ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 abonnement. OPGENOÏ ZiERlKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD De Kern Prijs per 3 Meenden f1,60, buiten Zierikzee f 1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijk* euMMeri 6 cent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 Olrecl.K. A. J. DE LOOZB Oligercr-Redactanr H. Jj KOSTEN Oltgavai N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13655 J ADVERTENTIES i ran 1—4 reg.ls 80 cent, ru 4 regel. 4a»rbor»n 20 aeat per regel. Reolames 40 oent per regel. Bij eontraet belangrijke korting Inzending op den dag ran nitgare vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Monarchistische „putsch" in Duitschland mislukt Gevluchte officieren verstrekken mededeelingen Vijf officieren van de Duitsche lucht- i bracht, 4 tweede-luitenants en een eerste luitenant, behoorende tot aristocratische j families, bevinden zich thans te Weenen, 1 waarheen zij de vorige week, na de i „revolte" in het leger, zijn gevlucht. i Alle vijf behooren zij tot de monar- j chistische beweging. Een der correspon denten van Reuter heeft met hen een onderhoud gehad, waaruit we het vol gende vernemen: Op de vraag hoe hij hier was geko men, vertelde de officier, dat zij de grens bij Passau hadden overschreden vóór die gesloten was. Dat was eenige dagen geleden. De grens wasabnor maal sterk bewaakt. De jonge officier gaf het volgende relaas van de jongste gebeurtenissen in Duitschland. „Reeds lang bestaande geschillen tus sehen het leger en de partij bereikten hun toppunt, toen de nazi's begounteln aan te dringen op politieke cfontröle van het leger, dat grondiger van de nat- soc. leerstellingen moest worden door drongen, met behulp van de geheime politie, welke tot nu toe weinig over de weermacht had te zeggen. Tegen deze eischen verzette zich het leger natuur lijk, maar langzamerhand begonnen de partijmannen zich te laten gelden. Le den van de weermacht werd bevolen politieke lezingen bij te wonen, enz. Mi nister von Blomberg deed niets om dat streven tegen te gaan, al werkte hij het ook niet in de hand. Vandaar de eisch dat hij' ontslagen zou worden. Tenslotte bereidde een overwegende groep monarchistische officieren, onder wie zich verscheidene generaals bevon den, de beroemde „Putsch" voor, o.m. het bezetten van een gebouw in da Wilhelmstrasse te Berlijh, door een le- gerdetachement. Dit zou op 17 Januari gebeuren. Op de een of andere manier kwam Himmler er achter. Hij stelde er den dag te voren Hitler van in kennis, en overhandigde hem tevens een vol ledige lijst van officieren, die er bij' waren betrokken. De leiders werden gearresteerd en er kwam niets van de Putsch. Na 4 Febr. begon de „zuivering" van het leger en deze duurt aan de hand van de lijst, welke Himmler in handen kreeg, nog voort". DE STRIJD IN CHINA Groeiende ontevredenheid onder de Japansch© bevolking Het tooneel van den strijd ligt voor de Japanneezen ver uit de buurt. De verslagen in de kranten geven geen in druk van wat er eigenlijk gebeurt en de verliezen aan do oden en zwaar ge wonden, hoewel thans tegen de 100.00n loopend, worden slechts door een zeer klein deel van de 12 of 13 millioen families in Japan rechtstreeks gevoeld. Iedereen echter ondervindt den toe- nem/enden economischen nood te meer omdat de afgeloopen zes jaren reeds een sociale verslechtering te zien hebben gegeven als direct gevolg van 't „Mand- sjoerijsche avontuur". Het zijn de boeren, die weer het mees te lijden onder het militaire avontuur. Van de mannen, die onder de wapens zijn (en dat zullen er meer dan een millioen zijn, de recruten in Japan zelf en de garnizoenen in Mandsjoekwo mee gerekend) zullen ongeveer 750.000 afkom stig zijn uit den boerenstand, welke on geveer de helft van de Japansche be volking vormt. Bovendien zijtn vele land arbeiders te werk gesteld in de munitie fabrieken. De boeren klagen dus zeer over gebrek aan werkkrachten. De steeds hooger wordende prijs van kunstmest is een ander acuut probleem voor hen en een nieuwe reden tot kla gen. Wat de boeren verder kunnen koo- pen aan