IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gratis lezen VRIJDAG 4 MAART 1938 OPOEHOI Z1ERIKZEESCHE COURAMT DIENSTPLICHT MAATCOSTUUMS MET 2 PANTALONS De Kern ABONNEMENT. Prij» per 3 Meenden f 1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke euMMera 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 - 1380 Dlr.et.or A. J. DE LOOZE Uitgever-Redacteur i M f, KOSTEN UitgaveN.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13667 i ADVERTENTIES i ven 14 regels 80 eent, ven 4 regels ee daarboven 20 eent per regel. Reolemes 40 oent per regel. Bij eontreot belangrijke korting Inzending op den deg ven uitgeve vóór 10 uur Vijf werelddeelen hangen aan één kabel Telefonische wereldpolitiek Engeland's belangrijkste telefoonnummer Het Foreign Office (Engelsch Ministe rie van buitenlandsche zaken), is wel tie plaats, waar de talrijkste en dringendste telefoongesprekken van het wereldrijk ge voerd worden. Men kan zelfs 'wel zeggen, dat het nummrer „Whitehall 8440" voor de internationale politieke gebeurtenissen van niet geringe beteefeenis is. Het mini sterie van buitenlandsche zaken heeft nu onlangs een nieuwe telef oo nimstallatie in bedrijf genomen, Idie mfet alle werelddee len direct verbomJdtem is. Stemlmlesi ,uit alle deelen van ide wereld reizen langs onder zeekabels en honderden kilometers draad, om hier in de Centrale, die door eert vijftigjarig man bediend wordt, saimien te komen. Hallo, Delhi? Een oogeniblik! Wie is daar? Canberra? Een moment!'1 Eduard G. Horton, de telefonist, wordt nimimer nerveus. Sinds de heeren van, het Engelsche ministerie van buitenland- söhe zaken hun gewatteerde deuren voor „den klingelenden kwelgeest" geopenl hebben, brengt mr. Horton de verbindin gen tot stand. Lange telefonische confe renties worden bijna dagelijks met de minister-president van Australië, Canada, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland gevoerd. Eden's hervormingen De verbetering der telefonische verbin dingen werd in de laatste 12 maanden: steeds meer bespoedigd. Anthony Eden, de zoojuist afgetreden minister van bui- tenlandsche zaken, bleek na zijn benoe ming weinig te spreken te zijn over de naar zijn meening ouderwetsehe verbin dingen van zijn ministerie imfet de overige wereld. Bij het traditioneel© banket, dat jaarlijks aan 't personeel van 't Foreign Office gegeven wordt, sprak Eden van het einde van de „trekschuitdiplomatie" en kondigde hij ingrijpende hervormin gen in de organisatie van het ministerie aan. De na Eden eveneens afgetreden vis- cbunt Cranborne, die wegens zijn opval lende gelijkenis met den Spaanschen ex- koning in het Foreign Offioe den "kleinen koning" genoemd wordt, nam de leiding van de (reorganisatie op zich. Dezer dagen is de nieuwe installatie ingewijd. Het tijdperk van de telefoon- diplomatie" heeft dus zijn intrede ge daan. Telefonische minister-conferenties Volgens een besluit van het Engelsche kabinet is het nu mogelijk, via de „long distance"-telefoon van het Foireign Office directe onderhandelingen met de regee ringen van buitenlandsche mogendheden te voeren. De minister van buitenlandsche zaken behoeft dus nog Slechts bij' buiten gewone gelegenheden idie vreemde hoofd steden te bezoeken. Natuurlijk verschilt deze „politieke" te lefoon van de gebruikelijke apparaten. Zij gelijkt meer op een radio-installatie. De minister spreekt door een (microfoon en draagt ©en koptelefoon. Hij behoeft zich dus niet te vermoeien (mlet een lang durig vasthouden vam den telefoonhoorn. Bovendien is er ©en dictaphoon aange sloten, die elk woprld! op 'de iwassen rollen vastlegt. Afluisteren onmogelijk De telefoon van het ministerie Van bui tenlandsche zaken vormt nog in een ander opzicht een uitzondering. Het is de eenige Engelsche telefoonverbinding, die niet Idloor het ministerie van binpem- landsche zaken gecontroleerd mag wor den. Een speciaal apparaat verbreekt de verbinding automatisch, zooidra een vreefmi- d© inschakeling plaats vindt. Het tijdperk, waarin de leidende staatslieden alle poli tieke problemen telefonisch