ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 15 MAART 1938 OPCEN ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT. Prija per 3 ■eenden f 1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijk* euMMeri 5 eent. Verschijnt degelijk*. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707--1889 Directeur i A. J. DE LOOZB Oltflever-Redacteur i H. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13676 ADVERTENTIE» i ren 1—4 regel* 80 oent, ren 4 regel» ee deerboren 20 eent per regel. Reclame* 40 oent per regel. Bij eontreot belangrijke korting Inzending op den deg ren uitgere vóór 10 uur HITLER TE WEENEN Met groote geestdrift is de nieuwe Leider van Oostenrijk in Weenen begroet Maandagmiddag kwart voor zes (Duit- sche tijld) is Hitier te Weenen aangeko men en daar met groote geestdrift door een juichende bevolking ontvangen. De tocht ging via het oude slot Schönbrumn, naar de hoofdstad, langs een juichende imenschenhaag, waar boven de klokken van de Weensche torens beierden. Met groote moeite heeft de politie de men- schenmenigte in bedwang kunnen hou den. Er moesten touwen aan te pas ko men om orde te scheppen. Toen Hitier, rechtop in de auto staande, voorbijl reed, was de menschenmassa op één lijn geperst. Ze heeft Hitier geweldig toegejubeld en voor het hotel Imperial (waar des morgens de boomen kortgeknipt waren om het uitzicht voor het publiek beter te maken) anderhalf uur lang om den Führer geroepen, zoodat men hem, of schoon al was aangekondigd dat hij niet spreken zou, toch verleidde een korte toespraak te houden. „Wat gijlieden historische omwenteling peleeft ook het geheele andere Duitsche volk, met u allen mee. Niet alleen de twee millioen menschen in deze stad, maar 75 millioen in het geheele Rijk. Allen zij wij aangegrepen en ontroerd door deze historische ge beurtenis. Wat er moge gebeuren, het Duïtschland van heden zal niemand meer vaneen kunnen scheuren. Geen nood en geen geweld kunnen dezen eed breken, dien wij' heden zweren van Koningsber gen tot Keulen en van Hamburg tot Weenen". Ook na deze ontboezeming bleef men nog urenlang in spreekkoren, maar nu vergeefs, op „nog éénmaal verschijnen" aandringen. Hitier zal echter wel andere zorgen hebben gehad. Haast zijn geheele staf van medewerkers is thans te Weenen vereenigd. Daar binnen in het hotel Imperial, waar alles voor de veiligheid der hooge gas ten onderzocht en beproefd was men liet de balcons een belastingproef onder gaan door er het maximum aantal zware Weensche politie-agenten op te doen plaats nemen zal men wel de moge lijkheden van de ontwikkeling der bui- tenlandsche politiek overwogen hebben. Chamberlain keurt Duitschland's optreden af Alleen geweld had geweld kunnen keeren In het Engelsehe Lagerhuis beeft nrti- nister-president Chamberlain, onder bui tengewone aandacht der leden, een over zicht gegeven van de- ontwikkeling der gebeurtenissen in Oostenrijk en toen onder luide instemming gezegd, dat hij de. meening van baron von Neurath dat Engeland zich niet als ^protector van Oosterijks onafhankelijkheid had op de werpen met alle beslistheid imloést wraken. De premier las de ver dragen en documenten voor, waarom Engeland bij den toestand in Centraal Europa geïnteresseerd was. De plicht tot overleg met Frank rijk en Italië had de regeering on middellijk vervuld en het protest te Ber lijn was het eerste gevolg geweest van het overleg met de Fransche regeering. Van Italië waren eerst geen duidelijke aanwijzingen van haar houding gekomen, ofschoon die thans duidelijk genoeg was. Nopens Ts jeehoislo w ak ij e Zeide Chamberlain, dat de regeering te Praag twee beloften van Görjog had gekre gen en een van von Neurath, dat Duitseh land zich gebonden achtte door de arbi trale oivereenkomst van 1925 en dat de Duitsche troepen in Oostenrijk bevel had den, ontvangen oiml ten minste 15 k.m. van de Tsjechische grenzen vandaam te blijven. Toen voegde de premier er onder ademiooze stilte aan toe: „Het feit is, dat niets of niemand Duitsehland had kunnen beletten te doen wlat het gedaan heeft, tenzij ook door aanwending van bruut geweld. De premier kondigde toen aan, dat de regeering haar imlaatregelen, vlam defensie nogmaals zou herzien en spoedig daarover een nieuwe verklaring zou afleggen. Intusschen