IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gratis lezen WOENSDAG 2 MAART 1938 OPGENi ZIER1KZEESCHE COURANT De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! De Kern ABONNEMENT. 1707-.1880 Prijs per 3 ssaanden f 1,50, buiten Ziêriksee f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke DDMHin 5 eent. Versohijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZfc Uftaevor-RedacUar s KL J; KOSTEN Uitgavet N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13665 ADVERTENTIENi Tan 1—4 regels 60 eent, ran 4 regels ei deurboren 20 eent per regel. Reclames 40 cent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgare vóór 10 uur Zij, die zich vanaf heden op ons blad abonneeren, ontvangen de Courant de geheele maand Maart gratis Waar menschen als knoopen verloren gaan Drieduizend lieden verdwijnen dagelijks Nederland met zijïi uitstekende func- tioneerende Burg. Stand, kent slechts bij hooge uitzondering het begrip van den „verdwenen mensch". Wellicht, dat een misdadiger zich eens uit de voeten maakt. Maar dat is dan ook alles. In Nederland is bijna iedere staatsburger onmiddellijk te bereiken. Een blik in de registers van den burgerlijken stand en men weet, waar de gezochte domicilieert. Anders is het echter in Amerika. In de Ver- eenigde Staten behoeft men zich, indien men zich in een bepaalde gemeente ves tigt, niet bij een of andere-instantie aan te melden. Niemand bekommert zich er om, waar mister Brown en miss Mabel Miller wonen, vanwaar zij komen of waarheen zij trekken. Het ontbreken van een aanmeldings bureau verklaart, waarom in de Ver. Sta ten menschen even gemakkelijk als knoo- pen kunnen verdwijnen. In het jaar 1937 werden in de Vereenigde Staten meer dan 1 millioen menschen als vermist gemeld. Dat wil zeggen, dat er dagelijks ongeveer 3000 menschen verloren gingen. Deze 3000 menschen werden niet in ach terbuurten vergiftigd, doodgestoken of neergeschoten. Neen, zij' leven en zijn slechts niet meer bereikbaar. Vlucht uit de openbaarheid, vlucht uit het huwelijk, vlucht ook uit vele andere dingen naar een onbekende verblijfplaats. Bijna 200.000 menschen vluchtten in het jaar 1937 uit het huwelijk. Hoewel het in de Ver.\ Staten hoogst gemakkelijk is, zijn hu welijk te laten ontbinden, gaven 180.000 lieden zich niet eens de moeite, door een kort proces de zaken juridisch in orde te brengen. Eigenaardig is, dat er tweemaal zoo veel mannen verloren gaan als vrouwen. Terwijl er 700.000 mannen verdwenen, gingen er „slechts" 400.000 vrouwen ver loren. De. statisticus geeft ook de oor zaak van dit feit aan: vrouwen zijii niet steeds in staat alleen voor hun levensonderhoud te zorgen. Vele vrouwen kunnen zonder de sociale bescherming van het huis of de familie in het ge heel niet leven. De mannen vertrekken en bekommeren zich verder niet om dat gene, wat zij' achter lieten. Niet slechts ongelukkige familieverhou dingen leiden in de Vereenigde Staten tot een vlucht uit de openbaarheid. In vele gevallen zijh het onbetaalde reke ningen, die de oorzaak van het ver dwijnen vormen. In het land der on begrensde mogelijkheden behooren 580.000 verdwenenen tot deze categorie. Nu vindt men in Amerika echter vele informatie- bureaux, die zich enkel en alleen met het opsporen van „verdwenen" schulde naren bezig houden. Zij krijgen dagelijks vele opdrachten uit de kringen der schuldeischers en zijn over het algemeen dan ook lucratieve ondernemingen. In derdaad kon bijna de helft van de ge vluchte schuldeischers door de bemoeiin gen van deze informatiebureaux en de politie weer opgespoord worden. In een straat in de Fransehe con cessie te Sjanghai, aan beide zijden be grensd door dansgelegenheden, z'ijn 11 a - liaanscihe en Fransche matro nen slaags geraakt. De twist betrof een Russisch danseresje: de vechtenden maakten gebruik van knuppels, fiessdhen en van hun vuisten. De Franschem wa ren in de meerderheid en na een gevecht Van 20 minuten zodhten de Italianen een toevlucht in de danslokalen, waarvan de ijzeren hekkengesloten werden. Van Zondag a.s. af zal het Vader- landsche Front .onder de leuze „Met S'dhuschnigg