ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE m VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 OPGENt ZIERIKZEESCHE COURANT OOSTENRIJK ONAFHANKELIJK Kou en Griep Ï&X* ,HIJNHARDTJES' De Kern ABONNEMENT i Prijs per 3 «eenden f 1,50, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke euMMers 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1707 - 1880 Directeurs A. J. DE LOOZfi Oltgesrer-RedecteurH i, KOSTEN UltgeveB.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No 13661 ADVERTENTIEN Tin 1—4 r.g.Ii 80 cent, ren 4 regel» durboreu 20 .«at per regel. Boolime» 40 oeot per regel. Bij eontreot belangrijke korting Intending op den dag Tan uitgave vóór 10 uur Oostenrijk Is tot aan de uiterste grens van zijn tegemoetkoming aan Dultschland's verlangen gegaan. Het zal echter nimmer verder gaan. Hitler heeft verklaard, dat de Dultsche regeering de volledloe souverelnltelt v«n Oostenrijk erkent. Schusschnigg heeft vertrouwen In Hitler's woord Gisteren heeft de Oostenrijksche Bonds kanselier dr. Gurt Sdhjussc'hnig-g zvfn m'et spanning verwachte rede gehouden, in verband (met de jongste politieke gebeur tenissen in Midden Europa. Wie sensaties Imlodht hebben verwacht; wie op een „vlucht in de openbaarheid" had gerekend, na de geweldige deceptie over de verklaring van Hitier aangaande Oostenrijk, kwam) bedrogen uit. Schiujsseh- nigg heeft nog eens zijn 'geloof in een onafhankelijk Oostenrijk en zijn vasten) wil tot het einddoel verder te zullen strijden plechtig herhaald; hij is nog niet ImjoedelooS. Over de historische bespreking op den Obersalzberg zelf geen woord. Wij- heb ben slechts gehoerd, dat SchuisUchnigg tot het uiterste van zijn concessies is gegaan; dat hij' geen stap verder zal gaan, ook dat hij volle vertrouwen heeft in het woord en de persoonlijkheid van Hitler, en in de verklaring dat thans ook van de andere zijde gedaan zal worden, wat hémf beloofd werd. Wanneer ni'en hem vragen zou: Of hij nu zelf gelooft, dat het jnjogelijk zal zijn, zijn taak tot een goed einde te brengen, of hij de garantie heeft, dat het hemj tmjogelijk zal worden gemaakt, dan roept hij met stemverheffing: „Ik geloof het niet Slechts, ik weet het!" Wij zullen eerst later hooren, hoe de imtessa's die op de pleinen, van Weetien, en in de groote lokalen en die ook ver der in Oostenrijk deze rede beluisterden heeft gereageerd op de woorden welke hij over de samlenwerking met de arbei ders heeft gebezigd. Die arbeiders zijn in Oostenrijk nog zeer verdeeld van opinie Trouw aan de Oostenrijksche kleuren De bondskanselier verklaarde, dat de voornaamste plicht van de Oostenrijksche Dr. CURT SCHUSSCHNIGG regeering is de onaangetaste vrijheid m onafhankelijkheid van het Oostenrijksche vaderland te handhaven. De Oostenrijksche staat is op dorpora- tieven (grondslag gebaseerd. De grond beginselen van het Volksfront zijn even onaanvaardbaar al» de dictatuur. Ten aanzien van de verhouding tot Duitschland, zei Schjueödhnigg dat de over eenkomst van 11 Juli op moeilijkheden stuitte, welke een bron van gevaar voruif den. Hij hoopt en, vertrouwt, dat de be sprekingen te Berchtesgaden een mijlpaal in de regeling der vriendschappelijke be trekkingen tuisschen Djuatschland en Oostenrijk vormten. Hitier heeft verklaard, da,t de Duitsche regeering de volledige souvereiniteit van Oostenrijk erkent. De Duit9che regeering beschouwt den binnenlandscheiti politie- ken staatsvorm! Van Oostenrijk, evenals het vraagstuk van het nationaal-sodia- lismie, uitsljiiiitend als een Oostenrijksche- aangelegenheid, waarop zij noch direct, noch indirect invloed zal oefenen. ScfouSc'hnigg besloot )miet te verklaren: Het gaat thans niet olml den staatsvorm, doch ofmi den staat, om het vaderland. De tijd van den afweerstrijd is voorbij, thans begint het tijdperk der versteviging en uitbreiding der Oostenrijksche positie. De bondskanselier eindigde zijn her haaldelijk stormachtig toegejuichte rede jmlet de woorden: „Tot in den dood: Roold- Wit-Rood". Per tank naar de Zuidpool Van hondenslee naar woontank I Te Philadelphia wordt koortsachtig aan de voorbereiding van de nieuwe Ame- rikaansche Zuidpool-expeditie gewerkt. De constructeur, Herald June, die als piloot aan de expeditie van Byrd heeft deel genomen, laat drie enorme tanks vervaar