ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE ABDIJSIROOP De Kern WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 OP6ENOI ZIERIKZEESCHE COURANT schrale huid PÖROLf Hebl Gij hel telkens op de luchtpijpen? AKKER's verstèrkte ABONNEMENT! V7Q7 - 1880 Prijs per 3 Maanden f1,50, buiten Zierikiee fl,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijk* iuMM«rs 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 DlnscUurs A. J. DE LOOZB @llgav«r-Redict«ar i M. JJ KOSTEN Olteavai N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13653 ADVERTENTIES i ï»n 1—4 rcg.il 80 oent, ran 4 regel» «n 4urboren 20 cut per regel. Reclines 40 oent per regel. By contract belingrijke korting Intending op don dig Tin nitgin vóór 10 uur Rusland houdt wapenschouw „Stalin heeft de theorie -van Trotski weer opgenomen, met dit eene verschil, dat Trotski eerst de wereldrevolutie wilde uit voeren en vervolgens het soci alisme in Rusland, terwijl Stalin de volgorde heeft omgekeerd. Het program is echter hetzelfde ge bleven". In het antwoord, dat Stalin, de Sphinx vin het Kremlin, in de „Prawda", het or gaan der Russische Communistische Partij heeft gegeven, op een paar, schijnbaar theoretische, vragen door een jong aan- hanger van de Sovjet-leer, dringt de eerste aan op een hechtere samenwerking tusschen het proletariaat van de wereld. Het hoofdmotief van den Sovjet-czaar is, dat de politieke steun van de arbei ders In alle landen dient georganiseerd voor het geval van een overal op Rus land, gelijk ook iedere steun van de Russen aan de arbeidersklasse der bur gerlijke landen georganiseerd moet wor den. Waarom deze schijnbare wijziging van den uitgestippelden koers? De ontwik keling van de huidige internationale po litieke ontwikkeling heeft Stalin genoopt hel roer der buitenlandsche politiek te wenden en aan te sturen op het tweede programpunt van Lenin, de wereldrevo lutie. Moskou heeft tot zijn spijt de mis lukking moeten constateeren van de po litiek var LitwinoV, naar wiens inblazin gen de Volkenbond niet heeft willen •luisteren, noch ten aanzien v'an het Italiaansch-Abessiniseh conflict, uodh ten aanzien van den Spaanschen burger oorlog en evenmin ten aanzien van het jongste Chineeseh-Japansch conflict een algemeen gewapend conflict te ont ketenen, dat niet de bedoeling had het recht te dienen, maar het fascisme te treffen en het eommunistne te gerieven. Eenheids- en volksfronten zijn nergens tot stand gebracht, met uitzondering v!an Frankrijk, waar het volksfront zich heeft gecompromitteerd en thans op zijn laat ste beenen schijnt te lcopen. De ontwikkeling vian de Europeesche politiek gaat thans in een richting, lijn recht tegenovergesteld aan die van Mos kou. ingeland en Frankrij'k zijn er op bedacht de politieke tegenstellingen," die zich in Europa voordoen, niet ten ge rieve van Moskou te versoherpen, maar ze te verzwakken en, zioo mogelijk, zoowel puitschland alp Italië tot den Volkenbond terug te brengen. Minister Eden heeft verklaard, dat er tusschen de democratische en de fascis- tische staten over het ideologische ver schil heen goede samenwerking moge lijk was en nuttig zciu zijn. Engeland en Frankrijk zijn, bij het inzicht in het catastrofale van een Europeeschen oor log, bij1 de gebleken behoefte van een heid van de Europeesche mogendheden ten aanzien van de symptomatische ver schijnselen in het Verre Oosten, bereid gebleken, ten koste van groote con cessies, hun geschillen met D|uitschlaod en Italië uit den weg te ruimen. Bij het verdwijnen van de scherpe te genstellingen tusschen de politiek der