ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT EERSTE BLAD De Kern ABONNEMENT i 1707 - 1880 Prijs per 3 Menden f1,50, buiten Zieriktee f 1,80 Voor het bnitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke oQHMera 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32. - Giro 137677 Directeur t A. J. DE LOOZB Üllaever-Redecteor n M. KOSTEN Oltgevei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEE 94STE JAARGANG No. 13642 ADVERTENTIES i ven 1—4 regels 80 eent, ren 4 regels en deerboren 20 eent per regel. Reolemes 40 oent per regel. Bij eontreot belengrijke korting Inxending op den deg ren nitgere vóór 10 uur Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Stadgenooten, PRINSES BEATRIX De geboorte-aangifte op Soestdijk Een traditie in eere hersteld Met bijna evenveel spanning alls de ge boorte van de jonge Prinses van Oranje heeft het Nederlandsche volle bet oiogenblik tegömioet gezien, waarop be leend gemaakt zou worden welke namen de nieuwe Oranjetelg zal dragen. Thans iïS ook dat bekend geworden. Wij' weten nu, dat Zij Prinses Beatrix zal heefcen. De geboorte-aangifte en de inschrijving van de namien geschiedde ten Paleize- Naar unlen weet genopt de burgemeester van de Prinselijke Residentie, jhr. im|r. G. C. J. van Reenen, de ©er bij (die plechtigheid als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand Oip te treden; de beide getuigen, die Prins Bernhard bijstonden bij deze offiicSeele gelegenheid, waren dr. H. Golijn, de voorzitter van den raad van ministens en jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van den Raad van State. De Staatslieden en de burgemeester werden in het Paleis ontvangen en ge bracht naar de eetzaal in de door het Prinselijk Paar bewopnde vleugel van 't nieuwe gebouw. Hier wachtten ze op Prins Bernhard, die volgens het Burger lijk Wetboek persoonlijk de geboorte van zijn eerstelinge zou komen aangeven. Lang behoefden ze niet te wachten, want reeds na eenige minuten stapte de Prins lachend naar binnen. Stralend vatni geluk stapte hij op de drie wachtenden toe, die natuurlijk gaarne van de gelegen heid gebruik maakten den jongen Vader geluk te wen&chen. Met een kort gesprek brak Prins Bernhard de ambtelijke sfeer van de bijeenkomst, die van dat oogen- blik af een bijna huiselijk karakter aan nam1. Nadat imien aldus een oogenblikje te zamen had gepraat verwijderde de Prins zich o|m onmiddellijk daarop opnieuw de kamler binnen te stappen, maar nu... tmiet zijn Dochter bij* zich. Het kind zag er blozend en (Mollig uit; de dikke armpjes spartelden even toen het drietal daar geschaard stond Om (dlat eene kind, dat van zoo groote beteekenis vopr ons land en ons viqlk is. Onbewust van al die belangstelling en bewondering opende de baby eenige imalen de heldere blauwe oogen, die verbaasd in het rond keken. Het blonde haar krulde even ondeF het kapje uit.... Dit is nu mijn dochter! (zeide da Prins. Hij was er kennelijk trotsch op. En even later deelde hij imiede: Haar namien zullen zijn Beatrix Wilhelimina Armgard. Stonden de gezichten van de drie an deren eenigszins verbaasd bij het hooren van dien eersten naalmi, die men nog niet aantrof in dep sta|mbpom der Oranje's? Waarschijnlijk! De Prins voelde zich ten minste gedrongen daar eenige verklaring aan toe te voegen. Den naam' Beatrix hebben wij gekozen, zoo vertelde hij, alleen oiml de sohoone be teekenis. Toen aldus de jonggeborene getoond 'was aan de beide getuigen en den bur gemeester, nam de eigenlijke plechtigheid een aanvang. Jhr. van Reenen ging achter de tafel zitten, opende het speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde geboorte register en begon imlet de gebruikelijke vragen te stellen. Nauwelijks echter was imien hiermede begonnen of het vragen e«n antwoorden werd onderbroken doordat een bediende binnentrad: