ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE GOUD! DINSDAG 15 FEBRUARI 1938 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT» 1707 - 1880 Prijs per 3 maanden f1,50, buiten Zieriksee f 1,80 Voor het bnitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke aammers 5 cent, Verschijn t dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur t A. I. DE LOOZB Oltgever-Redacteur i 0. KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEB 94STE JAARGANG No. 13652 ADVERTENTIES i van 1—4 regels 80 oent, ran 4 regels en daarboren 20 eeat per regel, Reolames 40 oent per regel. By oontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Het leven van den Mikado Vrees voor de openbaarheid Geen blanken in zijn omgeving Zooals bekend is de god der Japan ners tegelijk hun keizer, hun hoogepries- ter en hun onbeperkte heerscher. De op de voorvadenen-vereering opgebouwde staatsreligie houdt hem verre van alle aardsche dingen. Ongetwijfeld neemt de Japansche kei zer de positie van een „Uebermensch" in. Hirohito is de opperste heerscher over 66 millioen Japanners en 30 millioenj Koreanen; Desondanks weet de wereld, hoe sterk de aandacht op het oogen- blik ook op het Verre Oosten gericht moge zijn, weinig van den keizer af. Onlangs vierde de heerscher zijn 37sten verjaardag, maar zelfs op dezen feestdag liet hij zich niet aan het volk zien.. Dit spruit voort uit het geheiligde voor schrift van het oude hof-ceremoniëel. Slechts eenige hovelingen mogen met den keizer in contact komen. De bevolking van het millioenenrijk echter wordt verre van den keizer gehouden en geen geluid' van de buitenwereld dringt door in het keizerlijke hof. Hirohito is een absoluut alleen- heerscher zijn woord is wet. De grondwet echter, die „op bevel van den keizer afgekondigd werd, om Zijner Ma- jesteits regeering te regelen", ontheft hem van alle verantwoording. In Japan dragen de ministers de volle verant woordelijkheid. Niemand weet, hoe de 1reizer over bepaalde politieke vraag stukken denkt. Want de ministers zou den eerder Harakiri plegen, dan slechts een woordje over de meeningen van den heerscher te zeggen. Een ding is echter bekend. Hirohito is, of was in ieder geval, anti-militarist en hij was het ook, die jarenlang de radicale ele menten van zijm leger in toom hield. Zijn werkkamer, een laboratorium Na het reeds gezegde klinkt het van zelfsprekend, dat het particuliere leven van den heerscher een diep geheim is. De keizer heeft nog nimmer een open bare redevoering gehouden, een inter view gegeven, voor de microfoon ge sproken, een eersten steen gelegd of een ziekenhuis geopend. Men vertelt dat hij in het park van zijn paleis gaarne golf speelt. Misschien is het geen al te groote indiscretie, indien hier zijta. 1 beide lievelingsbezigheden verraden wor- den: De monarch interesseert zich voor anthropologische vraagstukken en mi- 1 croscopisch onderzoek. i Heeft Hirohito werkelijk geen parti culier leven eenvoudig wijl de open baarheid daarvan niets afweet? Waar schijnlijk is het tegendeel juist. De kei zer van Japan is misschien wel de eenigste monarch ter wereld, die door geen nieuwsgierigheid wordt lastig ge vallen. Iedere tocht van den keizer door de straten zijlner residentie wordt door uiterst strenge politie-maatregelen voor af gegaan. De keizerlijke Rolls-Royce rijdt door uitgestorven straten. Geen. J mensch zal het wagen, deze straten te betreden, de politie doorsnuffelt wonin- gen en jaagt de nieuwsgierigen van de vensters weg. De dag van een eenzaam mensch De dag van den keizer begint om zes uur. Hij1 