ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT Die GRIEP-aanvcsE wordt gestuit! akkers Abdijsiroop De Kern DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 ABONNEMENT. Prijs per 3 aaanden f1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor bet buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijk* nuaaera 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1787 - 1889 Dlracteur A. J, DE LOOZE Ültgever-Kedaelaor Hl. J, KOSTEN UllgaT.i N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No 13658 ADVERTENTIES i »»n 1—4 r.g.ll 30 cent, ran 4 regel» n éêtrborea 20 per regel. Heolamea 40 oen! per regel. Bij oontrnot belangrijke korting Inzending op den dag ran nitgare vóór 10 uur Waarom Eden als Minister moest aftreden Zoowel Eden als Chamberlain ZCf.«n hun standpunt uiteen Gistermiddag hebben Eden en minister president Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis een uiteenzetting gegeven van de redenen, die geleid hebben tot het aftreden van eerstgenoemde. Het verschil van meening tusschen Eden en Cham berlain vond in de eerste plaats zijin oorzaak in het feit, dat de standpunten, van de beide ministers ten aanzien van de tegenover Italië te volgen politiek scherp uiteenliepen. Eden verklaarde dat, volgens zijn over tuiging, de houding der Italiaansche re geering tegenover internationale vraag stukken in het algemeen en tegenover Groot-Brittannië in het bijzonder nog niet zoo is, dat het openen van besprekin gen gerechtvaardigd is. Italië moet zijn troepen uit Spanje terugtrekken, voordat besprekingen met kans op succes gevoerd kunnen worden. De Italiaansche regeering moet verder eerst de propaganda, die tegen Groot- Brittannië gevoerd wordt, staken. Engeland moet zekerheid hebben, dat vorderingen in het Spaansehe vraagstuk worden gemaakt. Beloften alleen zijn niet voldoende. Men verlangt te zeer, dat Groot-Bntt- tannië overeenkomsten sluit met andere mogendheden, inplaats van dat andere mogendheden overeenkomsten sluiten met Groot-Brittannië. Volgens de meening van Eden kan En geland geen resultaten bereiken, wanneer de overtuiging veld wint, dat het steeds toegeeft aan op Groot-Brittannië uitge- oefenden druk. De vicieuzen cirkel kan doorbroken worden Chamberlain, die na Eden het woord voerde zette uiteen, dat de oorzaken, die gedurende maanden den vrede hebben bedreigd en in Europa spanning en angst hebben gewekt, uit den weg moeten wor den geruimd. Hij1 is verder van meening, dat goede wil en vastberadenheid in staat zullen zijn de grieven uit den weg te ruimen en het wantrouwen, dat ge heel ongegrond is, weg te nejmlem. Dit is de reden waarom de medewerkers van den minister-president en hijzelf van meening waren, dat een gelegenheid moet worden gezocht om in onderhandeling te treden met Duitschland en Italië, ten einde een algemeen schema op te stel len, dat zal kunnen leiden tot een pa cificatie van Europa. In dezen moeilijken tijd deed zich plot seling de gelegenheid voor den vicieuzen cirkel te doorbreken. Het betreft hier het bezoek dat Grandi 10 Februari j.l. aan het Foreign Office bracht. De Italiaansche ambassadeur ver zekerde Eden, dat hij' opdracht had van zijn regeerng mede te deelen, dat deze bereid was ieder oogenblik de bespre- kingen te hervatten. Na het onderhoud met Grandi hebben Eden en Chamberlain de zaak verder besproken, waarbij1 voor het eerst bleek, dat de imleeninigsverschillen aCu|U'i wer den. Chamberlain was er echter van overtuigd, dat het afslaan van het Ita liaansche verlangen de besprekingen on middellijk te beginnen, door Italië zou zijn beschouwd als een bevestiging van bet bovengenoemde wantrouwen. PATRIARCH ALS PREMIER MIRON CHRISTEA Voor het eerst in de geschiedenis van Roemenië is het voorgekomen, dat thans ook de wereldlijke macht in de handen van het hoofd der staatskerk is gelegd. Een novum dus, doch geenszins van ver- rassenden aard. Immers in de (Grieksch)- orthodoxe landen zijn kerk en staat ten nauwste met elkaar verbonden en groot is te allen tijde de invloed van de orthodoxe priesters in het