digen, waarmede de nieuwe expeditie ondernoimlen zal worden. Terwijl belang rijke ontdekkingen vroeger dikwijls bij toeval gedaan werden, zijn de weten schappelijke expedities van tegenwoordig geen zuiver avontuurlijke ondernemingen maar, maar zij worden met alle hulp middelen van de techniek uitgerust en hebben tot taak, zeer bepaalde weten schappelijke vraagstukken op te lossen. Het is interessant, dat zélfs de tech niek, die door den oorlog ontwikkeld is, daarbij te hulp wordt geroepen. Zoo ge lijken de drie reusachtige tanks, die June heeft laten bouwen, in elk opzicht op de bekende oorlogsmonsters. Iedere tank is 12 meter lang en 6 meter breed. Maar het is niet de taak van deze tank vuur spuwend de vijandelijke stellingen bin nen te dringen, maar de geleerden naar de ijswoestijn van de Zuidpool te bren gen. In plaaits vam, kanonnen en m'achina- schappelijke instrumenten, behagelijke van eléctrische verwarming voorziene studeer kamers, gemakkelijke slaapgelegenheden en zelfs een douche met warm en koud waiter. Daiar vanzelfsprekend ook cle pant sering van dezie tanks1 niet op vijan delijke kogels berekend werd, zijn zij veeleer tegen de koude gepantserde, wan delende hotels, die over alles beschik, ken wat de vredelievende geleerde te midden van de ijsmassa's der Zuidpool noodig heeft. Met een schip worden de drie „woontanks" tot aan de ijSbarrière van de Zuidpool gebracht. Vandaar zul len zij dan de tocht tot diep in het eeuwige ijs ondernemen. Van de primitieve hondenslede tot de comfortabel ingerichte woontank het is wel een vooruitgang, die duidelijk laat zien welk een aangenaam leven met behulp van de middelen der modernst techniek aan een ieder zou kunnen wor den verschaft, indien niet voortdurend enorme middelen voor bewapeningsdoel- einden zouden moeten worden uitgege ven. Hoe mooi zou het zijd, indien over al ter wereld tanks voor wetenschappen lijke in plaats van voor militaire doel einden zouden worden gebouwd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Driejarig kind verbrand Gistermiddag brak een felle brand uit iin een pand te Enschede, dat door een drietal gezinnen werd bewoond. Toen de brand werd ontdekt had hij reeds een groeten omvang aangenomen. De echtgenoote van den heer Mekers: welke faimülie de bovenverdieping van 'het pand bewoioint, snelde onmiddellijk na dat zij1 het vu|u'r bemJerkte naar de'slaap- kaïmie'r en haalde een kindje van drie 'm'aainden uit de wieg. Ook trachtte zij haar drie-jarig zoontje iin veiligheid te brengen, doch voor zij het kind kon bereiken liep de kleine in zijn radeloosheid precies de vlammen tegeimbet. Ondanks alle pogingen mocht het niet imieer gelukken het kindje te vinden. Toen de brandweer het vuiur tegen vijf u|u|r imieester was, 'werd het lijkje geheel verkoold in de slaapkamer gevonden. De bovenverdieping van het pand is geheel uitgebrand, de benedenverdieping liep groote waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. Signaalbommen, geen granaten Te Bolnes zijn op een scheepsslooperij dergelijke projectielen gevonden als waar van er een op de werf van Boele tm!et doodelijken afloop ontploft iis. De eige naar heeft ze ter beschikking der politie Inmiddels is gebleken dat men hier Imlet signaalbommen te doen heeft, die op Bngelsche schepen vaak worden ge bruikt, hoewel ztu'lks ook in Engeland verboden is. Hoe dat goedje hier kofmlt, moet nog worden opgehelderd. Het is echter, waar er zoo veel schepen koimien aan de wer ven ^daar, niet noodig gelopf te hechten aan beweringen als 20udeai hier „ladin gen granaten" clandestien gelost zijln, en dan liefst nog door Russische Schepen! voor Spanje besfceimjd De oestercultuur te Tolen Te Tolen is jmfen bij' de verschillende oesterkweekers met het geheele perso neel bezig de pannen, die vorig jaar op de banken zijn uitgezet voor het oes- terbroed en daarna in den winter zijn opgeborgen, in de vloeiputten voor den verderen groei van het broed, de kleine oesters, van de pannen af te steken. In de putten van de firma Baaij; waar wij een >en ander in oogenschouw namen, zagen wij1 het personeel bezig de dui zenden pannen schoon te wasschen van het ebbeslik, waarna ze per kruiwagen in de loodsen werden gebracht. Daar worden de kleine oesters, enkele nau welijks zichtbaar en