ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gratis lezen DONDERDAG 3 MAART 1938 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENTt Prijs per 3 m&inden f 1,50, bniten Zieriksea f 1,80 Voor het baitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijk* anraraers 5 cent, Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707-1880 Directeur i A. J. DE LOOZE Oitgever-Redecteur i H J; KOSTEN Uitgavei H.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZËg 94STE JAARGANG No. 13666 ADVERTENTIES. van 1—4 reg.la 80 oent, van 4 regel. daarboven 20 ..at per regel. Reolames 40 cent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Intending op den dag van uitgave vóór 10 uur Zij, die zich vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvangen de Courant de geheele maand Maart gratis Monsterproces te Moskou Twintig Trotskisten bekennen schuld Gisteren is te Moskou het geruchtma kende proces begonnen tegen een en twintig aanhangers van Trotsky, welke door gewapende leden van de geheime staatspolitie de zaal werden binnengeleid. Boecharin en vooral Rykov maakten den indruk, dat zij: volkomen gebroken zijn, maar ook de anderen toonden het zelfde beeld van volkomen willoosheid: en neerslachtigheid. Jagoda is totaal grijs geworden. Even over 12 uur verschijnt Wisjinski, de procureur-generaal, in de zaal. De uit vroegere processen bekende mi litaire jurist, Oelrich, opent als voorzitter van de militaire rechtbank de zitting. Vervolgens wordt de omvangrijke acte van beschuldiging van Wisjinski voorge lezen, hetgeen twee volle uren in beslag neemt. Onvrijwillig afgelegde verklaringen Nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen, vroeg Oelrich, aldus meldt Havas, den 21 verdachten of zijl" schuld bekenden. Boecharin, Rykov en Jagoda antwoordden na elkander: „Ja". Onder groote sensatie sprong vervolgens echter Kr es tin ski, de vroegere vice-commis- saris van buitenlandsche zaken, van zijn stoel op en schreeuwde energiek: „Neen, ik ben geen Trotskist, neen, ik ben geen spion, neen, ik heb geen besprekingen gevoerd met Sedov (den zoon van Trotski)" De voorzitter interrumpeerde Krestins- ki hierop en herinnerde hem aan zijn in de processen-verbaal vastgelegde beken tenissen. „Neen, ik ben niet schuldig'*, herhaalde Krestinski. Alle andere ver dachten gaven toe schuldig te zijn. De woorden van Krestinski maakten zichtbaar indruk op den openbaren aan klager, wat te begrijpen is, daar een be langrijk gedeelte van de voorgelezen be schuldigingen gebaseerd was op beken tenissen van Kretenski. Op de vraag hoe zijh verklaring te rijmen is met zijn vroegere bekentenissen antwoordde Kre- tinski met vaste stem: „Ik herroep alle verklaringen, die ik in den loop van het vooronderzoek heb afgelegd", en hij voeg de hieraan toe: „Ik heb alle verklarin gen, die in de acte van beschuldiging worden vermeld, onvrijwillig afgelegd". De acte van beschuldiging tegen verdachten In de dagvaarding tegen deze 21 man nen, schrijft de openbare aanklager, Win- sjinski o.m., dat door de organen van het volkscommissariaat voor binnenland- sche zaken een onderzoek werd ingesteld: waardoor is aangetoond, dat de ver dachten in opdracht van de Sovjet-Unie vijandige buitenlandsche mogendheden 'n samenzweerdersgroep hebben georgani seerd onder de aanduiding „blok van rech tsch -T ro tskisten." Deze groep stelde zich ten doel de in de Sovjet-Unie bestaande socialistische maatschappij en staatorde ten val te brengen, het kapitalisme en de macht van de bourgeoisie in de Sovjet-Unie te herstellen, de Sovjet-Unie te verdoe len en daarvan, af te scheiden te Oekrai- ne, Wit-Rusland, de midden-Aziatische re publieken, Georgië, Armenië, Azerbeid zjan en het kustgebied en het Verrei Oosten, zulks ten gunste van bovenge noemde Staten. Gisteravond is te Londen het aan gekondigde witboek over de Britsche de fensie gepubliceerd, waarin meldig wordt gemaakt van de vorderingen in het ver dedigingsprogramma. Voo-r het jaar 1938 zijtn voorzieningen getroffen voor een totale uitgave