industrie-producten en dat is altijd heel weinig geweest zooals kleeren en bouwproducten, wordt ooV steeds duurder. Tenslotte wordt tallooze indalen een beroep op hun beurs gedaan in den vorm van vrijwillige bijdragen voor de soldaten aan het front. M)en hoopte dat de nieuwe wet tot steur* Generaal KEITEL, de chef van het „gezuiverde" opper commando van het Duitsche leger. van het boerenbedrijf uitkomst zou bren gen, maar dit is op een teleurstelling uitgeloopen. De „Asahi" schreef dan ook onlangs „Geen enkel wetsartikel maakt een ein de aan de feodale practij'ken die op het land heerschen en geen enkele be paling brengt verbetering in de hoog© pachten". In tal van gevallen bedraagt de pacht de helft van de productie en vele boeren hebben schulden die even hoog zijn als de waarde van 2 oogsten. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat de ontevredenheid op het platteland toeneemt. EERSTE KAMER De defensie-debatten Prof. van Embden, die 2ijn vroeger ingenomen standpunt gedeeltelijk heeft verlaten, wat cle eenzijdige ontwapening betreft, acht thans opvoering van be wapening noodzakelijk om den vrede te bewaren. Hij is bovendien voorstander van „collectieve veiligheid". Den eersten stoot mogen wij niet opvangen. Als we den tweeden of iderden stoot hebben geïncasseerd, is ons land, reeds veroverd gebied. Het beroep op goedwillende st.iten zou de tegenstellingen in Europa nog doen toenemen. Het zou, volgens prof. van Embden, geen ideologisch front be hoeven te zijn, tegenover de dictatuur maar een front voor het behoud van den vrede, waarbij 2ich ook de fascisti sche staten zullen k|uinnen aansluiten, imlaair even tevoren verklaarden dezelfde spreker, dat de Volkenhond door h§t uittreden der fascistische mogendheden niet is verzwakt. Het is alles te mooi om waar te zijn. Prof. De Savornin Lohman heeft de algemeene defensie-politiek van dezen mi nister verdedigd. Inderdaad, de achter stand is ontstellend groot. En als vroeger de sociaal-democraten hun zin zouden hebben gekregen, zou op dit oogenblik zelfs het „raam" onzer defensie nauwe lijks aanwezig zijn. Ons volk moet thans de extra lasten dragen van een vïoegeren achterstand. Keerde de heer Lohman zich eentrzijds terecht tegen prof. Van Emb den, die door zijn verbond van demo cratische staten in wezen het oorlogs gevaar zou vergrooten, ook de N.S.B. werd door den christelijk-historischen af gevaardigde niet gespaard. Hij herinnerde aan de door geen bewijs gestaafde be wering in de nationaal-sooLalistische pers, dat er tussehen Nederland en Engeland een geheim militair verdrag zou bestaan. Op 's heeren Lohmans vraag aan de nati- onaal-socialistische afgevaardigden, die bewering in de Kamer te herhalen, zullen zij, verstandiglijk, wel niet voldoen. Ook de minister zal en kan als rechtschapen man naar waarheid maar één antwoord geven: Nederland wil en blijft vasthou den aan zijn traditioneel© zelfstandig- heidspolitiek. Weer een Forensen-belasting Wijziging wet op inkomstenbelasting Minister De Wilde ,h$eft bij de be handeling van de begrooting van Finan ciën voor 1938 dezer dagen in de Eesrte Kamer medegedeeld, dat de regeering in voorbereiding heeft een maatregel, welke beoogt aan enkele gemeenten, die in zeer bijzondere (behoeftige) omstan digheden verkeeren, met behulp van ex tra belastingheffing iets meer armslag te geven. De minister onthield aan den senaat evenwel elke nadere aanduiding van dezen maatregel. Er verluidt nu, dat de regeering het voornemen koestert de wet op de in komstenbelasting dusdanig te doen wij zigen, dat speciaal aan te wijken gemeenten de bevoegdheid kunnen 'krij gen bij' de vaststelling van het heffings percentage voor deze belasting, te gaan boven het thans in de wet vastgelegde maximum. Mocht dit voornemen ben uitvoer wor den gelegd, dan zou de mogelijkheid kun nen ontstaan, dat het evenwicht, dat, sedert de financieel© verhouding tussehen rijk en gemeenten is geregeld, wordt verstoord, m.a.w.