GEMEENTERAAD TE ST.-ANNALAND Minder werkeloosheid en lagere belastingen voorzien Subsidie autobusdienst van de Klundert Dinsdag 15 Februari kwam de raad voltallig bijeen. Na opening met het ambtsgebed houdt de voorzitter zi|n Nieuwjaarsrede. Hierin herdacht hij' de heugelijke gebeurtenis in ons Vorste lijk Huis. Hij deelde mede, dat telegram men waren gezonden aan het Prinselijk Paar en HM de Koningin. Der gewoonte getrouw wierp de voor zitter ook een terugblik pp het afge- loopen jaar. Helaas had 1937 niet die verbeteringen gebracht die we gaarnei hadden gezien. Wanneer de teekenen niet bedriegen, zal 1938 voor deze gemeente iets gunstiger zijin wat de werkloosheid betreft, daar vele werken op uitvoering wachten, o.a. havenaanleg, bestratingen, verbetering binnenberm van den Anna- vosdijk, egalisatie terrein in den Joanna Mariapolder De uitkomsten van den land bouw waren niet gunstig. Die van de veehouderij1 iets beter, doch dit werd weer teniet gedaan door veeziekten. Aan genaam is het te kunnen zeggen, dat de belastingen over 1938 in deze ge meente aanmerkelijk lager zullen zijn. De financieele toestand der gemeen te mag behoorlijk worden genoemd. De bevolking is met 25 zielen gedaald (oor zaak is vertrek naar elders) tot 2679 inwoners. Op de gebruikelijke manier wordt deze rede door wetli. Goedege- buure beantwoord. De rekening van het Groene Kruis wijist een tekort aan van f 412.405. Hiervan komt voor reke ning der gemeente 65 pet of f 268.07. Van 't bestuur der Bijz. School is in gekomen een dankbetuiging voor de be schikbaarstelling van een tractatie voor de kinderen ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Beatrix. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten geen bezwaar maken tegen verhoo ging der kosten per leerling voor het L.O., zoodat deze gebracht wor den van f2 op f3. De totaaluitgaven voor het L.O. bedragen f 1070 of f 7.43 per leerling. Aan de Bijz. School wordt op een desbetreffend verzoek in ver band hiermede een voorschot verleend tot genoemd bedrag per leerling, of in totaal voor 1991/2 leerling f 1482.28 of f 370.57 per kwartaal. Gelezen wordt een verzoek van de heeren Kalle en Koetsdijk om een sub sidie te mogen ontvangen voor het ge ven van een particuliere cursus, waarbij wordt opgeleid voor de examens: toe lating politieschool, militaire politie, com mies en hulpkeurmeester. De cursus is 3-jarig en wordt gegeven aan 26 leer lingen. Het Dag. Bestuur wil f 60 sub sidie voor dezen winter toekennen. De heer Stols verklaart zich ertegen, daar daar hij hierin gevaar ziet voor de toe komst. Straks bestaat de kans dat ook de leerkrachten van de openb. school met een dergelijk verzoek zullen komen en wat men den een geeft mag men den ander niet weigeren. Bovendien geeft de gemeente reeds de gelegenheid tot het volgen van een cursus, n.l. de avond school. Hij' zag liever dat de cursisten zelf de benoodigde f 60 opbrachten, daar hij anders vreest voor het ontstaan van een „cursuswedstrijid". Weth. Heijboer wijst er op, dat voor sommige cursisten de 25 cent per week reeds te veel is. Hij1 verklaart nu reeds, op een eventueel verzoek voor een an. deren cursus van de leerkrachten van de Openb. School gunstig te zullen be slissen, wanneer het belang van den cur. sus blijkt en zich voldoende