voor Oostenrijk" over geheel Oostenrijk groote betoogin gen houden. Er zullen duizenden ver gaderingen worden gehouden tot in de kleinste plaatsjes. Als isprekers zullen optreden alle leden der regeering en van het parlement, leiders van het Vaderland- sche front, enzl. Donderdag zal de Rijks- boerenraad bijeenkomen, die de verdere houding van 'de boeren z'al bepalen. GABRIELE d'ANNUNZIO f de bekende Italiaansche dichter is 'giste ren, 75 jaar oiud, op zijoi landgoed bij Gardone, overleden. Gabriele d'Annunizio, werd 12 Maart 1863 te Pescara geboren. Zijn geboorte huis is sedert 1926 eigendom van derv staat. i. Korten tijd studeerde de jonge D'An nunzio aan de universiteit te Rome, waar na hij zich te Florence vestigde. Toen reeds wijdde hij: zich echter vrijwel geheel aan de li era'uur. Reeds op vijftienjarigen leeftijd debuteerde hiji met zijn dichtbun del „Primo Vere". Na van 1898 tot 1900 lid van het Italiaansche parlement te zijn geweest, vestigde hij zich in 1908 te Ar- cachon in Frankrijk, van waar hij eerst in 1915 naar Italië terugkeerde, toen zijn land in den oorlog werd verwikkeld. Ter stond nam hij toen, dienst ajisi vrijwilliger. Een tijd lang deed hijl veel van zich spreken door zijn bezetting van Fiume in 1919 ien ook' reeds tijdens; den oorlog, waaraan' hij eerst als ritmeester, later als aviateur deelnam, als ook door z'ijn hartstochtelijke betoogen en proclamaties Sinds 1921 woonde hijl te Gardone Rivie ra aam het Gardameer, in de prachtige villa „II Vittoiriale", welke de Italiaansche regeering aan den dichter had geschonken Na het avontuiuir van Fiume geraakte D'Annunzio als politieke figuur op den achtergrond. Mussolini, die den dichter veel eer heeft bewezen en die hem ook herhaaldelijk te Gardone heeft bezocht, hiehd' den hartstodhtelijken avonturier bui ten |die politiek. We hoorden in den tijd Idier fascistische beweging veel wonder lijks over 's dichters leven in „II Vittoi riale", veel stoute plannen ook vpor nieuwe kunstwerken, maar die geruchten waren sinds eenige jaren verstomd en, het scheen somla of D'Annunzio, wiens gezondheidstoestand sedert eenige jaren te wenschen liet, zijn roem had over leefd. Adres Kamer van Koophandel aan den Raad der Ministers Bevoorrechting coöperaties boven vrijen hardel De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden heeft een adres tot den Ministerraad gericht, inzake bevoor rechting van coöperaties en dergelijke, boven den vrij'en handel, aan welk adres het volgende is ontleend: Eenigert tijd geleden ontvingen wij een afschrift van een adres door den Bond van Ned. Handelaren in Brandstoffen tot Uwen Raad gericht, inzake erkenning van bij' Coöp. Groothandelslichamen aangeslo ten Coöp. Vereenigingen, terwijl dezer dagen een afdruk werd ontvangen van een door den Ned. Bond van Varkens.- handelaren aan Uwen Raad verzonden motie, welke op hetzelfde onderwerp be trekking heeft. Beide Vereenigingen verzoeken onze Kamer hare pogingen in deze te steu nen. Zeer zeker bestaat dezerzijds geen enkel bezwaar steun te verleenen, aan gezien onze Kamer zich reeds meermalen in dien geest heeft uitgesproken, doch de Kamer meent deze aangelegenheid' van een breder standpunt te moeten bezien. Naar hare bescheiden meening gaat het toch niet 'op, door eene h.i. onjuiste be slissing een bepaalde branche uit den vrijen handel ten achter te stellen bij een of meer Coöp. Vereen., al dan niet in eene Centrale vereenigd. De Kamer komt echter al meer en meer tot de overtuiging, dat er in deze van een stel sel sprake is, met het doel, door aller lei maatregelen, den vrijen handel te drukken of misschien wel geheel uit te sluiten. Toen Ged. Staten van Zeeland een voorstel bij1 de Prov. Staten aanhanig maakten, om de Prov. Zeeland garant te stellen ten behoeve van de Gew.i Tarwe-Organisatie voor Zeeland, werd door onze Kamer er ernstig op aan gedrongen zorg te dragen, dat de han del niet weer het loodje zoude leggen. Bij den tarwe-aankoop van de land bouw is feitelijk de vrije handel thans, geheel uitgesloten. De „voormalige" han delaren zijn niets meer dan opslaghou ders geworden en