Gouden brug Huisvrouw! Wat men U ook vertelt Dit is en blijft een feit: Persil blijft als van ouds Persil: Eén prijs, één kwaliteitl KLANKEN LANGS DE LIJN Derde programma Z. E. C. Vrijdag 18 Febr. 8 Brussel Vlaams; 1 9.20 Luxemburg; 11.05 London Regional; 12.50 Brussel Vlaamis; 1.50 London Regio nal; 3.50 Deutisehlandsender; 4.20 Div.; i 4.30 Deutischlandsender; 5.20 Droitwidh; 6.20 Toulouise; 7 Eigen gr&mj.-'uLte.7.50 Brussel Vlaamis; 10.45 London Regional, f. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 18 Februari HILVERSUM I. 1875 en 415.5 Meter. 8 VARA. 10 VPRO. 10.20 VARA. 12 AVRO. 4 VARA. 7.30 VPRO. 9 VARA. 10.40 VPRO. 11—12 VARA 8 granu; 10 morgen wijding; 10.20 declamatie; 10.30 alt en piano; 11.10 vervolg declamatie; 11.30 or gelspel; 12 gram1.; 12.30 Solisten concert 1.30 Lyra-Trio; 2.15 „De tuin in Febr"; 2.35 AVRO-Damsorkest; 4.05 gram'.; 5.00 voor de kinderen; 5.30 Esmsralda-Septet; 6 optreden van amateurs; 6.30 radiojojur- naai6.50 orgelspel7 „Herinneringen aan de Nieuwe School" (II); 7.20 gram.; 7.25 berichten ANP; 7.30 berichten; 7.35 „Lezen in de Bijbel"; 8 piano voordracht; 8.30 „Modern Gezondheidaverlangea"; 9 gr.; 9.30 reportage; 10 Religieus-socialistische uitzending; 10.30 berichten ANP; 10.40 Avondwijding; 11 viool en piano; 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.); 11.55—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen pro gramma verziorgd door de KRO. 8—9.15 en 10 gram.; 11.30 Rijbelsiche causerie; 12 berichten; 12.15 Modern Kleinorkeislt 2 orgelconcert; 3 gramt; 3.10 KRO-Kd- merorkest; 4.05 gram.; 4.15 KRO-orkest; 5 gram.; 5.15 De KRO-Melodisten; 6.00 Land- en tuinboiuwcaiuserie; 6.20 De KRO- Boys; 7 berichten; 7.15 „Invloed van de huidige conjnctuur op de arbeidsmarkt"; 7.35 gram'.; 7.45 berichten ANP; 8 le Helft v. d. revue „Neerlands'ch Bloed"; 10.30 berichten ANP; 10.40 Portugeasch orkest; 11.15—12 gram'. De correspondent te New York van de „News Chronicle" meldt, datStim- son, de oud-minister van buitenlandsche zaken, Dodd, de voormalige ambassa deur te Berlijn en 60 andere vooraan staande personen, president Roose velt een brief hebben gezonden, waarin zij' hem verzoeken de proclamatie van eind Mej j.l. te herroepen, waarin zoo- ails men zich wellicht zal herinneren, verklaard werd, dat de neutra]iteitswet van toepassing is op Spanje, zoodat aiam de volksfrontregeering geen wapens meer worden geleverd. De Rijksmiddelen brachten in Januari f 33.340 miliioen op, tegenover f 30.364 miliioen in Januari 1937 en f35.765 miliioen als 1/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft wiaisf eind Januari f36.810 miliioen op kohier gebracht, tegen f32.462 miliioen op 31 Januari 1937. Men heeft niet steeds tekort aan geld, wanneer men weinig bezit, maar men heeft meestal niet genoeg, als men veel heeft FEUILLETON DE 52 ROMAN VAN HANNO PLESSEN „Ncu kijk eens aan... Hadden we het nu niet direct eens kunnen worden?" „Maar jij' vwendt je met geen woord tot Renate Lien", ieischt hij' kort en bondig. „Daarvoor bestaat dan geen enkele re den rneer..... tenzij ye je belofte niet mocht nakomen. In dat geval...." „Je kunt er van op aan, zoowaar als ik hier sta". Sylvester's woorden klinken ruw en toonloos, maar desondanks voelt Margol. Ditmaal is het hem ernst; hij zal z'n belofte houden. Zij zal haar eigendom terugkrijgen. Én meer verlangt ze immers niet. Renate heeft den geheelen middag ge werkt. Zij' heelt fiaar verhaal van de gouden briug geschreven en 'daarbij' is de tijd omgevlogen. Als zij met gloeiende wangen een punt achter het laatste woord plaatst, slaat de oude, vertrouwde pendule vermanend het achtste (uur. Zij schrikt ervan.... Is het al zóó laat? En Sylvester is nog steeds niet terug. Clinge Doorenbos. