ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H. B. S.-Avond1 MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT Dinsdag 1 Maart De Kern ABONNEMENTi 1707 - 1880 Prijs per 3 Minden f 1,50, buiten Zierikiee f 1,80 Voor het buitenl. p. jiir f 10,Afzonderlijk» ■uMMtrs 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur i A. J. DE LOOZB Uitgever-Redacteur i H. K KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13645 ADVERTENTIES i ren 1—4 regels 80 eent, ran 4 regels en durboren 20 eent per regel. Reolimes 40 oent per regel. Bij oontriot belangrijke korting Inzending op den dag rin uitgave vóór 10 uur Waarom greep Hitler in Wrijf vlakken in de politiek, economie en het leger zijn glad geboend Wat zich in de binnenlandsehe politiek •van het Derde Rijk, vóór de afkondiging van Hiller's proclamatie, d.d. 4 Febr. betreffende, inzake aangebrachte hervor mingen heeft afgespeeld, kan men gissen. Een gevolg van 'n regime, dat zich van eiken vorm van overgang en van voor b.ereiding van de volksmassa onthoudt en zich zoo zeker voelt, dat "het zijn eigen ■volk voor de meest verrassende voldon gen feiten stelt. Wat is er dan gebeurd, wat schuilt achter al deze personeelsverwisselingen en waartoe zijn deze nieuwigheden eens klaps nooaig, daar de regeering toch reeds almachtig was en de Fuhrer alle dictatoriale bevoegdheden reeds bijna 5 jaren in zijn handen vereenigt? Men heeft natuurlijk gevoeld, dat men der open baarheid een verklaring schuldig is en daarom werd Ijet parool uitgegeven: „Alle kracht der natie in de hand van den Führer vereenigd concentratie van de macht op militaire, politiek en eco nomisch gebied". Duidelijk is anders, maar.... de Führer zegt het en dus slikken Zij het. Bovendien zal hij in de komende Rijksdagzitting van 20 Februari nadere mededeelingen doen. Door alles heen dringen echter de moeilijkheden en strubbelingen naar bui ten. Die wrijvingen hadden den laatsten tijd pp drie gebieden een zeer acuut karakter gekregen. Daar was in de eer ste plaats de kwestie: leiding der buiten- landsche politiek. i i. i i Von Neurath werd opgeschoven De belangrijkste verdragen, welke Duitschland in deze vijf jaren heeft ge sloten, zijn niet door minister Von Neurath, maar door Von Ribbentropp de gezant te Londen, onderteekend en door reizen van Von Ribbentrop, Göring Schacht, Göbbels en andere outsiders voorbereid. Aan deze overgangstoestand is nu een einde gekomen, door de benoeming van Von Ribbentrop tot minister v an buitenlandsche zaken, een besluit, waar door de conservatieve beroepspolitiek nog meer dan vroeger wordt uitgescha keld en de leiding geheel in handen van de partijen is gekomen, waarbij de vrees is gewettigd, dat invloedrijke politieke kringen in Duitschland met weinig ver trouwen de toekomst tegemoet zullen zien. Minister von Neurath is nu „de trap op gevallen", d.w.z. men heeft hem tot voorzitter van een soort Raad van State gemaakt. Funk volgt Schacht op Het tweede gebied van acuut geworden wrijvingen strekt zich uit over de leiding van het edonioimiscfh - financi eeie leven. Na S O h a c) h t's aftreden wals Walter Funk tot rijksminister van Economische Zaken benoemld. Maar Göring, als verant woordelijke dictator vo|o|r het vierjaren plan, eisehte een overgangsperiode tot 15 Januari 1938, oiml het mini&terie-Funk, nog vóór diens optreden, naar eigen plaM- nen te reorgani-seeren, waarbij' het wel.in de eerste plaats olmi personeels wijzigin gen ging. Intusischen verscheen op 15 Jan. de nieuwe minister niet op zlija departe ment. Het duurde tot 2 Februari, voordat mJen Funk zag binnenst appeal. Em pas mlorgen (Dinsdag) zal minister Göring hem officieel de portefeuille overhandigen Een en ander is natuurlijk niet het ge volg van zuiver administratiee omstan digheden. De derde en laatste kwestie, welke in de afgeloopen week tot een uitbarsting geleid heeft, is dat der lands verdediging. 