der Sluis en Padmos dank voor de vele moeiten die zij zich hebben getroost om deze cursus in Anna-Jacobapolder tot stand te brengen. Hierna gaf ieder der leerkrachten (de heeren Buijsse, Knuist en Mol) nog een korte inleiding over de door hen te geven vakken, waar mede deze bijeenkomst eindigde. POORTVLIET. Het was een blijde dag voor de sc-hoolvereeniging alhier, wel ke Vrijdag 4 dezer onder zeer groote belangstelling het "25-jarig bestaan der Chr. School mocht vieren. De voorzitter de heer G. Krijger Mz., opende met het laten zingen van ps. 77 7, jas daarna ps. 78 van 1 to(t 10"Ir. en ging voor in gebed. In zijn openingswoord zeide spr. dat bijzondere omstandigheden ons he den samenbrengen en wel, om de daden des Heeren te gedenken, en den zegen ons in deze afgeloopen 25 jaar Zoo rijk geschonken. Spr. riep het welkom to^ aan den stichter der school, ds. B. W. de Graaf, emeritus predikant te Drie bergen, die zooveel voor de oprichting heeft gedaan; aan het eerste hoofd en onderwijzeres der school, de heer J. v. Alten te Honselaarsdijk en mevr. Cardol- van de Velde, aan Burgemeester en Wet houders, wien hij gen eeresaluut bracht omdat de burgemeester altijd onpartij dig de belangen, ook van de Chr. school alhier, heeft behartigd, aan de afgevaar digden der zusterscholen en zijn oiuiden vader, de heer M. K. Krijger, welke vele jaren voorzitter dezer vereeniging is geweest en het voorrecht geniet, de zen avond te mogen bijwonen, en aan de talrijke aanwezigen. In welgekozen woorden herdacht de voorz. de weldaden des Heeren ïn deze afgeloopen 25 jaar, zoodat wij het moe ten uitjubelen: „Looft den Heere mijne ziel en al wal binnen mij is, zijnen hei ligen naam". De secr. de heer Jac. van As, welke het eenigste bestuurslid is, dat 25 jaar zitting heeft, gaf een over zicht over de afgeloopen 25 jaar. De voorzitter bracht den secr. dank voor het keurig verslag en voor het vele dat hij in de afgeloopen 25 jaar Voor de school heeft gedaan en beval èn bestuur èn school aan in zijn gebeden. Bij monde van het bestuurslid, de heer P. Heijboer, werd hierna den secr. een sch.corsteenklok aangeboden, waarna hem wordt toegezongen ps. 121 v. 4. Met die pe 'erkentelijkheid dankte de heer van As voor de hartelijke woorden en het mooie geschenk. Op verzoek wordt .hiern i het woord verleend aan het hoofd der Chr. MULO te Rergen-op-Zoom, welke zeide, dat het hem getroffen heeft, dit zooveel groote offers door velen te Poortvliet in de dagen van oprichting zijn gebracht. Ds. B W. de Gyaaf hield hierna een uitvoerige gedachtenisrede, waarin hij memoreerde de groote gebedsworste lingen door velen en door hem en van de verhooring des gebeds. In het slot Van zijn ernstige en met aandacht aangehoorde lezing, dankte spr. •voor de uitnoodiging tot hem gericht, welke hij met blijdschap heeft aanvaard. Na de pauze verkreeg eerst het hoofd der school, dhr. J. v. Alten het woord. Spr. noemde het de schoonste periode in zijn leven, de jaren hier doorgebracht. Was er wel eens verschil van meening, één waren wij altijd in liefde voor onze school en gemeenschappelijk gebed. In een met gloed uitgesproken rede be paalde spr. zijn gehoor bij het woord „Kan Poortvliet niet beter worden". Na beëindiging dezer propagandistische rede, sprak de heer van Alten woorden van gelukwenschen tot bestuur en leden en van waardeering voor het werk varn ds. de Graaf en de secr. J. v. As. Nadat nog vele goede woorden gesproken wa ren door de afgevaardigden uit Tholen, Oud-Vosmeer, door