GEMEENTERAAD TE KERKWERVE Instandhouden der openbare school j Maatregelen tegen snelheids maniakken In de raadsvergadering van Vrijdag waren allen aanwezig. Voorzitter de bur- gemeester. De voorzitter spreekt na de opening de beste wenschen uit voor de gemeente en voor de raadsleden in 1938 in hoopt tevens, dat de te verwachten blijde gebeurtenis voor het Vorstenhuis en voor ons land een gelukkige afloop mag hebben. Wethouder van der Cingel dankt namens den raad voor deze wen schen. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van het'Provinciaal Bestuur, behelzende de goedkeuring van uitwoning der burgemeester tot 1 Juli 1938. i Op het verzoek om ontheffing van de betaling van schoolgeld van L. M. Hen- I drikse wordt gunstig beschikt. Aan C. van der Wekken te Zierikzee wordt op diens, verzoek ontheffing ver leend vcor deze gemeente van het be paalde in artikel 42o vhn het Motor en rijwielreglement. De verordening tjo.t vajs'tistelling van de heffing van besmettelijke ziektegel den wordt in concept voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Evenzoo wordt een besluit gencm'en inzake hel aangaan van een geldleening ten behoevi^. der N.V. Waterleiding-Mij. „Schouwen en Duive. land", in verband miet de aflossing eener leening bij de Rijksverzekeringsbank. De gunning van de uitgifte in erfpacht van een gedeelte grond, in Schomv- greensweg, wordt .aangehouden tot een volgende vergadering, daar het B. en W. gewensch: voorkomt, dat door inschrij vers borgen worden gesteld. Thans is aan de orde een besluit tot instandhouden der Openbare School. De voorzitter doet voorlezing van een schrij ven, hetwelk aan G.S. dient te worden gezonden. Een aantal punten, alle plei tend voor het behoud der school, wor den hierin naar voren gebracht. Zoo o.a. dat het aantal leerlingen miaar juist on der het vereisdhte minimum is en, naar grootte waarschijnlijk, per 1 Mei a.s. weer daarboven. Hetschoolgebouw1 als zoodanig verkeert in uitstekenden staat en de lokalenkunnen de toets der cri- tiek glansrijk doorstaan. Het financieele voordeel der gemeente, doordat hier geen regefiing mat andere gemeenten is, ziai vrijwel nihil zijn. De raad kan zich met dit adres unaniemi vereenigten en besluit aldus op deze wijze te trachten de school voor Kerkwerve te behouden. De cudercom'missie zal dit verzloek eveneens Imtet een schrijven aan Ged. Staten ondier- steunen. Bij de rondvraaig brengt de heer Dalle- bout een verzoek over van de bewo ners van het Schutje, dat mfeer de hand zail worden gehouden aan de maximum- snellheidsborden van 30 K.M. Automiobi- listen rijden ter plaatse vaak met onver- antwoordelijlk grpiote snelheid. Het mag dan ook een wonder genoemd worden dat nog geen ongelukken hebben plaats gehad. De voorzitter zlegt toe, in de vergadering Van het Dag. Bestuur maat regelen te zuilen overwegen. De. heer Hanse vraagt hoe het komt dat nog steeds „de boompjes" niet zijn geplant. Zoodra er werkloozen ter beschikking zijn, zal dit gebeuren, zegt de voorzitter,. Eveneens zhlien aan de zijkanten van de Arkelweg, op een verzoek van de heer van der Linde, worden opgehaald. Daarna sluiting. De Wieringermeer polder Vrijdagavond hield de sociëteit „Land. bouw en Handel" op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" te Zierikzee, een vergadering, waarin de heer Minderhoud,, directeur van de Wilhelminapolder, een spreekbeurt vervulde. Na het welkonH tot de weinige aanwezigen door den voorzitter, den heer A. C. v. d. Have, en een speciaal woord