HOE ZIERIKZEE FEEST VIERDE! BOND VOOR STAATSPENSIOEN. Kracht door steun aan onzen Bond, Geeft een blijden Avondstond. RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 3 Februari t HILVERSUM I. 1875 M. en 415.5 M. 8 VARA, 10 VPRO, 10.20 VARA, 12 AVRO, 4 VARA, 7.30 VPRO, 9 VARA, 10.40 VPRO 11—12 VARA. 8 gram.; 10 morgenwiji- ding; 10.20 declamatie; 10.40 viool en piano; 11.10 vervolg declamatie; 11.30 orgelspel; 12 gram.; 12.30 ensemble Rent meester; 2 declamatie; 2.30 AVRO-dans- orkest; 4.05 gram.; 5 voor de kinderen; 5.30 gram.; 6 amateurs-uitzending; 6.30 radiojournaal; 6.45 gram.; 6.55 NV V-uit zending; 7.20 gram.; 7.25 berichten ANP; 7.30 berichten; 7.35 „lezen in den Bijbel"; 8 fluit en piano; 8.30 literaire causerie; 9 „The four blue Stars"; 9.30 C. Steyn's accordeonorkest; 9.45 declamatie; 10 „Fan tasia"; 10.30 berichten ANP; 10.40 avond wijding; 11 pianovoordracht; 11.25 gram.;- 11.30 jazzmuziek (gr.pl.); 11.55—12 gram. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen pro. gramma, verzorgd door de KRO. 8—9.15 en 10 gram.; 11.30 Bijbelsche causerie; 12 berichten; 12.15 KRO-orkest; 1 gram.; 1.20 de KRO-melodisten, m.m.v. solist; 2 gram.; 4.05 KRO-orkest; 5 gram.; 5.15 KRO-melodisten; 6 land- en tuinbouw- praatje; 6'.20 de KRO-boys; 7 berichten; 7.15 luchtvaartcauserie; 7.35 bedrijfsrepor tage; 8 berichten ANP; 8.15 KRO-orkest; 9.30 „De Markiezaatsfeesten in Bergen op Zoom"; 9.40 zang en piano; 10 gram.; 10.10 vervolg zang en piano; 10.30 be richten ANP; 10.40 Gregor Serban's Roe meens orkest; 11.10—12 gram. cmoed gaf door dapper de populaire liedjes mee te zingen en op de maat te dansen. 'is Avon dis werd een lichtstoet gevoximd. Alle kinderen werden van een lampion voorzien. De harde wind was wel een spelbreker om de lampions te vernielen maar niet de feestvreugde. Honderden feestgangers de muziek voorop, maakten de rondgang over het dorp mede. Aan gekomen op de Markt beklom de burge meester de Muziektent om een feestrede uit te spreken. Door de "microfoon, die daar was geplaatst door de firma West- strate, kon, ondanks den starenden wind, bijna elk woord duidelijk worden ver staan. „Eén met Oranje, één met ons Vor stenhuis, dat is Nederland". Met den har- telijken wenisch dat zij iin voorspoed moge opgroeien, besloot de burgemeester zijn pittige rede. Nationale eenheid voltrok zich weer te Ooisterland. Het werd een groot kluwen van dansende feestvierenden. Ongeveer 9 uur sprak dhr. de Rijke, voorzitter der Oranje-Vereeniging een slotwoord, waarin hij dankte voor deze spontane uiting van blijdschap bij de geboorte van ons Oranje Prinsesje. BRUINISSE. De blijde mare werd even als in Jiet geheele land ook hier met groote vreugde ontvangen. Kort na het bericht door de radio wapperde van zoo goed als alle huizen de vaderland- sche driekleur, 's Morgens ontving de burgemeester 2 t;ierauten ter secretarie, alwaar hij hen een oorkonde overhandig de, waarin het heuglijke gebeuren aan de burgerij kond werd gedaan, 's Mid dags deed de muziekivereeniging „Nu met Hope" een rondgang door het dorp, evenals 's avonds na de kerkdienst, waar bij de nieuwe fakkels, kort geleden door deze vereeniging aangeschaft, voor het eeTst geprobeerd werden. Dinsdag was echter de feestdag. Te ongeveer half tien ure opende dhr. B. van Oeveren, secretaris alhier en voor zitter van het comité, de feestelijkheden met een korte rede, waarin hij