den burgemeester na mens B. en W., door mevr. Kardol— v. d. Velde, door de oud-leerling, de heer W. Kurvink en de heer J. Slings, sprak het hoofd der school, de heer J. Looyenga. Deze wees op het verleden, heden en toekomst en stelde één ding onherroepelijk veet, n.l. dat zoo Wij' der kinderen gelijk worden en dit kinderlijk geloof bezitten voor onze school, dan alleen onze school kan blijven bestaan „Wanneer Gods woord niet meer mag worden geopend en daaruit geleerd op onze school, dan stap ik er direct uit", aldus spr. Nadat de voorzitter alle sprekers dank had gebracht voor de vele goede woor den en gelukwenschen en den wsmsoh uitsprak, dat dezen avond er toe mocht hebben medegewerkt, tot uitbreiding en bloei der school, werd gezongen ps. 68 Vers 14, waarna de heer v,an Alten met dankgebed sloot. Helpen beter en sneller. b^laDerijk voordeel van de nieuwe Mij"hardt-oacheta (Mijnhardtjee) is, dat zij veel vlugger pijnen stillen en kou en griep verdrijven, z<odat de duur van elke pijn en ongesteldheid er belangrijk door ver kort wordt. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Zitting van Vrijldag 4 Februari De vol gende zaken werden behandeld: G. F., 28 jaar, werkman, wonende te Zierikzee, had zich in hooger be roep te verantwoorden wegens door hem op 26 October te Ouwerkerk en op 4 November 1937 te Nieuwerkerk gepleegde overtredingen der Jachtwet, waarvoor hij1 bij vonnis van den Kantonrechter te Zie- rikzee d.d. 1 December 1937 is ver- oordeeeld tot 2 geldboeten elk van f 3 of 3 dagen hechtenis voor elke boete, met teruggave van de in beslag genomen (levende) fret. Van dit vonnis is de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter ten aanzien van de straf en thans veroordeeling tot 2 geld boeten elk van f 15 of 9 dagen hech tenis voor elke boete, met vernietiging van de fret. J. W. de V., 35 jaar, fruitkweeker, wonende te Haamstede, had zich in hooger beroep te verantwoorden wegens een door hem op 27 September 1937 te Haamstede gepleegde overtreding der Jachtwet, waarvoor hij bij vonnis van den Kantonrechter te Zierikzee d.d. 1 December 1937 is veroordeeld tot twee geldboeten ieder vam f 10 of 3 dagen hechtenis voor elke boete, met verbeurd verklaring van de in beslag genomen 2 fazanten en teruggave van het in be slag genomen jachtgeweer. Van dit von nis is de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 12 of 12 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer. Mr. du Croo, vroeg als ge machtigde van verdachte een lichte geld boete en teruggave van het geweer. J. D. P., 19 jaar, wonende te Re nesse had zich in hooger beroep te verant woorden wegens een door hem op 22 September 1937 te Renesse gepleegde overtreding der Jachtwet, waarvoor hij! bij' vonnis van den Kantonrechter te Zie rikzee d.d. 1 December 1937 is ver- loordeeld tot 2 geldboeten van respi. f 10 !en f 5 icff 3 dagen hechtenis voor elke boete, met teruggave van de in beslag genomen electrische lantaarn. Van dit vonnis 'is de Ambtenaar van het Open baar Ministerie in hooger beroep ge komen. Eisch. bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter (2 geldboeten resp. Van f 10 ©b f 5 ojf 3 dagen hechtenis voor elke boete). Uitspraak in alle zaken 18 Febr. e.k. SPORT VOETBAL. Z.S.C. Zierikzee I Burgh I 3—1 Als soheidsreehter Koster aanvangen blaast, verschijnt Zierikzee in de aange kondigde opstelling. Burgh is volledig en heeft Steijn onder de lat, den Haan en J. Kloet als backs, Jao. Steur, W. Kloet