M Gouden brug Uit Stad en Provincie KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. R. C. Donderdag 3 Maart. 8 Brussel VJ.; 9.20 Luxemburg; 11.05 London Regi onal; 12.05 Droitwic'h; 12.50 Brussel VI.; 2.20 Luxemburg; 3.20 Deutsehlandsender; 4.20 Droitwic'h; 6.05 Brussel VI.; 7 eigen gram.uitz!.; 7.50 Bnuissel VI.11.20 Droit- RADIO-PROGRAMMA Donderdag 3 Maart HILVERSUM I 1875 en 415.5 Meter. AVRO-uitzJending. 8 gram.; IQ morgen wijding; 10.15 gram.; 10,30 het omroep orkest; 11 knipcursus; U-30 Het omroep orkest; 12.30 gramofoon; 1.30 piano en viool; 2 voor de vrouw; 2.30 pianovoor- drac'ht; 3 kniples3.45 gram.; 4 voor zieken en thuiszittenden; 4.30 orgelspel; 4.50 voor de kinderen; 5.30 Aeoliain- orkest; 6.30 sportpraatje; 7 voor de kin deren; 7.05 AVRO-dansorkest; 7.30 En- gelscihe les; 8 berichten ANP, mededee- lingen; 8.15 concertgebouw-orkest; 10.30 disconieuws; 11 berichten ANP, hiernr AVRO-dansorkest; 11.40—12 gram. HILVERSUM II 301,5 M. 8-9.15 KRO, 10 NCRV, 11 KRO, 2-12 NCRV. 8-9.15 en 10 gram.; '10.15 morgendienst; 10.45 gram.; 11.30 Godsd. halfuur; 12 'berichten; 12.15 KRO-orkest en gram.; 2 handwerk- nurtje; 3 pianovoordracht; 3.45 bijbel lezing; 4.45 gram.; 5 handenarbeid; 5.30 sojistenconcert; 6.45 Enkrateia-kwar- tiertje; 7 berichten; 7.15 voor postzegel verzamelaars; 7.45 reportage; 8 berich ten ANP; 8.15 bidstond voor het gewas; 9.45 orgelconcert; om 9.55 berichten ANP 10.45 gymnastiekles; 11—12 gram.; na afloop schriftlezing. bekort programma, was het woord aan de gymnastiek en de choregraphie waar- bii vooral de meisjesleerlingen, onder leiding van den heer Bongertman, hun beste beentje hebben voorgezet, op de muziek van een flink strijkje, bekend ge worden uit de feestrevue. Het „Bruiloftsdansje", waarmede begon nen werd, was een prachtnummer. De matte kleuren der figuranten deden het uitstekend tegen het zwarte fond. Deze Liliputter-bruiloft mocht er zijh! De jongens uit de eerste klasse de monstreerden hoe men vrij'e oefeningen op de HBS onder de knie heeft, als men zijn best doet. In de pauze zorgde de muziek voor begeleiding van de „commumity-songf', die de gewensehte stemming er in bracht en hield. Na Ide rust volgden nog een 3-tal num- mers rhythmische oefeningen: „Harts tocht", „Patrouille" en „Eclecta", welke nummers om den voorrang streden. De aankleeding was in meer dan één op zicht „schitterend" en het dansen uit stekend. Alleen stage training kan zoo iets voor het voetlicht brengen. Luid wer den deze groepen toegejuicht. Wegens sdhrapping van een tooneel- stukje was het programma vroeg af ge-, werkt en kon de run naar het bal be ginnen, maar vooraf sprak een der jon gens-leerlingen een vlot en komisch dank woord tot allen die tot het welslagen van dit HBS-avondje hadden medege werkt. Naar wij' uit betrouwbare bron ver nemen is Boekhandel Van de Kneeke en Volkeri het aangewezen adres voor Uw Cyclostyle - en Drukwerken. (Adv.) HET H.BS.-AVONDJE Ook voor Dinsdagavond hadden we de vriendelijke uitnoodiging van de HBS'ers om op hun avond tegenwoordig te zijn, met graagte aangenomen, omdat deze periodieke feestavond zich in veler be langstelling verheugt, al had de opkomst gisteravond grooter kunnen zijh. Een der oudste leerlingen der meisjes opende met woorden van welkom aan autoriteiten, verenigingsbesturen, com missie van toezicht op het M.O., als mede leeraressen en leeraren, om dan te vertellen, dat door het onverwachte vertrek van den directeur, het avondje dreigde te vervallen, maar