ADVERTENTIES. Zuigelingen- Consultatiebureau. Jaarvergadering 1000 kg Hopperups, Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar —7—12 Maart 1888. In het strand van den Anna Frisco. Polder (Noiord-Beveland) is een oeverafschuiving geconstateerd, lang pl.m. 200 en breed jpl.m. 100 nieter. Tengevolge van het buiige weer konden geen peilingen worden verricht. Te Brouwershaven heeft de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester, mr. A. D. H. Kolff. De oudste wethouder, de heer van Wage, heette den nieuwen voorzitter van den raad welkom namens de gemeente. Bedankt voor het beroep naar de t'hr. geref. gemeente te Heinkenszland, door ds. Gunst te Brouwershaven. Bij de 8 Maart gehouden verkiezing voor leden van de Tweede Kamer werden bij eerste <stemlming gekozen 33 libe ralen, 20 ant. rev. en 20 Roomsch-Katho- lieken. In 26 districten moesten herstem mingen. worden gehouden. Te Berlijn overleed op den hoogen leeftijd van 91 jaar, Keizer Wilhelm I. Zijn zoon, kroonprins Friedrich vertoefde te San Remo in Italië, waar deze herstel van een ernstige ziekte zoekt. De laat ste woorden van den keizer waren ge richt tot zijn kleinzoon, prins Wilhelm (exkeizter Wilhelm II). Bij de gehouden openbare aanbe steding van het Waterschapsbe stuur van Schouwen, voor de leve ring van-1200 M3. gewone grintVoor het onderhoud der rijbanen over de dijken enz., te leveren aan verschillende los plaatsen, was de minste inschrijver H. C. v. d. Ende te Zierikz'ee voor'f 1.40 per M3. B. en W. van Z i e r i k z'e e deelen per publicatie mede, dat bij de laatst ge houden stemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het hoofddislric't Zierikzee is verkozen, de heer J. J. van Kerkwijk. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Mijnheer de Rédacteur, Er wordt zoo druk geschreven over V estigingswet middenstandsontwikke - ling, vakopleiding bij het bedrijf. Voor den nijveren middenstand ware het zeker zeer wenschelijik, als deze stand door middel van Uw blad op de hoogte ge houden werd. Aan grossiers, manufaetu- riers, winkeliers, reizende kooplieden; aan smeden, bankwerkers, loodgieters, tim merlieden, schilders, metselaars enz. enz. zou het zeer aangenaam wezen, te weten.: Ie. wat de Vestigingswet in hoofdzaak en bijzaken behelst, en in welk stadium zij verkeert; 2e. wat er bedoeld wordt met de vakopleiding door de vakorgani saties en welke organisaties dit zijln; 3e. welke handelsopleiding er zal komen. Moet de Vestigingswet nog in beide Kamers behandeld worden Voor ve len zal het een behoefte zijln te weten, welke drie middenstandsbonden er zijin. Naar mijin meening zullen in Zierikzee en omstreken velen tot de niet-aange- slotenen behooren. En hoe zit het met bestaande zaken en bedrijven? Hoe ver gaan de over gangsbepalingen wat betreft vakkennis en handelsopleiding en ontwikkeling bij de huidige eigenaars, huur in zaak en bedrijf, reeds werkende zoons en doch ters en het verdere tegenwoordige per soneel? Zierikzee, Maart 1938. L. BOUTER. Alle officieele mededeelingen, deze Wet betreffende, Zijin in ons blad op genomen, alsmede uitvoerige verslagen van vergaderingen (o.a. te Nieuwerkerk) waar sprekers optraden, die met kennis van zaken „tekst en uitleg" gaven aan de vele toehoorders-middenstanders over deze wet, hare toepassing, de te houden cursussen, enz. enz. De wet moet nog behandeld