en Boot in de middelinie en J. v. d. Weel N. Steur, C. van ZujeD, Rademaker en G. van Zuyen in de voorhoede. Nolet wint voor de gastheeren den toss en kiest het eTst tegen de zon in te spelen. Op een ietwat vettig terrein trapt Burgh af. De eerste aanvallen zijn echter voor Zierikzee en 8teijn moet er al gauw aan te pa» komen, wat hem evenwel geen moeilijkheden bezorgt. Zierikzee krijgt dan een tweetal vrije schoppen te nemen, die tamelijk genomen worden doch niets opleveren. Kurgh krijgt de eerste goede kans als na een vo"rzet van links de ujtloopende Volkeri mist waarna de bal van rechts wordt voorgezet, doch nog op het nippertje wordt weggewerkt. Aan de andere kant gaat door hands bij van Aken ook een kans verloren. Afwisselend gaat het spel dan wat op en neer, waarhij voor beide doelen soms gevaarlijke situaties ontstaan, daar de backs aan weerszijden soms raar weg werken. 8pil Kloet probeert het daD eens met een ver schot, dat evenwel ver Daast vliegt. Bij Zierikzee is van Doorn nogal actief, doch met Nolet (die al spoedig met Klaasee verwisselde) vlot het niet al te best, al speelt deze zich soms aardig vrij- ^ij Burgh is de rechtervleugel ge vaarlijker dan de linker, terwijl in de ha'flinie 8teurtje weer een nuttige partij speelt. De Zierikzee-verdediging is weer uiet onfortuinlijk als de uitloopende doel man weer mist, doch de gasten weten ook deze kaos niet te benutten. Bijna zien we Zierikzee dan de score openen als Klaasse een voorzet van van Doorn ineens neemt, doch 8teijn is op zijn post en redt goed. Even later weer een gevaarlijk moment voor Zierikzee als Heijt mist en v. d. Weel vrij kan voorzetten, waarna de Zierikzee-verdediging bands maakt op de rand van het strafschop gebied. N. 8teur trapt de toegestane vrije schop evenwel naast. Bij een volgende aanval werkt J. Volkeri te zacht weg doch de doelmaD kan van Zuijen's voorzet net onderscheppen Dan is Zierikzee weer in den aanval waarbij van Doorn na goed aangeven van Krijger den bal net langs het doel achter schiet. Even later kan 8teijn maar net voor Klaasse redden en dan pikt Jao 8teur den bal handig voor Nolet'B voeten weg. Een mooie kans krijgt v. d. Weel in vrij-taande positie doch in plaats van te schieten zet hij voor en Zierikzee kan redden. Aan de andere kant heeft Steijn niet veel moeite met een zacht sobot van v. Aken. Langzaam maar zeker verstrijkt de tijd en iedereen deDkt dat de rust met een bril zal iDgaan, behalve de ga«ten, want als bij een aanval Volkeri geheel onnoodig na een voorzat van rechts uit loopt en mist. schiet C. v. Zuijen in 't leege doel, waar J. Volkeri nog verg«efs tracht te redden (0-1) Met Burgh in den aanval breekt de rust aan. Na de rust heeft Zierikzee de opstelling gewijzigd en staat Klaasse weer midvoor, Nolet linksback en J. Volkeri rechtsbinnen. De eerste aanvallen zijn weer voor de rood zwarten. afgewisseld door 'n enkele Burgh- uitval. ,Na missen van Boot kan v. Doorn vrij voorzetten, waarna Volkeri rakelings over den hoek van het doel schiet, maar na nog enkele mislukte aanvallen komt dan vrij onverwachts de gelijkmaker, als Krijger goed doorbreekt en naar voren plaatst waar den Haan en Steijo aarzelen met ingrijpen en Klaasse er als de kippen bij is om met een laag schot den uitge- loopen Steijn te passeeren (11). Zierikzee blijft nu goed aanvallen en Steijn moet enkele malen in actie komen. Een mooi schot van Krijger ketst van de lat terug in het veld waar J. Volkeri den bal op vangt en m»*t een sohnivertje