ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 5 DINSDAG 8 MAART 1938 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURANT HINDERWET De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 «manden f 1,60, buiten Zierikxee f1,80 Voor het buitenl. p. jaar 10,—. Afzonderlijke aumatera 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707^.188» Directeur t A. J. DE LOGZË Oligever-Redictaor s 13. K KOSTEN Ultgmi N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIkZEE 94STE JAARGANG No. 13670 ADVERTENTIES Tan 1—4 regels 80 eent, ran 4 regels ea daarboven 20 eeat per regel. Reolaases 40 oent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur STRANDVONDERIJ. De BURGEMEESTER-STRANDVONDER van Zierikzee roept voor de tweede maal op de rechthebbenden op de volgende, bij hem als strandgoed- aangebrachte goe deren EEN LEDIG IJZEREN BENZINE- OF OLIEVAT, gemerkt 586 E; EEN 2-PERSOONS KANO, lang 5.80 M., breed 0.80 M., waarin twee vloer raampjes en een hengelstok; 25 PLANKEN van verschillende lengte (op een der planken het merk „St.- Antonie Rotterdam"), 4 SCHEEPSLUI KEN, 2 MERKELS, 1 KIST en EEN PAAR KLOMPEN; EEN VAT (dikbuikig fust), gemerkt L.G.F. 53404 Rouen, inhoudende pl.m. 585 Liter rooden wijm. Zierikzee, den 8 Maart 1938. De Burgemeester-Strandvonder van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Wed. A. K. VLINKERVLEUGEL, geb. de Vos, om vergunning tot het uit breiden van hare bierbottelarij en limo nade-fabriek, door de plaatsing van een electrische koelmachine van 3/± P.K. met een electro-motor van 1/4 P-K., voorts het plaatsen van twee electro-matoren van 1 en 1/2 P.K., tot het aandrijven van diverse machines in het perceel „Levi ticus", Oude Haven D 476 te Zierikzee, kadastraal bekend in sectie B, no. 1951. Op Maandag 21 Maart a.s., des namid dags 2.30 uur, zal ten Raadhuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk! toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaan de jurisprudentie niet tot beroep ge. recht!gd zijn zij, die niet overeenkomstig Art. 7 der Hinderwet OP DEN BOVEN- BEPAALDEN DAG VOOR HET GEM.- BESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TEN EINDE HUN BEZWAREN MONDE LING" TOE TE LICHTEN. Zierikzee, 7 Maart 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. SCHUURBEQUE BOEIJE, Burgemeester P. F. WITTERMANS, Secretaris. DE „SUDETEN -DUITSCHERS" Praag in de branding Praag beleeft uren van de hoogste politieke spanning en is vooral na de groote redevoeringen van Hitier en Goe- ring en het antwoord daarop van Hodza in het middeelpunt der internationale politieke belangstelling komen te staan. Dat de „bevrijding van de 3i/i millioen Sudeten-D(uitsc'hers" onder de plannen vah het Derde Rijk een belangrijke plaats inneemt, is algemeen bekend. Echter staat nog niet vast, hoe men zich deze bevrijding eigenlijk precies voorstelt en op welk oogenblik men daartoe wil overgaan. Wensc'ht men het sluiten van een padt of zlullen „conflicten in het binnenland" gelegenheid tot een inter ventie geven? Deile „strategische" vraagstukken van het Duitsche plan z juli en nog wel niet iot in alle bijzonderheden uitgewerkt zijn en hun beantwoording hangt voor het grootste deel van de politieke gebeur tenissen der komende maanden af. Aan de samenstelling van de spil Rome—Berlijn is op hei oogenblik wel nauwelijks te twijfelen, hoewel het pact van Rerchtesgaden voor Mussolini onge twijfeld een bitter drankje geweest moet zijn. De onafhankelijkheid van Oostenrijk, die men nog in het jaar 1934 met de wa penen