wor den, maar nu reeds heeft de minister de bevoegdheid sommige maatregelen te treffen. Er zullen wel niet veel nering doenden gevonden worden, die het be staan van de drie groote organisaties niet kennen; dat ze zich nog niet aan sloten versterkt de zaak van den midden stand zeker niet. SPORT VOETBAL. Renesse I Dreischor I 6 1 De thuisclub kwam' uit in de volgende samenstelling: N. N. .doelC. Flohil en J. Jonker a.; M. Moermlonid, KojOjmlajn en Dalebout m.; L. Dorrem'an, Biojle, Gilijamse, J. Dorremlan .en L. Straaijer v, De .gasten, die sinds 2 Januari wel meer in het veld geweest waren (iwiiji geiooven niet dat ergens in de wereld een competitie op een dergelijke wijZe afgewerkt 'wordt), Iwaren alleen in het eerste half upr gevaarlijk. Ben misver stand in de Renesse-adhterhoede leverde bijna een doelpunt op, maar Flohil trapte de bal uit het verlaten doel. Intussohen zat de voorhoede' der thuis club ook niet stil. Gilijamse was' het backstel N.N., van der Maas meermlalen te vlug af. Door een goed schot van hem leidde Renesse na 15 minuten tmiet 1—0, doch toen Dalebout in het beiiuchte ge bied hands maakte, kon van der Maais gelijk maken 1— Naarmate de rust naderde ging de thuis club steeds beter spelen. Er zat voor al in de aanval verrassend veel succes, Straaijer maakte op de heimi eigen wijZe 2|1. Later stopte van der Maas een. schot van Bolle met de handen, omi ver volgens zelf iin het doel te Schieten 3—1'. Na de thee had Dreischor het wind- voordeel, doch tot onze verrassing ble ven de andei's zoo flitsende uitvallen van een Van Dijk as. uit. Wel redde de kee per der thuisclub eenige malen door uit- loopen op het juiste mioimlent, tot 25 mirt. vo,or het einde bleef de stand dezelfde. Weldra kwam de voorlijn der thuisclub weer los, van der Maas door J. Dorre- man in het nauw gedreven, trapte in eigen doel 4—1. Bolle, die wij niet meer kenden als de pingelaar uit het tiveëde, sjouwde eenige malen goed door de'ver dediging, doöh schojot voorlangs; het was wederom Straaijer die mr. 5 scdorde, waarna Johan Dorreman een voiorzet van L. Dorreman ineens iakogelde 6—1, waar mee het einde kwaiml Ben eigenaardige ploeg dat Renesse. De ©ene keer mét 18—0 verliezen en de volgende maal, het toch waarlijk niet Zwakke Dreischor, op overtuigende wijze te slaan met 6—1. Het dulurt niet Zoo lang meer of de Im'ïlitairen zijn thuis en dan kan Renesse een jonge ploeg in het veld brengen. Tot Zqo> lang geduld supporters. Renesse II Dreischor II 3 1 De eerste helft speelt de thuisclub', spe ciaal de voiorhpede, zeer lauw, Waarin middenvoor Hogerlaind weinig steupn Van de biinnenspelers had. Dreischor speelt beter, doch de Rop en Reinhoudt waren niet .gemakkelijk te passeeren. Rust 0—0. Na de thee hadden de .gasten het wind- Voordeel. Na 10 minuten schoio.t hun limkis;- binnen goed in 0—1. Het spel der thuis club werd Weldra actiever. Speciaal de lange middenvoor liet zijn vloioir dien tijd vieel te passieve houding varen. Drie doielpumten van zijn Voet, waarin ook Jiuf- melet een groot aandeel had, bezorgde Renesse in. 15 minuten tijds een 3—1 VoorspToing, waarmede Renesse haar kans pp het kampioenschap' behoudt. VOOR DE HUISVROUW Wenken voor de vastendagen Martinie Wittop Koning. Die vastentijd' is een „ohthoudinglstijd". Het ligt dus Zeker niet in mijn bedoe ling om U in deze dagen op|merkzaa!mi te maken op allerlei