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Met een uitvoerig ope ningswoord, waarin hij den spreker en de talrijke aanwezigen (de groote be nedenzaal van „Concordia" was zoo goed als geheel gevuld) hartelijk welkom heet te en wees op de groote moeilijkheid van het organiseeren van geschikte lees- avonden, leidde de voorzitter der RK Propagandaclub „Beedictus XV", dhr. R. A. J. den Boer, Woensdagavond den Zeereerw. Pater Th. van Oyen, oud-mis sionaris in China in, er tevens op wij zende dat het onderwerp voor dezen avond „Oude en nieuwe cultuur in Chi na", vooral door hetgeen zich den laat- sten tijd in het Verre Oosten afspeelt, zeer zeker velen zal interesseeren. Pater van Oyen ving hierna het eerste gedeelte van zijn lezing aan met een uiteenzetting van het Missiewerk in China dat vooral door de geweldige verschillen in gebruiken, zeden en gewoonten welke tussehen Chineezen en Europeanen be staan, met groote moeilijkheden te kam pen heeft, terwijl anderzijds de evolutie (soms ook wel revolutie), welke zich de laatste jaren op verschillend gebied der cultuur voltrekt ook storend werkt', hoewel deze, mits op de juiste wijzie benut, het werk der missionarissen weer veel kan vergemakkelijken. Vanzelfsprekend ondervindt dit werk door het huidige conflict ook groote moeilijkheden, hoewel het hier b.v. ten aanzien van de vluchtelingen ook weer zegenrijk werk verricht. Aan deze bespreking van het missie werk knoopte spr, vervolgens een uit voerige beschouwing over de Chineesche cultuur vast, welke hij! met talrijke per soonlijke ervaringen, waarbij vaak de ko mische noot niet ontbrak, op duidelijke wijze illustreerde. Velen zullen hierdoor ongetwijfeld wel een andere kijk op het Hemelsche Rijk en zijn bewoners, die sedert overoude tij-den een groote be schaving bezitten, al doen verschillende hunner gebruiken vreemd aan, hebben gekregen, waaraan de eerste serie lan taarnplaatjes, die hierna vertoond werd, ook wel zeer zal hebben medegewerkt. Prachtige opnamen, waarbij' verschillende gekleurde, van oude Mingtempels, de Chineesche muur en andere oude bouw werken toonden op duidelijke wijze de trap van deze beschaving aan. Ook de reismoeilijkheden kwamen hierbij wel heel goed uit. Na de pauze vertoonde Pater van Oyen zijh tweede serie lantaarnplaatjes en nu maakten we nader kennis met het land en zijn inwoners, waarbij o.a. diverse ambachten, volkstypen, tempel en woninginterieuren, scholen enz. op het witte doek verschenen, en spreker op uitvoerige wij'ze nadere toelichting gaf. De heer den Boer was_ zeker wel de tolk der aanwezigen, toen hij', aan het einde van den avond, Pater van Oyen hartelijk dank zegde voor zijn boeiende en interessante lezing. Verder dankte de voorzitter den heer P. Verbeek voor Terwijl zij de kamer op en neer be gint te loopen, maakt een staag groei ende ongerustheid zich vlam haar meester. Eigenlijk moest ik hierboven toch heusch een telefoon hebben, zooals Del- mer me steeds heeft aangeraden en ook tante Sophie laatst voorstelde, gaat het door haar hoofd. Maar bijna op hetzelfde cogenblik reeds moet zij1 erkennen, dat ze daarmee in dit geval toch ook niet gebaat zou