1ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE D VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 OPOENOL ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD Geabonneerden op ons blad, den Directeur. De Kern irg verkouden! ampo daar lucht Je van ep I ABONNEMENT! Pr ij 9 per 3 «taanden f 1,50, buiten Zierikse* f 1,80 Voor het buitenl. p. jaar f 10,Afzonderlijke BQMaera 5 eent. Verschijnt dagelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 1797 - 1889 DirecteurA. J. DE LOOZfi Dttgever-Redacteor i H. Jj KOSTEN OltgaveN.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEË 94STE JAARGANG No. 13649 ADVERTENTIES i ▼an 1—4 regels 80 eent, ran 4 regels ea daarboven 20 eeat per regel. Reolantes 40 oent per regel. Bij eontraot belangrijke korting Inzending op den dag ran uitgave vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. die klachten hebben over late of ongeregelde ontvangst der cou rant, gelieven zich te wenden tot ONRUST IN DUITSCHLAND Do regeering acht de geruchten onzinnig maar door de geladen atmosfeer moeten ze ontstaan Uit \yarschau, Londen, Bazel en Brus sel .kwamen gisteravond allerlei mede- deelingen van geruchten over onnust in Duitschland en in het bijzonder in Duiit- sche garnizoensplaatsen. Te Warschau werden de berichten uit Allenstein en Koningsbergen herhaald, volgens welke de garnizoenen in die steden in open lijk verzet gekomen zouden zijn. Te Lon den deden de geruchten de ronde over talrijke arrestaties van officieren in dit gebied.. In het geheele Rijnland zou de politie voorts een razzia hebben onder nomen op personen, die bekend staan om hun sympathie voor de Rijksweer, als boven -de partijen staand instrument van landsverdediging. Een groot aantal ar restaties zou zijn verricht en onder de gearresteerden zouden zich een aantal bekende graot-industrieelen bevinden. De geruchten over ongeregeldheden als gevolg van geschillen tussehen leger en partij worden niet bevestigd door de inlichtingen, welke ter kennis zijn ge bracht van goed ingelichte waarnemers te Berlijn. Er zijn informaties ingewon nen te München, Frankfort en in andere provinciale steden en als antwoord wordt gemeld, dat het overal rustig is. Het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn acht de geruchten zoo on zinnig, dat er geen tegenspraak is gepu bliceerd. Intusschen is het niet onwaarschijnlijk, dat een deel' van het officierencorps ontevreden is over de recente maat regelen. De ontevredenen zullen er ech ter rekening mee moeten houden, dat het optreden van de regeering de goed keuring. heeft verworven van mannen als Keitel en von Brauschitsch, die bij het officierencorps goed staan aangeschre ven. Dit vormt voor de regeering een waarborg tegen al te groote ontevre denheid onder de officieren. Zeker is, dat er -onrust bestaat en. dat zal wel blij ven voortduren zoolang de „zjuivering" Voortgaat. Er is stil verzet en obstructie in tal van andere groepen der bevolking. Maar men leest er nooit een woord over in de Duitsch bladen, tenzij men in zekere organen, die zich sterk voelen, tu&söhen de regels door weet te lezen. In de toekomst zullen Duitsche bladen nog slechts door onvervalschte mationiaal- socialisten geschreven worden, die dus hun overtuiging geen geweld zullen be hoeven aan te'doen. Maar daarmee zal dan opk het jaatste schijntje van ob jectiviteit en eerlijke alzijdige voorlich ting verdwenen zijn. Een treurig resul taat, ook al moge het juist zijn, dat deze reorganisatie der Duitsche pers met veel goeds zeker ook veel corruptie en groepspartijdigheid van vroeger heeft weggebezemd. De groote verandering, die Hitier dit maal in de regeeringsmachine aange bracht heeft, zijn intussChen niet uit sluitend als maatregel en algemeene