over de nachtelijke ritten op vurige be zemstelen door de lucht om op den Bloksberg haar feest te vieren met den duivel, met wien zij' immers 'n verbond hadden gesloten en aan wien zij haar ziel hadden verkocht. Ja, die duivel was wat. Welk een in vloed „Oosje" op de menschen had, spreekt wei uit het groot aantal uit drukkingen en spreekwoorden, die in ver band met zijn naam ook thans nog alge meen worden gehoord, al dagteekenen zij uit vorige eeuwen. Later nog wel eens over de tooverkol- len in onzen tijd, wat als een zuurdeesem is blijven bestaan in ons volksleven en dat is werkelijk méér, dan velen denken; alleen op het platteland? Och, vergis u niet! INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie wordt niet teruggezonden Zierikzee, 26 Januari 1988. Geachte Heer Redacteur, Beleefd verzoeken wij U tot slot nog eene kleine ruimte naar aanleiding van het laatste ingezonden stuk van het Be stuur van Crescendo en waarmede wij verzoeken de debatten te sluiten. Wij willen hiermede alleen te kennen geven dat Crescendo met onze zaken niets te maken heeft en wij van hen geen advies noodig hebben, wat wij' wel of niet moe ien doen. Zij moeten maar op eigeri terrein blijven en hun eigen paadje wieden. Naar wij' vernamen heeft het geschrijf van het Bestuur van Crescendo bij' ver schillende hunner leden niet eens instem ming gevonden. Wat nu betreft het met vol vuur en ijver onderwijs geven in het begrijpen en weergeven der muziek door den Directeur, kan wellicht bij Crescendo plaats hebben, doch wij1 hebben zulks nimmer ondervonden. Met dank voor de plaatsing, BESTUUR „KUNST EN EER". Dat zullen we ook. 't Is nu wel letjes. De Red. NAAR EN IN AMERIKA. VI. (n.s.) Zodra wij' denken, dat Jmlaair even de mlogelijkhieid bestaat het schip te ver laten, wiorden wij onrustig en zenuwach tig. Onverschilligheid -en geduld hebben moeten plaats maken voor belangstelling en ongeduld. Wij kijken naar het werk van het werkvolk op den wal; mij inter- resiseert speciaal de mogelijke aanwezig heid van mijn familie. Voorlopig zie ik niemand, maar plotseling komen een ze vental personen de loopplank op en op mlij toesnellen. Een der heren {spreekt mij' aan in vloeiend Hollands en vraagt mij of ik meneer S. uit Zierikzee ben. Als ik bevestigend antwoord, jstelt hij zich voor als Jonker, vertegenwoordiger van het reisbureau Lindeman en Li&sone uit Rotterdam. Door dit kleine, maar |op dat moment indrukwekkend voorval, vergeet ik voor een o|qgenblik al de anderen, Ik spreek nog enkele iwloorden (triet hiem Waarna hij) vertrekt. Aan wal! Ik ben nu in de gelegenheid (m'et de andere heren kennis te imiakeai; een van hen is mijn oom, dien ik Wieer na, een tijd van 23 jaar, terugzie, verder z!ijm er ,enkele zakenvrienden, die beloofd hald- den mij af te halen. Onze kennismaking is kort; vlug Wlordt een afjspraak voior de komende dagen gemaakt en ook z'iji ver dwijnen van het toneel. Nog enkel de douane gepasseerd; alles gesichiedt vlug en zeer correct, de poort van de lojods door en ik sta op Br|0|adlwla,y, het ha|rt van het Amerikaanse bufeiness-leven, het centrum van den wereldhandel. Buiten staat een vriend imlet zijn Ford, niet met Zijn vrouw', Zoals de lezer misschien ge dacht zal hebben, op ons te wachten om ons naar het (Station te brengen, want dienzelfden avond imbeten wij nog naar NeWi Britain, de stad waar imijn familie (Woont, die 3 uur