weer anderen van een paar c.M. middellijn, een voor een met de kalk van de pannen gestoken;, waarna zij' later weer voorloopig in de putten! ien, bij zachter weer, straks op de banken op de buitenperceelen worden uitgezaaid. De kwaliteit leek over het al gemeen zeer gezond, doch die kwanti teit kon beter, wij' zagen pannen met 60 stuks, doch ook weer anderen met bïjha geen zaad er op. Het gemiddelde wordt gerekend op ruim 20 stuks. De prijs van dit broed is goed, daar f 5.50 per 1000 stuks wordt besteed. verdrijft U wonder snel rnet CACHETS MIJN HAR OT Koker f2 cachets 50 ct. Proef doosje 2 stuks JOct. TOONEEL EN FILM .Het lied van den leeuwerik" Evenals het blijde vogeltje, dat in wijde bogen de zon tegemoet gaat, zoekt ook Barones Margit. Bardy steeds de zon zijde van het leven en deelt van deze sprankelende levenslust ruimschoots mee aan haar omgeving. Wanneer haar va der haar vertelt, dat hij z'n bosch zal, moeten verkoopen om z'n schulden te dekken, meent ze in haar optimisme wel een weg gevonden te hebben, om dit te voorkomen. Ze laat een der bijgebou wen inrichten als auto-herberg en hoopt hiermee zooveel te verdienen, dat het bosch hun eigendom kan blijven. Met de herberg wil het echter niet zoo bijster. Er komen geen gasten en als er dan eindelijk een komt, blijkt het iemand te zijn, die een benzinepomp wil plaatsen. Een gewone reiziger is het ook weer niet, maar een jonge man, die door een rijke tante opgevoed, eensklaps de treu rige mededeeling krijgt, dat tante ver keerd gespeculeerd heeft en al haar geld heeft verloren. Als eenige mogelijkheid, wordt hem een geldhuwelijk voorgespie geld, maar daarvoor is hij1 niet te vin den. Dan zal hij1 wel probeeren op eigen kracht door het leven te komen. Niet wetend, dat het aardige herbter- gierstertje een barones is, maakt hij' z'n eerste klant danig het hof. Al het geluk schijnt nu opeens te ko men, want juist als ze er aan wanhoopt^ wel ooit gasten in haar herberg te zul len krijgen, is haar hond aan de haal gegaan met een zak spijkers, die hij kwistig op den weg rondstrooit. De voorband van een groote reiswagen wordt de dupe en het heele gezelschap neemt z'n intrek in de autoherberg. Den volgenden dag zal Hans, de man van de benzinepompen verlof gaan vra gen bij' de barones van het slot om een pomp te mogen plaatsen en nu doet) er zich natuurlijk de moeilijkheid voor, dat waardin en barones een en dezelfde persoon zijn. Zij lost deze moeilijkheid op, door haar kamermeisje als barones door te laten gaan, wat door de on handigheid van dit kind tot allerlei grap pige verrassingen leidt, niet alleen met den benzineman, maar ook met een ze kere familie Kolbe, adspirant-koopers van het bosch. Hans krijgt de verlangde op dracht en kan de pomp laten zetten, en uit dankbaarheid vraagt hij' het waar dinnetje met hem naar de stad te gaan. Hoe zich het blij-eindend-verhaal ontwik kelt vertelt het slot van deze Tobia- film met Martha Eggerth in de hoofdrol. Landbouw en Maatschappij De afd. Schouwen en Duiveland van de Nationale Bond „Landbouw en Maat schappij" hield Dinsdagavond in Hotel de Koster te Burgh een propaganda-avond welke zeer goed bezocht was. Ongeveer 120 personen waren aanwezig. De heer J. Steur te Ellemeet opende de bijeenkomst met een welkom aan de aanwezigen, in het bizonder aan den heer J. de Lange uit Ruinerwold, de tooneelclub te Burgh en de pers. Hierna verkreeg de heer de Lange het woord voor zijn rede. Uitvoerig stond hij' stil bij de doelstelling van L. en M., waarbij1 hij er vooral de aandacht op vestigde, dat nog vele leden zich niet bewust zijln, waarom zij lid van de or ganisatie zijln. Wij moeten geen oorlog verklaren aan andere bevolkingsgroepen, doch invloed uitoefenen op de verkeer de begrippen, die anderen hebben om trent het Platteland. De groote pers licht niet altijd even juist in en daarom moe ten wij het volk beter voorlichten. Met gespannen aandacht werd deze mooie, hooggestemde, soms vlijmscherpe, doch vaak met humor gekruide, rede aangehoord. Hier was een man van ka rakter aan het woord, die op volkomen eerlijke wijze opkomt voor de belangen van het platteland in al zijn geledingen, die door zijn bezielend woord de lau- wen en 1 aksen uit hun dommel wil op wekken, om zich te scharen in de rijen van hen, die