dat, door ge waardeerde hulp van eenige leeraren, toch doorgang heeft kunnen vinden. Dan spleet het doek vaneen voor de opvoering van „Het spook van Cambrooke- Castle", waarvan dr. J. C. Röhner de regie had. Dit mysterieus geval in één bedrijf, is een heel aardig geschreven éénacter, waarvan de dilettanten, naar de mate hunner krachten, een goede vertolking hebben gegeven. Zóó myste rieus was het gegeven niet, of de pien tere secretaresse van den schrijver, wist de geheimenissen met talent te ontsluie ren, den zoet-gevooisden dichter in 't zonnetje te zetten en den onverstoorbaren butler te vertellen, dat hetgeen hij deed „niet in orde" was. Aankleeding en grime voldeden zeer. De zaal genoot en v.n.l)., wat niet meer dan natuurlijk is, de overige HBS-'ers, die hun mede-leerlin- gen-acteurs en -actrices toejuichten. Dat het doordraaien van diverse sta tions in de radio tot vreemde uitzendin gen aanleiding kan geven, bewees het eerste intermezzo, terwijl het tweede dito letterkundige eischen stelde aan de deelnemers van de boekentitels-prijsvraag De drie uitgeloofde prijzen vielen alle aan HBS-'ers ten deel. Sommige boekentitels waren heel aardig uitgebeeld. We denken hier aan „De Oriëntexpress" en „Met z'n achten". Na dit meer literaire deel van het, Schoon 't leven vliedt gelijk een schar du tv, eer men 't weet; 't Ontglipte nooit te ras, wanneer men 'twel besteedt. KERKWERVE. Maandagavond1 hield de plaatselijke afdeeliing dier Ned. Chr. Land- arbeidersbomdi een bijeenkomst voorleden en igenoiodigden, in een der lokalen van de Openbare School. De voorzitter, de heer A. Kloet, glaf na opening van de vergadering met igebed en Jiet lezen van Jesaja 33, 'het woord aan de spreker van .dezie favonid, hiet hiootfd- bestumrslid C. J. van Mastrigt. Spreker had als onderwerp van deze avond de vragen Wa ar o< m en W a a.r he en?" In het leven van ieder mensoh, aldus spr., komien «ogenblikken voor, waarin hij vraagt naar het waarom der dingenf Spr. wil niet gaan filosofeeren ©ver'de vraag van het leven, doch alleen blijven op het terrein van zijn werk. Ejn darn weet hij dat niet alleen gevraagd wórdt waarom is dit Zoo, imiaar ook ien vopral; waarom' kan dit niet anders? Waarolm] is in onze samenleving de ibndiariimjgGj verhouding Zoodanig, dat het schijnt of men in de wereld is |oimi het elkaar zoo z'uiur mogelijk te nalakten? Een der Voor naamste oorzaken hiervan is de wanver houding welke in vele plaatsen bestaat tusschen werkgever en werknemer. Spr. gaf een uiteenzetting v,an de begrippen arbeidskracht en kapitaal ©n. noemde ien- kele oorzaken die tot gevolg hebben ge had idiat de verhouding tusschen deze twee allengs werd toegespitst, om dan tot de slotsom' te koimlen, dat voor den werkmlan de vakorganisatie onmisbaar is. Hij nairn lednter stelling tegen de idee dat de uit- keering daarbij! hoofdzaak is. Organisatie als zoodanig moet het hoofddoel Zijn. Verder zette de heer van Mastrigt uit een dat meerdere organisaties de arbei ders trachten te winnen. Niet echter de theorie van den klassestrijd, steeds maar de tegenstellingarbeider - kapitalist, zal voor de samenleving het goede brengen. Doch op de vraag waarheen? zal de protest, chr. landarbeider alleen kunnen zeggen: naar de Ned. Chr. Landarbei- dersbond. De bond die tracht om, met erkenning van eikaars onmisbaarheid in het productieproces, de onderlinge ver houding tusschen boer en arbeider zoo goed mogelijk te doen zijp. De bond die werkt vooir de rechtvaardige