genieten hiervoor een betrekkelijk geringe belooning. Doch zelfs dit geringe loon wordt door de voorstan ders van Coöperaties aan de handelaren niet gegund; zij toch hebben Coöpera ties opgericht, die als opslaghouders wor den erkend. Door stelselmatig negeeren van de be langen van den vrijen handel en het stelselmatig bevoordeelen van Coöpera ties en dergelijke wordt in handelskrin gen een onrust gewekt, die ook naar* het oordeel van de Kamer zeer zeker geenszins van grond is ontbloot. Het is allerminst de bedoeling van de Kamer in dit adres een standpunt in te nemen over de vraag of aan vrijen handel of aan Coöperaties de voorkeur moet worden gegeven, doch wel meent zij er op te mogen aandringen, dat maat regelen genomen worden, om te voor komen, dat door allerlei officieele of semi-officieele instanties, bij hunne be slissingen aan Coöperaties en dergelijke vereenigingen, ten koste van den vrijen handel voordeelen worden bezorgd, die niet door den beugel kunnen. De Kamer is er zeker van' overtuigd dat ook Uw Raad hare opvatting deelt, dat een wel geoutilleerde tusschenhandel in het distributie-apparaat niet kan wor den gemist, doch dan meent de Kamer ook van alle leden van Uwen Raad in dividueel en gezamenlijk medewerking te mogen verwachten, om de onder hen ressorteerende of van hen afhankelijke colleges er toe te brengen, dat zij niet zooals tot heden telkens weer het geval is, met de belangen van den vrij'en han del géén of althans veel te weinig rekening houden, opdat voorkomen wordt dat deze belangrijke tak van volksbe staan niet nog meer schade ondervindt dan de helaas moeilijke omstandigheden in het algemeen reeds voor den handel medebrengen. De vestigingseischen voor den Middenstand De examens voor het diploma Het instituut voor miiddenjstands|osntwik- keling (deelt ons omtrent de ppleidkig in verbainldi met de Vestigingswet-Klein- beid'rijf o.m. het volgende miede: Binnenkort zal |de minister van oeco;- momische zaken een beslissing nemlesi over de regeling van de examens voor het; middenstands diplo|mia algemieene handels kennis. Zoo spoedig mogelijk zullen daar omtrent imiediedeelinigen worden gepubli ceerd o.m. betreffende de plaatsen, waar Ide examens worden afg&nomuen (centrale punten over het geheele land1 verspreid), Idiata van schriftelijke 'en mondeling exa men, examengeld', aanmelding enz. Echter wordt reeds thans de aandacht gevestigd! op het volgende: De examens zullen uitsluitend' worden afgenomen dopr idie drie Nederlandsche middenstandlslbom- Idien, respectievelijk door hun onderwijs instellingen onder toiezicht van het de partement van oeclonolmische zaken. Het examengeld! zal voor deelnemers aan eigen of erkende eursiuisisen van de drie middenstandsbonden een reductie onder gaan. Degene, idie niet aan de toelatings examen voldoet, kan geen examen af leggen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Het weer in Februari Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Februari de ochtendtemperatjuur een halve graad boven normaal, in de eerste decade 2^2 graad boven en in de tweede en derde respectievelijk 11/2 eri 31(2 graad beneden normaal. De groot ste afwijkingen kwamen voor op den tienden en den vierentwintigsten, res pectievelijk vijf graden boven en vieren- eenhalve graad beneden normaal. De gemiddelde dagelijksthe maximum temperatuur en het gemiddelde dage- lijksche minimum' waren beide één graad boven normaal. Het laiantal dagen met een minimum temperatuur benedeil het vriespunt be droeg in de Bilt 15 tegen 15 normaal. De neerslag was in het noordoosten nor- SUGlYAMA, de Japansche Minister van Oorlog, heeft in de begrootingsdommissie v.in den Japanschen Landdag, een uiteen zetting van den militairen toestand in China gegeven. In Sjansi, Honan en Sjantoeng, aldus verklaarde de nynister, ontwikkelt de toestand zich gunstig voor de Japanners, sedert zij op 11 Februari het offensief hervat hébben. In Hopei en Honan hebben zich 30.000 nrgin Chineesdhe ongeregelde troepen oevrgegeven. De Chineesdhe com munistische troepen hebben zie'h in het bergland van Sjansi genesteld, doch zij