zijn, omdat ze imkers niet eens weet, waar en bij' wien Sylvester* zich mogelijk te Innsbruck zou kunnen ophouden.;.. Dat komt ervan als men de zoogenaamde tact ai te ver drijft; Zij vindt zichzelf laf, dat ze tot dusver elke rechtstreeksche vraag heeft ver meden en dat .ze er voor is teruggedeinsd tegenover Sylvester de reëele dingen van het leven bij hun waren naam te noemen. En daarom neemt ze 'zich nu stellig voor alles zonder aarzelen te bespreken... zoodra hjjl terugkomt. Als hijl terugkomt! Als! Plotseling ten prooi aan een zinlooze angst, blijft zij midden in de kamer staan, alle verstan delijke overwegingen verzamelend om zich tegen deze gedachte te verzetten: Neen.... zij' ziet spoken. Van „als" kan geen sprake zijn. Hij komt terug... na tuurlijk... het kan immers niet anders.. half negen... hij' heeft zich verlaat... dat kan gemakkelijk... maar hij komt... dat spreekt vanzelf... hij1 heeft haar immers lief... Maar als hem iets overkomen is...? Zijl laat zich in een stoel vallen, ter- het in bruikleen, afstaan van zijln lan taarn en diens zoon voor de bediening ervan, waarna hij1 op de gebruikelijke wij'ze de bijeenkomst sloot. HAAMSTEDE. Door de welbekende heer Herwig uit Bussum, is Dinsdagavond in „Tavenu" voor .een behoorlijk aantal be langstellenden iêen interessante causerie gehouden bij! zeer .mjoioie lantaarn plaatjes en een filmt over de be planting van „Voortuinen". Deze avoind was georganiseerd door de samenwer king tussehen de Ver. v. Huisvrouwen en de Floraliavereeniging. In zijln ope ningswoord sprak burgemeester Röell er zijtn voldoening over uit, dat deze avond door samenwerking tot stand is kunnen komen. Hierna was het woord aan den I heer Herwig, die in een vlotte causerie belangrijke bizonderheden meedeelde van de op het witte doek vertoonde planten. Na de pauze kregen wijl nog de film „Van bol tot bloem", nadat liij! veri- klaard had op welke wij'ze een dergelijke I film wordt opgenomen. Op deze film I zag men de ontwikkeling van een bloem in enkele seconden, Nadat nog enkele vragen waren be- antwoord, dankte mevr. De Bruin den heer Herwig voor zijln mooie causerie. Zij! bracht ook dank aan de Floralia- vereeniging voor de samenwerking, waar- j door het mogelijk was geworden avonden als deze te organiseeren. Het was voor de plantenliefhebbers een mooie avond, al zullen er velen zijln, die niet alle I namen onthouden hebben, j RENESSE. Dat de Maatschappij Zieken- fonds Schouwen en D|niveland zich in een toenemende mate van bela.ngstellim.gi mlag verheugen, blijkt wiel uit het feit, j dat de agent te Idiezer plaatse momenteel 205 personen ais lid heeft aangeworven. j NIBUWERKERK. Zaterdag 12 Februari werd in „Rehoboth" de ledenvergadering gehouden van het Centr. Genootschap van Kinder Herstellings- en Vacantiekolonies, I afd. Diuiveiand. 1 i Als gewoonlijk' 'wUs de opkomst zeer f slecht, wat "wij1 gelukkig niet van het I resultaat van het afgeloopen jaar Imogen i zeggen. I Nadat de voorzitter Idle vergadering heeft geopend, blijkt uit het jaarverslag, i dat de vereeniging er Vrij1 igoieidl voioir istaat, dank zij enkele verkregen igerbeente sub- isidies- m de bekende oliebollendag, daar de contributies, alleen niet voldoienidle z'ijn j oml een behoorlijk aantal kinderen uit te i sturen. j Met dankbaarheid vermlelldien wij' hier, nog eens, dat de bazar voor Idle muziek gehouden, ook nog de [uitzending van één Nieuwierkertosch kind financiert. De heer