eischen van den landarbeider. Niet de verhou ding van de vraag tot het aanbod moet het loon bepalen, doch de collectieve abreidsovereenkomst. En dit nu is al leen te bereiken langs den weg der organisatie. En wanneer dan deze over eenkomsten worden opgemaakt in onder ling begrijpen van eikaars redelijke be staansvoorwaarden, kan het niet anders of dit zal ten zegen zij'n voor boer en arbeider en hiermede voor heel de sa menleving. En dit is mede het doel van den NCLB. Geen organisatie voor het materialisme alleen, doch ook daar heen waar God ons leiden wil: naar een betere samenleving. De rede van den spreker werd met groote aandacht gevolgd. Door epkelen werden nog vragen gesteld, die duide lijk en uitvoerig werden beantwoord, waarna de heer van Mastrigt met dank zegging dezen avond sloot. HAAMSTEDE. De onderafd. van de Coöp. veiling „De Zuidhollandsche Eilan den" hield vorjge week in hotel Bom haar jaarvergadering, welke vrij goed bezlocht was. In zijn openingswoord, waarin hij den directeur der veiling wel kom heette, mccriioreerde de voorzitter, de heer H. v. Toledo, dat het de 10e algemeene vergadering is, hoewel de afd. pas op 24 April 1939 Zijn 10-jarig be staan Zal vieren. Hij^yond het een ver heugend feit, dat" ondanks de dr|uik der tijden deze 10 vergaderingen gehouden Zijn kunnen worden, al vvaren de laatste vergaderingen in mineur gecomponeerd. Ook voor de naaste toekomst ziet hij nog weinig perspectief. Ondanks crisis maatregelen en steun Zijn de bedrijven niet loonend. Groote kapitalen Zijn in de tuinbouw belegd, waarvan geen rente en aflossing betaald kan worden. Hij a'c'ht hel een gelukkig feit, dat deze toestand gekomen is, zoo kort na de periode van opbloei, want was deze toe stand veel later gekomen, dan zouden wij' ook In Westelijk Schouwen, evenals in andere streken van ons land, veel dieper in de put zitten dan niu het geval is, omdat de tuinbóiuw Zich nu niet heeft ontwikkeld in de richting van de glascuit|uiur en groententeelt, doch in die van de fruitteelt. Glasbedrijven bie den geen uitkomst en zlullen dit in de naaste toekomst ook niet bieden. Wij hebben geen stroppen Zooals in Noor'd- Holland en in de intensieve glasdistric'- ten. Door ongunstige ligging hebben wij ons moeten onthouden van groep|ten- teelt en is men hier de richting van het fruit hit gegaan, waarbij wij noig s'teeds uitbreiding Zien, omdat er tot nog toe een bestaan in gevonden koin worden. Toch waarschuwt hij er voor niet al te optimistisch te zijn in dit opzicht. De tijd is voorbij' dat in de fruitteelt ■ajllCis rendabel Zal blijvlen. Wij moeten er op rekenen, dat in de toekomst de prijzen omlaag zuilen gaan, doch daar mee is nog niet de grens van de b'e- staans mogelijkheid overschreden. De toe stand is Zoo, dat willen wij een ren dabel bedrijf hebben, wij een behoor lijk afzetgebied moeten hebben. Veel kan in eigen land worden afgezet, dóch dan moet de koopkracht van het publiek toenemen en dit is voor de naaste toe komst niet te v'érwachten. De toestand is thans erg onzeker en daarmee imloieteo wiji bijl de stichting van nieuwe bedrijven rekening houden. Ook de toestand in het buitenlanid móet eerst veel beter worden. Als optimist ziet hij de toestand niet Zoo kJiomker in. Hiji ge looft, dat de menscJhheid de weg Zal wieten te vinden, die tot betere verhou dingen leidt. Ook in Idle toekomst Zullen onze producten gekocht worden, want onze hooigveredelde producten genieten een goiede reputatie. Dat onze producten