ter begroeting van den spreker, verkreeg deze het woord tot het houden zijner causerie over de Wieringermeerpolder, waar de heer Min. derhoud vele jaren een leidende positie innami en du;S veel ervaring heeft (op gedaan in dezen nieuwen polder, na den proefpolder te Andijk, de eerste in de rij der nieuwe polders, die aan den waterwolf zullen worden ontrukt. Dit verslag zou kunnen begonnen wor- dèn met de opmerking van den causeur aan het eind van zijln betoog, n.l. dat hij* voor zich zelf de gedachte had een open deur te hebben ingetrapt bij deze beschouwingen over de Zuiderzeewerken en de Wieringermeer, omdat deze ma terie reeds algemeen© bekendheid heeft verworven, ook in het buitenland. Maar deze opmerking mag niet als zoodanig worden opgevat, omdat de spr. bij het vele dat gemeengoed is geworden, vele interessante mededeelingen heeft gelan ceerd, die auditorium! met aandacht in Zich. opnaml. Na in het begin uitvoerig te hebben gereleveerd, dat reeds in vroeger eeuw plannen werden besproken tot droog making van den grooten plas en hoe men met betrekkelijk geringe hulpmid delen groote watervlakten in land wi&<» om te zetten, waaruit het nageslacht leering kon trekken en toen gemaakte fouten kon ontgaan, kwam spr. tot cfe in onze eeuw uitgewerkte plannen tot drooglegging van de Zuiderzee, noodig geworden óók door het verlies aan bouw grond, in de jaren 1912—1922, van 24000 H.A., gebruikt voor uitbreiding van steden en dorpen en aanleg van nieuwe wegen. Compensatie was dus gewenscht door drooglegging en in cultuurbrenging van nieuw bouwland, dat de Zuiderzeepolders moeten leveren. De Wieringermeer 20000 H.A., dé Noordoostpolder 45000 H.A. en later, wanneer deze in cultuur zijn ge bracht, van 250000 H.A. te leveren door de overige dan nog droog te leggen polders aan de Noordkant van Gelder land en Utrecht en die ten Oosten van Noord-Holland: Het eerste groote en belangrijke werk is geweest het leggen van den grooten afsluitdijk tusschen Noord-Holland en Friesland, totaal 311/2 K.M. lang, die als neven voordeelen had, een constant peil van het overblijvende Zuiderzeewater, waardoor de omliggende oevers bijl storm vloeden van overlast werden gevrijwaard alsmede het zoet worden van het IJssel- meer, welks water beter, dienstbaar wordt voor inlatinp in de polders in Noord- Holland en NoordÓost Overijsel, terwijl de schippers een veiliger vaarwater ver kregen. In 1926 begon men aan dit reuzenwerk, - dat met bekwamen spoed werd uitgevoerd en daarom twee jaar eerder dan aanvankelijk gedacht was, en wel in zes jaar, 1932, tot stand kwam. De Wieringermeerpolder was in 1929 ingedijkt. Het nieuwe land werd ver kaveld in stukken van plm. 20 H.A.» terwijl de heele polder, vlak land, voor het verschil in waterstand, in vier dee- len werd verdeeld. In 1930 begon de droogmaling. 600 millioen M3. water werd in zee gepompt. Op 21 Augustus 1930 was de polder droog en deze dag „Polderdag", wordt telken jare gevierd. Het in cultuur brengen van dien polder is eveneens een mooi stuk werk ge weest. Dat was geen gemakkelijke karwei, Het zanderige gedeelte moest vastgelegd' worden met het oog op de optredende verstuiving, de andere poldergronden van greppels voorzien om het land te ont- zouten, etc., etc. 5000 H.A. werd voor akkerbouw bestemd, 3000 H.A. voor gras land en 2000 H.A. klaverland. Zestig be- drijfsboeren uit alle deelen van het land werden in den nieuwen polder gepoot, nadat deze op Amerikaansche wijze met de modernste machines in cultuur was gebracht. De grootte der beslagen wis- lsel't af van 30—40 tot 50 H.A. De proefpolder bij! Andijk heeft met succes als experiment gewerkt, om groote teleurstellingen in den landbouw te voor komen en zoo werkt de Wieringermeer op zijd beurt als proefkonijn voor de nog droog te (mlaken en in. 