duldt geen lakeien om zich heen. Hij' kleedt en scheert zichzelf. Om 7 uur neemt hij' gemeenschappelijk met de keizerin het ontbijt. Daarop verschij nen de beide oudste prinsesjes. De ce remonie dezer begroeting tusschen ouders en kinderen neemt eenige minuten in beslag, waarop de beide prineessen naar school gaan. De volgende „audiëntie" is voor den kroonprins: den 4-jarigen Aki- t hito. Om 8 uur gaat de keizer de cou ranten lezen. Om 10 uur neemt hij1 zijn dejeuner en daarna speelt hij' een uur golf. Om 11 uur begint dan de eigen- j lijke werkdag van den keizer, die tot 6.30 in den avond duurt. Tientallen rap porten worden dan bestudeerd. Om half zeven zet de familie zich aan tafel.» i Gasten zijn daarbij nimmer aanwezig. Na het diner werkt de keizer dan tot j 11 uur in zijn laboratorium. Blanken zijn principieel uit de omge ving van den keizer gebannen. Slechts bij uitzondering worden de ambassadeurs en gezanten der buitenlandsche mogend- heden bij den keizer geroepen, maar de meening, dat er tusschen de keizer en j de diplomaten politieke conferenties zou- j den plaats vinden is volkomen onjuist. Slechts formules worden uitgewisseld, stijf en plechtig, zooals de oeroude tra dities het voorschrijven. PAPANIN IN HET NAUW Rusland vraagt Deensche hulp Te Kopenhagen heeft men gisteren een telegrafisch verzoek van de Russische re geering ontvangen omi de hulporganisatie voor de expeditie van Papanin, welke Lauge Koch in samenwerking met het bestuur van Groenland voorbereid heeft, onmiddellijk in werking te stellen. Kort daarna zijn eenige van de al reeds dagen te Scoresbysumd in gereedheid ge houden patrouilles van pelsjagers en Es kimo's met hun hondersleden Noord waarts vertrokken en men berekent dat voor Dinsdagavond de wachtposten tus schen de Koning Oscar fjord en de Soo- resbysund betrokken zullen zijn. Alle hulpverleening concentreert vooir- loopi-g op Li verpoolland, voor welke kust de ijsschots met de 4 IRuS&en zich. bevindt, maar er zijn maatregelen getroffen torn ook de posten bezuiden de Sciorecbysund te kunnen bezetten, indien de ijsschots Zuidwaarts af zou drijven. De patno|uilles die nu onderweg zijn hebben voorraden Levensmiddelen bij zich waardoor zij tus schen de posten in depots kunnen» aan leggen. De kosten heeft de Russische re- geering geheel voor haar rekening geno men. Het verzoek heeft te Kopenhagen veel opzien gewekt, omldat men er door de laatste telegrammen van de Tajlmir al op was gaan rekenen dat het nog slechts een kwestie van ten hoogste enkele dagen was voor de Russische vliegers hun land genoot en van de ijsschots naar den ijs- breker over zouden kunnen brengen,. Blijk baar wil m'en op alle eventualiteiten voor bereid zijn. De Tajmir heeft zich ver in het ijs* gewaagd. Het is geen groote ijlsbreker en wan neer er storm komt en daar is in dezen tijd van. het jaar in de Groenland- öche wateren voortdurend kaïns op zullen de stalen spanten en de duizenden paardekraöhten van de Tajmir misschien niet tegen de geweldige natuurkrachten van het Noorden bestand blijken te zijn. Oostenrijk op den tweesprong Kansen der Habsburgers gedaald De samenkomst van Hitier en Schussch- n'.gg te Berchtesgaden heeft de aandacht van heel Europa getrokken. Alle voor name persorganen of hunne correspon denten in Oostenrijk wijden beschouwingen aan de daarbij' gehouden besprekingen, hoewel de diplomaten, die bij dit ge ruchtmakend onderhoud tegenwoordig waren, geheimzinnige gezichten trekken, maar hun mond niet open doen. Maar behalve de Zwijgkunst, beoefent men, met meer of minder talent, de