op ruiming van longewenschte elementen te beschouwen. Waren ze dat, dan 2Jouj het eindresultaat zijn, dat thans nieuwe men- schen opduiken, maar overigens alles bij het oude blijft. En dat nu is volstrekt niet het geval. Hitier heeft een groote nieuwe stap gedaan in de inrichting van den opbouw van een zuiver-na tionaal- socialistischen staat. Hij heeft weer eens de ervaring moeten opdoen, dat in krin gen der hooge ambtenaren en officieren nog steeds meer sympathieën voor con servatieve overtuigingen dan voor zijn eigen ideologieën' bestaan. En zoo nu en dan acht "hij het oogenblik gekomen, die mannen naar voren te brengen, vam w.'e hij weet, dat ze hem met hart en Ziel toegedaan zijn. OCTAVIAN GOGA de Rumeensghe minister-president heeft Koning Carol het ontslag van zijn kabi. net aangeboden. De rijwielachterlichten Rijkskeur stelt teleur Sedert de invoering vam. het verplichte rijwielachterlicht, 'm<et ingang van 1 Jam1., i(9 -gebleken, dat duizenden fietsers, niet tegenstaande hun achterlicht voorzien was van het vastgestelde rijks'mierk, moeilijk heden ondervonden tengevolge vam c'on- ptru'ctiefoiuten. In hoofdzaak ischijint dit wel terug te voeren te zijn op de io(m|3itandigheid dat de voor de bevestiging van het achterlicht voorgeschreven plaats, m.l. bet achterspat bord, tot de 'irtfeejsit kwetsbare en de meest aan trilling onderhevige deelen van de fiets behoort en dat met dit feit bij de khurimg blijkbaar geen rekening iis. ge- hnilfi'PT). I_o|C.tl*iIlon tloj* larn-p j cc 1c ilasx ook een zeer veel vojorkomiend -euvel. Een moeilijkheid daarbij te, dat bij' de keuringiseisichen geen bepaling is opgeno men dat het achterlicht zóó moet zijn uitgevoerd, dat gemiakkelijk te ciontroJ.ee- ren te of het werkelijk brandt. Het gevolg van een en ander te dat de fietser, die Tnlag verwachten, dat hij; door geen ander achterlicht dan -een milet „Rijkiskeur" ge werkt exemplaar t-e gebruiken, althans een waarborg heeft tegen elementaire Constructiefouten, zofnder dat hij' dit kam vermloeden, met een niet brandend licht rijdt. Hoewel de politie in vele .plaatsen noig volstaat Wet het waarschuwen, worden to;ch o-ojk reeds in tal van gevallen pro- oesisen-verbaal opgemaakt, zoadat velen miet alleen verplicht zullen zijm een nieuw achterlicht, 'maar bovendien nog een geld boete te betalen. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft in verband rnlet deze aangelegenheid tot den minister van waterstaat een verzoek gericht om) te willen bevorderen dat dei thans geldende keuringsieischen voor ach terlichten zoo spoedig mogelijk worden vervangen door andere, welke -o|p afdoen de wijze met de praktijk rekening houden. «Schutlevaer» 40 jaar op Schouwen Dui/eland Donderdag 10 Februari hield de schip- persvereeniging „Schuttevaer", afdeeling Schouw en-Duiveland in het hotel Storm te Bruinisse, haar jaarlijksche ver gadering, waarbiji tevens het 40-jarig be staan der afdeeling werd gevierd. In ver. band hiermede waren tegenwoordig de heeren Mr. W. A. C. van Dam en Tj. Keijzer, resp. voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur. De heer Jac. de Rijke, voorzitter van de afd. Schouwen en Duiveland, opende deze feestavond en riep de hoofdbe stuursleden, de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, burgemeester S. Hage en weth. W. v. d. Berg, alsmede de talrijk opgekomenen, een hartelijk welkom toe. Hij memoreerde de blijde gebeurtenis in het Oranjehuis, en liet vervolgens de voornaamste gebeurtenissen die in de afgeloopen 40 jaar hadden plaats gevonden, in het kort de revue passeeren. De afdeeling is 5 Januari 1898 te Brouwershaven opgericht, in tegen woordigheid van dhr. van Buren, in leven burgemeester aldaar. De wenschelijkheid van een vluchthaven