in den uiter sten hoek Zierikzee de leiding geeft (21). Geheel onhoudbaar was dit schot echter niet. Kort daarop valt bijna weer een doelpunt als Kloet na een voorzet van v. Aken den bal Det over zijn eigen doel trekt, maar de hieruit outstaue hoekschop wordt (evenals bijna alle andere) slecht genomen en weggewerkt. Zierikzee is nu wel het meest in den aanval, daar Bnrgh eeDigs- zins gaat verslappen en vooral Boot en W. Kloet vaak mistrappen. Van Doorn is niet gelukkig met een kogel over de lat, wat Krijger hem even later nadoet. Burgh zet ook enkele aanvallen op, maar de Zierikzee-baoks en halves zijn safe, terwijl ook keeper Volkeri er du beter in is dan voor de rust. Krijger krijgt een schitterende vrije kans alleen voor 't doel, maar hij treuzelt en schiet nog naast C. van Zuyen wil echter niet voor hem onderdoen, want als hij mooi is door gebroken, doet hij alleen |voor Jhet doel hetzelfde. Een schot van Volkeri gaat dan net over en een van v. Doorn komt net op de lat en dan krijgt Zierikzee een strafschop te nemen als eeD der backs juist binnen het beruchte gebied hands maakt. J. Volkeri neemt deze en onhoud baar voor Steyn vliegt de bal in de touwen (31). Burgh wijzigt haar opstelling dan eenigs- zlns, maar veel verbeteriDg breDgt het niet. want de gastheeren houden het spel in handen. Een vrije sohop vsd W. Kloet weet Volkeri goed te stoppen. Van Aken breDgt nog enkele kansen om zeep en met Zienkzee in den aanval komt het einde van dezen meer spannenden dan fraaien wedstrijd De uitslag geeft de ver houding goed weer, want had voor de rust Burgh iets betere kauseD, na de rast domineerden de roodzwarten. Uitblinkers gaven beide ploegen niet te zien. Bij Zierikzee vielen v. Doorn en de halfspelers op. Overigens was ni^maod slecht. AlleeD van Aken was zwak. Bij Burgh waren de backs, J. Steur en C. van Zuyen de besten Scheidsrechter Koster tenslotte hield de teugels strak en leidde over 't algemeen goed. De stand van de 3e klasse C luidt thans als volgt i J J s 1? "3 6e bo 60 (- A r§ G U.n.O.K.16 12 3 1 27 63—17 Alliance16 11 4 1 26 57—15 Boeimeer 15 10 3 2 23 50—19 Z.S.C. Zierikzee 16 9 0 7 18 41—39 D.O.S.K.O. 15 6 2 7 14 36—27 8.E.T15 5 3 7 13 28—35 E.K. C16 5 3 8 13 29—42 W.V.015„r.§...l 9 11 17-34 Burgh14 4 0 10 8 24-41 Dintel Boys. 16 0 1 15 1 16—92 Voetbal 6 Februari. K.N.V.BC Afdeeling IV. 2e klasse A. ZeelandiaR.B.C 01 De ZeeuwenGoes 0—2 De RaroüieVlissingen 5—0 H.E.R.O.—Breda 5-1 3© klasse B. Goes IIVlis»ineen II 0—2 Hansweert I Eiland Boys I afgekeurd Terneuzen IIZeelandia II 60 3e klasse C. Z.S.C. Zierikzee Burgh 3I BoeimeerDiotel Boys 41 W.V O.—E K C 3—1 G.U.D.O.K.8.E.T. 3-0 TELEGRAMMEN HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 7 Februari. f1500: 4678 f1000: 10975, 19187,19371 20011, 20475 f400: 2446, 13488, 13646, 14041 f200: 3904, 8004, 13020, 17410, 18314 f 100: 166, 1103, 13545, 16828, De Mijdrechtsche mlllloenenzaak Eenige maanden geleden is de Mij!- drechtsche kweeker J. Broerse, die twee maal door het Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld wegens valschheid in ge schrifte, in vrijheid gesteld. Hij had bij zij'n strijd om de millioenen, nagelaten door mevrouw Van Wieringen te Mij drecht, naar het oordeel van rechtbank en Hof valsche stukken gebrukit in het civiele geding met de erfgenamen, die er weinig voor voelden het kapitaal van de oude dame aan B. af te staan. Voor het Hof beriep de Procureur van de .geintimlideerden zich pnder andere op het arrest v.ain het