deelnemers aanmelden. Ook de heeren van Dijka en Prinse steunen het verzoek. De voor zitter opent nog de wenschelijkheid van aanhouding van "het verzoek tot aan staande najaar, om dan te zien of er dan misschien ook een dergelijk ver- zoek komt van de openb1. school. Ten slotte wordt met 4 tegen 3 stemmeni het voorstel van B. en W. aangenomen- Hierna gaat de raad over in besloten zitting. Na heropening komt een ver zoek ter tafel van den busondernemer C. v. d. Klundert, om een subsidie ad f 500 per jaar, daar het anders niet; mogelijk zal zijn de b u s 1 ij n langer te exploiteeren. De inkomsten over 1937 bedroegen f 6111.19 en de uitgaven f 6418.90. Deze opgaven zijin nauwkeurig onderzocht en in orde bevonden. B. en W. stellen voor f 300 subsidie te verleenen met ingang van 1 Januari j.l. tot wederopzeggens. M.a.st. aangenomen. De controleur bij de werkverschaffing, dhr. M. Scherpenisse, verzoekt f 2.50 per week loonsverhooging. B. en W. stellen voor f 1 per week meer te geven, dus f572 per jaar. De heer Stols zag dit gaarna gebracht op f 600, evenals te St.-Maartensdijk. Met 4 tegen 3 stem men wordt het voorstel van B, en W, aangenomen. Besloten wordt 2 g e 1 ri le e n i n g e n aan te gaan en weleen ad f7500 voor de uitvoering van de ha venwerken en een ad f3000 voer de be stratingen'. De le aflosbaar in 10 j. en de 2e in 10 jaar, beiden rentende hoogstens 3 pet. Bij1 de rondvraag bepleit de heer Stols, de brand stoffen toeslag op de loonen in. werkverschaffing door de Hei demaatschappij', apart uit te betalen en niet bij' het loon te berekenen. Zijn voor stel dienaangaande wordt me!t 5 tegen 2 stemmen verworpen. Tenslotte verzoekt hij adhaesiebetuiging aan een adres van den Modernen Land- arbeidersbond en het NVV inzake nieuwe regeling aftrek grondgebruik. De voorzitter deelt mede, dat ook het Dag. Bestuur zich niet met deze regeling kan vereenigen en reeds de noodige stappen heeft gedaan om dit herzien te krijgen, daar de nieuwe regeling zeer veel te wenschen overlaat. RECHTZAKEN Zeeland's oudste advocaat In verband Imiet zijn 40-jarig jubileum als lid der Mid'delburgsche Balie, is de heer Mr. J. J. Heijise, advodaat en procu reur te Middelburg, ter openbare terecht zitting der Arrondiasem'ents-Rechtbank al daar gisteren gehuldigdl Najmlenis het col lege is het woord gevoerd dfoior den Pre sident Mr. W. M. G. Jolles, namens het Openbaar Ministerie door den Officier van Justitie Mr. W. F. B- Baron, van der Feltz, en nalm'ens de Balie idoor Mr. J. F. van Deinse. In geestige speeches hebben de spre kers getuigd van himn waardeering voor den persoion en de kunde van demi jubi laris en hun geljulkwenschen met zijin jiur bi leuimi aam geboden. Mr. Heijse heeft daarop dank gebracht vooir idle tot hem geridhte woorden van. wuardsermg en de hem aangeboden gelukwenschien. SPORT Oranje Elftal samengesteld Naar jvij vernemen is gisteravond, na den wedstrijd van het Bondselftal, dat Zondag 27 Februari in het Feijenoord Stadion tegen België zal spelen, al's volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (AGOW) en Caildenhwe (DWS) Midden: Pauwe (Feijenoord), Ande- riesen (Ajaix) en Van Heel (Feijianoord). Voor: Wels (Unitas), Van Spaendonck (Neptunys), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en Mijinders (DFC) Reserves: Dijkstra (ZFC), Pienter (Be Quick), Ooms (DWV) en Vra|u|wdeuint (Feijienoord). Het Bestuur van de vv ZSC Zierikzee, verzoekt ons mede te deelen, dat thans reeds weer de kaarten besteld dienen te worden voor de voetbalwedstrijd Bel gië—Nederland op Zondag 3 April a.s. te Antwerpen. Kaarten kunnen via het secretariaat van de v.v. Zierikzee besteld worden. KERKNIEUWS Geref. Gem. HAAMSTEDE. Zaterdag 19 Febr., des avonds 6.30 u|u;r, ds. vam den Berg, vam Krabbendijke. BOEKEN EN BROCHURES HISTORIA Uitgave N.V. Broekhof f, Utrecht. De Januari-aflevering is voor een groot deel gewijd aan prinsen en prinsessen uit het huis vam Oranje, te 's-Gravenhage geboren. H. Ch. G. J. van der Mandexe gaf daarover een artikel. Van Joh. Ruys is er een bijdrage over de geboorte van den lateren koning Willem III te Brussel, in 1817. En men blijft in de sfeer door het artikel van A. Hallema: „Hoe blijde gebeurtenissen vroeger werden aange kondigd en bekend gemaakt". Van K. Heymans, archivaris van Weil- burg a. d. Lahn, is een verleden jaar gehouden voordracht gepubliceerd over de betrekkingen van het huis Nassau- Weilburg tot het huis Nassau-Dillenburg- Oranje. S. M. van Haersma Buma schrijft over het karakter en den persoon van den stadhouder Prins Willem V. Op een der pagina's komt een fraaie reproductie voor van een schilderij van Daniël de Blieck, voorstellend een ge deelte van hel interieur der voormalige Groote Kerk te Zierikzee in 1651. „AESCULAAP", tijdschrift voor en door den huisarts. N.V. v. Hol- kema Warendorf. Bovenstaand veertiendaagsch tijdschrift is bedoeld, schrijft de redacteur I. van Esso, in de inleiding, als een vrije tri bune uitsluitend ter beschikking van de artsen, die dikwijls een schat aan er varing bezitten, die voor hen, maar ook voor de medische wetenschap van niet minder waarde zijn, dan alle lessen die zij van geleerder vakgenooten ooit zullen kunnen ontvangen. Voor de Huisvrouw Flensjes in nieuwe gedaante Een NederlamdsChe keuken zonder koe- kepan is niet compleet; hoe zouden we immers zonder zoofai instrument flensjes, pammekoekem ien zooveel smakelijke spij zen kunnen bakken? EU deze gerechten zSjin juist zoo veelzijdig dat een huiisi- vrouw, die op afwisseling gesteld is, er niet buiten kan. Zoowel zqete ispijzem als pikante hapjes kunnen uit de koeke- pain te voorschijn wo|rden getooverd; pan- mekoeken met appel of gemher, geraspte of in plakjes gesneden kaas, het zijn smakelijke en voedzame „entremets". Maar ook de flensjes kunnen uitnemend dienen om een pikant gerecht te leveren, dat zoowel bij den warmen maaltijd als voorgerecht als bij' de koffietafel goede diensten, kan bewijzen. Daartoe probeere men eens: GEVULDE FLENSJES (4 personen). Voor het beslag: 75 graimi bloem (9 afgestreken lepels), 1/4 L. (melk, 1 ei, wat zout. Voor de vulling: Vt L. melk (of melk en bouillon), 20 gram boter (1 afgestreken lepel), 20 gram bloem (21/2 afgestreken lepels), 25 gram geraspte oude kaas (on geveer 3 lepels), 50 grami (1/2 ons) jonge volvette kaas, peper, zout, aroimfa. Maak van de bloem', melk, het ei en het zout. op de gewoine wijze een beslag. Snijd de jdhge kaas in kleine blokjes, en maak van de andere ingrediënten een kaassaus. Vermleng daartoe boter en bloem op een zacht vuür, .voeg, onder voortdurend