aan het Krammer kwam daar reeds ter sprake. De plaats van de vluchthaven vormde toen een onderwerp van discussie. Nu, 40 jaar later, zijh zoowel Dintelsas als Bruinisse in het bezit van een vluchthaven. De toestand van het Hellegat is, dank zij het werk van Schuttevaer, ook heel veel verbeterd. De overleden voorzitters en andere bestuursleden werden daarna met een oogenblik stilte herdacht. Mr. van Dam memoreerde de goede verstandhouding die er steeds bestond en nog bestaat tegenover het hoofdbe stuur en herhaalde wat de afdeeling zooal gedaan had gekregen. Men had' vooral aangedrongen op het aanbrengen van een vast sein op de Rijksbruggeuj bij eventueele draaiing en het plaatsen van gasboeien op de Grevelingen. Als blijk van waardeering bood hij dhr. J. de Rijke, -namens het hoofdbestuur, een zilveren lepeltje met inscriptie aan. Aan de orde kwam nu het vaststellen van de verschillende voorstellen, in te dienen bij de Algemeene Vergadering te Zwolle. De heer Ribbens uit Zierikzee j zou gaarne verbetering zien van de ver- lichting aan den Oostdam van de haven te Zierikzee. Men moest er bij' de ge- zaghebbende autoriteiten op aandringen deze den geheelen nacht te laten door- f branden. Verschillende leden vereenigden zich met dit voorstel zoodat dit werd aangenomen. De heer J. v. d. Berg— Jumelet verzocht een betere seinverlich- ting op de brug te Wilhelminadorp en voorts een licht op de buitenste ducdalf bijl de peilschaal in het Zijpe. Voorstellen van den heer Neef, betref fende aan te brengen verbeteringen aan de havens te Flaauwers, Schelphoek en den ingang van het Dijkwater, zullen, evenals het voorgaande (ducdalfverlich ting), door de afdeeling worden behan deld, daar -die meer een plaatselijk ka rakter dragen. De heer Landegent stelde voor het aantal flikkeringen van het licht op den dam van Hellegat te verminderen. Deze wees voorts op de niet-geblindeerde lich ten van de scheepswerf Boele Bot te Bolnes, hetgeen -een gevaar voor de s&litcpYaorti bcl^ctcnl. Het voorstel van den heer van der Klooster, betreffende het aanleggen van een vluchthaven tussehen Antwerpen en Hansweert zal, evenals het verzoek van den heer v. d. Berge—Jumelet, om bij de roode boei no. 3 op de Grevelin gen een gasboei aan te brengen, bij het hoofdbestuur worden ingediend. Het vlugger inklaren te Lillo en het sneller draaien van de brug te Middel burg werden -eveneens op de agenda geplaatst. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursledenW. v. Be veren te Brou wershaven, W. v. d. Berg te Bruinisse en O. v. d. Klippe te Oosterland herko zen. Als afgevaardigde voor de algemeene vergadering te Zwolle werd de secretaris dhr. P. v. d. Doe uit Zierikzee gekozen. Dhr. Keijzer hield daarna een pleidooi over de noodzakelijkheid van een leer plichtwet v-oor de schipperskinderen. Spre- ker's rede, die met eenige leuke ervarin gen op dit gebied werd toegelicht, oogst te een warm applaus, terwijl dit punt alsnog bij' de in te dienen voorstellen werd gevoegd. Burgemeester Hage, die daarna het woord verkreeg, memoreerde in het kort de- betrekkingen tussehen het gemeente bestuur en „Schuttevaer" en de eerste kennismaking met Mr. van Dam. Toen in Sept. 1911 de schippersvloot door een storm werd vernield, bevond zich daaronder ook het jacht van dhr. van Dam. Ook bij bet aanleggen van een dam in het Hellegat kwamen beide instanties met elkaar in contact. Spreker bood de jubileerende afdeeling een prachtig bloem stuk aan, daarbij den wensch voegende, dat de afdeeling en het hoofdbestuur nog veel goeds mogen verrichten in het belang van de binnenvaart. Nadat dhr. Keijzer nog eens op het nut van Schutte vaer wees, sloot dhr. de Rijke deze' gezellige vergadering. In totaal gaven 8 nieuwe leden zich gedurende dezen avond op. VERSCHILLENDE BERICHTEN Ordening In landbouwkringen heeft den laatst en tijd het ordeningisvraagstuk nogal in het toeken der belangstelling gestaan en daar heeft -m!en voor het werkwoord „ordenen" de volgende vervoeging gevonden: Ik orden: Jij wordt ingedeeld, Hij wordt orisisambtemaiar, Wij boeren achteruit, Gij teert in, Zij istem(pelen. Het beeld van ordening WEEKBERICHT Hoogste barometerst. 