de blijde ontvangst van de geboorte van een Prinsesje deed uitkomen en o.m. de beteekenis van het Huis van Oranje voor ons Vaderland memoreerde. De burge meester beantwoordde deze toespraak en dankte de voorzitter van het comité. Hierna y/as de tijd aangebroken voor de schoolkinderen om zich naar hun school te begeven, alwaar zij in de prachtige versierde lokalen getracteerd werden op verschillende versnaperingen en een Jampion. Daarna werd de feest gave aan de vastbedeelden uitgereikt. De volksspelen voor jongens en meisjes oogstte veel hilariteit vooral toen eenige leden van het eere-comité zich beijver den in het nummer waterkruien. De win naars ontvingen aardige prijzen, veelal in de vorm van speelgoed. De Chr. Zanglver. „De Lofstem" gaf hierna eeriige nummers ten beste, waarna de beurt kwam aan het kinderkoor, on der leiding van dhr. van Weele. De •verschillende zangstukjes werden keurig .afgewerkt. Ook ^e /nuzièkviereeniging heeft zich prachtig van haar taak gekwe ten. Na de pauze volgde een lampion optocht, waarna de Oranjegarde eenige volksdansen uitvoerde. Het slot werd gevormd door een vuurwerk. Beatrix, de Gelukkige Plechtige wijdingsdienst - Zieric en Oranje V/ioonsdag was voor Zierikzee de feest dag naar aanleiding van de heuglijke gebeurtenis in osus Vorstelijk Huis, wair de kleine prinses haar joyeuse entree maakte op Maandagmorgen. Het duurde tot Dinsdagavond eer de namen van de jonggeborene beleend werden gemaakt, n.l. Beatrix (de gelukkige) Wllhelmina Armgard Den geheelen dag wals Dinsdag geïnfor meerd, telefonisch en onmiddellijk, of we de naam ,van het Prinsesje nog niet wisten! Eerst 's avonds werd het raadsel opgelost, toen de omroeper voor de radio de reportage yian feestklanken afsloot en den volke de namen van het prinsenkind wereldkundig maakte. Had men op ;v>ele omliggende plaatsen direct het feestvuur ontstoken, Zierikzee wachtte tot Woeras dag, om het, reeds lang te voren opge stelde programma uit tevoeren, na de gala-avond in de Concertzaal, waar Zieric en Vader Tijd óns de verknocht heid ,vian stad en land van Schouwen aan ons jkymingshuis demonstreerden. Maar daarover straks. H-t feest van Woensdag De zware klokkeklanken van den ran ken raadhuistoren luidden het feest in Ier eere van de jonge prinses. Als ge woonlijk! Geen feest van eenige betee kenis hier, of de bronzen stem van do zware luidklok, die sinds eeuwen in den toren hangt, Iaat zich over daken iesi huizen, straten en pleinen hooren. Die klanken vinden sommigen somber, ande ren achten ze uit den tijd, maar de Tijd spreekt hier juist een ernstig woord. Koevele malen en bij hoeveel gebeurte nissen, droeve en blijde, heeft die zware klok haar metalen stem niet doen hoo ren bij gebeurtenissen, die ons Vor stenhuis en daardoor onmiddellijk ons -wolk zelf betroffen? Hoevele geslachten hebben niet naar de klanken van die zelfde 'klok geluisterd, als ze de ver- '—^diger was van onheil of vrede? Die klok verbergt in zich een stuk historie vian de stad, eens de tweede in dit gewest. Klokkeklarikien van den sladhuistoren kunnen bij vaderlandsche dankdagen niet worden gemist, even min als de fijnere klanken van de oarillonklokken, die luister taan feest dagen toevoegen. Nauwelijks waren de zware tonen verstorven of „Kunst en Eer" ontlokte nieuwe uit hout en koper bij de gebruikelijke rondgang in den prillen zonnigen wintermorgen, waarin de vroolijke