niet gekocht worden ko'mt niet, ontdat ze niet goed zijn, doch omldat onze af nemers over geen geld beschikken. Voor al Duitschland is in dit opzicht een voor beeld. Tot slot van deze, met aantdiacht aangehoorde openingsrede, wekte hij allen op de schouders te zetten onder de taak, die wij* allen te verrichten hebben. De penningmeester deed vervolgens ver antwoording van zijn gehouden beheer* Hieruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f189, de uitgaven f43,37, alzoo een goed slot van f 145.63. Na onder» Renate overhandigt. En daarbij vertelt hij haar in eenvoudige bewoordingen van de fijne draden, welke de liefdé tusschen Sylvester Vönbèrg en Johanna heeft gesponnen.... Terwijl hij spreekt, blijft zijn blik onafgebroken gevestigd op den ring, welke tusschen Renate en hem op hel glimmende mahoniehouten 'blad van de tafel ligt.... Alleen als hij gewaagt van $e mogelijkheid van een aanstaande verloving van Johanna met Fritz 'Mol],ander, richten 'Zijn oogen zich even op de stille vrouw tegenover hem.... Hij ziet een gebat, waarin de smart scherpe lijnen heeft getrokken en grijze oogen, verduisterd door nameloos leed. Om haar tijd te geven 'zich te herstel len, spreekt hij door.... aan Zijn. in groote trekken geschetst verhaal nog een en ander toevoegend en enkele details wat uitvoeriger belichtend.... Als dan einde lijk £'ijn blik weer de hare ontmoet, ziet bijl, hoe haar gelaat langzamerhand weer zijn oude, rustige uitdrukking heeft teruggekregen Zij' Isitaat op en steekt höml de hand toe. „Nogmaals dank, Stef&n Szartóssy... Ik hoop, dat je imfe toestaat voorloopig opk den ring te behouden... nee, vraag nie|t; waaroimi... ik zou het je op het oogenblik zelf niet kunnen zeggen, want nog is alles Zoo verward... Maar één ding kan ik je verzekeren: het kómt alles in orde en het zal worden, zooalis het wordep lm|oesft... A'ch, weet je, ik geloof nu een- zoek door een commissie, die tot goed keuring adviseerde, werd de penningm* gedechargeerd. Tot bestuursleden werden herkozen: H. v. Toledo, J. J. K. Overbeke en J. Dalebout. De heer D. J. Braai feliciteer de den voorzitter en zei hem dank voor hetgeen hij steeds voor de afdeeling doet. Hierna las de voorzitter op, wat er aan de loods in het afgeloopen jaar, aan fust is uitgegeven. 36763 kisten, 1129 halve kisten, 1296 eierkisten, 12655 chips, 15536 kleine pootbakken, 2535 bloemkool - bakken, 37 bloemenkisten, 23 kisten met bakjes, 26 pakken houtwol, 22390 stel geribt papier, 34 riem zij'devloei, in to taal 256944 colli. Vooral van de Jaatste drie soorten is de toename groot ge weest, waaruit blijkt, dat men meer en meer er toe overgaat de producten beter te verpakken en te sorteeren. Bij de rondvraag vroeg de heer W. v. d. Maas, of het niet beter was te trachten de sorteermachine te verkoopen. Na eenige discussie werd besloten dat het bestuur in deze diligent zal zijn. SEROOSKERKE. Maandagavond kwa men in café Boot alhier een dertiental personen bijeen, om te trachten, een plaatselijke r ij v e r e e n i g i n g op te richten. Door toetreding van alle aanwe zigen werd het gestelde doel bereikt en kwam de vereeniging onder den naam „Rijvereeniging Serooskerke en Omstre ken" tot stand. Als voorzitter werd ge kozen de heer M. Geluk, als secretaris de heer A. Hanse, als penningm. de heer J. Bom, terwijl de heeren C. M. Boot en C. de Rijke als commissarissen wer den aangewezen. De bedoeling is, met met het Strafeest op Maandag 7 dezer ringrijiderijen te