Hof, waarbij Bi- wais veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens het opzettelijk gebruik amakea van een valsdh geschrift. Het Hof bevestigde in 'alle opzichten het vonnis der recht bank te Utrecht en ontzegde de vorde ring van Bi. Ook in dit geding werd hij in de kpiSten begroot op f 300 veroordeeld De toestand der twee Prinsessen Aangezien het imlet Prinses Juliana en Prinses Beatrix nog steeds alles naar wenscih gaat zal er in overleg imiet Dir. de Groot de eerstvolgende dagen geen offi- Oieele imiededeeling worden gedaan. Onvoorzichtigheid gestraft In ieen woning aan de Snoeksitraat te Roitterdaimi heeft de 30-jarige dochter des huizes, terwijl zij aan het schieten was imet een windbuks, waarbij' als pro jectielen stalen pluimpjes werden ge bruikt, Zondag bij wijze van grap aange legd op haar moeder. De buks ging af en het pluimpje trof de moeder in het •rechteroog.. De vrouw zal tengevolge dszer onvoorzichtigheid het o|0|g moeten misken. Een reddder in nood Maandagmorgen i® het Russische stpom'- isidhip Ladoga", dat trachtte het Russi sche istooimisöhip „Aldan" vlot te sleepen op de Oostergronden bij' Terschelling aan den grond geloopen. Ben derde Russisch stoomschip is in de nabijheid om hulp te verleenen. Er zijln 4 sleepbooten van de Reederijl Dpeksen bij de gestrande schepen. Protest der Belersche bisschoppen De bisschoppen van Beieren, onder lei ding van Kardinaal-Aartsbisssschop Faul- haber hebben Zondag te Munch en in de Katholieke kerken >een protest voorge lezen tegen de opheffing van de Katho lieke kerkelijke jeugdorgani-aties. Het protest is schriftelijk verzonden aan de bevoegde autoriteiten. Hit proces tegen ds. Nlemoller begonnen Maandagmorgen om1 half tien is te Berlijn het proces tegen ds. Niemoller, de bekende leider der Belijdende Duit- sche Kerk, voor het speciale gerecht in Moabit begonnen. Eenige honderden per sonen verdrongen zich bij den ingang van het gebouw, doch slechts eenige fa milieleden en vrienden van den Predikant werden tot de zaal toegelaten. Het Rechtscollege, bestaande uit 3 rechters, trad te half tien precies binnen, waarna de beschuldigde, die in het zwart was gekleed en bleek zag, werd binnengeleid. Onmiddellijk werd een aanvang met het verhoor gemaakt. De Procureur verklaar de dat de behandeling met gesloten deu ren zou geschieden. De Gerechtsbeamb ten pïntruimden hierop de zaal, waarbij de personen, die de rechtszitting op spe ciale kaarten mochten bijwonen, werden uitgesloten. Onder de aanwezigen werd de bekende predikant Jacobi opgemerkt. Men verwacht dat de behandeling ver scheidene dagen zal duren. 42 getuigen zijln gedagvaard. Politieke conferenties In Duitschland Hitler i® van Berlijn naar Beröhtes- tg aden vertrokken, waar de nieuwe mi nister van buitenlamdsche zaken, Joachi/mi vom Ribbentrop zich reeds bevindt, voor het voeren van besprekingen. De burgeroorlog In Spanje Groote verliezen der llnlcschen In luet legert)© richt van Generaal Fran co's Hoofdkwartier te Salamianca wordt over het succes der reohtschen bij' Teruel gezegd, dat de geheele Sierra PLonruera in handen der reohtsclhe tore pen is ge vallen. De opniiarsch duurt voort. De troe pen van Franco* hebben meer dan 2000 igevangenen gemiaakt. Die vijand verliopr bovendien 3000 dooden. HET VERRE OOSTEN Stad verwoest Die imloderne stad Namg Tsjau, t^n Zui den van de delta der Kanton-rivier is vrijwel geheel verwoest door Japansche vliegtuigen en oorlogsschepen. Naar men zegt zijn velen gedood