roteren, de melk (melk en bouillon) erbij, laat de saus- even dopr- koken en uVaaik ze af met de geraspte kaas en de kruiden. Houd de saus wariml zonder dat ze weer aan de kook kólmlt en voeg er de in stukjes gesneden kaas bij1. Bak de flensjes en houd ze wariml (b.v. boven stoom) leg op elk flensje een laagje kaassaus en rol het op. Dien ze daarna rond op 'n verwarmden schotel. Voor feestelijke gelegenheden „Feestelijke gelegenheden" doen zich in elk gezin voor. En in den regel wor den ze gevierd met eèn gezéllig samen- Zijd in den vorm van een iets meer uit- gewerkten maaltijd een maaltijd, die niet meer eenvoudig bestaat uit de ge wone dagelijksche gerechten, maar waar aan we, èn wat keus èn wat bereiding 'betreft, wat meer aandacht besteden. Zoo'n dinéetje zal b.v. wórden inge leid door een smakelijk bordje soep; en onze keus zal in hoofdzaak vastge- gesteld worden door den tijd van het jaar, die ons altijd eenigszins bindt aan bepaalde seizoen-producten. Mogen wij' U voor deze nawintertijd eens een idéé aan de hand doen? St. Germainsoep 250 G. (1/2 pond) groene erwten, bouil lon van 11/2 L. 'kokend water met 6 Maggi'® Bouillonblokjes', 1 ei, 1/2 d.L. (3 eetlepels.) room of melk, 40 G. (2 afge streken eetlepels) boter, wat zout, 1 eet lepel fijngehakte peterselie, 1/8 L. blikje jonge doperwtjes (4 personen). Laat de gewasischen grome erwten een nacht weeken in zooveel water, da,t ze onder staan, kook ze den volgenden dag iin hetzelfde water gaar (ongeveer IV2 ufu-r) en voeg er, alsi de hoeveelheid vodnt niet toereikend blijkt, een gedeelte van den bouillon bij (echter niet imeer dan 1/2 L.) Wrijf de erwten door een zeef, zet de verkregen purée weer óp, verdun ze met den overigen bouillon en laait de Soep nog een ooigenblik doorkoken. Klop in de soepterrine hét ei, voeg er den room of de melk bij, de fijnge hakte peterselie en de in kleine klontjes verdeelde boter. Giet er ondier voort durend roeren idle heete soep bij en maak die iaf met de in het blikje gewarmde doperwtjes en miet misschien wat zout en peper. Italiaansche Groentesoep 11/4 L. water, 4 Maggi'® Bouillonblokjes, 1 jur, 1 /Sifjujk wortel, 1 stuk selderijknol, 30 gram macaroni, peterselie, peper, ge raspte kaas, boter (4 pers.) Breng 11/4 L. water aan de kook, los hierin op de Maggi's Bouillonblokjes. Maak wortel, selderij' en ui zeer fijn en bak deze eenige tijd in wat boter. Doe de imasisa vervolgens bij de bouillon. Voeg ook de in kleine stukjes gebroken macaroni toe en laat alles samen nog 25 Imiin, zachtjes koken. Maak de soep af met een beetje peper en wat geraspte kaas. «Keep Fit» campagne geeft resultaten I Sir John Boyd Orr, hoioigleeraar in de Physiologic aan de Universiteit van Glas gow, wiens naam' in on® land mede be kend is geworden door Zijn onderzoe kingen naar den invloed van verschillende vormen van dieëtvoeding vqoir kinderen, beeft eenige merkwaardige bevindingen gepubliceerd, waaruit reeds thans) kan worden afgeleid, dat de in geheel Enge land imlet veel élan gevoerde „Keep Fit" campagne goede resultaten heeft. „Dit is in de eerste plaats te danken aan het verbeterde inzicht, dat 't groote publiek allengs heeft gekregen in voe dingsleer en de voornaamste Voedings middelen", aldus prof. Orr „waarbij vooral de mielk genoemd mag worden". De