IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE r DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 OPGENOl Z1ERIKZEESCHE COURANT 1707 - 1889 DIENSTPLICHT. De Kern ABONNEMENTi Prijs per 3 «eenden f 1,50, buiten Zierikeee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,—. Afzonderlijke euei eters 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Olr«ct«ur i A. J. DE LOOZB Oltgwr-R«d«ctenr s M KOSTEN Ulftgav*i N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No 13660 ADVERTENTIES i ▼en 1—4 regels 80 oent, ren 4 regels en deurboren 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij eontreot be langrijke korting Inzending op den deg ren uitgave vóór 10 uur Uitspraak Inzake vrijstelling. Do BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat bij beschikking van den Minister van Defensie, d.d. 19 Fe bruari 1938, Vile Afd., No. 287 V aan JOSEPHUS ANTONIUS JACOBUS GE- RARDUS VAN DEN EIJNDE, der lichting 1939, voorgoed vrijstelling is verleend; van den dienstplicht wegens het bëklee- den van een geestelijk of een godsdien- stig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt. Omtrent de wijze, waarop tegen deze uitspraak in beroep kan worden geko men, wordt verwezen naar de bekend making, aangeplakt aan het gemeentehuis. Zierikzee, den 23 Februari 1938. De Burgemeester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. Belgische bezwaren om met Italië te praten Minister Spaak krijgt een week uitstel Het is van den aanvang af de tactiek van minister Spaak geweest om het her stel van de normale diplomatieke be trekkingen met Italië op de lange baan. te schuiven teneinde niet het risico te loopen door een overhaast besluit de Engelsche regeering te ontstemmen. HENRI SPAAK Men herinnert zich dat de heer Spaak tien dagen geleden toen er in den ka binetsraad op werd aangedrongen tege. lijkertijd met Nederland een ambassadeur naar Rome te zenden, twee weken uit stel wist te bedingen om eerst eens af' te wachten hoe de onderhandelingen tus- schen Engeland en Italië zouden ver- loopen. Daarom zal de minister er wel niet rouwig om zijn dat de Algemeene Raad' van de Belgische Werklieden Partij' zijn besprekingen niet ten einde heeft gevoerd, maar besloten heeft ze pas de volgen de week Woensdag voort te zetten. Dit beteekent een- nieuw uitstel, want het is duidelijk hat de regeering geen be slissing zal nemen zoolang de socialisten hun houding ten deze niet hebben be paald. Slechts twee sprekers zijn in den Al- gemeenen Raad aan het woord geweest: het Kamerlid Max Buset, die de buiten- landsehe politiek van de regeering scherp hekelde en o.a. verklaarde, dat de z.g. onafhankelijkheidspolitiek België had ver wijderd van zijn besten bondgenoot, Frankrijk; en minister Spaak die de door de regeering gevoerde politiek niet al leen als de eenige mogelijke, maar ook als de eenige veilige kwalificeerde. Slechts door een zelfstandig beleid', wars van alle bondgenootschappen, en met inachtneming alleen van zijn inter nationale verplichtingen, kan België ho pen buiten een eventueel conflict te blijven. De volgende blijkbaar waar gebeur- de anecdote bewijst, welk een reeks van onprettige gevolgen het niet betalen van belasting in Frankrijk kan hebben. Een industrieel in verzuim, zag zijn bank rekening op last van den fiscus ge blokkeerd. De patroon liet toen den werk lieden weten, dat zijl niet op uitbetaling van loon te rekenen hadden. De de- dupeerden besloten daarop, zonder vorm van proces het kantoor van den ont vanger te bezetten. Toen achtte de on der-prefect het oogenblik gekomen de rekening van den weerspannige nijvere vrij te geven. Dr. de Groot over Prinses Juliana Dr. Carstens