1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ABDIJSIROOP De Kern DONDERDAG 10 MAART 1938 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Begrinden van Wegen. Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkte ABONNEMENT i 1707-1880 Prijs per 3 Meenden f 1,50, boiten Zierikiee f 1,80 Voor het bnitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijk» ■nMMers 5 eent, Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Dlrotftonr i A. J. DE LOOZB Üftflev«r-R«dactourH. KOSTEN Ultgavai N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13672 ADVERTENTIES i Ten 1—4 regels 80 eent, ren 4 regels ee deerboren 20 eent per regel. ReoleMes 40 oent per regel. Bij eontreot belengrijke korting Inzending op den deg ren uitgeve vóór 10 uur Zondag volksstemming in Oostenrijk over de vraag of de natie een «vrij, Duitsch Oostenrijk»» verlangt Dr. Schusschnigg, de Bondskanselier van Oostenrijk en leider van het Vaderland- sche front heeft, in een proclamatie een volksstemming aangekondigd, waarbij' „al le mannen en vrouwen uit het vrijlet Oostenrijk, tot welken beroepsstand en klasse zij ook behooren" worden opge roepen a.s. Zondag met „ja" of „neen" te antwoorden op de vraag of zij' ac- coord gaan met het volgende parool: „Voor een vrij en Duitsch, onafhankelijk en sociaal, voor een christelijk één em- eenig Oostenrijk, voor vrede, arbeid en rechtsgelijkheid van allen, die zich ach ter volk en vaderland scharen". Schusschnigg's rede in Innsbrück Gisteravond heeft de Bondskanselier te Innsbrück een heftige en temperament volle rede gehouden, welke op gramo- tbionpjaten werd opgenomen en driemaal voor de Oostenrijksche radio werd her haald. Schusschnigg legde er den nadruk op, dat het Oostenrijksche volk thans moet uitmaken of het in de toekomst wil werken of ondergaan in de politiek. Hij! wilde weten of op de moeilijke weg dien hij nog moet afleggen, het land en het volk achter hem staat of niet. Voor God en de wereld en voor het Duitsehe volk moet Oostenrijk thanis be wijzen, dat het vrij, Duitsch en onaf hankelijk blijft en al zijn burgers gelijke rechten wil geven. Hij' wekte de vaderlandsche bevolking op de grootste discipline in acht te ne men. De geschiedenis mocht niet zeggen, dat de vaderlandsche bevolking de schuld draagt aan het uitblijven van succes op dezen moeilijken weg. Verdere illegale werkzaamheid kan niet meer geduld worden. De nieuwe Duit sehe vrede is onmogelijk, wanneer hij van den anderen kant steeds weer wordt aangetast. Oostenrijk heeft met de over eenkomsten van 12 Februari alle moge lijke concessies gedaan en het zal zich aan deze overeenkomsten houden. Maar hét wenscht geen stap verder te gaan en geen letter te zetten, die nog als verdere concessie zou kunnen gelden. Schusschnigg besloot zijn rede, met vast te stellen: „ik draag geheel alleen de verantwoordelijkheid voor de gebeurte nissen van nu en die welke komen. Ik sta of val met het besluit van den 13en Maart". Dr. CURT SCHUSSCHNIGG Hoe Duitschland reageert Eer. kwartier nadat dr. von Schussch nigg was uitgesproken, kwamen de Duit sehe zenders met het laatste wereld'-» nieuws, maar over Schiuslsehnigg's rede en over het plebisciet geen woord! Uit een en ander valt af te leidemi, dat men in Duitschland door het besluit van den Oostenrijkschen kanselier een plebisciet met zoo- groote haast te doen plaats hebben, stellig om den gevaarlijken loop der dingen zoo mogelijk nog o»p verrassende wijze tot staan te brengen, inderdaad verrast is en het beter vindt de feiten nog onbekend te doen blijven, zoolang men het er niet over. eens is, hoe men er zich over uiten zal. Dat men in politieke ep in regeerimgs- kringen in Berlijn de overgroote betee- kenis van deze plotselinge volksstem ming inziet en met zorg in de naaste toekomst blikt, mag als zeker aangeno men worden. Men gelooft te Weenen dat wanneer de volksstemming een behoorlijke meer derheid voor de regeering oplevert, Schusschnigg vrijer zial zijn, bij het ne men van maatregelen tegen het optre den van de nazi's, maar wanneer een meerderheid -neen zegt, of zelfs wanneer slechts een kleine meerderheid ja zegt, gelooft men, dat Schusschnigg zal -af treden en dat -een nationaal-socialistische of half nationaal-socialistische regeerihg hem zal opvolgen en dat vroeg of laat de „Asehluss" een feit zal zijn. TWEEDE KAMER Vestiging en uitbreiding In de gister gehouden vergadering van