sparen» ten N|0jolpden. van New1 York ligt. „B roadway (Mj e 1 o d y". Wij hebben 'niet veel tijd, zodat iwij ons haasten Imloeten het (station tijdig te be reiken. Dit is eirg jafmlmer, (want graag had ik een korte Wandeling over Broad- Wlay gemlaakt, de meest (merkwaardige straat der Wereld. Deze (straat heeft een lengte van Haatmlstede naar Zijpe. Zij Wlordt door geen enkele particuliere wo ning begrenst, imlaair uitpluitend door Z3- kenpanden, hotels, banken, restaurants, bioscopen, iet©. In Ajmlerika beho/oirt de iichtreclamle tot een der meest belanigfrijkie recüaimlemetodes. Dit bemerkt mien het allerbest in Broadwiay. Men vergeet toltaal. dat het avond is, clit bemferkt men uit sluitend aan de verlichte verkeeinslpalen. Broadway is bij' avond als een sprookje. Een zee van licht in de grootste kleuren- verscheidenheid werpt hare lichtbundels op de flaneerende uitgaande menigte. De meest ondankbare lichtfiguren trachten de aandacht der menigte op de door* hen aanbevolen artikelen te vestigen. Slechts enkele oogenblikken kan ik van deze pracht genieten, want na enkele minuten hebben wij' New Yorks hoofd station, het Grand Central Terminal, be reikt. Mijn eerste werk is een telegramf De Buizerd van Westenschouwen Het ingezonden stuk in de Nieuwsbode van Zaterdag 22 Jan. van „Een Postdui- venliefhebber" heeft ons en vele andere vogelvrienden (die ook Van andere vo gels dan duiven iets weten) verbaasd. De inzender geeft hierin blijk heelemaal niet te weten wat een buizerd is en spoort bovendien aan tot overtreding van de Vogelwet. Im!mers de buizerd en alle andere roof vogels (uitgezonderd één) zijn bij dezle wet beschermd en het is absoluut ver- boden deze vogels, op welke manier dan ook, te dooden. En dan nog: een b uizerd vangt nooit duiven! De vogel die dat doet heet „Slechtvalk" en komt in ons land slechts zeldzaam en dan alleen 's winters voor. t>e schade die duivenhouders er van zéggen té hébben is sterk overdreven Hij voedt zich ook met nog iets anders» dan duiven, zoodat ook deze roofvogel gelukkig 'bij de wet beschermd is. De vogel van Westenschouwen, die wij gez'ien hebben, was inderdaad een echte buizerd. Deze roofvogel is tot het van gen van vogels in de vlucht, laat staan van de snelle duiven, niet in staat. Ieder die hem wel eens 'boven het duin heeft zien zweven (hij komt nooit boven of bij de stad!) zal dat kunnen begrijpen. Hij is hiervoor te langzaam', te lomp. De bui zier d is uitsluitend een zoogenaamde „grondjager", vangt alleen laneizaam 'bewegende prooi en wel in hoofdzaak muizen. Daarom heet hij ook in ver schillende streken van ons land niet „buizerd" maar „muizerd" of „miuizjen- valk". Hier in de duinstreek, waar hij alleen 's winters voorkoim't, bestaat het grootste deel van zijn voedsel uit doode konijnen. Vangt hij' een enkele keer een levend konijn of een levende vogel, zoo als misschien de fazant bij Westenschou wen, dan zlijn deze of -ziek of' gewond (aangeschoten) A. B. Wigm'an, die net een heel boek over roofvogels heeft geschreven: „Ge vederde vrijbuiters", zegt van hem: „De buizerd is nuttig; hij voedt zich met muizen, kikkers, mollen, ratten, ke vers, engerlingen, stakken, enz., zelden met vogels; dit laatste wellicht wijl 't geen snelle vlieger is. naar huis; intusschen koopt mijn oom kaartjes en nu kom ik voor de eerste maal in contact met den Amerikaanschen neger, de pakjesdrager. Geen