er werd in kleine porseleinen kopjes kandeel geserveerd imlet wafeltjes erbij. Zoo bracht het Hof een oud-vader- landsche traditie, die bijna in het ver geetboek was geraakt tót nieuw leven. Het spreekt vanzelf, dat er gedronken wierd op de gezondheid van Prinses Bea trix! De eerste foto der Prinses Het is de wenjsch van het Prinselijk Paar, dat de eerste foto van de jong geboren Prinses, welke opname door Z.K.H. Prins Bernhard zelf zal worden geMaakt, gratis, beschikbaar zal worden gesteld vopr de binnen- en bui teniae dfSChe pens. Publicatie zal Imtogen geschieden uit sluitend op normlale pagina's, één of meer (Malen, in Courant, week- of maandblad, zoolmlede in filmjournaals. Vermenigvuldiging anders dan op mor- (mlale pagina's, jzbpmede voor xeclamie-dicel- einden, is verboden, eveneens het over brengen der fo,to door Middel van beeid- telegrafie. Er is een gedicht, waarin den toren wachter gevraagd wordt: wachter, wat is er van den nacht? En de wachter speurt, maar ziet niets. En andermaal klinkt de vraag omhoog: „wachter, ziet Gij* dan niets?" Tot eindelijk hij de me nigte beneden een blijde mare kan toe roepen. Wij hebben geen wachters meer op de tinnen van onze muren en torens om ons het wel en wee van een volk aan te kondigen, maar wel de techniek, die de afstanden van de wereld in seconden overbrugt. En zoo hebben telex en radio gesproken en de lang verwachte Blijde Gebeurtenis aan het Nederlandsche Volk bekend gemaakt. Van Dollard tot Schelde en van Oost naar West is het gevoel en de feestvreugde opgelaaid en klinken jubel en dank omhoog. Herauten zijn uitgegaan om met schetterende klanken de komst van een Prinsenkind te melden en de vuurmonden hebben met 51 sa luutschoten deze boodschap bevestigd. Een trits gebeurtenissen in slechts an derhalf jaar bracht zonneschijh daar, waar deze zich tijidelijk achter een wol kendek verborgen hield en vereenigde het Nederlandsche Volk hechter dan ooit rond de Troon. De verloving van Prin ses Juliana werd gevolgd door het Hof- sprookje van 7 Januari 1937 en thans is een telg uit het aloude Huis der Oranje- Nassau's ter wereld gekomen. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard, wij roepen U een hartelijk welkom op deze aarde toe! Vorsten en vorstenkinderen brengen hun levens voor een groot gedeelte door op het terrein, dat het publieke leven voor ziCh opeischt. Maar als menschen hebben zij' evengoed als wij hun stille plaatsen, hun verwachtingen als wij'. En zoo is daar in het paleis te Soestdijk een kindje geboren, dat met dezelfde blijdschap verwacht is als andere men- schenkinderen en ligt er een jonge Moe der in vol geluk, die, zooals zoo tal van andere vrouwen, Haar hoogste wenseh in dit leven vervuld heeft ge zien. En wij vragen om Gods besten zegen, dat dit Kind moge opgroeien als de kroon op het huwelijk van de Ouders. En met deze bede gaan gepaard onze eerbiedige gelukwenschen, die wij aan den Troon neerleggen. Dat Prinsesje zal worden een Prinses der Nederlanden, waarschijnlijk ook Ko ningin der Nederlanden, die de traditie en dynastie in een der meest demo cratisch geregeerde landen van West- Europa op de schouders zal nemen, voort zetten en handhaven. Maar niet alleen als menschen, maar ook als Volk staair wij' bij deze wieg< En ook dan drijven bij ons de beste gevoelens boven, welke een mensch in zich kan hebben. Als nationale eenheid staan wij1 naast en met elkander en hebben een wijle alle verschillen en grenzen van opvattingen doen wegvallen. Het embleem van deze dagen is Oranje. Oranje met het Rood-wit-blauw van Ne derland te zamen. Niet als tegenstelling tot andere ^(leuren, welke gevoerd wor den, tot andere gedachten of geestes richtingen, maar als eenheid, welke alle verschillen tenslotte overkoepelt en het symbool is van onze nationale gedachte, niet alleen van