lekkere schoteltjes: integendeel ik wil mijl in mijn wenken, voor de eerstkomende weken houden aam het allereenvoudigste op cjuilinair gebied. Maar dat neemt niet weg, dat in dit .eenvoudige Voedsel de voedingswaarde op peil moet blijven: een periode Van zes wieken is lang genoog pm een (minder (giukii- stigen invloed' op de gezondheid te kun nen uitoefenen, wanneer niet de niopdige zoirg aan het kiezen van het Voedsel wordt gegeven. Voor het tijdelijk verbannen vleesdh komen in de plaats: vi/s/ch, eieren, kaas en melk (karneimblk, yoghurt). Wat de beide eerstgenoemde reimrpla- panten betreft, Zullen bepaalde wenken niet mopdig zijn: de gekookte, gestoofde of gebakken visch, de hard of zacht ge kookte eieren, de roereieren, het spiegel ei >en de omelet Zijln voldoende bekend om de bereiding ervan veilig aan de huisvrouw over te laten. Met de kaas wordt het geval ©enigs zins anders. Weliswaar is in den laat- sten tijd het gebruik van kaas in het middagmaal meer en meer tot de Hol- landsche huisvrouw doorgedrongen, dank zij o.a. de zuivelkookcursussen, die door het heele land worden gegeven - maar algemeen zijn de kaasgerechten toch nog niet, en veel variatie wordt er nog niet in aangetroffen. Marconi met kaas als een stevige voorschotel; gepaneerde kaaslapjes, die bijl de groente en de aard appelen het vleesch vervangen; Brusselsch lof, bloemkool, koolraap of schorsenee- ren met een kaassaus; misschien eens een schoteltje aardappelpuree met kaas. Wat de melk (eventueel de karne melk)) betreft, "die laat 'zich (minder ge makkelijk inlasscJhen op de iplaats van het vleesoh tenzij misschien, in een „magere" soep, waarvan ze een gedeelte van de vereischte vloeistoffen kan voor stellen (kool-, uien-, aardappel-, toma tensoep). Het is echter niet bepaald noodig om juist in het hoofdgerecht de ontbrekende Voedingswaarde van het vleesc'h aan te vullen. Even goed kan dit gebeuren in het nagerecht van den maaltijd, dat dan in zijn allerbescbeidensten vorm zou kan nen bestaan uit de een of andere pap, heizij die in onze eigen keuken is tot stand gekomen, hetzij ze ons in fles- schen kant en klaar wordt afgeleverd. MARKTB ERICHTEN ROTTERDAM, Veemarkt, 18 Maart. To taal aanvoer 4354 stuks vee. 191 paarden; 2 veulens; 1041 magere runderen; 742 vette runderen; 59 vette kalveren; 76 graskalveren; 1970 nuchtere kalveren; 176 schapen en lammeren; 4 varken^; 1 big; 92 bokken en geiten. Vette koeien, le tot 74, 2e tot 64, 3e 50—54; vette ossen, le tot 68, 2e tot 62, 3e 50—52; stieren, le tot 65, 2e tot 60, 3e tot 55; vette kalveren, le tot 105, 2e tot 95, 3e 65—70; schapen, le tot 50, 2e tot 45, 3e tot 40; lammeren, le tot 60, 2e tot 55, 3e tot 50; nuchtere kalve ren, le tot 32, 2e tot 28, 3e tot 24;» slachtpaarden, le tot 59, 2e tot 52, 3e tot 44 cent per kilogram. Schapen, le tot 28, 2e tot 25, 3e tot 20; lammeren, le tot 21, 2e tot 18, 3e tot 15; nuchtere slachtkalveren, le tot 8, 2e tot 6, 3e tot 4; nuchtere fokkalve- ren, le tot 18, 2e tot 16, 3e tot 14; slacht paarden, le tot 240,. 