V70UDEN BRUG KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Dinsdag 15 Maart. 8 Brussel VI.; 9.20 Luxemburg; 11.20 Droitwich; 11.50 London Regional; 12.35 Brussel Vlaamji; 2.20 London Regional; 3.20 Keulen; 4.20 Droitwich; 4.50 London Regional; 5.20 Droitwïch; 6.20 London Regional; 6.45 Droitwich; 7 eigen gram'. uitzending; 7.50 Brussel Vlaaml»; 8.20 Rome; 9.45 Boedapest; 9.20 Brussel Vlaamte; 10.45 London Regional. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 16 Maart HILVERSUM I 1875 en 415.5 Meter. AVRO-uit2ending. 8 gram'.; 10 morgen, wijding; 10.15 gram.; 10.30 ensemfole Jet ty Cantor; 11 huishoudelijke wenken; 11.30 orgelconcert; 12.15 ensemble Jetty Can tor; 1 omroeporkest; 1.45 grami.; 2 om roeporkest; 2.45 kniplès; 3.45 viool en piano; 4.30 radio-kinderkoorziang; 5 victor de kinderen; 5.30 AVRO-Aeolianjorkest; 6.15 Renova-kwintet; 7 voor de kinde ren; 7.05 het Poltrqnieri-strijkkwartet; 7.30 Engelsche les; 8 berichten ANP; mededeelingen; 8.30 bonte Dinsdagavond- trein; 9.30 koorconecrt; 10 vervolg bonte Dinsdagavond trein; 10.45 gram.; 11 berich ten ANP; 11.10 Zigeunerorkest; 11.40 12 gram1. HILVERSUM II. 301,5 M. KRO-uitz. 4—5.10 HJRO. 8—9 15 en 10 gram.; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12 berichten; 12.15 KRO-melodisten; 1—1.20 gram.; 2 voor de vrouw; 3 imodecursus; 4 gram.; 4.05 „Het eeuwige nu"; 4.30 graim.; 4.35 me dedeelingen; 4.40 gra.mi.; 4.5 „Moeten wij de moed verliezen?"; 5.10 de KRO-rne lodisten; 5.45 felicitaties; 6.05 KRO-or kest; 6.40 esperantoles7 berichten 7.15 vervolg concert; 7.35 sportpraatje; 8 be richten ANP; 8.15 lijdensmeditatie; 9.30 Stedelijk Orkest van Maastricht; 10.30 berichten ANP; ip.40 KRO-orkest; 11.30 —12 grami. De Vestigingswet Kleinbedrijf Deze wet, welke op 13 Maart 1937 door de Staten-Generaal werd aangeno men is voor de middenstand van het allerhoogste belang; desondanks is het aantal hunner, die volkomen in het duis ter tasten omtrent doel, inhoud en wer kingsfeer van deze wet, ontstellend groot. Deze omstandigheid noopte ons door middel van eenige beknopte artikelen in dit blad de beteekenis van deze wet aan den Middenstand, den laatsten scha kel in het distributie-apparaat en aan andere onder haar bepalingen vallende personen, nader uit een te zetten. Vooraf en tot recht begrip zij in 't kort vermeld de omstandigheden, welke tot haar totstandkoming hebben geleid. De vrijheid van vestiging in den detail handel, ambacht of kleine nijverheid had een sterke overbezetting van deze bran ches tengevolge, waarvan thans de aa- deelen zich maar al te sterk voordoen. Onbezonnen vestiging, gepaard met ver snippering van eigen of geleend kapitaal waardoor een ongezonde concurrentie in de hand werd gewerkt, had voor den Middenstand het noodlottig gevolg, dat zijn koopend publiek gestadig afnam. Het aantal dwergbedrijfjes in den detailhan del, het aantal faillissementen en liqui daties van dezen, benadeelden dezen handel, bij' wien als distribuamt ongeveer een derde deel van den goederinvoorraad in de maatschappij is ondergebracht, zoo danig dat bet nemen van maatregelen onvermijdelijk werd. Ordening de drijfveer Ter tegemoetkoming aan bovenge noemde bezwaren is dan, zooals reedis boven vermeld, op 13 Maart 1937 door de Staten-Generaal aangenomen de „Wet houdende regeling betreffende het ves tigen van inrichtingen waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of kleine nij