destilleerkunst en die is vrijwel aan geen grenzen gehouden. Men gelooft dat de kern van de ge- heele kwestie de benoeming van Seyss- Iquari jot Qostenrijksch minister van openbare veiligheid is. Seyss Iquart is een gematigd nationaal-socialist. Als deze veronderstelling juist is, zojn Seyss Iquirt minister worden en Skiufol, de tegenwoordige onderstaatssecretaris van openbare veiligheid, zou dan op ztijn post gehandhaafd blijven, zij het dan ook ondergeschikt aan Seyss Iquart. In monarchistische kringen is men zeer gedeprimeerd. Men heeft er niettemin de overtuiging behouden, dat Schuschnigg cp het gebied van de restauratie der Habsburgers geen enkele concessie heeft gedaan. De Jtaliaansche bladen geven sober commentaar op de samenkomst van Hitier en Schuschnigg, Men wijst er op, dat bij het Duitsch- Oostenrijksche verdrag van 11 Juli 1936, dat met medeweten van Italië werd ge sloten, bijeenkomsten tusschen de lei dende staatslieden der twee landen zijn voorzien en dal dit eerste gesprek tus schen de kanseliers dus eigenlijk niets abnormaals is. Dit persoonlijk contact kan slechts de goede samenwerking tus schen de twee Duitsch-sprekende mo gendheden ten goede komen en daardoor zal het verdrag van 11 Juli, beter nog dan tot nu toe, in praktijk kunnen wor den gebracht. De schrik van de Beurs William Douglas zuivert Wall Street Wat beteekent S.E.C.? Deze drie let ters zijn in de Vereenigde Staten een begrip. Zij vormen de afkorting van de „Securities and Exchange 'Commission", de commissie, die de zaken van Wall Street moet controleeren. Deze zeer be langrijke organisatie werd vier jaren ge leden door President Roosevelt in het leven geroepen. Het is haar taak, pile onoirbare beurszaken te verhinderen. De eerste voorzitter van de commis sie was Kennedy, die thans tot ambas sadeur te Londen is benoemd. Zijn op volger was Landreis. Al spoedig bleek echter, dat Landies met de heeren van Wall Street, die hij comtrojeeren moest zeer goed overweg kon, want men zag hem dikwijls in hun gezelschap soupeeren Onlangs is er nu in de plaats van Landies een nieuwe man gekomen, dien men reeds den schrik van Wall Street noemt. Het is William Orville Douglas, een man, die een echt Amerikaansche carrière achter zich heeft. Hij' is de zoon van Zeer arme ouders en in het kleine stadje Yakima in den staat Was hington geboren. Reeds als kleine jon gen hielp hij zijn familie geld te ver dienen. Hij verkocht couranten. Had hij eenige dollars gespaard, dan kocht hij daarvoor boeken. Op zeer jeugdigen leef tijd reeds interresseerde hij zich voor financiëele en economische vraagstukken. Op 17-jarigen leeftijd kreeg Douglas een baantje bij een advocaat, waar hij zich echter spoedig tot secretaris wist op te werken. Acht jaren later vertrok Douglas naar Washington, wiaar hij zich zelfstandig maakte en al spoedig den naam verwierf, een zeer deskundig vak man op economisch gebied te zijn. Zeer bekend is zijn boek „Democratie, in dustrie en financiën". s Toen Douglas voor de eerste maal in zijn nieuwe bureau als leider van de S.E.C. verscheen, viel zijn slordige Mee ding den heeren van Wall Street on middellijk onaangenaam op. Men ont ving den voorzitter bij de eerste zit ting onwelwillend. Maar toen Douglas zijn redevoering beëindigd had, heersch- te er een eerbiedig zwijgen. De jonge man had niet slechts ronduit zijn mee ning gezegd, maar bovendien verklaard, dat zekere bankiers, wier methoden aan die van „gangsters en kinderroovers" herinneren, onmiddellijk hadden te ver dwijnen. Sindsdien noemt men ini het openbaar niet een$»meer