NIEUWSBODE VRIJDAG 11 MAART 1938 OPGEMOl ZIER1KZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 meenden f 1,50, bniten Zierikxee f 1,80 Voor het baitenl. p. jeer f 10,Afxonderlijke eammera 5 «ent. Verschijnt degelijk*. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 1880 Directeur i A. J. DE LOOZË Öltge»*r-Red*clecr s H. ij KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13673 ADVERTENTIE» i ven 1—4 regel* 80 eent, ren 4 regel* en daarboven 20 «gat per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij eontreot belangrijke korting Inzending op den deg ren uitgave vóór 10 uur BLU.M FORMATEUR President Lebrun heeft gistermiddag Leon Blum, de leider der Fransche socialisten, de vorming van een nieuw kabinet opgedragen, na den val van het ministerie Chautemps De krachten der democratie dienen vereenigd Toen Bilum gisterun'iddag om half vier het Palais de l'Elysée verliet verklaarde hij: „De president der republiek heeft mij ziooeVen opgedragen een kabinet sa men te stellen. Ik ben vast besloten (mij1 tot het uiterste in te spannen ter uitvoe ring van de taak, die hij mij heeft toe vertrouwd. Ik z'al er naar streven een. regeering te vbrmen, die door de oumstanr digheden vereiseht wordt, n.l. een sta biele, duurzame en krachtige regeerimg1, die in staat aal zijn alle lcrachtetoi der demooratie te vereenigen." Blum ging jaarna oïilmiddellijk Jules Jeanneney en Edouard 'Herriot raadple gen. Later had hij nog een onderhoud met Chautomps, Daladier, Auriol en Dor- moy. 0.m! tien over acht keerde Bilum1 te zijnen huize aan den Quai de Bourbon terug. Vincent Auriol vergezelde hem. Op een door de radicaal-socialisten be. legde vergadering heeft Daladier ver klaard, dat Blum hem) had verzocht, de radicaal-socialistische partijs te vragen of zij bereid is haar medewerking te ver- leenen aan .een regeering, die een weer spiegeling van het Volksfront vormt. Er werd een motie aangenomen, waarin de aanw'ezigen hun aanhankelijkheid aan het Volksfront betuigden, doch teVenis den vvensch te kennen gaven, gerustgesteld te worden omtrent handhaving, van de niet-inmengingspolitiek en de finanoieele politiek, waarbij nog eens werd ver- r klaard, dat de radicaal-socialistische partij tegen valuta-controle is. Do geschiedenis dreigt zich te herhalen De ontvangst van de voorstellen tot steun aan een ministerie-Blum, naar het beeld van het volksfront, was bij1 de radicalen weinig bemoedigend wegens 'de daarin vervatte deelneming van de com munisten aan het bewind. Dit zou een vetbreeding van den basis verder dan Reynaud, uitsluiten. De openbare mee ning kan daar geen genoegen mee ne- LEON BLUM men, al is het Imlogelijk het een}ge weken met zloo'n kabinet uit te houden. De geschiedenis dreigt zich te herhalen. Eerjst na den val van het eene kabinet na het andere, mei aldoor kleinere tusschen- poozlen, zou eindelijk onder den druk van een roerig, geworden massa een re geering van nationaal welzijh aan het roer komen. Daarom is het te hopen, dat 4e radi calen Blum terstond te kennen geven, dat hij' pp den verkeerden weg is, al heeft het zijn nut dit voor de zooveelste maal te demonstreeren. Daar de nationale raad van hun partij1 spoedig bijeen komt, kun nen de socialisten ziiieh geen vrijheden veroorloven. De uiterste vleugel kan dan een nieuw1 in de oppositie treden aanbe velen, maar Imien mag verwachten, dat zich. tegenover de gevaren van het oogen- blik rondom Bluim een meerderheid vormt die dit tegen houdt en df partij dwingt voor haar verantwoordelijkheid op te Ko men. Of zij hun politiek van steun zal voortzletten, dan Wel eenige leden mach tigen in de regeering te treden hangt, behalve van de gebeurtenissen op het internationale en financ'ieele plan, van de samenstelling daarvan -af. Als Blum Pre mier wOrdt, zou hij) zeker Dortmloy en Auriol weer bij zich roepen. Dit zou bij1 de oppositie op zoo sterke afkeuring stuiten, dat reeds op dien grond een ministerie in overeenstem|mting met den ernst van den toestand onmogelijk zou zlijin. TWEEDE KAMER Het ontwerp