moest niemand in Engc-land denken, dat hij zich aan het gemeenschappelijke „national effort" otni den vrede te bewaren zou kunnen ont trekken. De premier eindigde met de woorden dat het geen oogenblik was voor haastige beslissingen en niet overwogen woorden. GUIDO SCHMIDT, Oostenrijk's nieuwe minister van b'uiten- landsche zaken, welke alleen „his mas ters voice" over de grenzen zal laten hooren. Demonstratie van brute kracht tot in details uitgewerkt Het enthousiasme, waarmee de Duit- schers in Oostenrijk zijn begroet, moet vreemd schijlnen voor hen, die weten welk een diepe kloof in feite de overtuigin gen van het Oostenrijksche volk scheiden en die den afkeer kennen, welke bij1 millioenen Oostenrijkers niettegen een nauwer verband met Duitsehland, maar tegen het vooruitzicht van een nazi-re giem bestaat, schrijft de „Times". Er is geen twijfel aan, of de onthou- siaste menigte bestond voor het grootste deel uit jonelui, die volgens de Oosten rijksche grondwet geen stemrecht zouden hebben bij' het plebisciet, dat Schussch- nigg van plan was te houden. Hoe meer nadruk wordt gelegd op het enthousias me van deze demonstraties, hoe vreemder het moet schijnen, dat het noodzakelijk werd geoordeeld een dergelijke spontane verwelkoming te omlijsten met een ge weldig militair machtsvertoon. Sprekende over de door Schussehnigg aangekondigde volksstemming, schrijft de „Times", dat de Duitsche regeering het waarschijnlijk met dr. Schussehnigg eens was, dat een vrije stemming een over weldigende meerderheid voor Schussch- nigg's regeering met zich zou meebren gen. Het regiem te Beriijin, dat een bijna Oosterschen eerbied heeft voor prestige, moest een dergelijk „vonnis" wel als een slag in het gezicht opvatten. Boven dien was de gelegenheid' gunstig voor een '.cioup, omdat er geen Fransche re geering was. Tusschen de regels door laat de „Times" de meening doorsche meren, dat het plan. de campagne reeds tot in détails was uitgewerkt en dat men van bepaalde voorwendsels gebruik heeft gemaakt om een gunstige gelegen heid te benutten voor een „onverbloemde demonstratie van brute kracht". Ernstig incident tusschen Polen en Litauen Poolsche grenswacht doodgeschoten Aan 'de Poolsch-Litauisdhe grens heeft zicJh een incident voorgedaan waarbij een Poolsdh gremsambtemaar gedlood is dat missdhien ernstige gevolgen kaïn hebben. Het incfd'ent is ontstaan toen een Pool sdh e grenswacht twee verdacht uitziende personen vervolgde en daarbij op Litau- sche gebied raakte. Hij werd aan de Litausohe zijde doodgeschoten, wat moet worden toegeschreven aan den abniorma- ten toestand, welke aan de Litausdhe grens heenscht en aan 'de vijandige stem ming aldaar jegens Polen. De „Express Poranny", welk blad in nauwe betrekking tot het ministerie van buitenlan-dsche zaken staat, verklaart, dat het incident ernstig is en van Litau sohe zij'de is geprovoceerd. Voordat er in Kaunas nauwkeurige be richten over het incident waren ontvan gen, heersclhte er een paniek, waartoe ook 'de groote internationale spanning biji- 'droeg. Ten huize van president Smetona werd een buitengewone kabinetsraad ge houden Pas toen bleek dat het incident, althans op dit oogenblik, geen gevolgen van ernstigen aard zou hebben, luwde 'd'e paniek. In Poolsche kringen verzekert men d'at 'de stemming vain ongerustheid in Litauen voortduurt, daar men mnet de gebeurte nissen in Oostenrijk voor ppgep, vreest vopir een soortgelijken staatsgreep te Me mel. Te Kaunas zou d!e xegeerimg verder j beraadslagen >en de gezant te Parijs, Kli- mas, zou "opdracht gekregen hebben de aandacht op de houding van Polen met betrekking tot het grensincident te ves tigen, om Voorspraak van d'en Franschen gezant in Warschau te verzoeken. Dat Beek zijn verblijf te Napels heeft afgebroken ien naar Warschau is ver trokken, wordt met een en ander in, ver band gebracht. HOOVER BIJ HITLER Hoover weigerde met de Führer te lunchen Een speciale correspondent van de „Sunday Referee" te Warschau meldt, dat oud-president Hoover van de Ver. Staten hem heeft medegedeeld, dat hij Dinsdag .j.l. in zij'n onderhoud met Hitier heeft gezegd: j,,Als u doorgaat met wat u thans 'doet, zult u Europa en de geheele we reld spoedig in de grootste ramp van onzen tijd storten". Hoover had voorts