ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE MAANDAG 24 JANUARI 1938 OPOEN ZIERIKZEESCHE COURANT De Kern ABONNEMENT. 1797-1889 Prijs per 3 «eenden f 1,50, buiten Zieriksee f1,80 Voor het buitenl. p. jeer f 10,Afzonderlijke oDWMots 5 eent. Verschijnt degelijks. Tel. No. 32* - Giro 137677 Directeur i A. j. DE LOOZS Uitgever-Redacteur t M K KOSTEN Uitgavei N.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE, ZIERIKZEQ 94STE JAARGANG No. 13634 ADVERTENTIES ren 14 regels 80 eent, ren 4 regels en deerboven 20 eent per regel. Reclames 40 eent per regel. Bij eontreot belangrijke korting Inzending op den deg ren uitgave vóór 10 uur De rijkste' man van de wereld Financieële macht en keizer- vereering in Japan De rijkste imian van de wereld is geen Ante ri ka an, is noch Ford, nooh een der erfgenamen van Rockefeller. Niemand weet precies hoe rijk Tiij is hij zelf cok niet! Hij kan nooit bankroet gaan, want een heal volk en land staat voor heml borg; en omgekeerd is zijn rijkdom een waarborg voor het voortbestaan vpn de natie. Het is H i r o h i t o, Keizer van Japan. Achter drie grachten en drie miuren verrijst zijn paleis in de wijk Kojimachi- koe van de hoofdstad Tokio. Geen mensoh in Japan zal ooit in het gewone, dagelijk- sche .leven den naam" van den keizter op zijn lippen nemen, ja sterker nog, deze naam! is velen Japanners zelfs onbekend. Doch iedere Japanner, van het kleinste kind af, Vereert de goddelijke persoon van den Tenshi of Shoejo, den „Zoon des Hdnvels" en „Opperste Gebieder", ook Tenno of „Hemelsche Keizer" genaamd. Volgens de grondwet bezit de Keizer zeggenschap in een aantal 'belangrijke staatszaken en andere bestuursaangele genheden, die zijn persoon voor Wester- sche oogen uit het mystieke duister doen treden en haar tot een beslissende factor in het verloop van het huidige Oost- Aziatische conflict inhaken. Zoo is ook de vraag, hoe Japan er in economisch opzicht voorstaat, niet te scheiden van de vraag naar den stand der Keizerlijke huishouding. Want hoog boven Ijet fortuin van de Mitsui's en Mitsoebishi'is, de geld- en industrieraag- naten van J^pan, staat de rijkdom' vian den Tenno, een omniet-el ijk vermogen, in den loop van duizenden jaren bijeenge gaard, dat door een speciaal, partijloos kabinet wordt beheerd. De Tenno bezit groote aandeelenpakketten in de bank van Japan, de Yokoham'a Specie Bank, de hypotheekbank van Japan en de Ja- pansche industriebank. Hij is aandeelhou der van de wereldomspannende Japan- sche scheepvaartlijn Nippon Yujsen Kaisha en yan het KeiZerhotel te Tokio. Waren huizen en staalfabrieken, imiijnen en in dustrieën worden rechtstreeks door het Keizerlijk Kabinet gecontroleerd. En geen Japansch zakenmlan zou het ooit wagen, op een algefmleene vergadering tegien den vertegenwoordiger van het Keizerlijk Ka binet te stemmen, zoodat de invloed van den Tenno nog veel grooter is, dan hem! op grond van zijn aandeelenbezit toekomt Buitendien is de Keizer van Japan de grootste grondbezitter van Zijn land. Behalve het Keizerlijk Paleis te Tokio bezit hij nog 23 paleizen en villa's in ajledeelen van het eilandenrijk, al heeft hij ook in de laatste jaren eenige landhuizen aan gemeentebesturen ge schonken of van de hand gedaan. Tot zijn bezittingen behoort verder het Kioto- Paleis, waar de traditioneele kronings plechtigheden plaats vinden; de Keizer lijke tuinen van Shinjoekoe, waar in voor- en najaar schitterende tuinfeesten worden gehouden; het Akasaka-Paleis in Tokio, y^aar koninklijke en vorstelijke gasten van den Keizer worden gehuis vest; het Hante -Paleis 'in Tisoekiji, dat door het hof als uitgangspunt voor de eendenjacht wordt gebezigd; jachthuizen aan de Jedo en aan de Jioetsoe, waar het wentelt van zalm en forellen. Buitendien is het grootste deel van Tokio's zaken wijk eigendom' van den Keizer. Sedert overoude tijden is het grondbezit van den Tenno vrij van grondbelasting, Zoa dat vele handelshuizen keizerlijke ter reinen pachtten en zich daarop vestigden. Doch het grootste van al is 's keizers bosCh bezit. Alles bij elkaar bezit de KeiZer van Japan 1.302.062 „cho" land, wat