onze historische gewor den rechten en vrijheden, maar van ons zelfstandig bestaan in de rij der vol keren. Een volk aan de zee heeft zware en sterke zeeweringen van no ode. Een klein volk te midden van de stroomin gen in de groote naties rondom ons, heeft groote kracht en leiding noodig. Wanneer wij die opit gekregen heb ben, dan is dat zeker geweest in de jaren, dat Oranje ons voorging en voor onze belangen pal stond. Oranje is steeds geweest het stramien van onze volkskracht, welke niet vraagt naar rang en stand, maar, die menschen noodig heeft, die samen willen arbeiden aan de groote taak van ons Vaderland'. Die „den Vaderland getrouwe" niet in den mond hebben als een formule zonder meer, maar lijf en goed, lichaam en ziel hebben gegeven om ons land te redden langs de afgronden, welke het bedreigden" en het te maken wat het thans is: een plekje grond te midden van de brandende golven van revolutie, dictatuur en oorlogen. Van die kant bezien, moge ook deze feestdag, zooals de andere, ons nationaal gevoel verdiepen en de aanhankelijkheid' aan het Vorstenhuis versterken. En hopen wij, dat deze zelfde baind van Oranje en Nederland met een nieuwe schakel sterker zal samenbinden. Jhr. Mr. J. SCHUURBEQUE BOEIJE. Wij drinken kandeel I Op de gezondheid van Prinses Beatrix Welk een aardige gedachte was het. van het Hof om de gasten, die getuige waren van de aangifte van. de jong geborene, nadat het Prinsesje was in geschreven in de registers van den bur gerlijken stand van Baarn, den oud-Hol- landschen kraamkamerdrank te bieden. Wijl zijn ervan overtuigd, dat in de komende dagen in menig gezin een kopje kandeel zal worden gesc'hpnken en ge ledigd op de gezondheid van Moeder en Kind. Daarom geven wij hier het recept van dezen, thans weer populai- ren drank en vermelden erbij', dat ïn- plaats van wijn, ook dezelfde hoeveel heid melk kan worden genomen. De benoodigdheden zijln: 1 flesch witte Bordeaux; ongeveer een half pond suiker; 1 citroen; acht eier dooiers; benevens eenige kruidnagelen en een stukje pijpkaneel. De bereiding is als volgt: De eierdooiers met de suiker gerui- men tijd roeren, tot de massa dik is en witachtig van kleur. De geraspte ci troenschil, het citroensap, den wijn, de kruiderijen toevoegen en de vloeistof on der voortdurend roeren en kloppen lang zaam verwarmen, liefst au bain Marie (een heetwaterbad) tot dat deze gebon den en schuimig is. De kruiderijen ver wijderen. Den drank warm opdienen in glazen of kopjes. Hoe de Staten-Generaal het Vorstenkind herdachten Treffende plechtigheid, zoowel in de Eerste als in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Precies Woensdagmid dag half twee bevond zich in den goed bezetten Senaat het vrijwel voltallige mi nisterie achter de regeeringstafel. Ter wijl alle aanwezigen waren opgestaan, sprak voorzitter De Vos van Steenwijk', op de hem eigen gedragen toon, een korte rede uit, waarin de vreugde van de natie opnieuw tot uiting kwam. Drie maal liet de voorzitter den roep weer klinken: „Leve Prinses Beatrix". Het waardig gezelschap antwoordde met een driewerf „Hoera". Maar de bekende vaderlandsche onwennigheid bij gevoelsi- uitingen in het publiek maakte, dat het schuchtere begin eerst in den slotroep een waardige bekroning vond. Een uur later was het aan de over zijde van het Binnenhof voorzitter Van Schaik, die op sobere en eenvoudige; wijlze de gevoelens der volksvertegen woordiging vertolkte. Ook hier werd de rede van den voorzitter staande in ab solute stilte aangehoord. De Kamerleden waren in zeer grooten getale opgeko men. Slechts de communistische fractie was afwezig. Ook aan deze zijide van het Binnenhof was het ministerie vol tallig aanwezig. Namens de regeering sprak minister-persident dr. Colijln de zelfde beknopte, kernachtige rede uit, welke hij ook in de Eerste Kamer