marschen werden uitgebla zen door een wakkere groep muzikanten. De plechtige wijdingsd'enst Tegen tien uur kwamen van alle züj'- d-en feestgangers die zich naar de groo te kerk begaven, waar het machtig orgel Zijn ruischende klanken uitstrooide door het greote gewelf, totdat ds. Pijnacker Hordijk den kansel beklom. Na een klort gebed ter inleiding van dezen bizon- deren dienst, zong de gemeente de ver zen 1 en 3 uit den 138en Psalm: 'k zal met mijn feansche hart uw eer ver melden,...! Ds. Pijnacker herinnerde aan Israels groote dagen, toen een koning danste voor de heilige ark, huppelde en 'viroolijk was. Miehal echter verachtte Ko ning David in haar hart. Maar de Koning danste, omdat hij ie'fcs heerlijks mocht doen voor zijn God Ook in dezen tijd vindt men Miehals, die het een dwaas heid vinden, dat men zoo koninklijk kin derlijk kan zijn om blij te zijn met een koninklij'ke gave. Maar daarnaast is het heerlijk, dat ons volk zoo kinderlijk blij is om zulke dwaze dingen te doen. Al onze gedachten gaan samen naar dat kleine koningskind. Dat is ook! een gave bij de duizenden, die naar Soestdijk zijn gestroomd. Samen zijn we hier om kinderlijk blij te Zijn met dank' aam Gpd, die pnisi be waakt en behoedt! Na voorlezing van de eerste acht verzen uit den 95en Psalm, zong de gemeente gezang 171 1: „Zie ons oot moedig tot U tnadren....! Tijdens deze zang verliet ds. Pijnacker Hordijk den kansel, die door ds. Reddingius werd in genomen. Nadat het gezang verklonken was, sprak Z.Eerwaarde over de blijd schap van een gansch volk, de gemeen schappelijke vreugde, die ons samen brengt in het huis Gods, ami de vreugde te verdiepen voor het aangezicht van Hem, die het leven geeft. Een Prinses is geboren, die de traditie van het ver leden in de toekomst voort zal zetten. Zoolang het stamhuis der Oranjes ons bewaart blijft, heeft omts volle niet te vreezen Bont is het leven in zijn ervaringen, niaar er is bijna geen mensdh, die niet de hoop bewaart. Zoo ging het ons volk toen na droeve dagen de gedachten uit gingen naar ons vorstenhuis. En hoog laait de vreugde op als de verloving van onz>e Prinses wordt aangekondigd, als de bruiloft wordt gevierd, als de medecleeling volgt van het komende moederschap. Maar nog honger laait de vreugde als' een kind geboren wordt en men de traditie veiliger weet! Daarom rijst ons aller dank naar den hemel P Met Jiet zingen van het eerste vers Van Psalm 89: „'k Zal eeuwig zingen van Gods goeedertierenhêeneindigde de tweede predikatie. Toen verkreeg dis. Bunjes het woord, die zijn gehoor bepaalde bij de ^vens- wet, dat de vervulling van een ver wachting, het begin is van een nieuwe verwachting. Zoo "Vraagt de evangelist ia Lukas 1 66: „Wat zal toch dit kind wezen?" Dat is de vraag die telkens weer dient te worden gesteld, bij bet wonder der geboorte en ook nu, bij de geboorte van de PriniSès. „Wat zal dat kind zijn? Wat haar karakter, haar daad, haar lot? Profetische schouwing zounoo- dig zijn, om iets van de toekomst te kunnen zien. Wat is onze verwachting? Dat dit kind „mensch" zal wezenMet de Lofzang uit geZ. 96; „Halleluja, dank en tere.....", werd deze toespraak ge ëindigd en na gebed en gemeenschappe lijk zingen van twee straphen van ons volkslied, deze -plechtige dienst. Op straat en in school Even twaalf uur trijkrömwerkerk's <miut- ziekcoirps „Nieuw Leven" door een deel der stad, om dien muzikalen omgang