bedrijfsvergunningswet met 71—10 stemmen aanvaard Erkenning van den Koning van Italië als Keizer van Abessinië De Kamer beeft het eerste deel van den micldag aan de artikels-gewijze be handeling van de Bedrijfsvergunmiingen- wet gewijd. Twee sociaal-democratische amendementen zijn daarbij verworpen. Dat van iir. Vos beoogde het initiatief voor het brengen van een bedrijf oh'der het vergunningssteljsiel, aan de particu liere bedrijfsleiders te ontnemen en het te brengen aan d(e bedrijfsraden of aan ide ondernemers- en arb ei d er si-organ iis.a* ties. De Kamer heeft het forceeren van 'in door de sociaal-democraten gewemslchte ontwikkeling afgekeurd. Minder verstan dig scheen ons de afwijzing van een, amendemlent van mlr. Van der Goes Van Naters (sdap). De thans aanvaarde dwaize figuur, dat men van het weigeren van een vergunning bij' demizelfden minister in beroep moet koimlen, die eerst die beslissing heeft genomen, zou er omlmio- gelijk door zijn gemaakt. Met 71 tegen 10 istemlmbn (dier liberalen, staatkundig- gereformeerden, njs,b. en van de dhir.- hilstoirische mevr. Madkay—Katz 'en den heer Weitkamp) heeft de Kalmer het ont werpBed'rijfóvergunningenwet goedge keurd'. Idealen en werkelijkheid. Zoo zou de gs.amenvatting kunnen zijn Van het .uit voerig en isomstjidls, heftig debat; dat de Kamer over de Italiaansch-Abesl5inisc(h|ei erkenningskwestie gehouden heeft. De uit eenzettingen en vragen van den interpel- lant Wijnkoop traden daarbij op den achtergrond1, tegenover het kernpunt, dat de Kamer bezighield: is de feitelijke erkenning van het Italiaamiscbe imperium door Nederland, geweest in 's lands; be lang? Vraagt men nu, wat het idlebat als re sultaat heeft opgeleverd1, dan is het ant woord!: niet veel. Want tussdhen de twee extreme standpunten van dem heer Wijn koop (dommr. p.) een „knieval" Voor het fasdisitisch Italië en mir. Rost van Tonnimgen (nisb) „ik heb met trots gevoeld, volksgenoot van dezen man te zijn" tuisisidhen deze twee standpunten dan, vertoonde de Kamer een heele scala van meer of Imlnder fel-genuanceerde mee- ningen. Steun verkreeg ide minister Van jbr. De Geer (ch) en ir. Bongaerts (rk) De heer Smeenk (ar) vroeg zich af of de Nederlandsdhe stap wel de beoogde ontspanning heeft gebracht. Dr. Biere- ma gaf toie, dat erkenning van het Itali- aansche imperium' aUeranrst een goed keuring van de verovering van Abessinië inhoudt. Maar de liberale afgevaardigde hadl liever gewild, dat onze regeering den stap niet .had genomen. En in ieder geval dat ziji de kwestie bij den Volken bond Zo.u hebben aanhangig gemaakt. Met den Chr.-Dem. heer Van Houten heeft ir. Albard'a, de erkenning in felle termen afgekeurd. Hij heeft den minister gebrek aan aanhankelijkheid aan de Vol- kenbomdsgedachte en buigen voor onrecht verweten. Het was tijdens diens rede, dat de minister een paar m'aal heftig in terrumpeerde. Men kan minister Patijn volmondig toegeven, dat de Collectieve veiligheid voorloopig heeft afgedaan. Dit laiatiste ziet ir. Albarda, blijkbaar over het hoofd Ju 1st was echter zijn opmer king, dat de meerderheid vajn de Ka|m!er op het terrein der buitenlands'che politiek niet houdt van een uitspraak, welke het prestige der Regeering aantast. Texas heeft Woensdag het „Schoon- moederfeest" geevierd het feest wais aldus gedoopt bij1 proclamatie v:an den gouverneur James Allred Vijfhonderd schoonmoeders trokken door de straten van Amarillo en werden toegejuicht door 50.000 menschen, die van heinde en ver waren toegestroomd. Ook „the first lady" van de Vereenigde Staten, mevrouw1 Roo sevelt zelf meerimialen schoonmoeder was onder de toeschouwers en hield een rede, waarin zij pleitte voor meer waardeering van de schoonmoeder. VERSCHILLENDE BERICHTEN Inpoldering van het verdronken land van Saeftinge Reeds sedert eenige jaren wordt van enkele kanten aangedrongen op inpolde ring van het „verdronken land van Saef tinge", gelegen in de Westerschelde te gen den Noord-Oosthoek van Zeeuwsch- Vlaanderen. Ongetwijfeld is hier een be langrijke landaanwinst