van 343.250.000 pond sterling, waarvan men zich voorstelt een bedrag van 90 millioen in het consolidated fund te vinden. Ver der wordt bijtna 81/2 millioen voor den luchtbeschermingsdienst uitgetrokken. Sinds April 1935 zijn 4500 personen toegelaten tot de opleiding voor vlieg tuigbestuurder. Sedert April 1937 zijh meer dan 1000 personen in de reserve der luchtmacht opgenomen. De blanke Kaffer Koningin Het raadsel van het «Lage Veld»» Weer eens spreekt men in Zuid-Afrika over „de blanke koningin van 't Madjad- gi-Reservaat", in Noiordi-Transvaal. De zoon van idcn directeur van het Zmid- Afrikaansehe bureau voor inboorlingen- aangelegenhedien, Brian Ballenden, heeft medegedeeld, dat het hem' gelukt is, deze mysterieuste vrouw, die over 6000 inboorlingen heerscht, te zien te krijgen. Hij geloofde zelfs te kunnen zeggen dat hij idle eerste blanke zou zijn, die deze geheimzinnige virouw ontmoette. Nmimlelldlt zich echter een anidler Peter L. Lang- id'ale, die weliswaar eerst 23 jaar oud is, maair reedis vijf jaren lang als goud delver in de gevaarlijkste gebieden van Noord-Transvaal rondzwerft. Op zoek naar goud Oorspronkelijk stamt Langdiale uit Put- nay in Engeland'. Hij kwam als jongenl van 18 jaar naar Zuid-Afrika en be proefde onmiddellijk zijn geluk. Daarbij volgde hij den raad op van een ouden prospector, die hem er op wees, dait men terzijde van de gebruikelijke wegen gemakkelijker goud en geliutk kan ont dekken. Zoo kwam Langdale in het „Lage Veld"', een bijna geheel onbekend ge bied in het Noordelijkste deel van Trans vaal, idlat door de inboorlingen het „Land van idle OnbekendeVrouw" genoemd wordt. De eigenlijke verrassingen, die Langdale in de daarop volgende maanden beleefde, begonnen, toen hij de beide groote heu vels, die door de kaffers den naam „Borst der Godin" worden aangeduid, bereikt had. Kier kreeg hij ook voor de eerste maal betrouwbare berichten over een blanke vrouw, die als koningin zou heersehen. Bij de blanke heerscheres Door een Zoeloe werd Langdale op merkzaam gebied op een gebied, in welks middelpunt een nederzetting met den naam "Madjadgi Kraal" lag. Daar zou zich de beste gelegenheid bieden omj deze blanke vrouw te ontmoeten. Hij, waagde de reis, die twee dagen duurde, en bereikte ook werkelijk de kraal, in welks nabijheid hij op een aantal ba dende vrouwen stuitte. Onder hen be vond zich een b'ijlna volkomen blanke vrouw. Langdale stapte op deze zon derlinge vrouw toe, die overigens on middellijk door de andere vrouwen werd omringd. Hij' poogde haar in het En- gelsch aan te spreken, en toen dit mis-< lukte, sprak hij' eenige woorden in de taal der Kaffers. Inderdaad gaf zijj hem! antwoord op zijin verschillende vragen. Toen echter werd zij door de overige vrouwen weggetrokken. Hoe kwam ze in Afrika In den laatsten tijd heeft de Engelsch- man majoor R. Musgrave een nieuwe theorie over de herkomst van deze blan ke vrouw opgesteld. Musgrave is his toricus en bioloog. Als historicus had hij zich eenige jaren geleden met den on dergang van een groot passagiersschip bezig te houden, dat in het jaar 1783 voor de kust van Natal zonk. Dit schip droeg den naam „Grosvenor". Het had een hondertal passagiers, die naar Afrika en Indië onderweg waren, aan boord. Toen het schip op de kust van Natal strandde, kwamen weliswaar talrijke per sonen in de golven om het leven, maar ongeveer 25 vrouwen zouden zich heb ben weten te redden. Zij! zouden door de kaffers medegevoerd zijh. De na komelingen van deze vrouwen zouden, dikwijls een bijna geheel blanke huid kleur hebben. De inboorlingen zochten nu in later jaren onder deze bijna blanke menschen de schoonste vrouw juiit, isoleerden haar en maakten haar tot een soort koningin. De Dinsdag te Gardonne overleden dichter-soldaat-politicus Gabriele d'A n- n u n z i o, zal Vrijdag in den zoogenaam!