democratische en die der fascistische mo gendheden kan Moskou geen profijt meer verwachten van hel opzet, van deze te genstellingen politiek profijt te trekken ten gunste van de wereldrevolutie. De Sowjet-Unle ziet zich weder op haar eigen basis teruggeworpen. De Volken bond zal haar houding tegenover Rus land opnieuw moeten bepalen, nu het overduidelijk is. dat het niet zal schro men, tegen mogendheden, waarmede het in dezelfde wereldorganisatie Zit, ver raad te plegen. HITLER EN SCHUSSCHNIGG Heeft Duitschland Oostenrijk bang gemaakt Achteraf blijkt, dat het geruchtmakend onderhoud van Zaterdag te Berchtesga- den, veel ernstiger is geweest dan men aanvankelijk heeft toegegeven. Hitier heeft zijn collega, uit Oostenrijk al direct zeer uit de hoogte, als een naast zijn grootheid ternauwernood meetellenden factor behandeld en zich o.a. zeer be klaagd over de wijze, waarop een deel van het Duitsche volk, n.l. het Oosten- rij'ksche, hem, den grooten redder van dat volk, had durven bejegenen. De heele ontvangst op den Berghof was er overigens op gericht den leider van het kleine militair nog zoo Zwakke Oostenrijk, onder zwaren druk te stellen. Hitler had o.a. den in Oostenrijk meest ge vreesden generaal van de weer macht, n.l. generaal Reichenau, naar den Berghof laten komen, mitsgaders den nieuwen minister van oorlog en nog en kele generaals. Die kwamen zoo nu en dan op verzoek van Hitier de conferentie kamer binnen om te bevestigen, dat oorlogsgruwelen zooalP de Chineez'en ze thans moeten verduren, in een volgenden oorlog in Europa eveneens schering en inslag zouden zijn. Schusdhnigg werd ook te verstaan ge geven, dat als Duitschland niet vóór de rijksdagrede van 20 dezer zou zijn be vredigd, wat den toestand in Oostenrijk betreft, Hitier dan zou verklaren, dat Oostenrijk de laatste kans, welke Hitier hen met het acdoord van 11 Juli 1936 had gegeven, zou hebben verspeeld en hij, Hitier, thans alle vrijheid van hande len tegenover den kleinen wesrbarstigen Duitschen staat zciu; hernemen, waarbij door de „ad hoe" naar Berghof gehaalde generaals werd 'bevestigd, hoeveel man zij aan de grenzen hadden staan.... Die Oostenrijkers zijn Zondagochtend teruggekeerd, zonder dat van boven staande ook maar iets bekend raakte, maar toen men daarop in regeermgskrin- gen aan de kabinetsherziening ging wer ken, hüoest men, wel aannemen, dat Hitier druk had uitgeoefend op Schusschnig, dit te Pileer, nu de samenstelling van het gewijzigde Kabinet is. bekend geworden, waarin de gematigde nationaal-socialist SeijS Iquart, tot minister van openbare veiligheid is benoemd. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met 30-ó0cf.6ijAp6fh.en Orogfsfeo MIJNHARDT Wffll'fff EERSTE KAMER Echtscheiding en verschooningsrecht Het debat over Justitie heeft na het. begrootingsdebat in de Tweede Kaóner niet veel nieuwe gezichtspunten opge leverd. Men herinnert zich de plannen van den minister omtrent de „verscherping" van de echtscheidingsprocedure. Ook uit de Memlorie van Antwoord aan deze Kamer blijkt duidelijk, dat de minister op het •gebied van het huwelijksrecht een verder „afglijden" (dit is de thanfe in regieeringls- kringen steeds imleer gebruikelijke term) voorkomen wil. Dit alles neemt niet weg, dat prof. Kranenburg (v.d.) er terecht op gewezen heeft, dat 'miea ook ter lin kerzijde het huwelijk niet als een „indivi- dueele" instelling wil zien. Maar zelfs een zeer strenge huwelijkswetgeving is stellig nog geen doeltreffend middel om de huwelijksmoraal ,ook werkelijk te ver- hoogen. Prof. Kranenburg herinnerde in dit verband niet