verheid zal worden uitgeoefend", welke volgens art. 16 kan worden aangehaald als j.Vestigingiswet Kleinbedrijf'. FEUILLETON DE 64 ROMAN VAN HANNO PLESSEN Lieve Johannai Laat ik je voor dezie eene maal zoo mogen noemen- De bijzonder omstandig heden, waaronder ik dezen brief schrijf, mogen daarvoor mede als excuus dienen. Gisterein heb ik mijn goeden oom be graven. Jij alleen zult kunnen beseffen, wat dat voor mij beteekent en hoe na meloos verarmd ik me voel. Een hart verlamming heeft plotseling een einde aan zijn leven gemaakt. Hij stierf in de stellige overtuiging, dat Nothèry Hill in jou een nieuwe, lieve meesteres zlou krijgen. Ik heb hem deze zorgvuldig gekoesterde toekomstdroom niet willen ontnemen, maar ik zelf weet wel beter. Ik heb begrepen, dat jij nooit iets voor me zult kunnen zijn. Eerder misschien dan jij zelf heb ik dat ingezien door de kracht vain mijn groote liefde vooir jou. Treur er niet over, Johanna. Ik ben Haar totstandkoming is ook wel ten deele toe te schrijven aan de hedendaag- sche ver doorgevoerde gebonden econo mie, meer bekend onder den naam van „ordening". Inmiddels is de wet alweer gewijzigd door de wet van 3 December 1937, S. 639 K., welke wijl kortheidshalve buiten beschouwing laten. Met de inwerkingtreding der Vesti gingswet is het eigenaardig gesteld. De wet is in werking getreden (9 April 1937), doch werkt zooals naderhand zal blijken nog miet ten opzichte van alle onder haar vallende inrichtingen. Haar parlementaire geschiedenis Omtrent de parlementaire geschiedenis der wet wordt aangestipt, dat er in de Volksvertegenwoordiging nog heel wat strijd geweest is om de vestiging van kleinhandelsbedrijVen op qualitatieven dan wel op quantitatieven leest te schoeien. Het laatste systeem zou het behoefte element in de wet hebben gebracht; in dit verband vermelden wij slechts, dat de strijd ten gunste van hen, die qualitatieven grondslag voorstanden, is beslist. Hieruit vloeit dus voort, dat men zich te allen t ij' d e en overal kan vestigen, mits men voldoet aan de gestel de eischen. Welke deze zijn hopen we later uitvoeriger te behandelen. Volgens art. 1 der wet kan, indien een of meer rechtspersoonlijkheid bezit tende vereenigingen van ondernemers in een tak van detailhandel, ambacht of kleine nijverheid daartoe het verzoek doen, bij1 algemeene maatregel van be stuur worden bepaald, dat een inrich ting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van dezen tak, voorzoover die uitoefening betreft, niet zal mogen worden gevestigd zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ver kregen vergunning. Deze vergunning wondt uitsluitend ver leend1 indien door .betrokkenen* voldaan is aan ide vast te stellen minilmtaii-eiisichen van 'Credietwaardiglheid, handelskennis em vakbekwaamheid, de z.g.n. vestiginigls- eisclhen. De bedrijfstak zal zich dus uiteraard eerst dienen te organiseeren of georgani seerd moeten zijn oml de wetsbepalingen te haren opzichte van toepassing te kun nen brengen. Een spertijd ingesteld Bij' ide wet isi ook nog voorzien in een zgn. „stpertijd", welke op 6 maanden is gesteld 'en in bijzondere gevallen miog met 6 maanden kan worden verlengd. Deze Spertijd1, een gevolg van het amen dement— Stumpel, heeft tot doel om' aan nieuwe vestigingen, 'die 'zonder twijfel in de periode van de vaststelling der eischen in overhaast zullen geschieden om' aan die vestigingseischen te ontkomen, paal en perk te