mogelijk, zonder dat daaruit voor de scheepvaart bezwa ren te duchten zijin; herstel van den ouden toestand wordt dan ook alleszins bereikbaar geacht. Teneinde de aanslibbing der buiten gronden (gelegen tegen den in 1897 be dijkten Koningin-Emmapolder onder de gemeente Clinge) te bespoedigen, zullen binnenkort werkzaamheden worden on dernomen. Hiertoe wordt door de direc tie der Registratie en Domeinen te Mid delburg op 31 Maart een openbare aan besteding gehouden. Mislukte aanval op een kassier Doniderdagavond is in het kantoor vahi mie Boerenleenbank gelegen piabij de Sta tionsstraat te Weert (L.) een pverval geschied op den kassier dezer instelling, iden 42-j.aTigen heer E. Stribos. Deze bergt altijd! omstreeks dien tijd zlijn boeken len igelldl op ien had zich juist uit het lokaal waar Ide brandkast zidh bevond, naar het kantoor begeven, torn hij! aldlaar een maan met een rooidlea doek voqr het ge zicht ontdekte, die den kassier een re volver voorhield. De kassier had echter id'e tegenwoordigheid van geest de deur, idle hem' van den inbreker scheidde, dicht te 'gooien. De roover loste idlaarop een schot; ide kogel drong door het deurpi- neel. Daarna volgde een tweeed schot. De kassier wierp Idlaarop een der vensters aan de straatzijde open en schreeuwde om hulp. Enkele soldaten van het regi ment Wielrijders ,uit Den Bosch, die hier juist ingekwartierd wiaren, gingen den ro.over, Idie inmiddels de vlucht had ge nomen achterna'. De Idlader kon echter ontkomen. Wel vpold imlen voetsporen en een spioor van ieen rijwiel. KORTE BERICHTEN In Midden- en Oost-Polen hebben gisteren in drie doirpen groote branden gewoed. In de nabijheid van Kielee brandden 17 boerderijen af. Twee kinde ren kw'amen om het leven. *ln het dorp UchrynoWo Gorne "bij Stanislau brand den 50 boerderijen af en in Ci mocha bij Blalystok 31. In alle geVallen werd het vuur door den zwaren storm zeer snel verspreid. In het Engelsehe Lagerhuis heeft Hore Belisha, de minister van Oorlog, bij het indienen der legerbegrooting ver klaard, dat het aantal vrijwilligers, dat in tijd van nood kan wlorden opgeroe pen, meer dan een half imlllioen bedraagt, niet medegerekend de troepen, die door de dominions worden onderhouden en het koloniale leger. Het aantal sollicitanten, dat zich voor het leger aanmeldt, bedraagt jaarlijks 60.000. Zij! kunnen echter lang niet al len worden geplaatst. 20 jaar lang hevige rheumatische pijnen in haar voeten Nu den geheelen dag zonder pijn Mevr. E. A. schrijft: „Ik gebruik Kru- schen Salts nu gedurende vier jaar. Daar voor had ik gedurende 20 jaar verschrik kelijk geleden aan mijn voeten; soms» verwisselde ik wel vijf keer per dag van schoenen. Nu kan ik hetzelfde paar schoenen gemakkelijk den heelen dag aanhouden. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen". De oorzaak van die kwellende rheuma tische pijnen is meestal een ophooping van giftige afvalstoffen in Uw lichaam. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor alle afvalstoffen spoedig verwijderd wor den en geen kans meer krijgen zich op te hoopen. Uw bloed wordt gezuiverd en tegelijkertijd zullen Uw rheumatische pijlnen verminderen om tenslotte geheel te verdwijlnen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Predikbeurten te Zlerlkzee Zondag 13 Maart. Ned. Herv. Kerk Nieuwe Kerk. 10, dr. Weeda en 7 ure, ds. Tonsbeek van Kamperland. Kleine Kerk. 10, ds. Reddingius en 7 ure, ds. Pijnaoker Hordijk. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10, Leesdienst en 6 ure, dr. v. Lonk- huijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiligingsdienst, 3.30 Openluoht- werk (bij ongunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst, o. 1. v. kapt. A. G. Schram. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Zon op: Zon onder: 12 Maart 6,24 5,57 Maan onder: Maan op: 12 Maart 4,06 1,43 RECHTZAKEN Te lage belasting-aangifte Voor idie rechtbank te 's-Gnavenhage heeft zich wegenis' het doen van te lage aangifte voor ide inkomsten- en venmlor genstjelasttng tot een bsdirag van eenige tienduizenden guldens te verantwoorden gebald' een advocaat en procureur en ge wezen wethouder voor de bedrijven te DePft. Nadat drie deskundigen waren ge hoond!, verklaarde verdachte te erkennen Idiat hiji de onjuisteaangifte had gedaan, Idloch hiji ontkende dat hierbij: hoo|9 op zet in het spel is geweest. Het O.M., waargenomen Üioor jhr. Aisch vah Wijdk, eisichte ©en gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger (mlr. De Groot verzocht Ide rechtbank een geld boete op te leggen. Uitspraak 24 Maart t Leon. Blum met de vorming van een Fransch Kabinet belast Dr. Seiss-lnquart's positie als minister wordt wankelbaar De Kamer heeft de Bedrijfsver gunningswet met 71 -10 aanvaard 0 Was de erkenning van 't Italiaan- sche Keizerrijk 'n land's belang? Mislukte overval op kassier van de boerenleenbank te Weert Droog weer Barometerstand van hedenmiddag 2 u,ur. WEERBERICHT Hoogiste balrome,terst 772,8 te Holyhead! Laaglste 752,1 ,te Reykjavik Verwacht ,tot Iden avond van 12 Maart: Meest zwakke wind van Noord via Oost naar Zuidoost draaiend, ochtendmist, later opklarend), droog weer, koude nacht, over dag weinig verandering; in tempera,tuur. Hoog- eu laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 12 Maart 11,22 4,32 17,13 SPANNING TE WEENEN Dr. Seiss-lnquart is niet in staat gebleken de rust en ordeinWeenen en in Oostenrijk te handhaven, waardoor zijn positie wankel komt te staan Onrust in het Europeesche centrum Met meer dan gewone belangstelling volgt Europa de gebeurtenissen in de oude Keizersstad aan den Doinau, waar het de laatste dagen al zeer rumoerig is, in verband o.m. met de door den, Bondskanselier, tegen Zondag a.s. aange kondigde volksstemming, welke zeer te gen den zin van de nationaal-socialisten zooi spoedig wordt gehouden, omdat zij1 ^eenen, dat deze uitspraak niet tot hun voordeel zal uitvallen. En dus gaan ze herrie maken. Den heelen dag hebben gisteren te Weenen betoogingen van Nazi's plaats gehad, maar ze zijn, won derlijk genoeg goed afgeloopen, als men gedenkt dat vele jonge aanhangers dier leer, menigmaal, wanneer ze in het ge drang kwamen, vuurwapens voor den dag haalden. In het algemeen bleef de herrie be perkt tot een oorverdoovend geschreeuw van enkele duizenden aanhangers van Hitler, die in de niet afgezette deelen van Weenen nog eens zoo hard schreeuw den, zoodra de veel geringer in aantal Zijnde aanhangers van Schuschnigg schuch tere pogingen waagden om wat te de monstreeren. De politie had handen vol werk om botsingen te voorkomen en handgemeen geraakte tegenstanders te scheiden. Seiss-lnquart's positie In nationaal-socialistische kringen te Weenen slaat men geen geloof meer aan de voorstelling van zaken, volgens welke minister Seyss Inquart tevoren zijh in stemming met de volksstemming te ken nen gegeven zou hebben onder de voor waarden, waaronder zij: wordt georgani seerd. Het feit echter, dat Seyss Inquart Dr. SEISS-INQUART, minister van binnenlandsche zaken in strijd met geruchten die daarover de ronde deden, niet is afgetreden, wijst er niettemin op, dat hiji, wat hem be treft, den door den bondskanselier in het leven geroepen toestand aanvaardt. Wanneer Seyss Inquart, zooals men in regeeringskringen meent te weten, een radiorede zal houden 0111 den nationaal- socialisten een wachtwoord te geven, zal dit slechts een wachtwoord kunnen zijn, waarin hij' aanspoort tot deelneming aan de volksstemming. De vraag blijft nu, in welken omvang de nationaal-socia listen zich hieraan zullen houden. Het feit, dat von Papen weer te Wee nen verschenen is en naar men zegt, eenige bezoeken gebracht heeft om zich op de hoogte te stellen van den toe stand, wijlst wel op de belangstellingl die Duitsche kringen in den Oostenrijk- schen toestand hebben. Teneinde al te groote belangstelling te vermijden, heeft de politie te Weenen bepaald, dat van Vrijdag tot en met Dinsdag alle in Oos tenrijk toegelaten Duitsche bladen as' verscherpte oensuur onderhevig zlijin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1