zonder reden aan een recente uitspraak van dr. Colijln: de Staat kan er niet in slagen, zedelijke verplich tingen af te dwingen. De heer Van Rappard (lib.) heeft aangedrongen op krachtige bestrijding van de baldadigheid, door invoering van een stelsel van lichte kast ij ding van po- litiewege, gelijk dat in Engeland geschiedt Wanneer baldadige jongens weten, dat zij op het politiebureau lichamelijke be straffing kunnen krijgen, dan zftïUen zij zich wel twee maal bedenken alvorens^ zich aan baldadigheid te builen te gaan. Vermelden wij ten slotte een sympa thiek en welsprekend betoog van mr. Wiardi Beekman (s»d.a.p.) omtrent het toekennen van' het verschooningfs recht, voor den journalist. Terecht maakte deze afgevaardigde zich daarbij grootendeels los van de geruchtmakende zaak-Hansen. Bij' de betreffende publicatie was imlmens het „algemeen belang" nauwelijks, in het geding. Maar het is. onder journalisten, van de mieest uiteenloopende oVerf/uigiog, gewoonterecht, dat mien zaken publicee- rend, waarbij het algemeen belang be trokken is, discretie omtrent zijn zegs- m|au handhaaft. Of een algemeen belang inderdaad in het geding is, kan zoo mr. Beekman altijd worden uitgemaakt door een eereraad. En in het algemeen is het in ons land inderdaad van zelf sprekend, dat mien van de peijs verwacht, dat zij1 tegen misstanden waaakt. Maar dan moet dwang om zegslieden te noe men, tevoren .en ook juridisch uit gesloten zijn. Minister Patijn over den Volkenbond Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Buitenl. Zaken wordt het volgende ontleend Wat den Volkenbond betreft, herhaalt i de regeering, dat zij vasthoudt aan het j begrip van collectieve-veiligheid als het beste middel om den vrede te helpen verzekeren. Van het standpunt der leden, die van meening zijn, dat ook thans nog de sancties kunnen worden toegepast, wijkt de regeeringsopvatting af, aangezien de regeering van oordeel is, dat men het j oog niet mag sluiten voor het feit, dat j bij de huidige verhoudingen, op den Vol kenbond, als waarborg voor het verze keren van collectieve veiligheid, niet m3g worden gerekend. Wanneer het mogelijk ware vrijwel all'* staten der wereld bijeen te brengen in een Volkenbond, geheel gebaseerd op de hooge opvattingen, waarvan een aantal leden in het voorloopig verslag blijkt geeft, dan zou de minister, gesteld voor de vraag of toetreding van enkele andere een tegengesteld standpunt innemende, landen moest worden aangemoedigd, zich ongetwijfeld plaatsen aan de zijde van hen, die in deze toetreding geen voor deel voor den bond zouden zien. Maar zoo is de werkelijkheid niet. In wezen zien wij een door belangen tegenstellingen en door uiteenloopende rechtsopvattingen en ideologieën ver scheurde wereld, waarin slechts een be perkt aantal staten zich laiat leiden door de beginselen, die de hier bedoelde le den de juiste achten. Deze landen Zouj- den zich tot een blok kunnen aaneen sluiten. De minister laat in het -midden, of zulks wenstchelijk ziou zijn, maar, wat men daarmede ook zou bereiken, de vor ming van een organisatie, die in waarheid den naam „Volkenbond" zóu. kun neb dra gen, zeker niet. En juist een Volkenbond, een syste matische organisatie van de staten, die het middel biedt tot een georganiseerd overleg omtrent de elkander doorkrui sende en voortdurend botsende belan gen, is in een zoodanig verdeelde we reld meer noodig dan ooit. VERSCHILLENDE BERICHTEN Oeverval op Noord-Beveland Gistermorgen heeft zidh een zware oeverval voorgedaan bij' het veer Kam perland op Noord-Beveland. Het slik tegen den dam', welke de