Viergever van Ooisterland trad af alls bestuurslid, in welke vacature nog moet worden voorzien. OOSTERLAND*. De Damlolub „O D. C." speelde Maandagavond! een uitwedstrijd tegen de Damclub Niefujwerkerk als volgt: W. Biakker—M. v. Dijke 2—0J. C. Bouwimkin—T. v. d- Male 2—0; A. P. Roitte S. Overbeeke 0—2; J. K. Deurloo— J. C. v. d. Male 0—2; J. de Rijke—M. Stout- wij'l zij tevergeefs tracht haar bange zorg te overwinnen. Neen... neen..; er kan niets gebeuren, dat hem van haar zal scheiden, waardoor zij hqm zou kunnen verliezen...! Lanzaam komt Bella te voorschijn uit haar hoekje, waar zij zich tot dusver doodstil heeft gehouden, terwijl haar ver standige oogen de meesteres geen oogen- blik hebben los gelaten. Behoedzaam legt zij haar voorpooten in de schoot van de vrouw. Renate slaat beide armen om den kop van het trouwe dier, vlijt haar gelaat tegen zijn glanzende huid en stamelt: „Zoeken, Bella, zoeken... terugbrengen..." De hond spitst de ooren. Vasntbesloten staat Renate op en loopt naar de deur. De dog volgt haar op de hielen. In de hall is Therese bezig de planten te begieten. Als zij Renate bemerkt, haalt zij haastig haar mantel en shawl. „Dat is verstandig van mevrouw om meneer tegemoet te gaan... Misschien wilt u zoo vriendelijk zijn om een beetje haast te maken... anders komt er van het eten heelemaal niets meer terecht... 't Staat toch al zoo lang klaar.... 't Is bij ne genen 1" Het meisje is een en al verwijt. Renate dwingt zichzelf tot een opper, vlakkig, vriendelijk antwoord... Buiten snijdt de scherpe koude een oogenblik haar adem af. Met een hulpe loos gebaar brengt zij de handen aain haar slapen om dan langzaam den hond jesdijk 2—0; Joh. v. Dijke—J. J. van Zweden 0—2; W. Stouten—M. v. d. Male 02; H. Stouten Jz.J. van Dijke 2—0; P. W. v. Stappen—T. Delebo.ut 0—2; A. v. d- Velde—J. Follmler 1—1; W. v. 1d. Veeer—S. Tielemian 0—2. Uitslag „O.D.C."—Nieuwerkerk 9—13. De Landb.-Ver. „D.E-S." hield Dins dagavond haar jaarvergadering in het Dorpshuis. Op inilitiatief der Tuinbouw vereeniging en in .overleg daarmede was .aanwezig de heer Phaff, ambtenaar van den Plan- tenziektekundigen diemjst, cm een voor dracht te houden over idie ontsmetting van z'aaizaad in de tuLrihoiu|w. Voor idle Coöp. Aankoop-Ver. Seho,uwen-Deiveland te Zierikzee was aanwezig de heer Jon. Haitse. De vergadering was flink bezocht. De voorzitter de heer C. M. Zeijier, rele veerde in z'n openingswoord het blijldie gebeurèn in het Vorstelijk gezin. Ook 1937 heeft 'tegenslagen gebracht, toch hebben wij1 weer een normaal gewas mo gen oogsten en is er in dat opzicht alle reden tot dankbaarheid!. De uienprijzen, welk prodiuic't, hier ruim wordt verbouwd, waren zeer goed. Met het oog daarop waarschu'w't hij tegen overdrijving in 1938, daar het een wind handel is. Ook de kopip- en pachtprijzen der lande rijen z'ijin te hoog, voor een redelijk be staan. Hij waarschuwde tegen deze z.g. landhonger. De Pachtkamers, die straks zullen worden ingesteld, waar men 'dan, wellicht zijn hoop vestigt, Zullen niet kunnen helpen. De secretaris, de heer Otte, las het jaarverslag, waarvoor hem' dank wórdt gebracht voor het keurig resiuimiée. Hier uit blijkt dat 13 leden idlo.or overlijden en bedanken zijn .afgeschreven. Op heden zijn 35 nieuwe leden ingeschreven, zoodat de Vereeniging thans 142 leden telt. Hierna Volgt rekening en verantwoor ding. Er werd 'eene besteding gehouden in Maart j.l. t.w. 123000 ikg diverse stoffen voor totaal f4637,48, ontvangsten f 4580, nacleelig saldo, hierop f57,48. Van de Coöp. Aamk.