jvoor school B1 te eindigen, waar de kinderen van alle lagere scholen in Zie rikzee werden getracteerd. Herinner uw jeugd en ge geniet van dit onderdeel van het feestprograim. Het ontvankelijke gemoed krijgt onuitwisbare indrukken op •dagen als deze! Na afloop der tractatie kreeg ieder kind ieen ballon, rood, wit, blauw of oranje; iedere ballon voor zien van een kaartje imiet twee num mers. Voor het oplaten wordt het kaartje in tweeën gescheurd; het deel met een nummer, wordt door_ieder kind bewaard; het andere deel blijft .aan het balilontouw zitten. Wie een ballon vindt (richting Zijpe—A.J.Polder heeft de meeste kans) wordt verzocht het kaartje op te sturen naar de Z.O.V. te Zierikzee. De houder van de ballon, die de langste afstand, hemelsbreed gemeten, heeft afgelegd, krijgt de eerste prijs. Enkele ballons gin- geen al voor het afgesproken sein de lucht in. In optocht trok de kleurige stoet van ruitmi duizend schoolkinderen door de stad, totdat men weer op het Haven plein arriveerde. Op een afge sproken sein gingen met luid gejuich de honderden gekleurde ballons vrijwel tegelijk de lucht in, waar de straffe Westenwind ze meenam. Een enkel klein kind van van Pottiïm bleef in dg weinige boomen, die de Öüde Haven nog telt, hangen en /miste de race. Inmiddels was het getal toeschouwerjs tot een groot .aahtal aangegroeid, om getuige te zijn van het dagvu/urwerft, een onbekende factor in een feestpro- gram. Van oudsher kent men avond- of nachtvuurwerk, wanneer lichtfontei nen, vuurpijlen, bommen, etc. uit el kaar spatten en stroomen vonken den hemel verhelderen. Nu niets daarvan. Uit het nu aangestoken vuurwerk, dat hoog in de luc-ht, met harden knal uiteen spatte, kwamen draken, visschen, para chutes, vlaggen, fle&schen, etc. etc. Iets heel anders, maar het publiek reageerde niet spontaan. Misschien door het vreem de, wellicht ook omdat men het oud- vaderlandsche knaleffect liever heeft. De Chr. Gem. Zangvereeniginig „'De Lofstem", onder leiding van haar direc teur, de heer Wolzak, die ook de leiding heeft .van het kinderkoor, zongen op de tent in hét Havenpark de hun toe- igedaclhte liederen. Het kinderkoor het door den heer Wolzak gemaakte „nieuw vlaggelied", met vlaggenzwaaien gemar keerd, wat een kleurrijk effect gaf. Op straat was het in het begin van den avond druk, vooral met jeugdige feestgangers, die hun vireugde uitten door vuurwerk af te steken. Jammer dat kort sluiting de verlichte lampenring van de imiast op het Havenpleiin werd gedoofd en daarmede het midden der stad don ker werd. -Ziric en Oranje" Om acht uur begon in de Concertzaal de revue, die toen voor de derde maal werd opgevoerd. De eerste opvoering ging Dinsdagavond, tóen de galavoorstel ling werd gegeven, waarvan hier dan een bespreking volgt, Voor men met de eigenlijke opvoering begun hield de burgemeester ieen toespraak waarvan de tekst elders in dit nummer staat afgedrukt. Toen begon de revue, waar voor men zich zooveel moeite en op offering heeft getroost. Wat is een •revue? Een kijkspel; kleur en licht, muziek en zang, dialoog en dans! Ver scheidene vereenigingen verleenden hier aan hun medewerking om het geheel te doen slagen, zooveel mogelijk in den geest en opzet der makers, geleid en gelouterd door de onzichtbare krach ten achter de schermen, wier taak nu niet zooi gemakkelijk was. Een korte inhoud van het kijkspel is overbodig, omdat die in het