ongeveer evenyeel hectare is- De op pervlakte van heel Japan bedraagt slechts 382.074 k.TW.2, waarvan de keizer 3 pet. bezit. De waarde van 's Keizers grondbezit wordt op 700 mallioen gulden geschat. De waarde van zijn aandeelen bezit in het Japansdie bedrijfsleven is absoluut niet te schatten. Tegenover de geweldige inkomsten uit dit vermogen zinken de uitgaven als het ware in het niet. Op de civiele lijst voor de Keizer lijke huishouding wordt jaarlijks 4.5 mallioen jen uitgetrokken. Dit bedrag is weliswaar niet toereikend ter dekking van de kosten der Keizerlijke hüishou- dingj doch het grootste deel van de in komsten uit het Keizerlijk vermogen komt in den vormI van schenkingen en gif tem, aan den staat ten goede. TELFER SMOLLET de bevelhebber der Britsche troepen in China, waar hij. een zeer zware taak te vervullen heeft tegen de arrogante Japanneezen. Europa's hoogste autoweg In Lapland gebouwd In de wilde bergen van Lapland is het geknetter en gedreun van mbitprea en machines, met behulp waarvan mien den hopgsten imlodernsten autoweg in Np|o!rd- Europa heeft 'aangelegd, thans tot rust gekomen. Jaren lang1 zwierven er Lappen- staimlmïn'en met bun rendierkudden, rau, prijkt er Europa's hoogste autoweg, die tperisten in staat zal stellen ten volle en imjat 't iginojotste gemak Van 't Inppir-dlsidh- krachtige ongerepte landschap te genieten Op een hopgte van 1000 in!, waren de barakken van de arbeiders gelegen, die er gedurende drie zomters in groepen van 75 man .aan gewerkt hebben.. Het wafsi een oingewpon zwaar karwei doOir de ge weldige rotsen heen een autobaan te ef;- fenen. In den,' lppp van den laats ten Izoimler kon sljechts een weggedeelte pver een afstand van Vijf (mijlen worden voltopid. In het Flatnoet-bergplateau vond rnten de oudste prae-historische rotsteekeningen van Scandinavië. Zij' stellen metns'chen en rendieren voor, die uit een periode van ongeveer 2000 jaar voor Christus kunnen dateeren. De nieuwe autoweg voert door het be ten grijste berggebied van Zweedsch Lap land, mmi. over den Stera Sjöfallet, Van Kebnekaise over Abisk© naar de rij'kjs- grens, het laatste Zweedische station vpior Noorwegen. ROND SOESTDIJK De lijst der geschenken groeit aan Niettegenstaande juist het tegendeel ver zocht is, worden er dagelijks talrijke ge schenken bezorgd ten paleize Soestdijk'. Sedert vele dagen heeft de postbode, die de poort binnenrijdt beladen met pak ken en pakjes, bestemd voor het prin selijk gezin, het heel druk. Reeds moest een apart vertrek worden ingeruimd voor al deze goede gaven! De meeste afzenders van deze pakjes vriendelijke oude dames, die öf den wensch van het Hof niet gelezen hebben, of over zooveel Oranjeliefde beschikken, dat zij den aandrang niet konden weer staan te doen alsof zij1 dien wenschi niet hadden gelezen en bij1 wijze van verontschuldiging al haar innige belang stelling neerlegden in een brief, waar van zij de goed bedoelde geschenken vergezeld deden gaan. Zoo ontstonden de pakjes met kleer tjes, zelf gebreid en zelf geborduurd! met Oranje-appeltjes en andere toepas selijke motieven. Natuurlijk wordt alles in dank aanvaard. Wij' wijzen er overi gens nog even op, dat H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zelve voor het lijfgoed hebben gezorgd, dat de babyj zal dragen. Voorts staat in Baarn een prachtige wieg gereed, die voorbe stemd is binnen enkele dagen op Soest dijk bezorgd te worden. Het prinselijk gezin beschikt echter thans reeds over drie wiegen. Een is er gekomen uit Hongarije, een tweede is aangeboden door de Diaconessen uit Bro- novo in Den Haag en de derde is de zelfde, waarin de a.s. moeder van heden haar eerste levensweken als baby. heeft doorgebracht. Deze laatste is opnieuwf bekleed met tule en kant; de dames van de vereenigingen „Tesselschade" en „Ar beid Adelt" uit Baarn en het Gooi heb ben voor alles gezorgd. De vierde wieg, die een paar jeugdige Baamaartjes de zer dagen naar het paleis zullen brengen, is tniet bedoeld als slaapstede. Zij' in n.l. geheel van bloemen vervaardigd. DRAISI}1AVANVALKENBÜRC 'S-; C c: A oLEVERTJV .V-7ACHT WW SMAAK - PRKS 70 et Landbouw en Maatschappij en de Middenstand Naar het Nieuwsblad van het Noorden meldt, heeft een bespreking plaats gehad tusschen enkele middenstanders en het hoofdbestuur van den bond Landbouw^ en Maatschappij'. In de eerste plaats is op de confe rentie behandeld het vraagstuk van de groeiende boerenverbruikscoöperaties, die naar uitdrukkelijk werd betoogd, een ge vaarlijke bedreiging be teekenen, zoowel voor de stads- als voor de plattelandsl- winkeliers. Het hoofdbestuur van Landbouw en Maatschappij, erkennende het groote be lang van samenwerking tusschen boeren en middenstanders, deed de toezegging, dat het de verbruikscoöperaties als mid del tot verbetering der positie van de bjoeren afw'ijist en miet de winkeliers in dezen zal samengaan. Verder werd gesproken over gemeen schappelijke actie op de velerlei gebie den, waar de belangen der beide volks groepen parallel loopen. Tenslotte wer den de middelen onder het oog gezien om het welstandspeil van de stads- en plattelandsbevolking te verhoogen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een begeerde betrekking Voor de betrekking van kassier bijl de Boerenleenbank te Enkhuizen hebben zich 937 sollicitanten aangemeld. Moeder van schrik doodgebleven Zaterdagavond heeft zich te Oss een tragische gebeurtenis voorgedaan. Een gehuwde dochter van een Ossohe familie, die te Zeeland woont, had 'n ongeluk gehad en een kennis uit dat dorp achtte het zijn plicht hiervan aan de 'moeder, de 64-jarige Wed. v. d. B. H.die in de Walstra at te Osis' woont, imledédeeling te gaan doen. Toen de be zoeker het slechte nieuws aan de mloecler mededeelde, bleef zij een oogOnbïik spra keloos zitten van schrik en Zeeg vervol gens bewusteloos ineen. In allerijl werden de buren gewaar schuwd, die de vrouw weer op haar verhaal trachtten te brengen. Toen dit echter niet gelukte, werd 'medische hulp ingeroepen. Doktoren verschenen onmid- delllijk ter plaatse, doch 'zij konden ihela,as slechts den dood oonstateeren. 't Slechte nieuws had de arnte moeder zoo getrof fen, dat zij1 van schrik was bezweken. Winterbespuiting van vruchtboomen In verband met de propaganda, die op dit oogenblik voor eenige winterbe- spuitingsmiddelen voor vruchtboomen ge voerd wordt, vestigt de Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen er de aandacht van alle fruittelers op, dat nog niet aanbevolen kan worden de tot nu toe gebruikelijke bespuiting met vrueht- boomcarbolineum geheel door een bespui ting met andere middelen te vervangen. Bespuiting met 6—8 pet. carbolineum moet vooralsnog als de meest aan te be velen winterbespuiting voor vruchtboomen beschouwd worden. Waar spintbestrijding noodig is, dient zij' met een bespuiting met een minerale-olie-praeparaat te wor den aangevuld, welke ook tegen wantsen en bloediuis werkzaam is. Ten sterkste wordt aangeraden andere winterbespuitingsmiddelen slechts proefs- gewijs aan te wenden. KORTE BERICHTEN Mevrouw Therèse B' 1 u im), de echtgenoote van den leider van de Fran- sche socialistische partij en oud-!m(inister- president, Léon Blum1, is1 Zaterdag over leden. Zooals gejmeld, was zij reedis eeni- gen tijd ziek en 'mOest in het ziekenhuis worden opgenomen teneinde een operatie te ondergaan. Daar stierf zij Zaterdag avond om'streeks 8 uur. Terwijl een zigeunerkamp, dat in wagens op weg w'as <$mi een bezoek te brengen aan „koning" Kwiek te War- chau, den Weichsel overtrok, is het ijis bezweken. Twintig zigeuners zijn verdronken. Men heeft hun lijken nog niet teruggevonden. JOSEPH KENNEDY de nieuwe ambassadeur der Ver. Staten in Engeland, welke waarschijhlijk een, belangrijker rol in de Europeesche poli tiek zal spelen dan tot nu toe met den Amerikaan het geval was. KAMER VAN KOOPHANDEL Belastingdruk op automobielen. Het bureau der Kamer legt een afdruk aan de Kamer over van een door de KNAC tot den Raad van Ministers ge richt adres, waarvan het bureau met be langstelling kennis nam. Ook de Kamer heeft reeds meerdere malen hare bezwa ren doen hooren tegen den steeds zwaar der wordenden belastingdruk voor het bezit en gebruik van een automobiel^ Het behoeft