'cultuur te brengen nieuwe Zuiderzeepolders. De nu aan de beurt van droogmaking zijnde Noordoostpolder bevat 85 o/0 zware klei, maar van slappere substantie dan de Wieringermeer. In 1942 denkt men dit reuzenwerk tot stand te hebben gebracht, om na drie jaar, dus in 1945, met de verpachting van de eerste boerderijen te kunnen beginnen. Met groote belangstelling en interesse is naar de causerie geluisterd, welk be toog verduidelijkt werd' door lantaarn plaatjes, die een duidelijk beeld gaven, van de moeilijkheden en inspannepden arbeid die moesten worden verricht eer den ouden zeebodem de kostelijke ge wassen opleverde. Het dankwoord van den voorzitter, tot den spreker voor zijh belangwekkende causerie, was ten volle verdiend. KERKNIEUWS Geref. Gem. POORTVLIET. Woensdag 2 Februari 2 'en 6 iujur, ds. Lam&iin van Rotterdam, Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Hedenavond 7 uur, Ds. H|OiO|gendoioirn, Damkuur. SPORT Voetbal 30 Januari. K.N.V.B. Afdeeling IV. 2e klasse A. GoesR.B.C. afgekeurd ZeelaodiaR.C.S, afgekeurd VliesingenHero afgekeurd 3e klasse B. Zeelandia IIGoessche Boys I afgekeurd Middelburg IIGoes II afgekeurd E.M.M. IEiland Boys I afgekeurd 3e klasse C. Z.S.C. Zierikzee—E.K.C. 3—0 Burgh W.V.O. 3—2 AllianceGudok 1— 1 8.E.T.Dintel Boys 51 Z.V.B. le klasse D. Drei8ohor IZ.8.C. Zierikzee II afgekeurd Door het zich terugtrekken van Zonne- maire uit den Z. V. B. is de wedstrijd Zonnemaire IRenesse I komen te ver vallen. De stand van de 3e klasse C luidt thans als volgt j j J Pi be bo bo Alliance. 16 12 4 1 26 57-15 G.U.D.O.K. 15 11 3 1 25 60—17 Boeimeer 14 9 3 2 21 46-18 Z.S.C. Zierikzee 15 8 0 7 16 38—38 D.O.S.K.O. 15 6 2 7 14 36-27 6 8 6 13 28—32 6 8 7 13 28—39 W.V.O 14 4 1 9 9 14-33 13 4 0 9 8 23-38 Dintel Boys. 15 0 1 14 1 15—88 RaHye Monte Carlo Amsterdam, 31 Jan. 1012 uur. Een Nederlandsohê Ford V 8 wint Rallye Moote-Carlo en Ford legt in totaal beslag op 14 prijzen. le prijs Bakker 8ohut, Tón en Barend recht Ford V 8; 4e prijs Mutsaerts, Hurrelbrinok, Kouwenberg Ford V 85e prijs Quinlin en Mazaud, Matford; 6e prijs Carrière, Joullie, Doolos, Matford7e prijs tevens winnares doupes des dames, Mme Rouault en Mme 'd Herlique, Matfordtezamen een overtuigend bewijs van Ford V 8 prestatie's en betrouwbaarheid. Equipe Buy ze, Stemerding op Ford Junior winj coupe Baltique. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 31 Januari f 1000.— op 4837, 13132, 14381,17842, 18918. f 400.— op 2410,3799,5291,2439,13681 f 200.— op 3765, 5582, 7900, 9771, 10569, 17808, 18393, 20222. f 100 - op 2424, 2764, 3232, 3362, 10038, 19338, 20329. Afscheid van dr. U. Schults als directeur der R.H.B.S. Zaterdagmiddag namen in de R.H.B.S. te Zierikzee leeraren, leerlingen en oud leerlingen afscheid van Dr. U. Sohults, wegens vertrek naar Schiedam. Namens de leeraren sprak de waar nemende directeur, Dr. W. J. Westendorp Boerma. Hij bracht ons de 4 jaar in herinnering waarin Dr. U. Sohults het ambt bekleedde van Directeur aan de R.H.B.S. Deze 4 jaar werden gekenmerkt door een volmaakte harmonie tusschen directeur en leeraren eenerzij ds en leer lingen anderzijds, zoodat de school een eenheid vormde. Het kon dan ook niet anders of Dr. Sohults moest wel een