aan den correspon dent verklaard: „Ik ben nooit een grooter bewonderaar geweest van en heb nooit meer vertrouwen gehad in d'e democra tie, dan na mijfn bezoek aan Europal en vooral na mijln gesprek met den dic tator". Hitier had een half uur lang getracht Hoover van de zegeningen van het na- iontaal-socialisme te overtuigen, waarbij- hij had gewezen op zijn successen in Duitsehland. Hoover was hem toen in 'de rede gevallen met de woorden: „U hebt de Duitsche natie wel wat gegeven, maar geen brood en geen intellectueels vrijheid, die voor rniij', gelijk voor de meeste menschen meer beteekenen dan wat ook". Dit bracht het gesprek tot een einde en Hoover had geweigerd' aan te zitten aan het noenmaal, dat Hitier ter zijner eer had aangericht. De Amerikaansche ambassadeur trachtte hem nog te over reden, maar hij bleef bij zijn weigering. Goring had een grooteren indruk op hem gemaakt, dan de andere nazileiders. VERSCHILLENDE BERICHTEN Carbidgas ontploft Zaterdagavond w'erd het rustige dorpje Enter (O.) opgeschrikt door een hevi- gem knal, die op een uur afstand hoor baar was. Het bleek dat in de woning van den heer A. Horstink een hevige ontploffing 'met ernstige gevplgen had plaats gehad. Omstreeks genoemd uur was de heer Horstink die in een slaapkam'er gr.ooten last had van ratten, bezig met een poging deZe te verdelgen. Daar in de slaap kamer, in de planken zolder een gat was, stopte hij daarin een hoeveelheid carbid, wat bijgevuld werd 'miet water. In de voorkamer brandde -een petroleum lamp, zoo dat naar tóen vermoedt, het ontwikkelde gas is ontploft. De gevolgen waren ontzettend. De heer Horstink werd z'eer ernstig gewond. Zijn vrouw heeft hem', onder een ruïne van planken en balken, imlet de grootste mioeite weten te bevrijden. De moeder der gevonden zuigeling opgespoord De 'b,aby, die Donderdag in den trein, welke te vier uur te Hulst aankoimtt, te vondeling was gelegd, blijkt geboren te zlijn in een kraamlverpleging te Ant werpen. De twintigjarige ongehuwde moeder, die afkomstig is uit een der dorpen in de omgeving van Hulst, werd door de marechaussee opgeisipoord en aan een ver hoor onderworpen. De jonge vrouw ver klaarde de baby uit vrees voor haar ouders, in den trein te hebben achter- geleten, toen zij dezen te Hulst verliet om zich naar huis te begeven. Thans is de baby naar de ouderlijke woning van de vrouw overgebracht. Beatrix groeit voorspoedig Op het Paleis Soestdijk blijft alles z'eer goed gaan. De kleine Prinses groeit voorspoedig en hoewel zij nog niet in de buitenlucht is geweest, profiteert Zij volop van het imlooie weer van de laatste dagen. Dit komt voornamelijk door de speciale constructie der ram'en van het door het Prinselijk Paar bewoonde Paleis gedeelte, welke het mogelijk maakt, dat de heerlijke lentelucht volop toegang heeft en de wieg, hoewel in de kamer staande, toch als het ware byiten is. Ook Prinses Juliana maakt het uitstekend. OTTO VAN HABSBURG De omwenteling in Oostenrijk heeft eens en voorgoed! een einde grnaakt aan, den droom' van aartshertog Otto, miet behulp' van 'd'e Oostenrijksche legi timisten 'die mlonarchie in zijn vaderland te herstellen en idtem troon der Habsbur gers weer te bestijgen. Naar men weet vertoefde de jeugdige troonpretendent iden laatsten tijd bij herhaling te Parijls, waar hij poogde de Fransche regeering te bewiegen met !m©ar nadruk dan tot 'dusver zijn plannen te ondersteunen, en een niet minder energieke actie ont plooide zijn eerzuchtige moeder, de ex- keizerin Z i t a. Met één slag heeft Hitier echter een streep d'oor de Habs- burgsche rekening gehaald1 en men kan d'an ook begrijpen dat de sensationeels gebeurtenissen die zich de laatste dagen met zoo verbijsterende snelheid in Oosten rijk hebben voltrokken, op het kasteel te St eeno ckerz^el een verpletteren den indruk hebben gemaakt Herhaaldelijk is er sprake geweest van een huwelijk van aartshertog Otto met een Italiaansche prinses. Indien dit ge beurd ware zou de houding van Italië ien van Mussolini d'en laatstee tijd wel licht anders geweest zijn, veronderstelt het „Laatste Nieuws". Het is bekend', dat iex-keizerin Zita haar zoon gaarne in het familieverhand der Italiaansche dynastie zou hebben zien opnemen. Men hoopte te Steenockerzeel, dat Tsjechoslowakije, dat