ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 OPOENOi ZIERIKZEESCHE COURANT 1707-1889 De Kern ABONNEMENT. Prijs per 3 Maanden f 1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het baitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijk® aaMMera 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur t A. J. DE LQOZ3 Ublg®v®r-Red«cteor i 8. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13654 ADVERTENTIES i ▼an 1—4 ragals 80 eent, ran 4 regels an daarboven 20 eent per regel. Reclames 40 oent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur SCHUSSCHNIGG ZWICHT Hitler triumfeert Mussolini zwijgt Schusschnig verlaten De eischen van Duitschland hadden in vorm of strekking 1 het karakter van een ultimatum. Wel tragisch is het lot van Oostenrijk na den wereldoorlog. Een kleine staat met een wereldstad, Weenen, de keizer stad, de stad van Strauss en van de Hofbaltanze an den blauen Dionajq. On noemelijk veel leed is daar geleden en enorme energie aangewend, ook van bui ten, om Oostenrijk weer op de been te helpen en thans: de overeenkomst te Berchtesgaden, waarbij de nazificatie werd bevolen. Een ander woord is niet passend! Schusschnigg behoeft men niet te beschuldigen, daar hiji door de andere mogendheden totaal in den steek werd gelaten om zich tegen de Duitsche be dreiging te verzetten. Mussolini deed of hij niet bestond. Hij was in de Alpen aan het skiën en onbereikbaar. Frank rijk kon zonder Engeland niets beginnen, 't Is fraai! De eisch van Duitschland stond gelijk met .een ultimatum; het voldoen aan de gestelde voorwaarden staat gelijk met „Anschlusz". In de dramatische wijze, waarop Hitier zijn verlangen heeft geuit, gegarneerd met de aanwezigheid van generaal Kei- te\ en generaal Sperrie, twee kersversehe bevelhebbers van het Duitsche leger en generaal Von Reichenau, den befaamlen nationaal-socialist, die uit München als een spin in zijn web het oog op Weenen gericht hield, kan men moeilijk anders zien dan een feitelijke inbreuk op de souvereinitieit van Oostenrijk. Zij had Dr. VON SCHUSSCHNIGG Ooslenrijk's Bondskanselier wel geen andere beteekenis dan stilzwij gend, maar welsprekend uit te dnuik- ken wat Oostenrijk in de naaste toekomst te wachten stond, indien Schuschnigg zich niet wensehle te vereenigen met de opvatting, die Berlijn heeft van de mo- reele verplichtingen, die Oostenrijk als kleine „Duitsche staat" op zich heeft ge nomen tegenover den grooten Duits chcm staat aan de andere zijde van de grens. Niei uit het oog verloren mag worden het feit, dat, nu de zuivering in de hoog ste regionen van de Duitsche regeering, wa&ruit o.a. van Neurath verdween, al thans schaak werd gezet, de koers van de buitenlandsche politiek door von Ribbentrop scherper wordt uitgestip peld. Russisch gezant Rumenië ontvlucht Waarom Boetenko diplomaat werd In het interview dat hij! de Giomale d'Italia heeft toegestaan, heeft Boetenko, de op zoo geheimzinnige wijze uit Boeka rest verdwenen diplomatieke vertegen woordiger van Sowjet-Rusland, die te Rome is teruggevonden, beleend, dat 'hij1 de diploma'tieke loopbaan hald! gekozen, omdat hij van meening was, dat deze alleen hem' de mogelijkheid kon bieden uit Rusland te vluchten, waar het leven steeds wreeder en ondraaglijker wiordt. Toen hij het opleidingsinstituut voor den diplomatieken dienst had verlaten, werd Boetenko geplaatst als attaché in het Sowjet-Rusisische paviljoen van de in 1937 te Parijs gehouden, internationale tentoonstelling. Daar had hij geconsta teerd, dat alle statistieken over igroote prestaties der dom'munistem, die in het paviljoen werden vertoond, valseh wiaren. Na zijn verblijf te Moskou werd Boetenko naar de legatie te Boekarest gezonden, waar hij direct