snelle promotie maken En dat is gebeurd. Nu bij op Schouwen-Duiveland wel het hoogste bereikt heeft^ wat er voor hem te bereiken was, is hij benoemd in Sohiedam, een der beste scholen in ons land. Daarna somde hij Dog eens op, wat Dr. Sohults in zoo'n korte tijd allemaal voor de school heeft kunnen doen. Veel werk heeft hij verricht wat betreft het nieuwe gebouw. Het behoud van de Lit- terair-Eoonomisohe-afdeeling hebben we aan hem te dauken. Op sohoolavondjes was hij de persoon, die iedereen tot werken bezielde, en daarom hebben de leeraren gemeend hem een herinnering aan te bieden: de bekende Vondel-uitgave van Albert Verweij. Ook dé leerlingen bleven hier niet achter. Eén van hen, mej. K. Gast, nam nu het woord, om den directeur eens flink &de waarheid" te zeggen. Als blijk van waar deering bood zij hem een schemerlamp aan met een album, waarin al de leer lingen hun naam hebben gezet. En dat ook de oud-leerliDgen nog steeds met veel sympathie over Dr. Öohults denken bewees dhr. J. Geluk, die hem ook nog eens kwam bedanken voor de steun, tijdens zijn schooltijd van hem ondervonden Ondanks de verspreidheid van de oud leerlingen heeft hij tooh ook nog kans gezien, iets voor elkaar te brengen. Als resultaat daarvan verzocht hij Dr. Sohults enige muziekboeken aan te hemen als stoffelijk bewijs van hun hoogachting. En dan nam de Directeur het woord, om allen te danken voor hun beste wenschen en hun belangstelling. Hij zal steeds aan Zierikzee de beste herinneringen behouden, want dat nu zoo'n müoie promotie maakt heeft hij ook te danken aan de 8ohouwen en Duivelanders, die hem in zijn werk zoo veel steun gegeven hebben, zoodat hij er steeds zijn beste krachten aan kon wijden. Speciaal sprak hij dan de leerlingen toe. Zooals hij nu afscheid moet nemen van hun school, zullen ook zij het eens moeten doen. Hij hoopt dat zij hun schooljaren steeds als iets moois blijven zien. De leeraren dankt hij dan voor de prettige samenwerking en de goede vriensohap. Tot slot werd iedereen nog getraoteerd. Niet alleen voor de school heeft Dr. Sohults veel betekend, ook voor heel Zierikzee. We hoeven de naam van de wMaatschappij tot Nut van het Algemeen" maar te noemen omdat te doen inzieD. Daarom meenen wij er goed aan te doen Dr. Sohults ook laDgs deze weg nog eens te danken en hem ook nog ODze beste wenschen aan jte bieden in zijn nieuwe werkkring. MARKTB ERICHTEN ROTTERDAM, .Veemarkt, 31 Januari. Aanvoer totaal 2228 stuks vee. 538 vette runderen; 164 vette kalveren; 10 nuch tere kalveren; 933 schapen en lammeren; 582 varkens; 1 bok. EEN PRINSES GEBOREN Voor hel Palels Van alle kaïnten komen fotografen op de fiets en miet auto'is. Zij' posteeren zich voor het Paleishek. Tlhanis staan gij' er 'miet een zekerheid dat er werkelijk een leiinde zal koimlen aam den langen wachttijd, want de telex van het A.N.P. heeft hem gewaarschuwd op h.un hoede te zijln. Dan plotseling, het ijs. 5 'minuten voor tie nen, ispringt ineens het blijde bericht op de wachtenden aam uit Hotel Trier waar de Telex vam het A.N.P. het heeft g©mield. Auto.'s fcomlen in razende vaart aansnel len. Hamden, wuiven, er wordt zenuw achtig heen en weer igeloppem en dan [gaat het van mioind tpit mond: „Een Prins'eis". Dit geroep veroorzaakt een levensgevaarlijk moment pp den Straat weg. In alle richtingen pchuiven autoi'is en motorfietsen weg. Het wordt zelfs een opigenblik ledig voor het Paleishek, dat thans wiordt gesloten en waarvoor de Rijksveldwacht post vat. Als het tien uur is,' luiden