stellen. Voor de schoenmakers,-, sthoenherstellers-, (sichoenverkoopersbe- drijven 'en die der orthoipeadisch schoen makers is 8 Februari j.l. een spertijd afgekondigd. In deze period® v,an 6 'maag den mogen geen vestigingen van genoeml- de bedrijven plaat» hebben, zonder ver gunning van den Minister van Economi sche Zaken, die met die uitvoering van deze wet is belast. IntuSschen is met ingaing vah 1 Febr. 1938 bijl algemeene (mlaatregel van be stuur d.d. 17 Januari 1938 de wet voor ide slagersbedrijven in werking getreden, korten tijd daarna eveneens voer de bak kersbedrijven. Voor alle bedrijven geldt de wet nog niet In deze branches mag men zich dus niet meer vestigen zonder bekomlen ver gunning van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zoodat aan de drie ge stelde eischen moet worden voldaan. Evenwel is de wet voor verschillende bedrijven nog niet van toepassing; in dit verband kunnen worden genoemd: schil ders, timmerlieden, smeden, manufactu- xiersi, winkeliers, kruideniers enz., zoo- dat het vestigen in deze branches nog vriji is. Te dezen opzichte koestere men niet te hooge verwachtingen, want binnen afzienbaren tijd zal die wet voor deze niet de man, die daaraan te gronde gaat. Er bestaat in het leven niet alleen liefde, maar ook nog zoo iets als plicht. En mij wachten thans velerlei plichten moeilijke en mooie die ik naar eer en geweten hoop na te komen. Van harte echter h<?op ik, dat jij gelukkig zu.lt worden, zoo volkomen gelukkig, als je dat ongetwijfeld verdient. In oprechte vereering t.è.t. FRITS HOLLANDERi- i Hawkins. LangZaam glijdt de brief uit Johanna's hand op den grond Diep verzonken in herinneringen, welke ook deze weinige regels van den jon gen Engelsehman weer hebben opge wekt, keert Johanna eerst tot de werke lijkheid terug als Josef klopt om het souper aan te kondigen. „Ik heb geen honger, dank jeitó ga direct naar bednee, ik heb an ders niets noodig Hoofdschuddend verwijdert de oude be diende zich om de tafel in de eetkamer weer af te ruimen. „Al die post vandaag heeft geen goed gedaandat brengt maar ongeluk in huis", wendt hij1 zich met een bedenke lijk gezicht tot zijn trouwe Brigitte. „En die ellendige rouwbriefwie weet?!" bedrijfstakken van toepassing zijn en al- zoo geleidelijk het in art. 1 genoemd terrein (detailhandel, ambacht of kleine nijverheid) geheel bestrijken. In eem volgend' artikel zullen wij de vestigingseischen, welke überhaupt wor den gesteld, nader onder de loupe nemen en aangeven hoe en in welke gevallen eraan moet worden voldaan. Wij zullen dan daaraan tevens een bespreking oVer de opleiding vastkhoopen. Biruinisse. J. v. d. BOS. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Tot Hoofd' van de R. K. Lagere School is benoemd de heer J. Beekman, onderwijzer aan de Hendrik Backersschool te Rotterdam'. De heer Beekman 'Zal na de Paasdh- vac'antie zijn nieuwe functie aanvangen. In idle plaats van mej. C. Volkeri, die 1 April a,s. het onderwijs gaat verlaten, is tot kweekeling met acite benoemid de heer P. v. Nieuwlanid1. Zaterdagavond om kwart voor elf geraakte geheel Schouwen-Duiveland, be halve Bruinisse, zonder electrisch licht, na een halve iminuuitröR'sfe het nog even aan, doch ging direct weer uit. Uit het door de PZEM ingestelde on derzoek bleek, dat tusschen N i e u- werk en Oosterland, een onder de hoogspanningslijn hangende draad van de bedrijfstelefoon, door een eend in de