station controle. Zonder eenige controle bereiken wij op het 19e perron den trein, die ons naar New Britian brengen zal. Ik vraag waar om wij' geen controle passeeren; ik hoor 1 dan dat in de V.S. bij' de groote stations op de spitsuren nooit het geval is, op de kleine stations is heelemaal geen Con trole. Perronkaartjes kent men er niet, controle geschiedt alleen in den trein. Onze trein is stampvol, voornamelijk met jongelui, want het betreft hier een goed- koope Zondagstrein. Op dien dag geldt een enkele kaart voor een retour. De trein bestaat uit een aantal wa gens, die doorloopend met elkaar ver bonden zijn. De wijze van de samen stelling der wagens is in Europa geheel onbekend. Laat ik met de personenwa gens beginnen. Deze zijn geheel anders gebouwd dan de Europeesche; zij ziijn niet in eoupé's onderverdeeld, maar vor men een groote verblijfruimte gelijk de autobussen. De reizigers zitten nu niet tegenover elkaar, maar achter elkaar. Een jonge Europeesche reiziger zal dit waar schijnlijk niet prettig vinden, zijn Ameri ka ansche collega weet echter niet beter. De reizigers bemoeien zich niet met el kaar, slechts zelden met hun buurman. De Amerikaan, is eenkennig en zeer in dividualistisch. Als we hier een huis wil len huren moet het van alle gemakken, voorzien zijn. Dit is het geval met de Amerikaansche treinen; de maatschappijen houden volkomen rekening met 'hare rei zigers. Comfortabele treinreis Onze trein is zoo volmaakt, dat wij heelemaal vergeten in een trein te zitten. Zelfs schokken zijn ondenkbaar. Onze trein bestond uit wagens met en zonder verlof tot rooken, restauratiewagens en wagens met bar's; deze laatsten hadden een afgesloten gedeelte dat tot dancing was ingericht. Hier hielp een orkestje de danslustigen den tijd korten. Het is, al gemeen bekend, dat het gebruik van spij zen in een restauratiewagen zeer hoog is. Voor de kleine man, die in deze soort treinen reist, brengt dit geen moeilijk heden met zich mede, want regelmatig komt een negerjongen zijn sandwiches, fruit en andere versnaperingen aanbieden. Een andere negerjongen verkoopt koude en warme dranken. Ook 't laatste nieuws is op elk station verkrijgbaar. Door al deze nieuwigheden is de reis zoo spoedig ten -einde, dat wij nauwelijks beseffen reeds 3 |uur gereisd te hebben. Aangezien New Britian, ofschoon een stad van 76.000 inwoners, niet aan een hoofd- spoorlijln ligt, moeten wij bij' de dichtst;- bijigelegen stad, die toevallig Berlijn heet, uitstappen en daar de bus nemen. Wij zijn nu nog 20 minuten van N.B. ver wijderd. Daar moeten wij de stadsbus nemen, nog -enkele oogenblikken en dan ben ik eindelijk bij mijn familie aange komen. Het is vroeg in den morgen als wij naar bed gaan, want het gebeurt niet eiken dag, dat men bezoek uit „The Old' Country," ontvangt. En Jan P. Strijbos, een andere vogel kenner, in „Hoe heel die Vogel?": „Jaagt op kleine zoogdieren, vooral muizen en ook wel op ziekelijke vogels of gewonde zoogdieren (konijnen in strik of klem1)" Terwijl tenslotte L. Tinbergen, die m'et zijn broer, Dr. N. Tinsbergen, een spe ciale studie van onze roofvogels heeft gemaakt, in zijn pas uitgekomen boekje „Roofvogels" verteld, dat van de prooi dieren. van de buizerd 72 o/o bestaat uit muizen Uit alles blijkt dus dat een buizerd verbazend nuttig is. Hij verdient dan ook ons aller bescherming. Mocht duts ooit weer iemand een