het gevoel kreeg door agenten van de G.P.Oe te worden bespied Intusschen vernam hij, dat te Moskcp een onderzoek werd Ingesteld! naar zijn verleden, omdat mm idaar had ontdekt, dat hij1 op 14-jarigen leeftijd had deelge nomen aan de nationalistische beweging, toen Wrangel miet zijn leger Zuid-Rus land binnenrukte. Boetenko voegde daar aan toe, zijn vrouw en zesjarig dochtertje, die zich te Leningrad bevonden, te ver wachten, doch thans van mleening te zijn, dat zij zijn gearresteerd. Bonteko ontsnapt aan de openval Boetenko vertelt dan dat kort voor het vertrek naar Moskou van den Sowjet- gezant te Boekarest, Ostrofski, een ver dacht individu, |uit Weenen was. aange komen en in de legatie zijn intrek had genomen. Dat was op 3 Februari. Nie- imland wilde mij' zeggen, waaroimi dleze m)an was gekomen, aldus Boetenko. Op 5 Februari hebben dat individu en twee andere agenten der G.P.Oe, idie in de legatie woonden, mie laten roepen en er tot driemiaal toe bij1 mij. op aangedrongen, dat ik mij met hen inaar Sinaja zou be geven. Ik weigerde, om'dat ik mij niet erg prettig voelde, maar de agenten bleven aandringen. Ik sprak nog over mijn chauffeer, maar men antwoordde, dat diens aanwezigheid niet noodig was, omldat de uit Weenen overgekomen man een auto kon besturen. Ik begreep toen, dat men mij er in wilde laten loopen en voornemens was miji te dooden of mij te ontvoeren. Op 6 Februari verliet ik de legatie, maar pas op 10 Februari vertrok ik uit Boekarest en kjon ik de grens overschrijden! EERSTE KAMER Verruiming echtscheidingsgronden niet te verwachten Minister Goseling, gisteren antwoor dend op de debatten over de begroeting van justitie, betoogde, dat toekenning van het verschooningsrecht aan journa listen vele kwesties opwerpt. Voor den minister is het de vraag, of men als norm kan aannemen, dat journalisten in alle gevallen den naam van hun zegsman mogen vërzwijgen. Mi nister Goseling karakteriseert zijn hou ding ten opzichte van dit vraagstuk, als van afwachtend beraad. Kastijding door de politie wijst de minister af. Terecht doet hij uitkomen, dat tuchtrecht het 'bewaren van een zekere orde en tuchtigingsrecht nog niet hetzelfde zijn. Bij het laatste dreigt altijd het gevaar van mishandeling. Wat het echtseheidingisv'raagstuk be treft, heeft de minister een standpunt verdedigt, dat vrijwel identiek is aan de opvattingen, welke hij in de Tweede Kamer verkondigd heeft. Echtscheiding 'bij onderling goedvinden is namelijk Zijne Excellentie een doorn in het oog. Ver ruiming der echtscheidingsgronden is van hem dan ook niet te verwachten. Met de legen-aanteekening der natio ns al-socialistische fractie werd de justi- tie-'begrooting aanvaard. De defensie van ons land Na de middagpauze werd het débat over de Defensie-begrooting terecht ge koppeld aan de bekende ingrijpende wij ziging uitbreiding van het contingent verlenging van den eersten oefentijd van de Dienstplichtwet. Bij de 'beschouwing van onderdeelen van het deflensie-'beleid werd ook het vraagstuk van de NederlandsChe vlieg tuig-industrie aangeroerd. Men kan het beireuren, dat de betrokken autoriteiten niet tijdiger hun wenschen aan de Ne- derlandsche industrie kenbaar hebben ge maakt. Maar men rnnag niet vergeten, dat men onder den druk der interna tionale omstandigheden, zich v'oor snelle beslissingen zag geplaatst. Dat men voor Indië 39 bommenwerpers in Amerika heeft besteld, met bet oog op den nood zakelijken spoed, is dan ook niet af te keuren. i Namens de i&ociaal-dem- fractie heeft mr. Wiardi Beckman het woord gevoerd. Deze afgevaardigde erkent thans, zij het niet met vreugde, dat ook in Nederland de weermacht moet worden versterkt Hij herinnert er aan wie zal het ont kennen? dat