hoogspannnigslijn was gevlogen, waar door een aardsluiting ontstond. Na verwijdering van deze aardsluiting, kon in het schakelstation Zij'pe de lijn weer worden ingeschakeld en heeft de storing slechts drie kwartier geduurd!. Ter verduidelijking kan hier nog aan worden toegevoegd, dat de hoogspan ningslijn Zijpe—Zierikzee, in het schakel station Zijpe, wordt beveiligd door een automatische olieschakelaar, welke bijl een kort- of aardsluiting de lijin uit-, schakelt en na een halve minuut a.utoma|- tisch weer inschakelt. Bij1 een sluiting van vo orbij gaanden aard, zooals b.v. onweersbuien, duurt hierdoor de storing nooit langer dan. een halve minuut, alleen bijl een sluiting van blijVenden aard, zooals nu Zaterdag avond het geval was, moet de storing»- oorzaak eerst worden opgezocht en ver wijderd alvorens de lijn weer onder span ning kwam. Het was reeds vier jaar geleden, dat op deze lijn een storing van langer* dan een halve minuut is opgetreden. RENESSE. Donderdag 10 Maart is bij dhr. Telle de algemeene jaarvergadering gehouden, van V.V.V. Er was slechts een derde van het ledenaantal aanwezig. De secretaris heeft in *de convocatie een oproep gedaan oml. gegevens voo,r het opmaken van een nieuwe lijst van ver huurders van pensions, zomerhuizen, kam peerterrein, enz. Hierop zijn in totaal slecht 4 antwoorden binnengekomen. Tot 14 dagen na de vergadering blijft de ge legenheid open op dez'e lijst opgeno men te worden, indien men maar de opgave instuurt. Na voorlezing notulen, jaarverslag en Imleerdere bescheiden de 'werkzaamheden der vereeniging betreffende, waaronder een critisch verslag over het zomer feest 1937, een beschouwing over een reis van dhr. Borgmeijer naar het eiland Texel en een jaarverslag van de Contact- Commissie, kwam de controle en goed keuring van het verslag van den pen ningmeester. De bestuursverkiezing voor de perio diek aftredende heeren P. Telle en M. Verseput bracht de heeren wederom met een groot aantal stemmen in het be stuur. Het werkprograimlmia en nieuwe vor- mlen van reclame werden besproken. Eenige bestuursleden hadden modellen voor een folder ontworpen, waarvoor prijzen waren aangevraagd. De kosten blijken echter de draagkracht van de financieën te boven te gaan, zoo dat er dit jaar geld gereserveerd zal worden, oml wellicht een volgend jaar de kosten te kunnen dragen van een goed uitge voerd drukwerk. „Houd toch op. Jij ziet direct alles even somber in't zal wel overgaan", troost hem zijn betere helft, wier ge moedsrust door niet» aan het wankelen is te brengen, „Nou jajij. Jij w'ilt mill eenmaal niets zien en hoorenMaar hoe ver klaar je het dan, dat zie tegen mij zegt, dat ze direct naar bed gaat en intusschen ajls maar heen en weer loopt, omzie baroneshm Want duidelijk* hoort men in de stilte van hel huis de regelmatige voetstap pen van Johanna, die in haar kamer op en neer loopt. Slapeloos brengt zij den nacht door En in deze uren openbaart zich ook aan haar de oeroude ervaring, dat er bijna in elke vrouw iets sluimert, dat duizend maal sterker is dan het verstand... „Wat mij betreft, had zij haar naam niet eens in het vreemdelingenboek be hoeven te schrijven. Ik heb het giste renavond direct gezien; toen ze aan kwam", zegt de portier van Hotel Impe rial in Weenen tot liftboy nr. 5, eer| steeds dankbaar auditorium voor zijn ex perimenten op het gebied der genealogie van den ouden Weenschen adel. „Ja, ja, u hebt daar een