kin dersterfte i® teruggeloopen tot 50 pót- van den oiibvang van vóór den oorlioig; de physieke toestand van de kinderen die nu de school verlaten, is beter ter wijl de gemiddelde lichaamslengte met 11/2 toch (3.75 c.M.) is toegenomen, ver geleken bij' die in 1914. De gemiddelde levensduur i® sedlert 't begin van onze eeuw miet niet minder dam 7 jaar verlengd. Gebreksziekten zoo als rachitis (Engelsche ziekte) en seor- butuimi (scheurbuik) kpmem steeds minder vpor. D-at ten opzichte van de voeding een ware revo'utie heeft plaats gevonden, zoo vervolgt de geleerde schrijver, springt duidelijk in het oog indien imen bedenkt hoe afwijzend imet name de werkende tmiaonen tot voor kort tegenover melk gebruik stonden. Geen sterveling zou en kele jaren geleden hebben geloofd dat hierin een zoo radicale verandering zou koimlen. Jongelieden zouden zich ge- sdhaamld hébben om in het openbaar mielk te drinken. Etn thans is het evenals im Amerika en de Scandinavische landen de gewoonste zaak ter wereld. Tenslotte bepleit Sir John het (melk gebruik gedurende den. arbeidstijd; de tijd die hierdoor aan het werk onttrokken wordt, kan gemakkelijk en ruimschoots worden ingehaald doordvt de arbeiders meer kunnen presteeren. De goede resultaten van de beweging v&oir een gezond Engeland mloiet, afgaand© op hieromtrent gepuliceerde gegevens, voor geen klein deel aan het verhopgde melkgebruik worden toegeschreven; ver geleken bij de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar steeg dit n.l. gedurende Nov. 1937 met 17.619.423 L. PREDIKBEURTEN Zondag 20 Februari. Kerkwerve. 9.30 ure, de. Faber van Renesse. Serooskerke. 2 ure, de. Boeohloo van Eikerzee. Burgh. 9.30 en 6.30 ure, de. Saraber. Renesse. Geen dienet. Evangelisatie. 2 ure, de. v. GriethuijeeD Noordwelle. 6.30 ure, de. Faber. Haamstede. 6.30 ure, de. v. Griethuijsen Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, de. Mulder. Geref. gein. 9.30 en 2 ure, Leeedienet. Eikerzee. 9.30 ure, de. Boeohloo. Geref kerk. 9 30, de. Vogelaar (Bed. H. Av.) eD 2 ure, de. Meester van Brouwerehaven. Brouwershaven. 10 ure, de. Siocama Geref. kerk. 9.30, de. Meester en 2 ure. de. Vogelaar van 8oharendijke. Zonnemafre. 9.30 ure, de. Ruijsoh v Dugteren. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, de v. Sluijs. Noordgouwe. 9.30 ure, ds. v. Griet- huijsen. Dreisehor. 9.30 ure, de. Bunjes van Sirjansland. Onwerkerk. 9.30 ure, de. Heijboer. Nieuwerkerk. 2 ure, ds. Weeterhof Geref. kerk. 9 30, 2 en 6 ure, Leeedienet. Geref. Gein. 9, de. v. d. Berg van Krabben dijke (Bed. H. Av.), 2 idem (H. Doop) en 6 ure, idem. Oosterland. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. gein. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. Sirjansland. 2 ure, ds. BuDjes. Bruinisse. 9.30, de. Marsman en 2 ure, idem (Bed. H. Doop). Geref. kerk. 9 30 en 2 ure, de. Unger. Geref. gem. 9 30, 2 en 5.30 ure, Leeekerk. Oud-Geref. kerk. 9, 2 en 5.30 ure, dhr. v. d. Gruijter. A.-J.-Polder. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, de. Spoelstra. St.-Filipsland. 9 30 en 2 ure, de. Ver schoor. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 urp, Leesdienst. Oud-geref. kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeedienet. Tholen. 