14 generaals op wachtgeld Bij de bestudeering van de lange lijst der moodige gebleken imlutaties zal men de bevestiging krijgen, dat men met een verrassende fronds in de hpoge /militaire rangen te doen heeft, die pas door de inoidentieele conflicten van imieer persoon lijk karakter rondohü den af te treden generaal veldmaarschalk von Blomberg naar buiten gekoimlen zijn. Hitier heeft aan de positie en den in vloed, dien fiij' aan de beroeps-officieren uit de oude legerschool tot dpsverre ge laten had, definitief een einde gemiaakt. Hitter heeft niet slechts von BJomfberg tot aftreden genoopt, zoogenaamd wegens een niéselliamce, die tegen de geheiligde tradities van het officierscorps indruiscnt, mla'air ook generaal Von Fritsch, tot dus verre opperbevelhebber van het leger, deo imeest-gepiroinonceerden vertegenwoordi ger van den ouden Pruisiischen (Officiers geest, ontslagen en tegelijk mlet hem veer tien generaals van den ouden stemtpel op wachtgeld geplaatst. Göring leider der weermacht Hij heeft persoonlijk het rechtstreeksche opperbevel over de igezamlenlij'ke weer macht op zich genomen, en ofsChioiow hij' als chef van het opperbevel der weert- nilaeht en tot opperbevelhebber van het leger onderscheidenlijk generaal Wilhelm Keitel en generaal Von Brauchitsoh heeft benoiömd, zoo heeft hij generaal Göring, minister van luchtvaart en opperbevelheb ber van het luchtwapen, bevlorderd tot generaal-veldmiaarschalk. JVfen kan hierin een aanwijzing zien, dat Göring is voor bestemd in legerzaken voortaan als rech terhand van Hitier te dienen. De Contouren, die de jongste, uit een acüte crisis voortgekomen, reorganisatie -en mutaties omgeven, wijzen op een. ver scherping van het nationaal-socialistisch bewind in Duitschland. VERSCHILLENDE BERICHTEN Blinde passagier ontdekt Vrijdagavond laat werd, even voor het vertrek va,n het stoomschip V-olendam, dat klaar ]ag om de reis naa-r New York te aanvaarden, op het terrein v:an de Holland Amerikalijn te Rotterdam een jongmensch gezien, dat zich eenigs- zins vreemd gedroeg. Hij was gekleed in padvinderscostuum en in zijn riug'Zak bleek hij proviand voor vele dagen te hebben. Hij kon of wilde althans niet vertellen, wat hij in den zin had en zoo is hij op het' bureau van de Rivier politie terechtgekomen. Toen hij Zaterdag morgen in zijn cel ontwaakte, vertelde hij, dat hij -de 16-jarige H.K. uit Den Haag was, dat hij .van huis wia|3 wegge loop en, dat hij als verstekeling met de Volendam had mee willen gaan en dat hij zich in Amerika had willen vestigen. Via de Kinderpolitie is hij terug na-ar Den Haag gezonden. Paard op hol geslagen Toeri de landbouwer R. Vis te Nu-n- sp-eet Vrijdag met 'n z.g. l-angwag-eis- huiswaarts reed, is plotseling de mid denboom van het voertuig gebroken. Het paard schrok en sloeg met het voorste gedeelte van den wagen op hol. De Voerman werd ongeveer 25 meter mee gesleurd. Hij liep een hersenschudding en een bloeduitstorting in de hersenen o-p. Zaterdagochtend is hij*aan zijh ver wondingen bezweken. Geheimzinnig geyal eischt opheldering Het dorpje Berghem bij Oss is in heftige beroering gebracht door een ge heimzinnig voorval, dat zich in de afge loopen week aldaar heeft afgespeeld en waarvan een 42-jarige boerenzoon het slachtoffer is geworden. Dinsdagnacht is de 42-jarige ongehuw de landbouwer Johannes Ruijls op den Berghemschen weg op de grens der ge meenten Oss en Berghem naast zijn rijwiel gevonden door een chauffeur van een taxi-onderneming, die dit mededeelde aan eenige manschappen van de Kon. Marechaussee te Oss, die per fiets van een patrouilletocht in de omgeving huis waarts keerden. Het bleek, dat R. onder den invloed van sterken drank verkeerde en de manschappen vonden het geraden den man langs den w-eg in het gras neer te leggen, om hem later naar huis te vervoeren. Te dien einde begaven zijl zich -naar de rijks- en gemeentepolitie te Berghem, alwaar zijl hun bevindingen me dedeelden. Maar door de drukke diensten vergat men den man. Den volgenden mor. gen werd R. in -een weiland door een in de nabijheid wonenden landbouwer in f^ekJagenswaardigen toestand gevonden. Toen bleek, dat R. geen beschikking meer had over Zij rechter ledematen, terwijl hij bovendien het geffeugen ver loren had en niet meer in staat was te spreken. Donderdag achtte men het geraden een dokter te ontbieden en toen kwam aan het licht, dat R. levensgevaar lijk was verwond. Zonder dat het bewustzijn was weer gekeerd is de ongelukkige Zaterdagavond aan de gevolgen van het bekomen letsel overleden. Toen de doodsoorzaak moest worden