zeldzame kijk op", antwoordt liftboy no. 5 met op rechte bewondering en beider oogen vol gen Renate, die de hall passeert om het hotel te verlaten. De heer Prumimel stelt de vergadering voor een grooter bedrag op te nemen en dit door derden te doen waarbor gen, vervolgens met dit geld een groo ter opgezette reclame-campagne te voe ren en de schuld uit de baten van de ver eeniging ieder jaar af te lossen. Hoewel de gedachte van een en ander inderdaad voor verwezenlijking yaïbaar kan zijn, achtte de voorzitter het niet gewenscht een 'te groote toevloed van vreemdelingen te stimuleeren, in ver band mtet de nog altijd onvoldoende ao- combdatie in het seizoen, waardoor wel licht velen teleurgesteld naar elders zou den vertrekken, hetgeen aan de plaats veel schade zou kunnen berokkenen. De groei, die ongetwijfeld aanwezig is, zal slechts geleidelijk opgevoerd kunnen wor den. Vele stemlm'en uit de vergadering spra ken als hun meening uit, dat het zeer te betreuren is, dat vanwege het gemleente- bestuur nog veel te weinig het groote belang van de vreemdelingen industrie wordt ingezien en de vereeniging van deze Tramt veel te weinig en geringe stein ondervindt. Geen plaats die zoo gunstig 'gelegen is, heeft zoo weinig krachtige medewerking van zijn bestuur. Hiermlede wordt de gemeenschap inhair geheel en Tiet algemeen belang Zeer - slecht gediend. De vereeniging dienae een flinke 'jaarlijksche sublsidie ste krij gen en ook op vele ^andere manieren zou het gemeentebestuur in ruimere mate kunnen medewerken oml het vreemdelin genverkeer te bevorderen. Ook is nauwere samenwerking aanbe volen met de Middenstandsbond. Om een eventueel zomerfeest te kunnen doen sla gen, zou eens een afzonderlijke comltnislsie in het leven geroepen moeten worden. Ook zou er maar finamtiën hiervoor ge zocht mioelen worden. Ook voer een a.s. K i m d e r s t r 3' n d f e s t j e Zijn gedach ten naar voren gebracht, die zeker over- wegenswaard zijn. Den voorzitter wordt openlijk hul&e gebracht voor de groote voortvarendheid, waarmede het vgetpad achter de duinen tot stand is gekomen. De betrekkelijk geringe opko'mlst der le den wordt door één der bestuursleden betreurd. SCHARENDIJKE. Onder leiding van den directeur, den heer C. Padmos, hield de Coöp. Boerenleenbank voor de gemeen ten Eikerzee Ellemeet en Duivendijke in café Kooman Donderdagavond haar jaar vergadering. De vergadering was miet druk bezocht; slechts ongeveer 30 pet. der leden was tegenwoordig. De voorz. bracht in zijn openingswoord dank aan degenen, die hun spaargelden aan de Bank bleven toevertrouwen en aan die rekeninghouders, wier rekening in het grootboek een of meer folio's beslaat. Jammer, dat er nog altijd leden zijn, die maar zelden komen om met de Bank zaken te doen. De overtollige geldruimte was oorzaak, dat de rente moest wor den gewijzigd in den loop van het ver- loopen jaar. Een voordeel voor de geld- nemers, doch een nadeel voor de spaar ders. Noodzakelijk blijft het vormen van een stevige reserve; onvermijdelijke ri sico's, die het uitzetten van geld nu een maal meebrengt, kunnen dan worden on dervangen. Krachtig wekte spreker op voort te gaan met te arbeiden aan de verdere vervolmaking van onze mooie Bank. Uit het jaarverslag van den kassier vernamen we, dat de omzet der kas middelen bedroeg in 1937 f 2.046.682.59 tegen f 1.628.460.59 in het vorig jaari Een vermeerdering 'dus van ruim vier ton. Het saldo aan