2e tot 190, 3e tot 140; werkpaarden, le tot 350, 2e tof 300, 3e tot 200hitten, le tot 240, 2e tot 190, 3e tot 100; stieren, le tot 335, 2e tot 265, 3e tot 185; kalfkoeien, le tot 310, 2e tot 225, 3e tot 190; melkkoeien, le tot 305, 2e tot 270, 3e tot 195; vare? koeien, le tot 205, 2e tot 170, 3e tot 14Ó vaarzen, le tot 230, 2e tot 165, 3e tot 120; pinken, le tot 180, 2e tot 140, 3e tot 100; graskalveren, le tot 100, 2e tot 75, 3e tot 40; bokken en geiten, le tot 111/22e tot 7, 3e tot 4 güldeni per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer kor ter, handel tamelijk, prijzen als Dinsdag; stieren, aanvoer ruimer, handel lui, prij:- zen iets minder; vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen iets lager; schapen .en lammeren, aanvoer korter, handel traag, prijZen als gisteren; nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer groot, handel redelijk, prijzen niet geheel prijshoudend; paarden, aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen goed prijshou dend; kalf- en melkkoeien, aanvoer iets korter, handel redelijk, prijzen goed te handhaven; varekoeien, aanvoer gewoon, handel matig, prijZen stationnair; vaarzen en pinken, aanvoer tamelijk, handel stil, ;prij'zen prijshoudend; graskalveren, aan voer iets kleiner, handel matig, prijZen iets hooger; bokken en geiten, aanvoer als vorige week, handel matig, prijizen iets minder. AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM Er komen de laatste weken veel Frie- sche aardappelen aan onze markt, welke goede afzet vinden. Zeeuwsche bonten en blauwen iets flauwere prijZen. Voor verschillende soorten poters blijft goede vraag bestaan. 7 Maart Werden de volgende prijZen gemaakt per 70 k.g.: Zeeuwsche Bonten f 3.20—3.40; id. Blauwen f 3.20—3.40; id. Eigenh. f 2.40—2.50; Zeeuwsche blauwe Eigenh. f 2.50—2.60; id. Roodstar f 2.30 —2.50; id. Bonte poters f 2.10—2.30; id. Blauwe poters f 2.10—2.30; id. Bevelan ders f 2.10—2.20; id. Bintjes f 2.10—2.20; id. Klei-Industrie f 2.10—2.20; Flakkee- sche Eigenh. f 2.50—2.60. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Maart. Uien f 13,10; grove f 13.40 a f 13,60; drie lingen f 11.40 per 100 kg1. LONDEN, 5 Maart. HollandSche uien pL'm' f3,60 a f3,82 pèr halve baal Van 50.8 kg. TELEGRAMMEN Botsing door den mist Op den Rijksstraatweg te Lis se heeft Dinsdagmorgen, tengevolge van den mist, een botsing plaats gehad, tulsschen een vrachtauto uit Loosduinen, geladen met groenten en een trein vajt de Noord- en Zuid-Ho-llandsohe Tramweg-Maatschappij. De botsing was zioo hevig, dat het voorste gedeelte Van de auto geheel werd inge drukt en ,de lading over de cabine van den vrachtwagen heenstihoof. De beide inzittenden, die in de samengedrukte cabine bekneld Zaten, konden eerst na v'eel moeite worden bevrijd. Zij waren beide ernstig, gewond en moesten naar een der ziekenhuizen te den Haag wor den overgebracht. De tramwagen wus alleen aan de voorzijde beschadigd. De bestuurder is, doordat hij zich op het 'laatste moment bukte, niet gewond. De passagiers' in den tramwagen kwamen er met den schrik af. Het opruimings- werk heeft ongeveer 2 uren in beslag genomen. Nader kan nog worden gemeld, dat de inzittenden' waren de 33-jarige C.W. en ide 25-jarige A. v. d. T. beide uit Loos- duimen. De toestand van K. isi ernstig, van der T. is opgenomen met een been breuk en verwondingen aan het hopfd. Botsing tusschen Bennekommers en Spanjaarden Maandagmiddag heeft zich te B-enne- kom een incident voorgedaan tusschen een aantal inwoners van Beninekom en de thans daar geïnterneerde Spanjaar den. Op een gegeven moment begtonnetn de eersten op de Spanjaarden te schelden waarbij zij' in het Spaamsch uitdrukkin gen bezigden