- den Fiume-temlpel van de Vittoiriale wor den begraven, naast de legionaires, die in Fiume zijn gedood. Hedenavond zullen duizenden vuren worden ontstoken op de toppen van de bergen rondom het Gar- d a-meer. Ds. Martin Niemölier is gister avond, direct na zijtn vrijlating opnieuw gearresteerd. Men veronderstelt dat deze maatregel werd genomen om sympathie betuigingen juit ds. Niemöller-parochie te Dahlem, waar men met ongeduld op zijn iinvrijheidsstelling wacht, te ver mijden. EERSTE KAMER Buitenlandsche Zaken De behainldlelimg deir begrooting van buitenlajnidlsche zaken in onzen Senaat heeft Idlhr. Vorrink aanleiding gegeven tot scherpe critiek op het gevoerde beleid van minister Patijn, wat niet verhinderd heeft, id|at de begirootlng, met alleen de stem van Idle heer v. Vesisemi tegen, er idloioir ;ging. Nederland kan er 'ziclh op beroemen betoogde de heer Vorrink, de eerste te zijn geweest van ide democratische staten, idlie een lauwerkrans legde aan de voeten van ide gifgasbesichavers. Dat Italiaansche bladen met vriendelijkheid over Neder land schrijven, vervulde isipr. met schaamte Spr. wees voorts op het oordeel van de „Völkische Beobachter". Formeel is die minister niet buiten Zijn boekje .gegaan, maar |de geloofsbrieven Van den nieuwen ■gezant in Italië getuigen van ide verwar ring in Europa. Een bijdrage tot de pa cificatie van Europa zijn ze zeker niet. Nederland heeft bijgedragen tot onder mijning |der internationale rechtsgedach- ten, heeft zelfs het srpit afgebeten. Spar. idenkt nog aan hét telegram dat de Ko ningin zond aan Haiie Selassi, waarin getuigd werd namens de regeering. De heer Vorrink schetste ide jeugd-foiur ten 'van iden Volkenbond. Als kleine mior gendlheid, die steeds enthousiast de Vol- kenbondis-gedachte heeft aangehangen, hebben wij het ireclh,t om Engeland en Frankrijk op hun begin-fepten te wijzen. Uit idie fouten is ontstaan een politiek van kleine 'Concessies. De glans van Zijn gezag heeft ide Volkenbond verloren, voor al nu hij gefaald heeft in het -uitbannen van idlen oorlog- De sancties tegen Italië hebben veel gevolg gehad, doch ze zijn mislukt door dat de petroleum ervan werd uitgesloten. De uitlatingen van minister Patijn wa ren duidelijk afkomstig yan een diplo maat. Over de kwestie van de erkenning van den Italiaanschën Koning als Keizer va,i Abessinië gaf de minister nog eenige nadere verklaringen. Geheel anders dan de heer Vorrink zeide, is wel degelijk ■contact gezlo'oht met Engeland en Frank rijk, echter slechts in den vorm van een mededeeling vooraf, van het voprnemieai Italië als keizerrijk te erkennen. Aan het eind van een even wat ver warrende uiteenzetting over het begrip neutraliteit, kwam de minister tot de conclusie, dat Nederland sinds de ver klaring van 1 Juli 1936 van ge'val tot geval moet beoordeelen of het art. 16 van het Handvest zal toepassen of niet. Wij .gaan daarmee dus niet terug naar de vóóroorlogsche absolute neutraliteit maai hébben dus thans een „facultatief lart. 16", op te vatten, (wanneer toege past althans) in het kader van de oor spronkelijke Volkenbondsbepalingen. Het is niet te ontkennen, dat wij zoo. lang wij den Volkenbond niet verlaten wat ook immers minister Patijn uit drukkelijk verklaart niet te willen ternauwernood anders handelen klu[n- nen. KORTE BERICHTEN Een verkeersvliegtuig van Id'e Trarns- elomtimiental Western Airlines', dat vliegt op Idle lijm San Francisco—Lioia Angeles heeft, met negen personen aan boortd', rechtsomkeert |m|oeten. mlaken tengevolge van het slechte weer. Aangezien het to.iestel nu reeds zes uren over tijd is, vreest men dat het neergestort is. De piloot heeft vopir Ide laatste maal om middernacht .geseind, dat hij: wegens ijs vorming op (de vleu geils een njopdlan- ding moest [maken. Aan booirldi van de „Dempo", in de baai van Sabang liggende is een treu rig ongeluk gebeurd1. De heer Tj. H. Velthuysen, fungeerend ctontroleur van 't binnenlanidsdhe bestuur, was bezig met het vullen van 'een sigarenaansteker. Plot seling geraakte de benzine in brand. Ten gevolge van Id'en schrik morste de heer Velthuijsen benzine op zijn kleeren, waar door deze in brand geraakten en hij' ernstige brainidwotndeii opliep, waaraan hij iden