spaargelden bedroeg 31 Dec. f 128.317.26; ingelegd werd in 1937 f 45041.18 en terugbetaald f50.568.41 Het aantal spaarders bedroeg 217. Op het eind van 37, stond te boek aan ver strekte voorschotten f 21.442.47; het aan tal voorschotnemers bedroeg 21. In re kening-courant had de bank op 31 Dec. te vorderen van de leden f 150.843.23 en was zij1 aan de leden schuldig! f 25.277.91. We telden op dien datum 67 rekeninghouders. De winst bedroeg over 1937 f 1671.46. Het bedrag voor uitbeta ling tarwe bedroeg over 557 partijen f 125.748.93, dat voor melksteun over 29 posten een bedrag ad f 1323.21. Buiten neemt zij een taxi o'm zich naar bet Döblinger kerkhof te laten brengen. De chauffeur zou blijk geven zijn vak niet te verstaan, als hij ide elegante vreem delinge uit Hotel Imperial langs den koristen weg naar de plaats van bestem ming reed. Renate, die als geboren Weensche de stad op haar duimpje kent, doorziet hem onmiddellijk, maar zij heeft er niets te gen rond den Ring gereden te worden en door de Karnnterstraat de Schotten- poort weer te zien en de Vetivkerk om dan aan bet eind van de Wahringerstraat nog een omweg te maken langs de Tür- kenschanzpark, welks besneeuwde boa- men in de ochtendzon van den helderen winterdag haar het vertrouwde gevoel van de geboortestad geven Voor de begraafplaats laat zij' den wagen wachten.... Dan schrijdt zij langs de lange rijen van graven tot den kleinen heuvel, waarop een groot, wit marme ren kruis met inscriptie van gouden let ters de laatste rustplaats van Wolfgang Lien aanwijist. Lang toeft ze hier... met gebogen hoofd. Een eenzame figuur in de verlatenheid rondom. Scherp teekent haar bleek ge laat zich af onder de dunne, zwartje sluier. Een waas omfloerst den blik van haar grijze oogen.... Zoo onderhoudt ze zich met het ver leden. Dan streelt de smalle rechterhand De rekening en balans over het afge- loopen boekjaar werden z.h.st. goedge keurd. De heeren C. Padmos, bestuurs lid, en J. Steur, lid van den raad van toezicht, werden met zoo goed als alg. stemmen herkozen. Als pl.v.v. bestuursr lid werd herkozen de heer J. Steur en gekozen de heer J. M. de Vrieze; allen namen, voorzoover aanwezig, deze be noeming aan. De voorzitter deelde mede, dat degenen, die in gebreke blijven met het inleveren van hun boekje op de daarvoor vastgestelde dagen, zullen wor den beboet met 50 cent; het salaris van den kassier blijft bepaald op f 700. De winst over het afgeloopen jaar zal bij de reserve worden gevoegd. Deze stijgt daardoor tot een bedrag van f 20.296.26. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake het minder goede bezoek aan de ver gaderingen. Enkele ideeën tot verbetering daarvan werden gelanceerd, waarvan het bestuur overweging toezegde. OUWERKERK. Zaterdagavond verga derden de leden den Korfbal vereeniging HDS in café Vijverberg. Voorzitter, dhr. M. P. Hage Lz. Tot de ingekomen stuk ken bevonden zich vele felicitaties van zusterverenigingen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan en een bundel copy voor het jubileumboekje. Hierna volgde verkiezing bestuur; af tredend was de voorzitter. Deze wordt op voorstel van den heer M. W. Goud zwaard bij acclamatie herkozen. Van de kascommissie wordt het lid de Roo her benoemd. Daar de heer Goudzwaard be dankt als lid van de Twaalftal (Techi- sche) Commissie, wordt in deze plaats na enkele stemmingen benoemd mej. Marie Bolijïi. Bij' zitten en opstaan wordt