imlet elkaar zullen bespreken, zaj. waarschijnlijk niet lang meer op zich laten wachten en wij laten het aan de fantasie van den lezer over, zich de politieke verwikkelingen voor te stellen, waartoe eventueele on juiste verbindingen zo|u(dlen kunnen leiden 1 Ds. Niemöller naar 't concentratiekamp Door Gestapo weggevoerd Donderdagmiddag is beslist, dat ds. Niemöller voorloopig in een concentratie kamp in „Schutzhaft" zal blijven. Dez'e beslissing en de omstandigheid, dat hij niet in vrijheid was gesteld, maar naar het hoofdbureau van politie van Berlijn was overgebracht, hebben in politieke kringen verrassing gewekt. Het was opgevallen, dat het vonnis constateerde, dat de vestingstraf door de voorloopige hechtenis als beboet moet worden beschouwd, doch dat deze toe voeging in het communiqué, dat aan de Duitsche pers verstrekt werd, niet voor kwam. Blijkbaar was men intusschen reeds tot het besluit gekomen ds. Nie möller niet op vrije voeten te stellen en ging het daarbij ook niet om een z.g.n. bescherming tegen deze betoogin gen. De Duitsche bladen zwijgen over deze jongste besluiten. Volgens latere berichten is men in kringen der Belijdeniskerk thans in hooge mate verontrust over het feit, dat de Gestapo ds. Niemöller blijkbaar uit het hoofdbureau van politie heeft doen weg voeren en dat over zijn tegenwoordige verblijfplaats niets meer is uitgelekt. Een hooggeplaatst nationaal-socialis tisch functionnaris heeft aan Reuter ver klaard, dat indien ds. Niemöller de ver plichting op zich neemt zijn preekep te beperken tot zuiver religieuze onder werpen en zich niet op het terrein van den staat te begeven, lalis Vaststtaanld' kan worden aangenomen dat hij1 vrij gelaten zal worden. Ds. Niemöller moet gedurende het proces duidelijk te ver staan hebben gegeven, dat hij: voorne mens was zijn actie tegen den staat voort te zetten. De zegsman voegde er aan toe, dat Niemöller ongetwijfeld naar een concentratiekamp zou worden overge bracht, maar dat ideze zich voor 't oogem- blik in een gevangenis te Berlij'n bevond; hij vergeleek het geval van Niemöller met dat van Gandhi. De opleiding van den middenstander Het diploma Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den minister van oeeonomische za ken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat met medewerking van het departement van oeeonomische za ken de opleiding voor de handelskennis!, die vereischt wordt ingevolge de bepa lingen der Vestigingswet kleinbedrijf, uit sluitend gegeven zal worden in handen van de drie middenstandsbonden, resp. van de onderwijsinstellingen dezer or ganisaties? Is het juist, dat vakorganisaties of onderdeelen daarvan, die zich reeds be zighouden met de opleiding voor handels kennis, die opleiding op voorschrift van het departement van oeeonomische za ken moeten beëindigen? Is de minister niet van meening, dat het voor het verkrijgen van het midden stands-diploma algemeene handelskennis, afgegeven door een der middenstands bonden, noodzakelijk voor het ontvangen van een bedrijfsvergunning ingevolge de Vestigingswet-Kleinbedrijf, voldoende is, dat de verzoeker de vereischte "handels kennis bezit? De gfezomdiheidstoestanldj van honderd duizenden noo ld lij diende Chinee- sdhe vlucht el in gen. te Sjanghai blijft nog steedis de grootste zorg baren. Hoewel men tot nu toe het gevaar van epidemieën heeft weten af te wenden, is ,t (Sterftecijfer aanzienlijk. In de maand Januari heeft men in de buitenlandsche Concessie 9637 lijken moeten weghalen, waarvan in de Framsche Concessie 4470. Het hotel „Prins Hamlet" te Else- neur (Denemarken) is in den nacht van Maandag op Dinsdag tot den grond toe afgebrand. Twee hotelgasten, een Zweed en een Deenscbe dame, zijn bij den brand pim, het leven gekomen. De kok wordt ver mist; hij is vermoedelijk eveneens om1- gekomen. Een kamermeisje werd ern stig gewond. De Zweedsche gast sprong uit de tweede verdieping, doch miste het door de brandweer uitgespreide reddingszieil ztoodat hij te pietter viel op straat. De Deenscbe dame was vóór de komst van de brandweer uit de tweede verdieping gesprongen. Zij, die zich vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvangen de Courant de geheele maand Maart gratis INSPECTIE Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a.s. het jaarlifksch onderzoek plaats hebben voor de gewone dienst plichtigen der landmacht van de lichtin gen 1926 en 1929. Plaats en tijd van het onderzoek zul len nader worden bekend gemaakt. Zierikzee, 8 Maart 1938. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat, blijkens mededeeling van ide Districts-Arbeidsbeurs te Middel burg, in DuLtschland geplaatst kun nen worden ongehuwde melkers, paarden knechten en interne knechten voor di verse landbouwwerkzaamheden. Het loon wisselt tusschen 25.en 50.— per maand met. vrijfe kost en inwoning. Ook gehuwde melkers kunnen worden geplaatst, mits meer leden van het ge zin kunnen melken. Verder is er plaats voor landarbeiders gezinnen voor allerlei werk. Er is niet slechts gelegenheid voor plaatsing in Rijnland en Westphalen, maar ook in groote mate in de Nordmark (Ham burg en omgeving),- Nleder Sachsen (Han nover, Bremen en omgeving) en in Mid- den-Duitschland. De loonen zoowel voor ongehuwde als gehuwde melkknechts hangen af van het aantal koeien, dat men kan verzorgen en. van de grootte van de te bewerken veestal. Voor het overmaken naar Nederland van loon-overschotten is een gunstige re geling getroffen. Aanbiedingen moeten ten spoedigste gedaan worden bij1 den agent van de arbeidsbemiddeling te Zierikzee, die ook nadere bizonderheden verstrekken kan. Zierikzee, Maart 1938. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE. Vroegere athleet bijna hulpeloos door rheumatische pijnen Nu weer zoo lenig als een kat Hij1 schrijft ons o.a.: „Mijn knieën wa ren door een rheumatische aandoening zoo stijf, dat ik slechts met veel pijn en moeite uit een stoel kon opstaan. In mijn jonge jaren had ik nog wel in twee elftallen gevoetbald en hield ik 't school- record op de 100 en 200 meter. Nadat ik zonder Tesultaat verschillende wrijf- middelen had geprobeerd, nam ik een proef met Krusehen Salts en om kort te gaan, ik ben nu weer zoo lenig als een kat". W. S. F. Krusehen Salts spoort Uw afvoerorga- nen aan tot actieve geregelde werking, waardoor Uw lichaam gezuiverd wordt van alle schadelijke stoffen, o.a. het ge vaarlijk urinezuur, wat in de meeste ge vallen de oorzaak is van Uw rheumati sche pijnen. Geleidelijk maar zeker zul len de pijnen ophouden en U zult zich zoo goed voelen als in de beste dagen, Uwer jeugd. Krusehen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten h 0.40, 0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. De minister van binnen! afeidtsidbe za ken heeft ter kennis van de colleges/ van Ged. Staten gebracht, dlat ten aanzien van de beschikbaarstelling Van geilden voor feestelijkheden ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum! van «de Koningin, idloor de noodlijdende gemeenten fen de gemleenten, welke bij dragen uit het WerklopsheidisisiuibSidieflonds j behoeven, dezelfde gedragslijn dient te worden'gevolgd als bij vprige feestelijkhe- den naar aanleiding van gebeurtenissen in het Koninklijk Huis. Predikbeurten te Zierikzee Zondag 6 Maart. Ned. flerv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Reddingius. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Marsman en 7 ure, ds. Mortier van Kruiningen. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Woens dag 9 Maart (Biddag) 10, de. J. P. Unger van Bruinisse en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Woensdag 9 Maart (Biddag) 9.30, 2 en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) 10, majoor en mevr. Huijg-Cohen van Den Haag, 3.30 Openluohtsamenkomst (bij ODgunstig weer in de zaal) en 7.30 ure, majoor en mevr. Huijg-Cohen, InzegeniDg. Gerei. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem, 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 5 Maart 4,39 17,03 10,16 22,17 VERSCHILLENDE BERICHTEN Laschapparaat uit elkaar gesprongen Gisteravond is ondfer M ijdreoht (Utrecht) teen .ongeluk gebeurd, waarbij een 70-jarige smid werid! gedood; twee zijner knechts liepen verwondingen, op. Op genoemd tijidlstip was de oude simid Van der Geer iti zijn werkplaats aan het lasschen. Eensklaps sprong het laseh-ap1- paraat uit elkaar- De explosie, hierdoor veroorzaakt, was zeer hevig. De oude smid, idlie het apparaat bediende, werd tegen den' grond! geslagen en bleef be wusteloos lig&en. Ook de beide smids knechts, die zich in Idie werkplaats be vonden, nl. Ide ongeveer 20-jarige pleeg zoon van den smid en de 30-jarige Van der Roest, kregen verwondingen aan hoofd m hanlden. De oude smid bleek bij' het mledische onderzoek, er het ergste aan toe te zijn; hij verkeerde in bewustelopze toestand!. Al spoedig bleek, Idlat hulp voor hem niet meer kon baten. Ongeveer twee uur na het ongeluk overleed hij, zonder bij kennis te zijn gekomen. De beide .gewonden w'erden voorloopig verbonden. Zij zullen naar alle waar schijnlijkheid idle Igevolgen van dit ongeluk te boven komen. Auto reed tegen een boom Op den Zutphenschen weg tusschen. De venter en Epse is een auto-ongeluk ge schied waarbij twee personen ziwiaar zijn gewond. De heer A. Broyl, autohandelaar uit Oorspel reed in Idle richting van laatst genoemd |d)orp. Plotseling stak een drie jarig kind iden weg over. Broyl remde krachtig en redde daardoor het leven van het kind Idoor het stuur om te wer pen, doch hij kon zijn voertuig toen niet meer houden en reed tegen een booinn- De auto werd geheel vernield1. De be stuurder kreeg het stuur tegen Ide borst en liep inwendige kneuzingen op. Hij is in een naburig huis opgenomen en. daar na naar huis vervoerd. Zijn passagier kreeg zware hoofdwonden en een arm- fractuur en is in het ziekenhuis te De venter opgenomen. Kind verbrand In het gezin van een loodgieter, wo nende te Arnhem, was het jongste kinidi van drie en .een halve maand lijdende aan bronchitis. Daarom was voor de wieg een stoomketeltje geplaatst op een spi- rituslidhtje; zoo bracht men in de wieg een hoeveelheid stoom1. Op het oogenblik dat (de moeder even uit de kamfer was gegaan .om elders werk te verrichten, geraakten de doeken welke om de wieg waren gehangen en te dicht bij het spi- rituslampje waren gekoimten, in brand. Bij haar terugkomst vond id'e imloeder de wieg invlamimten en het kind reeds miet zware brandwonden overdekt. Hoewel terstoaid alle moeite werd gedaan olm1 het kind nog te redden, bleek geneeskundige hulp niet meer mogelijk, de kleine overleed spoedig. De brand zelf kon met enkele emmlers water worden gebluscht, FEBRUARI - MAART AANBIEDING De tweede pan talon verlengt de levensduur van Uw costuum met 100 °/0 ROTTERDAM HOOGSTRAAT 327-335 Vijf werelddeelen hangen aan één telefoonkabel Dr.[Martin Niemöller vrij, maar in een Concentratiekamp I Het diploma van den midden stander voor de Vestigingswet Kretenski herroept zijn eerst afgelegde verklaring Splitsing aandeelen Meelfabrie ken Nederl. Bakkerij Droog weer Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 780,6 te Le Havre Laagste 729,2 te Andane® Verwacht tot den avond van 5 Maart; Zwakke tot matige im'eest Westelijke wind plaatselijk ochtendmist, overigens licht- tot halfbewolkt, droog weer, wieinig ver andering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 5 Maart 6,40 5,44 Maan onder: Maan pp: 5 Maart 10,09 7,29 De d ij k vam het Albertkanaal te Viersel in de nabijheid van Grobbendonk in de provincie Antwerpen is doorge broken. Circa veertig arbeiders waren bezig met het plaatsen van een be tonnen duiker op de Molenbeek onder het kanaal door te leiden. Op zeker oogenblik zag men den dijk bezwijken. Alle arbeiders glaagden erin Zich in veiligheid te brengen. Maar het water baande zich met zoo overweldigende kracht een doorgang door de bres, dat dez'e weldra een breedte van dertig M. bereikte. De omliggende landerijen ston den in minder dan geen tijd onder water. Tal van varkens, kippen en an der pluimvee kwamen o«nj. De schade wordt op 3 millioen francs geschat,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1