verzorgt de baby „Prinses Julliana is een juweel van een jnoeder". Met deze woorden, aldus vertelt de Avondpost, beantwoordde dr. de Groot, die, na een verblijf van zes weken op Soestdijk, in den kring der zijnen te Den Haag is teruggekeerd, de vragen, welke wij hem stelden omtrent datgene, dat een ieder en inzlonderheid de moeders in den lande, met de groot ste belangstelling vervult: de jonggebo rene in het Paleis Soeetdijk in haar eerste levensweken. Op onze vraag om eenig commentaar op het jongste bulletin omtrent den ge zondheidstoestand van de beide Prinses sen, kregen wij ten antwoord, dat deze voortreffelijk is en dat dr. C&rsttens-, die Zaterdag de zorg voor Prinses Beatrix overnam, zeer tevreden is over de ge steldheid van de baby. Er zal dan ook, naar wij vernamen, geen verder consult tmss;chen de beide geneesheeren plaats hebben. Zuster Trijntje Boonstra blijft vio.or- loopig nog op Soestdijk. Hebt u tegen uw moeilijke taak opgezien? informeerden wij. Er bestond geen reden, antwoordde de dokter, om, medisch gezien, dez'e taak bezwaarlijker in te zien, dan in elk ander normaal geval. Er konden men- schelijlierwijs geen complicaties worden verwacht en er hebben zich gelukkig ook geen complicaties voorgedaan. Men heeft zich, wellicht ten on rechte, in breede kringen zorgen ge maakt over de lange jïeriode waarin de geboorte zich deed wachten, merkten wij «op.. Daarvoor bestond geen enkele re den. De officieele publicatie destijds in de Staatscourant was op dit punt vol komen duidelijk. Absolute nauwkeurigheid mag niet verwacht worden. Op een vraag inzake het tijdstip der geboorte zëide dr. de Groot: Ik hgd mij tevoren vergewist of^de pendule op dien schoorsteenmantel juist liep en het is mijn gewoonte, om in ge vallen als het onderhavige, den tijd on middellijk en precies vast te stellen. Was uw terugkeer reeds vooraf vastgesteld? Neen, er was geen vaste datum aangenomen. Ik' had mij voorgenomen heen te gaan, zloodra de toestand van Prinses Beatrix en Haar Moeder dit zou toestaan en dit oogenblik was nu ge komen. Minister Romme wil de klok terug zetten De arbeid der gehuwde vrouw In een druk bezochte bijeenkoimist, van de Liberale Staatspartij heeft gisteravond het oud-Kaimierlid, mr. G. A. Boon, in Musica te 's-GraVenhage gesproken oVer het terugzetten van de klok door minister Roimlme. Dat het voorontwerp vlan wet, houdende beperkende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen reeds thans zooveel verzet uitlokt, niet van haar, die mbn ultrafeministen pleegt te noemen, Imlaar van mensdhen van zeer "verschillende levensbeschouwing (uiit alle lagen en krin gen der bevolking, komt, doordat men gevoelt, dat hier stappen worden gezet op een terrein, waarvan de wetgever zich verre Imloet houden. Het is gee in "Crisis maatregel, want de Minister erkent, dat het aantal werkende gehu'wde vrou wen gering is en weinig invloed op de werkloosheid heeft, fmlaar het is bedoeld als principieele wetgeving Voor abraorfmiale en nonmlale tijden. Waaroiml acht de Regeering thans (het oogenblik gekiolmlen om in te grij'pen? Omdat naar „natufurlijk bestel" de man de kostwinner van het gezin dient te zijrt en de vrouw tot taak heeft de ve rzo r- gin0 vanhet gezin. Deze R.K. rechts grond kan de Chr. Hist „Nederlander" niet aanvaarden, omdat hij onduidelijk is en in den loop der tijden en biji ver schillende volken de Imleesit uiteenloopende opvattingen over de plaats en de taak der vrouw, ook der gehuwde vroiutw', zijn gehuldigd. Van deze zijde wordt (de rechts grond dan ook niet in de natuur imlaar in God's openbaring gezocht. Doch welken rechtsgrond 'mlen ook Zoekt otml tot dit doel te geraken, met