de klokken in Soest reeds, de saluutbatterijien van Baarn schieten reeds Zij worden overstemd door de kerkklok ken en de isiirenqs. Er zijn veel Vriendelijke voorbijgangers die journalisten en fiotor graf en met istralende gezichten komen in lichten. Een Prinses. Men ziet onbekenden elkander de hand drukken. Er zijn reeds autoïs die de Nationale kleuren voeren. Deze hadden er blijkbaar op gerekend, Het is kwart voor tien, als de Rijksstraat weg voor het Paleis (Stil wordt. De auto- mpibiiiisten volgen igewillig de aamwij'zin- [gen van de veldwachters, die voor zij' de aanwijzingen geven: hup toeroepen: „Een Prinses.Dppirrij den In de A.N P. kamer Tuisischen kwart p|v|e|r 9 en half tien de Paleiisbelefoon belt! Het is, Jhr. DDedel de partidulire [Se cretaris van Prins Bernhard. Een lid van de A.N.P. redactie en een der officieren grijpen naar de telefoon. De stem ,v)an Jhr. Diedel, beheerscht, als altijd, heeft toiclh ,een bijzonder© trilling als hij zegt: Thans kan ik U imtededeelen dat een Prinses is geboren. „Een Prinses" wordt in de A.N.P.-Ka" mier herhaald. Nauwelijks is dit telefoon gesprek afgeloopen, of het bericht: „Een Prinses Geboren, aandacht militaire auto riteiten: 51 schoten, wordt op de telex! gedicteerd en onmiddellijk daarna door gezonden op het A.N.P. net naar de Dag bladen, naar de garnizoenen, naar de de partementen, voorts naar de Omroepver- ©enigingen en naar het buitenland. Slechts enkele seconden >en de geheele wereld; van Oost tot West, in Europa en de Nederlandsche gebiedsdeelen Overzee we len dat onze Prinses Juliana het levee^ heeft geschonken aan een dochter. De telex heeft zijn werk gedaan en het is of er een abrupt einde is gekomen aan de spanning welke latent zoovele weken in de A.N.P.-kamier heeft geheerscht en welke in de laatste uren tot de hoogste was opgevoerd. De gezondheidstoestand van moeder en dochter Naar het AN.N.P. uit Soestdijk niet Oifficieel verneemt is de gezondheids.- toestand van H.K.H. Prinises Juliana en Haar dochter goed. De namen nog niet bekend Gok Verneemt het A.N.P. niet o fficii- eel dat de namen der jonggeboren Prin ses niet eerder zullen worden openbaar gemöakt dan bij de officieele aangifte der geboorte door Prins Bernhard. Deze blijde imlare vloog Maandagmorgen van mond tot mond. In minder dan geen tijd was het geheele land dat met zooveel verlangen de Gebeurtenis had tegempet gezien van aspect veranderd. De ontvangst In den lande „ER IS EEN PRINSES GEBOREN!" Jong en oud, arm1 en rijk begaven zich pp straat, getooid miet Oranje. De scholen zijn gesloten. Duizenden kinderen trek- (ken door de straten die in een minimuml van tijd overal in den lande huis aan} huis zijn bevlagd. Men zingt Vaderland- isclhe liederen en ieen ieder straalt van blijd isiehap. De eerste extra-edities die de blijde mare brengen worden den kooplieden uit de handen gerukt. De druilende regen heeft absoluut geen invloed op de blijde Oranjestemming. Een officieel communique H.K.H. Prinses Juliana heeft heden, den 31sten Januari 1938, des voormiddags te 9 uur 47 het leven geschonken aan een flinke dochter. De toestand van Moeder en Kind is op het oogenblik zeer be vredigend. w.g.Dr. J. DE GROOT. Dr. C. L. DE JONGH. Naar het ANP verneemt zal de eerste huls van de saluuilbatterij Baarn, welke om) 9 uur 55 het eerste schot heeft ge lost, worden aangeboden aan Hunne Ko ninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard. Een stroom van geluk- wenschen en van bloemstukken werd reeds korten tijd na