zich indertijd even hardnekkig tegen een herstel der Habsburgers als tegen den „Anschluss" heeft verzet zijn ver gissing ten aanzien van aartshertog Otto zou inzien en het herstel van de monar chie in Oostenrijk zou hebben toegelaten. Het zou 'dan voor Duitsehland minder gemakkelijk zijn geworden zijn macht over Oostenrijk uit te breiden. Twente het land der geheime zenders Wederom 'is bij Deventer een geheime radiozender ontdekt, thans te Twello, Zaterdagnacht hoorde daar de cbéf- veldwachter Nagtegaal een zeer luid werkenden radiozender muziek uitzenden Deze kondigde zich aan als „Spookz'en- der". De politieman trok er in zijn eentje op uit en deed een inval op een Zolder boven een garage aan den Parkelerweg, waar hij' licht z'ag branden. Hij trof daar Deventeraren aan, K., S., V. en L. ge zeten om een groote radiozendinstallatie, van, welke de vorige week twee broers bij een verboden uitzending werden ge snapt. De .installatie is in beslag geno- m'en en tegen de Deventenaren is proces verbaal opgemaakt. Fietser onder vrachtauto gevallen en gedood In het Groot-Weezenlan'd te Zwolle is Maandagmorgen een ongeluk gebeurd 'dat den 17-jarigen loopjongen J. A. Nij- boer het leven heeft .gekost. De jongen had' het zoontje van zijn patroon miet een driiewielige bakfiets van school ge haald'. Het ventje had hij! in den bak gezet. Bijl het R.-K. Ziekenhuis waar een vluchtheuvel midden in den rijweg ligt, is de jonge Nijboer door een truck met oplegger uit Wierden, die beladen was met ijzer, ingehaald. Deze truck heeft bij het passeeren die bakfiets geraakt met het gevolg 'dat de fiets tegen het trottoir werd' gedrukt en de berijder naar links op den rijweg is gevallen. Nijboar kwiam juist voor de achterwielen van de auto te liggen. Het wiel ging den jongen over het hoofd1, hij: werd op slag gedood. De kleine jongen, die in den bak had gezeten viel naar rechts op het trottoir len bleef ongedeerd. De vrachtauto is in beslag genomen1. Hitler is gisteren door de Weeners enthousiast begroet Chamberlain keurt Duitschland's optreden in Oostenrijk af Spanning tusschen Polen en Litauen door grensincident De 38e Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht is heden geopend De droom over het herstel der Habsburgers is voorbij Weinig o^geen neerslag WEERBERICHT Hoogste barometerst 775.8 te München Laagste 738 6 teVestmanöer en Seydesfjord' Verwacht tot den avond van 16 Maart: Matige, later wellicht krachtige Zuide lijke tot Zuidwestelijke wind, aanvanke lijk kans op mist, later zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, des nachts en des morgens zachter, over dag kouder. Zon op:, Zon onder: 16 Maart 16 Maart 6,15 Maan onder: 5,48 Volle Maan 5,35 6,04 Maan op: 6,56 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Maart 2,45 15,16 8,12 20,25 Chauffeur raakte in een reisdeken verward Gistermiddag omstreeks half zes z'ijm op den Patijnweg te K looting©, de arbeiders P. Rijn en A. Stroosnijder uit Goes, die per fiets van de werkverschaf fing te Kapelle huiswaarts keerden, ter wijl zij zich bevonden op het rijwielpad aan 'den rechterkant van den weg, door een hun tegemoietko|m!emide bestelauto aam- Rijn werd' op slag gedood, terwijl zij'n metgezel 'een zware hersenschudding op liep. In levensgevaarlijken toestand is hij in het St. JoennaziekenhuLs te Goes op genomen. Het ongeluk is toe te schrijven aan "de omstandigheid, dat de chauffeur van de autoi de macht over het stuur verloor, 'doordat hij, met Zijn voeten verward was geraakt in een reisdeken. ALs gevolg hier van kwam 'de wagen geheel op het linker gedeelte van den weg terecht. LAND- EN TUINBOUW De eierprijzen De 'heer Van Asperen Vervemne, rijko- pluimveeconsulent is voornemens een po ging te wagen de eierprijzlen in Zeeland, welke z.i. te laag zijn, in vergelijking m'et andere provincies, op te voeren. Zijn doel is de eieren uit geheel Zeeland te Goes te concentreeren, waar dan een grooter kwantum bijeen Zoo kunnen ko men dan op de tegenwoordige veilingen. Het bestuur der veiling te Goes is bereid medewerking te verleenen. In de krijgen van de pluimveehou ders vinden dezle plannen geen onver deelde instemlm'ing. Men Vreest dat de deelneming niet algemeen taal zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1