levende buizerd in zijn bezit krijgen, dan doet hij een uitstekend werk door deze de vrijheid terug te geven. Ze zijn het waard. Tevens maken we van de gelegenheid gébruik omi ieder, die eens een dode 'vogel miocht vinden,, welke geringd is, te verzoeken, deze ring dan op te zen den -naar het adres dat op de ring staat -of is de vogel nog goed levend, het adres en nummer te noteeren, de vogel weer vrij tc laten en aan het ringadres dat num)mer op te sturen met de imiededeeling er, bij -dat de vogel weer vrijgelaten is. Zoo noodig, zullen wij gaarne onze medewerking verleenen. De afdeeling „Schouwen" van de Ned Jeugdbond v. Natuurstudie. Een honderdjarig boekje Het was het vorig jaar 100 jaren ge leden, dat bij den Boekhandelaar P. de Looze te Zierikzee, verscheen een bij' onze oudere landbouwers vermoedelijk veel gebruikt boekje met den volgenden titel: „Vergelijkens-Tafels van de Schouw)- sche, Duivelandseh-e en Blooische Land maat met de N-ederlan-dsche, ten gemakke der Landslieden vervaardigd, door Joh. van Nieuwenhuijzen, landbouwer en land meter te Nieuwerkerk in Duiveland". De samensteller plaatste onder dagtee- kening van -den lsten Mei 1837 in het boekje het volgende „voorbericht". „De ondervin-ding heeft mij geleerd, dat vele van mijne mede-landbouwers moeije- lijk te weeg kunnen met het herleiden van oude landmaten in de Nieuwe, en dat andere, -die hierin anders geen zwa righeid vin-den in hunne bewerkingen,, vooral wanneer die, zooals dikwijls het geval is, met spoed geschieden, niet zel den, misrekeningen begaan. Ik begreep, dat deze zwarigheden kon den opgeheven worden door de uitgave van herleidingstafelen, in welke men met eenen opslag van het oog de overeen komst van de oude en nieuwe matenl kan zien. Dit spoorde mij aan, om, ten gemahke van alle landlieden in deze provincie, de tafeltjes samen te stellen, welke ik in de volgende bladen aanbied. Dezelven loopen van roede tot roede tot en met een bunder, terwijl de bestaande tafelen slechts van 10 tot 10 gaan. Het gebruik van deze tafelen is zeer eenvoudig; men zoeke in de kolom der oude maat het getal roeden op, en vindt aan -de regterhan-d dezelfde hoegrootheid in nieuwe maat uitgedrukt. Heeft men een stuk lands, grooter dan het laatste getal oude roeden in de ta felen aanwijst, dan kan men de over eenkomst in nieuwe maat met behulp van deze tafelen gemakkelijk vinden. Moge ik ondervinden, dat dit werkje het gewenschte nut stichte, dan zal ik voor mijne niet geringe moeite aan d-e vervaardiging besteed, rijkelijk beloond' wezen". Tot zoover de heer van Nieuwenhuijzen. Inderdaad een belangrijke arbeid. De bewerker herleidde de Roeden Schouwsche Maat in N-ederlandsche Maat van 1 Roede tot en met 800 Roeden; -de Duivelandsche Maat eveneens van 1 Roede tot en met 800 Roeden; d-e Blooi sche Maat van 1 Roede tot en met 765 Roeden. Is een Schouwscihe roede -groot 13.89 !Mi2., de Duivelandsche roede is groot 13.45 |M2., terwijl de Blooische Roede groot is 13.08 (M:2. Vermoedelijk is hij vele Schouwscihe en Duivelandsche families het bovenlvier- 'm!eld 100-jarig'e boekje nog wel aan- wezigi; wijlen mijn vader, die ooit land meter w-as, heeft er vele jaren een dankbaar gebruik van gemaakt. Volgens eene aariteekening in een werkje van 1744 werd „de Bloysche Landt-roede gebruijkt in d-e Eylanden van Walcheren, Zuijdt-Bevelandt, Thor lon, Wolphaarsdijk, etc." Volgens