9 30, ds. Batelaan en 2 ure, ds. Wolfensberger. Geref. kerk. 9.30 en 2 30 ure, dr. Veltenaar. Gerei. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Vrije geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. St.-Maartensdijk. 9.30 en 2 ure, de. de Bres (DoopsbedNed Geref. gem 9.30, 2 en 6 ure, dhr. We«tstrate uit Rotterdam. Oud-geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Oud-Vossemeer. 9.30 en 2 ure, ds. v. Eist. Geref. kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Vreug- deohil. Oud-Geref. kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdienst. Poortvliet. 9 30 en 2 ure, de. v. d. Heugel. Geref. kerk. 9 30, 2 en 6 ure, Leeekerk. Geref. gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Scherpenisse. 9.30 en 2 ure, ds. de Haan. Geref. «rem. 9 30, 2 en 6 ure, dhr. Viseer uit Rotterdam. Stavenisse. 9 30, Leesdienst en 6 ure, ds. Batelaan. Oud-Geref. kerk. 9 30, 2 eD 5.30 ure, Leeedienet. St.-Annaland. 9.30 en 2 ure, de. Oosten- brug van Gouderak. Geref. gem. 9.30, 2 en 5 30 ure, Leeekerk. MARKTB ERICHTEN ZIERIKZEE, 17 Febr. Gerst f 7.75; Bruine Boomen f 9;j2)5; Aardappelen, bonte f 3.90; blauwe f 3.70—3.80; drielingen f 2—2.15, per 100 kg. Uien, groot© bruine en witte f 5.50 per 50 kg. Stnoo, ge perst (tarwe) f 13; isitrco ongeperst (tarwe) f 9; stroo, geperkt (gerst) f 9; stroo, geperlst (erwten) f 15, per 1000 kg. Aanvoer en vraag sttt. Coöp. Veiling Zierikzee G'oote veiling Kipeieren f 3.—. Kleine veiling: Kipeieren f 2.90—3.20. Kleine kipeieren 'f 2.70—2.80. Eendeieren f 3.20—3,40. Boter f 0.64—0.68. Boterprijis Commissie f0,75. Veilingsvereen. -De Eendracht* Tholen Gewone uien f 10,98; Drielingen f8; Roode bewaarkoO'l f 5—5,50; Witte idem f2,25—2,50; Wasehpeeën f2, per 1100 kg. TELEGRAMMEN De toestand In Oostenrijk De meening der Engelsche pers De meeste Engelsche bladen wijden uit voerige 'commentaren aan den to©stand in Oostenrijk. De „Tinnes" schrijft; „Het i® de overheersclhende opvatting in Enge land dat elk wettig dioel dat Duitschland zich buiten zijin Oostelijke grenzen stelt op vreedzame wijiZe kaïn worden bereikt en slechts tot een nederlaag en een alge- meene catastrophe kan leiden indien men tot andere, dan vreedzame, middelen over gaat." Een Amerikaansche persstem De Amierikaansichè „New York Herald Tribune" zegt, sprekende over het resul taat van de besprekingen te Berchtes- gaden: „Men heeft Oostenrijk een revol ver overhandigd ornl politieke zelfmoord te plegen." Selss Inquart naar Duitschland Seiss Inquart, de Oostenrijksche Mi nister van Binnenlandsthe Zaken en Veiligheid, is heden (Donderdag) mor gen te Berlijn aangekomen. Naar men in politieke kringen aanneemt, aldus een bericht van het D.N.B., zal de Minisiter gedurende zijn verblijf te Berlijn ge legenheid hebben besprekingen te voe ren met Rijkskanselier Hitier, den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en Generaal Göring. Im Duitsche politieke kringen wordt verklaard, dat Seiss Inquart's bezoek aan Berlijn bet eerste Contact is in het kader van het officieele communiqué dat na. de besprekingen te Berehtesgaden is ge publiceerd. Het bezoek zal ten goede komen aan een nauwere en betere samenwerking tusschen de ministeriën van Binnenland- sche Zaken te Berlijn en Weenen, waar door een einde zal komen aan alle mis verstanden, die zich wel eens tusschen