him namen. In korten tijd heeft de blonde jonge man. die zijn loopbaan als couranten- jongen begon, zich respect weten af te dwingen- De minder eerlijke elementen van Wall Street gaan een moeilijken tijd tegemoet. Chineesche vluchtelingen met den hongerdood bedreigd Voedselgebrek te Nanking Te Nanking worden een kwart millioen Chineesche vluchtelingen met den hon gerdood bedreigd, aangezien de Japan sche autoriteiten nog steeds geen le vensmiddelen in de stad binnenlaten». Bo vendien zullen volgens de laatste berich ten de levensmiddelen, die ter beschik king staan van de internationale com missie voor de vluchtelmgenwij'k te Nan king binnen vier dagen zijn uitgeput. Be halve dat de internationale commissie zich voor de schier bovenmenschelijke taak geplaatst ziet, de vluchtelingen te voeden, heeft iiji ook het dreigende ge vaar van epidemiën te bezweren. In de stad bevinden zich thaps nog slechts twee Amerikaansehe dokter^. In Oostelijk België heeft het zoo overvloedig gesneeuwd, als in jaren niet ia voorgekomen. Te Waimes* bereikte de sneeuwlaag een gemiddelde hoogte van 1 ton e ter, op sommige plaatsen zelfs van 2 mieter. Die drie wegen naar Manderveld zijn geheel door de ismeeuw geblokkeerd. Op den weg van Bolland naar Herve Zijn verscheidene auto's in gesneeuwd. De Amlerikaansiche senaat heeft met 56 tegen 31 stem'm&n de landbouwwet goedgekeurd. De wet is naar het Witte Huis gezonden, waar Ro-osevelt haar zal onderteekenen. De bedoeling van de wet is de Amerikaamische landbouwproductie en de landbouwprijzen te stabi liseer en. Zij stelt een strenge, con-f trole over productie en prijzen in van katoen, graan, mals, tabak en. rijst. Concertzaal-Bioscoop Deze week de Uf a-Superfllm In de hoofdrol HANS ALBERS Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar 14—19 Febr. 1888. In de plaats van den heer R. D. Nauta, benoemde de raad van Zier ik zee, tot leeraar aan de Gemeentelijke HBS de heer B. D. Best te Amsterdam. De begrooting 1888 voor het Burger Weeshuis werd goedgekeurd in ontv. en uitg. op f 9000.—. Tot burgemeester der gemeente Brouwershaven werd door den Ko ning benoemd mr. A. D. H. Kolff; her benoemd werd tot burgemeester der ge meente Duivendij'ke de heer T. Gast. De op 16 Februari gehouden ten toonstelling van zaaigranen en zaden van wege de Centrale Vereeniging „Land bouwbelang te Zierikzee was druk bezocht en over het algemeen zeer be zienswaardig. Op de door Ged. Staten voorloopig vastgestelde lijst der 150 hoogst aange» slagenen in de rijksdirecte belastingen komen o.a. voor Jhr. mr. M. J. Schuur- beque BoeijC, Zierikzee, D. Bolier, Scher penis se, dr. J. M. Boom, T ho len, Adr. Capelle, Nieuwerkerk, J. H. C. Heijse, J. J. Keiler, Zierikzee, A. Moolenburg te Noordgouwe. Tot gezworene van den Westeren- b'anpolder heeft de Koning benoemd de heer A. Dartig te Haamstede. Te Middelburg werd door de heeren Koning en Beinter een proef ge nomen om te photografeeren met behulp van het uitgevonden blitz-poeder. Het ge lukte daarmee een uitstekend instanti- née te vervaardigen. Op de wintervergadering van het departement der Ned. Maatschappijl van Nijverheid te Zierikzee deed de voor zitter, mr. J. E. N. Ermerins, voorloo- pige mededeelingen naar aanleiding van de duinbeplanting met planten, wier bes sen kunnen dienen ter vervaardiging van vruchtengelei. Onze bevolking in 1937 Geboortecijfer daalt - sterftecijfer stijgt Het maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat dezer dagen is verschenen, bevat reeds enkele demo- graphische gegevens over 1937. Het aan tal levendgeborenen