schorren ter plaatse beschermt, is over een groote lengte weggezakt. De dijkwachter P. Clemient zag den val gebeuren. Hij hoorde een ger|uisdh en zag het water opspatten, waarna bleek dat een groot stuk slik verdwenen was. Na ongeveer -een kwartier kwam' de val tot stilstand. De val ontstond aan de Oolstzijde van het Kamperlandsiche veer. Er ligt ter plaatse een dam, welke naar den steiger voert. Vlak bij den steiger ils de val ontstaan. De lengte wordt geschat óp pLmi 85 M. en de breedte óp pl'.m 35 M. Op 't nippertje ontsnapt De bestuurder van een personenauto de 59-jarige heer D. Jager uit Eefde, die uit de richting Z u t f e n den overweg in den RijksstraatwegZutfen—Deventer naderde, zag gisteravond zes uur de ge sloten spoorboomen niet, met het gevolg, dat hij' door den eersten heenreed en met een hevigen klap tegen den juist passeerenden trein botste. De auto werd na de botsing tegen den steunpaal, waar. op de spoorboom rust, geworpen. Het gedeelte naast de stuurinrichting en het voorste deel van de auto werden totaal stuk gerammeid. De bestuurder bleef on. gedeerd en kwam met den schrik vriji. Hij verklaarde door een tegenligger te zijln verblind en daardoor de boomeri niet te hebben gezien. Motorrijder botst tegen vrachtauto Gistermiddag is op den straatweg Gou- j da—Bodegraven onder de gem. Wad- dinxveen, juist op de grens van i Gouda, een uit de richting Bodegraven komende motorrijder, de 40-jarige reizi- ger J. Nieuwenburg uit 's-Gravenhage, linkerweggedeelte kwam, naderde gelijk tijdig de tegenligger. De motorrijder schoot met zijin hoofd tegen een uitste kende pen van den wagen, welke pen hem in het hoofd drong en doodelijk ven- wondde. Fusie tusschen oranje-vereenigingen In de Maandagavond te Middelburg gehouden vergadering heeft de Vereani- girng Uit het volk: Vopir het volk, welke simd's. tientallen jaren de feesten op O.ranjedagen organiseerde, besloten 'n fusie aan te gaan met de esenige jaren geleden opgerichte Oranjevereniging. Hierdoor is de eensgezindheid in het feestvieren w-e©r hersteld. KORTE BERICHTEN Het proces-N e m 11 e r, dat op 8 Febr. 1.1. is verdaagd, zal Vrijdag 18 Februari worden hervat. Naar wordt ge meld, heeft ds. Niemöller zich met zijn drie verdedigers verstaan, die weer op de zitting zullen verschijnen. Teneinde een nieuwe verdaging te voorkomen, is ook de toegevoegde verdediger, advo caat Herold opgeroepen. De hoop op het behoud van een Italiaansch vliegtuig, dat tien passa giers aan, boord had on een beman ning bestaande uit vier personen, vlie gend tusschen Ostia (Rome) en Cadix wordt opgegeven. Het toestel was Zondag te Cadiz op gestegen en kon reeds 's avonds te Os tia worden verwacht. De vliegbóot kwam boven de Middellandsche Zee in een hevigen storm, zoodat gevreesd wordt, dat het in zee is gestort. De ijsbreker Moerman is in de nabijheid van de Tajmyr aangekomen. Dit schip bevend zich het dichtst bij' de expe ditie Papanin. Beide schepen pogen thans tezamen het kamp van Papanin te be reiken. Deze heeft den kapitein van de Moerman bericht, dat hij het schip heeft kunnen waarnemen. De 30.000 Italiaansehe land arbeiders, die aan Duitschland ge leend zullen worden, omdat men daar handen tekort komt zullen op 15 Maart en 15 April met speciale treinen naar Duitschland vertrekken. De arbei ders, onder wie vele vrouwen, zullen een speciale uniform dragen. Zij' zijn af komstig uit streken waar suikerbieten en aardappelen worden geteeld omdat dat ziji in Duitschland datzelfde werk zullen moeten doen. LAND- EN TUINBOUW tegen een vrachtauto gebotst en daarbij! op slag gedood. De