- dat de belastinghef fing in sommige gemeenten weer min of meer sterk van andere gemeenten gaat afwijken. Teneinde deze verstoring te voorkomen, zou de regeering tevens over wegen voor die gemeenten weder een forensenbelasting in te voeren. Prins Bernhard naar het buitenland H M. de Koningin zou bij Prinses Juliana blijven De waarschijnlijkheid is groot, dat ZKH Prinses Bernhard binnenkort voor eenigen tijd naar het buitenland zal ver trekken. Het wordt n.l. gewenscht ge acht, dat ZKH verandering van lucht ondergaat, om aldus de gevolgen van zijln ongeval geheel te bóven te ko-\ men. Wel houdt de Prins ook te Soest- dijk nog rust, maar men is van mee- ning, dat verandering van lucht meer tot het goede doel zal leiden. Hoewel Prinses Juliana haar echtgenoot gaarne op zijn reis zou vergezellen, zal dit niet mogelijk zijn. HKH neemt haar moeder plichten zeer hoog op en daar zij' haar dochtertje zelf voedt, beteekent dit voor haar een groote gebondenheid aan huis. Toch zal Prinses Juliana niet geheel al leen te Soestdijk achterblijven, want als de Baarnsche corr. van het Hdbl. goed' is ingelicht, zal H.M. de Koningin als de reis van den Prins doorgang heeft, Haar dochter tijdens de afwezigheid van Prins Bernhard te Soestdijk gezelschap houden. Van de wiegen zijh er thans twee in gebruik. De wieg, waarin indertijd Prin ses Juliana ook zelf heeft gelegen en onlangs door een der dames van de afdeeling Baarn en Hilversum van „Tes- selschade" alleraardigst opnieuw werd bekleed, dient tot verblijf van Prinsiejs Beatrix gedurende den dag, terwijl de baby des nachts slaapt in de wieg, wel ke de zusters van het Haagsche Zie kenhuis „Bronovo" hebben gemaakt. Hier bij zij opgemerkt, dat de nachtzuster geen dienst meer doet en weer naar „Bronovo" is teruggekeerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Da oeverval op Noord-Beveland Omtrent den oeverval, welke Dinsdag plaats had aan het veer Veer©—Katmlper- land, kan nader gemeld! worden dat de peiling, welke Woensdag verricht werd heeft uitgewezen, dat het gat, welke ont staan is, een diepe heeft van plm'. 5 a 6 imieter. Woensdag is men druk bezig geweest oiml door het aanbrengen van zakken zand, verdere verzakking tegen te gaan. (M.C.) Den dood ontsnapt Gisternamïddag bevond' zich de 26-j. telegraaf werker der Ned. Spoorwegen, E. Hardeveld, alleen op een imlotorclarrier aan de AchterwiUens bij' Goud a, op "de lijn van het Spoor Gouda—Utrecht, voor het verrichten van werkzaamheden, toen van Gouda een werktrein aankwam, die de aan den weg werkende arbeiders naar Utrecht vervoert. De imlachiinist van dezen werktrein heeft de lorrie niet opgemerkt en de telegraaf- werker heeft den trein eerslt zien aanko men toen een aanrijding onvermijdelijk was. Hoewel hevig ontsteld heeft de mran de tegenwoordigheid van geest gehad, op het imloment, dat idle locloimotief, die een snelheid had' van 45 kimt., de lorrie greep, op de machine te Springen, waar hij achter de lam'pen voor den ketel te recht kwam. Door den schrik viel hiji neer en bleef liggen. De lorrie werd ver morzeld. De machinist, die het ongeluk had zien gebeuren, deed den trein onmiddellijk stoppen. Met in de nabijheid werkende spoorarbeiders, die waren toegeschoten» werd het slachtoffer gezodht. Men vond ALKSNIS, chef van de Russische luchtmacht, is in ongenade gevallen en gearresteerd. Hij; was een der 9 officieren, die het dood vonnis uitspraken over Toetkatsjevski en 7 anderen. den imam niet, ook het dreggen in fte spoiorsloot gaf geen resultaat. Bdj1 de ma chine teruggekeerd werd de man achter de lampen vóór op de machine liggende ontdekt. Hij bleek niet buiten bewustzijn te 2jijn. Hij' had een Schaafwond aan het hoofd, terwijl hij over pijn in den rug Wetenschappelijke Berichten De redding van Papanin De verbinding tussehen ijlsbreker „Tai myr" en het kamp van Papanin is thans door vliegtuigen tot stand gebracht. Een klein amphibie.vliegtuig, bestuurd door Therewitsjni, heeft het kamp bereikt, en hier voor tien dagen levensmiddelen ge bracht, waarna het toestel naar de „Tai myr" is teruggekeerd. De vlieger Vlas- sof heeft levensmiddelen gebracht. Beide vliegers hebben medegedeeld, dat Papanin en zijn gezellen een goede ge zondheid