bewapening een noodza kelijk kwaad is. Verschil van meening ontstaat echter over de vraag, waar de budgetaire grenzen van de bewapening moeten worden gelegd? Dan poneert de heer Beekman de bekende stelling, dat met de defensieuitgaven niet verder mag worden gegaan, dan in verband met Ie sociaal-economische nooden toelaatbaar is. Het roode achterlicht Naar aanleiding van het adres vasn dien A.N.W.B. aan den Minister v.ati Water staat, inzake de keuringseischen van de rijwiel-achterlichten, deelen. de Philips-fa- bxieken imiede, dat Idle daarin, (genoemde klacht van een veelvuldig los/trillen van de laimlpjes bij' de idloor haar in den handel gebrachte achterlichten niet be staat Bij' de constructie dezer achterlichten is imiet de mogelijkheid van lostrillen bij' voorbaat rekening gehouden, terwijl bo vendien de lampjes gedurende de fabri cage doo.r omvangrijke schokp roeven op lostrillen gecontroleerd worden. Wordt [bijl het imionteeren van het alch'ter- licht van het rijwiel slechts leven nage gaan of het Lampje voldoende stevig in de fitting is geschroefd, dan kan van een lostrillen geen sprake meer zijn. VERSCHILLENDE BERICHTEN Blinde te water geraakt en overleden Een 89-jarige blinde man wandelde gis termiddag langs het Spaarne nabij de Lange Brug te Haarlem. Plotseling zagen voorbijgangers tot hun grooteni schrik dat de oude man misstapte en in het water viel. Een hunner bedacht zich geen oogenblik en sprong den dren keling onmiddellijk in hét' ijskoude wa ter na. Hij mocht het genoegen smaken den blinde te grijpen en hem met be hulp van enkele andere op het droge te brengen. De bejaarde man was echter reeds bewusteloos en tengevolge van de hevige koude is hij in den loop van den middag, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Houten sociëteit afgebrand Gisteravond is brand uitgebroken in de sociëteit „Ons Genoegen" te Kromme- n i e. Het vuur ontstond in de groote zaal door het in brand geraken van den schoorsteen. Terstond daarna vatte het plafond vlam, dat geheel uit riet en kalk bestaat. Korten tijd later sloegen de vlammen uit het dak fel naar buiten. De brandweer uit Krommenie rukte met twee motorspuiten aan, doch zij slaagde er niet in, ook maar een gedeelte van het circa vijftig meter diepe en zesi meter breede, geheel uit hout opgetrok ken pand, te redden. De koffiekameij en de ouderwetsche, kort geleden ge restaureerde, kolfbaan, welke ook als vergader-, toon eel- en danszaal dienst deed, benevens het woonhuis, brandden geheel uit. Vele vereenigingseigendonri men, als vaandels en trofeeën, gingen mede verloren. LAND- EN TUINBOUW Internationaal Tuinbouwcongres 1938 Van 12 tot 18 Augustus' zal te Berlijn in de Krollopera het Xllde internationale congres voor den tuinbouw worden ge houden, waaraan ook Nederland deel neemt. Als organisator van dit congres fun geert het Duitsche ministerie van volks voeding en landbouw. De chef van dit ministerie, rijksminister Darré, zal het congres op 12 Augustus plechtig ope nen. Tot nog toe hebben 41 landen hum deelname toegezegd. Het congres zal in 20 verschillende secties worden gehou den, waarbij 420 rapporteurs aan het woord zullen komen. Als secretaris-gene raal van het congres zal een van de beste Duitsche deskundigen, tuinbouw-direc- teur Günther, jiungeeren. Reeds in April zal in de West-Duitsche stad Essen een rijkstuinbojuiwtentoonsteil- ling worden geopend, die ook nog na het congres, namelijk tot October, ge opend zal zijn. Deze tuinbouwtentoonstel ling zal ongetwijfeld de 'belangstelling! van de bezoekers van het internationale congres trekken. Alle bezoekers van het congres ver wachten veel van de bijzondere erva ringen, die in de verschillende landen verzamleld iZijn, zoo