welke in Spanje zelf Vam Repu'blikeinsehe zijde aan het adres van de Franco-aanhaPgers plegen te worden gebezigd. Voorts brachten 'zij met ge balde vuisten den CommUmistengroet. Hierop kwam het tot handtastelijkheden tusschen beiden. Een der Spanjaarden, die niet aan het gevecht had deelge nomen, werd met een scherp voprwerp in den rug gestpken. Hij kon nog op eigen gelegenheid naar het hotel terug- keeren, waar hij onder dokter's han deling is gesteld. Zijn tpöstand is rede lijk wel. De vechtenden werden geschei den, waarna tegen de Bennekommers proces-verbaal is opgemaakt. Twee hun ner z'ijm in arrest gesteld. Men heeft den stelligen indruk dat de oorzaak van het incident in geen geval bij 'de Span jaarden moet worden gezlocht. Zij ge dragen zich in het openbaar steeds zeer correct. Prins Aschwln In ons land Met den D-treim uit Berlijn is heden (Dinsdagmorgen) te Amersfoort aange komen Prins Aschwin, de broeder van Prins Bernhard. Hij begaf zich met een gereeidstaande hofauto naar het Paleis Soestdijk. De overstroomingen In Celifornlë Roode Kruis 'beambten schatten het aantal slachtoffers der ovepstnoomingen in Californië op 200. Reeds zijn meer dan 140 lijken geborgen. De gezonken Spaansche Kruiser Naar uit Gibraltar wordt geseind*, wordt het aantal personén, dat met den getorpedeerden Nationalistisohen kruiser „Baleares" in de diepte is verdwenen, op 600 geschat. Ongeveer 200 personen konden worden gered. Ofschoon de be manning door seinen te kennen was ge geven overboord te springen, gaf het meerendeel van de opvarenden hieraan geen gevolg. Dit is de voornaamste reden van het groote aantal dooden. Tegenaanval der Chlneezen Uit Tsjantsjau wordt gemeld dat de Chineesche troepen in Zuid Sjamsi een tegenaanval hebben omtcbernomeni lm de omgeving Van Pingloe, Hoema en Wang sjoe, welke plaatsen op het opgenblik door de Japanneezen zijn bezet, hebben ziclh verwoede gevechten afgespeeld. De Chineezen hebben eveneens 'ïl tegenaanval ondernomen in Noiord Hona|n waar zij, na de Gele Rivier te zijn overgestoken tem Zuiden vam Memsjien met de Japam- meeZen zijln, slaags geraakt. Buitenlandsch Weeroverzicht Het gebieid v'am hoogen luchtdruk is over ide Brifcsche eilanden sterk in be- teekenis afgenomen. Het centrum! Van dit gébied strekt zich uit over Oost-Frankrijk 'en Ziuid-Diuiitschlaind. De ais ligt Zuid- W'estwaartsi tot bijl de AZorem. Over Duitsdhlanid, Zwitserland ons land en hef Zuiden van de d3iiïtsdhe eilanden i® het rustig weer. De sterke nachtelijke (uit straling veroprZaakte lage minimia, ïnlet mistvorimimg in* den ochtend. Overdag lost de mist op. Vopral in Frankrijk werden hooge maximd' geregistreerd. Vopr de Noprsche k!u|St bracht een idepresjsie storm achtige winden. Over IJsland ligt 'een miniimluiml idriujk gebied, waardoor de wind boven de Noordelijke Britsche eilanden toenam'. Ons lajnidi ligt krachtig onderden invloed Van een uit het Zuidwesten ko mende stroplmling, die imlist brengt inden pichtenid', met later opklaringen. De Heer en Mevrouw STOLTE Kloosterman geven met blijdschap kennis van de geboorte van een soon GERR1T MAR1 E ARMEN. Renesse, 8 Maart 1938. Heden overleed, na een langdurig lijden, zacht en kalm, onze geliefde Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder Iozina Lucia (Wbeeke Van Puijvelden, in den ouderdom Tan 76 jaar en 8 maanden. Anna-Jaoobapolder, 