malten slechts vijf procent van de vij andelijke1 troepen in genoemde provincie uit. De minister betreurde het, dat zich te Sjanghai nog incidenten voordoen, waarbij, volgens hem, de internationale nederzetting en de Fransche concessie, als operatiebasis dienen. Tsjiang Kai-sjek, vervolgde spr., is van plan den strijd voort te 'z1 e 11 e n. Hij zal waarschijnlijk voldoende troepen te z'jjner beschikking hebben, doch moeite hebben met de aanschaffing van oorlogsvoorraden, zioiodat hij niet ge. makkelijk een leger met een groote ge vechtskracht zal kunnen vormen. Tsjiang rekent blijkbaar op buiteniand- sche inmenging. Hij voert een guerrilla- tactiek en vermijdt geregelde gevechten met onize troepen. De Chineesche regeering te Hank au streeft naar een reorganisatie van de luchtmacht met behulp van buitenland- sche toestellen. maal tot vijftien procent daar boven; in hel overige deel van het land' 5 tot 25 pc't. beneden normaal. Te de Bilt werden 98 uren zonneschijn waargenomen tegen 76 uren normaal. Anonieme brieven De heer J. J. van H. te Stedum ont ving sedert twee jaren geregeld uit Gro ningen anonieme brieven en briefkaarten met beleedigenden inhoud. Ondanks alle nasporingen bleef de dader onbekend. De onbekende had zelfs de brutaliteit in enkele periodieken en bladen verlo vingsadvertenties te doen plaatsen, waar van de inhoud beleedigend was. De re keningen voor die advertenties werden aan den heer van H. aangeboden. Hij deed daarom per radio het verzoek der gelijke advertenties niet meer op tè ne men. Eenigen tijd bleef toen de toezen ding van beleedigende brieven achter wege, doch later begon de stroom op nieuw te vloeien. Thans is, verdacht van deze geheime briefschrijverij, aangehouden de 45-jarige mej. D. van V., klerk te Groningen. De laatste beleedigende briefkaart bleek op haar schrijfmachine te zijn getikt. Zij ging met de familie van H. om als goede vriendin. Het is gebleken, dat zij bijna 15 jaar geleden ook een andere Groningsche fa milie op dezelfde wijze veel leed heeft berokkend. Zij' ontkende halsstarrig te genover de politie, maar heeft tegenover particulieren een bekentenis afgelegd. Zij wordt thans in een zenuwinrichting ver pleegd. Messenhelden Maandagavond is een hevige vechtpartij ontstaan tuSsichen twee jongelieden, zekere V. en van Ei te Boxtel, die aldaar eenige café's hadden bezocht. De twist liep zoo hooig, dat V. een mes trok en idiaarmede zijn tegenstander te lijf ging' Hij bracht hem eenige steken toe, waar bij een slagader werd geraakt. Het slacht offer is naar het ziekenhuis! gebracht. De marechaussee heeft V. gearresteerd'. Hij is opgesloten. De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt, is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nöq krachtiger en nog doeltreffender) Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans» 90 ct. F 1.50 F 2.40 F 4.20 5 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger! 9 9 Gabriele d'Annunzio, de Ital. dichter en politicus, overleden A De strijd in China zal nog lang duren Kamer van Koophandel komt op voor den handel De vestigingseischen voor den handeldrij/enden middenstand Februari was een zonnige maand, zegt de Biidt Zachter over dag Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoiogste barometenst. 780,0 te Scilly Laagste 731,6 te Röst Verwacht tot den avond van 3 Maart: Krachtige tot matige imleest Westelijkte wind', betrokken tot zwaarbewolkt, later opklarend', waarschijnlijk weinig of geen regen, dies nachts zachter, overdag iets izachter. Zon op: Zon onder: 3 Maart 6,45 5,40 Maan ander: Maan op; 3 Maart 7,37 6,43 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 3 Maart 3,34 15,59 9,07 21,11 Een springvloed heeft de dij ken aan de kust van Norfolk (Eng.) doorbroken. De laatste 22 inwoners van het stadje Horsey z'ijn met roeibooten uit hun woningen gehaald en in veiligheid gebracht. Het water staat in het stadje nog zes voet hoog, maar verwacht wordt, dat het morgen weer weggetrokken zal 2Jijh. Aan de versterking van de duinen en dijken-wordt met 80 man gewerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1