organiseeren, waartoe de aanmelding als lid nog tot aanstaande Vrijdagavond openstaat. Bereids gaven zich een tweetal leden op, terwijl ook reeds verschillende belangstellenden zich als donateur der vereeniging lieten in schrijven. NOORDWELLE. De Onderlinge Brand waarborg „Eendracht maakt Macht" hield haar jaarvergadering alhier, onder leiding van dhr. P. L. Vis. Ofschoon aan brandschade een bedrag van o.a. f 1000 moest worden uitgekeerd, waren de uitkomsten ov'er 1937 zeer be vredigend te noemen. Uit het jaarverslag van den secr.-pen- ningmeester, dhr. T. L. Jonker, maak ten wij op, dat de kosten per f 1000 verzlekerd bedrag hebben bedragen f0.85 of 85 pet. van de betaalde premie, zioo- dat 15 pet. aan de reserve kon worden toegevoegd. Het ledental bedroeg 127 met een verzekerd kapitaal van f 1.500.000 aan roerende goederen. De .aftredende bestuursleden, de heeren P. L. Vis en C. Sleur, werden herbenoemd, alsook de aftredènde Commissarissen de heeren. C. Mo eiker, J. M. Dalébout en B. M. H oo genboom. Een veertiental brandbluscb- apparaten moest worden aangekocht ter uitreiking onder de nieuw toegetreden deelnemers. „E.M.M." kan wederom op een gunstig 'boekjaar terugzien. ZONNEMAIRE. De dezer dagen gehou den algemeene vergadering van het Groene Kruis, afdeeling Zonnemaire, mocht zich maar in een miatig bezoek verheugen. Voor een deel vond die ge ringe opkomst haar oorzlaak in 'n gelijk tijdig gehouden jaarvergadering va,n de landbouwsocieteit „Ceres". Uit het jaarverslag bleek, dat de af deeling 233 leden telt. Door de wijkver pleegster, Zuster van Andel, werden 42 gezïjinen bezocht met 1591 bezoeken. Ain 2 kraamvrouwen werd hulp verleend, ter wijl 12 Zuigelingen stonden ingeschreven, die een 100-tal bezoeken vereischten. In verband met de t.b.o.-bestrijding wer den 99 bezoeken afgelegd. Bij het verslag door de penningmees- teresse, mej. Dr. K. W. Hoóke Hoogen- boom, uitgebracht, werd door deZe er met nadruk' op gewezen, dat, wat de t.b.cl-bestrijding aangaat, de financiëele toestand niet 'föoskleurig genoemd kan worden- De begrooting voor 1938 wees dan ook een tekort aan. Het werd daarom wenschelijk geacht aan dit onderdeel van (mlaal laan de verantwoordelijkheid Van den imienisleh als van ©en wezen, dat ge bonden ils aan het verleden, het hedenj en de toekolmlsit- En ik geloof, dat voor elk im'ensich ieenls het uiut van het ont waken koimlt, waarin hij*1 zich, al naar zijn krachten', bevrijden |m!oet. Moet pui langzaalml uiit het gebonden zijn loJs te koimlen...." Daaiimlee gaan Renate Lien en Stefan Szartoislsy voor dezen, zoo belangrijken dag in hun leven uiteen- In den hierop volgenden nacht is Tfoe- nösie de eenige in de Lantaarn, die da Bilaap viindt. Want wat Sylvester Vomberg omVangen houdt, iis verdooving en tijdelijke be- wulsibeloexshieid. Aandachtig slaat de ver pleegster aan zijn bed elk zijner be wegingen gade... In het aangrenzende vertrek heeft Ste fan Szartolsisy zich weliswaar op Rena- te'isl verzoiek te bed begeven, imiaar hoe Zou hij' kuinnen isilapen, terwijil zijn ge dachten geheel bij de vrouw zijn, die in de stilte van haar kamfer en in de besichermlende duisternis van den nacht den zwaansten strijd vaai haar leven uit vecht... den strijd uilet zichzelf...? Den strijd tegen die ,menlsc'helijke zwak heid, van wie niemiand geheel vrij is. die ook de sterkste van igeest en ethisch» hoogstaande, ongeacht zijn innerlijke be schaving, in zich draagt en welker taal, den Gr. Kr. arbeid bijzonder aandacht te wijden en zoo mogelijk de inkomsten te doen stijgen. Tot 48 maal toe werden artikelen uit het magazijn in bruikleen gegeven. Het aftredend bestuurslid, de heer J. J. Verseput, werd bij accl. herkozen. Na een woord van dank voor de betoonde toewijding door de verschillende functi onarissen en van opwekking aan de le den, om zich met nog meerder trouw aan dit voor de gemeente zoo belangrijke werk te geven, sluit de voorzitter, buirg. Roelvink, de vergadering. Burg. Stand over Jan.