openbare le ven .geweest. Dat de Roemeensche patriarch, Miron Christea, Goga als minister-president is opgevolgd, zal derhalve meer verbazing wekken buiten Roemenië dan Ln het land zelf. Deze patriarchale figuur in het be zit van een al evenzeer patriarchalen baard Is een belangwekkende persoon lijkheid. Miron Christea, die op 18 Juli 1868 te Toplitza in Zevenburgen werd geboren, stamt uit een kinderrijke Zeven- burgseh-Roemeensche boerenfamilie. In zijn jeugd bezlocht hij het Sak sische gymnasium te BistritZ. Dat ver klaart ook het feit, waarom hiji zoo vloeiend Duitsch spreekt met een Oosten- rijkschen inslag. In latere jaren werd hij een hartstochtelijk verdediger v in de Roemeensche zaak, toen de volks groepen in het oude Hongarije meer en meer tot ontwaken kwamen. Als Roe meen had Miron Christea zich bij de Roemeensche Nationale Partij van dr. Julius Maniu en dr. Alexander Vaida— Voeivod aangesloten. De begaafde jongeman werd een vu rig strijder voor de Roemeesche belan gen in Zevenburgen; hij schreef gere geld vaderlandslievende bijdragen in de weinige Roemeensche bladen in destreek waar hij was geboren. Eén met de volks massa herkoos hij juist daarom het pries terambt, omdat dit hem' in staat stelde nauw voeling te houden met alle lagen der bevolking. Postbestellingen ten plattelande Het antwoord van den Minister aan de landbouworganisaties De centrale landbouworganisaties had den zich tot den minister van binnen- landsche zaken gewend, naar aanleiding van hetgeen in de Tweede Kamer was gezegd over de ochtendbestelling ten plattelande en de avondbestelling buiten de kom van het dorp, omdat juist in deze laatste de provinciale en plaatse lijke bladen zitten. De minister heeft daarop thans ge antwoord, dat de late uitreiking van poststukken in den regel niet wordt ver oorzaakt door een laat aanvangsuur van de ochtendbestelling, maar verband houdt met de uitgestrektheid der bestelrouteS, waardoor zij', die aan het eind van de route wonen, eerst laat kunnen worden bediend. Ter bevordering van een vroege uit reiking wordt de uitvoering van uitge strekte bestellingen reeds zooveel mo gelijk gesplitst. Deze splitsing kan in verband met de oeconomische dienstuit voering niet overal terstond worden toe gepast, omdat het niet altijd mogelijk blijkt den ter plaatse nog aanwezigen in vasten dienst zijinden besteller dan nog een volle dagtaak te verschaffen. De avondbestelling wordt slechts uit gevoerd in buitenwijken voor zoover per werkdag een aantal stukken ter uitrei king aanwezig is, waarvan de frankeer- kosten in een redelijke verhouding staan tot de aan de bestelling verbonden kos ten, terwijl ook rekening wordt gehou den met den toestand en de verlichting der wegen, waarlangs de bestelling moet plaats hebben. In verband met plaatselijke omstan digheden en het aantal poststukken, wor. den de grenzen der kringen voor de avondbestelling geregeld herzien. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat op vele kantoren gelegen heid bestaat tot kostelooze a f h a i i n g van dagbladen, welke in verband! met het tijdstip van ontvangst niet meer den zelfden dag besteld warden. Sir Robert Stephenson Baden Powell, de Chief Scout, vier heden zijln ver jaardag, evenals zijn echtgenoot© Olave St. Clair Saomes, de Chief Guide, met wie hij in October 1912 in het huwelijk trad. Wat Lord Baden Powell deed voor de jongens, deed Lady Baden Powell voor de meisjes. De lijfspreuk van de padvinderij; „Wees bereid", bracht zij in practijk. Op haar verjaardag dragen de padvindsters een bosje sneeuwklokjes met een klimopblad. Deze sneeuwklokjes vertellen ons, dat de lente in aantocht is met haar vreug de en haar zon. En niet alleen de zo merzon die aan den strakblauwen hemel zal prijken, maar de zon van het in nerlijk, het geestelijk leven, die ons even veel en zelfs nog méér vreugde schenkt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Overval met berooving De 24-jarige Bergenaar J. Snel is nabij de gemeente O ter leek (N.