heft natuurlijk bestel noch miet de goddelijke openbaring komt men in strijd, wanneer j (mlen zegt, dat man en vrouw in het huwe lijk naar hun geweten moeten uitmaken j of het wenschelijk en noodzakelijk is, dat 1 de vrouw arbeid buitenshuis Verricht. Dit Maarschalk JEGOROV tot dusver eerste plaatsvervanger van den Russischen volkscommissaris van oorlog, schijnt ook aan „de zuivering" ten offer gevallen te zijh. beroep op het geweten kan de Overheid niet öontroleeren en zijl uilag zich niet van de mloeilijkheid afmaken dooir dan imlaar generaliseerend een verbod uit te vaardigen. Allerminst wilde mr. Boon een plei dooi houden voor de wenisöhelijkheid van den arbeid voor de gehuwde vro|uJW. Be houdenis gevallen van bijzondere roeping en dat aantal is betrekkelijk gering iis het ongetwijfeld de gelukkigste toe stand dat im een gezin ,mét kinderen, de mlöeder haar tijd beschikbaar heeft om zich geheel aam het gezin te wijden. Dat is ook dé opvatting van de Nederlandisehei vrouwen, want inteer dan 97 o/o der ge huwde vrouwen brengt dat in practijk. En 't iresteerende "kleinepercentage werkt wegens allerlei grootendeels zeer eerbied- redenen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Verzonnen roofoverval De politie, te Heer Hugowaard (N.-H.), die de overval met roof aldaar nader heeft onderzocht, heeft den betrok kene ,^an een nauwkeurig verhoor on derworpen, omdat haar het geheele geval fantastisch voorkwam. Tenslotte is de main, die geestelijk in een overspannen toestand verkeerde, door de mand ge vallen en hij heeft bekend, het verhaal te hebben verZoninen en zichzelf de mes steken te hébben toegebracht. De man is door een waanvoorstelling, waar hij niet overheen kon komen, tot zijn Zonder linge daad gekomen. Geen aardschok, maar mijnontploffing Dinsdagavond is half Noord-Holland op geschrikt door „een aardschok", die later een mijnontploffing bleek1 te zijn. Dien middag had zich een kanonneerboot van de marine uit Den Helder naar de on diepte Vogelenzarid, ook wel genoemd, de „Doove Balg"-, benoorden Wieringen, begeven. Aan boord was eveneens per soneel Van den torpedodienst. Aan boord bevonden zich een drietal mijnen en deZe zijn de oorzaak van de opschudding ge weest. Bij de ondiepte gekomen, heeft men namelijk de drie unlijnen, die respectievelijk aangespoeld zijn in den Helder, IJmuiden en Rotterdam, te* wa ter gelaten en onderling verbonden ten einde cJp drie apparaten gezamenlijk te laten explodeeren. De kanonneerboot, waarmee het experiment verricht werd, bleef <]p veiligen afstand en om 6.45 precies was het moment aangebroken, dat de drie mijnen gelijktijdig tot ont ploffing gebracht werden. Een ontzag lijke vuurzuil verrees uit het water, dat tientallen meters opspoot. Even later volgde een enorme klap. Het experiment was naar wensch verloopen, maar nie mand aanboord vermoedde, dat de ont ploffing in het grootste deel van de provincie hoorbaar zou zijn en dat ze aanleiding Zou worden tot fantastische verhalen. Het rijwielachterlicht Zooals men zich zal herinneren, zijn in den laatsten tijd klachten geuit over de rijwieiaehterlichten, die, hoewel Zij van het „Rijkskeur" voorzien zijn, toch gé'breken vertoonen: zij raken defect,, trillen los en maken onvoldoende con tact. Gevraagd ^werd, waarom het achterlicht juist op het achterspatbord moest zijn bevestigd en waarom b.v. niet aan den bagagedragen, waar het minder aan trilling onderhevig zou zijn. Naar aanleiding, van deze klachten ver neemt het A^.N.P., vain officieele Zijde, dat het achterlicht als het onklaar mocht raken, als reflector moet dienen en dat het in verband hiermee laag en gemak kelijk zichtbaar moet Zijn aangebracht, zoodat