genieten en vol moed zijn. Pa panin heeft er bijl den commandant van de „Taimyr" op aangedrongen, dat eerst het wetenschappelijke materiaal en zijn aanteekeningen in veiligheid worden ge bracht. Hij! voegde hieraan toe, dat hij het nog wel drie maanden kon uithou den, wanneer dit noodig zou zijn. Het ijs is goed en er zijn voldoende levens middelen. Vlugger met „Mijnhardtjes" ju dit is zeker, dat zij een gevatte koude en allerlei pijnen niet alleen vlugger, maar ook veel grondiger en meer blijvend ge nezen en verdrijven. Mijnhardtjes zijn geen ronde, maar hartvormige oaohets en zijn verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Koker 12 st. 50 o. Proefverpakking 2 st. 10 o. Volgens de „Evening Standand" zou Hitler van Oostenrijk hebben geëisóht dat het zic'h onmiddellijk uit den Vol kenbond terugtrekt. De Oostenrijksdhe .regeering rnloet om uitstel hebben ge vraagd, oml de groote mogendheden van West-Europa niet te froisseeren, daar zij imiet deze op vriendschappelijken voet wil blijven. Op last van den Fübrer is in de Duitsche militaire gevangenissen een Zeer strenge straf ingevoerd. Zekere misdrijven kunnen worden gestraft miet absolute vrijhei dsberoo ving, terwijl oim1 de drie dagen geen warm' voedsel wordt verstrekt. Deze straf miag echter nooit langer dan tien dagen duren. Havas verneemt, dat alle voor Zon dag tussehen 11.45 en 17 iu|uir vastgestelde sportwedstrijden afgelast zijn om het pu bliek in de gelegenheid te stellen H i t- ler's rede te hooren. De rijksdagkotmt zooals twen weet om één u|Ur (12.20 Ami- sterdamlsche tijd) bijeen; de rede van Hitier (welke over alle zenders wordt uitgezonden) Izlow anderhalf uur duren. Men heeft nog bijzonderheden ver nomen over de wijze, waarop Boe te n- ko Italië is binnengekomen. Hij kwam miet valsche paspoorten over de Zuid- Slavische grens en begaf zich daarna n aar de Italiaansehe politie te Milaan, waar hij opheldering gaf aangaande Zijn iden titeit. Tenslotte kwam) de bevestiging uit Boekarest, waar leden van de Italiaansehe legatie Boetenko herkenden. Daarna werd Boetenko naar Rome gebracht. Groeiende ontevredenheid In Japan over 't «militaire avontuur' Prins Bernhard voor herstel naar het buitenland Het kamp van Papanin op de drijvende ijsschots bereikt Het protest tegen de verhoogde aardappel-teeltvergunning Debatten over de defensie in de Eerste Kamer Iets zachter Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste baroimteterst. 782,2 te Lerwick Laagste 757,0 te Vardö Verwacht tot den avond Van 19 Febr.: Meest matige Noordoostelijke wind, licht- tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, des! nachts temperatuiur om het vriesl- punt, overdag iets zachter. Zon op: Zon onder: 19 Febr. 7,11 45,18 Maan onder: Maan op: 19 Febr. 8,31 11,44 i—i Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 19 Febr. 5,40 18,07 11,14 23,20 Predikbeurten te Zierikzee Zondag 20 Februari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. P\jnaoker- Hordijk. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Westerhof en 7 ure, ds. Vossers van Vlissingen. Luth. Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Ohr. Geref. Kerk. 9.30, ds. Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Leger des Heils (Poststraat) Zondag 10 u|ur vlmi Heiligingsdienst 3 iu|u,t njml Opdrachtsdienst; 7.30 n. .m Verlossingssamienkomst; onder leiding van Kapitein© R. Balder van Gouda. Geret. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. BOEKEN EN BROCHURES ««Zeeland door de eeuwen heen» De zoojuist verschenen aflevering van „Zeeland door «ie 'eeuwen heen", [uitgave van de finmla G. W. den Boer te Middel burg, voltooit de geschiedenis van Zee land gedurende den taehtigjarigen oorlog en bevat voorts het verhaal der gebeur tenissen van den vrede van Munster tot aan den Franschen tijd. Van de illustraties imogen vooral ver meld worden de fraaie gravures van de belegeringen van Sas, van Gent en Hulst, in 1644 en 1645, die van de berenning van Aardenburg in 1672 en die van het stad huis te Vere in 1747.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1