—Fefcw. Geb.: 2. Jan. Comelis, z. v. D. J. Opree en R. Dane. Overleden: 3 Januari, Maghalina Ida van Almkerk, 76 j., wed. van D. van den Berge; 8 Febr. Jan Kêuvelaar, 84 j., eohtg. van A. M. Telle. OUWERKERK. Maandagavond' kwam de plaatselijke afdeeling van ide vereeniging „Het Groene Kruis" in ledenvergadering bijeen in Café Vijverberg. De voorzitter de 'heer J. Romeijn Jz., heette ide 62 aan wezige leden welkom, er zijn spijt over uitdrukkend!, (dak de dokter en Zuster Menningh verhinderd' waren de vergade ring te bezoeken, de laatste wegenis ziek'ie* Hij deelde mede, dat de mógelijkheid be staal, dat er a.s. najaar een propaganda film ko'mit. Omtrent het proces, waarin de vereeniging gewikkeld is, kon de voor zitter slechts mededeelen, dat de tegen partij, na het vonnis vfan Maart 1937, waarin haar vordering werd1 afgewezen, in honger- beroep is gegaan. De uitslag is nog niet bekend- Uit hét jaarverslag, waarvoor de secre taris een extra pluim kreeg, bleek o.a. dat door de wijkverpleegster in totaal in het afgeloopen jaar 3132 bezoeken werden afgelegd, Waarvan het aantal in Ouwerkerk 502 bedroeg, terwijl voor de T,Bi.C.-bestrijding werden afgelegd 73 be zoeken en bij de zuigelingen 350 bezoe ken moesten worden gebracht, deed de penningmeester rekaning en verantwoor ding van zijn beheer;; de rapporteur der Commissie tot het nazien dier bescheiden, kon adviseeren tot goedkeuring, waarna den penningmeester onder dahk gedechar geerd werdi. De rekening over '1937 gaf een batig saldO' vain f242,61 aan. Bij die nu loopende begrooting werden inkomsten ©n uitgaven geraamd op f1830. Dan volgde bestuursverkiezing. Aftre dend de secretaris, de heer C. P. Kuijper die met bijna algemeene stemmen werd herkozen en zijn functie wederom aannam onder dankzegging voor het in hem ge stelde vertrouwen. Het voorstel van den voorzitter om met het aannemen van nieuwe leden nog wat soepelheid te betrachten, vond algeheele instemming, evenals dat om geen leden van buiten de gemeente aan te nemen. Bij de daarna volgende rondvraag be sprak een der leden het geval van een lid, dal naar een andere gemeente ver huist. Hem werd geantwoord, dat zoo iemand, indien hii in Zijn nieuwe ge meente lid der vereeniging wenschte te worden hij indien hij' hier Zijn volle contributie betaald had automatisch werd overgeschreven. Onder dankzegging voor de opkomst sloot de voorzitter de vergadering met een opwekkend woord. OOSTERLAND. Burgerlijke Stand over Februari. Geboren: 10. Cornelis, z. van Chr. van der Have en L. v. d. Maas; 11. Marinus Cornelis, z. van W. H. Lems en W. Verstraaten; 19. Janna Pieternella, d. van< M. de Bruine en L. v. d. W'ërf. Bevolking. Ingekomen: 15. Pietern. Joh. Bustraan van Yerseke; 26. Pieter G. Rotte van Kerkwerve. Vertrokken: 2. Janna M. Stouten naar Groningen. ONDERWIJS Voor het idoctoiraal examen geneeskunde slfeaigjdie te Leiden o.a. de heer F. A. Barm ink te 's-Gravenhage. Benoemd tot onderwijzer aan de ULO- School te Bergen op Zoom, dhr. C. A. Gunst