-H.) het slachtoffer geworden van een brutalen overval, waarbij1 hem zes messteken zijn toegebracht, terwijl hij van zijn overjas en colbertjas, waarin een portefeuille met f 20 was geborgen, is beroofd. De heer Spel had zich per rijwiiel naar Bovencarspel begeven om zijn ver loofde te bezoeken. Huiswaarts keerend werd hij1 door een onbekende aangehou den, die hem om vuur verzocht. Toen de heer S. lucifers wilde geven, kreeg hij van den onbekende met een hard voor werp een slag op zijn hoofd, waardoor hij kwam te vallen. Oogenblikkelijk ge raakten zij1 met elkaar in een worsteling. Zijn aanrander kreeg echter hulp van twee personen, waarvan een in het be zit was van een mes, die hem zes won-i den toebracht. Daardoor geraakte S. in een versuften toestand. Toen hij tot bewustzijn kwam miste hij overjas en colbertjas, waarin zich een portefeuille met f 80 bevond. Ook zijn horloge, benevens f 4.50, die hij los in zijn vestzak droeg, waren ver dwenen. De heer S. begaf zich naait Oterleek en werd toevallig door den veldwachter, die van een feest huiswaarts keerde, opgemerkt. Per auto is het slachtoffer naar dr. Heringa te Sto(mlpetoren vervoerd die me dische hulp verleende. De veldwachter keerde per auto naar de plaats van het misdrijf terug, waar hij onder aan den dijk de portefeuille, het horloge en eenige foto's verspreid in het gras vond. Het geld en de kleedingstukken waren echter verdwenen. Granaat ontploft De twee zoons van /schipper Breukel- imlans van het sleepsdhip „Pieternella" uit Vlijlmlen, dat voor het terrein van N.M- Bioele's (scheepswerven te B o 1 n e s ligt, vonden op de werf een voorwerp, dat een granaat van Engelsdh fabrikaat bleek te zijn, die waarschijnlijk door een voor bijgaand schip overboord is geworpen. De jongens hebben gepoogd het ding te deimJonteeren en gebruikten daarvoor een Imtetaalzaag, die zij in het midden van den roimip van de granaat plaatsten. Toen zij hierimlede eenigen tijd bezig waren, bleef het onvermijdelijke niet uit, >een hevige ontploffing- volgde, waardoor beide onvoorzichtige knapen werden ge troffen. Het bleek dat de 19-j.ari.ge A. Breu- kelimlans door de explosie op slag was gedood en dat zijn jongere broer levens gevaarlijk was gewlond. Personeel van de werf verleende oinlmiiddellijk hulp. Een nauwgezet onderzoek 'naar de her- koimist van het ontplofte voorwerp wordt ingesteld. Geen brandweer, geen water, geen licht Even na Zes u|u|r ifs (gisteravond door tot nog toe onopgehelderde oorzaak brand ontstaan - in een der bijgebouwen van de nabij het station gelegen chamiottefabriek „Ideaal" te W e z e p (Geld.) Ofschoon het vujiir onim/iddellijk ontdekt werd, plantte het zich zoo snel voort, dat de afdeelingen steenm'akerij en Sme derij, beiden gevestigd in houten gebou wen, spoedig in volle vla|ml (stonden. Te zeven u/ujr waren zij' reeds geheel afge brand, doch ook het steenen gedeelte van het dotmlplex viel aan het vuujr ten offer, aangezien de brandweer eerst na geruiimten tijd verscheen, terwijl er bo vendien geen water in de omfgeVing te vinden was. Het transfonmlatorhuisje van het elec- trische net, dat op het terrein van de fabriek staiat, is door het vqur beschadigd, Imiet het gevolg, dat een zeer groot ge deelte van Wezep en onnjgeving ian duister werd gehuld. Tengevolge van dezen brand in de cha- imlottefabriek' waar 25 arbeiders werk von den, Zal het bedrijf niet kunnen worden hervat. De finmia is niet tegen bedrijfs- sichade verzekerd, echter wel tegen brand schade. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Vliegramp bij luchtbeschermingsoefening op Java Tijdens een oefening voor luchtbescherming, is gisterenavond te Batavia een vliegtuig verongelukt, waardoor 5 dooden te betreuren zijn Terwijl de verduisteringsproef nog in vollen gang was, zag imiajoor Versteeglh, 1 de chef van den technischen dienst van de KNILM vliegtuigen boven Batavia en plotseling daarna een groote vlam, het geen de meest ernstige vermoedens op wekte. De Glenn Martin, die met 4 an dere machines in formatie wilde vliegen, geraakte in een vrille, vloog in brand en kwam niet ver van het vliegveld Tjililitan