hetzelfde werkje van 1744 had men toen in het lieve vaderland een groote verscheidenheid van Landmaten. Ik vond een alphabetisdhe lijst van ruim' 90 nam'en va-n plaatsen of streken, waar destijds een speciale landmaat gebruikt werd. B. W.G.B. Van de i'ijde der Chineesche cen trale regeering werdt medegedeeld, dat de Japansche regeering aan Duitsohland heeft verzocht vier Vredesvoo- r- waarden voor te leggen aan de Chineesche r eg e e r i n g, doch Ja pan heeft tot nu toe geen duidelijk omlschreven voorwaarden gesteld. De Japansche voorwaarden waren in zulke va-ge bewoordingen vervat, dat China deze onmogelijk kon aannemen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 25 Januari, f 1000: 1283, 1397, 15316, 17973. f400: 4018, 4211, 4288, 12779, 13163, 17938. 200: 3627, 7005, 10784. f 100: 136> 4333, 5945, 6360, 9310, g981, 11882, 14985, 16002, 18709. M ARKTB ERICHTEN ROTTERDAM, Veem&rkl Dinsdag 25 Januari. Totaal aanvoer 3453 stuks vee. Paarden 179, veulen 1, magere runderen 845, vette runderen 794, vette kaüveren 152, -graskailveren 122, nuchtere kalveren 966, schapen en lammeren 351, varkens 4, biiggen 2, bokken en geiten 187. Vette koeien le tot 75, 2e tot 66, 3e 50—54; vette ossen le tot 70, 2e tot 66, '3e 50—54; stieren le tot 68, 2e tot 62, 3e tot 56; vette kalveren le tot 120, 2e tot 105, 3e 7075; schapen le tot 56, 2e tot 51, 3e tot 46; lammeren le tot 64, 2e tot 60, 3e tot 55; gras kailveren le niet igenoteerd, 2e tot 66, 3e tot 56; nuchtere kalveren le tot 54, 2e tot 48, 3e tot 44; slaichtpaarden le tot 56, 2e tot 50, 3e tot 44 cent per k.ig. Schapen, le tot 32, 2e tot 28, 3e tot 25; lammeren, le tot 22, 2e tot 19, 3e tot 16; nuchtere slachtkalveren, le tot 12, 2e tot 9, 3e tot 7; nuchtere fokkal- veren, le tot 22, 2e tot 20, 3e tot 18; slachtp aarden, le tot 240, 2e tot 190, 3e tot 140; werkpaard-en, le tot 33tf< 2e tot 280, 3e tot 200; hitten, 1-e tot 220, 2e tot 180, 3e tot 100; stieren, le tot 350, 2e to-t 270, 3e tot 190; kalf koeien, le tot 315, 2e tot 270, 3e tot 195; melk koeien, le to-t 310, 2e tot 275, 3e tof 200; varekoei-en, le tot 205, 2e tot 170, 3e tot 140; vaarzen, le tot 210, 2e tot 160, 3e tot 120; pinken, le tot 170, 2e tot 140, 3e tot 100; graskalveren, le tot 80, 2e tot 65, 3e tot 30; bokken en gei ten, le tot 13, 2e tot 8, 3e tot 4 gulden per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige w-eek, handel matig, prijzen 1e kwaliteit koeien i-ets stijver, verder on veranderd; stieren, aanvoer gewoon, han del flauw, prijzen iets hooger; vette kal veren, aanvoer matig, handel matig, prij zen stationnair; schapen en lammeren, aanvoer ruim'er, handel kalm, prijzen als Maandag; nuchtere slacht- en fokkalve- ren, aanvoer ruimer, handel traag, prij zen moeilijk te handhaven; paarden, aan voer iets grooter, handel redelijk, prij zen prijshoudend; kalf- en melkkoeien], aanvoer als vorige week, handel lui, prij zen onveranderd; varekoeien, aanvoer klein, hand-el stroef, prijzen niet hooger; vaarzen en pinken, aanvoer kleiner, han del matig, prijzen goed te handhaven; graskalveren, aanvoer matig, handel stug, prijzen onveranderd; bokken en geiten, aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen iets hooger. AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM Voor alle sooirten aardappelen is goede vra-ag -miet betere prijzen. Zeeuws-olie Bon ten blijven duur. Vooir Bonken en Bonte poters was veel vraag, daar deze soorten niet aan de markt warren. 