vastgesteld -en R. van zijh kleeren werd ontdaan, ontdekte men, dat de rechterzijde van het lichaam geheel met blauwe plekken was overdekt, terwijl het ernstig letsel vertoonde. De politie staat voor een moeilijke taak om dit geheimzinnig geval tot oplossing te brengen, daar niemand, voor zoover bekend, getuige van het gebeurde is ge- SMIRNOV, de nieuwe Russische v-o-lksoo-mmiss-aris van de Sowjetvliopt wiens eerste taak is van Leningrad <een 'mlarinehave-n te maken. weest, terwijl het slachtoffer zelf niet meer in staat is geweest verklaringen af te leggen. Dieven breksn ruiten met revolverschot 1 Zaterdagnacht hebben dieven zich toe gang weten te verschaffen tot de wacht kamer tweede klasse van de stations restauratie te Weert. Met een revolver schot hebben zij' een glazen kast kapot; geschoten.Zonder in hun werk té zijh gestoord hebben de dieven een groote hoeveelheid doozen sigaretten en sigaren kunnen medenemen alsmfe'd-a f 20 wissel geld dat in een lade lag. De marechaus see zoekt naar de dader(s). Motor op kar gebotst Zaterdagavond is mej. Rika v. Hoof, ambtenaresse ter, seöretarie te Vlijmen, op de provinciale weg tusschen Vlijinen en Den Bosch met haar motor achter op de brouwerskar gereden van de firma C. N. Nieuwkuijk uit Vlijmen. Mej. v. H. en haar duo-passagiere werden van den motor geslingerd en liepen daarbij zulke ernstige verwondingen op, dat zij1 naar het ziekenhuis in Den Bosch moes ten worden vervoerd. De toestand van beiden is ernstig. Generaal [GAMELIN, de F-ransche chef v-an den generale®! staf, welke het opperbevel over de heele Fran- ache weerm'a-cht op ziich heeft genomen. Zaterdagavond is le Kaïro in te genwoordigheid van talrijke autoriteiten waaronder een vertegenwoordiger van Koning Faroek van Egypte, de Neder- landsche tentoonstelling ge opend, welke ten doel heeft een indruk te geven van de plaats, welke Nederland op velerlei gebied in de internationale samenleving inneemt en de zakelijke be trekkingen tusschen Nederland en Egypte te versterken. De voorzitter van de Britsche af- deeling van de internationale commissie voor behoud van vogels, Percy Lowe, schrijft in een ingezonden stuk in de Times, dgk hij zich vereenigt met de meening van een anderen inzender, die als een van de redenen van de afneming van de hoeveelheid wilde eenden in Europa de ongelimiteerde v-angst met kooien dezer dieren in Nederland -noemde De bescherming dezer dieren gedurende zekeren lijd in andere landen kan niet opwegen tegen de onbeperkte vangst er van in één enkel ander land. KORTE BERICHTEN - Een groep -aanhangers van Gram mens, den leider van den Raad van de daad, heeft Zaterdag tijdens de uren, waarop de Mechelsehe weekmarkt wordt gehouden, in de drukke straten van die stad den Franschen tekist der straat namen ^overschilderd." Een der schilders werd gegrepen. Het was de gewezen Vlaamsch-nationalistisehe afgevaardigde Ward Hermans. Hij is in de gevange nis opgesloten en wordt daar ter be schikking gehouden van het parkiet. De commandante van het Leger des Heils, Evangeline Bi-o-o, t h, zal in den loop van dit jaar een bezoek aan ons la-nd brengen. Zij komt ter ge legenheid van het j-aarlijksch congres van 20 tot 24 Juni a,s. van officieren vain het Leger des Heils in Nederland. Op 22 Juni wordt te Baarn de z.g. groote velddag gehouden, w-aa-r de -commandante waarschijnlijk het woord za-1 voeren. Op het drukke gedeelte van de Noordzee tusschen Norderney, en Borkum schijnt zich een tragisch seheepsdrama te hebben afgespeeld. Het 2000 ton metende Hambürgsche vrachtschip „Richard Bor- ehardt" met een bemanning van 19 kop pen aan boord, dat 25 Jan. uit de haven van Altona vertrokken was met een la ding kolen aan boord voor Spanje, is spoorloos verdwenen. Mooie gave handen zijn een sieraad voor dames en meisjes. Ook bij allerlei huishoudelijke arbeid blij ven zij altijd gaaf, zacht en blank indien deze verzorgd worden met witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 et. Bij Apoth. en Drog. CORRESPONDENTIE Door den grooten aanvoer van versla gen en berichten, moesten eenige een nummer overstaan. DE RED. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 8 Febr. 7,26 20,— 0,55 13,27 Waarom Hitler in de binnen landsche politiek ingreep Amerika legt een „loopplank" over de Groote Oceaan Geheimzinnig voorval onder de gemeente Berghem Heropening Openbare School met Mei te Noordwelle Sportresultaten Afdeeling IV K.N.V..B Zierikzee Burgh 3 1 Om het vriespunt Barometerstand van hedenmiddag 2 u,ur. WEERBERICHT Hoogste barometerst. 777.0 te Hamburg Laagste 737,3 te Isafjord. Verwacht tot den avond van 8 Febr. zwakke tot matige Oostelijke tot Zui delijke wind, nevelig tot licht- of half- bewolkt, Jater toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, 's nachts tempe ratuur om het vriespunt, overdag weinig verandering in temperatuur. 8 Febr. Zon op: Zon onder: 7,32 4,57 Maan (onder: Maan op: Febr. 1,39 10,28 Eerste Kwartier 0,53 v.m. Amerika's bewapening in den Pacific Het is nu reeds twee jaren geleden, dat Amerika voor de eerste maal iets \an de geweldige bewapeningsplannen van den president in den Pacific vernam. De aanleiding was zeer eigenaardig. Roo sevelt besloot dat -eenige farmers uit de dorre gebieden van het midden-westen naar Alaska overgebracht zouden worden, om daar verschillende groenten te tee- len. Een storm van verontwaardiging brak daarop los. „Welk een waanzin, farmers naar deze woestijn te zenden, 1500 K.M. van iedere stad, die hun agrarische pro ducten zou kunnen afnemen!" Plotseling echter, -a»lsof men een wenk had gekre gen, verstomde de critiek en de „spina- zie-oorlog", zooals hij' genoemd werd, vond een snel einde. Op het oogenblik zijn eenige honderden bóeren in Alaska gevestigd. De kool en de spinazie, welke zij verbouwen, vinden echter nog steeds hun weg niet naar een groote stad. Veeleer worden zij naar de nabhrige. Aleoeten verscheept. Deze aan de V.S. behoorende eilanden- groep, die zich in een grooten boog van Alaska naar Kamsjatska uitstrekt en dus de noordelijke grens van den Pacific vormt, is nu een van de belangrijkstq 1 punten in het Amerikaansche bewape ningsprogramma geworden. Want slechts met behulp van een zeer sterk vloot-* en luchtvlootsteunpunten op de Aleoeten is Alaska tegen aanvallen van een vijan delijke vloot te verdedigen. Bovendien echter zijn de Aleoeten een belangrijke basis voor militaire acties in het geheele noordelijke deel van den Stillen Oceaan geworden. Zo o 2fijai op deze tot nog toe verlaten riffen reeds in de laatste maanden groote magazijhen ontstaan, die zoowel wapens als levensmiddelen bevatten. Reeds thans kunnen de farmers van de Mattanoeska- gebieden een geheel leger op de Aleoeten van versche groenten voorzien. Nu ont staan ook dokken, hangars en kazernes. Een lange „loopplank" Naast deze „noord-barrière" hebben de de V.S. in den laatsten tijld echter ook een „loopplank" dwars over den Stillen Oceaan geworpen een versterkte eilan- denbrug van San Francisco tot de Phi- lippijhen. Talrijke kleine koraalriffen, tot nog toe meestal onbewoond, zijh thans punten van strategische beteekenis gewor den. Men moet daarbij' bedenken, dat de meeren, welke men meestal midden op de koraaleilanden vindt, een welhaast ideaal landingsterrein voor watervliegtui gen vormen. Noemen wij even in het kort de be langrijkste punten van deze „loopplank". In de eerste plaats het voornaamste steun punt Hawaii. Dit zoo „lieflijke eiland" is in den loop van de laatste jaren de sterkste zeevesting en het belangrijkste steunpunt voor vloot en luchtvloot van de V.S. geworden. Groote deelen van de eilanden zijn uitsluitend voor militaire doeleinden gereserveerd en nog steeds worden de vestingwerken, die reeds thans als onneembaar worden beschouwd, ver beterd. Van hier uit gaat de weg verder naar de Midway Islands (van waar af zal nog een „brug" naar de Aleoeten ge slagen worden), het eiland Wake en het eiland Guam. Op deze eilanden die aan den rand van de 5000 eilanden en eilandjes van de Japansche Marianne- groep liggen, zijn op het oogenblik reeds militair versterkt. En wanneer ook op het oogenblik Amerika heeft afgezien van zijh „politieleen invloed" op de Philip- pijnen, mag men toch op grond van de laatste gebeurtenissen verwachten, dat juist de economische en militaire invloed van den „grooten Amerikaanschen vriend" op dit eilandenrijk eer sterker dan zwakker zal worden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1