te Oud-Vössemeer. alisi zij eenmUal aam het woord komt... wanhoop Lsl Den istriyd tegen wemtsclhep, die onver vulbaar, tegen toezeggingen, welke be- driegelijk bleken te zijin. Den strijd tegen gekrenkte trotsi en geschokt vertrouwen. Maar de vrouw, die hier .mlet zichzelf afrekent zonder over amderem te oor- deelen, is vervuld vam zuilk een absolute goedheid, welke iniets gemleen heeft met de weldadige neigingen van bewust b'arm'- hartigen, dat er geen plaats iis Voor af gunst, wrok en jalo|u|ziie. En Zoo gelukt het haar tenslotte imfeös- ter te worden over zichzelf... De toestand van volkomlen beheer- sching, waarin Stefan Szartoi-isy haar den volgenden dag aantreft, isi dan ook niet geforceerd, imiaar uitsluitend het resultaat van deze zelfoverwinniBig. In geestelijk opzicht zijln de beide mten- iS'Chen elkaar zoo na gekomen, dat Szar- toinsy dit onmiddellijk voelt. Bn Zónder dat hij' daarover ook ïttaar ©en woord rept, toont zijn geheele houding, dat hij haar volkomlen doorziet. Dan koimlt de dokter. Hij constateert het inopmiale verlooip Van de Iziekte, daarbij' de hoop uitsprekend, dat ondanks haar ernstig en gecóimlpliCeerd karakter, de krachtige 'constitutie van den patiënt het zal winnen. (Wordt vervolgd). Feuilleton 58 ROMAN VAN HANNO PLESSEN En Renate vindt, wat Johanna ontzegd is gebleven, tranen, welke althans voor een deel haar smart verlichten. De smart, die zoo nieuw is en toch zoo oud als de menschheid zelf.... Niet slechts zichzelf helpt Renate met tranen, maar ook den man. Zij maken ruimte in haar voor medelijden in de ware beteekenis van het woord, voor een volkomen doorgronden van dingen, die, zoolang zij slechts uiterlijk worden beschouwd, onbegrijpelijk blijven ...Boven haar zelf en haar leed verheft zich dit meegevoel, daarbij' de kiem leggend voor haar innigste wensch: „Leven.... en hel pen leven....!" Onafgebroken stroomen de tranen haar over de wangen en op het papier in haar schoot... Het strenge, rechte machi ne-schrift wordt gedeeltelijk uitgewischt... Een symbool van het treffende pleidooi van haar hart... Wanhopig klemt zij1 zich vast aan het onderhoud met Sylvester, waarbij' zij hem het geld, dat hij' moodig had bijna heeft opgedrongen, daarmee wederom on bewust en ongewild zijn eerlijk stre ven verijdelend om alles te bekennen... Een speling van het noodlot... Noch de aankomst noch het vertrek van den dokter uit Innsbruck dringt tot haar door. Volkomen onttrokken aan haar omgeving, geheel in haar eigen gedachten vlerd'iept, igaiat de tijd aan haar voorbij1. Eerst Szartossy's binnentreden plaatst haar weer midden in de gebeurtenissen van het oogenblik, Met den hem aan geboren tact vindt hij1 onmiddellijk de juiste woorden om haar tot de werke lijkheid terug te brengen: „Het .is zooals ik dacht.... behalve ma laria, longontsteking.... tengevolge vaneen gevatte koude.... Zijn toestand is wel ern stig, maar toch zonder direct levensge vaar.... De verpleegster is haar taak reeds begonnen.... De dokter komt mor gen terug...." „Dank je", Zegt Renate, en met een smartelijk glimlachje laat Zij er op vol gen: „Ik wist wel, wat ik deed, toen ik juist jouiw hulp inriep.... Nu is alles in goede handen.... En nu mog het laatste, Stefan. De informatie van Schwarzer héb ik gelezen; ik zou haar voorloopig graag willen behouden. Wat heb je me verder noj* te vertellen Szartossy neemt uit zijn zak het doosje met Johanna's ring, welke hij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2