-Ver. is betrokken 418356 kg diverse goederen a f22012,14, waarbijl komt 10 0/0 en 0,65 o/0 winst a f309,78, totaal ontvangst f22321,92. Uit gaven f22046,96, voordeelig saldoi f274,96. Het voorstel de f 0,65 0/0 winst uit te keeren aan. de leden woridit goedgevonden De huish. rekening geeft aan, met goed slot in 1936 in ontvangst f 2316,54, uit gaven f77919, saldo f 1537,35. De bestuursleden C. M. Zeijier en P. M. Viergever, aftr., werden met 'bijna algemeene stemmen herkozen. Voor de Cowilm, van Toezicht, aftr. A. Steenpoorte, werd gekozen P. J. Fluijt, plaatsverV., C. Nikerk. Besloten wordt inzake de mu's- tschenbestrijding de regeling te volgen, welke door den Kring wordt voorbereid. Enkele vragen betreffende opgave van prijzen, het nemien van monsters door de Coöp. Aank.-Ver., werden door dien heer Hanse naar aller genoegen beantwoord. Die voorzitter dankte de ledlen Voor hunne belangstelling en leidde hierop den heer Phaff in, welke in een bevattelijke te volgen, die met groote sprongen voor uit snet.,,. Zij komt slechts moeizaam voorwaarts... Een beklemmende angst doet haar hart ineen krimpen.... Zijl wil roepen, maar z;ij' vermag islechts eenlge onverstaanbare klanken over haar lippen te brengen... Haar oogen worden plotseling versluierd door een rooden ne vel... Dof hoort zij' nog het blaffen van den hond, in haar ooren ruiiseht het als een verre branding... Haar voeten wei geren den dienst... Zij wankelt en zou zeker gevallen zijn, alis niet op het laatste oogenblik Sylvester Vonherg's armen haar hadden opgevangen. „Renate!" roept hij' ien in zijn stem liggen schrik ien emlstige bezorgdheid, pms 'ishemiels wil, wat jscheelt je...?" „Niets meer", fluistert ze, terwijl zij in een gelukzalige ontspanning haar rust en kracht voelt terugkeeren. „Ik was zoo. bezorgd oml je... 't iis al zoo laat... Je kwaml maar niet terug... toen wou ik je tegemoet gaan..." Bevrijdende tranen istoomlea over haar wangen en langs haar bevenden (mbnd, die zooeven nog pijnlijk vertrokken. de eer,ste verlossende glimlach waagt. „Renate", istam'elt hij, oprecht bewogen, „vergeef mie, ja...." Dan draagt hij haar zwijgend en in teedere behoedzaamheid den korten weg naar huiis terug. Bella doet wederomi met onfeilbaar in stinct het beste wat van haar verwacht kon worden zij' rent vopruit pmi Therese c'auserie het ontsmetten van Zaaizaden voor de tuinbouw ontwikkelde. De vragen die ma de lezing loskwamen werden uitvoerig door den heer Phaff beantwoord. De heer Zeijier was de tolk der ver gadering toen hij den heer Phaff dankte voor zijn interessante lezing, waaruit voor tuin- en landbouwer veel te leeren vieL BiRUINISSE. De leden van de Knapen- en Jongelingsvereeniging v. d. Ned. Herv. Kerk hadden Dinsdagavond een jeugd- avond georganiseerd, waarvan de op brengst ten bate kwam van het Chr. Vereenigingsgebouw. Ds. Marsman ging voorin geebd en deelde in zijn openings woord o.m. mede, dat de binnengekomen inschrijvingen op de obligatieleening de helft van het uit te geven bedrag ver tegenwoordigen, hetgeen gezien de slui- tingsdatumi, 1 Jpni, reden tot ver heuging geeft De verschillende voor drachten, opstellen en de samenspraak- jes vielen allen in den smaak van de talrijke aanwezigen. In de pauze had nog een verloting plaats. Ds. Marsman sloot op de gebruikelijke wijze, waarna deze gezellige avond weer tot het ver leden behoorde. 