dan ook zeker geen ver wondering te wekken, dat het bureau het ten zeerste toejuicht, dat de KNAC zich te dezer zake tot de regeering heeft ge wend. Met de motiveering van de KNAC kon het bureau zich in hoofdzaak zeer wel vereenigen en het stelt voor aan het adres steun te verleenen. De Commissies voor het Verkeerswe zen en voor de Wettelijke Bepalingen vereenigen zich-met het voorstel. Van de eerste commissie is een 2-tal leden echter van oordeel, dat helaas* de tijd voor belastingverlaging nog niet is aangebroken, zoodat naar hunne mee ning het verzoek wel niet voor inwilli ging vatbaar zal zij'n. Een der andere leden sloot zich aan bijl de opmerking van een lid der ten tweede genoemde com missie, dat vooral de Personeele Belas ting zeer ongelijk drukt. Eerst werd het grondtarief verhoogd, toen de gemeente besturen daarover medezeggenschap kre gen, terwijl vervolgens tengevolge van de z.g.n. crisis in sommige gemeenten zelfs 200 opcenten worden geheven. Retributie voor vestigingswet. Volgens art. 12 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 kan de Kamer voor elke bij' haar ingediende aanvraag eene vergoeding heffen van ten hoogste f 10. Waar in vele gevallen een uitgebreid onderzoek zal moeten plaats hebben, acht het bureau het in het algemeen niet te hoog f 10 te heffen. Er kunnen zich echter ongetwijfeld ook gevallen voor doen, dat een heffing van f 10 onbillijk zoude zijd. Hieraan zoude zijn tegemoet te komen door eene bepaling, die meer dere Kamers hebben gemaakt, o.a. Fries land, waar is bepaald, dat hoogstens f 5 van het betaalde bedrag wordt geresti tueerd, indien naar het oordeel der be trokken commissie geen bijzonder onder zoek naar de aanvrage wordt noodig ge acht of de vergunning geweigerd wordt zonder dat een bijzonder onderzoek noo dig werd geacht. Alvorens een aanvrage in behandeling kan worden genomen, moet het bedrag van f 10 op de secre tarie der Kamer zijd gestort. Het bureau stelt voor in dezen geest te besluiten, met welk voorstel de com missie voor de financiën zich vereenigt. Geen verhooging bijdrage voor het borgstelingsfonds Het Borgstellingsfouds voor de Zeeuw- sche Eilanden heeft dank betuigd voor het over 1937 toegekende bedrag van f 750, doch verzocht de bijdrage over 1938 zoo eenigszins mogelijk te verhoo gen tot f 1000. Aangezien de financiën van de Kamer een dergelijke verhooging niet toelaten meent het bureau niet te mogen voorstellen aan het verzoek te voldoen. Voor de eerste maal is op de begrooting geen post „Vermoedelijk ba tig saldo" kunnen worden uitgetrokken, M 1iii Keizer Hirohito, de rijkste man der heele wereld De geschenlcenlijst te Soestdijk groeit dagelijks aan Landbouw en Maatschappij en de Nederf. Middenstandsbond Deelnemers aan de Rallye Monte Carlo, in Estland inge sneeuwd De wedstrijd Zierlkzee-Alliance te Zierikzee beslist met 0 4 Kans op regen WEERBERICHT ^oogste barometerst. 780.3 te Toulouse Laagste 737.1 te Ingö Verwacht tot den avond van 25 Jan..: Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Westelijke tot Zuidwestelijke wind, tijde lijk opklarend, later toenemende bewol king met kans op regen, koelere nacht, overdag weinig verandering in tempe ratuur. Zon op: Zon onder: 25 Jan. 7,54 4,31 Maan onder: Maan op: 11,29 3,04 25 Jan. Hoog- en laagwater te Zierikzee Hoogwater: Laagwater: 25 Jan. 9,10 22,04 2,57 15,36 zoodat er weinig speling blijft. Het bu reau stelt dan ook voor, ook voor 1938 f 750 bij te dragen. De Commissie voor de Financiën vereenigt zich daarmede. Een van de leden merkt nog op dat In verband met den financieelen toestand: der Kamer de bijdrage zeker niet hooger dan f 750 mag worden gesteld. De Osservatore Romlanoi bericht, dat in Beieren achttien jongens scholen en 64 m'eisjesisichiolen, welke door Katho lieke religieusen worden geleid, op last van de 'r egeering gesloten Zullen wor den. In totaal worden deze scholen doior vijftienduizend kinderen bezocht. Het blad wijst er verder op, dat vol gens het concordaat de katholieke scho len irnoeten blijven bestaan,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1938 | | pagina 1