781.5 te Valentia. Laagste 744.6 te Ingö. Verwacht tot den avond van 12 Febr.: Aanvankelijk nog krachtige, later afne mende, Noordelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, later weer toene mende bewolking, afnemend buiig, koude nacht, later iets zachter. Zon op: Zon onder: 12 Febr. 7,25 5,05 Maan onder: Maan op: 12 Febr. 5,33 2,42 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 12 Febr. 0,13 12,53 6,11 18,32 Bij 't lasschen In brand geraakt In de laisdhstóhool N.V.L. aan de Ham'er- iSitra-at te Am!ster dam is gisteravond een emistig ongeluk gebeurd. De 20-jarigte leerling- J. F. Voigt, was in een der oerenceilen oezug met ■een autogeen ïaiscxi- apparaat Door de wegspringende vonken geraakten Zijh kleeren tei brand. Twee jongens, die het vuur poogden té bljujsl- schen, liepen brandwonden -aan de handen op'. Met veel mloeite gelukte het de bran dende kleeren van Voigt te dooven. Toen •even later de brandweer ter 'plaatse kwam) heeft deze hem) voorlo|opig Verbonden. Hij heeft ernstige wonden aan onderlijf en armfen en beenen. De geneeskundige dienst heeft hem) -naar het Binnengasthuis vervoerd. Geruchten over onrust in Duitsch land een gevolg van spanningen Het roode signaal op de fiets geeft dikwijls last De schrijfwijze van Nederl. aardrijkskundige namen «Schuttevaer» bestond op Schouwen Duiveland 40 jaar Hoe „Smêrdiek" op Dinsdag en Woensdag 't Oranjefeest vierde Af nemend buiig Predikbeurten te Zierikzee Zondag 13 Februari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, da. Mareman van Bruinisse en 7 ure, ds. Matzer van Bloois van Oudelande. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Reddingius en 7 ure, ds. Pijnaoker Hordijk. Luth, Kerk. Geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, dr. v. Lonkhuijzen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, ds, Hoogendoorn, 2 Leesdienst en 6 ure, ds. Hoogendoorn. Donderdag 17 Febr. 7 ure, ds. Iz. de Bruine van Sassenheim. Leger des Heils (Poststraat) §§10 Heiligingsdienst, 3.30 Muziek-Demon- stratie en 7.30 ure, Verlossingssamenkomst, van Rotterdam. Geref. Gem. (St.-Domusstraat) 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gem. f 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Dan Dampo inwrijven en inademen. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apotfa. en I^ogisten» Na SPELLINGwee, nu NAMENwee Men heeft in Den Haag eens de kaart bestudeerd En achtte een groot aantal -namen verkeerd. Toen is men aan 't zagen en schaven gegaan En keek of een plaatsnaam zoo beter zou staan. Hier sneuvelde 'n s en daar viel er een o Een andere plaats kreeg zoo'n o weer cadeau, Hier had men soms tegen 't antieke een grief En daar was men plotseling weer conservatief. De ouderen doen nu het beste misschien Om 't vroeger geleerde geheel te herzien Want als straks de Post eens va-n Doetichem leest Dan zegt ze: die naam is cr vroeger geweest, Maar nu is het Deutekom en daarmee uit. Toch klinkt uit Den Hug niet zoo'n stellig geluid; Er komt imkers uit den reg eeringshoek Geen enkele eisch, maar alleen een verzoek. Wij doen 't hier in Holland gemoedelijk aam Etn mocht er dan -al eens verwarring ontstajam: Dan moet men bedenken, dat hoort er zoo bij, Daarvoor leef je hier ook als vogels zoo VïlJ!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1