nacht daarop is overleden. Uit de briefwisseling, welke ge voerd is naar aanleiding van aanvragen van vereenigingen aan de Koningin, om een standbeeld van H.M. te mogen oprichten ter gelegenheid van Haar re- geeringsjubileum, moet volgens de Msb worden afgeleid, dat het H.M. niet aan genaam zou zijh, wanneer bij Haar leven reeds standbeelden voor Haar zouden tot stand komen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Oplichter of fantast 7 De Amsterdamsche politie heeft een sorteerder van het hoofdpostkantoor al daar gearresteerd, 'die door middel van annonces meisjes-sollicitanten voor een betrekking bij' „de film" had opgeroepen en getracht had stortingen voor de aan schaffing van costuums e.d., van de sol licitanten los te krijgen. Eenige weken geleden verschenen n.l. in een Haagsche en een Rotterdamsche krant advertenties van een z.g.n. film onderneming te Amsterdam, gevestigd op den Overtoom, in welke advertenties meisjes werden gevraagd om te worden opgeleid tot filmspeelster en misschien wel tot... film ster. Degenen, die solliciteerden en uit den aard der zaak bestond er veel lief hebberijl voor zulk een schoone toekomst ontvingen een brief, waarin voorloopig salarissen van f 20 per week met een proeftijd van drie maanden werden toe gezegd. Men moest zich melden op be paalde tijdstippen op het „filmbureau" op den Overtoom. Er verschenen daar inderdaad verschei dene meisjes, die allen aangenomen wer den, op voorwaarde, dat zij1 zoo spoedig mogelijk tien a vijftien gulden zouden zenden voor den aankoop van ballet- sohoentj'es en costuums! In totaal zijln 40 a "50 sollicitanten bij den „film-manager" verschenen. Doch klaarblijkelijk vertrouwden de meisjes de zaak niet al te goed en de verhuurster van de kantoorkamers op den Overtoom vatte eveneens argwaan op en zoo werd de politie in de zaak gemengd. Niet één der meisjes stuurde echter een post wissel en de „film-manager" bleek een voudig... sorteerder op het hoofdpost kantoor te zijn. Een fantast of een op lichter? De politie zal het nader uit zoeken. Het gewilde artikel In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Broek op Langen dijk weer een groote partij uien gestolen, ditmaal uit vaartuigen, welke in de overkap ping van de veiling lagen. In totaal werd 1625 k.g. ter waarde van ongeveer f200 ontvreemd. Men heeft waarschijnlijk door opening van een der deuren toegang tot het gebouw verkregen en de noil- luiken, welke den ingang via het water afsluiten, open kluinnem draaien om de uien buiten het gebouw te brengen. Het monsterproces te Moskou tegen 21 voormalige leiders De mysterieuse blanke Kaffer Koningin van het .Lage Veld" Absolute neutraliteit als in 1914 kent ons land niet meer Amerikaansch verkeersvliegtuig met 9 passagiers zoek Het sportprogramma voor den komenden Zondag Droog weer WEERBERICHT Hoogste barometerst. 780,9 te Havre. Laagste 732,8 te Jan Mayeai Verwac-ht tot den avond van 4 Maart: meest matige westelijke tot Zuidelijke wind, aanvankelijk helder tot lichltbe- wolkt, later wellicht toenemende be wolking, droog weer, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: Zon onder: 4 Maart 6,42 5,42 M&an pinder: Maian pp: 4 Maart 8,53 7,04 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 4 Maart 4,05 16,33 9,39 21,42 DE EUROPEESCHE TOENADERING Er is sedert vele jaren Spanning in hotel l'Europe En de zaken nemen dikwijls Een totaal verkeerden loop. Daar heerscht onder al die gasten Menigmaal oneenigheid Die zich uit in een bedekten Of een openlijken strijd. Vooral bij' de „grooten" waren De geschillen legio, Eenerzijds Parijs en Londen, Anderzijds Berlijn en Co. Doch, John Bull kreeg van die herrie Toch genoeg en zei ik ga Eens ©en vrijlerijtje wagen Met de schoone Italia. J Deze bleek «iel ongevoelig Voor zoo'n beetje vleierij' En al dra kwam Marianne Ook een stapje naderbij!. Om der wille van de vrede En de rust in het hotel Zag John Bull met welgevallen Zoo'n vreemdsoortig liefdesspel. J. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1