zich bewust zijh, dat de plattelander geen minderwaardig wezen is, doch iemand met een gepast gevoel van eigenwaarde en trotsch. Na de pauze kregen wij' van een groep tooneelspelers van de rederijkers te Burgh opgevoerd het propagandistisch tooneel- fstuk in 3 bedrijven„Ontrecht© wer kers", dat op verdienstelijke wijze ver tolkt werd. Van de gelegenheid daarna geboden tot het stellen van vragen werd slechts door één persoon gebruik gemaakt. Deze werd op uitvoerige en correcte wijze door den heer de Lange beantwoord. Daarna zette de heer de Lange nog en kele punten nader uiteen omtrent het streven der politieke partijten en wat; de regeering zooal doet in het belang van het platteland. Na deze aanvulling!, een rede op zichzelf, sprak do heer C. J. M. Klompe van Dreischor nog een kort woord op overtuigende wijze, om als lid van L. en M. toe te treden. De heer W. G. Boot Jz. deelde nog enkele zaken mee omtrent de interne aange legenheden van de afdeeling Schouwen- Duiveland, o.a. dat de afdeeling der mate in ledental is toegenomen, n.l. met 30 pet., dat er plannen bestaan, de af deeling in 4 afdeelingen te splitsen. Vier der deelde hij) mee, dat 3 Maart een lezing in Zierikzee zal gehouden worden, waar Dr. Dijt het woord zal voeren. Er zullen dan wellicht autobussen rij den. De heer Steur sloot daarna met een woord van dank deze zeer mooie vergadering. Het resultaat was, dat zich 9 nieuwe leden opgaven. KORTE BERICHTEN De Duitsche zaakgelastigde te Lon den heeft een bezoek gebracht aan lord Plymouth. Naar verluidt heeft Wörmann hel antwoord van de Duitsche regeering op het Britsche bemiddelingsvoorstel, in zake het terugtrekken der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje en de erkenning der rechten van oorlogvoerenden, aan Plymouth overhandigd. In dit antwoord zou Berlijh de Britsche formule in prin cipe aanvaarden. Maarschalk Worosjilov heeft in zij'n rede, uitgesproken ter gelegenheid van den jaardag van het Sovjetleger, de na men genoemd van een aantal „ver raders" onder de hooge militairen, van wie nog niet met zekerheid békend was welk lot hem had getroffen. Nu blijkt uit den volledigen tekst van de rede, afgedrukt in de „Prawda", dat de ad miraals Orlov, Sivkov en Loedri tot de terechtgestelden behooren. Von Ribbentrop, de nieuwe Duitsche minister van buitenlandsche za ken, zal volgens den correspondent te Rome van de „Daily Telegraph", binnen kort een bezoek brengen aan de Italiaan- sche hoofdstad. Het doel van het bezoek is een conferentie met Mussolini en Cia- no over den toestand, geschapen door het aftreden van Eden en over de plan nen van Chamberlain inzake een regeling met Italië en Duitschland, RISKEERT MÉTS! BLUF F! Tl PROBEERT U MAAR i Tegen hoofdpijn, griep, rheumotlek, tondpljn, kiespijn en menstruatiepijnen Schusschnigg's rede op den Oostenrijkschen Bondsdag Niet per hondenslee, maar met tanks naar de Zuidpool Internationaal Wegencongres organiseert trip naar Zeeland Landbouw en Maatschappij groeit op Schouwen-Duiveland De trekpaardenfokkerij vertoont flinke vooruitgang Iets zachter Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 780.3 te München Laagste 732.3 te Isafjord Verwacht tot den avond van 26 Febr.: Matige, tijdelijk toenemende, Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, toenemende be wolking, weinig of geen regen, iets zachter. Zon op: Zon onder: 26 Febr. 6,56 5,31 Maan onder: Maan op: 26 Febr. 1,44 4,48 Hoog- ea laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 26 Febr. 12,27 5,58 18,26 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 27 Februari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. BuDjes. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Pijnaoker Hor dijk en 7 ure, ds. jRuijsoh van Dugteren. Lutb. Kerk. Geen dienBt. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en^6 ure, Leesdienst. Leger des Heils (Poststraat) 10 Heiliging8dienBt, 3.30 Inzegening Jongeliedenwerkers en 7.30 ure, Verlossing- samenkomst. Alle samenkomsten worden geleid door adj. D. Korts, divisie Jonge lieden-seoretaris te Den Haag. Geret. Gem. (St.-Domuestraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 6D 6 ure, Leeskerk, Woensdag avond 7 ure, dhr. C. van da Gruijter van Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1