neer. Na ontdekking van de plaats des on- heils door de veldpolitie, begaven de commandant van de luchtvaartafdeeling en de leider van de luchtbescherming!, de heeren van Oyen en du Croo. zich met officieren van die afdeeling en bfand- carddragers per auto naar die plaats. Het was een uur gaans voorbij het vlieg veld, Jangs glibberige paadjes door sa- sawahs en door kampongs. Toen men bij' de plaats des onheils aankwam, lag daar het toestel nog brandend. Met één oogopslag was te zien dat menschelijke hulp niet meer kon baten. Een meter diep in den grond geboord Het wrak had zich een meter diep in den grond geboord ep uit het gat( laaiden de vlammen nog op. De onder- Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akkers Abdijsiroop bij griep-aan vallen ondervonden. Door haar hoest-siillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borsï, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel! Per flacon 90 ct., f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrl|gbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het gebruik. Waarom Eden als Engelsch minister van buitenl. zaken aftrad Een patriarch heeft de geestelijke en wereldlijke leiding in Rumenië Bij een vliegramp op Java zijn vijf menschen verongelukt De postbestelling ten plattelande heeft de aandacht der regeering De boer en boerin van morgen H. D. Louwes op de B. V. L. Weinig of geen regen WEERBERICHT Hoogste barometerst. 774.9 te Vestmanöer Laagste 748.9 te Vardö Verwacht tot den avond van 23 Febf. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noordelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, weinig of- geen regen, des nachts iets zachter, overdag weinig verandering in temperatuur. Zon op: Zon onder: 23 Febr. 7,02 5,25 23 Febr. Maan onder: 10,51 Maan op: 2,46 deelen van het toestel waren alom ver spreid. In de vlammen trof men de verkoolde lijken aan van twee inzittenden. Deze lijken konden niet geïdentificeerd wor den. De overige inzittenden zijn nog niet gevonden, doch de commandant van de luchtvaartafdeeling acht het uitgesloten, dat er nog één in leven is. Na een korte inspectie gaf de heer van Oyen, commandant van de lucht vaartafdeeling, last om met zand de vlaimlmen te doovem en de kuil imet natte aarde te vullen. Men wachtte het aanbreken van den dag af om het toe stel weer van deze zandbbdekking te J ontdoen en om verdere maatregelen te nemen inzake de identificatie van de J sladhtoffens en het onderzoek naar de 1 oorzaak van de raimlp. De inzittenden waren de bestuurder onder.luitenant Vermeulen, de marconist van Riel, het hoofd van den foto-tech- nischen dienst van de KNILM Henmia- nides, de bekende Chineesche vlieger Khouw The Hien, die eenige jaren ge leden tezamen met luit. Terluin in een Walraven W 2 een vliegtocht naar Ne derland en terug maakte, en de redac teur van Aneta, De Hondt. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 23 Febr. 8,25 21,10 2,06 14,37 Oud kerkhof 'op Noord-Beveland bloot gelegd Tegenover de hofstede van den heer JaO. v. d. Weele te Kolijnsplaat be vindt zich de z.g. Wanteskuip- Het is een plaats, welke geregeld door de Oogter Schelde wordt bespoeld. De Noord-Bev landers, en de inwoners van Kolijnsplaat in het bijzonder, weten heel goed te vertellen, dat er daar zoo nu en dar» igeraaimlten van menschen worden gevon den. Thans is echter een laag slik, welke de geraaim'ten bedekte, geheel verdwenen. Naar ruwe schatting liggen er wel 50 .geraaim'ten bloot van welke er enkele nog gaaf zijn. De beenderen liggen schrijft Imien aan de N.R.C., tusschen de fiujnda- imienten van de huizen. Soms vindt m/eni nog 'een plank van een kist. Het is duide lijk te zien dat er hier een kerkhof bloiot gekoi'men is. De graven en de rijen ervan zijn zichtbaar. De begraafplaats ligt aan de Oostzijde der kuip en komt alleen bloot bij laag water. Op deze plaats heeft het vroegere dorp Noordwelle gelegen. Het Zeeuwsdh (genootschap voer kjujirsten en wetenschappen te Middelburg is imiet de vondst in kennis gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1