achteroprijdende automobilisten, het ook bij gedimd licht kunnen zien. Het lostriilen, aldus de officieele in lichtingen van het ANP verder, kan in vele gevallen voorkomen worden, indien men zorg draagt, dat het lampje stevig in den famphouder wordt bevestigd; te vens zbrge men, dat de leiding uit deug delijk materiaal bestaat. Automaaldieven geknipt De gemeente- en rijkspolitie te Mee- den (Gr.) heeft Woensdagmiddag de hand weten te leggen op twee automaten- dieven, den 20-jarigen C. te Veendam en den 18-jarigen L. u'it Wiildervank, die bekend hebben met nog vier kornuiten eenige automaten in de gemeente Meeden en Winschoten en Veendam te hebben geplunderd. Toen de veldwachter zich voor het onderzoek met de arrestanten op het politiebureau te Winschoten be vond, deed de bestole'n automatenbezitter juist .aangifte van den diefstal. Men verneemlt, dat Eden Vrijdag zijh kiezers zal inlichten over de mo tieven van zijn aftreden. Hijl zal er den nadruk op leggen, dat zijn gezondheid •niet tot die Imlotieven. gerekend moet wor den, en dat zijn heengaan miet beschouwd Imlag worden als een zaak van bijkomstige beteekenis. Het keizerlijke Japanisché hoofdkwar tier heeft medegedeeld, dat generaal M a t s o e iluiten anbgeneraa 1 Asaka en luitenant-generaal Janagawa (u,it 't district Sjanghai teruggeroepen zijn. Ge neraal Sjoenrokoe Hata, lid van den boe gen raad van oorlog, is benoemjd tot opperbevelhebber der strijdkrachten in dat district ter vervanging van Matsioei. Het EngelBche Nationale Vakvereeni- gingsciongiresi en de Nationale arbeiders partij hebben een Imianifest uitgevaardigd, waarin zij' verklaren, dat de regeering geen Imlamdaat van de kiezers bezit voor de heillooze verandering, die zij in haar buitenlandsche politiek heeft aangebracht, weshalve de Britsche arbeiders beweging de .regeering uitdaagt de juistheid daarvan aan een onimiiddellijke algeméene verkiezing te toetsen. Zal België de gewijzigde Engelsche politiek volgen 7 Dr. de Groot over zijn verblijf op het paleis Soestdijk Tuinbouwtentoonstelling op Schouwen-Duiveland in Sept. De Vestigingswet op het Klein bedrijf toegelicht Lichte vorst WEERBERICHT Hoogste barolmétersit. 775,9 te Neurenberg Laagste 746,5 te Ingö Verwacht tot den avond van 25 Febr.: Zwakke tot imlatige Oostelijke tot Zuide lijke wind, nevelig tot licht- of halfbeb wolkt, droog weer, des nachts temlpera- tu(u)r ;o(mj bet vriespunt tot lichte Vorstt, overdag weinig verandering in temlpera- tu|usr. Zon op: Zon onder: 25 Febr. 6,58 5,29 Maan onder: Maan op: 25 Febr. 0,41 4,14 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Febr. 11.11 23,55 4,44 17,21 DE POLITIEKE LAARZENLAPPERS Onze heereh dictatoren Doen wat hun het beste lijkt, Met een groote mond wordt immers In de wereld veel bereikt. En al zijh ook de protesten, Door hen uitgelokt, niet schaarsch, Onverstoord lappen ze alles Wat gezegd wordt aan hun laars. Met de Abessijnsche kwestie Kreeg de Volkenbond een knauw En de onmacht van dat lichaam Bleek helaas maar al te gauw. Ook al waren dan de sancties Voor Italië iets naars; 't Volkenbondsprotest dat lapte Mussolini aan z'n laars. China werd weer overvallen Door Japansche overmacht, Ook aan bhitenlandsch bezit werd Groote schade toegebracht. Doch al zien de mogendheden Ook van woede pimpelpaars: Japan gaat z'n gang en verder Lapt hijl alles aan z'n laars. Oostenrijk werd diep vernederd En is nog slechts Duitsch vazal; Ook nu kwamen er protesten Maar ze helpen geen van al. Duitschland zegt: In die bewering Zit een heeleboel onwaars, Eu de rest van die protesten.— Lapt ook Hitler aan z'n laars l J. S,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1