programma staat afge drukt. Dus niet de inhoud, maar de indruk! Men had ons verzocht onze meest rose bril op te Zetten bij de beoordeeling van heet geheel. We zijn er maar aondér fok naar toe gegaan en de zaak rustig bekeken en over ons laten komen. Met vieoi waardeering kunnen we gewagen wat hier met eigen krachten voor het voetlicht is gebracht, na dagen van spanning en training, door alle imiede- werkenden, behoorende tot de muzikale of vocale krachten door de spre kers en danseuses. Costumeering, grime, regie, belichting, voldeden zeer. Het eerste en vierde deel van de revue, begeleid door het strijkorkest, onder lei ding van den heer A. v. d. Houten, ver tolkte meer symbolisch, de geschiedenis onzer stad, de middelmoot het tegen woordige deel, waarbij meer moderne muziek ten gehoore werd gebracht, on der leiding van deri heer M. J. Snoek. In het tweede en derde bedrijf werd een parodie gegeven op verschillende toestanden, personen, bedrijven, etc. etc. die in het middelpunt der belangstelling, en dus, aan critiek bloot staan. Voor het overgroote deel was die critiek niet onaardig en werd fv/aak hartelijk gelachen als er wat onder het /schelle <lidht van den schijnwerper werd geplaatst. Meest al goedmoedige spot, die men niet ver keerd behoeft te verstaan. Er was veel applaus en jolijt omdat het onze stad zelf betrof. Te voren, na het eerste «deel,- sprak de voorzitter der Z.O.V.de heer Ger ritsen, de aanwezigen toe, er op wijzend dat het Oranje was: dat ons samenbracht. Een eenheid, die het buitenland ons vaak benijdt, zioioals1 kort geleden uit een Fransch blad „Le Journal" bleek, toen een journalist, schrijvende over „Rond een Wieg", betoogde: „laten we het Nederlandsche ivblk geiukwenschen, dat hat in de omstandigheden verkeert, één te Zijn, een in nationaliteit en ééu i!n igezinsvreugde, die daar te wachten /staat. Wal zou in Frankrijk moeten gebeuren dat te bereiken?" Hij kon dat in zijn land niet zien. Verder dankte de voorzitter der Z.O.V. het dames-comité, dat onder leiding van Imlevrouw Schu'Urbeqiuie Boeijle, de wie gen aan 'enkele daarvoor in aaromler- king komende gezinnen wilde uitdeelen. t)at dames-comité heeft besloten te blij ven bestaan om in de toekomst behoef tige kraamvrouwen te kunnen blijven on dersteunen. Om de kps dier vereeiiiging te stijven, werd door een aantal jonge dames beschuit met muisjes aangeboden, die gretig aftrek 'vonden tegen goede prijzen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 3 Februari, f 25.000.— op 11328. f 000.— op 5689. 9568. 18259, 20888. f 4r0.op 635, 7038, 8199. 16224. f 200— op 4224, 7757, 9217. 10424. f 100.— op 2432, 8122, 8324, 11259, 12601, 14269, 16380. MAKKTB ERICH TEN ZIERIKZEE, 3 Februari Gersit f8,—J bruine boonen f8—10. Aardappelen, bon te f3,90—4; blauwe f3,75—4; drielingen f 1,80—2, per 100 K.G. Uien groote (bruine) f 5; Uien gjroote' (witte) f 5, per 50 K.G. StroO' (tairwe geperst en ongeperst) f 13stroo (gerst geperst) f9; stroo (erw ten geperst) f15, per 1000 K-G. Aanvoer en vraag matig. Coöp. Veiling Zierikzee Groote veiling Kipeieren f3,—. Kleine veiling: Kipeieren f 2.80—3.40. Kleine Kipeieren f2.60—2.80. Eendeieren f 2.80—3.