24 Jan. werden de vol|gen-de- prijzen gemiaakt: Zeeuwsche Bonte-n f3,20—3,40; idems Blauwen f3,203,40; Bonten, poters f 1,80—1,90; Blauwen poters f 1,80—1,90; Zeeuwsche Bevelanders f2,10—2,20; Be velander poters f 1,50—1,60; Fl-ak. Eigen heimers f2,50—2,60. ZWIJND-RECHT, 24 Jan. Uien f 13.70 14.20 per 100 kilogram. 'k Zou zoo zeggen Zorg voor goed Iruit Br is 'de laatste jaren bizonder veel gedaan vopr d-e fruitteelt. Fruit was -gedurende lange jaren een product in heel veel gevallen althans waaraan niet bijzonder veel zorg werd besteed. Kwant er wat van, dan wia® het een meevaller. De buitenlandscLie fruitsopirt-en kwamen op onze markt en Imlet schade en schande moest men leeren dat we met ons fruit, dat tp-ch heel best inlet elke buitenLandséhe sloort zou kiu|n- nen conCurreeren, leelijk -achteraan kwa- 'mlen. Gelukkig dat men inzag dat er ver betering m|oest kpm-en e-n ook mogelijk was. Men gaat inu, en met veel succes, zich 'meer toeleggen op de fruitteelt en past de daarvoor in aanmerking komende (middelen toe om Imoioier en beter fruit 1e krijigen en ohn regelmatiger te kun nen oogsten. De bestrijding van insecten en hetvoor- kofmlen van ziekten heeft tegenwoordig ieders aandacht en zelfs in de particu- l/iere tuinen past (m-en ze toe, de bespui tingen -en bestuiving-en. Ook de meefsit; gewenschte snoei wordt, waar dit noodig is, toegepast ien de -resultaten van de goede maatregelen ziet men in de fruit- zaken, waar ons fruit in tegenstelling met 'eenige jaren terug, een heel goed figuur maakt. W-at fijnheid van smaak en aroimia aangaat, staat het wel boven aan. Een van de factoren waar tegen woordig ook terdege |oip gelet wordt door de steedjs1 meer deskundig wordende fruit telers, is de bemesting. Thans wordt het weer tijd daar aandacht aan te besteden- Vopr flinke bloeiknop- en vruchtvoirming is fiolsforzuur noodig, waarviopr wij thans slakken-meel zouden willen aanraden. Ook pfml de noodzakelijke kalk, die het tevens verstrekt. Kali bevordert smlaak en houdbaarheid. En stikstof is vooral nowdig voor vlotte groei- En vooral voor de vruChtzetting is stikstof noodig. Bij stikstofgebrek zaB na ruime bloei meestal weinig vrucht ge zet worden. Vooral voioir kalkamtmonsal- peter zfijn de vruchtboomen zeer dank baar. Ze is niet duur en bevat zoowel salpeter-, als amhioniakstikstof, die beide bun groote voordeelen hebben, niet het minst voor vruchtboomen. Gebruik in ge mengde meststoffen kunnen wij niet aan bevelen, want die zijn veel te duur en het bewijs is nog nooit geleverd, dat zij beter zijn. To-t zoolang rekene men de waarde gelijk aan de samenstellende en kelvoudige meststoffen. Tusschen twee haakjes het feit, dat we bijna een derde deel van ons leven slapend doorbrengen* wordt door vrijwel iedereen met verba zingwekkende gelatenheid aanvaard. De resteerende tweederde gedeelten leggen beslag op onze algeh-eele aandacht; zij zijn het die feitelijk „het leven" vormen. En toch heeft men met de gapende duistere kloof van den slaap te doen, met d-e bron van tal van ge zondheidsstoornissen. Alleen al om die reden kan men zich bezig houden met de vraag: „Is het werkelijk noodig, dat wij aan het tijdverslindend monster Slaap een vol derde van ons leven ten offer brengen?" Overal in de planten- en dierenwereld wordt geslapen. Er bestaat geen hooger