heeft gehouden. Na het slotwoord weerklonk een spontaan en zeer hartelijk applaus. Beide Kamers zullen schriftelijke geluk wenschen aan Hare Majesteit de Ko ningin en de leden van Haar Huis doen toekomen. Minister Colijn over Beatrix «Iedere jonge moeder zou trotsch op Haar zijn» In zijp rede, gisteren in de Groote Kerk te Roitterdaiml gehouden voor de Gere formeerde Jeugd, ter herdenking van den band tueschen Oranje en het Nederland- isiclhe volk, heeft dr. H. Golijn, de Minister president, o.Jrm. het volgende gezegd: „En nu (mloiet ik tot iets intiemlx over gaan- Ik heb gehoord, dat vele imloederis In Nederland jaloerisidh op tmJij zijn ge weest, olmldat Ik gisteren het voorrecht heb gehad, zelf de jonge Prinses te Mogen zien. En ik moet u zeggen: Zijl Zag «er prachtig uit! Iedere jonge (Moeder iin onis land zjou trotsch op Haar Zijtn"., De ihvinister-preSident vermeldde te vens, dat hij niet alleen van veel lamd- genooten In het buitenland, doch o|0|k van veel vreem'den uit het buitenland tele- graMmen Van gelukwensCh (had ontvangen. En hij gewaagde van het (Merkwaardige feit, dat vele buitenlandisdhe bladen zich wekenlang te Baarn hebben laten ver tegenwoordigen en hun (Medewerkers niet terugriepen, voprdat het geboorteberiCnt kon worden geseijnd. Zeeland's Noordgroep uit zijn feestvreugde RENESSE. Maandag even over tienen knalden hier op het dorpsplejin 3 schoten, afkomstig van donderbussen, ten teeken dat een prinses was geboren. Direct daarop begon de klok te luiden en zag men verschillende bestuursleden der Oranjevereeniging elkaar gelukwenschen, terwijl de prachtige vlag (het geschenk van den heer Vriesendorp) van de mu ziektent werd uitgestoken. Overal kwa men nu de vlaggen naar buiten en het dorp had eensklaps al een feestelijk aan zien. Op de nationale feestdag werd om 8 uur de klok geluid, terwijl enkele men schen nog de noodige versieringen aan hun huizen hadden aangebracht, wateven wel beter had gekund. Te elf uur vond een bijzondere kerkdienst plaats, waarin voorging ds. Faber. Tot tekstwoord had hij' gekozen Psalm 138 vers 4: Alle Ko ningen der aarde zullen U o Heere loven. Inmiddels was 's morgens op het plein de brandstapel al klaar gelegd, welke 's avonds voor vreugdevuur zou moeten dienen. Te half drie vond een muzikale rondgang plaats met de schoolkinderen, welke hierna in de school op beschuit met muisjes en warme limonade werden getracteerd. Te zeven uur wederom een muzikale rondgang, ditmaal met lampions. Jammer dat er zooveel wind stond en dat hier door nog al eens een lampion sneu velde. Men trok toen naar de stapel hout, welke inmiddels ontstoken was. Het geheel was een feestelijk tooneel, vooral tpien mien er om heen ging dansen. Kort daarna werd vuurwerk ontstoken, wat wel iets van zijln effect verloor door de sterke wind. In beide cafe's had men voor muziek gezorgd, zoodat ook daar stemming heersehte, welke de feestvierenden langen tijd bijeen heeft gehouden. BROUWERSHAVEN. Ook te Brouwers haven is het bericht van de blijde ge beurtenis in het Vorstelijk gezin (met ienthoiusiais|mie ontvangen. Onmiddellijk na het bekend worden der tijding werd) uit bijna alle huizen de Nederlandsche drie kleur gestoken, beierde een kwartier lang de kerkklok en werden vanaf die pui van het Stadhuis door den Veldwachter saluutschoten gelpst. De m(u|2iekver©eni- ging bracht de® Morgens een serenade bij' den toop-burgeimieestex C- W. den Bper en des avpnds bij den burgemeester. Apolloi imlaakte dien dag nog 3 muzikale rondgangen door de gemeente, waarach ter de geestdriftige menigte zich ver- Maakte. Dinsdagavond heeft in beide kerken een Godsdienstoefening plaats gehad. In de Ned. Herv. Kerk isprak Drs. Sic'CaMa een wijdingswoord naar aanleiding van 1 Deut. 8 11a. De ingang dier kerk wad aardig versierd fmlet een elektrisch ver lichte