassching in het pro graming werd door de aanwezigen op buitengewoon hoogen prijs gesteld'. We hopen nog meerimialen van deze liefheb berij van 'den dokter te genieten. De secretaris gaf een stukje Zeeuwscbe humor ten 'beste. Dhr. C. Stoutjesdijk 'd'ankte personeel der school en Ouder- COmlmüisisie voor het vele wat zij voor de jeugd' doen. De heer Eveleens sloot d»e bijeenkomst jnlet een dankwoord aan sprekers ien aanwezigen. De Oud-Burge meester dankte imiej. Hartog voor de keu rige lezing die indruk op hem gemaakt heeft, de Oudercöm/miissie voor haar nut tig werk en het personeel der school dat tenvoUe voor zijn taak berekend is. In het bijzonder verzocht hij de families Eveleens en Vreeken te Aalsmeer zijn dank over te brengen voor de vele prach- 4 tige bloemen. De heer Eveleens dankte den Oud-Burgemeestér voor de hartelijke woorden en de heer Ant. de Later voor het beschikbaar stellen van stoelen voor dezen avond. POORTVLIET. Donderdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank haar algemeene jaarvergadering in de herberg van dhr. J. de Graaf. Aanwezig waren 34 leden. De voorzitter, H. Uijl deelde mede, dat 222 spaarboekjes in omloop zijn; 73 loo pende rekeningboekjes; 39 voorschot- schuldboekjes. Verder werd medege deeld, dat het spaargeld is toegenomen ■'waaruit blijkt, dat er meer spaarders 'zijn dan leden. Vorig jaar waren er 148 leden aangesloten, thans 147. De Cen trale Bank imiaakt bekend, dat zij' de rente (met een achtste zal verlagen, zoodat dus tot een zeker bedrag spaargeld wordt aangenomen. Dit jaar werd ont vangen. f166000 aan spaargelden, -waar van f79000 in Utrecht is gedeponeerd. De reserve is thans, 'm'et bijvoeging van de w'inst van dit jaar tot ruim f20.000 gestegen. Met het oog op de veiligjheii der Bank moesten eenige voorschotten van aan vragers worden geweigerd. Aan het jaarverslag van den kassier over het afgeloopen jaar wordt het vol gende ontleend Saldo spaargelden op 31 Dec. vorig jaar f 15447,20. Ontvangen spaargelden 1937 f74456,57. Terugbetaalde voorschot ten f 5921,95; van rekeninghouders f 131156,10; van de Centrale Bank f102912,76; afschrijvingen f9.20; op re serve gebrachte winst f 1083,14; rente van voorschotten f3060,96; rente van loopende rekening f 3031,61rente van effecten f740,15; rente aan de Centrale Bank f 1356,74; diversen f 108,37; totaal f338384,75; uitgaven terugbetaald door de spaarbank 182455,84; gegeven voorschot ten f 2455; aan loopende rekening f 138617,48; aan de Centrale Bank f 104484,25; rente aan de spaarbank f 3926; rente aan loopende rekening f 1017,16; bijdrage Centrale bank f41,50; bijdrage waarborgfonds en kapitaal voor bijzondere doeleinden f79,65; salaris kas sier f600; afschrijving f9,20; diversen Schwarzer knikt enthousiast, zooals hij trouwens alles zonder tegenspraak beves tigt, wat Renate in haar uitgelaten stemi- ming beweert of voorstelt. Als dan na het middagmaal de koffie gereserveerd is, zegt Renate, plotseling ernstig: „U kunt uw vriend Szartossy het vol gende meedeelen: Ik heb via mijn oom, graaf Royter en door bemiddeling van diens vriend, baron Berlinger, die inden- dant van de Staatsopera is, Vonberg's symphonie het bestuur van het Philhar- monisch Orkest doen toekomen. Daarvóór echter heb ik mij' in Dresden op de hoogte gesteld van het oordeel van den beken den dirigent, Ernst Rung en deze was een en al lof. Nu is de symphonie aan^ genomen. Ik zal meneer Vonberg van een en ander in kennis stellen...." „Mevrouw, ik voel me werkelijk ver legen.*... De wijze, waarop u mij te ver staan gaf, dat u reeds lang van mijn taak op de hoogte was, doet miji wel iswaar de hoop koesteren, dat vriend Szarlossy's goede bedoelingen ten op zichte van u niet in twijfel worden ge trokken, maar desondanks weet ik nu niet, of u geen aanstoot neemt aan mij'n daardoor noodzakelijk geworden inmen ging, als.... ik bedoel, omdaU.." (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2