motorrijder wilde een voorrijdende vrachtauto passeeren. Mede omdat hij1 dit in een bocht deed, zag hij een van den anderen kant ko mende vrachtauto niet. Toen hij' op het Uitzaai vap Uien In Zeeland zullen dit voorjaar veel uien. uitgezaaid worden. Engeland is reeds nu bereid uien van oogst 1938 te koppen tegen 21/2 dt. per kg. Het reinigen komt dan voor rekening Van de koppers. Voor de verbouwers is dit een goede prijls. In de vier jaren voor 1937 ontvingen» zliji imieestal 1 Ct per kg. De Emgel'scne koopens rekenen er op dat Spanje dit jaar nog niet aan' de markt komt. Klopt die speculatie dan is het pok voor hen een goede prijs., want Ziji hebben dit sei zoen in Nederland wel eens prijzen be steed tot 10 cent per kg. Dergelijke prij zen kwamen echter niet aan de verbou wers, maar aan personen ten goede die de uien bijtijds opgekocht hadden en vast hielden. De Engelsche koopers hebben zich vast gewapend tegen een herhaling daarvan. Teeltheffing Aardappelen De verhoogde teeltheffing Vppr de aard appelteelt van f 30 pp f 50 per H.A. is bij de betrokken telers in geen goede aarde gevallen. Men' Voelt het als een gnopt bezwaar, dat van Regeeringswege deze heffing geheven wordt, maar dat het product wat den prijs betreft aan het vrije Is pel van vraag en aanbod onder hevig is. Men zou tegenover de heffing een zekere garantie ten opzichte van den prijs wenschent Hoewel ireeds verschillende malen de Z.L.M. in Samenwerking met andere land bouworganisaties tegen de heffing en tegen de verhooging m!et klem bij de be voegde autoriteiten geprotesteerd heeft en steeds Zonder succes, daar hebben sommige aid. van Landbouw en Maat schappij! deze kwestie ter hand genomen. Men laat in deze organisatie een request bij cje telers cirtuleeren, waarop door dezen natuurlijk druk geteekend wordt. Of het echter het gewenschte (effect Zal sorteeren blijft een andere vraag. neem dan bi-j het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U hèt aangewezen middel is. Abdijsiroop ls een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde „genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop de krach tig hoest-bedwingende stof: codeïnewelke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprlk- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds béste Hoest-slroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis* Asthma. Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4 20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeligerhet gebruik. Stalin gooit het roer der buiten landsche politiek om Minister Patijn geeft college over den Volkenbond De plannen der regeering omtrent het huwelijksrecht Verhoogde teeltheffina op aard appelen lokt verzet uit Oeverval op Noord-Beveland bij Kamperlandsche veer Lichte tot matige vorst Barometerstand van hedenmiddag 2 uur. WEERBERICHT Hoogste baroimteterst. 777,9 te Wicks Laagste 749,8 te Vardö Verwacht tot den avond van 17 Febr.: Meest matige Noordoostelijke tot Ooste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, des nachts lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot temperatuurom het .vriespunt. 17 Febr. 17 Febr. Zon op: Zon onder: 7,15 5,14 Maan onder: 7,45 Maan op: 9,20 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 17 Febr. 4,27 16,54 9,59 22,02 Met het vliegtuig, dat gistermiddag op Schiphol landde, zijn zendingen prach tige orchideeën uit Indië aangeko men, bestemd voor Prinses Juliana en Prinses Beatrix. De bloemen zijn onmid dellijk na aankomst per auto naar het Paleis Soestdijk gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1