1 SCHERPENISSE. De heer Iz. Hage Jz. heeft ontslag genomen als voorzitter 'van de weegbrugvereeniging „Vooruitgang". Op Maandag 14 Februari hield de CJV „De Jonge Samuel" hare jaarverga dering. Verschillende onderwerpen wer den behandeld en stukjes voorgelezen, afgewisseld met psalmgezang. Van de CJV „Calvijm" van St.-Maartensdijk waren enkele leden vertegenwoordigd, benevens van de meisjesvereen. „Bidt en Werkt". Het geheel stond onder leiding van ds. De Haan. POORTVLIET. Bij' den landbouwer J. M. Deurloo alhier is wederom, onder een viertal runderen het mond- en klauwv- zeer uitgebroken. Deze dieren waren bij het eerste uitbreken van deze ziekte ge spaard gebleven. Dinsdag werd in het hotel' Geene zitting gehouden teneinde de landbou wers in de gelegenheid te stellen hun handteekening te plaatsen op het verzoek schrift tegen de verhoogde heffing op de teéltvergunning voor aardappelen. OUD-VOSSEMEER. Burg. Stand over Jan. Overleden: Gerard Minheere, 71 j., echtgen. van A. v. d. Houte; Elizabeth Schipper, 71 j., echtgen. van A. A. Rij'stenbil. Loop der bevolking. Ingekomen: L. en C. Jeroense, van Medemhlik; N. M. de Jonge vian Tholen. Vertrokken: A. P. v. Dijke naar Rotterdam; P. J. Raaij- makers-Veraart naar Breda; M. den Engelsman naar Amsterdam1; Wed. A. C. v. Loenhout-Aaarden naar Lisse. Naar we vernemen hebben in deze gemeente 80 verbouwers van aardappe len geteekend op het verzoekschrift, dat beoogt een lagere heffing op de teelt- vergunningen te verkrijgen. Op 4, 5 en 6 Februari heeft in Dingaanstad in Natal de herdenking plaats gehad van het feit, dat het tnac- taat tussehen Piet Retief en den Zceloekoning Dingaan honderd jaar gele den geteekend werd. Daarna volgde, zoo als men weet, de moord op Retief en zijn makkers. Van heinde en ver zijn de boeren met hun gezinnen gekomen en hebben lagers betrokken als vanouds. Een uit gebreid programma was samengesteld voor deze plechtige samenkomst, waar in tal van toespraken waren opgenomen. In een Parijsche kliniek, waarin hij' .sedert begin Februari verpleegd werd is gisteren de z'oon van Trotsky, Leo Sedor, aan de gevolgen van een operatie overleden. den terugkeer van beide ïbenschen te melden. Zoo kio'mit het, dat Sylvester ien Renate direct aan tafel kunnen gaan. Ein dat heeft ongetwijfeld zijn goede zijde, want in tegenwoordigheid van bet bedienende meisje kunnen zij slechts over algemeene dingen van gedachten wisselen en móeten zij hoofdzakelijk eten. Daarbij vinden zij het spoedigst hun evenwicht terug. Voor Renate is. dat al heel gemakkelijk, nu Sylvester er w-eer is. Weliswaar ziet zij' er nog wat vermoeid en overspannen uit, mlaar hij is terug... hij1 zit naast haar laat zidh door haar bedienen.... eet.i klinkt met haar... I-acht haar toe— Alles, alles is weer goed. Voor Sylvester is het heel wat moei lijker zich te beheerschen. Alles wat hij overdacht, beraamd en verzonnen heeft in de uren, waarin hij, sinds het af scheid van Margot, doelloos door de bos- schen en langs de bergen heeft gedwaald, blijkt thans door de wijze, waarop hij in de Lantaarn is teruggekeerd onuitvoer baar. Hoe zou hij Renate kunnen zeg gen, dat hij in de onmiddellijke nabij heid van 'haar woning geaarzeld heeft naar binnen te gaan, ja, misschien zelfs op dit oogenblik nog zou hebben geaar zeld, als de hond niet plotseling blaf fend tegen hem was opgesprongen... (Wordt vervolgd U I 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2