beide landen hebben voorgedaan, bij voor beeld in de emigrantenkwestie of bijl grensincidenten. In den loop van heden (Donderdag) 2al een communiqué over Seiss' be sprekingen worden gepubliceerd. Toscanlnl niet naar Oostenrijk De beroemde dirigent, Artum Tosca- nini, '.heeft medegedeeld dat hij niet aan de Szalzburger Festspiele van 1938 zal medewerken, in verband met den on- zekeren toestand in Oostenrijk'. HET VERRE OOSTEN Wederzijdsche successen De Japanneezen beweren ten Noorden vian Weihweih een bres te hebben gesla gen in de eerste linies van de versterkte Chineesche stellingen, die ter bescher ming vam den Loenghaispoorweg dienen. De Japanneesche infanterie trekit door dezen bres. De Japanneezen verklaren eveneens het ïöp den Noordelijken oever van de Gele Rivier gelegen Fenkioe te hebben veroverd. Naar de Chineezen mel den, hebben zij twee steden in de pro vincie Tsjekiang 'Tieroverd en de Japan neesche verbindingen langs den spoor weg Tientsie-Poekau, ten Zuiden van Yen Tsjau, doorgesneden. Japanneesche vliegtuigen hebben den spoorbrug over de Gele Rivier in den spoorlijh Peking—Hankau gebombardeerd, met het doel de Chineesche troepen den terugtocht uit Sin Siang in Zuidelijke richting af te snijden. De Japanneesche troepen hebben ten Noorden van Kaifeng den Noordelijken oever der Gele Rivier bereikt. Vertrouwen bij de Chineezen De Chineesche militaire autoriteiten zijn vol vertrouwen dat de toestand zich voor hen ten goede keert. Na een spannende week, waarin de Japanneesche troepen gelijktijdig zijn opgerukt langs de spoor lijnen Tientsin—Poekau en Peiping—Han kau, zijn de Chineezen er thans in ge slaagd hun stellingen te consolideeren. De Chinees'dhe keurtroepen verdedigen de stellingen nabij de Gele Rivier. Indien de Japanneezen trachten deze over te steken, zal hun dit du|ur komen te staan, aldus de Chineesche leiders. Sterke Chi neesche detachementen zijn gelegen nabij Kaifeng, de hoofdstad' van de Provincie Hanam, in afwachting van een1 mogelijke poging der Japanneezen om de rivier over te steken en de. stad aan te vallen. De Japanneesche opnvarselh langs den spoorlijn Tientsin—Poekau zou reeds op mloeilijkheden stuiten. Buitenlandsch Weeroverzicht De hooge druk ia aan de kust over Noord Schotland tot boven de 780 miM. toegenomen en heeft zich over de Oost zee naar Oost Duitschland uitgebreid. In Noord Scandinavië vertoonde zich een vrij diepe depressie, die in de Middel- lam dsche zee bleef afnemen. Een vrij war mte luchtstroom trok over Ierland en Scan dinavië, waar regen viel. Alleen in m'iddien Scandinavië heerscht nog strenge vorst In de Oostzee dooit het. Ook in Duitsc'h- land nam de vorst af. In Oostenrijk viel de dooi in. Frankrijk mel|d|t matige vorst, overdag echter dooi. Op de Britsche eilanden is de lucht betrokken met dooiweer en lichte regen. Aan de Noorsche kust waait het storm achtig uit het Westen; op de Noordzee en in het Kanaal uit Oostelijke richting. De temperatuur is in de bovenlucht zeer veel gestegen. De Alpentoppen melden helder weer bij temperaturen van minus 14 tot 20 graden. Voorloopig is in onze omgeving nog Oostelijke wind met lichte tot matige vorst des nachts en over dag met temperaturen tot boven het vriespunt te verwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3