bedroeg in 1937 19.8. Het geboortecijfer is dus niet onaan zienlijk gedaald. In de jaren 1934, 1935 en 1936 bedroeg het resp. 20.7, 20.2 en 20.2. De sterfte per 1000 inwoners is in 1937 iets hooger geweest dan in de laatste jaren per 1000 inwoners) 1934 8.41 1935 8.73; 1936 8.68; lg37 8.8. Het aantal doodgeborenen is ongeveer hetzelfde gébleven, namelijk 2.52 per 100 geboorten in 1937, tegeir 2.51 in! 1934, 1935 en 1986. De daling van het aantal onwettige geborenen heeft zich in 1937 voortge zet. In 1937 bedroeg dit percentage van het totaal aantal geborenen 1.39 en ln 1901—1905 nog 2.36. De aantallen eerst- en latergeb'orenen per 1000 inwoners zijn beide iets ge daald, laatsgenoemde het meest. Dit wijst op een relatief grooteren achteruitgang van de gezinnen met meer dan één kind. Het huwelijkscijfer per 1000 inwoners is iets toegenomen. Bedroeg dit in 1936 7.5, in 1937 was het 7.7. De toeneming van het huwelijkscijfer dateert reeds van 1932, toen het een laagterecord van 6.9 had bereikt. I De zuigelingensterfte is iets gedaald. Deze bedroeg in 1934, 1935, 1986 en, I 1937 respectievelijk 4.3, 4.0, 3.9 en 3.8, j Tenslotte is de sterfte aan tubercu- lose van de ademhalingsorganen en de bronchiaalklieren ook gedaald. Deze be droeg per 10.000 inwoners: 1984 3.6; 1935 3.8; 1936 8,9; 1937 3.4. De Mikado leeft het leven der eenzamen Wat hebben Hitier en Schusschnigg te Berchtesgaden besproken Een kwart millioen Chineezen met den hongerdood bedreigd Denemarken snelt de Russische pool-expeditie te hulp Het geboortecijfer daalt, het sterftecijfer stijgt Weinig of geen sneeuw Barometerstand van hedenmiddag 2 u,ur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 7771,1 te Aberdeen. Laagste 740,6 te Vardö. Verwacht tot den avond van 16 Febr.: aanvankelijk nog krachtige, later afne mende, Oostelijke tot Noordoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, des nachts lichte vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. 16 Febr. 16 Febr. Zon op; Zion onder; 7,17 5,12 Miaan tonder: 7,24 Maan op: 8,05 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 16 Febr. 3,47 16,19 9,19 21,28 Hoog wa,ter en een van de hevigste) Stormen van dezen winter hebben aan zienlijke schade aangericht aan de kusten van Oost- en Zuid-Oost Engeland. Gister ochtend woedde nog steeds een verblin dende sneeuwstorm! boven het Kanaal. Tal van schepen hebben een •schuilplaats gezocht in de havens. De reddingraiaatSchappijen hebben tal van ver zoeken om hulp te bieden. In Zuid-Polen woeden felle sneeuwstorm'en, verscheidene tele foon- en telegraaflijnen werden hierdoor verbroken. Het Poolsche schip „Batory" is op weg van Gdynia naar New York! door een «sneeuwstorm, welke twintig mi nuten duurde, gevaren. Toen het schip te New York aankwam', was het bedekt met een laag ijs van dertig centimeter dikte. VERSCHILLENDE BERICHTEN Oranja-ballon in Finland gedaald In het uiterste "Noorden van Finland, bij Sodankylë, is volgens een bericht van het Zweedsche persbureau» een ballon gevonden. Men brengt deze ontdekking in verband met de feestelijkheden in Nederland ter gelegenheid van de ge boorte van Prinses Beatrix. Het betreft een grooten oranje-kleurige ballon, waaraan drie kleinere ballons wa ren bevestigd. Deze ballon hing in een bv om. Op den ballon stond het woord „Oranje". Indien de ballon inderdaad uit Neder land afkomstig is, heeft hij hemelsbreed een afstand van ongeveer 2200 k.m. af gelegd. De ballon werd vier etmalen na de geboorte van de Prinses gevonden, i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1