ontwikkeld lev-en zond-er deze wisseling. Natuurvolken, die dichter bij de basis van het lev-en staan, slapen gedurende den donker. Men neemt de volgende verklaring hiervoor aan: „De mensch die afhankelijk is van oogen, kan tijdens den nacht geen voedsel vinden; aan den an deren kant wordt hij door wilde dieren bedreigt. De slaap bespaart nu bij wijze van compensatie krachten, -en belet door de rust, dat d-e aandacht der dieren wordt getrokken, terwijl niettemin elk gevaar onmiddellijk wordt opgemerkt. Hoe is nu de situatie voor den moder nen mensch? Moet ook hij slapen ge durende den tijd dat het donker is? Niet enkel den duur van den slaap is van belang vo<^ het krachtsherstel, maar ook de diepte van den slaap! Het pro duct van duur en diepte zou men als staapm!2]3sa kunnen aanduiden. Laatstge- genoemde is de maatstaf voor de ver kwikking. Daarom kan de een in zes uur tijds evenveel slapen als een and-er in acht uur; zijn slaap behoeft slechta naar verhouding dieper te zijn. Er be staan volkomen van elkaar verschillende typen van slapers. In de eerste plaatsi „avondslapers", bij' wie de grootste diepte van den slaap omstreeks ander half uur na het inslapen wordt bereikt. Het grootste deel der menschheid behoort in deze categorie thuis. Bij' de tweed© groep, die der „ocht-endslapers"„ bereikt de slaap pas tegen den ochtend zijn. grootste diepte. Ten aanzien van een bekorting van den tijd van slapen volgt hieruit, dat ©en avondslaper deze bekor ting op de ochtenduren dient toe te pas sen, d.w.z., dat hij vroeger moet op staan, terwijl omgekeerd een ochtend slaper beter bestand zal zijn tegen later naar bed gaan. Algemeen geldende re gels opstellen gaat niet, maar een te lange slaap leidt meestal in plaats van tot grooter krachtsherstel tot een op vallende slapheid en speciaal tot vermin dering der wilskracht. TELEGRAMMEN DE STRIJD IN SPANJE Rechtsche vliegtulqactle 16 Vliegtuigen der rechtsChen hebben Er laudete iin de provincie Cuen-ca gebombar deerd waarbij verscheidene slachtoffers onder de burgerbevolking werden ge" (maakt. De s tad Reu® is tweemaal gebom bardeerd. Hier werden 22 menschel ge dood en 30 gewond. HET VERRE OOSTEN Chfneesch succes Uit Chi-nees'che bron wordt gemield da-t een Chineesdh escadrille Maandagmorgen ten Noorden van de Swantsjang, in de provincie Anhwei, een groot aantal boo ten heeft gebombardeerd waarin Ja- panneesehe troepen, die naar het Noord oosten terugtrekken, werden vervoerd. Een tiental booten zou tot zinken zijn gebracht, waarbij 300 Japa-nneeZen om) het leven zouden zijn gekomen. Een Ja- panneesChe artilleriestelling zou boven dien zijn vernietigd. Buitenlandsch Weeroverzicht De hoog-e drukking nam in het Zuiden af. Achter de secundaire depressies neemt de afkoeling toe. In de bovenlucht tot 3000 meter heerscht een temperatuur van 0 graad. Op de Britsche eilanden viel veel regen bij stormachtige wind uit Zuidwest en Westen. In Scandinavië is de temperatuur tusschen de beide de pressiekernen lager; de vorst keert er terug. Op IJsland is de temperatuur on der nul graden. Duitschland meldt mist en neerslag. De Alpentoppen hebben hel der weer met temperaturen onder het vriespunt. Boven Frankrijk hangen nevels. Aanvankelijk is toenemende bewolking en kans op regen met krachtigen wind te wachten. Daarna volgt eenige opklaring en afkoeling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 3