het bekend worden van de geboorte van een Prinses ten Paleize Soestdijk bezorgd.'" Prijzen per k.g.: Vette koeien le kw. tot 75, 2e tot 66, 3e 50—54; vette ossen le tot 70, 2e tot 56, 3e 50—54; vette kalveren le tot 125, 2e tot 110, 3e 7580; varkens (levend gewicht) le tot 59, 2e tot 58, 3e tot 57; schapen le tot 55, 2e tot 50, 3e tot 45; lammeren le tot 65, 2e tot 59, 3e tot 65 cent. Prijzen per stuk: Schapen le kw. tot 31, 2e tot 27, 3e tot 24; lammeren le tot 21, 2e tot 19, 3e tot 16 gulen. Vette koeien en gssen, aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen als Dinsdag: vette kalveren, aanvier iets kor ter, handel matig, prijzen le en 2e kwal. iets stijver, 3e onveranderd; schapen en •lammeren aanmerkelijk ruimer, handel stroef, prijzen iets lager; varkens, aan voer als vorige week, handel lui, prijzen vrijwel onveranderd. Eenige partijen schapen voor export verkocht. AARDAPPELEN. Brielsehe eigenheimers f 2.25—2.50; Zeeuwsche eigenheimers f 2.10 —2.30; idem bonte f 2.90—3.20; idem flauwe f 2.90—3.20; eigenheimers blauwe f 2.10—2.25; idem drielingen f 1.50—1.70; bonte en blauwe poters f 1.50—1.70; bevelanders f 2—2.25; zandaardappelen f 4; iedm klen'ie f 3.40 per h.l. Met matigen aanvoer, kalmen handel. VLAS. Aanvoer 16500 k.g. blauw, schoon 6575- 3000 k.g. Groningsch 60—70; 14300 k.g. Hollandsch Geel 6575; 1525 k.g. Dauwroot 53—58 cent per k.g. Vorige week op het lancl vlugge handel. Ook heden goede kooplust door hoogere vraagprijzen. Handel traag, maar ten slotte werd nagenoeg alles verkocht. Binnen 1. Granen en Peulvruchten. Gerst (Chevalier) f88,15; Haver f6 6 75; Kleine [groene Erwten f8,5010,50; Schokkers f 13-16; Bruine Boonen f8- 10,50; Extra kwaliteit daar boven betaald. CHICHOREI KÖRTRIJK, 29 Jan. De markt is weinig belangwekkend. Er is bijna geen vraag. Disponibele koopwaar wordt aangeboden aan 95 fr. zonder koopers. De nieuwe oogst staat op hetzelfde peil en wordt ook niet gevraagd. Niets doet verande ring veronderstellen in de eerstkomende weken. Rekening houdend met de enorme voorraden, die zich overal in de maga zijnen bevinden, zoowel bij drogers ais bijl speculanten, kan men nog een prijs verlaging verwachten. Stoomzuivelfabriek „De Duif" Boter f0,87 per pond. Buitenlandsch Weeroverzicht De depressie, welke Zaterdag stormi bracht over West-Europa, verplaatste zich naar het Oosten. Een nieuwe de pressie nadert uit het Westen. Het cen trum .li'gt bezuiden IJsland. De Britsehe eilanden en onze omgeving staan reeds onder invloed van deze depressie, die krachtige Zuid-Westenwind met regen bracht. De Randstaten en Oost-Europa staan onder invloed van de aftrekkende 'depressie. Ook daar iisi de lucht betrokken «net Tegen. Scandinavië, Duitsehland en Midden-Europa, liggen tusschen 'de de pressiekernen van hoogen druk iii. De lucht klaart daar.op en de wind ie 'inleest matig. Voor onze omgeving wioirdt Zuid-Westelijke tot Westelijke wind ver wacht met aanvankelijk regen, later tij delijk opklarend. De teim|peratuur zal waar schijnlijk iets stijgen. Ingezonden stukken. (Van ingezonden stukken, geplaatst of ongeplaatst, wordt de kopij niet terug gegeven. Op anoniem' of zonder duide lijk geschreven handteekening toegezon den stukken wordt geen acht geslagen. De redactie behoudt zich het recht voor, ingezonden stukken te verloor ten, of te veranderen op een Wijze, die naar haar mieening zie geschikt maakt voor opne ming, zonder dat de bedoeling gewijzigd wordt). _j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3