vervolgens besloten, a.s. Paschen wederom deel te nemen aan de serie wedstrijden. Behoudens toestemming van de SDKB zullen deze wedstrijden door HDS wor den georganiseerd en indien mogelijk in twee klassen. Ook vereenigingen van buiten het eiland zullen worden aange schreven. Voor kleedgelegenheid geduren de de seriewedstrijden wordt gezorgd. Bij"1 de bespreking der zomerplannen wordt medegedeeld, dat men met twee twaalftallen zal trachten in de com petitie uit te komen. Voorts zal op He melvaartsdag waarschijnlijk weder een reis zal worden gemaakt naar Brabant of Vlissingen, om deel te nemen aan seriewedstrijden aldaar. De volgende week Zaterdag gaat men trainen. Een aparte oefenmeester voor de jonge leden wordt aangewezen. Men be schikt over een vrij1 groot aantal reserve- krachten. De rekening van den penningm., dhr. L. Meerman, wijst aan: ontvangsten f 85.59, uitgaven f 101.54, alzoo een na- deelig slot van f 15.95. Echter is van vorige jaren nog aanwezig f 48.34, zoo- dat het batig saldo thans bedraagt f 32.39. Deze rekening wordt onder dank goed gekeurd. Daama sluiting. In werkverschaffing wordt in sa menwerking imiet de aangelanden de dreef bij' den landbouwer L. Siese onder pro fiel gebracht. Velen zullen deze eerste schrede op den weg naar afdoende ver betering toejuichen. NIEUWERKERK. Donderdagavond hield de Landb.vereeniging „Eendracht Bindt" in de Meebaal hare algemeene jaarver gadering. De voorzitter, de heer C. J. van Westen, gaf in z'n openingswoord een terugblik over 1937. Hij' vatte den toestand samen in een oud gezegde, n.l. „de butter is d'ouwe mart", m.a.w. er zijn geen nieuwe gezichtspunten. Hij hoop te dat men eerlang de crisismaatregelen zal kwijt raken en spoedig de tijd mag aanbreken dat een landbouwer weer baas is op eigen bedrijf. Een woord van wel kom werd door hem gebracht aan Ir. Ovinge, den voorzitter en secretaris van den kring Schouwen-Duiveland, de zaak voerder van de Coöp. Aankoop vereeni ging en de verdere aanwezigen. Ir. Ovinge, daarop het woord verkrij gende, hield een korte inleiding van het grondonderzoek in het algemeen. Achter eenvolgens behandelde hij' verschillende methoden van grondonderzoek met zout zuur, citroenzuur, water- en koolzuur. in den donkeren glacé handschoen af scheidnemend over de sneeuw van den grafheuvel. Met rustige schreden wendt Renate zich naar links. Zij! behoeft niet heel ver te gaan om het familiegraf der Royter's te bereiken, een in gotliischen stijl opge trokken, kleine grafkapel. In stille aan dacht toeft zij hier voor de bronzen steen, welke de namen van haar ouders draagt... haar jonge moeder, die ze nau welijks gekend heeft en haar ridderlijke vader Dan keert ze in het leven terug...r „Beatrixgasse 5" zegt zij; den chauffeer en deze ziet wederom kans den toch reeds langen afstand naar bet derde dis trict nog wat te verlengen Beatrixgasse 5 is het kleine paleis van den erfgraaf, Ferdinand Karl Franz Roy* ter, het oudste lid der familie. Kwiek spoed' Renate 'zich de enkele treden van de hoogen stoep op. Het aandienen door den huisknecht is slechtst een formaliteit, want haar oo|m, wien ziji haar bezoek reeds schriftelijk heeft aangekondigd, verwacht haar. „Welkom Renat'!" Kaarsrecht en jeug dig is de figuiur van dezen zeventigjarig'em Roy ter; slechts de oogleden liggen ietwat vermoeid over bet lichte blauw van zijn heldere oogen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2