of gewond. Zon der tegenstand te ondervinden hebben de Japanneezen Loengkau aan de baai van Tsjili bezet. MARKTB ERICHT EN ROTTERDAM, Veemarkt, 7 Februari. Aanvoer totaal 2274 stuks vee. 533 vette runderen; 247 vette kalveren; 4 nuchtere kalveren; 1001 schapen en lammeren; 489 varkens. Vette koeien, le 75, 2e tot 66, 3e 50— 54; vette ossen, le tot 70, 2e tot 66, 3e 50—54; vette kalveren, le tot 120, 2e tot 105, 3e 7075; varkens (levend geWxCht), le tot 60, 2e tot 59, 3e toj 58; schapen, le tot 55, 2e tot 50, 3e tot 45; lammeren, le tot 65, 2e tot 59, 3e tot 55 cent per kilogram. Schapen, le tot 31, 2e tot 27, 3e tot 24; lammeren, le tot 21, 2e tot 19, 3e tot 16 gulden per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week. handel kalm, prijzen prijs houdend; vette kalveren, aanvoer aan merkelijk ruimer, handel redelijk, prijzen lager; schapen en lammeren, aanvoer iets grooter, handel traag, prijzen onveran derd; varkens, aanvoer korter, handel vlug, prijzen hooger. Een groote partiji schapen voor export verkocht. AARDAPPELEN. Brielsehe Eigenh. f 2.15 2.40; Zeeuwsche id. f22.25; Zeeuw- sche Bonte f 2.803.10; id. Blauwe f 2 2.70; Eigenh. Drielingen f 1.50—1.70; Bon te en Blauwe poters fl.501.70; Beve landers f2—2.20; per H.L. Met tamelijken aanvoer en kalmen handel. VLAS. Aanvoer 7650 k.g. Hollandsch geel f 0,65—0,75; 2675 k.g. dauwroot f0,65 —0.59 per kilogram. Er was veel belangstelling doch de prij zen konden zich nauwelijks handhaven. Enkele soorten iets lager. De handel was kalm. Een klein deel van den aanvoer bleef onverkocht. Binnenl. 'Granen en Peulvrucht eb Gerst (Chev-alier) f7.75—7.80; Haver f6 —8.75; Rogge tot f7.75; kleine groene Erwten f8.5010.65; Schokkers f 1316; Bruine Boonen f8—10.50; extra kwaliteit daarboven betaald. LAND- EN TUINBOUW Loonactie in den landbouw De Ned- Chr. Landarb ei dersbon d heeft op verschillende plaatsen in Zeeland de collectieve arbeidsovereenkomst opge zegd, oimidat hij van meening was, dat het noodzakelijk was, vooral gelet iotp de ge stegen kosten van levensonderhoud e.nige verbetering tn de positie der landarbei ders te brengen. Dientengevolge hebben in tal van ge meenten besprekingen met de werkgo- vens plaats gehad, waarbij de N-GL.B. zijn loon voorstellen indiende. Tot overeenstemming kon mien nog niet direct komen, maar afgewezen werd het verzoek om loonsverhooging oiok nergens. Buitenlandsch Weeroverzicht Het gebied van hoogen luchtdruk over Centraal Europa hield stand en vereenigt zich Zuidelijk met andere gebieden op den Oceaan. De barometerstand is thans in Centraal Europa boven 775 ril.M. In Scai dinuvië vertoont de barometer een sterke stijging. In het hooge Noorden trekt eéh daal- en stijggebied van West naar Oost. Overal in Europa is het rustig weer, met in den morgen nevels. In Scandinavië en in de Oostzee waait het krachtig uit het Noordwesten ea is het weer koud en gluur. In het Westen ging de barometerdaling gepaard met zacht weer en toenemende bewolking. Van Ier land tot IJsland valt regen Volgens vlieg- tuigwaaarnemingen in Dpitschland is de atmosfeer op een hoogte van boven de 3000 M. zpmersch warm- Over het aard oppervlak ligt een strook van vochtige lucht. De Alpentoppen melden mooi weer bij een temperatuur van mm. 5 graden, met nevels in de dalen. Verwacht wordt, dat het fraaie weer nog korten tijd zal aanhouden, met later toenemende be wolking, dat geen aanleiding behoeft te zij'n tot neerslag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3