in de Vereenigide Staten van Noord-Amerika op het ge bied van den fruitteelt, in Nederland en België op het gebied der bloemencul- lures, in Frankrijk op het gebied van den zaadbouw, in Hongarije op het ge bied van den aanplant van bepaalde krui den en in Japan op het gebied van de bloemenversiering. Op het congres zullen vier taliën er kend zijn: Engelsch, Fransch, Italiaanseh en Duitsch. Zooals ook anders bdj inter nationale congressen, zal iedere deel nemer met een voor zijn zetel aange brachte koptelefoon de voordrachten in zijn taal kunnen aanhooren. KORTE BERICHTEN Het grootste Britsche schip, de „Queen Mary", dat gisteren van Sout hampton naar New York vertrok, ver voert op deze reis zijn lOO.OOQsten pas sagier. Maandag j.l., toen de „Queen Mary" uit New York te Southampton aankwam, bedroeg het totaal 99.584, ter wijl ongeveer 850 passagiers den over tocht naar de nieuwe wereld zullen ma ken, waardoor het aantal vervoerde per sonen dus ver over de honderdduizend stijgt. Prins Bernhard is gistermid dag van Soestdijk naar Schiphol gere den. Tegen half vijf kwam de Prins op het vliegveld :aan, om daar zijn vrienden te begroeten, die bij zijn huwelijk als gas ten aanwezig zijn geweest en thans i^p doorreis per vliegtuig aankwamen. Te Marche-les-Dames, waar giste ren de-.vierde verjaardag van den tragi- schen dood van koning Albert wordt herdacht, is een jong student uit Namen van dezelfde rots gespron gen. Leerlingen van een school uit Hoei, die een 'bezoek aan de rotsen van Mar- die les Dames brachten, vonden hem in bezwijming liggen, dicht bij den groo ten weg. De ongelukkige, wiens schedel een geopende wonde vertoonde, werd onmiddellijk naar een kliniek overge bracht. Het Tweede Kamerlid, de heer D. Wijlnkoop heeft naar aanleiding van de 'berichten over de erkenning van den 'koning van Italië als keizer van Ethi opië, namens de fractie van de com munistische partij! in de Tweede Kamer, den voorzitter van de Tweede Kamer er van ,in kennis gesteld, dat hij in de zitting van Dinsdag ajs. een verzoek tot interpellatie der regeering over deze aangelegenheid zal indienen. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 18 Febr. 5,03 17,32 10,35 22,41 Schusschnigg heeft zich naar Hitier moeten schikken Boetenko werd diplomaat om uit Rusland te kunnen vluchten De Eerste Kamer heeft de be grooting van Justitie goedgekeurd Internationaal Tuinbouwcongres in Augustus in Berlijn Het Nederlandsche elftal voor 27 Februari samengesteld Lichte tot matige vorst Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste baromleteitst. 780,3 te Lerwick Laagste 752,3 te Ingö Verwacht tot den avond van 18 Febr.: Meest matige, Ooistelijke wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, des nachts lichte tot matige vorst, over dag temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon op: Zon onder: 18 Febr. 7,13 5,16 Maan under: Maan op: 18 Febr. 8,07 10,34 DE POT VERWIJT DEN KETEL In het zwaar geteisterd Spanje, Dreunt nog altijd het kanon, Bijna twee jaar zijn verstreken Sinds de burgerkrijg begon De belangen van de „grooten" Staan in Spanje op het spel, En zoo blijft het vujuirtje branden, Steeds nog onverminderd fel. Veel verdragen zijn geschonden, Veel beloften zijn gedaan, Menig onverkwdk'lijk schouwspel Is onis oog voorbij' gegaan. Tal van daden van barbaarschheiidi, 't Zij dan in modernen vorm, Teisterden het anmte Spanje Als een zware wervelstorml En rondom het slagveld woedt er Nog een felle woordenstrijd: De bekende pot die zwart is Maakt den ketel dat verwijt. En zoo Zagen we al dikwijls Heel wat twist en gekrakeel, Voor pms, buitenstaanders, is het Geen verheffend tafereel I J.S,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1