—. Boter f 0.61—0.67. BiOiterprijis Qwbmissie fo,75. TELEGRAMMEN Soestdijk seint Naar het ANP verneemt is Dr. de Groot heden zeer tevreden over de toe stand van Prinses Juliana. Ook Prin/ses Beatrix maakt het zeer goed. De belastingfraudes te Schagen Het onderzoek dat de Schagen door den Rijksaccountantsdienst, in samenwer king met den Rijksveldwacht wordt in gesteld inzake de reeds gemelde mal versaties, waarvoor de oud-wethouder S. in voor-arrest zit, levert ook voor an deren bezwarende feiten op. Zoo is thans tegen den heer B., winkelier te Schagen, het vermoeden gerezen van valschheid in geschrifte bij) belastingaangifte. Het gaat hier om een bedrag van f 15000, gepleegd over een tijdsverloop van 10 jaren. In verband met de zaak S. is tegen den heer A. S. te Schagen rechts ingang verleend op grond van meineed bij' de aangifte voor de successiebelas ting. Tegen de dulkbootaanvalfen De diplomatieke redacteur van de Engelsche „Daily Telegraph" en de „Mor. ning Post" meent te weten dat Minister Eden den ambassadeurs van Frankrijk en Italië een memorandum heeft over handigd, waarin onder meer wordt voor gesteld, dat iedere duikboot, die buiten de territoriale wateren wordt ontdekt, kan worden aangevallen en zoo moge lijk tot zinken gebracht, zonder dat een vraag zal worden gesteld. Da Japanneezen bezetten Tsjefoe De Japansche troepen in Tin Tau, die waren opgerukt, hebben heden (Donder dagmorgen de stad Tsjefoe, zonder bloedvergieten bezet. Te voren hadden vliegtuigen vlugschriften laten vallen, waarin de burgers werden aangeraden geen tegenstand te bieden. ADVERTENTIES. GETROUWD: A. v. d. ZANDE en G. A. v. d. ZANDELuijk, die, mede namens wederzijdsohe fa milie, hartelijk dank zeggeQ voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk ondervonden. Colijnsplaat, Januari 1938. A.s. Zaterdag 5 Febr. hopen PIETER KRISTAUJN en HELENA DE JONGE, hon 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen. J> Zierikzee. Lammermarkt B 327. Heden overleed, ten mijnen huize, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, Broeder en Zwager, WILLEM VAN OER WERF, in den ouderdom van bij Da 88 jaar. Uit aller naam, A. VAN DER WERF. Noordgouwe, 1 Febr. 1938 Hartelijk dank voor de belang stelling, ons op 31 Januari betoond. Dreisohor, 3 Februari 1938 Familie AMELUNXEN. Voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen op 24 Jao. 1.1., betuigen wij onzen hartelijken dank. P. J. OCOTM4N. A. C. A. OCHTM4N—Kuhl. Aan alleo, die op een of andere manier de gehouden Bazar te Nieu- werkerk van O. en U. hebben helpen steunen, onzen hartelijken dank. BET COMITÉ. Nieuwerkerk Aan allen die medewerkten tot het verkrijgen der mooie Baby- gesohen ken onzen hartelyken dank. Inzonderheid aan onzen Edelaoht- baren Heer Burgemeester en Mej. de Wed. ROUKËMA die het initia tief nam tot dit mooie werk. De dankbare Ouders. Ondergeteekende maakt het geacht publiek van Burgh en omstreken bekend dat hij zioh gevestigd heeft te Burgh als TIMMERMAN EN AANNEMER. Hopende zich door vlugge en nette bediening, het vertrouwen waardig te maken. M. den Engelsman Coöp. Boerenleenbank ZIERIKZEE De Spaarbankboekjes kunnen op de Zitdagen worden afgehaald, be halve op de gewone uren. Tevens Zitdag Op Vrijdag 4 Februari, van 2—4 uur. HET BESTUUR. Boekh. S. Ochtman Zn. levert U vlug en ooncurreerend alle Handels- en Famllledrukwerk w«t»n» vela nakoeUlna ml)rwr **rpahklng an nami mljnar «larfcanta Rauckan, word» man drlngand •Ml* «9 m^a handaltmark an naam la laH tin oomcna» 1 De ruggegraal van I elk reclameplan - I Courantenreclame

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 2