wilde verdedigen, is aanzienlijk beperkt en ook de Italiaansche dictator weet, dat Zijn prestige daaronder ten minste eenigszins geleden heeft. Door de plotseling opgenomen onderhandelin gen met Engeland, wil men zich een troef tegenover den spilpartner ver schaffen. In welke richting zal deze troef uitgespeeld worden? Zeker slechts in de „richting Midden-Europa" en veel wijst er op, dat Mussolini alsnog zijn geheele politieke gewicht In de waagschaal zal werpen om in Oostenrijk te redden, wat er nog te jjedden is en de aandacht van den Rijkskanselier op Tsjecho*Slo wakije te concentreeren. Van economisch standpunt iu.it gezien is de situatie van Tsjecho Slowakije geenszins ongunstig. De rijke industrie staat heeft de crisis gelukkig overwonnen en verheugt zich in een bloeiende tjon- juncliuiur. Gedurende de laatste 5 jaren steeg de steenkolenproductie met 68'pet., de staalproduetie met 236 pet. Van der gelijke feiten maakt men in Tsjecho- Slowakije weinig ophef, maar men kan er wel van overtuigd zijn, dat de mogend heden, op welke het op het oogenblik aankomt, de werkelijke waarde van hun partner nauwkeurig kennen, zulks te meer wijl Hongarije tegenwoordig «absoluiujt niet meer zoo „spilgezind" is als vroeger. Het groote overwicht, dat de noorde lijke spilpartner heeft gekregen, heeft den Hongaren eenigen schrik ingeboe zemd. Bovendien is de Duitsche politiek ten aanzien van Roemenië geenszins in overeenstemming kriet de Hongaarsche be langen en de paradoxale situatie be staat, dat men een versterking van de Kleine Entente die toch oorspron kelijk als een verbond tegen Hongarije was bedoeld in Boedapest niet al te ongaarne zlou zien. Dat Yvo.il Delbos, de Fraosche minister van buitenlandsc'he ziaken Zich tijdens het debat over de buitenlandsche politiek openlijk .voor de nakoming van het ver drag met Tsjec'ho-Slowakije heeft uitge sproken, heeft men in Praag natupjrlijk met groote voldoening vernomen. Frank rijk z!al dan ook in geval van ernst niet aarzelen, de plichten tegenover de kleine democratie ten volle vervullen. De burgeroorlog In Spanje Hoe de «Baleares» bij Kaap Palos zonk De Spaansche regeeringskruisers Lib'er- tad en Mendez Nunes bemerkten Zondag ochtend te 20 minuten over twee aan. de Oostkust bij Kaap Palos, ten N. van Cartagena, op minder dan drie zeemijl afstand, drie oorlogsbodems van Franco, de Canarias, de Baleares en de Almi- rante Cervera. Het sein tot het gevecht werd gegeven. De rechtsche schepen scho ten lichtgranaten in de richting van de regeeringsbodems, welke hierop met een krachtig vuur antwoordden. Plotseling steeg bij' de rechtsche schepen een groote rookkolom omhoog. Een der schepen was getroffen en stond in brand. Na heti gevecht keerden de regeeringsschepen naar hun bases terug. De Britsche torpedobootjagers Kempen feit en Boreas hebben onmiddellijk po gingen in het werk gesteld om de be manning van de zinkende Baleares aan boord te nemen. Zijl patrouilleerden over eenkomstig de overeenkomst van Nyon op de koopvaardijwegen op de Middel- landsche Zee. Omstreeks half vijf Zon dagochtend vonden zij1 voor de Spaan sche kust tusschen Alicante en Cartagena den rechtschen kruiser Baleares in zin kenden toestand. Beide schepen hielpen de bemanning redden. Omstreeks tien uur vwamen regeeringsvliegtuigen, die de overige schepen der rechtschen, die even eens poogden de bemanning van de Ba leares te redden, met bommen wierpen. Een bom ontplofte op het water, niet ver van de Boreas, drie opvarenden wer den door de wegspattende scherven