de Tweede Kamer is aan de orde geko men het wetsontwerp houdende regeling 'betreffende het beperken van de vesti ging en van de uitbreiding van bedrijven waarin eenige tak va-n nijverheid wordt uitgeoefend. In het breedvoerig debat, dat de Kamer aan dit ontwerp heeft gewijd, waren het eigenlijk twee speeches namelijk van mevrouw Mackay—Katzl (C.H.) en van mr. Kprtenhorst (R.K.) waarin de standpunten respectievelijk van oppoissm- ten en voorstanders pp de meest mar kante wijze tot uiting kwamen. Zoowel op principieele als o-p prac- tisehe gronden ga-f in een rustig uitge sproken, doch jji wezen fel-afwijztende rede van mevrouw MaCkay een uitne- menoe bestrijding van het ontwerp. In derdaad, het is geenszins in te zien, Waarom, in tegenstelling tot de Vesti gingswet voot het yeinbedrijf, ditmaal, bij1 de groote nijverheid, het „behoefte element" zou moeten worden ingescha keld. Is namelijk de betreffende maat regel van het bestuur afgekondigd, dan zal de minister van Economische Zaken» voor het geven van zijn vergunning moe ten uitmaken, of er in den bedrijfstak over-capaciteit bestaat. Mevr. Mackay deed uitkomen, d-at deed met het vlolste recht uitkomen, dat daardoor deze minister niet tot „captain" maar ,ïpt „general of industry" wordt gebombardeerd. De belangen der con sumenten zullen door het hoogblijveu der prijken wórden geschaad. Wel zij'n er waarborgen. Zoo zlal onder meer de Vaste Commissie uit den Econolmlischen Raad worden gehoord. Maar in de dage- lijksehe werkelijkheid Zal dit alles toch dikwijls hierop neerkomen, dat „één of meer" concurrenten naar den minister loopen, om de uitbreiding of vestiging van een misschien krachti-ge, maar voor hen schadelijke onderneming tegen te houden. Het is waarlijk niet noodig, zjoo- als mr. Kprtenhorst (R.K.) deed, hier de caricaturale figuur te schetsen v-an den „eenzamen waaghals", die blijkbaar -als liberalistisch isplist alle wetten van het „moderne" economische leven imiet voe ten treedt. De Nederlamdsch-e ondernemer is stellig moedig. Maar bij'na altijd heeft hij' blijk gegeven van voldoende nuchte ren en practischen zin. In eenzame waag halzerijen zijn onderneming om hals te brengen, kan moeilijk als ééln zijher ge bruikelijke ondeugden worden leerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat van het Waterschap „Schouwen" een aanbod is ingekomen betreffende het begrinden van nader door dat lichaam aan te wifr zen wegen. Zij, die d-e begrinding van wegen, waar aan hun landerijen zijn gelegen, ge- wenscht achten en bereid zijn 1/3 in de kosten bij1 te dragen, dienen het ver zoek daartoe hetwelk gezegeld moet zijn met een zegel van 30 cent vóór 16 Maart a.s. aan ondergeteekenden in te zenden. I-n het verzoekschrift moet vermeld worden, wie zich garant stelt voor de kosten van verharding, alsmede voor het vervoer van het verhardingsmateriaal, terwijl vóór dat tot verharding der we gen zal worden overgegaan, een nader te bepalen bedrag in de gemeentekas moet worden gestort als waarborgsom voor na te komen verplichtingen. Nadere inlichtingen aangaande het be grinden, alsook omtrent den inhoud van het verzoekschrift, worden ter secretarie verstrekt. Zierikzee, 9 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. Uitbreiding der sterkte van de lichting 1938 De wijze van versterking Biij' de wét vian 21 Februari, tot wij ziging v-an 'de Dienstplichtwet, is ojnder meer bepaald, dat de verhooging van de sterkte v-an de jaarlijksche lichting zil aanvangen met 'de lichting 1938, die reeds voor een -groot gedeelte is inge lijfd en waarvoor de inlijving van andere gedeelten nog pioet plaats hebben. Bij1 K.B. zijn thans regelen vastgejsfeld omtrent de wij-zé waarop de versterking vian de Richting 1938 zal worden ver kregen. Hierbij' vallen drie groepen te onder scheiden: 1. De vrijgestelden en de vrij- gel-oten, die zonder voorbehoud en met instemlmlng van hun w ettelijken verte genwoordiger schriftelijk hebben ver klaard liever te willen dienen; 2. Zij, die "vrijgeloot zijn; 3. Een gedeelte va# hein, die de voorkeur hebben gegeven aan behoud v-an vrijstelling of die aan hjutn voorkeur omtrent dienen eeroig voorbe houd hebben verbonden. Wie tot de derde groep zullen komen te behooren, wOrdt uitgemaakt aan de hand van d-e lotingsnummers, wat ook in de lij'n ligt v-an de aanvankelijke samenstelling van het contingent. Het gedeelte, dat van laatstbedoelde groep -alsnog tot gewp-on dienstplichtige zal worden bestemd, bedraagt ongeveer -een achtste van de geheele sterkte van d-ezle groep. Belanghebbenden zbllén zo-o spoedig mogelijk van den burgemeester bericht ontvangen. Spoedig daarna kunnen zij een nader bericht verwachten omtrent het korps, waarbij zij' moeten dienen én den tijd van opkomst. Voor het meerendeel zla.1 de opkomst moeten plaats hebben einde Maart of begii-. April a.s. Zij die Vrijstelling of uitstel willen vragen, doen het best, door Zich- hiervoor te wénden tot cjen burgemeester, zbodra- zij: het eerste v-an de hierbedoelde berichten zul len hebben ontvangen. De Honga-arsche regeering moest aftreden, alvorens Zij de wetsontwerpen inZake het program der regeering, waar mede 1 millioen pengö gemoeid is, aan het parlement zóu kunnen voorleggen. De rijksbestuurder Hjorthy heeft na aan neming van het ontslag, Daranyi opdracht gegeven een nieuw1 ministerie te vormen. CHAUTEMPS is afgetreden als minister-president van Frankrijk Te So-uthend' (Enigeland) is gisteren een door -een damé bestuurde auto op -een druk uur in de voornaamste winkel- srtraait het trottoir opger-eden en tegen een wink-elpui gebotst van welke ide groote spiegelruiten vernield w-erd-en. Niet min der dan v-eertien menschen, de meeste vrouwen en kinderen werden' of idioor den auto of d o- o r de g 1 a s is c h e r- ven gew-ond ien negen1 vrouwen moes ten naar -een ziekenhuis gebracht worden T-e half twee in idem middag werd het front van de Spaamsche regecringis1- troepen over een lengte van 92 kilo-meter doorbroken. Op sommige plaatsen rukten ide troepen van Franco, die een groot offensief hebben ingezet, achttien ki lometer op. In het begin boden de regeer in gstroepem. krachtigen tegerisitand', d-ooh later verzwakte dit. In wanorde trokken ide regeeringstr-oepeai terug, een groote hoeveelheid materiaal achterla tend. Verscheidene honderd-en krijgsge vangenen w-erden gemaakt. De commandant van het Leger des Hei La in Nederland, de heer B-ouwe Vlas, is gistermiddag om! vier uur met het motorschip van ide Maatschappij Ne derland, Marnix van St. Aldeg-onde, van Amsterdam! naar Indië vertrokken. Aan bo-ord van d-e Marix heeft de comlmlan- idant -een korten bidstond gehouden), waar na 'hij: het comimianido voor den tijd van drie maanden aan kolonel A. C. Beek huis heeft overgedragen. als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskrachtiger gemaakt, door toevoeging van ae hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- sera, die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neenjt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Flacon 90 ct„ f 1.50, f2.40, f4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Zondag wordt in Oostenrijk een vrije volksstemming gehouden Het ontwerp „Bedrijfsvergun- ningenwet" voor de „groote" nijverheid Uitbreiding van de sterkte van de lichting van dit jaar Het Intern. Landbouw Instituut verwacht overproductie van tarwe Dit jaar 40 jaar Wijkverpleging in Zierikzee Weinig of geen regen De Volkenbond was steeds de hoiop Van alle kleine staten, Dien „ridder zonder vrees of blaam" Kon men zich op verlaten Wie o;nder zijn bescherming stond Kon igimers niets gebeuren, Wamt „vrede" en ,,ygerechtigheid" Voerde hij in zijn kleuren. Bij 'L demasqué bemerkten zij Dat hun een kool' gestoofd was, Omdat die ridder Volkenbond Een ridder zonder hoofd was! De -andere ontgoocheling Was wel voor al de „kleinen" Toen zij daar het schrikwekkend beeld Van Mars ziagen verschijnen. Hoogste barometerst. 771.8 te Rochefort Laagste 743.8 te Riga Verwacht tot den avond van 11 Maart: In het Noorden meest matige Noordwes telijke tot Zuidwestelijke wind. In het Zuiden zwakke tót matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. In het Noorden aan vankelijk opklarend met een koude nacht, overigens nevelig of betrokken tot zwaar bewolkt met weinig verandering in tem peratuur, weinig of geen regen. Zon op: Zon onder: 11 Maart 6,26 5,55 Z,e wéten zich het speeltuig slecKts Van alle groote machten Dus blijft hun enkel nog de raad: Vertrouw op éigen krachten. Zij duiden het den Volkenbond Natuurlijk zeer ten gewade Dat Tiij zich blijkbaar heeft geleend Tot deze fhaskerade. J.S. 11 Maart Maan onder: 3,29 Maan op: 0.25 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 11 Maart 9,46 22,34 3,04 15,44

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1