opgaande OranjeZon. De scholen, die onmiddellijk na het be kend worden van de heugelijlce tijding haar deuren openzetten, hebben Wpens- dagimlorgen, op den eersten schooldag daarna, de kinderen een blijden dag be reid. Te 11 uur Werden leerlingen be^ schuit Imlet muisjes aangeboden, die dpor de Oranjevereeniging beschikbaar waren gesteld, en vanwege het Gemeentebestuur een herinneringslepeltje uitgereikt ter ge dachtenis aan de geboorte van de Oranje telg- De Bewaarschool hield reeds Maan dagmiddag haar feest. Het Gemeentebestuur heeft twee ge- luhstelegramMen verzonden; een aan de Koningin en een aan het Vorstelijk Ouder paar. ZONNEMAIRE. De viering der blijde gebeurtenis is hier kalm maar waardig geweest. Na het bekend worden is het Maandag begonnen met het luiden der klok en het uitsteken der vlag van of ficieel© en particuliere gebouwen. Dins dagmorgen werd in de Hervormde Kerk een wijdingsdienst gehouden, waarin voorgingen ds. Ruijsch van Dugteren van de eigen gemeente en ds. A. van Sluijs van de Gereformeerde Kerk. Na afloop der predicatie's kreeg burgemeester Roel- vink nog even het woord. In een vlot speechje herdacht ook hij' het heugelijk gebeuren en dankte beide sprekers. Daar- De geboorte-aangifte van Prinses Beatrix Hoe Zierikzee haar feestpro gramma ten uitvoer bracht Vreugdevuren en feestklanken in tal van plaatsen Herdenkingsplechtigheden in de Staten-Generaal Iets zachter WEERBERICHT Hopgste baroMeterst. 776,1 te Biarritz Laagste 733,9 te Ingö. Verwacht tot dein avond van 4 Febr.: Meest matige Westelijke tot Zuidweste lijke wind, zwaarbewolkt of betrokken Met tijdelijke opklaringen, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende, kans pp regen, pverdag iets zachter. Zon op: Zon onder: 4 Febr. 7,39 4,49 4 Febr. Maian onder: Maan op: 9,51 8,37 Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 4 Febr. 4,56 17,19 10,36 22,36 na verlieten de honderden kerkgangers het gebouw onder de tonen van het mach tige orgel. Bij den aanvang van den dienst werd staande het Wilhelmus ge zongen, begeleid door het orgel en een aantal knapen die op fluiten meebliezen. Het klonk heel m|ooi. Na den kerkdienst deed het muziek gezelschap N. en G. een rondgang door de gemeente, voorafgegaan door het Oranjeoomité en gevolgd door een uit gelaten menigte, waaronder de jeugd zich niet onbetuigd liet. Woensdag werd de schooljeugd getracteerd. OOSTERLAND. De viering van de ge- boprte van onis Prinsesje is ingezet niet 'n plechtige herdenking in de Ned. Herv. Kerk, waar D®. Bunjes van Sirjansland deze (gropitische gebeurtenis herdacht. Z.Eerw. sprak naar aanleiding van Joh. 21 16 het laatste gedeelte. Ter opluiste ring zong het Chr. GeMengd Kpor eert 3-tal toepasselijke liederen pnder leiding van zijn directeur de heer H. Wolzak. De plechtige stonde, bracht bij' een ieder leen diepen indruk te weeg. Het was ieen Moot gezicht toen men in dit over volle kerkgebpuw, staande 2 coupletten van ons Volkslied zong. Na deze dienist werd een optocht ge- fornmteerd met de kinderen der beidie Scholen, allen getooid imlet oranjesjerpen ©n fmlutsien, en voorzien Van een vlaggietje, waartusischen de (Muziek en zanggezel- (stchappem, waarbij' 'zich nog honderden aan- isHoten. Er werd een rondgang door het dorp geönlaakt, die ruim een ujujr duurde. Op het keurig versierde Marktplein zongen de kinderen, onder leiding van dien heer Koeten, uit volle boost Vaderlandsche liedi- jda. Bij de schopl ontving elk kind ver schillende versnaperingen, waarbij de be kende Oranje-Muisjes dopr 't Gemeente bestuur werden geoffreerd. Op de Muziektent concerteerden achter eenvolgens, het Kinderkoor, het Gemlengd Kppr, de Mondhar.-Club en „Oooteriandlseh Fanfare". Een groote menigte was aan wezig, die al spoedig lucht aan hun ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1