6-3-1938. JOH8. OVERBEEKE. WILH. OVERBEEKE— Overbeeke. L. OVERBEEKE. MARN. JOH. OVERBEEKE. JOZ. CORN. OVERBEEKE. Heden overleed, in Huize «De Werve", na een korte ziekte, tot onze diepe droef heid, onze lieve Zuster, Be huwdzuster en Tante, JACOBA SNELLEN, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, W. J. SNELLEN. Ginneken, 7 Maart 1938. Huize «de Werve" Chasséstraat 22. De begrafenis zal plaats heb ben Donderdag 10 Maart a.s. op de begraafplaats «De Bie- berg" te Ginneken. Vertrék van het sterfhuis 2 uur namiddag. Heden overleed, in het Diaoontssenhuis te Utrecht, in den ouderdom van 61 jaren, in volle vrede, onze geliefde Man en Vader, Jan Willem Blankert, Ned. Hervormd Predikant te St. Oedenrode. St. Oedenrode, M. BLANKERT—Kruyf. Utrecht, J. W. BLANKERT. A. H. VERLOOY. Heden overleed te Gheél, onze geliefde Eohtgenoote en Moeder, P. Keuvelaar— Brëas, in den ouderdom van 50 jaar en 4 maanden. T. KEUVELAAR en Kinderen. Dreischor, 6 Maart 1938. Voor de zeer vele en treffende bewijzen van deelneming, ondervon den bij het onverwacht overlijden van onzen geliefden Man, Zwager en Oom, BA8TIAAN HEU8EVELDT, betuigen wij ouzen oprechten dank. Zierikzee, 8 Maart 1938. Uit aller naam, Wed. C. HEU8EVELDTGravelijn. \#oor de tweede maal worden ter reclame opgeroepen recht hebbenden op het navolgende strandgoed fuiken, plaoken, palen, mandjes, alles ongemerkt en 1 vat, vermoedelijk roode wijn, inhoud ongeveer 550 L., gemerkt AT8M- 3038. Eikerzee, 8 Maart 1938. De Burgemeester, DE BRUIJN. A.s. Woensdag 9 Maart In de Kerk te Noordgouwe spreekt Vrijdag 11 Maart, 's avonds 7 uur, de Heer D. COUMOU over het Indische Werk van het Bijbelgenootschap. Uitgebreide tentoonstelling. Vrije toegang - Collecte van de Landbouwver. „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk op Don derdag 10 Maart, 's avonds 7 uur, in 't hötel «de MeebaaR Agenda: Rekening 1937. Verkiezing Bestuur enz. Lezing Ir. A. O VING E over grondonderzoek. Na afloop der lezing Filmvertooning door den heer F. O. Hanse over de Landbouwtentoonstelling te Z'zee. Toegankelijk voor leden en belang stellenden. HET BESTUUR. Algemeene Vergadering van de afdeeling Zierikzee van bet Nederl. Roode Kruis op Donderdag 10 Maart 1938, des n.m. 4 uur, ten Stadhuize*. A genda Verslag over 1937. Rekening over 1937. Begrooting voor 1938. Verkiezing Bestuursleden. Verder voorkomende zaken. De Landbouwsooiëteit «CERE8" te Zonnemaire zal op Vrijdag 11 Maart a.s., des avonds 7 uur, in Hótel Van Splunter trachten aan te besteden de levering onder A.H.V.Z. van minstens levering binnen 8 dagen franco station R.T.M. Zonnemaire. Biljetten wordeu vóór of op genoemden datum inge wacht bij den Secretaris, Joh. van der Bijl. Notaris H. F. VAN 'T HAAFF te Zierikzee zal, op Woensdag 9 Maart 1938, 's voormiddags 10.30 uur in de Sociëteit „Conoordia" te Zierikzee PUBLIEK VERKOOPEN: Gemeente Zierikzee Twee woonhuizen met erven aan de Nieuwe Haven Wijk D, Nos 137 en 138 Een pakhuis aan de Nieuwe Haven/hoek Venkel straat. Drie pakhuizen en een garage in de Venkelstraat. Een pakhuis aan de Verbornebuurtstraat, Alles eigendom van den Heer N. L. Brouwer te Zierikzee. Verkoopnotitiën verkrijgbaar ten kantore van den Notaris. Gevraagd een Dagmeisje. Zioh aan te melden Zaterdag 12 Maart. Mevrouw ERASMUS, Drie- koningenlaan 119 n-i.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3