licht gewond, een vierde is aan- de bekomen kwetsuren overleden. Bizonderheden. over den torpedo-aanval Prieto, de minister van defensie te Barcelona, heeft aan een bijzonderen cor respondent van de Daily Telegraph eenige bijzonderheden over het gebeurde gege ven. Hij' verklaarde: „de nationalistische vloot kruiste op de hoogte van Carta gena, in de vroege uren van Zondag morgen, met de klaarblijkelijke bedoeling eenige deelen van onze kust te beschie ten. Drie van onze torpedobootjagers voe ren uit om de positie van de vijande lijke vloot vast te stellen. Zij vertrokken kort na middernacht en om 2 uur 20 begonnen zij een plotselingen en snellen aanval. Onze jagers hadden het voordeel van eenigszins mistig weer. Zijl waren belangrijk geringer in sterkte, daarom was een snelle actie noodzakelijk. Zij lan ceerden een aantal torpedo's; er ont stond een ontzaglijke ontploffing in een van de groote schepen van den vijand! en daarna trokken onze jagers zich on middellijk terug. De geheele ontmoeting heeft maar enkele minuten geduurd. Daarna zijh, ondanks het nevelige weer, onze bommenwerpers er op uit gegaan, teneinde te trachten het hevig branden de schip tot zinken te brengen". Tot zoo ver minister Prieto. De getorpedeerde «Baleares» De Baleares was evenals de Canarias een betrekkelijk nieuw schip, een z.g. Washingtonkruiser van 10.000 ton en in 1932 van stapel geloopen. Beide schepen hebben Franco groote diensten bewezen, eerst bij' de blokkade voor de Baskische kust, later bij' zijn poging tot afsluiting van de Oostkust. Weliswaar is het beide keeren niet gelukt een werkelijke „ef fectieve" blokkade in te stellen, maar Jiet is aan de rechtsche vloot toch in ieder geval gelukt verschillende koop vaardijschepen met bestemming voor re- geeringsgebied hun doel niet te doen be reiken of van een gevaarlijke reis te doen afzien. Het verlies van dit mooie schip is voor Franco dus een gevoelige klap. i Het verdwijlnen van de Baleares is overigens niet het eerste verlies van; Franco's vloot in recenten tijd. Men zal zich herinneren, dat nu bijtna een jaar geleden het grootste oorlogsschip van de rechtsche strijdmacht ter zee, de Es- pana, is vergaan. Oorspronkelijk was ge- meld, dat dit het resultaat was van een geslaagden aanval der regeerinsvliegtui- gen. Later is echter gebleken, dat het schip op een der vele mijben, die toen nog voor de Baskische kust lagen, was geloopen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Dertig mille verduisterd I Bijl «die Amsterdalmfècbe politie heeft j zich aangemeld de nuiiib 40-jarige pen- ninigmeester van ide Federatie Van han- dels- en kantoorbedienden in Neder land (de examen-federatie), imiet de ;m!e- 1 dedeeling, dat (hiji in den loop van eenige jaren ten nadeele van deze Federatie een bedrag van pl.m f30.000 verduisterd hieeft. Gebleken is, «dat de penaüngmeejste r «die, ,gelijk wij schreven, twee kassen, naast elkaar beheerde, deze kassen beur telings gebruikte om bij; clontröles «de te korten in de eetne of de andere kas te dekken. Zoo- slaagde hiji er in de depo sito'» ien saldo's steeds te laten klop pen, tot ten slotte het verduisterde be drag te groot werd pm' het spel te kun nen volhouden. Volgens verklaring vaini den thans gearresteerden penningmees ter zou het verdwenen geld echter ge- i heel uit de kas van de Federatie af- 1 komstig zijn ien de Algem). Bond geen schade lijden. j De nachtegaal zong weer Sedert eenige weken zocht de politie te Deventer naar een geheimen radiozlon- der, welke zich meestal in de nachten van Zaterdag op Zondag deed hooren en zic'h aankondigde als de „Avondster". De uitzendingen waren die van muziek, toespraken, gelukwenschen bij verjaar dagen etc. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. trokken een hoofdinspecteur, ver gezeld van een inspecteur en een recher cheur er op uit. Als peilers gingen mede P.T.T.-ambtenaren. Al spoedig hoorde men, dat men in de bu|urt van een wo ning aan de Oostenstraat moest zijn eb toen men daar kwam, speelde de zender juist:, ,Kom aan mijn hart, Marietje". i Aan het einde daarvan Zeide de man voor de microfoon tot de luisteraars, «dat hij leven buiten moest kijken. Wel- licht Vermoedde hij onraad. Toen de man buiten kwam, werd hij in de kraag gegrepen door den rechercheur, die den arrestant overgaf aan den hoofdinspec- 1 teur en bliksemsnel door een achterdejuir de woning binnenviel. Hij verrastte er een heel gezelschap, dat zich geschaard had om een dojmlplete zendinstallatie van vrij groote waarde en vernuftige vinding. Personen en toestellen werden direct overgebracht naar het politiebureau j Door ontsnappenden stoom verbrand In het 'bedrijf van de n.v. Van Vlis- singen en Go.'s Katoenfabrieken te Hel mond heeft zifc'h Maandag een ongeluk voorgedaan, dat aan een arbeider het leven heeft gekost. Omstreeks vijf uur sprong in het ketelhuis een afsluiter van een stoompijp uit elkaar. De 42-jarige stoker Snijders, wonende te Gemert, werd door den ontsnappenden stoom getrof fen, waardoor hij het bewustzijn verloor. De man, die met brandwonden w0s over dekt, werd door toesnellend personeel WEERBERICHT Hoogste barometerst. 772,5 te Nancy. Laagste 736,0 te Reykjavik. Verwacht tot den avond van 9 Maart: In het Noorden meest matige, in het Zuiden zwakke tot matige, Zuidweste lijke tot Zuidelijke wind, ochtendmist vooral in het Zuiden, later opklarend, droog weer, weinig verandering in tem peratuur. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 9 Maart 7,15 19,50 0,37 13,09 uit zijn benarde positie bevrijd. In het St.-Anthonius-gasthuis iis de man in den loop van den ochtend overleden. Hij was gehuwd en vader van een gezin. Vijf-en-dertig inbraken gepleegd Eindhoven's bevolking, voornamelijk die in de nieuwe woonwijken, is opgelucht door het feit, dat de politie de hand heeft weten te leggen op een inbreker, die Eindhoven sedert den zomer van het vorige jaar onveilig heeft gemaakt. In huizien van de nieuwe woonwijken, welke alle achtertuintjes met een afzonderlijken gang naar de fietsenbergplaats hebben, maakte een man er imaandênTang zijn werk van om in huizen, waar hij geen licht Zag branden, binnen te dringen. Dit gebeurde meestal na hét uitsnijden van een ruit in de keukendeur. In de woning stal hij hoofdzakelijk geld en genotmiddelen. De aangehoudene, de 31-jarige fabrieks arbeider M. L. N., bekende sinds Sep tember van het vorige jaar vijf en der tig inbraken te hebben gepleegd. Een motief kon hij voor zijn daden niet op geven. De man had steeds werk gehad en had als fabrieksarbeider een normaal loon. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie. Praag in het middelpunt der internationale belangstelling Hoe de nieuwe kruiser van Franco „Baleares" verloren ging Chamberlain acht 1500 millioen pond voor de weermacht on voldoende Nadere mededeelingen over de richtprijs van de tarwe Zaterdag 7 Mei ontwikkelings dag Z.L.M. te Middelburg Droog weer Barometerstand van hedenmiddag 2 u,ur. Zon op: Zon onder: 9 Maart 6,31 5,51 Maan tonder: Maan op: 9 Maart 1,45 10,08 Eerste Kwartier 8,55 v.m. De Britsche defensielasten i zullen de 1500 millioen pond aanmerkelijk overschrijden Het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren het voorstel der regeering behandeld om j de uitgaven voor de defensie te willen j goedkeuren. De oppositie heeft een amen dement inediend om deze goedkeuring te weigeren op grond van het feit, dat de veiligheid van het Rijk alleen ge waarborgd kan worden door vasthouden aan de politiek van den Volkenbond en het beginsel der collectieve veilig heid. Het amendement veroordeelt het verschaffen van een immense bewapening ter ondersteuning van een gevaarlijke en ongezonde buitenlandsche politiek en het ziet in het program, zooals het daar ligt geen waarborg voor doeltreffende samenwerking tusschen de drie groepen der weermacht. De motie van de arbeiderspartij1 werd verworpen met 351 tegen 134 stemmen. De resolutie welke het beleid van de regeering goedkeurt, aangenomen miet 347 tegen 133 stemmen. Versterking der weermacht bepleit Het is veelbeteekenend voor het ge wicht der internationale zaken en be trekkingen, aldus Chamberlain, dat men de versterking van de defensie nu reeds gedurende vier achtereenvolgende jaren bespreekt. Niet minder veelbetee kenend achtte spreker het, dat over het algemeen in het geheele land de over tuiging overheersdht, dat de weg, die ingeslagen iö toen men unlet de herbe wapening begon, niet vermeden kon wor den. Chamberlain bracht vervolgens hul de aan de onschatbare diensten, die door minister I n s k i p bewezen zijh aan het werk der vorming en levering van voor raden. Het oorspronkelijke doel van de benoeming van minister Inskip is bereikt, de coördinatie is grootelijks versterkt en verbeterd. Wijl moeten, aldus vervolgde Chamber- lein, onze defensievraagstukken als een geheel beschouwen en de gezamenlijke waarde van onze hulpbronnen vaststel len. Wij zijn tevreden, omdat we het beste gebruik van deze hulpbronnen ma ken. De hoeksteen van onze defensie politiek, moet «de veiligheid van het Ver- eenigd Koninkrijk zijn. Onze grootste in spanningen moeten gericht zijln op twee punten: de bescherming van het land en de handhaving van de handelswegen, i THOMAS INSKIP waarvan we afhankelijk zijn voor de aanschaffing van voedsel en grondstof fen. Dan is er een derde doel: de ver dediging der Britsche overzeesche ge bieden tegen een aanval ter zee, te land en uit de lucht. Individueele vrijheid tot richtsnoer Sprekende over de kosten zeide Cham berlain: „met zekerheid kunnen wij' zeg gen, dat het bedrag van 1500 millioen pond, hetwelk 'we nog pas kort geleden als voldoende beschouwden voor de her bewapening, thans voor onze doeleinden ontoereikend is. Het is nog te vroeg om een cijfer te noemen, doch ik vrees, dat het de 1500 millioen aanzienlijk te boven zal gaan. Omdat ik de inzichten der oppositie ten aanzien van Spanje niet deel, beschuldigt men mij er van tot de dic tatoren over te hellen. Ik sta in een wereld, waarin dictatoren bestaan. Ik heb geen belangstelling voor andere re- geeringsvormen dan voor zoover zij' in vloed uitoefenen op andere landen. Ik hel niet over tot nationaal-socialisme, fascisme of bolsjewisme, omdat die alle mij onvereenigbaar voorkomen met wat voor mij de grondslag van het politieke credo is, de individueele vrijheid! Ik ben van meening, en hiermede ein digde Chamberlain, dat de weg, dien wijl bijl onze defensie volgen, de zekerste is ter vermijding van de vreeselijke nood zakelijkheid van oorlog",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1